dat de aftevering zal plats hebben tot het volle aantal der gevraagde hoeveelheden. DE „TUBANTIA". De Duitsche lezing. Met betrekking tot de ramp van de JTu- bantia" verneemt de ,Korrespondenz Nor den" van welingelichte zijde, dat het reeds bij voorbaat vaststaat, dat geen Duitsche duikboot bij de scheepsramp betrokken is ge- wees. Gelijk te Berlijn moet worden aangenomen is de „Tubantia" waarschijnlijk op een En- gelsche mijn geloopen. Het Hbld. voegt aan dit bericht het vol gende toe. De „Korrespondenz Norden" onder beheer van den bekenden Noor Bjömson is geen officieel bureau en het bovenstaande bericht js niet officieel. Tegenover deze mede- deeling staat de beeëdigde verklaring van on ze Nederlandsche zeelieden omtrent de tor pedeering. Een ieder voelt, dat het ten eenen- male uitgesloten is, dat eenige andere duik boot dan een Duitsche nabij- Engeland in de Noordzee een grooten mailstoomer van on bekende nationaliteit zou in den grond bo ren. De opvarenden. Namens de directie van den Koninklijken Hollandschen Lloyd werd aan de Tel. mede gedeeld, dat van de bemanning niemand vermist is. Sommige leden der Bemanning werden zeer licht gpwond. Een der stokers is aan den voet gewond. Wa't de passagiers betreft, daarvan kon de directie nog niets met zekerheid mededeelen, daar nog niet alle opgaven der schepen, die passagiers hadden opgenomen, waren bin nengekomen. Uit de Pers. „Het Centrum" meent de zeer stellige ver wachting te mogen uitspreken, dat onze re geering alles doen zal wat mogelijk is, om primo de verantwoordelijkheid in deze krasse torpedeeringsdaad vast te stellen, en vervol gens een genoegdoening te verkrijgen, in evenredigheid met den ernst van het gepleeg de feit. Ook nu schijnt de eventualiteit niet uitgesloten, dat bij een onjuiste uitlegging van instructes de oorzaak van het gebeurde e zoeken is, of wel dat men hier te doen heeft met een daad van verregaande willekeur. Maar daarom kunnen wij dan ook eischen zooals wij reeds een vorige maal schreven dat voor eens en voor goed maatregelen wor den getroffen, om een herhaling van dergelij ke „zee-ongevallen", die terecht bij ons volk groote ontstemming wekken, al zijn ze dan wellicht aan onjuiste individueele opvattin gen toe te schrijven, te voorkomen. „Het „Handelsblad gaat zoo ver onze re geering. mede verantwoordelijk te stellen voor wat geschied is en besluit haar beschou wing aldus: De toestand is zeer, zeer ernstig. Niet al-, leen voor ons land, ook voor andere landen. En wij vragen ons afis er eenige poging tot samenwerking gedaan, niet alleen met Amerika maar ook met andere neutrale lan den? Ernstiger is de toestand ook voor de Ver- eenigde Staten geworden. De verzekering van de Duitschè regeering, dat uitsluitend gewa pende handelsschepen getorpedeerd zouden worden is, op zijn zachtst uitgedrukt, een verzekering gebleken, die op een misverstand moet berusten. De handelswijze met de „Tu bantia" en met het Noorsche schip „Sirius", de poging tot torpedeering van hpt Eransche passagiersschip „Patria" en nog zooveel meer, bevestigen dit. Weltó"houding Amerika zal aannemen, nu duidelijk blijkt, dat in ae officieele rtgee- ringsverklamgen mededeelingen voorkomen, die in strijd met de werkelijkheid zijn? Wij kunnen daarover geen oordeel hebben, doch slechts hartelijk hopen, dat het der groote Republiek moge gelukken, zonder den oor logsjammer