DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Oostelijk Oorlogsterreln. NoT 68 Honderd en achttiende jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar BINSHAH i. Brieyen fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.ii. HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. 21 MAART FRANKRIJK. ENGELAND. TER ZEE. NEDERLAND. ALKMAAR, 21 Maart Terwijl de heele wereld' vraagt naar meer licht in het Tubantia-geval op de diepte der zee hopen duikers het thans te vinden! en in de vele andere gevallen, waarin de laatste dagen onzijdige schepen in de Noord zee zijn gezonken (de Palembang, het Noor- sche stoomschip Langeli, he* Deensche stoomschip Skodsborg), wordt er gemeld, dat het Engelsche lichtschip Galloper uit de Noordzee is verdwenenHet Galloper licht schip was, rapporteerde het stoomschip Am- stelland, er gisteren niet en in de nabij heid werd een mast gezien, zoodat vermoed wordt, dat het schip in den grond geschoten is. De Galloper was een zeer bekend licht schip in dén Theemsmond. Een licht- (of vuurschip) is een klein, maar stevig ge bouwd, meestal roodgekleurd vaartuig met een zichtbaren naam, een of meer seinmasten, die als herkenningsteeken groote ronde kor ven en 's nachts lantaarns hebben. Dergelij ke schepen liggen in riviermonden of bij kusten verankerd en dienen zeevarenden evenals vuurtorens tot wegwijzers. Nu is deze baken van de zee en wordt het varen alweer onveiliger, Het heeft er veel van, dat de heele scheepvaart in het Kanaal moet worden stilgelegd. Reeds nu is de Ba tavierboot, welke gisteravond van Rotterdam naar Londen moest vertrekken niet uitgeva ren, omdat de bemanning weigerde uit te varen, tenzij de boot geconvoyeerd werd. Over het convooi-varen is ook reeds na het Katwijk-incident gesproken. Omtrent hetgeen er in de te 's-Gravenhage gehouden conferentie over het scheepvaartverkeer is be sproken is evenmin iets bekend als over het geen de scheepvaartmaatschappijen zullen doen. Trouwens ér zijn heelemaal geen be langrijke berichten over zeegebeurtenissen, nóch over die, welke ons land en andere on- zijdigen zoozeer interesseeren, nóch over werkelijke oorlogsdaden. Alleen wordt van Duitsche zijde melding gemaakt van een kleine ontmoeting tusschen drie Duitsche torpedobooten en vijf Engelsche torpedoja gers bij de kust van Vlaanderen. In de lucht duurt de actie voort. Gisteren hebben vjjftig Engelsche, Fransche en Belgi sche vliegtuigen, vergezeld van vijftien oor logsvliegtuigen een aanval gedaan op de kust van Vlaanderen, met name op een Duitsch vliegpark ten oosten van Ostende. Ook in de buurt van Verdun werden ver scheiden luchtgevechten geleverd. De Duitschers hebben gisteren getracht, na een hevige beschieting met zware grana ten, ten westen van de Maas terrein te win nen. Er werd een aanval gedaan, waarbij ge bruik werd gemaakt van stralen gloeiende vloeistof. De aanval werd gestuit door Fransch geweer- en machinegeweervuur. Al leen werd een klein voordeel behaald ten oosten van het bosch van Malancourt een Fransch bericht zegt, dat dit het gevolg was van de oneffenheid van het terrein en dat het van geen beteekenis mag heeten. Wordt de aandacht van hier naar het Oost front geleid en zullen de troepen uit de omgeving van Verdun weldra hetzelfde lot deelen? Het is mogelijk, maar heel spoedig zal dat zeker -niet gebeuren. Bij Verdun wordt nog steeds met sterke strijdkrachten gestreden en de slag is daar nog niet afgeloopen. Het Russische offensief heeft reeds geleid tot een niet onbelangrijk voordeel op de Oostenrijkers, die op den linkeroever van den Djnester het bruggenhoofd van Useiecz ko hebben moeten prijsgeven. De Oostenrij kers hebben dus alweer