Mkmaaisclie Hui houd- en Indu^tiioschool. Honderd en Zeventiende Jaargang. Zaterdag 18 Maart. Dank uw nieren. \o. i»i«. Opleiding examen ui tl ge Hand werken. desverkiezend 3 a 4 schooltijden per week. cursusgeld f 40.—, duur der op leiding 10 maanden. Opleiding examen l'raale Handwer ken, cursusgeld f 40.per jaar, duur der opleiding 2 jaar. Schoolgeld v. leerlingen der school voor bei Ie cursussen f 25.—per jaar- Aanvang cursussen 3 April e.k. Aangifte tot en met SI Maart, Hinndaga IO-I2 en Vrildagw 8-4 uur, in het B.-Weeshuis. Inlichtingen verstrekt de directrice J. F. BEUMER. HINDERWET. BURf I A 1 STER en WETHOUDERS van ALKMAAR bi eng en ter algemeene kennis, ai uij hun besluit van lieden ver guning hebben verleend aan de Directie der N. V. Scheepswerf en Machinefabriek ,,'t Hondsbosch aldaar, tot het uitbreiden van de gciioeii-ue inrichting, beslaande ut het vervan0eu van ceiic aanwezige stoommachine door 3 electro-motoien van 10, 20 en 30 P. K., ter aandrijving van twee transmissie-assen en' luchtcompressor, in het perceel Eilands- wal, Sectie B No. 3692. Alkmaar, den 18 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. en reïncarnatie en hei beouian van een zichlfuare wereld. Dac is nooclig voor STADSNIEUWS. irH-uowrioc-Hr: vtKtEiNlGlNü. Donderuagavoud meici de ueer van Maa- nen in' „de Unie' de uerde zijner reexs aan geKoüüigue voordrauiicu. opreker kwam tuner, uouruat uij, zooa,s ook was aauge kouaiga, ccist de 1 ïieosoi.sciie Yereunging üespian, naar aanleiding van wal ue Hoving ui ue vagant raad naai over nau gezc^u neer van „uo Dage met lot net ei gen lij kc- onderwerp voor oen avond, „De unrisielijke Kerk en de iheosotie", welk on derwerp spr. aan ook op een volgenden avonu zaï jeiidiiUen-U, Waailoe hei puoiiek, dat deze lezingen voigde, graas toegang zat hebben. Komende tot wat de heer Hoving in zijn lezing voor de Dageraad op 1 Maart gezegd heeft, las de heer van Maanen het uitvoerig verslag hierover uit het Alkmaarsch Nieuws blad van 4 Maart voor. Hierna gnyj spreker er toe over een en an der op te merken naar aanleiding van hei door den heer Hoving gesprokene. Deze had gezegd, bijna aan hot einde van zijn voor dracht, dat een leer niet staat of valt met de verkondigers ervan. Dat was zeer juist opge merkt, maar 't was alleen maar uiterst in consequent van den heer Hoving, dat deze dan bijna den heelen avond gebruikte om wat in zijn oog de schandalen in de vereeni- ging waren, op te sommen en zich ten laat ste met een paar woorden van de leer zelf af te maken. E>e heer Hoving behandelde ook in zijn voordracht den esoterischen of innenijkcn kl ing, waartoe hij zelf ook gehoord had, maar schond, zooals hij ook openlijk ver klaarde, zeggende dat het niet de moeite waard was het stilzwijgen te bewaren, de ge heimen van die kring. De heer van Maanen, dit verbreken ecner belofte scherp afkeurend, achtte zich niet ge- reentigd zijn belofte van geheimhouding nu ook te schenden Spr. kon dus ook niet aan- tuoiieii wat waar, wht onwaar was in de onthullingen van den heer Hoving, maar spr. wilde wel op zijn eerewoord verklaren uut net mecrendeel fantasie is, men voelt üüuweus ook het belachelijke in veel van het door den heer Hoving te berde gebrachte De neer 1 Uving wijdde ook in den breede .uit over de Uoulob-zaak, het paradepaard van aoe debaters tegen de Theosofie, die de leer in de dragers willen veroordeelen. De Coulombs echter stonden onder den invloed van een Ctiristen-zendeiing, die uithoofde van z ij n godsdienstopvatting, alle