DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet Westelijk Oorlogsterrein Van hat Zuidelijk Oorlogsterrein Van het Oostelijk Oorlogsterreln. Toelating van Leerlingen. No. 67 Honderd en achttiende jaargang. 1916 per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, MAANDAG Brieven fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERNIs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. 20 MAART DUITSCHLAND. ENGELAND. GEMEENTE-SCHOLEN. ALKMAAR, 20 Maart. Er is thans een periode van hevigen strijd en van groote onrust aangebroken. Het Duitsche offensief schijnt het sein ge weest te zijn tot den vervroegden algemee- nen aanval der entente, welke eerst in d'e Bloeimaand, die een Bloedmaand zou wor den, werd verwacht Terwijl de Franschen en Duitschers elkaar en zichzelven uitputten in wanhopige aanval len en tegenaanvallen, welke te zamen de bataille vormen, die wellicht in de geschie denis bekend zal staan als de weergaloos bloedige maanden-slag van Verdun, zijn de Italianen opnieuw tot aanvallend optreden overgegaan, waartegenover de Oostenrijkers zich zoo geducht hebben geweerd, dat zij eenige voordeelen hebben weten te behalen, hebben ook de Russen, die in Armenië on danks de pogingen der Turken om zich van de geleden nederlaag te herstellen, den op- marsch voortgezet, zoowel in het noorden als in het zuiden van het Oostelijk front, waaromtrent men sinds maanden niets van belang had gehoord, tot den aanval overge gaan vruchteloos tot dusverre ten zuiden van Dunaburg( het Duitsche leger bericht spreekt van 9270 „getelde Russische lijken bij een der meren), met eenig succes aan den Dnjestr, waar de Russen het Oostenrijksche centrum van de Oostenrijksche vèrdedigings- linie bij het bruggehoofd van Useieczko te rugdrongen. Met het mooie weer is niet slechts de strijd aan de verschillende fronten, maar ook die in de lucht verlevendigd. In luchtgevechten werden 4 Duitsche vliegtuigen (1 bij Verdun, 3 bij Mülhausen) en ook 4 Fransche (allen bij Mülhausen, waar een ernstige ontmoeting in de wolken heeft plaats gehad) stuk ge schoten, door Fransche vliegers werden 23 Duitsche burgers gedood of gewond, door Duitsche vliegers op de Oostkust van Enge land 31 mannen, vrouwen en kinderen ge dood of gewond Een onbeschadigde Duit sche vliegmachine is te Heusden gedaala door een gebrek aan den motor. Onder de zee is er ook groote actie: be halve onze „Tubantia" en onze „Palem- bang", waarover zoo aanstonds meer, ,zijn het Engelsche schip „Willie", de Amerikaan- sche „Kanawha" „vergaan", een Oostenrijk sche onderzeeër heeft den Franschen torpedo jager „Renaudin" (van 1912, groot 800 ton, bemand met 78 koppen, waarvan 34 zijn ge red) getorpilleerd, terwijl het Oostenrijksche hospitaalschip „Elektra" volgens een officieel Oostenrijksch bericht werd getroffen, maar niet tot zinken werd gebracht. Zoo zien we dus actie aan de linies, onder de zee en in de lucht. Compleet zou de oor log zijn, wanneer er nu ook op-zee gevoch ten werd, wanneer de groote oorlogsschepen nu ook hun veilige ligplaatsen verlieten en zich in den openlijken strijd op volle zee waagden. Ook al ontbreekt een zeeslag, die misschien overigens niet lang op zich laat wachten, toch kan worden vastgesteld, dat er met vernieuwden moed alom hevig wordt gevochten. Men krijgt zoo den indruk, dat het nu eerst hard tegen hard begint te gaan. Wellicht wordt het nog veel erger en komen de onzijdigen nog veel meer in de knel mocht het dit jaar nog geen vrede zijn, dan zouden we wel eens een winter tegemoet kunnen gaan, waarbij de voorafgaande niets beteekent, dan zouden zelfs de onzijdige sta ten als de oorlogvoerende landen het nijpen de van de oorlogsellende wel eens geducht aan den lijve kunnen gevoelen. Maar mis schien beleeft de oorlog géén derden Slacht maand meer. „Het is geoorloofd het thans zonder voorbarig optimisme uit te spreken, dat wij het einde van dezen oorlbg zien," zeide minister Ribot Vrijdag in de Fransche Kamer. Een aanwijzing voor de juistheid van de ze verklaring kan gelegen zijn in de toene mende zenuwachtigheid, welke in verschil lende oorlogvoerende landen aan den dag komt. Eigenaardig is het, dat men in Italië zijn koelbloedigheid bewaart de Italiaan- sche Kamer heeft met 394 tegen 61 