DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In isternis. 1<H6 WOENSli M AART F K IJ I L I, K T 0 N. Honderd en achttiende jaargang. AboBoementiprils pet 3 «Handen f 1—, It. p. post 11.25. Sdwitentieprijs 10 et p. tegel, gtoote letters naai plaatsruimte. Brieten It. N. V. Boek- en Handelsdnikkerii v.k. HER ills. COSIER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnt. 3. Vn. BINNENLAND Gemengd nieuws. UIT OTERLEEK. Gistermiddag ten 5V2 ure vergaderde de Raad, na vooraf in geheime zitting het kohiei van den Uoofdelijken Omslag ^e nebben vasl gesteld. Alle leden waren tegenwoordig. E>e notu len van de vorige vergadering welke den 24 sten November 1915 was gehouden werden onveranderd vastgesteld Ingekomen d. d. 25 Januari de circulaire over Nationale arbeidsbemiddeling. De voor zitter zeide, dat B en W. hierop met waren ingegaan. Dit werd goedgekeurd. De voorzitter deelde hierna mede dat B. en W. adviseerden tot niet aansluiting bij den Bond van Plattelandsgemeenten Hiertoewerd besloten. De kasopname bij den ontvanger wees op 13 Februari overeenkomstig de boeken 227.695 aan. Het adres van het N O. G. houdende het verzoek om de aanvangssalarissen van het personeel bij het onderwijs te verhoogen en de salarissen op een zoodanig bedrag te brengen, dat daarvan een onderwijzersgezin behoorlijk kan leven, kwam hierop ter tafel. De voorzitter oordeelde de laatste zinsnede moeilijk. Spreker vroeg wat is noodig om be hoorlijk ,te kunnen leven". De heer Couwenhoven meende dat 50 vergoeding voor den woninghuur van den heer Albada waar er 200 vergoeding daar voor aan het hoofd werd gegeven, te weinig was. De heer Vader was het hiermede eens. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten het adres tot de volgende vergadering aan te houden. Aan den heer Albada werd op diens ver zoek eervol ontslag verleend als tijdelijk schoolhoofd. Hierna werd een schrijven van Gedepu teerde Staten, inzake het verhalen van het schoolgeld voor leerlingen uk de gemeente die de Ambachtsschool bezoeken, op de ouders, ter sprake gebracht. Gedeputeerden meenen, dat dit niet mag geschieden bij een te laag inkomen van de ouders. Men zal hierbij te rekenen hebben met het belastbaar inkomen. De voorzitter meende, dat Gedeputeerden blijkbaar geen rekening hielden met de veror dening van Oterleek. Z. i. ging het niet aan om het bestuur van de Ambachtsschool te Alkmaar te laten uitspreken of de ouders al dan niet konden betalen. B. en W. konden dat beter beoordeelen, men moest baas in eigen huis blijven. De Raad was het hiermede eens. Spreker begreep Gedeputeerden niet, die wel de schoolregeling van Alkmaar voor de buitengemeenten goedkeurden. B en W. stelden dan ook voor om de aan genomen verordening te handhaven en niet op de wenschen van Gedeputeerden in te gaan. Oterleek wenscht niet, dat Alkmaar voor haar leerlingen betaalt, doch wenscht zelve te bepalen cl zij de 40 schoolgeld voor de leerlingen al dan niet op de ouders zal ver halen Spreker wees er op. dat men de buitenge meenten in den bouw voor de nieuwe school ook niet had gekend. van övre Richter Frich. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 15 Telkens betrapte ze er zich op, dat ze schik had in het vicemde wildemansleven, dat ze hier leidden in dien uithoek. Ze had een gedaanteverwisseling onder gaan, en ze stelde nu oneindig veel meer be lang in een zeehond, die zijn kop opstak uit ten adem-opening, dan in de vraag hoe de nieuwe herlsmodes waren geweest. Waren de hoeden nog even groot, de rok ken nog zoo nauw? Ze moest glimlachen bij de gedachte aan al het onnutte, dat haar vroeger leven had gekenmerkt. Japonnen, hoeden, een beetje taalkennis, veel uitgaan, tal van uren voor den spiegel, een luchtige, spelende conversa tie, een heerlijke, schitterende oppervlakkig heid