DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. WO ENS OA O 22 MAART \0. 69 Honderd on achttiende Jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. RUSLAND. NEDERLAND. Kiezerslij st. ALKMAAR, 22 Maart. De oorlog van Verdun is geen menschen- werk meer.: hij is de hel". Zoo schrijft een correspondent op V het Westelijk óorlogstooneel van de „Vossische Veitung" over de gevechten bij Verdun. Dat klinkt anders dan het „frissche, vroo- lijke oorlog", welke historische uitdrukking men na 1 Augustus 1914 nog al eens in de Duitsche bladen tegen kwam. De vergelijking met de hel toont, dat er een andere geest komt ook in de Duitsche uagbiaüschrijvers, die niet van hun bureau stoel uit hun gedachten cp de machine tik ken, maar die vrij dicht bij de vuurlinie hun indruKken opdoen, en van de overlevende deemeiners aan de gevechten de gruwelijke bijzonderheden over den strijd vernemen. De oorlog is een hel, zegt deze correspon dent en hij voegt er aan toe dat alleen zij,, die deh hemel in het hart hebben, hem kun nen verdragen. Niemand kan stormlóopen over velden met prikkeldraad, door hinder nissen, voetangels en wolfskuilen (overdekte diepe gaten), tegen snelvuurkanonnen en ma chine-geweren. Aan den stormenden troep moet de dood voorafgaan: dood, schrik en verwoesting. Dit is geen oorlog meer, geen worstelen en strijden van menschen. Dit is een natuur evenement, een woeden van ontketende krachten der elementen. Deze oorlog kent de oorspronkelijke wa penen van den grijzen voortijd: vuist en landen en laat met de geraffineerde strijd middelen der moderne techniek de schrik beelden van toekomstige oorlogen voorzien, in welke het schieten misschien verouderd en gasvlammen en electrische stroomen deze plaats geheel en al zullen hebben ingenomen. Het is geen minderwaardige tegenstander, dien wij voor ons hebben, aan manschappen en materiaal met uitzondering van de grootste kalibers, de 42 c.M. niet zwak ker dan wij. Geen middel van moderne, geraffineerde oorlogstechniek is den Franschen Vreemd. Geen middel en geen tegenmiddel. Zoo we gen ten slotte alle verfijningen der techniek wederzijds tegen elkaar op en eindelijk staat liet weder man tegen man. Zoo oordeelt de correspondent van de Vossische. Wij merkten reeds op, dat zulk een „stem- mings"bericht van geheel anderen aard is dan die, welke in de eerste maanden werden geschreven. Uit dit verschil tot „oorlogsmoe heid" te willen besluiten, zou echter waar schijnlijk onjuist zijn. Maar wel mag het worden aangemerkt als een aanwijzing, dat er langzamerhand ook in Duitschland die gezindneid ontstaat, waaruit de vrede kan worden geboren. Uit Amerika komen er voor de hoeveel ste maal reeds? heden weer berichten, dat Duitschland Amerika's bemiddeling voor de totstandkoming van den vrede zog hebben ingeroepen. Ja, deze geruchten hebben ditmaal een eenigszins vasteren vorm aange nomen. De Duitsche Rijkskanselier zou den Amerikaanschen gezant te Berlijn, die weldra met verlof'zou gaan, hebben ver zocht, later dan zijn voornemen was vacantie lp nemen, teneinde bij de voorbereiding van den vrede aanwezig te kunnen zijn. Ln de heer von Bethmann Hollweg zou hieraan toegevoegd hebben, dat Duitschland bereid zou zijn tot den status quo ante bellum, dus 'tot den staat van zaken vóór den oorlog, te rug te keeren, zijn troepen uit België zou willen terugtrekken, maar van Frankrijkscha-. deloosstelling zou eischen en zijn kolodiën £n Afrika terug zou' willen hebben. Aldus luidden de Amerikaansche geruch ten. Maar de Times-correspondent te Nieuw- York seint, dat het ministerie van buitenland- sche zaken der Vereenigde Staten1 heeft ont kend, dat de