stemmen een motie van vertrouwen in de economische politiek der regeering uitgesproken en de positie van het kabinet-Salandra, welke zwak heette te zijn, is blijkbaar stevig. Maar in Duitschland gaf het heengaan van den groot- admiraal von Tirpitz reden tot onrust en verontrusting, in Frankrijk heeft een rumoe rige Kamerzitting tot een verwisseling aan het belangrijke departement van oorlog ge leid, in Engeland staat volgens een Engelsch blad de minister van buitenlandsche zaken, Sir Edward Grey, op het punt van te ver trekken en in Rusland is de minister van bin- nenlandsche zaken afgetreden en heeft de mi nister-president Stürmer diens portefeuille overgenomen. Zulke veelvuldige persoonsverwisselingen, wellicht binnenkort door meerdere aange vuld, geven te denken I De Nederlanders zijn niet heet gebakerd. En dat is maar goed ook, want het komt er thans voor ons volk, welks meerderheid niet oorlogslievend is, op aan, om zijn koelbloe digheid en zijn vastberadenheid te bewaren. De gebeurtenissen met de Tubantia en de Palembang zijn van véél gewicht Te erger is het, dat omtrent die gebeurtenissen zoo veel tegenstrijdigs en zooveel onzekers heerscht Is de „Palembang" getorpilleerd? Ongetwijfeld zegt dè Daily Telegraph en het Engelsche blad voegt er aan toe, dat de zelfde Duitsche onderzeeër, die de „Tuban tia" tot zinken deed brengen, ook de verant woordelijkheid voor deze misdaad draagt. Maar zoo zeker is het gebeurde met de Pa lembang niet een officieus bericht uit 's-Gravenhage van heden, zegt, dat tot he denmorgen elf uur bij onze marine-autoritei- ten nog geen enkel officieel bericht hierom trent is ingekomen. Men doet goed zich daaraan te houden. Met de „Tubantia" is het eenigszins anders gesteld, daaromtrent zijn officiëele berichten, doch zij staan tegenover elkaar. Op grond van officiëele verklaringen, staat het voor ons vast, dat de „Tubantia" getorpilleerd is. De regeeringen te Berlijn en te Londen ver klaren, dat geen onderzeeër van haar in het spel is, terwijl de Duitsche regeering voorts verklaard, dat op de plek des onheils geen Duitsche mijnen zijn gelegd. Sommige Duit sche bladen verbinden aan deze officieele ver klaring de opmerking aan de Nederlandsche pers, dat zij voorzichtiger moet oordeelen. Maar wanneer de Nederlandsche bladen zon der onderscheid de schuld hebben gesteld op rekening van een Duitschen onderzeeër, dan pleit dit toch zeer zeker voor de groote waarschijnlijkheid daarvan. Trouwens al les is daar ook vóór te zeggen. Onze regeering heeft intusschen de uiterst moeielijke taak om deze waarschijnlijkheid waar te maken. Wij mogen echter vertrou wen, dat zij ook deze netelige zaak tot een bevredigend einde zal brengen. En wij moe ten ons maar niet al te druk maken over de maatregelen, welke de regeering dient te nemen. Wij moeten bijv. maar niet even willen uitmaken, dat de regeering beslag moet leggen op de in onze havens liggende Duitsche schepen. Gij en ik, wij kunnen heel gemakkelijk zeggen, dat onze regeering eiken uitvoer naar Duitschland moet verbieden wij lijden niet onder de gevolgen van een dergelijken maatregel, zooals onze producen ten en wij kunnen moeielijk uitmaken of de uiterste noodzaak, waarin een dergelijke vèr- stfekkende maatregel wordt genomen, thans aanwezig is. Wij moeten dat overlaten aan de regeering, die intusschen wel zal zorgen, dat wij'zoo spoedig mogelijk van haar ge dragingen op de hoogte zijn. Dat zij niet stilzit, bewijst de hedenmorgen gehouden conferentie, waarbij tegenwoordig waren de ministers van binnenlandsche en buitenland sche zaken, van landbouw, nijverheid en handel en van marine en waaraan deelna men reeders uit Amsterdam en Rotterdam. De conferentie bewijst reeds den ernst van den tyestand en maant tot kalmte 1 Die ernst wordt ook geïllustreerd door het be richt, dat de stoomvaartmaatschappij Neder land en de Rotterdamsche Lloyd ernstig over wegen, om in afwachting van nadere berich ten omtrent de bedoelingen der Duitsche re geering, geen harer booten, noch passagiers booten, noch vrachtbooten, te laten vertrek ken. Aan de „Prins der Nederlanden" en de „Tambora," die van Java thuis verwacht worden, is bericht gegeven om Falmouth aan te doen en daar op nadere orders te wachten. De „Koningin der