het loodje moeten leggen. Op de Duitschers behaalden de Russen nog geen succes. De Italiaansche opperbevelhebber generaal Cadoraa toeft te Parijs, waar hij geestdriftig is ontvangen. Hij zal daarna Londen bezoe ken en daar met minister Lloyd George over de munitie spreken. Van belang is, dat ook de Servische kroonprins Alexander te Parijs is. Dit wijst er op, dat in de Fransche hoofdstad getracht zal worden de juiste verstandhouding tusschen Servië en Italië te vinden, die onmisbare voorwaarde is voor een veldtochtplan der entente op den Balkan. Het bericht van den Russischen Grooten Generalen Staf luidde gisteren: In de buurt van het Kanger-meer werd een Duitsche afdeeling, die in de Russische linies trachtte binnen te dringen, door vuur uit eengedreven. Ten zuiden van de streek van Dunaburg levendige artillerie- en infanterie-acties in eenige sectoren. De aanvallen van den vij and ten zuiden van het Driswiaty-meer wer den door vuur teruggeslagen. In de streek ten oosten van het dorp Twe- retsch namen de Russen stormenderhand We- likaja-Selo. In de streek ten zuiden van hetzelfde dorp maakten de Russen bij het afslaan van een vijandelijken aanval twee mitrailleurs buit. Tusschen de Naroth- en Wischewskimeren bezetten de Russische troepen na een gevecht het dorp Zanapoez en een gedeelte van de loopgraven des vijands bij het dorp Ostrow- liany. In Galicië namen Russische afdeelingen. met hulp der artillerie in een krachtigen aanval loopgraven en het bruggehoofd ten oosten van het d'orp Mikhaltche. Het Oostenrijksch legerbericht meldde: Gisteravond is de, na een dappere verde diging gedurende zes maanden, tot een puinhoop geschoten bruggeschans ten noord westen van Uscieszko (in Galicië, aan den Dnjester) ontruimd. Ofschoon het de Rus sen reeds in den ochtend gelukte een 300 M. breede bres te schieten, hield dé door een achtvoudige overmacht aangevallen bezet ting, ondanks alle verliezen, de verdediging nog zeven uur vol in het hevigste gschut- en infanterie-vuur. Eerst te vijf uur 's middags besloot de commandant, kolonel Planck, de totaal vernielde verschansingen te ontruimen. Kleine afdeelingen en gewonden bereikten in booten den zuidelijken oever van den Dnjes ter. Weldra moest onder het concentrisch vuur van den vijand het overzetten opgege ven Worden. Aan de dappere schaar, be staande uit keizerijdragonders en sappeurs, bleef, wanneer zij zich niet wilde overgeven, slechts één weg over. Zij moest zich op den noordelijken oever van den Dnjester door het door den vijand sterk bezette plaatsje Us cieszko heen een weg banen naar de Oosten- rijksch-Hongaarsche, .op de hoogte ten noor den van Zaliezezyki genestelde troepen. On der bescherming van den nacht marcheerde kolonel Planck met zijn heldhaftige troepen naar de Oostenrijksch-Hongaarsche voorpos ten, waar hij hedenochtend aankwam. De gevechten om de bruggeschans van Us cieszko zullen te allen tijde een roemrijke episode in de geschiedenis van het Oosten rijksch-Hongaarsche leger vormen. VREEMDE GASTEN. Gisteren kwam de Italiaansche opperbevel hebber, generaal Cadoraa, te Parijs aan, waar hij door generaal Joffre en generaal Roques werd onvangen en door de menigte geestdriftig werd toegejuicht, Vandaag komen de Servische kroonprins en de eerste minister Passitsj benevens enke le andere leden van het Servische kabinet INVOERVERBOD. Het schijnt vast te staan, dat binnenkort in Engeland een order zal worden uitgevaar digd, waarbij de invoer uit alle landen, ook de overzeesche bezittingen, van weeldte-arti- kelen, waartoe o.a. behooren auto's voor par ticulieren, muziekinstrumenten, tafelgereed schap, ijzerwaren, garens, porselein1 en zee pen zal worden