Duitsche regeering in de laatste 4 dagen de tussphenkomst van de regeering verzocht zou hebben en voorts heeft tegen gesproken, dat de rijkskanselier het hierbo ven genoemde verzoek aan den gezant te Berlijn zou hebben gedaan. De Post-correspondent te Washington, van wien de Times verzekert dat hij het ver trouwen van den Duitschen gezant aldaar geniet, merkt op, dat de Amerikaansche re geering in haar tegenspraak het feit niet ontkent, dat de Duitsche rijkskanselier in zijn gesprek met den gezant interventie van de Vereenigde Staten verzocht heeft. Dat zal wel waar zijn de oorspronkelijke berich ten toch zeggen, dat de heer von Bethmann Hollweg niet de goede diensten van de Ver eenigde Staten verzocht, doch dat de Ameri kaansche, gezant van meening was, dat met het gesprek werd beoogd, hem te polsen. Overigens gelooven we, dat het Daily News den spijker op den kop slaat, waar het blad schrijft, dat de Amerikanen zich al weer bezi^ houden met de bespreking van de vredesvooruitzichten, doch dat dit niets an ders dan vredespraatjes zijn. Het Londen sche blad ii van meening, dat verschillende factoren hiertoe de aanleiding vormen o. a. de herhaaldelijk mislukte pogingen der Duitschers voor Verdun, de vredesbegeerte in Turkije, de berichten over den toenemen- den ecónomischen druk in Duitschland, de mededeeluf|jen van Pierpont Morgan over de sterkte der geallieerden. En ook zal de wensch, dat de oorlog, die weliswaar in den beginne zeer voordeelig voor Amerika is geweest, maar nu ook daar zijn lasten be gint te doen gelden, van invloed zijn ge weest op dit „paispraet." Wij moeten nu nog even op den slag bij Verdun terugkomen. Nu al bijna een maand duurt deze slag, die door de Duitschers is begonnen, maar langzamerhand het karakter heett gekregen van een strijd, waarin het of fensief beurtelings of ook wel gelijktijdig van beide partijen uitgaat. Soms lijkt het, aisof het vuur gebluscht is, maar dat is dan siecnts schijn, want nauwelijks heeft men een dergelijken toestand vastgesteld op grond der legerbericmen, of een nieuw communique leert dat de oorlogsvlam aan hetzelfde front eiders is uitgebroken. Enkele uagen geleden werd reeds door sommigen gezegd, dat de aanval op Verdun was aigeloopen. Thans blijkt het, dat de Duitschers opnieuw zijn aangevallen, maar westehjkei dan tot dusverre. Zij hebben daarbij weer eenig succes behaald, zij heb ben zich meester gemaakt van Fransche stel lingen in en aan het bosch van A'vocourt, dat ongeveer 10 K. M. ten zuidwesten van het meer bekend geworden Béthincourt is ge legen, en daarbij, volgens hun eigen legerbe- richt 32 oificieren (onder wie 2 regiments commandanten) en 2500 man gevangen ge komen. In een Havasbericht wordt gezegd, dat de Duitsche aanval geen resultaat heeft opgeleverd, dat beantwoordt aan de krachts inspanning en dat er slechts een kleine ter reinwinst werd behaald in het bosch van Avocourt, welke voet voor voet verkregen werd ten koste van zware verliezen en welke niets verontrustends heeft. Het laatste Fran sche legvi bericht zegt hieromtrent mets nieuws, maar het voorlaatste bevestigt de Duitsche voorstelling, waar h,el> meldt, dat alle pogingen der Duitschers, onj van dit bosch uit vooruit te komen hebben gefaald. In de overigens zeer geruststellende be schouwing van de Fransche Legerbode, wordt gezegd, dat het aantrekken van reser ves den toestand zal verbeteren. Maar zou het niet mede in de bedoeling van den Duit schen generalen staf kunnen hebben gelegen, den .Franschen opperbevelhebber te verlokken de reserves hierheen te lokken, waardoor het front eldtis wordt verzwakt en de mogelijk heid op net verwachte groote