Nederlanden" van de Stoomvaart-Mij. Nederland, die Zaterdag a.s. zou uitvaren, zal in verband met het boven staande niet vertrekken. Men ziet dus, dat onze scheepvaart met stopzetten wordt bedreigd, hetgeen niet slechts groote economische verliezen betee kent maar ook wil zeggen, dat de verkeers- banden tusschen moederland en koloniën worden afgesneden, dat onze rechten ernstig worden bedreigd. Van onze regeering mo gen we echter verwachten, dat zij onze rech ten zal handhaven en onze belangen zal be hartigen. Het Fransche namiddagcommuniqué luidt: Ten oosten van de Maas deden de Duit schers na een hevige beschieting een vrij krachtigen aanval op Vaux en Damloup. Zij werden echter teruggedreven door het sper vuur der Franschen en de aanval mislukte totaal. Geen infanterie-actie. Bij tusschenpoozen artillerie-actie in .de streek van Verdun. In de buurt van Verdun schoot een Fransch vlieger een Duitsch vliegtuig naar beneden. Het viel brandend neder binnen de Fransche linies bij Montzeville. s Vijf Fransche vliegtuigen wierpen bom men op het station MetzSablons, het Duit sche munitie-magazijn bij Chateau-Salins en het vliegkamp te Dieuze. Dertig bommen van groot kaliber werden geworpen, waar van 20 op het station Metz. Een Fransche groep, bestaande uit 23 vliegtuigen, wierp 72 projectielen op het vliegkamp te Habsheim en het goederensta tion te Müllhausen. Duitsche vliegtuigen begonnen een luchtgevecht Een Duitsch en een Fransch - luchtschip schoten elkander naar beneden, twee andere Duitsche lucht schepen stortten brandend neer, drie Fran sche machines landden binnen de Duitsche linies. Het Duitsche legerbericht zegt: Ten noordoosten van Vermelles (ten zui den van het kanaal van La Bassée) ontrukten de Duitschers aan de Engelschen, na een krachtige voorbereiding door artillerievuur en vijf geslaagde mijnontploffingen, kleine aanwinsten, die zij den 2den Maart in een gevecht met mijnen hadden behaald. Van de vijandelijke bezetting, die grootendeels be dolven werd, werden 30 overlevenden krijgs gevangen gemaakt Tegenaanvallen misluk ten. De stad Lens werd weder hevig door de Engelschen beschoten. Ook gisteren gebeurde aan den linkeroever van de Maas niets bijzonders; hedenochtend werden aanvalspogingen van de Franschen op den Morthomme en ten oosten daarvan reeds bij den aanvang verijdeld'; op den rechteroever ontwikkelde zich dè artillerie- actie nu en dan tot buitengewone hevigheid. En tegelijkertijd ontstonden op verschillen de plaatsen ten zuiden van dé vesting Douau- mont en ten westen van het dorp Vaux ge vechten op kotten afstand om enkele verde digingswerken. Deze gevechten zijn nog niet geëindigd. De Franschen werden gisteren uit de hun op 4 Maart overgelaten stelling bij de hout vesterij Thiaville door een Duitsche afdee- ling weder verdreven. Na de schuilplaatsen van den vijand vernield en 41 gevangenen te hebben gemaakt, keerden de Duitschers aaar hunne loopgraven terug. Aan weerszijden groote verkennings- en aanvals-activiteit van vliegers. Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op stationsge bouwen aan de trajecten ClermontVerdun en EpinalLureVesoul, benevens ten zui den van Dijon. Door bommen, die de vijand op Metz wierp, werden drie burgers gewond. Van een Fransch escadrille, dat een aan val deed op Mühlhausen en Habsheim, wer den vier vliegtuigen in de onmiddellijke na bijheid van Mühlhausen in een luchtgevecht naar beneden geschoten. De inzittenden wa ren dood. In Muhlhausen werden van de be volking zeven personen gedood en 13 ge wond, te Habsheim werd één soldaat gedood. Het Italiaansche legerbericht meldt: In de bergstreek groote artillerie-activiteit. De Italianen hervatten de beschieting van het station Toblach, en veroorzaakten merkbare schade en brand. Langs het geheele front zetten Italiaansche afdeelingen, gesteund door artillerie, hare actie voort. Het Oostenrijksche legerbericht zegt: De betrekkelijke kalmte aan den Beneden- Isonzo duurt voort. Oostenrijksche hydroplanes 'wierpen her haaldelijk bommen op Italiaansche batterijen aan de monding van dé Sdobba. De stad Görz werd opnieuw door den vijand met zwaar geschut beschoten. Aan het bruggehoofd van Tolmein zetten Oostenrijksche troepen met succes hunne aanvallen voort, zij