In Noordpoolduistm. FEUILLETON. Telegrammen van lieden. Nederland. 24 cent te brengen, met behoud der schafttij den voor rekening der gezellen. Wij vernamen nog van toongevende ge zellen, dat nader op de inwilliging van de door hen gevraagde regeling zal worden aangedrongen. UIT OTERLEEK. De alhier, door omstandigheden eenigs- zins laat gehouden nzameling van gelden ten bate van de slachtoffers van den Wa tersnood, heeft opgebracht 2675.35, waar onder één gift van 1000 (duizend gulden) door de vereeniging „Spaarbank te Oter- leek", uit haar reservefonds; één van ƒ100 de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. al hier een van 50 door de IJsclub te Oter- leek en een van 10 door de sociteit „On derling Vermaak" geschonken. De bevolking der gemeente bedraagt 675 zielen. UIT OBDAM. Maandag, 20 Maart, vergaderde de Raad dezer Gemeente in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den burgemeester N. Dekker. Na voorlezing en vaststelling der notulen werd medegedeeld, dat Ged. St. hun goed keuring hebben onthouden aan het Raadsbe sluit tot opheffing en verkoop van de ge meenschappelijke school te Spierdijk. Naar aanleiding hiervan deelde de voor zitter mee, dat hij zich gewend heeft tot de besturen van de andere drie gemeenten met de vraag hoe in dezen nu te handelen en ook tot het R. Kath. Kerkbestuur te Spierdijk. Van alle gemeentebesturen was nog geen antwoord ontvangen, doch het Kerkbestuur had doen weten dat evengoed zou worden overgegaan tot het bouwen van een Kath. school, maar op een ander terrein. Een verzoek van de Hanze, afd. Obdam, om medewerking in zake haar besluif om tweemaal per jaar de rekeningen aan te bie den, vond bij den Raad geen bezwaar. Een schrijven van de Koninkl. Automobie lenclub, waarin verzocht werd in de Bouw verordening een artikel op te nemen dat voor het rijden gevaarlijke hoeken niet zouden worden bebouwd of met boomen beplant en waarin desnoods voor het ontruimen van dergelijke hoeken een geldelijke bijdrage wil de verleenen, werd voor kennisgeving aan genomen, omdat voor deze gemeente zoo'n bepaling niet noodig werd geacht. Verder was ingekomen een missieve van Ged. St., waarbij goedkeuring werd verleend aan het Raadsbesluit tot het aangaan van een leening ad 3000 en aan de Politieverorde ning, Hierna werd de rekening van het Burg. Armbestuur over 1915 door den Raad, na nauwkeurig onderzoek en toelichting, goed gekeurd tot een bedrag van 4809,57 in ont vangsten en 3184,27 in uitgaven, dus met een batig saldo van 1625,30. Ontheffing van H. O. werd verleend aan de heeren Bakker en De Vries wegens vertrek uit de gemeente. Medegedeeld werd dat op 21 Febr. j. I. van den gemeente-ontvanger kas en boeken zijn opgenomen; een bedrag van ruim 1313 was voorhanden, en dat de op wachtgeld gestelde onderwij zer A. J. Bosch-met ingang van 1 Maart was benoemd te Wageningen, waar hij reeds se dert 15 Febr. 1915 tijdelijk in functie was. zoodat de bijdrage der gemeente in het wachtgeld slechts loopt over anderhalve maand. Tot leden van het stembureau voor 1916 werden nu gekozen de heeren P. Biersteker, Jb. Dekker en C. Ursem, met den burgemees ter ambtshalve als voorzitter, en hun plaats vervangers. Hierna kwam aan de orde het adres van het Salaris-comité in W.-Friesland betreffen de de herziening van de salarissen van het onderwijzend personeel. Door B. en W. werd voorgesteld hierop niet in te gaan, daar de salarisregeling hier behoorlijk goed is en bovendien zeker bin nen niet al te langen tijd de voorstellen van de Bevredigings-commissie zijn te verwach ten in 's lands vergaderzalen. Aldus werd besloten. Afgescheiden daarvan kwam nu in behan deling een verzoekschrift van den heer Schneiders, hoofd der school, om een duur- tetoeSlag. Met het oog op de tijdsomstan digheden. die vooral drukkend zijn voor de ambtenaren, stelden B en W