dat was de inhoud geweest van haar vroeger leven. En nu Als ze zich 's avond op de slaapbank uitstrekte, voelde ze de vermoeid heid van een werkman. Ze had gezwoegd en haar best gedaan en kon met goed geweten rust genieten. Voor het eerst merkte ze, hoe leeg het leven is zonder werk zonder ernstige bezigheid, ja nu en dan zag zij er bijna tegen op terug te moeten keeren tot de sociale eentonigheid van de oude Hanse-stad Ze was dus goed op weg te gaan houden van de berookte hut, zooals een krijgsman houdt van het slagveld, dat getuige is ge weest van zijn hardsten strijd .En hoe zou ze kunnen scheiden van die mannen, die haar trouwe kameraden waren geweest in die lan- Het voorstel van B. en W. werd met aige- meene stemmen aangenomen. Mede werd tot het doen van de voorge stelde af- en overschrijvingen besloten. De suppletoire begrooting vcor 1916 noo dig voor het onderhoud van de in de ge meente vertoeyende Belgen, groot 2000, werd goedgekeurd Dit oedrag zal deur net Kijk i.ei agd-etaa^d worden. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur kwam hierna in behandeling. De hee- ren Dekker en Schermerhorn namen inzage van deze rekening, die door den heer Cou wenhoven werd toegelicht. De rekening wees een uitgaaf aan van 939.35». De ontvangsten bedroegen 1205.05', ba tig saldo 265 65. Dit saldo bedroeg het vorig jaar 238. De rekening werd op advies van de com missie onder dankzegging aan den heer Cou wenhoven goedgekeurd. De voorzitter deed nog eenige opmerkin gen over de op de lijst voorkomende perso nen. Spreker oordeelde, dat bij velen de lust ontbrak om te werken. Z. i. moest die in elk geval getoond worden. Spreker gaf de ze opmerkingen niet als aanmerkingen, doch hoopte alleen, dat er rekening mee gehouden zou worden. De heer Dekker was het hiermede eens Ook de heer de Jong deelde deze zienswijze Algemeen onderschreef men tenslotte deze nieening. De heer Couwenhoven zegde toe, deze op rnerkingen aan het armbestuur over te bren gen. Tot leden van het stembureau voor de eventueele statenverkiezing- werden gekozen de heeren Vader en Jong. Bij de eerste stemming verkregen de heeren de Jong 3, Vader 4, Couwenhoven 3, Dekker 2 en Schermerhorn 2 stemmen. Bij de tweede stemming de heeren de Jong 4, Couwenhoven 2 stemmen en Schenner horn I stem. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden de heeren de Wit en Albada met algemeene stemmen herkozen B. en W. stelden hierna voor om het per centage van heffing voor den hoofdelijken omslag te blijven handhaven. Wel zou men 1/1 o pCt kunnen dalen, doch met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden meen den zij het op 1,8 pGt. te moeten handhaven. Hiertoe werd besloten. De voorzitter deelde-mede, dat zich voor het Herhalings-onderwijs twee leerlingen hadden aangemeld. Een van hen gaf zich feitelijk over den tijd aan en deze was uit de gemeente, de andere was nog van buiten de gemeente. De heer Glijnis oordeelde het wel wat minder wenschelijk om desondanks het Her halings-onderwijs voor dit jaar te laten doorgaan. De heer Dekker vond daarvoor de aan gifte ook te laag. De voorzitter zeide, dat gewoonlijk bij den aanvang van den cursus er nog wel een paar meer komen opzetten. De heer Couwenhoven meende, dat de an dere toch tot de schoolbezoekenden in de gemeente behoorde. De heer de Jong wenschte de gelegenheid toch open te stellen. Het Herhalings-onder wijs is z. i. zeer noodig. ge poolduistemis? .Frida werd op eens zoo droefgeestig gestemd^ de tranen spron gen haar in de oogen, en langzaam begreep ze den lentezang in haar jong hart. Jörgen Bratt was intusschen druk bezig alles voor te bereiden voor den tocht over het gebergte. De kleeren werden zoo goed mogelijk opgeknapt. Een keus werd gedaan uit het schoeisel, en het bleek, dat desnoods een paar vetlaarzen, van