te vergrooten, de Duitsche re- geering tot beter inzicht van haar plichten tegenover nenutralen te brengen. En wij her- len: van de Nederlandsche regeering, die mede verantwoordelijk is voor de wijze, waar op Nederlandsche schepen behandeld wor den, moet geëischt worden, dat zij alles doet om de Vereenigde Staten in dit streven te steunen. Nog een intervieuw. Een vertegenwoordiger van het N. v. d. D. hadi een onderhoud met de directie van den Kon. Holl. Lloyd1 te Amsterdam. Op de vraag naar de hoegrootheid der schade Icon de ui- directie nog geen antwoord geven. De boek waarde van de „Tubantia' bedraagt 4 mil- lioen, maar onder de huidige omstandighe den, met de buitengewoon groote behoefte van milïioen wordt gedekt door verze keringen aan de beurzen te Amsterdam, Rot- ter dam en Londen. De waarde van de hiding kon nog niet worden opgegeven. Bovendien moet nog in rekening gebracht worden de waarde van uitmonstering, kolen, enz., met elkaar een niet gering bedrag. Maar een van de niet geringste schadepos ten is, dat de dienst door het uitvallen van de „Tubantia" geheel is „gedemoraliseerd Het zal onmogelijk zijn nu den geregelden 14-daagschen dienst vol te houden. -Hoe die dienst nu zal geregeld, was nog niet beslist,' te meer omdat de directie er over dacht de „Gelria" voorloopig uit de vaart te nemen. De Gelria" is, zooals men weet, het zuster schip van de „Tubantia", eveneens metende 14 000 bruto-ton, en de directie voelt er wei nig voor om haar tweede groote schip te wa- geïr. Zonder dat er nog een defnitieve be slissing is genomen, wordt dus toch net denkbeeld overwegen om voorloopig alleen de kleinere schepen in de vaart te houden Welke schade aan vrachtverlies dit alles vei tegenwoordigt is niet te berekennen. REGEERINGSGROENTF.N. Door den leider van het Levensmiddelen- bureau; den heer H. Nagtzaam te Haarlem, zijn eenige mededeelingen gedaan ovei ut redenen, waarom er zoo weinig regeermgs groenten te verkrijgen zijn. Er zijn handel laars, die met de groenten op de vrije markt komen, terwijl de regeering er al wekenlang op wacht. f Onlangs kwam de mededeeling bij de Le- vensmiddelenbureaux, dat wel koolrapen voorhanden waren Lieden, die anders 15 tot 50 KG. noodig hadden, vroegen en kregen nu piotseling 500 K.G.! Voor zoover be kend is, heeft echter de binnenlandsche con sument heel weinig van dezen grooten voor raad gezien. (Tel.). CACAO EN CHOCOLADE. In de „Middelburgsche Courant" kwamen dezer 'dagen artikelen voor, waarin onthul lingen werden gedaan omtrent het opkoopen bij een aantal winkeliers in Zeeland van ca cao en chocolade in kleine hoeveelheden, die dan in magazijnen worden verzameld, om later als zoogenaamd N. O. T. vrij te wor den uitgevoerd. Naar wij vernemen laat.de N. O. T. naar aanleiding van deze mededeelingen een ern stig onderzoek instellen, waartoe ia het be gin dezer week een inspecteur der N. O T. naar Middelburg is vertrokken, ten einde daar en in andere plaatsen van Zeeland na te gaan wie zich aan deze misbruiken schuldig maken en welke de omvang is van het gesig naleerde euvel. Gemengd nieuws. WATERSNOOD. Uit E'dam. Het aantal schapen, dat tengevolge der jongste overstroomingen in den Zuidpolder en in den daaraan grenzen- den Katwouderpolder is omgekomen, be draagt bijna 30Q. Vrijdag had in een door den burgemeester van Edarn belegde, bijeen komst der eigenaars de verdeeling plaats van de opbrengst der huiden en van het vleesch dezer dieren. WATERSTAND PUREMREND. De opname geschiedde hedenmorgen 9 uur. Waterstand Purmerender Schutsluis. Schermerboezem. 