andeie bestreed en dus ook scherp gekant stond te gen de Theosofie, die beweert, dat alle gods dienst den weg naar volmaking zijn, nuts ernstig en geloovig betracht Deze Christen-zendeling heeft met de Cou lombs het geheele schandaal in elkaar gezet, dat aan het licht werd gebracht door het zeer oppervlakkig rapport van dr. Hodgson, gegeven in opdracht van de vereeniging vooi Psychhisch onderzoek, welke vereenigingen per slot wel wat met dit rapport verlegen was Dezelfde Dr. Hodgson is later aa nveel bo vennatuurlijker dingen gaan gelooven dan hij in zijn rapport loochende. Nadere bestrijding van de verkeerde vooi- steimig van ue Cou.omb-zaak kon men vin den in het werkje van Annie Besant, „H. P B.avaisky en de Meesters der Wijsheid", dat dwor spr. aan zijn gehoor naar keuze gratis of tegen een vergoeding werd beschik^' gesteld. De voorstelling van de Mahatma's als wa ren hu wez-us vertoevend in. het astraal ge bied, is ovA onjuist. Het begrip Mahaima is zoo huog en rein, dat het onmogelijk huizen kan in het zoo nauw met deze stoffelijke we reld samenhangend astraal gebied. Spr. ziet ook niet het onmogelijke van het bestaan dier Mahatma's in waar spr. persoonlijk lie den kent, die met deze adepten in contact staan, b v. Mevrouw Besant, die op spr een zeer diepen indruk maakte en het volste vertrouwen wekte. Dat de Theosofie geldmakerij zou zijn is een geheel va sche voorstelling Niemand is ooit rijk geworden door de Theosofie, ver scheiden n hebben daarentegen hun vermo gen 1 koste gelegd aan de verspreiding der leer. Spr km niet alles wat de heer Hoving gezegd had, stuk voor stuk weerleggen, maai mj VvnUe ixug opkuinud tegen Oc c*.wtinig uat de ineusohe autoritair zou zijn. Hu iuii van naar vuigenngeü geéistui „wiui, n> oei cianneiuuii v<m nt, ticgrip Uti uioeüersenap aner L^asuitai, j .wen, o.niu> .uüi, ivioiiuuuiicüauvu, i nnuoc. aiien zijn .una eren van c<_ü Vauei, ..eik oc^np door ui .iiiuiancnue .an hei u.wdenjke m anes en •iien ZoiiOei iiiyeilu ...nvoui,mis, maa. utils in nel uvSiUun vu., een cjuu neetl men met ie gelooven. renetn van leden van den csoterisenoi kring Wuium eemge verpneü- tingen opgeiegct, zij mo,.en aannemen een uccuite inua.chie, ue reuciijlüieia van xarina on- het versterken van ue innerlijke werking van den lfring, die zijn leden tot hooger geestelijk leven wil opheilen. Verder toonde spreker nog aan, dat het volstrekt met zoo cmmugeujK is uat men zien een vorige incarnatie zou herinneren, er loopt een draad van continiüteit door ons leven waarom zou deze zich niet uitstrekken verder in het verleden Spr. sielde het Unsierfelijkheidsbegrip van b.v. de CniiSttiijKu kerk tegenover aat van de Theosofie. Dat van de Christelijke kerk hetwelk begint met het menschzijn van nu en niet verder terug rekent, is zeer vaag, spreekt ook zeer onbepaald van net niernamaais ais van "een wereld der geestes". Onsterfelijkheid houdt evenwel in zich een eeuwig bestaan van de ziel, en eeuwigtieiü heeft evenmin een begin als een einde, ons licuaam wordt wel geboren, maar wij z ij n ons lichaam niet. hn voordai we in e t ons lichaam waren, waren we ergens, want nergens bestaat niet, en dat ergens moét zijn een wereld van vormen, hoe ook beschouwd, onze ziel heeft voertuigen van haar bewustzijn noodig, dus een lichaam. Toch is ons lichaam bijzaak. Want wat doen we? We streven, we evolueeren. Streven be- teekent, dat er iets in ons is, en dat zijn we per slot van rekening zelf, dat zich vrij wil maken van de beperking van ons lichaam. Die drang