voor aan het h. d. s. een toeslag te verleenen van 100 en van övre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 15) „Dat wij een zandkorrel zijn var) de een heid beste professor,"» antwoordde Frida. „Spitsbergen's rotsen spreken van de onein digheid. Maarik bij klem en zoo min, dat ik er mij om bpkommer, of de beren-filet voor van middag gaar en lekker wordt." „En daar hebt u gelijK in, bekoorlijkst keu- kenprinsesie van Spitsbergen," ze de beleef de rsnschman. „Zonder uw kookunst," ging hij voort, „zouden we niet meer n de stemming zijn aan verleden of toekomst te denken Niet al leen schiet tf me verbazenden handigheid ijs beren en walrossen, maar u weet die dieren ook op de smakelijkste manie: toe te bereiden. U verdien een man, die goed eten weet ie waard eeren „Ja, dien ijsbeer, dien Boy en ik zoo goed als geheel alleen overmand nebben, daar ben ik trotsch op," zei Frida. „Die kwam zoo goed tepas voor de huishouding, al was het maar een jong, dat nog niet geheel volwas sen was. Maar vindt u niet, dat we wel wat te veelberensoep, berenvleesch, berenham en berentong krijgen?" „Neen, laat ons dankbaar zijn voor dat berenvleesch, altijd maar weer, lieve freule. Het is al verscheidene malen de redding van ons leven geweest. Ons opgewekt hu meur, ónze levenslus* en onze volhardende wilskracht hebben we enkel en alleen aan het versche vleesch te danken. Die goeie krachtige kost heeft de melancholie van ons ons afgehouden. Kijk maar eens naar Boy aan de onderwijzers 25. Buiten beschou wing bleef het personeel aan de gem. sch. te Spierd k en de landstormplichtige onder wijzer, die in het genot blijft van zijn volle salaris. De heer Ursem vond 100 te weinig voor een zoo talrijk gezin en zou gaarne het be drag op 150 zien gesteld, hetwelk den heer Munster ook meer kon bevredigen. Na eenige besprekingen en toelichting van den voorzitter werd besloten het voorstel aan het Dag. bestuur in nadere overweging te geven en Üit punt opnieuw te behandelen in een volgende vergadering. Een enkel woord wilde de voorzitter nog zeggen omtrent de melkvoorziening. Door dat de burgemeester den vorigen herfst met machtiging van den minister de maximum prijs had vastgesteld op 9 ct. de L. met 2 cent disfributiekosten, heeft de leverancier ten bate van de gemeentenaren een winstderving ondergaan. Gaarne zou de voorzitter nu de meening van den Raad willen vernemen om trent een eventueelen matigen toeslag van ge meentewege aan den leverancier. Algemeen werd het billijk gevonden, zoodat de voor zitter te zijner tijd een dergelijk voorstel ter tafel zal brengen. Hierna sluiting. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond 7 uur vergaderde de raad de zer gemeente. Aanwezig alle leden. 1 Vaca ture. De notulen werden goedgekeurd. Naar aanleiding van de "notulen deelde de voorzitter mede, dat de levering van ammo niak door de gasfabriek op een misverstand berustte, daar dit was een levering betreffen de het vorig jaar. Ingekomen stukken: lo. Van den heer P. Heertjes, teiefoon- houder alhier, bericht dat hij van zijn dienst plicht is ontheven en zijn dank betuigt voor het genoten salaris gedurende zijn tijdelijke afwezigheid. 2o. Van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, dat de heeren K. Jager en A. J. Vos van Zon respect, zijn benoemd als voorzitter en secretaris. 3o. Verslag van de Gezondheidscommis sie over 1915. 4o. Verslag van den hulpkeurmeester over 1915, waaruit blijkt, dat te Oudkarspel 189 dieren zijn geslacht, waarvan 5 geheel en 1 gedeeltelijk zijn afgekeurd, terwijl van ver schillende dieren meerdere organen zijn af gekeurd. Medegedeeld wordt tevens, dat de duurte van vleesch en het slachten van re- geeringsvarkens oorzaak zijn, dat er niet meer is geslacht. 5o. Beredeneerd verslag betreffende de Volkshuisvesting. 