16 Mrt. 51 cM.- A P. 17 Mrt. 52 cM. - A P. 18 Mrt. 53 cM. - A.P. Waterlaiidsboezem 16 Mrt. 15 cM. A.P. 17 Mrt. 18 cM. - A.P. 18 Mrt. 19 cM.— A.P. Door de kleine sluis wordt gespuid. DIER EN MENSCH. Een der Friesche correspondenten van het Hbld. schrijft: Te Bovenbergum werd: laatst een koe ver dacht verklaard van mond- en klauwzeer. Telegrammen werden gewisseld, auto's met deskundigen arriveerden i'n het dropje, om het dier te onderzoeken. Niemand mocht de besmette boerderij verlaten, wachtposten werden uigezet, mét ruime hand werden ont smettingsmiddelen toegepast. Na een week kwam telegrafisch berjcht van de autoritei- en: niet besmettelijk, voorzorgsmaatregelen opheffen." De koe had geen mondzeer, maar een paar nieuwe tajiden gekregen. Thans is er in dat doipje onder de kinde ren diphtheritis uitgebroken: Enkel nu aan het huis een bordje. Geen isoleering, geen posten, geen ontsmetting. De vader van een der aangetaste kinderen is postbode, die ge regeld het dorp afloopt om brieven en cou ranten te bezorgen aan de dorpelingen. De zinkstukken in de doorbraak bij Zuiderwoude kwamen gisteravond bo ven water uitsteken, zoodat men er over loo-~ pen kan. Het zeewater kan dus, bij gewonen stand niet meer binnenstroomen. Sedert van morgen wappert, wegens deze heuglijke ge beurtenis, ae driekleur op de doorbraak UIT ZIJDENWIND. Donderdagavond hield de heer Meijer, directeur van de gemeenschappelijke gasfa briek van Winkel en N. Niedorp, in het lo kaal van den heer P Bruin een voordracht over gas of electriciteit. Ongeveer 60 perso nen waren aanwezig, waar onder ook Burge meester en Wethouders en enkele leden van den Raad, mede waren aanwezig een paar heeren van de K. E. M. Nadat de burgemeester de aanwezigen welkom had toegeroepen en uit een had gezet waarom deze voordracht gehouden werd, gaf hij het woordaan den heer Meijer. Deze heer hield een interessante rede waarom hij gas boven electriciteit verkoos. De/grote voordee- len van gas boven electriciteit waren volgens spr. wel da gas zeer geschikt is voor verwar ming. En in deze streken wordt verreweg het meeste gas verbruikt voor verwarming vooral in den zomermaanden, dan bedraagt dit wel 75%. Hij raadde de ingeztenen dan ook aan in hun eigen belang om gas te betrekken uit de gasfabriek van Winkel en N. Niedorp. Doo-verschillende perssonen Werden hier op vi t gericht tot den directeur. De hee ren vaö"^ K. E. M. maakten ook van de ge legenheid gebruik om het electrisch op den voorgrond te stellen en het mag gezegd op handige wijze. E>e Burgemeester meende dat ieder nu de voor- en nadeelen zoowel van gas als van electriciteit heden avond had ge hoord. De ingezetenen zijn vrij, moeten het zelf weten. Willen zij gas dan verwachtte hij een adres bij den Raad alhier, die zeker be reid is mede te werken. Wilden zij electrisch licht dan een verzoek te richten aan de K. E. M. welke matschappij zich bereid verklaard had voor eigen rekening te Zijdenwind licht te verschaffen. De bijeenkomst werd hierna door den Burgemeester met met woorden van dank, aan den heer Meijer en de heeren van de K. E. M. voor hunne inlichtingen, geslo ten. urr SINT PANCRAS. In zijn laatste vergadering heeft het defi nitieve