DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. Van het Westelijk Oorlogsterrein Landweer, Landstorm en Militie. No. 71 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.ti. HERffls. COSTER tf ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. VRIJDAG 24 MAART DÜITSCHLAN1). NEDERLAND. ALKMAAR, 24 Maart. Het ia gisteren aan het front bij Verdun een dag van rust geweest voor de infanterie, die aan beide kanten het werk heeft over gelaten aan de artillerie, welke wederzijds üe vijandelijke stellingen geducht heeft be schoten in het bijzonder* mag hier ver meld worden, dat de Franschen in de Ooste lijke Argonnen de Duitsche posities hebben bebombardeerd, ten einde daar het bijeen brengen van troepen te beletten, welke be- suana zijn voor de operaties in het bosch van Malancourt. Het Fransche Havas-bureau zegt, dat de Duitschers, uitgeput door de laatste aanval len, wel is waar uitrusten, doch dat de ope raties daardoor nog niet worden gestaakt. Havas verwacht zelfs een zeer bijzondere ac ne. „De hevige beschieting, zoo luidt een te legram van dit bureau, doet aanvallen ver wachten, die nog heviger zijn dan tot dusver, maar het onsamenhangende van de Duitsche taxtiek laat niet toe, na te gaan of de aan- valspoging plaatselijk zal zijn als de tot dus ver gedane aanvallen, of over een uitgestrekt gebied als bij het begin van den slag. De vermindering van de vijandelijke strijdmacht maakt het eerste waarschijnlijk. Doch waar de aanval ook zal plaats hebben, onze dap pere troepen en onze uitstekende aanvoerders zijn gereed hen te ontvangen en opnieuw den vijandelijke aanval te doen mislukken." Wellicht hooren wij er reeds morgen meer van. Omtrent het breed opgezette Russische of fensief vernemen we uit het Russische com muniqué,' dat bij Jacobstadt, dat is dus tus- sciien Dunaburg «en Riga, de Russische troe pen de Duiische stellingen hebben doorbro ken. „Daardoor is ons succes van gisteren nog uitgebreid", zégt de Russische commu niqué-schrijver, die ons echter verdere bij zonderheden, waaruit het succes kan wor den bepaald, onthoudt. Overigens blijkt, dat zoowel de Duitschers en de Oostenrijkers te- gen-aanvallen doen. Behalve de Fransche bark Bougainville (220U ton) en het Engelsche stoomschip Sea Serpent (900 ton), is ook de Noorsche bark Linctfield (2300 ton) tot zinken gebracht. Van het Noorsche schip Hannik of Koning (welke echter in Lloyd's register niet voor komen) wordt gemeld, dat het getorpilleerd is. Daarentegen wordt van Engelsche zijde bekend gemaakt, dat het Galloper vuurschip niet in den grond is geboord, maar van zijn ligplaats weggehaald is. Waarom wordt dit "eerst nu gemeld en waarom heeft de wegne ming plaats gehad? Bij het stellen van die vraag denkt men vanzelf aan hetgeen de Star schrijft, welk blad gewaagt van een Duitschen inval in het Oosten van Engeland binnen enkele weken, ea zegt, dat de militaire autoriteiten blijkbaar dezelfde verwachting hebben. Het torpillee- ren van onzijdige schepen zou geschieden om uwarskijkers uit de Noordzee te weren. Duitschland zou de onzijdigen uit de buurt willen houden, zoodat de Engelsche regee- riug niet gewaarschuwd zou kunnen wor den, wanneer zich oorlogsschepen, onder- zeetrs, transportscliepen en Zeppelins zou den verzamelen. „Indien, zegt het blad, het gebeuren zal, moet het snel gebeuren. Binnen een maand zal het Russische front gaan opdringen en zullen de geallieerden den reusachtigen en geliiktijdigen opmarsch voorbereiden, die naar we allen hopen het begin van het eind zal zijn. Als die dag komt, zal Duitsch land geen 100.000 man over hebben voor avonturen in Oost Engeland. Als het wil slaan, moet het dit derhalve dadelijk doen." De „Globe" acht het waarschijnlijk, dat Nederland waarvan het gaarne zou zien dat het zich onder de oorlogvoerenden ging scharen, maar hei betwijfelt zelf, of dit ons wd ie stade zou komen zal trachten de neutrale staten te vereenigen onder leiding der Vereenigde Staten, om krachtig te protes teeren tegen het torpilleeren van neutrale schepen. Onze bekende landgenoot, prof. van Vollenhoven, de geestdriftige voorstander van internationale politie, werpt de vraag op, of de voornaamste neutralen niet met elkaar een internationale rechtbank kun nen instellen, teneinde inbreuk op het volke renrecht en de mate van misdadigheid tel kens door onpartijdige en bekwame rechters te doen vaststellen. Wel is waar krijgt men dan niet een voor executie vatbaar strafvon nis, maar op den schuldige wordt aldus een smaad geworpen, die zal spreken tot de openbare meening en wegen zal bij de vre desonderhandelingen, dus meer invloed zal hebben, dan een der tallooze protestbrieven van een neutraal gezant. De Engelsche regeering heeft thans in een zeer positieve medtedeeling, die voor twijfel geen ruimte laat, verklaard, dat Engeland onschuldig is aan het gebeurde met de „Tu- bantia". Wat de neutralen aangaat, zij opgemerkt, dat de ontwikkeling der Mexikaansche ge beurtenissen Amerika veel iorg baart, dat de Grieksdie regeering heeft besloten 30 pet. van alle onder de wapenen zijnde lichtingen met groot verlof naar huis te zenden (een zuinigheidsmaatregel), dat de spanning tus- schen Roemenië en Bulgarije de laatste da gen aanmerkélijk verminderd moet zijn en aai de Roemeensche centrale uitvoer commis- sie aan Duitsche en Oostenrijksch-Hongaar- sche organisaties 100.000 wagons maïs en 40.000 wagons graan en peulvruchten heeft verkocht. Het Duitsche hoofdkwartier meldde giste ren: De Russen hebben gisteren hun hoofdaan vallen meer naar den avond en den nacht verplaatst. Herhaaldelijk vielen zij met groote macht onze bruggenhoofdstellingen bij Jacobstadt aan, en die aan beide zijden van den spoorweg Mittau-Jacobstadt; vier maal deden zij een aanval op onze linies be noorden Wiszny. Aan het front ten N.-W. van Postawy waar het aantal gevangenen tot 14 officieren en 889 man steeg zagen zij waarschijnlijk ten gevolge van de groote en bloedige verliezen, van krachtige aanvals- pogingen af. Doch zij bestormden herhaal delijk en met nieuwe kracht de stellingen tus- schen de Narocz- en Wysniecz-meren. De groote hoeveelheid troepen en ammo. nitie konden ook in deze aanvallen en in de verschillende ondernemingen op andere plaatsen, den Russen niet het geringste voordeel brengen, tegenover de onwankel bare verdediging der Duitsche stellingen. Het Duitsche legerbericht van gisteren luidde: Het succes bij het bosch van Avocourt werd aangevuld door inbezitneming van het Fransche steunpunt op den hoogterug ten Z.-W. van Haucourt. Ongeveer 450 gevange nen werden binnengebracht. Overigens onderging de toestand geen wijziging. Het Fransche legerbericht meldde: Ten W van de Maas verminderde de be schieting in den loop van den nacht. De Duitschers hernieuwden hunne pogingen niet op den kleinen heuvel van Haucourt, waarvan het reduit nog in onze handen Is. Ten O- van de Maas werd de hevige be schieting van verschillende punten van het. Fransrhe front voortgezet. In Woë"re geen belangrijke voorvallen te melden h "halve afwisselende beschieting Ten W. v-n Pont-a-Mousson werden bij een aanval op een vijandelijke loopgraaf, in de nabh'heid van Fey-en-Haye, eenige gevange nen gemaakt. DE RIJKSDAG. uver uc Rijksdagznting van gisteren meld de Wollt: in den idjksdag werd bij eerste lezing der begrootmg huide gebracht aan de groote verdiensten van von Tirpitz, als schepper cier