de Vctoria afkom stig, door barones Von Heffner konden ge dragen worden, wanneer men ze behoorlijk voerde met zeehondenvel. Bratt had zijn eigen baggerlaarzen, en de professor legde beslag op een paar laarzen met kappen; die zouden kou en vocht wel te genhouden. Vervolgens maakten ze met ver eende krachten drie slaapzakken van wollen dekens en berenbont. Die zakken waren nog al zwaar, maar het bleek, dat ze bruikbaar waren. Frida's koffertje werd met behulp van ge- weerriemen veranderd in een ransel voor proviand. Den 18en Mei was men tot den marsch gereed Bratt droeg levensmiddelen voor acht da gen, zijn slaapzak en zijn geweer, de beide anderen hadden alleen hun slaapzak te tor sen. Frida had nog buitendien haar buks onder den arm. Zoo kwam het oogenblik van afscheid! Toen merkten ze pas, hoe zwaar het viel te scheiden van die kleine hut, die hun tehuis was geweest in den langen, langen winter. Stl gingen ze rond en brachten alles in orde voor het geval, dat er misschien nieuwe ongelukkigen zouden komen, die zich genood zaakt zagen te overwinteren in Ottamkof's overoud, maar stevighuis. Alleen het aller noodzakelijkste namen ze mee De voorzifter was het hiermede eens, doch wenschte de beslissing aan den Raad te la ten. Besloten werd den cursus te laten door gaan. Verder werd besloten om de ouders van het kind uit de gemeente Heer-Hugowaard, dat nu het onderwijs aan het Kruis a a volgt, met het oog op den grooten afpand toe te staan, op de gewone het onderwijs te Oterleek te laten volgen. Mede werd besloten om het Raadhuis als bureap voor den ambtenaar van den Burger lijken stand aan te wijzen. De heeren de Jong en Glijnis werden tot leden van de commissie tot het aanhooren van de reclames over den hoofdelijken om slag aan te hooren, benoemd. Hierop volgde een bespreking over het toestaan van het aanbrengen van een sterke re verlichting aan drie lantaarns, waarvoor de meerdere kosten door de Spaarbank zul len worden vergoed. De voorzitter deelde nog mede, dat de col lecte voor den Watersnood 2585,35 had opgebracht. Abusievelijk was er aanvankelijk een an der bedrag opgegeven. De heer Couwenhoven oordeelde het in gekomen bedrag gering. De voorzitter en de andere heeren waren van een tegenovergestelde meening. Bij de rondvraag stelde de heer Couwen hoven voor om het onderwijzend personeel een gratificatie te geven voor de meerdere werkzaamheden gedurende de mobilisatie, noodig door afwezigheid van het hoofd. De heer Vader ondersteunde dit voorstel. De voorzitter kon zich er niet mede veree nigen om iemand die wat extra werk doel, daar dadelijk een belooning voor te geven Spreker behandelde ter secretarie in 1915 nog eens zooveel stukken als in' 1914, doch denkt er niet aan, daarvoor een vergoeding te vragen. Ook voor een duurtetoeslag gevoelde hij niets. In Alkmaar klagen die ambtenaren ook steeds. Krijgen ze dan een 200 meer, dan. gaan zij dadelijk een paar honderd gul den meer verwonen, koopen een paar hon derd gulden aan prullen meer en zijn er dan nog beroerder aan toe als voorheen De heer Dekker meende, dat de onderwij zer er geen uur langer voor heeft behoeven te werken. 1 De heer Blom was het hiermede eens. De heer Vader wees er op, dat de heer Van Albada in Oterleek voor alles stond. Dit was aan de Stompetoren niet het geval. De voorzitter meende, dat het fooien ge ven den man die ze ontvangt niet verhoogd. De heer Vader zou er niet over gesproken hebben, indien de onderwijzer een hooger salaris had. Toen spreker destijds salaris- verhooging voorsteld, stemde men het even wel al. De voorzitter: „Dit voorstel viel toen, omdat hij ook 50 Rijksuitkeering kreeg.