verboden. EEN ZEEGEVECHT. Een officiéél bericht uit Berlijn meldt: In den ochtend van den 20sten Maart heeft aan de Vlaamsche kust een voor de Duit schers gunstig verloopen gevecht plaats ge had tusschen drie Duitsche torpedobooten en een divisie van vijf Engelsche torpedojagers. De vijand staakte het gevecht, nadat zijn schepen herhaaldelijk getroffen waren en stoomde met groote snelheid weg. Aan Duitsche zijde werd slechts onbedui dende schade aangericht. KORTE BERICHTEN In den Kaukasus zetten de Russen nog steeds hun vervolging voort, gisteren namen ze eenige Turksche officieren en 150 man gevangen. Het overgroote deel dër Europeanen, die Duitsch Kameroen bewoonden heeft zich op Spaansch gebied teruggetrokken om En- Isch-Fransche gevangenschap te vermijden, nder hen bevinden zich de gouverneur en 73 officieren. In Pruisen worden alle gouden voor werpen van regeeringswege opgekocht om de Rijksbank van goud te voorzien. Generaal Cadorna zal van Parijs door reizen naar Londen om met minister Lloyd George te onderhandelen over munitievoor- ziening. Meer dan 1400 Duitschers, die uit Portugal waren gevlucht, hafcben zich ge vestigd in Badajoz (Spanje). De Oostenrijkers schatten de schade, door dén oorlog in Galicië aangericht op een milliard gulden. In Nottinghamshire (Engeland) heeft zich een bataljon mijnwerkers, 1150 man sterk gevormd' tot verdediging van het land. Men wil nog meer dezer bataljons tot een gezamenlijke sterkte van 10.000 man vormen. Sir Starr Jameson, de man van de Ja meson inval, ligt ziek en moet geopereerd worden. De Orieksche kroonprins heeft Saloniki bezocht en vervolgens een reis gemaakt door Grieksch Macedonië. DE „OALLOPER" VERDWENEN. Naar het Correspondentigbureau mede deelt, heeft het Maandagnamiddag te IJmui- den binnengekomen stoomschip „Amstel- land" gerapporteerd, dat het lichtschip „Gal loper" verdwenen is en dat in de nabijheid van de plaats van het lichtschip op 2 mijl Zuidwest van de Zwarte ton een wrak ligt met den mast twee voet boven water. Aan de N. Crt. kwam ter oore, dat het lichtschip zou zijn getorpedeerd. Een nader bericht uit Hoek van Hólland aan de Tel. meld Het wrak van het lichtschip Galloper ligt twee mijl Zudwest van de zwar te ton. De masten steken twee voet boven wa ter uit. DE TUBANTIA. Naar de N. R. Crt. verneemt bestaat het voornemen met duikers een onderzoek in te stellen op het wrak van de Tubantia, ten ein de te trachten zekerheid te verkrijgen omtrent de wijze, waarop het schip tot zijn onder gang is gebracht. Het bericht van het Nieuws van den Dag, dat onze Regeering reeds Zaterdag jj. een zeer scherpe nota in zake de „Tubantia" tot de Duitsche regeering heeft gericht, is niet juist. Wel moet terstond na de vaststelling van den ondergang van het schip en van de omstandigheden waaronder deze plaats vond, vanwege onze Regeering een stap te Berlijn gedaan zijn, maar voor een scherp vertoog ontbrak de zakelijke grondslag. Dit is, helaas, ook nu nog het geval, zegt de N. Crt. Wolff seinde uit Berlijn: „Naar aanleiding van de opmerking in -Nederlandsche bladen, dat de officiëele Duitsche verklaring in zake de „Tubantia" niet berust op een onderzoek der feiten of op nauwkeurige berichten, dient geconstateerd, dat de officiëele Duitsche ver klaring omtrent de vernieling der „Tubantia" ook in dit geval zooals steeds, natuurlijk is gedaan op grond van grondige officiëele rapporten." Naar aan de N. Ct. werd medegedeeld, zijn reeds pogingen aangewend om door dui kers zekerheid te bekomen betrefffende de herkomst van de torpedo, waardoor de Tu baritia getroffen is. Daarbij is gebleken, dat het schip op zij ligt. Deze pogingen zullen worden voortgezet; maar men