houdt nooit op en daardoor wordt de toekomst van steeds grooter en wij der schoonheid. Maar tegen evolueeren staat involueeren, dat is de aantrekking van de stof, die op sommige oogenblikken zoo sterk is, dat we ons mee laten sleepen. Involutie gaat steeds naast evolutie, we wijken her- iiaaldelijk van onze hoogere natuur af, maar per slot van rekening wint toch weer de evo lutie Het is heeleinaal niet gezegd dat we op 't oogenblik over 't algeheel genomen in een tijdperk van evolutie leven, er duidt meer op het tegendeel, de menschen, die de heerschap pij van den geest erkennen, zijn weinigen te genover hen, die jagen naar geld, goed en macht. De evolutie en involutie gaan niet volgens rechte lijnen, maar met schommelingen, de voertuigen hiervan zijn de reïncarnaties, die het gevolg zijn van den wil des menschen om uit het hiernamaals weer tot het aard- sche leven terug te keeren, waaraan hij nog gebonden is door banden van liefde en haat. deze wereld en het hiernamaals gaan in el kaar over en het is dan ook niet onlogisch, dat met hooger evolueeren onze vermo gens verder reiken dan deze wereld. Want we moeten natuurlijk erkennen dat het hier voor ons zichtbare maar een zeer klein deel is van wat werkelijk waargenomen zou kun nen worden. Hierna beëindigde de spreker zijn rede. Man de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd geen gebruik gemaakt. „KUNST ZIJ ONS DOEL". Het teekengenootscnap „Kunst zij ons Poel" hield gisteren een tentoonstelling van aquarellen en teekeningen voor de kunstlie vende leden en de introducées. De tentoon stelling was gevestigd in de tegenwoordige ieekenzaal van het genootschap, welke zaal behoort bij de „Harmonie". De aquarellen, etsen, teekeningen en pas- telieekeningen, die geëxposeerd werden, wa ren uit een portefeuille van de Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam, Deze Maatschappij staat te goeder faam door het geheele land bekend. Jammer is 't echter, dat ue portefeuilles der maatsciiappij de laatste jaren zooveel te wenschen overlaten. Ook nu nan weer niet geroemd woruen over netgeeu gezonoen werd; meest is het werk nu juist niet oepaalü van meesiers. Een enkele be kende naam troffen we aan, zooals die van Schipperus, wiens beste werk toch overigens ook niet vertegenwoordigd was. Het is zoo jamnier, dat üe portefeuilles achteruitgaan in waarde, omdat daarbij ook niet aan het doel der tentoonstelling, om ware kunst aan de leden te brengen, beantwoord kan wor den. Het bestuur van het teekengenootschap dat zelf ook niet tevreden is over de porte feuilles, heeft reeds lang overwogen op een andere, betere wijze haar doel te bereiken. De bedoeling is wat anders te gaan werken. Hoè, dat valt nog met te zeggen. 'Maar het staat vast, dat de veranderde werkwijze zal komen, naar men ons stellig verzekerde. Het gezellige teekenzaaltje van het genoot schap is uitstekend geschikt voor een ten toonstelling als deze, vooral wanneer voor den avond beter wordt voorzien in het licht. Overdag viel het licht uitstekend. Van hetgeen geëxposeerd werd trof ons een mooie, artistiek geschilderde, aquarel van W. G. T. Jansen, voorstellende een schelpenvisscher aan het strand. Zij had een mooi onderwerp, maar was alleen wat slecht gewasschen. Een sepia-teekening van I Adriani stelde voor ten beuk van een kerk, forsch en krachtig van bouw, dat echter te weinig licht had en geen leven. Temeer viel dat gebrek aan licht op, daar de vervaardiger op één plekje gepoogd had het lichtende schijnsel te geven, dat uit de