- De heer Vader: „Die krijgt elk onderwij zer." De voorzitter oordeelde het met het oog op het adres van het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap, dat aangehouden was tot de volgende vergadering, gewenscht om het voorstel van den heer Couwenhoven ook aan te houden. De heer Schermerhorn was er van over tuigd, dat het leven voor hen die alles moes ten koopen niet meeviel. Men mag niet ver- Boy liep van den eenen vriend naar den anderen, hij scheen de aanstalten tot de reis niet prettig te vinden. „Wat is dat nu voor onzin?" vroegen de schrandere oogen van den hond .Had men het hier niet goed? Was er nog niet veel vet te berenham in de etenskast? En het brave dier zocht kwispelend .zijn slaapplaats op vóór het bed van zijn meeste res. ,,'k Geloof waarlijk, dat de hond hier wil 'blijven,zei de professor, zijn oogen afdroo- geud, „wat mij betreft, ik voel me ook wel wat droevig gestemdDe vier door 't roet zoo zwan geworden muren en deze har de banken zijn me liever geworden dan ik we. wist." „Lieve Frida," ging hij aangedaan voort, zijn dikke tranen langs zijn bleeke wangen biggelden, „laten we oie armoedige hut van Ottamkof altijd in herinnering vast houden. Ik heb er geleerd op goede eerlijke menschen te vertrouwen, op die ridderschap, die bezig is uit te sterven in de groote maat schappelijke oentra, en op een fijne gevoelige vrouwennatuur, die haar ongeluk met den moed en de kracht van een manIk kende tot mijn spijt wel geen kerstgezangen meer .o, ik ben een vreeselijk goddelooze kerel maar ik herinner me een eenvoudig ge bedje uit Gascogne, mij door mijn moeder geleerd, toen ik een kleine jongen was dat zal ik nog in het uur van mijn dood opzeg den voor hen, van wie ik heb leeren houden in den langen, langen nacht onder den glet- scher van Rabot In Gods naam vaarwel 1" Stil verlieten ze de hut en sloten haar. Toen klommen ze langzaam tegen de hoog ten op. Het was. vroeg in den morgen van een helderen dag, zonder wind. Groote scharen stormvogels bewogen zich in de zachte lente lucht. Zoogenaamde zeepaarden waren het met gelen snavel en grijze pooten. En hoog geien dat velen in het boerenland door de tijdsomstandigheden beter zijn geworden Spreker gevoelde voor een duurtetoeslag wel iets. De voorzitter begreep niet waarom een ambtenaar dit wel moest hebben, terwijl de arbeiders in de vrije bedrijven maar moesten zien, hoe er te komen. In 1911 nam de 2de Kamer een duurtetoeslag aan de 1ste Kamer verwierp dit echter. De politiek speelde hierin wel een rol, doch spreker was van meening, dat een ambtenaar in buitengewone lijden met een behoorlijk salaris, ook wat moet lijden. Hij is er al veel beter aan toe uan anderen. Is het salaris niet behoorlijk, dan moet dit verbeterd worden, al is de vraag van het N. O. G. vaag en rekbaar. Op voorstel van den heer de Jong werd besloten dit punt aan te houden tot de vol gende vergadering. Hierna sluiting. UIT HEER-HUGOWAARD. In het lokaal van den heer Pijper vergader de de coöperatieve Boerenleenbank, welke werd bijgewoond door 62 leden. De heer Jc. Met voorzitter van den Raad van Toe zicht heette allen welkom, hoewel zich ver blijdende in den gunstigen toestand der Bank, deed het spr. toch leed, dat deze voor een goed deel moet worden toegeschreven aan den oorlog. De notulen werden voor gelezen door den heer J. Akkerman en door de vergadering goedgekeurd. De heer C. Kooij betreurde het, dat door het bestuur der Bank geen uitvoering is gegeven aan het besluit, het plaatselijk steuncomité bij te staan. Uit het rapport der inspectie bleek, dat deze zeer tevreden is over den arbeid van den kassier, het toezicht en het bestuur, ter wijl dit rapport eindigde met de verklaring, dat administratie en beheer in uitstekende- orde zijn. De voorzitter bracht naar aanlei ding van dit rapport een woord van dank lan den kassier. De rekening, nagezien door de heeren C Kooij P. Lodder en C. Pluister, werd in orde bevonden, waarna ze door de