voorjaarsof fensief der entente wordt verkleind? Het Russische offensief kan het 'intusschen den Franschen, die, al houden ze zich prach tig, het ongetwijfeld moeielijk hebben, weer wat gemakkelijker maken. Het begint reeds voordeelen af te' werpen.' Gisteren hebben we gemeld, dat de Oostenrijkers (onder ge neraal Pflanzer-Baltin) genoodzaakt waren een belangrijk bruggenhoofd aan den Djnes- ter, waaraan zij zich vele maanden met hand en tand hadden vastgeklemd, moeten prijsge ven. En thans bericht veldmaarschalk von Hindenburg, dat hij een ver vooruitspringen de, smalle uitbochting van zijn front, vlak uij liet Narotsjnicer en ten zuiden daarvan, ter vermijding van enfileervuur eenige 'hon derden meters naar achteren heeft moeten trekken, hetgeen in eenvoudiger taal wil zeg gen, dat de Russen hier de Duitschers heb ben achteruitgedrongen. Tenslotte zij aangeteekend, dat de Oosten rijkers een luchtaanval hebben gedaan op de Albaneesche stad Walona. Ter zee is niets bijzonders gebeurd. Met verdachte gretigheid verspreidt het Duitsche Wolffbureau het bericht, dat (op 10 Februari reeds!) een EngelSche onderzeeër in de Noorsche territoriale wateren verschillende schepen aanriep, dat de Noorsche regeering daartegen heeft geprotesteerd en dat de En- gelsche regeering haar leedwezen heeft be tuigd en heeft verklaard, dat de ngelsche on derzeeërs bevel hebben gekregen bij de vaart door de Noorsche wateren a'leen aan de oppervlakte te varen en met de Engelscho vlag in top. GELUKWENSCH VAN DEN TSAAR. De opperbevelhebber Alexejef heeft uit naam van den Tsaar het volgende telegram gezonden aan geheraal Joffre: „Dé Tsaar draagt mij op u te verzoeken aan het dappere 20ste Fransche legercorps zijn groote bewon dering en hoogachting te betuigen wegens zijn schitterend optreden in de veldslagen bij Verdun. „Z. M. is vast overtuigd, dat het' Fransche leger, onder aanvoering van -zijn dappere chefs, getrouw aan zijn roemrijke tradities, zijn ruwen tegenstander ten onder zal brren- gen. „En wat mij zelf betreft, ik acht mij geluk kig u mijn hooge bewondering te kunnen be tuigen voor dé dapperheid, die het Fransche leger heeft betoond in moeilijke gevallen en hevige gevechten. Het geheele Russische le ger volgt met gespannen aandacht de helden feiten van het Fransche leger, het zendt het zijn beste wapertbroederlijke wenschen voor de volkomen overwinning en wacht slechts op de order om het gevecht te beginnen tegen den gemeenschappelijken vijand." KORTE BERICHTEN. De Russen zijn Ispahan in Perzië bin nengetrokken. De Zweedsche regeering heeft een pro test ingediend te Berrlijn terzake van het feit, dat dè Duitschers dicht onder de Zweedsche kust een mijnenveld hebben aan gelegd waarop een Zweedsch schip is ver gaan. Het aantal leerlingen aan de Poolsche Universiteit te Warschau bedraagt thans 2000. Er is in Duitschland een rijkskleeding- bureau opgericht, dat maatregelen zal bera men om de minder bemiddelde bevolking in de gelegenheid te stellen ondergoed tegen goedkoopen prijs te, koopen. Het Duitsche legerbestuur bemoeit zich met de klokrokken. Deze nieuwe mode kost te veel stof. Daarom beraamt het legerbestuur maatregelen om een minder stofverslindendé mode ingevoerd te krijgen. De „Oorlogs- stoffenafdeeling" heeft er een vergadering van belanghebbenden voor bijeengeroepen. Aan boord van de Deensche mailboot Frederik VIII, reisde een Duitsche dame met een grooten kof/er. Haar echtgenoot, een blinde Duitscher zat daar in, hij werd echter door dén Engelschen bij Kirkwall ontdekt en gearresteerd. De Oostenrijkers hebben een luchtaan val op Valona gecaan. Te Metz zijn volgen een bericht uit Ba zel, door