vensters moest stralen. We zagen verder een vrij goede ets van de Brouwersgracht te Amsterdam, van den heer D. Harting. De eerste prijs van de verloting was een goede artistiek uitgevoer de pastelteekening „Oude boer" van C Ger ritsen, de tweede prijs een ets „Spaansche danseres" van Frans Hoogerwaard en de derde prijs een van de beste etsen, die we za gen, „Kerkplein" van J. van Schooten In het geheel waren 53 aquarellen en teekeningen tentoongesteld. Het bestuur van het genootschap behoort dank te ontvangen voor haar volhardend lofwaardig streven om goede kunst hier zoo nu en dan te brengen. We wenschen hei aan ook goed succes toe bij de pogingen in een nieuwe richting aan te wenden. I .ooZOinDEN MEDEDEELINOLis Dank uw nieren voor uw goede gezonunu Zij zijn de veiligheidskleppen, die het bioeu filtreeien en de vergiften eruit verwijaeien Opwekkende dranken als bier, alcohol, thee en koffie verzwaren het regelmatig filtreeren- de werk der nieren. Evenzoo te veel eten, voor namelijk van vleesch. En ook overspanning, zorgen en gebrek aan lichaamsoefening. Als de nieren verzwakken, kom haar dan onmid dellijk te hulp. Rugpijn, waterstoomissen, duizeligheid, zenuwachtigheid of verlies aan gewicht too- nen, dat unnaire vergiften zich ophoopen en dat gij rust moet nemen en de nieren ver zorgen, anders loopt gij gevaar rheumatiek, niersteen, waterzucht of misschien chroni sche nierontsteking te krijgen. Verminder zoo mogelijk uw werk. Neem dagelijks eenvoudige lichaamsoefening (wan deling), gebruik minder zwaar voedsel of geestrijke dranken, rust en slaap meer, en versterk de nieren met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Urinaire en nierstoomissen zijn een be paalde ziekte en behandeling dient bepaaidt lijk op deze organen gericht te zijn. Fosters Rugpijn Uieren Pillen dienen alleen voor de nieren en urinewegen, en voor niets anders Wanneer met dit geneesmiddel wordt begon nen voor de nieren ernstig aangetast zijn, zullen goede resultaten volgen, maar het is niet verstandig om uw nieren lang te ver- waarloozen. Te Alkmaar verkrijgb. bij Nieropen Slot heuber, Langestr. 83. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwis sels f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen weigert elke doos,dieniet voorzien is van neven staand handelsmerk. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT NOORD-SCHARWOUDE Vervolg Algemeene Vergadering „Noor- der-Marktbond'Woensdag gehouden ten locale van den heer D. Stam. Nadat de voorzitter de openingsrede had uitgesproken, volgde een luid applaus. De secretaris, de heer J. Kliffen, door de woor den van den voorzitter aangegrepen, sprak woorden van dank en hulde voor de mooie rede der voorzitter. Daarop las hij de notulen en mocht voor de nauwkeurige notuleering eveneens de dank der vergadering inoogsten. Medegedeeld werd o. m. dat het salaris van den keurmeester van 500 op 800 gebracht is, en dat een gratificatie van 150 is toege kend aan den heer J. Joman. De verzame ling van ontvangsten en uitgaven over 1915 gaven de volgende cijfers aan: ontvangst ƒ45.466.66; uitgave ƒ38.990.50; saldo ƒ6475.16. Namens de betreffende commis sie werd door de heer A. C. Kroon rapport uitgebracht. Hierop volgden de verslagen van den Bondssecretaris en van de Commis sie van beheer. De uitloting der 40 aandeelen ad 25 der leening van 30000 gaf ftot re sultaat de volgende nummers aan. 168, 787, 131, 162, 822, 1067, 472, 325, 916, 963, 827, 838, 892. 