6o. Verslag van den toestand der gemeen te, waaruit blijkt, dat 'taantal inwonersisge- stegen van 1859 op 1864, dat 31 geboorten zijn aangegeven, waarvan 1 levenloos; 21 personen zijn overleden en 6 huwelijken zijn gesloten. Van de Ned. Autoclub was een schrijven ingekomen, dat door haar een vaste post op de begrooting is gebracht waaruit subsidie kan worden verleend aan die gemeenten, die tot afronding van scherpe hoeken en verdere verbeteringen van dien aard willen medewer ken. Daar in deze gemeente geen belemmerende punten zijn, werd dit adres voor kennisge ving aangenomen. Ook werden alle genoemde stukken voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd waren teruggekomen de be grooting voor 1916 en de 2e suppl. begroo ting over 1915. Van de Winkeliersvereeniging is het ver zoek ingekomen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van electrificatie. Dit zal bij het punt uitbreiding gasfabriek wor den behandeld. Om gezondheidsredenen werd besloten, het verlof van mej. Toepoel, onderwijzeres, voorloopig met 3 maanden te verlengen. Hierna werden de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid de heer K. Goet onderzocht door de heeren Bouwens, Kal- verdijk en van Exter, die na onderzoek tot toelating adviseerden, waartoe werd beslo ten. Hierna kwam aan de orde de rekening van de gasfabriek over 1915. Deze rekening is na gezien en in orde bevonden door de accoun tant Visser te Alkmaar. De balans sloot met een bedrag van 304.317.38)4de fabricage- hoe dik en vergenoegd en levendig hij is." Boy kwispelde opgetogen met zijii stompje staart-en trachtte te kennen te geven, dat er nu wel eens een eind mocht komen aan praatjes. Het was nu etenstijd I Hij hinkte vooruit naar de hut, hij had wel eenig letsel overgehouden na de omar ming van dien ijsbeer en de anderen volg den hem in 't schemerdonker,, na een laatsten blik op het graf van den loods. In nun hart juichte de hoop op zon en zo mer. De redding scheen hun zoo nabij en na tuurlijk en tegelijk zoo fantastisch en onge looflijk ver. „Over een maand komen de eerste vogels," zei Bratt. „En. over twee maanden gaan wij over het gebergte naar Sassenbaai, twee da gen later zijn wij te Green-Harbour en een paar uur later weet men in Noorwegen, dat dé laatst overlevenden der Victoria aan gekomen rijn op het station voor draadloo- ze telegrafie." En zoo praatte hij voort en maakte plan nen met schitterende oogen en onderdrukte blijdschap in zijn sem. Hij voelde zich zoo sterk en moedig, hij verheugde er zich zoo op gevaren te trotseeren en moeilijkheden te overwinnen met haar aan rijn rijde. Veilig zou hij haar langs duizelingwek kende afgronden geleiden en over de hobbe lige gletschers. O - rijn moed en zijn voort varendheid zouden over alles zegevieren! En als ze dan weer genaderd waren tot de be schaving o neen .Als zij vertelde van haar rijk tehuis, van het groote landgoed in Sleeswijk met dat prachtige uitzicht over de zee, dan voelde hij een steek in zijn hart Hij de zwerver zonder tehuis, de eenzame de avonturier van Alaska en Yukon was immers een vijand van het geregelde dagelijksche leven en de gezeten welvaart Maar als Frida hem wist over te halen tot mededeelingen uit zijn leven aan de goudri vieren, waar het zware goudmetaal tusschen rekening met f 52.650.58; de distributiereke- ning met 6897.85; de exploitatierekening met 56.497.97 34de winst- en verliesreke ning met 13.630.80 yi. Er is gewerkt met een bruto-winst van f 21.120.79)4, terwijl de netto-winst bedroeg 13.630.80)4. Afschrijvingen en rente is een bedrag van 10.424.79, zoodat er overblijft een bedrag van 3206.01)4, waarvan 1600 aan de 4 gemeenten ten goede komt en de rest in het reservefonds gestort wordt. Het reservefonds is gebracht tot een beurag van 16.243.95, terwijl de staat van afschrijvin gen aanwees een bedrag van J j8.63d.04. Het percentage van afschrijvingen op de