een I ranschen luchtaanval 120 man troepen gedood of gewond. In Bulgarije schijnen weer demonstra tives ten gunste van den vrede te hebben plaats gehad. DE ChLLOPEK. Iniormeerend naar üe gevolgen, die de verdwijning van üe Galloper, (net oostenjk hctnscüip voor de r neemsmunding) zou kun nen ncOóen voor oüie scheepvaau, vernamen wij, dat die gevolgen met van groote oeieeke- ms woroeu geacn.. L>e zaan waie anueis ais er nog dij nacnt werd gevaren, maar üe Ne- üeriandscne scüep^u altnaus' varen reeds iang uiei meer bij nacm. in verband met de natuj- iieid van het Briu.aie mijnenveld wordt mei zeei omzicntig ge.aren en worden in ueii ic- gei nernaaiüeiijK miicntingen ingewonnen Dij ue daar muiseiine ondèizoeKingovaanuigen. (N. Ufo) DE ONVEILIGHEID TER znn. De in. R. Crt. verneemt, dat in de sloepen van de iubantia, uoor de batavier opgepim en uieegeoracnt naar Rotterdam, kleine stuk jes metaal (messing) zijnaangetroffen, die wellicnt van waaiue kunnen zijn voor üe be antwoording van de vraag, op welke wijze en door wie het zinken van oe Tubantia is veroorbaakt. De siuKjes metaai zijn naar Amsterdam op gezonden. De diepte, waarop de Tubantia gezon- ligt, moet ongeveer 35 meter bedragen. Dit is een van de redenen, waarom het succes van pogingen óm uaor middel van duikers de oorzaak van üe ramp op te sporen, getwijfeld wordt. Uitkomsten toch van uunen toi <_en diepte van meer dan 30 inHci ..orden vol gens deskundigen zelden veikrcbcn. (Nieuwe Ct.) Dê directies van de Koninklijke Neder- landsche Stoombootmaatschappij en van dén Koninklijken West-Iidischen Maildienst heb ben besloten, voorloopig, als tot dusver haar schepen in dc vaart te houden. (N. R. Crt.) De hedenmiddag aan het departement van landbouw gehouden conferentie tusschen den minister en het bestuur d'er Reedersveree- niging en de Holland-Amerikalijü werd bijge woond door mr. Everwijn, Chef van de afdee lt ng handel, en den heer Van Stipriaan Luis- cius, directeur van het reeders graanbureau, met adviseurs van de minister voor den han del in graan en meel. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de confe rentie nog niet tot een definitief resultaat ge leid. Na afloop ervan hebben belanghebben den nader overleg gepleegd. Aan het Correspondentie-Bureau werd van bevoegde zijde te verstaan gegeven, dat de maatregelen die op de conferenties der reeders met leden der regeering in bespre king kwamen, op dit oogenblik nog niet voor mededeeling vatbaar waren. Intusschen vernam bet Bureau in aanslui ting hieraan van de zijde der bovengenoem de organisatie van zeevarenden dat de Regee ring het volkomen verklaarbaar achtte, dat de zeelieden het nemen van veiligheidsmaat regelen door de Regeering verlangden, en dit verlangen werd volkomen billijk geacht. De Regeering is dan ook zoo werd door den Minister van Binnen landsche Zaken medege deeld ten deze diligent en er worden ver schillende maatregelen overwogen die *de vaart in het Kanaal minder gevaarlijk zou den kunnen maken. Daaromtrent zouden binnen enkele dagen nadere mededeelingen worden gedaan. De Minister van Marine scheen van mee ning dat wellicht de vaart om Schotland voorloopig de voorkeur zoude verdienen. Men meldt nog over de vergadering van de zeemansvereeniging „Volharding": De vergadering heeft in den breede be raadslaagd en is tot de slotsom gekomen, dat heden niet gemonsterd zou worden. Voor de schepen die reeds aangemonsterd zijn werd geen besluit genomen. Er zou nog maals vergaderd- worden op heden. Het ge volg van dit besluit is dat de Batavier III hedennacht niet zou vertrekken. Ook dé „Nieuw Amsterdam" kon niet ver trekken, daar slechts één stuurman