103, 989, 365, 579, 901, 73, 449, 802, 723, 656, 418, 402, 922, 53, 509, 501, 496, 239, 240, 415, 671, 793, 865, 854, 177, 471 962. Goedgevonden werd op voorstel van het bestuur over te gaan.' tot aflossing van ƒ2000 boven de verplichte aflossing. De salarissen van den penn. en secretaris en voorzitter wer den verhoogd respectievelijk tot 75, 60 en ƒ40 met terugwerkende kracht over 1915. Bovendien ontvangen deze functionnai rissen gezamenlijk een vergoeding van ƒ100. Even eens werd goedgevonden hot instellen van een gesalarieerde bestuursfunctie, voor de helft te betalen uit den Bondskas en voor de helft uit de baten van den onderhandschen handel. Dit salaris werd voor 1916 vastgesteld op 100; voor 1915 zal de heer J. Ootjes voor zijn aftreden als zoodanig exeneens 100 worden verstrekt als gratilicatie. In behandeling kwam nu een voorstel van de vereeniging „Landbouwbelang" luidende: „Van „De Noordermarktbond" ga een bewe ging uit om voor het komende seizoen een de tuinbouwers meer billijke en rechtmatige distributieregeling te treffen." He bestuur was van oordeel, dat dit hoogst gewenscht is aangezien in de regeling van het vorige sei zoen veel onbillijks was. Het pro en contra dezer beweging werd thans onder de oogen gezien. Naast de wenschelijkheid van het bestuur stond b. v. de meening van den heer P. Verburg, die echter sympathiek in deze tegenover de regeering stond. Men is in den Haag wel met een en ander op de hoogte en wenschte in het komende seizoen het werken van de regeeiing af te wachten. Andere le den achtten ten beweging toch gewenscht de distributie-regeling is niet goed. Ten slot te kwam men overeen aan het bestuur over te laten wat in deze kan gedaan worden Door dezelfde vereeniging werd voorgesteld dat elke aanvoerder van aardappelen op de markt verplicht is te helpen inladen in de waggon, waarin zijn partij I won moet worden ge laden. Voor ieder baal wordt 2 ct. gestort en het gezamenlijk bedrag gelijkelijk verdeelt Op voorstel van het bestuur werd hiertoe overgegaan doch achtte men het goed dat dit voor één jaar als proef werd aangeno men. De vereeniging „Nieuw Leven" stelde voor: „De Noordermarktbond dringe er bij de Spoorlijn-Vennootschap op aan, dat zoo spoedig mogelijk verbetering tot stand kome voor lossing van rijtuigen en dat gelegenheid wordt geschapen voor stalling van paarden De heer Verburg wees op een laagje stuk grond, hij zou gaarne zien dat b. v. een huis met stal enz. hierop werd gevestigd, waarin iemand zou aangesteld worden die met een en ander werd belast. Na eenige bespreking werd goedgevonden dat èn genoemde ver- nootschap èn bestuur Noordermarktbond deze zaak ter verdere afdoening zullen behar tigen. Op voorstel van „De Eendracht" werd na bespreking goedgevonden, dat door den be- laauneester voor den onderhandschen han del geene betalingen zuilen geschieden alvo rens het contract bij gedeeltelijke levering is gezien, of bij geheele kvenng in ontva.igst ienomen is. Met deze vereeniging sten enk "Nieuw Leven" voor: lndiien een conuact, 'naar behooren is ingevuld, wordt op veitoon van dit contract alleen door den betaa.mees- er het cverliggeld uitbetaald, indien oaai uit blijkt, dat de levering later is geschiedt, dan op den bepaalden datum. „De Eendracht acht ook gewenscht dat het overliggeld wordt bepaald op 234 cent per zak per dag. Deze beide voorstellen kun nen voor flit seizoen geen bindende kracht verkrijgen, hoewel men het met de voorstel lers eens was, waarom getracht zal worden de invoering te verkrijgen door algeheele sa menwerking en werd in verband