meters is gebracht van 7 )4 pet. op 5 pet. De rekening werd goedgekeurd. Thans kwam aan de orde het voorstel van de Gascommissie tot uitbreiding van de gas fabriek. De voorzitte'r deelde mede, dat de totaal uitbreiding ongeveer 70.000 zou kosten, doch voorloopig met 38.000 kan worden volstaan. Toen de Gascommissie het voorstel aan nam, was er nog geen sprake van electrici- teit en waren-wij er ook vlak voor. Voorzitter is het geheel niet eens met de opmerking van zekere zijde, dat we de gasfa briek maar moeten opheffen. Dit is wel het toppunt. Ook ben ik het echter, zeide de voorzitter, niet eens met de opmerking uit een der raadzalen, dat we ons met ons eigen mes den hals zouden afsnijden als we tot electri ficatie overgingen. Gas en electriciteit kan zeer goed samengaan, doch een grondig on derzoek naar het laatste is noodig. Als we ons b.v. aan de Kennemer aansluiten, zullen we niet onze hals afsnijden. Wel zou dit kunnen zijn als we concessie gaven, want dan kregen we een concurrent. Met het oog op de dure ma'terialen zal het niet zeker zijn, dat dit jaar tot electrificatie worde be sloten, doch zeker zal de tijd komen en even goed zal de tijd komen dat de gasfabriex zijn groote uitbreiding zal moeten onder gaan. Ook is nog geopperd, dat het contract met Sint Pancras een bezwaar zou kunnen opleveren. We hebben er echter niet in ge vonden, dat Langendijk verplicht zou zijn, steeds alleen gas te verbruiken. Het was overbodig, dit bezwaar te maken. De heer Bouwens merkte op, dat de direc teur in deze dan toch fout was. B. en W. hebben gemeend met gewijzigde plannen te moeten komen en stellen het vol gende voor: lo. Voorloopig niet in te gaan op het voorstel van de Gascommissie om de groote uitbreiding volgeHS uitgebracht rapport door den directeur tot stand te brengen. 2o. Den directeur uit te noodigen een nader rapport in te dienen over de door hem reeds in Januari voor de Gascommissie voorgestelde kleinere uitbreiding welke pl. m. zal kosten 10.000. 3o. Een commissie te benoemen van 2 personen uit elke gemeente, om een onder zoek in te steUen naar de mogelijkheid van electrificatie aan den Langendijk. 4o. Voor rekening van dè gasfabriek aan te schaffen een motorbrandspuit, kostende pl. m. 2000. Wanneer nu deze onze voorstellen wor den aangenomen, heeft men: lo. gezorgd een voldoende hoeveelheid gas te hebben in den volgenden winter, daar die kleine uitbreiding zelf door de di recteur werd voorgesteld als voldoende te zijn, tevens zal dit niet zijn onbegonnen werk, daar, mocht men naderhand besluiten tot de z.g. groote uitbreiding, deze kleine uitbreiding, zoover wij weten in het thans uitgebrachte rapport is opgenomen; 2e. men gelegenheid heeft, de aansluiting aan de K. E. M. deugdelijk en grondig te on derzoeken. De heer Eecen deelde mede, dat na de kleine uitbreiding 4000 h 4500 M". per dag zal kunnen worden geproduceerd, terwijl de grootste dagproductie tot heden was 3127 M». De raad kon zich volkomen met het voor gestelde vereenigen en besloot een en ander ter kennis van de andere raden te brengen en hen te verzoeken een dusdanig besluit te nemen. Tot leden van deze commissie werden be noemd de heeren C. Eecen en A C. Kroon Met den wensch, dat de genomen besluiten de zandkorrels blinkt, fonkelden rijn oogen en de spieren van zijn armen werden gestrekt bij de gedachte aan het vrije, wilde, heerlijke avonturiersleven. Met ademlooze spanning luisterde rij naar zijn verhalen en als de levendige Mar- mont door zooveel gevaren en avonturen rijn verbeelding voelde opgewekt, en grappen be gon te vertellen uit Gascogne, kwam er geen eind aan al het wonderlijke wat Frida te hoo- ren kreeg. Zij lachten en amuseerde zich als gelukki ge kinderen en waren drie goede kameraden. Bratt was niet langer gesloten en barsch, een opvroolijkend, aanmoedigend woord van zijn lippen maakte