bestuur der „Langedijker Groente Centrale" de heeren P. Gootjes, van St Pan eras, Zeeman, van Zuid-Scharwoude, en J. Bouwens, van Broek op Langendijk, be noemd tot resp. voorzitter, secretaris en pen ningmeester dier vereeniging. UIT STOMPETOREN. De godsdienstoefeningen vangen t hiei aan om 9.15 uur en niet om half tien, zooals enkele malen abusievelijk onder de predik beurten is gemeld. urr ZUID-SCHARWOUDE. Onder leiding van haren voorzitter,- de heer C. Brinkman, uit Noord-Scharwoude, vergaderde gisterpiiddag alhier in de kolf baan van den heer P. Kramer, de vereeniging van groentenhandelaren, genaamd „de Koop handel". Vertegenwoordigd waren 44 leden, waaronder bijna het geheele bestuur. Na afdoening der gewone plichtsplegin gen ging men over tot de bespreking van het Markt-Reglement van den „Noorder Markt- bond", waaruit bleek, dat er verschillende grieven tegen dit reglement bestonden. Een commissie van 4 personen werd benoemd, welke zich zal wenden tot het bestuur van „De Noorden Marktbond", om op vriend schappelijke wijze te trachten tol eene goede oplossing te komen. Verder werd aangeno men, dat 2 leden zitting zullen nemen als vertegenwoordigers in de „Langedijker Groente-Centrale". Naar aanleiding van het 25-farig jubileum van den burgemeester van Broek op Langendijk, werd besloten dat de voorzitter en secretaris in* de huldigings commissie zullen zitting nemen. Hierna volgde rondvraag en sluiting. Men verzoekt ons te willen vermelden, dat door de afd. Langedijk der Ned. Ver. tot afsch. van Alc. Dranken een 1000-tal brochu res zal verspreid worden, waarvan de titel luidt: „Ambulancediensten", door A. Don. Op pakkende wijze wordt daarin het wreede noodlot van den oorlog vertelt, maar in ver gelijking wordt tevens medegedeeld de ellen de die uit alcoholgebeurik en misbruik voor komt. De brochure is zeer lezenswaard. Tot geestelijk adviseur der vereeniging De Hanze" is benoemd de WelEerw. Heer Th. van Houster. De vroegere Herv. predikant van hier, Ds. Groeneveld, thans te Oostvoome, heeft het beroep naar Lobith aangenomen. OPRUIïNG. Op last van den officier van Justitie is procesverbaal opgemaakt tegen Joh. Rein- tjes te Amsterdam wegens het verkoopen en verspreiden van opruiende geschriften, be staande in de reeds voor 2 jaar uitgegeven brochure, getiteld. „Naar de grenzen. Naar het abattoir." KORTE BERICHTEN. Benoorden Winschoten is gisteravond duidelijk een Zeppelin waargenomen. De Nederlandsche regeering heeft ver klaard ook .in den nieuw uitgebroken oorlog tusschen Duitschland en Portugal volstrekte onzijdigheid in acht te zullen nemen. Onze militaire vliegeniers Roeper Bosch en Wulffteii PaMhe maakten gisteren een verkenningstocht naar Scheveningen. Te Amsterdam is een juffrouw gearres teerd, verdacht van overtreding van het ren- dez-vous-verbod. Z. Em. Kardinaal van Russutn werd gisteren door Z. H. den Paus ontvangen. In Leeuwen staken thans 60 metaalbe werkers, allen georganiseerd. In een der ziekenhuizen van Amsterdam wordt een buisje radium vermist ter waarde van 1100. In Limburg zijn weer vier Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. KORTE BERICHTEN. De heer Oallieni, afgetreden minister van oorlog in Frankrijk, zal binnenkort een operatie ondergaan. In een munitiefabriek te Wollersdorf Oostenrijk hebben ontploffingen plaats ge- gegrepen. Het officieele bericht beweert dat de schade onbeteekenend is. Het Hongaarsche Hospitaal te Kon- tantinopel is verbrand, de gewonden, waar onder een paniek ontstond, schijnen toch nog in veiligheid te zijn gebracht. Het Panama-kanaal kan weder bevaren worden door schepen met 7 meter diepgang. De Servische kroonprins is te Rome aangekomen, waar hij officieel ontvangen werd door den burgemeester, het Italiaan- sche kabinet en vertegenwoordigers uit het parlement. Een groote menschenmenigte juichte hem toe. STADSNIEUWS. 