hiermede de vereeniging „De Koophandel" genoemd. Na veruere minder belangrijke zaken volgde rondvraag, waarna de voorzitter met goeden wensch en dank de vergadering sloot. UIT SCHOORL. Donderdagavond hield ui t café Kooij i Groet de plaatselijke Coöperatieve Boeien- leenoanK nare jaarvergaüenng. De heer A. J. Peeck, die als voorzitter van den Raad van Toezicht de leiding had, ver we.komüe ue aanwezigen in zijn openings wuoiu, spidk zijne voldoening un ovu u, iluw „pk.niot ui spras ais zijne ^vcuuigin, uit dat de toestanden thans voor de Bank en hare leden heel gunstig waren Veel geld was ingekomen in den loop van lolt, net weik z.cr zeker a,s een gunsug leckcu vuoi den landbouw kan gelden. De vooiziuei spoorde den inleggers aan, om met dit ge spaarde bezit zuinig te zijn, opaat men ge waarborgd is wanneer na tijden van wel vaart, de malaise misschien niet uit zal blij ven. Met een woord van weemoed zag spr terug op de opengevallen bestuursplaats van den heer S. den Das Jzn„ in goed gekozen woorden werd deze in zijn werkzaam leven herdacht. Na deze openingstoespraak werd de kas sier tot secretaris van den avond benoemd, de heeren F. A. Rusch, T. Stam en J. Kroon tot commissie welke de rekening naziet en de heeren O. Hoogvorst Jzn., J. Smit en K. van der Oord tot leden van het stembureau be noemd. Uit het verslag van de kassier, de heer S, Dalenberg Azn„ teekenen we 't volgende aan: Van de rekening 1915. Ontvangsten: In houd der kas op 31 Dec. van het vorig jaar 6815,9134. Ontvangen spaargelden 51188,05. Terugbetaalde voorschotten 4614. Ontvangen in loopende rekening: Van de Centrale Bank 29141,06. Van de medeleden 7600. Afschrijvingen 8. Op de reserve ge brachte winst 359 40. Tezamen 37108,46 Ontvangen renten en provisiën van voor schotten 1204,83 Ontvangen renten in loo pende rekening 1184,21. Diverse ontvang sten 30 10. In totaal 102145.5634. Uitgaven: Terugbetaalde spaargelden 36872,94. Gegeven voorschotten 3090 Uitgaven in loopende rekening: Aan de Cen trale Bank 46655,50. Aan medeleden 11225, te zamen 57880 50. Uitgegeven renten van spaargelden 1870 48. Uitgege ven renten en kosten in loopende rekening 67,71. Salaris van den kassier 200. Di- verse uitgaven 68,5634. Op de reserve ge brachte winst 359,40. Inhoud der kas op 31 Dec. 1915 1735,97. In totaal 102145,56i/„ Balans. Actief: Inhoud der kas op 31 Dec. 1915 1735,97. Uitstaande voorschotten 23646. Tegoed in loopende rekening: Van de Centrale Bank 14029,7834. Van de leden 22550. Aandeelen Centrale Bank 70 Meubilair 62. Te zamen 36711,781,4.. In totaal 62093,7534. Passief: Saldo der spaargelden 60195,44 Schuld in loopende rekening: Reservefonds 1685,93. Winst 1915 212,3834. Totaal 62093,7534. De kassier had de voldoening op het einde der vergadering van den voorzitter den dank te krijgen voor zijn accuraat en flink beheer van de zaken der Bank. Ook van den Inspec teur waren de bewijzen van hooge tevreden heid niet achtergebleven. De stemmingen hadden tot uitslag dat ten eerste: De heer C Gutker als lid van den Raad1 van Toezicht en ten tweede: de heer Jb. Kuijper Pzn als bestuurslid werden her benoemd met respectievelijk 57 en 55 der uit gebrachte stemmen, terwijl in de opengeval len plaats van den heer S. den Das tot be stuurslid werd benoemd de heer A. van Lie- nen Sr. Medegedeeld werd, dat de rentestandaard van af 1 Januari 1916 zal zijn: voor spaar gelden 3l/i pet. en voor voorschotten 434 pet. Bij rondvraag informeerde de heer M. Dek ker of de Bank ook hypotheken verstrekt waarop de voorzitter