Duitsche vloot, wiens naam onvergete lijk zal zijn, en wiens geest in de heldenda den der marine zal voortleven. De nationaal-liberale afgev. de heer Stre- semaun wees er op, dat de militaire toestand in vergelijking met het vorige jaar zeer be- vreuigend' is, en dat 't resultaat van Duitsch- land s economische politiek goed is. De suc cessen van de Duitsche oorlogsleemngui worden door de tegenstanders niet bereikt. De schitterende Leipziger Messe, waaraan de neutralen levendig deelnamen, was een seiuiitei'eqde triomf op Engeland. (Bijval). De conservatieve aigev. de heer Westarp zette uiteen: De strijd in Oost en West en te water toont onvergelijkelijke heldendaden onzer troepen. Het vertrouwen in het legercom- mando is ongeschokt. (Bravo's). Het economische leven in Duitschland doorstaat iedcren druk. Van uithongeren is geen sprake. Pessimisme is noch economisch inch militair noodzakelijk (Bijval). De heer Mertin, van de Duitsche fractie, betoogde. jok vvij bewonderen de daden ,,n onze troepen in de lucht en op het water. In Duitschland verhongert niemand en zal nie mand verhongeren. Wij zullen volhouden en den strijd winnen. Besloten wordt de begrooting en het ont werp op de belasting op porlogswinsten te zenden aan de begrootingscommissie. de overige belastingontwerpen aan een bijzon dere commissie. KORTE BERICHTEN. Teneinde de legerkosten te verminderen zendt de Orieksche regeering 30% van alle onder de wapenen zijnde lichtingen naar huis. In het Bulgaarsche parlement is men een wetsontwerp over kalender hervorming aan bespreken Men wil in plaats van de ussische de West Europeesche tijdrekening invoeren. De Gemeenteraad van Parijs heeft gis teren den kroonprins van Servië vergezeld van president Poincaré plechtig ontvangen. Er werden verscheidene toespraken gehouden. Er moet een uitbreiding van het brief verkeer met België te wachten zijn. Graaf Zeppelin heeft in de zaal van het Pruisische Huis van Afgevaardigden een lezing gehouden, waarin hij de technische ontwikkeling van de luchtkruisers en hun ge bruik in den oorlog schilderde. In Bulgarije zijn thans 519 Engelsche krijgsgevangenen, waaronder 7 officieren. In Zwitserland komt gebrek aan benzi ne. Men denkt er over het geheele particulie- re-auto-verkeer stop te zetten. Generaal Cadorna is te Londen aan gekomen. Hij werd door vele autoriteiten o.a. door lord Kitchener ontvangen en 2al ook den koning bezoeken. In Duitschland wil men de bierproduc tie weer verlagen. Nu tot 40% van de fiorma- le hoeveelheid De Berlijnsche sociaal-democraten heb ben dezer dagen dertien vergaderingen ge houden om hun standpunt tegenover de voor gestelde nieuwe belastingen te bepalen. De stemming in dé vergaderingen was algemeen egen de nieuwe belastingen. DE ONVEILIGHEID TER ZEE. De „Prins der Nederlanden", mailschip van de Maatschappij „Nederland", die 21 dezer van Batavia te Falmouth is aangeko men en in de haven op orders lag te wach ten, zal om den Noord (Schotland) varen. De „Tambora", van de „Rotterdamsche Lloyd", eveneens tc Falmouth liggende, zal haar vergezellen. De schepen zullen uit Falmouth vertrek ken, zoodra zij door de Britsche autoriteiten worden vrijgelaten. Van hieruit wordt de sleepboot „Roode Zee" den schepen tegemoet gezonden naar de Noorsche kust, waar de beide mailbooten op aanhouden, als zij Schotland zijn omge varen, om dan den koers naar de Holland- sche wateren te vervolgen. De „Palembo.ig"-bemanning is te Rot terdam aangekomen: Het was haar verbo den verklaringen te doen aan de aanwezige journalisten. Zij zal eerst gehoord moeten worden voor den Raad van Scheepvaart. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt, dat de gistermiddag gehouden gewor ne ministerraad zich grondig bezig gehou den heeft met de i, ïaestie der onveiligheid ter zee in verband ook met de verschillende conferenties, die in de laaitste dagen gevoerd zijn tusschen leden onzer Regeering en de direct belanghebbenden bij de zeevaart. Er zijn eenige beslui.cn genomen omtrent wel- xer aard nog geen' niededeelingen konden worden verstrekt. Naar aanteicnng van een mededeeling in het Hbld. ovei een uitlating van den heer Banin tegenover ue directie der Holland- Amerika-iijn, dat „ot voornemen der Duit- scne regeenng w«o om met alle middelen, die haar ten diende staan het scheepvaart verkeer tusschen Lugeland en de overige Europeesche lana. u, nemraal of niet, te be letten, heeft het blad een onderzoek ingesteld. Inderdaad schijnt de heer Ballin, naar zich daarbij bleek, zich in den geest van het bovenstaande te hebben uitgelaten. - In de gisteravond te Rotterdam gehou den vergadering van de Vereeniging van Ge zagvoerders en Stuurlieden en van den Bond van Machinisten tor Koopvaardij, is besloten niet te varen, alvorens de maatregelen, door de Regeeruig ovei wogen, zoo zijn geèftec- teerd, dat de vaart naar het oordeel der vér- eenigingen weder voldoende veilig is ge worden en dat de nagelaten betrekkingen be hoorlijk verzorgd zijn. Dit besluit ia genomen met 222 tegen 4 stemmen en telegrafisch aan het bestuur van de Scheepvaartvereenigingen en eenige niet daarbij aangesloten Stoomvaartmaatschap- jjijen medegedeeld DUITSCHLAND STELT DE PRIJZEN VAST. Het N. v. d. D. schrijft, van z ^r betrouw bare zijde te vernemen, dat de navoer van paarden naar Duitschland dan eindelijk toch is toegestaan, maar niet zóó als de landbou wers en paarden-exporteurs hadden voorge steld. De Duitsche regeering heeft aan den heer Leeuwenburg, paardenhandelaar te Rijswijk, bij Den Haag, opgedragen, voor haar reke ning de paarden, ongeveer een 3500, op te koopen D >or dezen maatregel schakelt de Duitsche regeering de concurrentie uit en kan zich op deze wijze niet al te duur van paarden voorzien, want de landbouwers moeten een deel hunner paarden wel verkoo pen, omdat deze in het bedrijf niet met voor deel kunnen worden gebruikt. Een vrije handel van onze landbouwers met de bin nen- en buitenlandsche handelaars zou heel wat voordeeliger voor ons zijn geweest. Nu zet Duitschland feitelijk zelf de markt. Dm geval staat niet alleen. Ook voor kaas, vleesch, boter, en voor wie weet welke artikelen nog meer, trachten de Duitschers op dezelfde, wijze de markt in handen te krij gen. Een centraal inkoop-bureau is daarvoor in Den Haag, aan den Korten Vijverberg, ge vestigd. BINNENLAND. Gemengd nieuws. VAN EEN „SCHIPBREUKELING" Het Hbld. kreeg gisteren bezoek van een jongen man, die mededeelde een der gered den te zijn van de bemanning van de „Pa- lembang". Hij deed een zeer omstandig, zeer technisch verhaal van de torpedeering van dit schip en vertelde er bij, dat hij gistermor gen met de „Rotterdam" van de Holland- Amerika-Lijn was thuisgekomen. Een sterk stukje, als men weet,, dat de „Rotterdam" met de geredde bemanning eerst gisteravond verwacht werd. Wij hebben dan ook alle re den om aan de waarheidsliefde van dezen „schipbreukeling" te twijfelen, temeer daar ons bij navraag bleek, dat iemand van zijn naam bij den „Lloyd" onbekend was. Hij heeft ook enkele andere bladen met zijn mededeelingen gelukkig gemaakt, zooals bij lezing dier bladen bleek. Laat ons voor hem slechts hopen, .dat hij het „belangeloos" deed! SIC TRANSIT. De mooie splinternieuwe uniformen en li vreien, die de nieuwe gouverneur-generaal voor het Buitenzorgsche paleis-personeel had laten maken .liggen altegader op den bo dem van het kanaal. Ze waren aan