drongen voorwaarts over den weg Selotiginj en tot ten westen van S. V. Maria en sloegen verscheiden aan vallen op veroverde stellingen af. Ook aan den zuidelijken kam van de Mrzli Vrh werd de vijand uit een versterking geworpen. Hij vluchtte tot Gabrije. De artillerie-activiteit aan het Korinthische front nam toe in den Fel la-sector en breidde zich ook uit tot den Kamischen kam van het Dolomietenfront, vooral tot de streek van Col-di-Lana. De Oostenrijksche stellingen bij Mater in het Sugana-dal werden eveneens krachtig door den vijand beschoten. Het Groote Duitsche Hoofdkwartier meldt: De verwachte aanvallen der Russen zijn op het front Dryswjatij-meerPostawy en aan beide zijden van het Narocz-meer met groote hevigheid begonnen. Op alle punten is de vijand met buitengewoon zware verlie zen totaal teruggeslagen. Alleen voor de Duitsche stellingen aan weerszijden van het Narocz-meer, werden 9270 gesneuvelde Rus sen geteld. De verliezen der Duitschers zijn zeer gering. Ten zuiden van het Wisznewijmeer namen slechts de artillerie-gevechten in hevigheid toe. Het Oostenrijksche legerbericht zegt: Aan den Dnjester en het Bessarabische front levendige artillerie-actie van den vij and. De bruggeschans bij Useieczko werd gedurende den nacht krachtig bestookt door mijnenwerpers. Hedenochtend liet de vij and, na eenige voorbereiding door de artil lerie, een mijn springen, waarop een aanval met handgranaten volgde. T« gevolge van het springen der mijn moest het midden der verdedigingslinie in de schans eenigszins naar achteren worden gelegd. .Alle andere aanvallen werden afgeslagen en daarbij werden eenige Russen gevangen genomen. BRIEF VAN DEN KEIZER AAN VON TIRPITZ. De Keizer heeft tot den minister van Staat tevens staatssecretaris van het departement van Marine, Von Tirpitz, den volgenden eigenhandig geschreven brief gericht: Waarde Admiraal Von Tirpitz: Nadat mij uit uw ziekmelding en uit u mij den 12en Maart overgelegde ontslagaan vrage tot mijn innige spijt duidelijk is ge worden dat gij het ambt van staatssecretaris van het departement van Marine niet meer vermocht waar te nemen, voldoe ik hierdoor aan uw verzoek en stel u onder ontheffing van uw ambten als minister van Staat en als staatssecretaris van het departement van Marine met het u volgens de wet toekomen de pensioen ter beschikking. Het is mij een behoefte u ook bij deze ge legenheid mijn keizerlijken dank te brengen voor de voortreffelijke diensten, welke gij in uw lange loopba4n als bouwmeester en organisator aan de marine en bet vaderland hebt bewezen. Zeer in het bijzonder zou ik hierbij op den voorgrond willen stellen, wat door u gedurende den oorlog zelf door de invoering van nieuwe strijdmiddelen op al li gebieden van de oorlogvoering ter zee en door het scheppen van een marinecorps, door u is gepraesteerd. Daardoor hebt gij aan de geschiedenis van uw zoo welgeslaagden vre- üesarbeid een bladzijde van roem uit den moeilijken Oorlogstijd toegevoegd; dat wordt niet alleen door mij, maar ook door net gansche Duitsche volk met vreugde er kend. Ik zelf wilde daaraan uitdrukking geven door de verleening van de hierbijgaande ster van het commandeurschap met de zwaarden van mijn Koninklijke Huisorde van Hohen- zollern en door de beschikking dat uw naam in de marineranglijst zal blijven doorge voerd. »Met de meest oprechte wenschen voor uw verder welzijn, verblijf ik steeds, Uw toegenegen, Wilhelm I. R. EEN LUCHTAANVAL OP DE ENGEL SCHE KUST. Het ministerie van oorlog bericht: Vier Duitsche aeroplanes vlogen Zondag over het oosten van Kent. Een keuter-telegram meldt hieromtrent: Het eerste paar verscheen te 2 uur 's mid dags boven Dover op een hoogte van 5 a OUUO voet. De eerste wierp zes hommen op de haven, vloog toen naar het noordwesten en liet bommen vallen op de stad. De andere vlieger verscheen, na over Dover heengevlo- gen te zijn, te 2 uur 13 boven Deal en liet daar verscheiden bommen vallen. Het tweede paar verscheen boven Ramsga- te te 2 uur 10 en wierp hommen op de stad. Een van deze twee vliegers vloog daarop westwaarts, de andere noordwaarts, ver volgd door een Engelsche aeroplane. Naar bericht wordt is één bom op Margate gewor pen. De tweede machine verscheen te 2 uur 20 boven Westgate: Hier stegen