antwoord, dat dit geen regel is Slechts enkele keeren gebeurd dit doch dan is het toch een leening op zeer korten termijn en alleen voor meerdere ge- wenschte zekerheid. Niets meer aan de orde zijnde, ging de voorzitter tot sluiting over, dankend den se crefaris en de verschillende commissies en wenscht bij het uiteengaan den leden en de Bank een voordeelig jaar. Nog gedacht de voorzitter de werkzaam heden van oprichting en opbouwing der Bank door den heer F. A. Rusch. welke hier binnenkort de gemeente metterwoon gaat verlaten. Geen moeite was hem te groot eji alles heeft hij gedaan om onze Bank de ge- wenschte plaats in ons dorp te geven; dit wordt gewaardeerd en zeker was de voorzit ter de tolk van allen toen hij den heer Rusch daarvoor dankte en hem in zijne nieuwe woonplaats veel goeds toewenschte. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De afdeeling Langendijk van „Volksonder wijs" vergaderde Woensdagavond ten huize van den heer P. Kramer. Na opening volgde lezing notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Het jaarverslag werd nu onder de aandacht der leden gebracht. De rekening van den penningmeester, de heer J de Geus Pz„ wees een ontvangst aan van 112,18 te gen een uitgave van 83 82, saldo 28,36. Door den secretaris werd verslag uitge bracht van de algemeene vergadering. Mede gedeeld werd dat ire-» üe afd. te Dirkshom a s. Zaterdagavond tcne openbare vergade- i.ng zaï piaais hebben, waarin de heer P. van Hever, van Zaandam, zal spreken en niet u .„.er du b»ick; geiraeftt zaï worden al- oa-u eene afdeelipg op i te nchten. Voorge- ötv. kA werd nu een adhaesiebetuiging te zen den aan de Raden van Noord- en Zuid-Schar- ,v^ue, bet rel enüe het aares van den B. v. N. O. inzake 6e leerkracht aan de openbare scholen in genoemde plaatsen. Daar door de bemoeiingen van het hoofd der openbare school te Noord-Scharwoude met succes in deze richting is gewerkt en bovendien er hardnekkige berichten uit betrouwbare bron de rondte doen, besloot men adhaesie te be tuigen zoo het mocht blijken dat de B. v. N. O. alsnog een adres moet zenden. Met op 1 na algemeene stemmen werden de heeren J du Burck en W. Bouwman resp. als voor zitter en secretaris herkozen, de laatste werd ook benoemd als afgevaardigde naar de al- emeene vergadering. Besloten werd, dat aan alle oud-leerlingen der openbare school aan den Langendijk een circulaire zal gezonden worden met verzoek om lid te worden en wel naar aanleiding van de wenschelijkheid van het hoofdbestuur. De heer H Stins werd als bode der afdee ling gekozen Hierna sluiting. Naar aanleiding van de berichten over de oprichting van een R -K. school aan den Langendijk waaromtrent de plannen in den laatsten tijd meer vasten vorm schenen te kriicen. wendden wij ons tot den heer Pas- Nnord Scharwoude met verzoek na- !ere inlichtingen te willen geven. Als ant woord ontvingen wij, dat Z Eerw. zich hier over niet uitliet, doch een eventueel definitief besluit ons zou worden toegezonden. Uit andere maar zeer beslist vertrouwbare bron vernamen wij dat de bouw van een R.