boord van de „Palembang". (N. Crt.) EEN VREEMD.ZAAKJE. Ergens in Drenthe lag een oud schuitje, waarvan de stokoude bewoners in zeer ver vuilden toestand verkeerden. Na veel weder waardigheden trokken bewoners van een dito vaartuigje te Meppel zich hun rampzalig lot aan. Na een flinke reiniging werden de beide oudjes in het gezin der- Meppeler vaar tuigbewoners opgenomen. Uit dankbaarheid en volgens het on-dit ontvingen dezen al het geld, dat de oudjes, goed verstopt, beza ten. Dit bedraagt een niet gering kapitaaltje: 400 gulden aan goudgeld, een groote som zilvergeld plus een aanzienlijk bedrag aan effecten. Inmiddels is na de reiniging de mag overleden, terwijl het bestje het vermoedelijk ook niet lang meer zal maken. Haar lichame lijke toestand tóch is zeer b denkelijk en doet denken, dat zij niet lang meer zal leven. (Tel.) VERHOOGING DER ABONNE- MENTS- EN ADVERTENTIE-TARIEVEN. De vereenigingen van uitgevers van nieuwsbladen in Duitschland hebben met het oog op de voortdurende stijging der prij zen van papier, drukinkt enz. en de vermin dering hunner oplage en \an het aantal ad vertenties, besloten, de pri'zen der bladen van 1 April af te verhoogd .1 met 20 tot 25 pet. Sommige bladen zuhen ook in kleiner formaat verschijnen of minder pagina's dan tot dusverre geven. DE WATERSNOOD. Uit Anna Paulov napolder aan het Hbld.. Doordat de Van Ewijoksluis steeds, ge opend kan worden, kunnen de beide stoomge malen het water uit den V est-Polder blijven wegmalen. Dit is dan ook al zoo zeer gezakt, dat alleen nog een strook land aan weerszij den van de Molenvaart en ten westen van cie Van Ewfjcksvaart onder water staat. Het overige ligt droog. Blijft de wind in het oos ten, dan zal op 't einde van deze week in den West-Polder bijna alles droog zijn. Te Kleine Sluis zijn de schilders druk in de weer gebroken glasruiten door nieuwe te vervangen. Bijna geen huis of er zijn meer dere of mindere ruiten gebioken. In den kistdam van Kleine Sluis naar Van Ewijcksluis is men nu begonnen van 2 kan ten met een baggermachine grond te bren gen. In de doorbraak aan den Zeedijk "heeft men thans aan den buitenkant over de ge heele lengte van het gat eene verhooging van klei aangebracht tot een hoogte van onge veer 1 M. A.P. Met hoog water sijpelt al leen wat water door de plaatsen, waar de rijs- en steenbedding niet goed dicht is. Overigens is het buitenwater geheel afgeslo ten. De penningmeester van het Algemeen Vcuncomité vner den Watersnood verant woordt 'n totaal bedrag van f 2 366 367 40". ALCOHOLISTEN EN PENSIOEN. Door velschillende geheelonthoudersveree- nigingen is aan de Tweede Kamer een adres gezondén inhoudende het verzoek het amen dement van pen heer Duijs e. a., ingediend op art. 2 sub b van de Ouderdomswet, aan te nemen. Artikel 2 sub b van de Ouderdoms wet houdt o. a. in, dat van het recht op ou derdomsrente zijn uitgsloten zij, die mis bruik maken van drank. Het amendement van den heer Duijs e. a. heeft de strekking arti kel 2 sub b te doen vervallen. Zij, die zich mei 1 Aprij op dit blad abonneeren ontvangen de tot dienjdatusn ver schijnende nummers francoen gratis. De Directie. I>e Rurgemeester ran Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over het tijdvak van 16 tot en met 25 Staart, zal plaats hebben ten Stadliuize op Staan- dag 26 SI a a r t a.s., voor zooveel de LANDWEER en den LANDSTORM betreft van 1011 nnr en voor zoo veel de SIIHTIE aangaat vaa 11—12 nar. Alkmaar, 24 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Volgens de meening van de adresseerrende vereenigingen bestaat er geen aannemelijk motief de alcoholisten van het toekennen van. pensioen uit te sluiten. TEGEN SMOKKELEN. Een organisatie, welke voor de drie noor delijke provinciën is opgericht ter bestrijding van het misbruik, dat goederen, aangevoerd onder N. O. T. verband, uitgevoerd worden, heeft het voornemen, een zwarte lijst aan te leggen van winkeliers, die hun waren, onder N. O. T.