37s<te VERAN rWOORDING. E. H. te Alkmaar J a. Met het verantwoor de bedrag ad 16419,19, in totaal een be drag van 16419,19. 4% pCt. GELDLEENING GROOT 1.165.000. De Iucassobank en 4e Nederlandsch-Indi- sche Escomptomaatschappij te Amsterdam berichten, dat zij op Donderdag den 23sten Maart 1916, van des morgens 9 tot des na middags 4 uur, de inschrijving openstellen op 1165 4% pCt. Obligatiën aan toonder, genummerd 11165, der Gemeente Alk maar, elk groot 1000, tot den koers van 97pCt.; o. a. alhièr bij den gemeente-ont vanger. Indien de inschrijvingen het uit te geven bedrag overtreffen, zal de toewijzing zoovtc mogelijk pondspondsgewijze geschieden De storting ad 972.50 per obligatie moet plaats vinden aan het kantoor waar inge schreven is op Zaterdag den lsten April 1916, tegen overgave der obligatiën. De noteering in de prijscourant van de Vereediging voor den Effectenhandel te Am sterdam is aangevraagd. De aflossing der leening zal bij uitloting geschieden in 40 jaren. Als minimum van aflossing wordt be paald: voor de jaren 19171926 telkens 31.000, voor de jaren 19271946 telkens 29.000, voor de jaren 19471951 telkens 28.000, voor de jaren 19521956 telkens 27.000, betaalbaar op 1 December van het jaar van aflossing. De uitlotingen zullen plaats hebben in eene vergadering van Burgemeester en Wet houders, telkens in de maand Mei, waarvan de uitslag ten spoedigste zal worden bekend gemaakt door middel van couranten te Alk maar en te Amsterdam, door het Gemeente bestuur aan te wijzen, zullende daarvoor 'ot nadere aankondiging zijn aangewezen de Alkmaarsche Courant te Alkmaar en het Al gemeen Handelsblad te Amsterdam De Gemeente behoudt zich te allen tijde het recht voor, met afwijking van het hierbo ven bepaalde, tot grootere en zelfs tot gehee le aflossing over te gaan, mits sinds de uit gifte der leèning minstens 5 jaren zijn ver loopen. Van haar besluit moet minstens ééne maand vóór den dag der aflossing openbare kennisgeving worden gedaan en de rentr moet tot den dag der aflossing worden bijbe taald. MILITAIR TEHUIS. In het Algem. Militair Tehuis in de Lan gestraat was den militairen gisteren avond weder eens een buitengewoon gezellige avond bereid. De Alkmaarsche mandoline club (dir. de heer Dirksen) was weder zoo vrien delijk den mannen een genoegen te verschaf fen Vol, meer dan vol, was het in dé groote zaal en ook in de kleinere zalen en de gezel ligheid werd nog verhoogd doordat enkele militairen, door spontaan verlangen gedreven militairen, door spontan verlangen gedreven om ook iets ten beste te geven, op een ver hooging staande, ernstige en luimige voor drachten en liederen lieten Üooren. Het was een recht gezellige avond en op gewekt hoewel noode, gingen de mannen te gen half tien hun bivakken weder betrekken. zich in stilte waarscMjnöjk verheugend, dat ze zich hier steeds zoo aangenaam kunnen ontspannen, dank zij de mildheid van