-K. school zich nog wel een paar jaar zal laten wachten. UIT HEERHUGOWAARD. Ingevolge de gehouden bespreking over de wenschelijkheid van coöperatie met be trekking tot den aankoop van veevoeder in gemeenschappelijke graanmalerij, welke be spreking werd gehouden naar aanleiding eener voordracht van den heer M. G. Visser, in een vergadering der afd. van de Holl. Maatsch. van Landbouw, werd in het lokaal van den heer Pijper op initiatief dier afd. in de bestaande coöp. vereeniging „de Een drachteen vergadering gehouden in hoofd zaak ten doel hebbende eenige zekerheid te bekomen omtrent de animo, welke voor een dusdanige vereeniging bestaat. Opgekomen waren ruim veertig personen. De heer Met, voorzitter der afd. van de Holl. Maatsch. van Landbouw, nam de lei ding der vergadering, doch wilde vooraf even meedeelen, dat hij zich verder geheel buiten de zaak wilde houden. Door den heer K. Molenaar werd nu ge wezen op het bestaan van „de Eendacht' en daarna een kort resumé gegeven van het ver handelde in de vergadering der afdeeling van de Holl. Maatsch van Landbouw. Na deze inleiding meende spr., dat het gewenscht was, dat uit den boezem dezer vergadering het antwoord werd gegeven op de vraag: Zal „de Eendracht" blijven bestaan en dan uitgebreid, of zoo noodig omgezet worden, of dient een nieuwe vereeniging te worden gesticht? Van verschillende kanten werden vragen gesteld, welker beantwoording in de daarop gevolgde discussie den indruk wekten, dat men vrij algemeen de bestaande vereeniging wat verouderd acht, dat de bestaande statu ten en het reglement toch geheel omgewerkt zouden moeten worden, dat voor een nieuwe vereeniging wellicht beter propaganda te maken is, in 't kodt, dat de stichting eener nieuwe vereeniging betere resultaten zal ge ven. Sommigen verklaarden van de bestuursta fel bepaalde voorstellen te hebben verwacht, in deze vergadering toegelicht door een der zaken kundige; voorts werd er op gewezen,, dat personen in de vergadering der afd. van ,k- H 11 Maatschappij van Landbouw aan wezig er nu niet waren en in aanmerking genomen de uitnoodiging op ruime schaal, 'ad men meer belangstelling verwacht. Door den voorzitter en anderen werd ge zegd, dat men toch wel eenige zekerheid diende te hebben of er voldoende animo voor de zaak bestond, vóór men met bepaalde voorstellen kan komen. Dezerzijds is men van oordeel, dat' dit uit de opkomst wel de gelijk mocht worden afgeleid, rindien althans al de aanwezigen voor de zaak gevoelden. Door den voorzitter van „de Eendracht" werd nu de vraag gesteld, of de aanwezige leden dier vereeniging voor hare opheffing waren, indien er een nieuwe vereeniging werd opgericht. Algemeen was men daar voor. Nadat nog van verschillende kanten over het 'voor en tegen het woord is gevoerd, over het laatste echter hoegenaamd niet, ter wijl nog geopperde bezwaren wel weg te ruimen zouden zijn. werd een presentielijst geteekend en bij hoofdelijke rondvraag ble ken nu allen in beginsel voor de oprichting eener coöperatieve vereeniging voor aankoop van veevoeder en het malen daarvan. Deze verklaring werd door 42 personen gegeven, waarna een commissie werd benoemd voor de voorbereidende werkzaamheden. In die commissie kregen zitting de heeren K. Kamp te Hensbroek, K. Voorthuizen te Wogmeer en K Molenaar. P Kant. Th van der Meer, J Wagenaar. Jb. van Slooten, Chr. Vis, al len alhier en P. Blauw te Veenhuizen. Hierna werd deze vergadering gesloten, waarop terstond werd vergaderd door bo vengenoemde commissie. UIT OUDKARSPEL. Bij de gisteravond gehouden stemming voor 3 notabelen der Ned. Herv Gem., al hier, aftredenden de heeren D. Hopman, Jb. Kroon Pz en D Keppel, zijn uitgebracht 34 stemmen, waarvan op D. Hopman 27, Jb. Kroon Pz. 30 en D Keppel 31 stemmen zich vereenigden. A'zoo werden de aftredenden herkozen terwijl nog op C Butter Jz 1, K. Kroon K. Az. 6, J v Hout 3, D Gelder 1, P. Visser 1 stem werd uitgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9