ontveinsd zich de moeilijkheid niet om daarmede het ge- wenschte resultaat te bereiken, temeer wijl de torpedo n de kolenbunkers moet zijn te recht gekomen en dé ter plaatse aangerichte vernieling dus zeer groot zal zijn DE PALEMBANG. - De Rotterd. Lloyd deelde aan de N. R. Crt. mee, dat de Palembang Zaterdagmorgen halftwaalf anderhalf mijl benoorden de Gal loper-boei is gezonken. De geheele bemanning en de twee passa giers zijn geredvier man der bemanning zijn licht gewond en opgenomen in het hospitaal te Harwich. De anderen zijn allen te Londen. DE ASK. Het Zweedsche stoomschip Ask, dat vol gens mededeeling van den kapitein Vrijdag ochtend omstreeks halfzes 7 mijl West-Noord- West van dén Noord-Hinder op een mijn ge- loopen of getorpedeerd is en Vrijdagavond alhier is aangekomen, staat thans met de lading in het gemeente-droogdok alhier. He denochtend is er een onderzoek ingesteld, waarbij de commandant van Hr. Ms. Das te genwoordig was, in zake het al. of niet ge torpedeerd zijn van dit stoomschip. De com mandant van de Das heeft verschillende stuk ken metaal, welke in de houtlading waren geslagen, tot verder onderzoek meegenomen, DE VEILIGHEID TER ZEE. Ook andere maatschappijen, zooals de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd, de Koninklijke West-Indische Maildienst en de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, overwegen, naar uit Amsterdam wordt ge meld, of het noodig zal zijn, bijzondere maatregelen te treffen in verband met de toe nemende onveiligheid van de Noordzee. De Hollandsche Stoomboot-Maatschappij zal haar geregelden dienst op Engeland voortzetten. In verband met de gisteren gehouden ree- dersconferentie vernemen wij nog nader, dat deze feitelijk eene combinatie was van een tweetal conferentiën, de eene naar aanlei ding van de door de jongste ernstige gebeur tenissen ontstane moeilijkheden voor onze vaart, waardoor thans de verzekering tegen molest vrijwel ondoenlijk is geworden, ter wijl het wetsontwerp, dat beoogde hierin te voorzien, nog steeds door de Kamer niet is afgedaande andere in verband met de be hoefte onzer regeering aan scheepsruimte. Met het oog op dit laatste had de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel Vrijdag onmiddéllijk na de aanneming der Schepenwpet door de Eerste Kamfer aan het bestuur der Reedersvereeniging en de Hol- land-Amerikalijn geseind, geen verdere vrachtcontracten af te sluiten voordat de Minister nader overleg met hen had ge pleegd. Dit overleg nu heeftgisterochtend reeds ten deele plaats gehad. Naar aanlei ding daarvan hebben nu de reeders, gelijk reeds gemeld, na afloop der conferentie een afzonderlijke vergadering gehouden ten kan tore van de firma Wm. Müller en Co., ten einde hun gedragslijn nader te bepalen ojn dan morgen de besprekingen met den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel aan diens departement voort te zetten. De Batavierboot, die gisteren van Rot terdam naar Londen vertrekken moest, is niet uitgevaren. Naar men ons mededeeld vindt dit zijn oorzaak in het weigeren van de bemanning, om met het oog op het groote gevaar, uit te varen. Ze wilden alleen varep- wanneer de boot geconvoyeerd werd. - Te Rotterdam zijn ter bespreking van 't toenemend gevaar van torpedeering en mij nen in de Noordzee en den mond van het Engelsch Kanaal door de Nederlandsche Zeemansvereeniging „Volharding" te Rot terdam twee zeer druk bezochte vergaderin gen van zeelieden gehouden. De algemeene stemming dezer vergaderingen was, dat, hoe wel het open houden van de vaart noodzake lijk werd geacht, er met het toenemend ge vaar geen zee kon worden gekozen, zoolang er van regeeringswege geen beschermende