vergadering werd goedgekeurd. De ontvangsten beliepen 31 Dec. in kas 64941.37, spaargelden 95128 66, terugbetaalde voorschotten 36917 50. in loopende rekening 20819 93 diversen, rente enz. 5081.89. De uitgaven gegeven voorschotten 18800 terugbetaalde spaargelden 4840625, in loopende reke ning 73012.43, diversen, rente enz. 5197.82», op 31 Dec. in kas 17472 84'. Beide een totaal vormende van 162889 35 Er werd een winst gemaakt van 647.42». wat met de reeds verkregen reserve groot 2880 93» een bedrag vormt van 3528 36. Uit het jaarverslag van den Directeur, den heer W. van Slooten, stippen we aan, dat het ledental nog weer vermeerderde en steeg tot 125. De Bank verkeert in bloeiendén toestand, het debet bij de Centrale is overge gaan in een crediet. Zoowel voor het betrek ken als voor het tijdelijk plaatsen van gel den wordt steeds meer gebruik gemaakt van deze instelling, welke al meer en meer aan het doel blijkt te beantwoorden, ze blijkt vol komen het vertrouwen der ingezetenen te ge nieten. Met de beste wenschen voor de Bank eindigt dit verslag, waarvoor spr. den dank der vergadering inoogste. Besloten werd. dat door één persoon hoogstens 7000 bij de Bank werden be trokken, dat één persoon hoogstens kan plaatsen 10000, terwijl het totaal ten in de lucht dreef de burgemeestersmeeuw deftig en eerwaardig op haar breede wieken. Een vos stak zijn kop achter een stuk rots steen en nam de vlucht, toen hij Boy's drei genden kop zag opdoemen. Maar de eskimohond had geen lust in de jacht Hij bromde, omdat hij dat zijn plicht achtte, doch zijn blik zocht het zeestrand en het huisje, dat armoedig verscholen lag tus- schen de witte sneeuwplekken aan den voet van de Agardhrots. De drie' vrienden bleven staan en keken rondom zich heen. Ginds heel in de verte stond het kruis op het graf van Nils John- sen, duidelijk afgeteekend tegen den grijs- blauwen horizon. Een lichtstreep viel over die landpunt; en met vochtige oogen wuif den zij hun makker, die op het groote doo- denveld dier onbebouwde streek, den eeuwi gen slaap sliep, een laatst vaarwel toe. XVIII. René Marmont's laatste ontdekking. Het was een moeilijke klimpartij over de moraene, waarvan de steenen klein en rond waren als vogeleieren. Hoog boven hen verhief Mi Ine Edward rots haar breed voorhoofd. Kolossale glet- schers in de richting loopend van Storfjord, vulden alle dalen en kloven. Er was geen andere weg dan over die glet- schers, en met de meeste moeite moesten de reizigers stap voor stap vooruitkrabbelen op die stijle ijsstortingen. Slechts op een en kele plaats was het stijgen niet gevaarlijk Bratt ging voorop. Hij bleef op de hoogste verheffing van den gletschers, aan beide zij den daarvan helde de ijsmassa af in breede spleten en barsten. De lentezon had reeds het grootste deel van de sneeuwlaag doen smelten, en de naak te ijskant van den gletscher zelf verhief zich uoogste mag bedragen 250.000. Voor de verkiezingen werden ter bespoedi ging drie stembureaux benoemd. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer Jb. van der Oord, tot lid van de R. v. T. de heer C. den Hartigh en tot kassier de heer J. Ak kerman; beide laatstgenoemden nemen hun benoeming aan, doch de heer Van der Oord, dankend voor het zoovele jaren genoten ver trouwen en met genoegen verklarend, dat de functie met pleizier steeds door hem is ver vuld meent thans plaats te moeten maken voor een jongere kracht en is daarvan trots den sterken aandrang van verschillende kan ten niet terug te brengen, zoodat een nieuwe stemmingvolgt, waarbij de heer Jc. Smit Pz werd gekozen, die de benoeming aan nam. De voorzitter wenschte de vergade ring geluk met deze keuze en bracht eenige woorden van warmen dank aan den heer Van der Oord, waarmee de vergadering door krachtig applaus instemde. Op voorstel van het