Alk- maarsch burgerij. Door de welwillendheid van enkele sfadgenooten wordt hun tevens gelegenheid geschonken tot het leeren van ta len, waarvoor cursussen voor eerstbeginnen- den en van meergevorderden worden gege ven. UIT HET POLITIERAPPORT. Door de politie is aangehouden een sol daat, alhier in garnizoen, die Woensdagnacht een caféhouder, alhier, zoodanig met een bierfleschje op het hoofa heeft geslagen, dat hij thans nog buiten bewustzijn verkeert. Aangehouden is door de politie van hier tevens een soldaat, in garnizoen te Tilburg, die in onze stad oplichting moet hebben ge pleegd. De Commissaris van Politie verzoekt de opsporing van een zekeren S. in vcroand met de in Januari gepleegde inbraak in de kan toren van de firma De Wild. VOETBAL. Indien het weer morgen even mooi is als heden, kan het niet anders of de voetbalwed strijd Alcmaria Victrix Cadetten F. C. zal groote belangstelling trekken. Immers de ze wedstrijden hebben zch alijd door een zeer spannend verloop gekenmerk. Ondanks het gemis van de Cadettenspelers, die natuurlijk in hun eigen elftal meespelen, is Alcmaria er in geslaagd een goed elftal op de been te brengen, dat zeker in staat zal blijken de A. F. C. goed partij te geven. JUBILEUM. Den 21 sten Maart hoopt de heer T. A. J. de Lange, Oudegracht 64 den dag te herden ken waarop hij vófc 40 jaar in dienst trad bij de firma Wed. J. P. Boom en Zonen, Kooltuin, Fabrikanten van borstelwerk, groot handel in klompen. CONCERT. De in de muziekwereld gunstig bekende artisten Mevrouw Grave Haver-Groeze, so praan, en de heeren Habe Bas, tenor, Mein- dert Butter, heldentenor, en Jan van Dru ilen, pianist, geven Donderdagavond a s. in „Het Gulden Vlies", van den heer Mooij, aan de Koorstraat, een concert. Moge dit concert, waar Voor muzieklief hebbers ongetwijfeld valt te genieten, de ge- wenschte belangstelling ondervinden. EEN VERBLIJDEND JpBILEUM. Den 30sten Maart zal de heer A. Burger, gediplomeerd banketbakker, laat hoek Kreb- besteeg, het eeuwfeest van zijn zaak vieren. Zijn overgrootvader heeft deze koek- en banketbakkerij gesticht, zijn grootvader en zijn vader hebben haar achtereenvolgens ge had en thans drijft hij haar zelf. Deze merk waardige feestdag zal niet ongemerkt voorbij gaan. De heer Burger heeft in dit jubileum aanleiding gevonden het inwendige der zaak geheel te laten yerbouwen en de welingerich te winkel zal den 30sten Maart worden her opend. TEGEN DE VOCHT. Zij, die last hebben van vochtige huizen of vocntige kelders, zullen goed doen vanavond eens door de Huigbrouwersiraat te loopen Daar zullen ze in perceel No. 3, door de nee- reu Fiorsimanshof Co., een nieuwe zaak zien ingericht voor üen verkoop vau voctn- wereimc stoften. In de uitstalkast zal ten toon worden gesteld wat men met Supral en Supraliue, twee preparaten door den heer l iorstmanshof samengesteld, vermag te be reiken. Cement, anders zoo poreus en vocht- dooriatend, wordt door tóevoeging van Su pral een ondoordringbare stof, waarop geen water kan inwerken. En Supraliue, aange bracht op steenen muren, maakt de baksteen ook geheel ondoordringbaar, het regenwater, dat tegen de muren slaat, loopt dadelijk langs de oppervlakte naar beneden Vau vocntige muren behoeft men dus blijkbaar geen last meer te hebben. De doelmatigheid van Supral en Supraliue is reeds herhaalde lijk gebleken, o. a. heeft de heer Horsuiians- hof er het gemeentelijk slachthuis mee vocht- vrij gemaakt. i t'Higram muhi v au iietlm DUITSCH LEGERBER1CH1 BERLIJN, 18 Maart. (Officieel), Wes telijk front. Bij afwisselend helder weer Was gisteren de gevechtsactie aan beide zijden minder levendig. Oostelijk front. In den strijd aan weers zijden van het Naransmeer is de artille rie gisteren zeer actief opgetreden. Ten Zuiden van het Madiadmeer werden zwak ke Russische aanvallen zonder moeite af geslagen. Balkan-front. Ten Z.