een aantal Engelsche aeroplanes ter vervolging op. Er werden geen bommen geworpen. Er zijn, volgens tot dusverre ingekomen berichten, drie mannen, één vrouw en vijf kinderen gedood en zeventien mannen, vijf vrouwen en negen kinderen gewond. Voor zoover thans na te gaan is, werden in het geheel 48 bommen geworpen. Een bom viel op het Canadeesche hospi taal te Ramsgate en richtte daar schade aan; er gebeurden echter geen persoonlijke onge lukken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op een der ZES GEMEENTE-SCHOLEN toegelaten wen schen te zien, uit, daarvan vóór 15 April a.s. aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder overlegging van het GEBOORTE BRIEFJE of TROUWBOEKJE en het INEN- TINGSBEWIJS der kinderen, waarvoor de toelating gevraagd wordt. De gelegenheid bestaat daartoe aan de schoollokalen op DINSDAG 28 MAART en DONDERDAG 30 MAART a.s. van des na middags 45 uur en WOENSDAG 29 MAART a.s. van 121 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 16 Maart 1916. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat bij hun College is ingekomen een verzoekschrift van C. NIEROP, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhouden den anderen dan sterken drank in het perceel BREESTRAAT, A 30. Binnen twee weken na deze bekendma king kunnen tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Alkmaar, den 20 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat het DERDE SUPPLETOIR KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG, dienst 1915, den 8 Maart 1.1. door den Gemeente raad vastgesteld en den 15 Maart d.a.v. door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd, heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invorde ring is overgegeven en gedurende vijf maan den ter Secretarie in afschrift voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier worden ingediend bij den Gemeenteraad binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljet ten. Alkmaar, den 20 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Verscheiden groote huizen en eenige ar beiderswoningen zijn vernield. Kapitein Bone vervolgde met zijn aëropla- ne één der Duitsche hydroplanes tot op 30 mijlen de zee op, waar hij ze na een gevecht van een uur noodzaakte te dalen. De Duit sche machine was herhaaldelijk getroffen en de waarnemer was gedood. KORTE BERICHTEN. De Vossischeh Zeitung heeft uitgere kend dat men om één pond boter te krijgen, gemiddeld 8 uur in de rij moet staan wach ten. Er zullen maatregelen worden getroffen om hierin verbetering te brengen. Een officieel Duitsch bericht zegt, dat n het tijdperk van 1 tot 18 Maar van dit jaar 19 vijandelijke schepen met ongeveer 40.000 bruto registerton getorpilleerd zijn. De prins van Wiles is in Egypte aan gekomen en benoemd tot kapitein van den staf bij den generalen staf van het expeditie corps in de Middelandsche Zee. Een Oostenrijksche onderzeeër torpll- leerde voor Warz een Fransche torpedojager, welke onmiddellijk zonk. De Russen zijn sinds de verovering van Erzeroem 70 mijlen naar het Westen opge rukt. Kardinaal Ootti is te Rome overleden. Het Oostenrijksche hospitaalschip Elektra is door een vijandelijken onderzeeër getorpilleerd en zwaar beschadigd. Een ma troos werd gedood, twee zusters van het Roode Kruis gewond. Bij een ongeluk met hun vliegtuig aan de oostkust van Schotland zijn gisteren twee vlieger-luitenants omgekomen. Een ander ongeluk gebeurde te Hendon, waar een leer ling-vlieger gedood werd. De chineesche province Kieangsi heeft zich onafhankelijk verklaard. Bij het bouwen van een tunnel voor een spoorweg onder de Spree door bij Berlijn, stortte het tunneldak n, waardoor de tunnel volliep. De materieele schade is aanzienlijk, het is nog niet zeker of er menschen zijn om gekomen. Op een vraag heeft minister Law in het Lagerhuis gezegd^ dat het de Engelsche re geering een genoegen zou zijn geweest gene raal Smuts de soldij te geven, die hem als tijdelijk luitenant-generaal van het Engel sche leger toekomt, maar generaal Smuts wilde liever geen geld uit de Engelsche schat kist aannemen. Brittania, het weekblad van Mevrouw Pankhursl, mag niet meer verschijnen, het legde de minister onware dingen ten last?. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1