-verband ingevoerd, aan opkoopera verkoopen. Ook wil men bevorderen dat aan deze winkeliers niet meer wordt geleverd. TEGEN DRANKMISBRUIK. In verband1 met de vele voorkomende over tredingen tegen de krijgstucht heeft de com mandant van het le regt. inf. een schrijven aan zijn troepen gericht, waarin het volgen de onder de aandacht wordt gebracht: Gewezen wordt op het groot aantal mili tairen, die zich aan sterke drank te buiten gaan en de gevolgen daarvan. De, goede naam van het regiment wordt daardoor be nadeeld en niet minder de naam van de inwo ners van Drenthe. De regimentscommandant roept in dit schrijven de medewerking in van allen. Teneinde hen, die niet op eigen beenen kunnen loopen, té helpen, wordt het volgende bepaald: Iieder soldaat, die na heden zich schuldig maakt aan misbruik van sterke drank, moet zich voortaan om 6 en 8 uur, 's avonds melden op een appèl voor zwakke lingen, dat door den commandant der politie wacht zal worden gehouden. Zondags is er bovendien voor hen om 3 uur een buitenge woon appèl. Op die wijze zal tegengegaan worden <pt zij te lang achtereen op een slech ten weg zouden kunnen wandelen. Voor Per missie op Zondag komen zij natuurlijk niet in aanmerking. Er zal voor ieder kunnen aangevraagd worden een of meer ma&nden inhouding van verlof,* want het verlof wordt gegeven voor ontspanning en familiebezoek, niet om ge makkelijk te kunnen drinken. Huisvaders, die het geld verdrinken, dat vrouw en kinderen toekomt, zullen bij de bu- gemeesters bekend gemaakt worden. (Hbld.) MOPRD. Met den landbouwer Jl v. d. P., uit Vare- selder, onder Gen dringen, geschiedde iets verschrikkelijk^. Hij diende even over de grens bij een boer, die ook een 16-jarigen jongen in zijn werk had. Deze en v. d. P. kon den reeds lang niet te best met elkaar over weg, zoodat v. dl P. verzocht niet meer met den jongen op dezelfde kamer te slapen. De zer dagen nu stonden beiden op de schuur, toen de 16-jarige booswicht den argloozen v. d. P. met een ijzeren voorwerp zóódanig tegen het hoofd sloég, dat deze bewusteloos en bloedend ter aarae stortte. Nog was het den booswicht niet genoegen, hij stiet den on gelukkige meerdere malen met een mestvork in de hartstreek zoodat de man kort daarna bezweek. De getroffene staat als een braaf man gekend; de jeugdige moordenaar (af- UIT WIJDENES. Woensdag is hier de 23-jarige D. M., die lijdende was aan toevallen, verdronken. VAN DEN LANGENDIJK. Nu de vier gemeenteraden aan den Lan- gendijk de voorgestelde leening tot uitbrei ding der gasfabriek hebben opgeschort alvo rens definitief te beslissen, zal de vergadering der gascommissie waarin dt standpunt wórdt behandeld met belangstelling tegemoet wor den gezien De vraag is nuhandhaving der voorgestelde leening, of de leening zoo te wijzigen dat de uitbreiding der gasfabriek een voldoende capaciteit kan exploiteeren en daarnaast de electrficatie mogelijk te maken. Althans dit is de indruk die men uit de be sprekingen in den raad heeft kunnen opma ken. Die bedrijven die met gasmotoren wer ken, gaven op onze vraag, waar men de voor keur aan gaf aan gas of electriciteit, eenpa rig ten antwoord: electriciteit. Een groot deel der neringdoenden is van dezelfde ge- dach'e Het standpunt van den directeur der gasfabriek in deze zaak heeft men in een in- komst ig uit 's-Heerenberg) is gelukkig gevat. (L. K.) OÜRANT. r) Liivrv/1 utLiciaA \ax

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1