-W. van het Doi ranmeer hadden om belangrijke punten ge vechten plaats. TRAWLER GESTRAND. VLISSINGEN, 18 Maart. Op den Ra- zenden Bol is een trawler gestrand. Een sleepboot vertrok ter assistentie. BENOEMINGEN. DEN HAAG, 18 Maart. Binnenkort is de benoeming van een groot aantal vaan drigs tot reserve 2e luitenant te verwadi ten. ZEEMILITIE MET VERLOF. DEN HAAG, 18 Maart. Door den Mi nister van Marine is bepaald, dat de zee- miliciens die in normale omstandigheden 1 Augustus 1914 recht op ontslag zouden hebben gekregen, in hoofdzaak de lichting 1909, in dep loop van de maand Juni a s. met voorloopig kleiri verlof huiswaarts kunnen gaan. De juiste datum zal nog na der worden vastgesteld. Zeemiliciens bij de kustwacht dier lichting zullen eerst half September 1916 met zoodanig verlof gezonden worden. Het ligt in de bedoeling om belangheb benden die zulks wenschen, in werkelijken dienst te doen blijven en ook de gelegen heid niet uit te sluiten om op te kennen gegeven verlangen op nader vast te stellen tijdstip met verlof te mogen vertrekken. DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL. DEN HAAG, 18 Maart. De aankomst in Indië van den nieuwen Gouverneur-Ge neraal, Graaf van Limburrg Stirum wordt Dnsdag 21 dezer verwacht. HET EFDSONTWERP DEN HAAG, 18 Maart, Blijkens het verschenen afdeel ingsverslag der Eerste Kamer nopens de Eedswet, verklaarden vele leden, behoorende tot •verschillende politieke partijen, de thans aangeboden regeling als een compromis tusschen de uiteenloopende richtingen te aanvaarden. Sommigen achtten de wet beter dan de vo rige. Andere leden konden zich met dit gunstige oordeel over het wetsontwerp niet instemmen. Zij achtten het gevaar, dat de rechtszekerheid door het wetsvoor stel loopt, van dien aard, dat zij daarin een onoverkomelijke hinderpaal zagen om zich met het voorstel te vereenigen. TYPHUSGEVALLEN. DEN HAAG, 18 Maart. Ip een volks logement in de Suljlingstraat alhier zijn vermoedelijk door het gebruiken van geïn fecteerd pompwater uit een tobbe, gevallen van typhus voorgekomen. De lijders, twee volwassenen en twee kinderen, zijn naar de barakken van het gemeenteziekenhuis overgebracht. DE GETUIGENGELDEN. 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. Verno men wordt dat de Minister van Justitie voornemens is om eerlang de herzieningen van het tarief der getuigenvergoediugen in strafzaken in bewerking te nemen. HET NIEUWE REISTARIEF. 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. Verno men wordt, dat het voornemen bestaat can in verband met de bepalingen van het nieu we reistarief ook aan de Kamerleden, die in het bezit zijn van kaarten vóór vrij ver voer op de spoorwegen, de verplichting op leggen om daarvan gebruik te maken in die gevallen waarvoor door hen toi nu toe den lande reiskosten in rekening werden gebracht. AMSTERDAMSCHE BEURS. Opgave van liet NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Koers van 16 Mrt 17 Mr PROLONGATIE 2 pCt. Mededeelingen: Nederlandsche fondsen nauwelijks prijshoudend, lusteloos. Oliewaarden in willige stemming. Koninklijke liepen op tot 565 pot. Rubbers Amerika nauwelijks prijshoudend Van Tabakken waren Amsterdam Deli, de overige soorten bleven ongeveer op vorige prijzen. 