Frida gelukkig, zij voel de er zich door vereerd, en de minste aanma ning van hem, toch moedig en energiek te zijn gaf haar tiendubbele krachten. Opgewekt en guitig danste ze nu in haar sealskin rokbroek over het ijs. Plotseling bleef ze met een luiden uitroep staan.,, Kijkt déar!" Een schitterende lichtstreep schoot over den Storfjord en omvatte eenskldps zee en luchruim. Het licht golfde over het land en glinsterde in de druipende ijskegels aan de rotshellingen. Witheid in alle overgangen van tint. En achter de eerste ijsbarrière rees de zon uit zee op een klein halfcirkelvormig deel van de levenwekkende, alles beheerschende zon Eenige minuten lang lag er een goud glans over het staalblanke ijs; die glans ver dween, maar een trillende lichtnevel ver spreidde zich over het uitspansel en bleef lang hangen boven den top der Agardrots. XVII. Afscheid van de hut. Hoe lichter het werd, zooveel drukker werd professor Marmont. Hij vloog van het eene weerklank mogen vinden bij de nevenburen, sloot de voorzitter hierna de vergadering en ging de raad in comité voor den H. O. en hondenbelasting. UIT SCHOORL. Onlangs werd gemeld, dat ds. A. Jl. P. Boeke te Schoorl naar hier zou gaan als Evangeliesatie predikant. Dit had moeten rijn Ds. D. E. Boöke van de Cocksdorp. (Te xel). Zondag j. 1. gaf de heer C. Dekker, bios coop-ondernemer te Alkmaar, te Oterleek twee voorstellingen in het lokaal van den heer O. de Vries. De middagvoorstelling, voor kinderen, slaagde zeer goed, dank rij een goede keuze van films en helderheid der beelden. De avondvoorstelling, voor yolwas- senen mocht eveneens goed geslaagd heeten, hoewel de opkomst wel wat grooter had mo gen zijn. De laatste voorstelling werd door een bal besloten. T'HET OERA LINDA BOK. Men seint uit Leeuwarden aan het Hbld. Het bewuste kistje is verelden week door het bestuur van het Friesch Genootschap geopend. Aan een paar leden van dat bestuur is daarna een meer speciaal onderzoek naar den inhoud opgedragen. De uitkomst van dat onderzoek zal te zijner tijd door het Genoot schap tér kennis van het publiek worden ge- braent KORTE BERICHTEN. Ds. A. R. de J. te Helmond, zal zich 28 dezer te verantwoorden hebben voor de Rechtbank te Roermond inzake het dienst weigeringsmanifest. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Zondag een bezoek aan den Commissaris der Koning in voor Overijsel, te Zwolle. Te Haarlemmermeer zijn Zondag tij dens de Hoogmis niet minder dan zes rij wielen gestolen uit het portaal der R. K. kerk. Boven Overslag (Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen) is een vliegmachine van onbe kende nationaliteit verschenen, die ernstig door de Nederlandsche militairen werd be schadigd. De electrische tram van Haarlem reed gisteren in volle vaart tegen een over de rails liggende auto. De schok was ontzet tend. Twee vrouwelijke passagiers werden zwaar gewond. Naar het Hbld. verneemt bestaat het voor nemen om de pokkenbarakken, die nu bij het Wilhelmina-Gasthuis staan, te verplaatsen. STADSNIEUWS. BENOEMD. Met ingang van 1 April a.s. is den heer J. T. de Haas benoemd tot koster der Groote kerk. GESLAAGD. Voor het examen Nuttige Handwerken saagden gisteren te Utrecht de dames Ji. J. M. Kloppers en G. W. van Kuijk beiden van hier. KIEVIETSEI. N De heer C. Meinen Jz. uit Bakkum bracht heden het eerste kievietsei aan. Hij verkocht het aan den heer G. N. Meiroos op de Laat. GUIDO GEZELLE AVOND. Naar riten ons mededeelt spreekt Mr. Al- berik Deswarte volgende week Woensdag over den Vlaamschen dichter Guido Gezelle en zal Mevrouw Berthe Seroen eenige yan de liederen zingen van dezen dichter. Me vrouw Offers zal haar accompagneeren. Wij verwachten een groot bezoek. Rnmers thans, nu vooral in België alles zoo veran derd is en men in Vlaanderenland niet veel anders hoort dan kanongebulder en niet anders ondervindt dan* de gruwelen van een vreemde overheersching en van een oorlog zoo verschrikkelijk als wellicht nooit heeft plaatsgevonden, moet het een bijzonder ge not zijn de poëzie van Gezelle te hooren; hij was de dichter, begaafd met teer gevoel voor de natüur, eenvoudig van aard, welwillend gezind en innig-godsdienstig gestemd. Mr. Deswarte is een bekend spreker. Hij hield een aantal voordrachten in Taal- en Letterkundige congressen in congressen van Vlaamsche rechtsgeleerden, in den Vlaam schen Volksraad, waarvan hij bestuurslid is. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 13 tot 18 Maart zij in het naar het ander met een schertsend woord op z'n lippen, hij^ beefde van ongeduld. Het uiterlijk van den deftigen professor was treurig om aan te zien. Hij geleek zoo ongeveer op een musküsos, een groot vreed zaam dier uit den voortijd of op een onzer stamvaderen uit het steentijdperk, die onder den dagelijkschen strijd om het bestaan slechs langzaam vooruit kwamen in half-be- schavng. Maar zijn geest was even frisch en jong als in de dagen toen hij rijn beroemde voor drachten hield op het geologen-congres in Rome, waar zijn prachtige voorstelling van het ontstaan van Midden-Europa zooveel tegenspraak en zooveel bewondering had ge wekt. Het scheen wel, dat hij nu een nieuwe epoquemakende waarheid op het spoor was Urenlang kon hij bij den gletscher staan met den kijker voor de oogen alsof hij wilde doordringen in de gehemen der ijsvel den. In hooge verte lag het beloofde land en waakte over zijn duizendjarige wijsheid, die door de menschen nog niet werd gekend. Geen jong vee op stal kon sterker verlangen naar de lente, dan de professor het deed, de groote geleerde van de Sorbonne. En ze kwam, de lente. Bijna onmerkbaar drong ze zoetjes aan het land binnen. Met vocht en nevel, met regen en storm kwam ze, de gletschers kraakten en barstten, ze woel den ontophoudelijk rotsblokken los, en hun kaniten kwamen in het daglicht scherper te voorschijn als een staalblauw pantser om de horst van het hoogland. Het heele strand was als een drijvende ijs- modder, in beken stroomde het water, het zeeijs kraakte soms met bulderend geraas. Alleen de helling, waartegen de hut was ge bouwd, bleef nog eenigermate droog. Maar uit het zuiden kwam een zachte stree- lende luchtstroom en met rappe vlerken kliefde de eerste lentevogel suisend de lucht boven Ottamkofs hut. is van „Het Witte Knus" genomen: 93 kuipbaden, 128 regenbaden le klas, 334 regenbaden 2e klas, tezamen 545 baden. ANTI-MILITA1RISTEN. Gisteravond werd in het gebouw „Voor- waars aan de Oude Gracht de oprichtings vergadering gehouden van de afdeeling Alk maar der Internationale Anti-Militairisten Vereeniging. Tijdens de goed bezochte verga dering gaven nog enkelen zich als lid op ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. P V., Enkhuizen, 4 maanden gevangenis- Straf. E. D., Grpotebroek, 10 dagen gevangenis straf. W. D., Grootebroek, 5 dagen gevangenis straf. S. K. en E. H. V., Alkmaar, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. H. v, W., zwervende, 14 dagen gevangenis straf. P. v. E. en F. B., te Den Helder, 1 jaar Tuchtschool. H. J. L., IJmuiden, 10 boete subs. 14 dagen hechtenis. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 21 Maart. Avondcommuniqué. De Fransche artillerie heeft de vijandelijke loopgraven in Argonne beschadigd en gas- reservoirs vemeild waaruit zwaveldamp opsteeg. De Fransehen hebben hevig den sector AvocourtMalangcourt beschoten en vij andelijke troepen-concentraties ten Noor den van het bosch van Mont Foucon uiteen gedreven. De Duitschers hebben in den loop van den dag getracht na een hevige beschieting met zware granaten hun front ten Westeö van den Maas uit te breiden. Een nieuwe van een ver verwderd gedeelte van het frontt aangebracht divisie deed een hevigen aan val tusschen