aapwezig was! Ook de bond van machinisten heeft huis houdelijk vergaderd. Na deze bijeenkomst is een uitvoerige motie aangenomen waarin de noodzakelijkheid van meerder veiligheids maatregelen wordt bepleit, terwijl evenzeer aan verhooging van de uitkeering overeen komstig de oorlogsongevallenwet aan de nabestaanden van omgekomenen noodzake lijk wordt geacht. Te dier zake zal onver wijld een conferentie v worden aangevraagd met de regeering. zoowel als met het'bestuur der Scheepvaart-Vereeniging. Besloten werd tevens, d. t geen machinist zal aanmonsteren alvorens de- uitslag dier conferentie bekend is. 1 Gisteravond vergaderden te Rotterdam de „Vereeniging van Nederlandsche Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij" én de „Bond van Machinisten ter Koopvaardij." In beide vergaderingen werd besloten, dat de leden niet zullen gaaiv aren, alvorens de besturen hebben geconfereerd met de regee ring. Eveneens werd in beide vergaderingen de wenschelijkheid uitgesproken dat er maat regelen worden getroffen om een veiliger vaart op de Noordzee te waarborgen en dat de uitkeermgen aan de nabestaanden krach tens de Zee-oorlogs-ongevillenwet worden verhoogd. (Hbld MAGNETISCHE MIJNEN? Nu zoowel de Duitsche als de Engelsche regeering ontkent, dat de „Tubantia" door een van haar onderzeeërs in den grond ge boord zijn, worden allerlei vermoedens geuit óm een redelijken grond voor het vergaan van dit schiü te vinden. Zoo werd ons o. a. het vermoeden aan de hand gedaan, dat de Duitschers magnetische mijnen zouden hebben uitgevonderi en in den laatsten tijd uitgezaaid welke zich door haar kracht naar de schepen zoudën bewegen, waardoor ook een soorl bellenbaan zou kun- 'en ontstaan Van deskundige zijde, waaraan wij dit ver meden hebben voorgelegd, vernamen wij. bat deze hypothese, Ijoewel niet onmogelijk, toch onwaarschijnlijk is, daar de magnetische kracht onder water zeer zwak is. (Msb.) NAAR HET VELDLEGER. De eerste ploeg der lichting 1916 .de miliciens, welke bij de le bataljons der regi menten infanterie zijn ingedeeld zullen omstreeks 12 April a. s. overgaan van de de póts naar het veldleger. (Tel.) LANDWEERLICHTING 1912. Omtrent het vertrek met verlof der lan'd- weerlichting 1912, is thans bepaald, dat de dienstplichtige ondieroHicierei\ korporaals en soldaten der landweerlichting 1912, op 24 Maart met voorloopig klein verlof ver trekken, met uitzondering van hen, die be- hooren tot de bataljons infanterie 16, 10, 11, 12, 13, 21, 26, 27, 31, 33, 37 en met uitzon dering van hen, die behooren tobde land weer-grens en kustwacht. Dezen zullen eerst op 20 April met verlof huiswaarts keeren, wordende de stelling-commandanten en ter ritoriale bevelhebbers gemachtigd, zoo zij dit met de belangen van den dienst en de strijdvaardigheid vereenigbaar achten, dit verlof reeds op een vrpegeren datum te doen ingaan. (Avp „DE PALEMBANG" Naar wij vernemen zal de bemanning van het stoomschip Palembang door de Britsche admiraliteit met het stoomschip Rotterdam Zij, die zich met 1 Aprij op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers f-raneo en gratis. De Direelte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, overeenkomstig ar tikel 28 der Kieswet, ter algemeene kennis, dat de KIEZERSLIJST met de daarbij be- hoorende TWEE SUPPLETOIRE LIJSTEN, benevens de ALPHABETISCHE LIJSTEN van de namen en voornamen van hen, die van de Kiezerslijst zijn afgevoerd, en van hen, die daarop zijn gebracht, door hun College zijn vastgesteld en van heden af tot (en met den 21 April e.k. ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen be taling der kosten in afschrift of afdruk ver krijgbaar zijn gesteld. Verbetering der Kiezerslijst kan tot en met den 15 Appil a.s. worden gevraagds door ieder, die meent, dat hij zelf of een ander in strijd met de Wet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Alkmaar, 22 Maart 1916! Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. der Holland-Amerika-lijn, dat thans in de Duins ligt, verscheept worden. BINNENLAND. öemeagd nieuws. DE WATERSNOOD. Uit Ann a Pa u 1 owna: Het groot ste ongerief, dat de teruggekeerde bewoners van den Westpolder ondervinden, is het ge brek aan drinkwater, ook zoo noodig voor het reinigen van hun woningen. Wel wordt door het gemeentebestuur water in vletten uit Den Helder aangevoerd, maar veel daar van moet gebruikt worden voor het drijven van de stoomgemalen, en bovendien levert de verspreiding van het drinkwater over de groote oppervlakte, die weer bewoond wordt vele moeilijkheden. Menig teruggekeerde ver trekt weer, om betere tijden af te wachten. Het bestuur van het hoogheemraad schap Waterland heeft besloten, de ddjkgel- den dit jaar te verhoogen met vijf gulden per hectare. Monnikendam heeft rich van de over strooming vrijgemaakt. De kistdammen houden het binnenwater tegen en de sluis is hersteld. Wijl het daardoor geregeld het vuile grachtwater kan loozen, is dit van groot be lang voor de volksgezondheid. HAGEPREEKEN. Men schrijft ons: •Het comité voor Hagepreeken en Hollands Noordef, Openlucht samenkomsten voor Vrijzinnig Hervormden, heeft zijn winterpro- gramma maar gedeeltelijk kunnen afwerken. De overstroomingen hebben door de daar uit voortvloeiende beslommeringen op ve lerlei gebied de uitvoering verhinderd. Sa menkomsten werden gehouden in de kerken te Barsingerhom, Dirkshom en Oudéschild, waar drie predikanten achtereenvolgens op traden. De belangstelling was telkens een groot succes; zij overtrof verre de verwach tingen. De financiëele medewerking van verschillende zijden ontvangen, was voor het comité mede een bewijs, dat zijne werkzaam heden bij velen werden gewaardeerd. Aangemoedigd door de goede resultaten,' die in den zomer van 1915 te St.-Maartens- brug, Winkel, Oude-Niedorp, Schagen, An- na-Paulowna, Heerhugowaard en Schoorl werden verkregen, hoopt het comité ook in den komenden zomer weder verschillende openluchtsamenkomsten te organiseeren. EENE AANVARING. Reuter^ seinde uit Grimsby. „De trawler Whitby" is hier heden aangekomen met zeer zware schade aan het voorschip. De schipper rapporteerde Maandag bij mistig weer in aanvaring te rijn geweest met het Nederlandsche stoomschip „Bestevaer". De trawler trof het stoomschip met den boeg ter hoogte van dè machinekamer, welke vol wa- er liep. De bemanning van de „Bestevaer" kon de schade echter zoover herstelten, dat de trawler in staat was het stoomschip naar de Humber te sleepen, waar het aan den grond iB gezet De „Bestevaer" was op reis van Rotterdam naar Newcastle. POKKEN. „De Telegraaf' meldt, dat gisteren een geval van pokken is geconstateerd bij een der leerlingen van de 11. B. S. voor meisjes aan de Keizersgracht. Naar het Hbld. verneemt zullen vandaag alle leerlingen der school, voor zoover zij dit nog niet zijn, en de ouders geen be zwaar hebben, heringeënt worden. De leer lingen uit dè klasse waarin de patiënt zat, mogen voorloopig de school niet bezoeken. DE INENTINGSEPIDEMIE. Men schrijft ons uit Amsterdam. De pokken nemen gelukkig niet toe. Het aantal in het \7i lhelminagasthuis verpleegde patiënten vermeerderd dagelijks met een of twee, maar het zijn meest lichte gevallen. To taal zijn er nu omstreeks 20 pokken lijders, DN nummer beet net uH 2 btactoa. AARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1