101)«/4 Staats- M ijnen Staatsleoningan. NEDERLAND. pCt. Oblig. N. W. S. van 500/1000 5 Obiig. dito i 3j dito dito - 3 dito dito Ned. Ind. f 1000 5 BUITENLAND. OOSTENRIJK. Bel.vrije Kronenr. Jan.-Julf 4 RUSLAND. Obl. frs. 2500-5000 - 5 Iwangorod Dombr. QR 625 4( Nicolai Spw. fc 100 4 Qeconsol OR. 625 4, Rothschild (consols) GR. 625 4 Hope en Co, 1889-90 GR. 625 4 6e Emissie, i894. GR. 625 4 TURKIJE. Bagdad Spw. le serie 1904 4 BRAZILIË. Funding Ln. 1898 20/100 5 Provinciale en Gemeentel. Leeningen. Amsterdam 1915. 5 Rotterdam 1915 Bank- en Crediet-instpllingen. Amsterdamsche Bank A Nederlandsche Bank C. v. A. Ned. Handel Mij. C. v. A. Industrieele Ondernemingen. BUITENLAND. Anaconda -C. v. v A. Am. Car. Foundry Co. C v. A. Arner Hide Leather Comp. Unit. Stat. Steel Corp. C. g. A. Mijnbouw-Ondernemingen. Ketahoen Kew- A- id. Pref. A. RedjangLebong A BUITENLAND, Great Cobar A Pittsburg Coal A, Cultuurondern. Handelsver. en Handelsvennootsch Cult. Mij. der Vorstenlanden A. id id, id. Windstaand Handelsv. Amsterdam Aand. Petroleum-Ma atschappjjen Dordtsche Petr. Ind. Aand. Gee. Holl, Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Mlj. t. e. v. Petr. br. Sum. Palembang Petr. Mlj. New. Schibaioff Petr. Cy. .Crt. gew. A. id. id. Crt. pref. A. Orion Petrel. Mlj. A. Rubber-Maatschappijen. Amst. Rubb. Clt. Mij. Aand. Scheepvaart -Maatschappijen Ned. Amerik. Stmv. Mlj. Aand.< Ned Scheepv. Unie Aand. BUITENLAND. Int. Merc. Marine Cy. Afgest. A. Int. Merc. Marine Afgest. Pref. A int. Merc. Marine Cy Dep Cert. v. Oblig. 4J 1021/, 83i/s 72 62Vs 101 433/, ?2i/, 63->U 5F 53 569, 57 55 54' B 8711» 102?'8 103 18) 211 167 V, 1701/, 67 V, 47 80V8 141/3 23 12S 71/4 29 J99I/, 198l<s 310 181 170 554 2oy 34»i 80 53»/e 199 3>2 1661/s 161/8 68-, 87 Tabaks-Ondernemingen. A'dam Deli Comp Aand A'dam Langkat gew. Aand. id. id. Pref. Deli-Maatschapplj Aand. Deli Batavia Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand Sen&mbah Tabak-Mij. Aand. BUITENLAND. United Laukat Plant. C, v. A, Spoorwegen. Deli Spoorweg Mlj. Oblig. 6 Holi. Ijzer. Spoorw. Obl. 5 Mlj. t. Expl. v. Staatssp. Obl. 5 Mij. t. Expl. v Staatssp. Obl. 4j BUITENLAND. AMERIKA. Atchis. Top S- Fé C. v. g, A. Baltimore Ohio Certif. v. A. Denv. R. Grande" Spw. C. v. A. Erie Spw. Mlj. Gewone Aand. Kans Cyti South. Rallw. Cy g. A Missouri Kans. ft Tex. C. v. A N.-York Ont. Western 8c Norf. West. Cert. gew. Aand. Southern Pac. Comp. A. South Rtw. Vot. Tr. Gew. A. Union Pac. Railr. Cy. C. g. A. Premieleeningen. NEDERLAND. Amsterdam Stad 1874 (f 100.—). 4 Gemeente Crediet 3 BELGIE. Antwerpen 188', 2» 263 242'a 28/1/3 5 9 430 178 224 526 395 1067/g 102 02 4 971/4 1007/s 86'5 11 35i 1 25 5 27', 1107/8 94'., 191', 130 101 7'b 93'Vie 5W,ié 108 831» 721,4 621/4 101 438/4 Vil/, 63'/, 5? 53 56'/» 57 55 S 1027/j 18! 167 171 67'/» 47 80 V» 128 291,4 310 181 1/2J* 565 35 81',» 54 199 380 165 17 691/4 877* 263V» 248 294 522 438 177 226 532 1067/8 102V» 1027* 977/| Ui/4 351,4 25 47/s 28 198/4 130 1017/j 94 59»/»

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2