Bestuur werd het sa laris van den kassier van 300 gebracht op 350. Na eenige discussie werd besloten 250 af te dragen aan het Watersnood-co mité, terwijl het Bestuur tevens werd ge machtigd tot een gelijk bedrag zusterbanken steun te verleenen, die door den watersnood in ongunstige conditie mochten geraakt zijn. De restant van de winst zal aan de reserve worden toegevoegd. De rente voor spaar gelden werd vastgesteld op 3 pCt., die voor voorschotten op 4V2 pCt.. zoo noodig door het Bestuur naar omstandigheden te wijzi gen. De heeren Cr. Ursem, A. van der Oord en P den Hartigh Jnr. werden aangewezen voor het nazien der rekening over 1916. Bij de rondvraag dankte de heer Akker man voor de hemtoegekende verhooging en richtte zich mede tot den heer Van der Oord, die hij dankte voor de zeer waardeerende woorden tot hem gericht. Door den voorzitter werd hierna met een woord van dank aan allen, die hun tijd ga ven in het belang der Bank, een woord van afscheid tot den heer Van der Oord en een woord van welkom aan den heer Smit, de twaa'fde algemeene vergadering gesloten. UIT WINKEL. Het ziekenfonds Kracht door Samenwer king" heeft blijkens het medegedeelde in de ledenvergadering met het oog op de financi en, de uitkeering van zeven weken moeten terugbrengen op zes weken per jaar, en per lid. Het ledental was weder verminderd met 4 en niet vermeerderd. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren J. C. Kars, G. Smit, G. Molenaar en J. Zeeman, waarvan de heer J. C. Kars tot voorzitter. UIT OBDAM. Er valt in het gegeven verslag van de ver gadering van den Raad dezer gemeente een verbetering aan te brengen. In het gedeelte, betrekking hebbende op de duurtetoeslag staat: B. en W. selden voor aan het h. d. s. een toeslag te verleenen van 100 en aan de onderwijzers, ƒ25 dit moet zijnen aan de onderwijzeres 25. Met het oog op den tijd. onderwijzer, die hierin niet begrepen was (zooals de voorzitter duidelijk zeide) zou dit allicht tot een misversand aan leiding kunnen geven voor hun oogen met blauwachigen glans. Overal liep en stroomde het water en bleef in halfbevroren plassen staan, waar zij doorheen moesten. Groote spleten gaapten hun tegen, en zij moesten lange omwegen maken om over en kele heen te komen Het was Conway,s „ivoorpoort", gevaarlijk en dreigend met hol gedreun van onderen en wonderlijke; ritse lende geluiden uit de verte. Met groote behoedzaamheid leidde Bratt het rerisgezelschap daar over heen. Hij ge bruikte zijn geweerloop als alpenstok en on derzocht eerst bij iederen stap of hij verder kon gaan overal waar de sneeuw een of an der gevaar scheen te verbergen. De Milne Edward rots wees den weg. Geen wolk belette het gezicht op die breed gebouwde schildwacht voor de ijsvrije dalen van West-Spitsbergen Een bleek schijnsel van den aanbrekenden dag verlichtte den hoogsten top met de en kele blauwgrijze plekken tusschen de opeen- hoopingen van sneeuw Naar het zuiden helt de meer dan 3000 voet hooge berg, en een opvallend groote kloof in de rotsmassa maakte in een spitsen hoek een insnede ge heel tot aan het plateau van den gletscher. Bratt bleef staan. „Daar is de pas zei hij, „de eenigste weg over deze ijswoestenij. Vandaar valt één gletscher bijna loodrecht in het Sassendal, de verste uitlooper is het van den gletscher van Rabot, dien wij in het noord-westen zien. In 1892 belette die hem den verderen tocht, toen hij naar professor Mohnsbaai wilde overste ken. „Juist," riep de professor. De gletscher vormt de waterscheiding tusschen oost en west; hij ligt als een gordel over het oerge- bergte Wij moeten daar vóór van avond zijn Terwijl we rust houden, wil ik de gletschervorming op de westelijke helling on derzoeken. Zijt gij moe, freule?" Wordt vervolgd. ALRMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 5