maatregelen voor de veiligheid worden ge nomen. "Daarom werd' besloten, in afwach ting van de maatregelen, die zullen worden genomen, niet aan te monsteren. Als vei ligheidsmaatregelen Werden door de verga deringen vastgesteld: Het verleenen van ge wapend convooi door marine-vaartuigenhet geven van mijnenvegers, die een vloot van vertrekkende of thuiskomende schepen vooraf zouden gaan tot Duins .en de vaart om den Noord van Schotland, in welk geval convooi eveneens noodzakelijk werd geacht. Het bestuur van „Volharding" zal over de ze kwestie hedenmiddag een onderhoud aan het Ministerievan Binnenlandsche Zaken hebben. Bemanningen yan een achttal be monsterde schepen, die gisteren hadden moe- ten uitvafen, hebben besloten niet uit te va ren voor de resultaten van dit onderhoud be kend zijn. DE STRIJD TEGEN ÖNZEHANDELS VLOOT. Het Handelsblad schrijft: Het besluit van de Nederlandsche reederij- en om voofloopig de diensten stop te zet ten of ernstig te beperken, zal zoodanig op gevat moeten worden, dat zij wenschen te wachten op de resultaten van de besprekin gen der Nederlandsche regeering met de Duitsche regeering. Zonder zeevaartverbindingen kan op den duur ons land niet bestaan en het moet als uitgesloten beschouwd worden, dat op den duur met een verhindering van de scheep vaart door den torpedo-oorlog genoegen ge nomen kan worden. De regeering zal dat begrijpen. De regee ring zal er ongetwijfeld in slagen de zeker heid en volledige garantie te verkrijgen, dat de „Tubantia"- en „Palembang"-misdaden de laatste geweest zijn. De regeering zal het niet bij een enkele „zeer scherpe nota" laten en wij vertrouwen, dat de resultaten van die regeeringshandelidgen zullen zijn, dat onze stoomschepen weder met gerustheid hun diensten kunnen hervatten. En wij veron derstellen dat ook de Nederlandsche reede- rijen dat vertrouwen hebben. Wachten wij af. REGEERINGSVARKENS. Het Corr.-Bureau meldt: In eenige bladen is verzekerd, dat het stop zetten van de levering van regeeringsvarkens waarschijnlijk in verband zou staan met on ze buitenlandsche handelspolitiek, met name met den eisch van Engeland dat daarheen de zelfde hoeveelheid varkensvleesch zou wor den geleverd als naar Duitschland. Uit de beste bron vernamen wij, dat zoo danig verband niet bestaat en dat alleen de feitelijke omstandigheden van het oogenblik plotseling dezen maatregel tijdelijk noodza kelijk hebben gemaakt. ontvangen schijnende gratis. Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, de tot dien datum ver nummers franco en De Directie. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van F. J. KROESE, slager aldaar, om vergunning tot het oprichten van een ROOKKASI en ZOUTERIJ, in het per ceel ZOUTSTRAAT, Wijk D, No. 4. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Ge meente, mondeling op Dinsdlag 4 April e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 21 Maart 1916. G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BINNENLAND. Gemengd nieuws. DE WATERSNOOD. Uit Purmerend aan het Hbld: Purmerend met den aangrenzenden Zui derpolder is thans van het overtollige water bevrijd. Wel maalt nog de machine, doch dit dient om de landerijen op laag waterpeil te brengen. Het gras dat eerst nog groen zag toen het boven water kwam, nam spoe dig een bruine kleur aan, en zal door het zonlicht weldra ten doode gedoemd zijn. Uit deskundige bron vernamen We, dat een flinke hoeveelheid kunstmest en bovenal re gen alles wel terecht zal kunnen brengen. De kistdammen in en om Purmerend' zijn thans verbazend sterk. Indien bij eventueel hoog water de wegen onder de kistdammen door den geweldigen druk niet weder wor den ondermijnd zooals onlangs geschiedde