Avocourt en Malancourt ge bruik makend van stralen gloeiende stof, De aanval werd gestuit door Fransche ge- weer- en machinegeweervuur en de vijand leed' zware verliezen. Ten oosten van 'de Maashad bij tusschen- poozen zwaar artilleriegevecht plaats. Fransche vliegers hebben het station Dun- sur-Meuse gebombardeerd waar sterke af- deelingen waren geconcentreerd. Bij Verdun werd een vijandelijk vliegtüig neergescho ten. EEN PROTEST. WEENEN, 21 Maart. Aan het Interna tionaal Comité van het Roode Kruis te Ge- nève is door het Hoofd Bestuur van het Oostenrijkssche Roode Kruis naar aanlei ding van het torpilleeren van het hospitaal schjp „Elektra" een protest gezonden. DE MEXICAANSCHE OPSTAND. NIEUW YORK, 21 (V. D.) De troepen van Villa hebben in Mexico slag geleverd met Caranzistische troepen. Men verzekerd dat Villa zal worden omsingeld. GEEN NEDERLANDSCHE STAPPEN. DEN HAAG, 21 Maart. Naar aanlei ding van de onjuiste berichten in de Ne derlandsche pers over de stappen bij de Duitsche regeering gedaan inzake den on dergang van het s. s. Tubantia deelt het departement van Buiten landsche zaken mede, dat de ten uitvoerlegging van den 19 dezer in handen van H. M. Gezant te Berlijn gekomen instructie om, op grond van de verklaring van dé opvarenden, aan de Duitsche regeering te verzoeken een on derzoek tier zake in te stellen, is achterwege gebleven in verband met de mededeeling, die inmiddels door den Duitschen gezant alhier namens zijn regeering was gedaan. DE TUBANTIA. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. Het dui ken ter plaatse waar „de Tubantia" ge zonken is, geschiedt voor rekening van de Kon. Holl. Lloyd. Wel bevinden zich eenige marine-officieren aan boord van de Wodan, van welke het duiken plaats heeft. Het was een pinguinkoninkje, dat over Milne Edwardsrots naar de vogelbergen van den IJsfjord of van Crossbaai stevende. Op den derden Mei was dat. O, wat een vreugde voor de drie menschen, die zich door den langen winter hadden heengeworsteld Met tranen in de oogen zagen zij den klei nen vogelkoning na, zij zagen hem achter de hooge rotsen verdwijnen, waarover ze weldra zelf den tocht zouden ondernemen. Hij ver kondigde de bodschap van nieuw leven en van komende redding. Zij keken naar hun gewonde vingers, die alle kloven hadden door de vorst, ze sloegen een onderzoekende blik op de sealskinkleeren waaraan de winter zooveel had gehavend. In weerwil van het goede nauwkeurige naaien van den loods, waren, er nu overal scheuren en gaten in hun met roet bedekte zeehonden vel, dat al lang zijn oorspronkelijke kleur niet meer had. Ja zelfs de beroemde kraag van blauw vossenbont, door Jonhsen met zooveel zorg voor Fridas pakje gemaakt, leek nu op niets meer. Het spijt ons te moeten zeggen, dat ons mooie sierlijke baronesje nu meer had van een slordig zigeunerype, met weinig zin voor zeep, water en dergelijke reinigihgsmddelen. In het handkoffertje lag een prachtig zil ver toiletgarnituur met een grot monogram op spiegel en borstels, maar helaas die mooie dingen en het beelderig étui met aller lei voor hand-verzorging, behoorden tot het verleden en waren in vergetelheid geraakt. Bratt had gelijk gekregen. De strijd om het bestaan maakt onverschillig voor de uiter lijkheden der beschaving. Frida, het verwende jonge dametje uit de hoogste kringen der maatschappij, had toe standen leeren kennen waaraan ze nooit had gedacht; ontbering, gebrek en diepgaand leed. Haar innerlijk wezen was gestaald, haar lichaam had spieren en pezen gekregen ze kon een gevaar in de oogen zien, zonder dat haar hand begon te beven. In lange nachten had het heimwee haar 't hoofd in het kussen doen drukken in onbeschrijfelijke pijn, maar nu was ook dat voorbij, 't Was of ze nu geen tijd meer had tot denken aan de wereld buiten Agardhbaai. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2