bij de fabriek Hollandia, dan is voor de stad het gevaar geweken. De waterstand is in dé laatste dagen verbazend laag. De peilschaal aan de groote schutsluis toekende gistermid dag van Schermerboezem 52 minus A.P. en voor Waterland 48 minus A.P. De kleine sluis spuit nog steeds dag en nacht in Scher merboezem. Gistermorgen is een duiker aangekomen om den toestand der sluisdeuren te onderzoeken om deze later, zoo noodig, te kunnen schutten. Wat de wegen betreft, deze hebben door den geweldigen waterdruk en de hooge gol ven heel wat geleden. Op vele plaatsen be vinden zich daarin gaten van een paar me ters diepte. De Algemeene Vereenigde Commissie ter Leniging van rampen door Watersnood in Nederland had gisteren in totaal ƒ2,353,411,0214 onvangen. POKKEN. Sedert de vorige opgave zijn er te Amster dam geen nieuwe aan pokken lijdende pa tiënten in het Wilhelminagasthuis opgeno men. Van de aldaar verpleegde lijders is 1 man overleden; er zijn nu nog 7 mannen en 10 vrouwen in verpleging. Het aantal in observatie genomen personen is onveranderd gebleven. Zaterdag zijn door het Genootschap ter bevordering van, Koepokinenting voor min vermogenden en van gemeentewege ongeveer 9000 personen ingèënt en her-ingeënt. DOODSLAG. De brievenbesteller G. v. Driel te Oud- Beijerland is Zaterdagavond omstreeks half twaalf nabij zijn woning doodgevonden. In de nabijheid lag een schrepel. Vermoedëlijk is hij daarmede doodgeslagen. Twee personen hebben althans te ongeveer halftwaalf Zaterdagavond, op eenigen af stand van de plaats waar de verslagene ge- voqden werd, een woordenwisseling verno men, vermoedelijk tusschen hem en den ver dachte. Toen het plotseling stil werd, gin gen zij er heen en vonden den verslagene, die toen nog niet geheel dood was. In zijn woning, op ongeveer 20 meter afstand, heeft men nog getracht de levensgeesten op tè wekken, doch de inmiddels ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren.. Zondagmiddag is de Officier van Justitie uit Dordrecht aangekomen. De van dén doodslag verdachte en eenige personen wer den door hem in verhoor genomen. De ver moedelijke dader heeft nog niet bekend en is heden naar Dordrecht vervoerd. TIMMERLIEDEN-ACTIE IN HOLLANDSCH NOORDERKWARTIER De vereeniging van Timmerpatroóns in Hollandsch Noorderkwartier, gevestigd te Schagen, vergaderde aldaar ter bespreking van een ingekomen schrijven van de afdeelin gen Zijpe, Schagen, Langendijk, Anna-Pau- lownaWieringerwaard en WinkelNieu- we-Niedorp, van den Algemeene Nederl. Timmerliedenbond, in welks schrijven ver zocht wordt de loonstandaard voor de Tim- mergezellen op 25 cent per uur met doorbe taling der schafturen, of op 26 cent per uur, zoo die uren voor rekening der gezellen blij ven, te brengen. Gezellen beroepen zich op den bloei in vele bedrijven en op de hooge prijzen der eerste levensbehoeften; zij meenen, dat hun loop niet meer in de eerste eischen van hun bestaan kan voldoen. De vergadering van patroons was druk be zocht; 45 woonden de bijeenkomst bij. Er werd druk over het verzoek der gezellen ge- discuseerd. Men gaf algemeen toe, dat in de economische toestanden een wanverhou ding was ontstaan, doch hoopte, dat na den oorlog eene gewenschte oplossing en verbe tering zou volgen. Sommige sprekers we zen er op, dat het bij de timmerbazen vol strekt niet rooskleurig gesteld is. Moge land en tuinbouw en veeteelt al goede winsten maken, daar heeft de timmerpartoon heel weinig aan. Er is eenige vraag om volk, omdat een groot deel gemobiliseerd is, niet omdat het bijzonder druk is. Ten slotte werd met groote meerderheid van stemmen besloten het uurloon van 21 op

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1