Telegrammen van heden. Nederland. VERZEKERT ÜW RUITEN ONDERLING. gezonden stuk van zijne hand kunnen vinden, Aan de hand van feiten tracht Z. Ed. de noodzakelijkheid der leening aan te toonen. Doch het is ook gebleken, dat met gas de elctriciteit kan samengaan ln hoeverre dit j mogelijk is voor deze streek, dient nu eveneens uitgemaakt te worden. De Langedijker Win keliers-, Nering- en vakvereeniging heeft een vergadering georganiseerd, waarin in ver band met novenstaan.de een en ander nader zal worden besproken. Er zullen dus nog heel wat pennen in beweging worden ge bracht en woorden worden gesproken, alvo rens rans deze zaak in goede banen geleid is. Uil OTEKLEEK. Ue aiaeeiing uterleekbtompetoren van üen Bond. voor Staatspensionneering hieid den 23en hare huisnoudeiijke vergadering in het lokaal van den heer Kenses te Stompeto- ren. Na opening door den voorzitter, den heer J. van Aibada, werd door den heer J. Dek ker, secretaris, voorgelezen: de notulen der vorige vergadering en verslag uitgebracht van de gehouden propaganda-uitvoeringen, welk punctueel verslag door de vergadering met belangstelling werd aangehoord. De heer J. Heep bracht nu als penning-1 meester verslag uit van zijn gehouden finan- tieel beheer. De rekening werd nagezien door de heeren Zeeman en Tromp, en in or-1 de bevonden. De voorzitter zegde dank aan de heeren Dekker en Heep voor hun gehouden admini stratie. ,v De bestuursleden werden alen herkozen. Tot afgevaardigden der op 9 Mei te houden algemeene vergadering te Amsterdam werd gekozen de heer Hartlaad en de heer Zeeman als plaatsvervanger. Nadat de propaganda voor 1916 was be- - sproken en eenige huishoudelijke zaken wa ren geregeld, onder anderen het loon van den bode, den heer Hartland, voor het loo- pende boekjaar, sloot de voorzitter, na een woord van dank aan de leden en voorname- lijk aan de heeren J. Heep en J. Dekker, de j bijeenkomst. UIT PURMEREND. Tot hoofdingelanden van het Waterschap „de Wijde Wormer" werden gister gekozen de heeren Jb. Heiloo en P. Kwantes te Wij- de Wormer en gekozen, in plaats van wijlen den heer L. Klaver, de heer.M. van Gelde ren te Wijde Wormer. KORTE BERICHTEN. Tegen den 27-jarigen predikant J. B. Th. H. te Vledder is in hooger beroep door het hof te Leeuwarden inzake het dienstwei geringsmanifest een gevangenisstraf geëisclit van 2 maanden. Er bestaan bij de S. S. plannen ck treinconducteurs van regenjassen te voor- Oud-gouvemeur-generaal Van Iden- burg vertrok per s. s. Goentoer naar het va- dierlanu. De „Zeelandia", van Zuid-Amerika, en de „Rotterdam", van Nieuw-York naar hier, hebben üe post in Engeland moeten achter- Gisteren passeerde te Vlieland een Zep pelin, komende uit het Oosten. Het schip verdween naar het Noorden. Te Amsterdam is de heer De Vries, lid van de firma Bosnak, door den Spanjaaid Palmer, waarmee zaken geareven werden, doodgestoken. De Spanjaard is geariesteeid Het losse personeel van de cacaofabriek Bensdorp te Bussum, 150 personen sterk, zal door het stop zetten van den aanvoer van ca- caoboonen, worden ontslagen. Door de politie te Heemstede werd te gen een jongen van nog geen zestien jaar proces-verbaal opgemaakt wegens openbaie dronkenschap! Aangezien de drankwets-interpretatie herhaaldelijk tot moeilijkheden aanleiding geeft, is te Utrecht een Centraal Drankwet- Bureau voor Nederland opgericht. Een vierjarig dochtertje van een arbei der te Steen wijk viel in een pot met kokend water en overleed door de brandwonden. tot de gebeurtenis stond. De Britsche Ad miraliteit zet daarna uiteen, dat het in strijd is met het gezond verstand te ver onderstellen, dat de Engelsche regeering in eenig opzicht verantwoordelijk voor het verlies van de „Tubantia" zou zijn, daar Engeland, door den onzijdigen handel in gevaar te brengen, Duitschland, dat En geland van alle waterwegen die het noo- dig heeft voor de voorziening in eigen be hoefte te isoleer en, slechts in de kaart zou spelen. TER ZEE. AMELAND, 24 Maart. Gisteravond zijn hier een 15-tal Duitsche oorlogssche pen begeleid door een luchtschip in ooste lijke richting gepasseerd. Gistermiddag passeerden eenige Duitsche oorlogssche pen ten noorden van het eiland in westelij ke richting, begeleid door twee luchtsche- pen* ONJUIST. AMSTERDAM, 23 Maart. De directie der Holland-Amerika-lijn weerspreekt op de meest positieve wijze als onjuist in vorm en wezen der zaken het bericht, als zou de directeur-generaal Van de Ham- burg-Amerika-lijn in een gesprek met haar verklaard hebben, dat de Duitsche regee ring voornemens is met alle haar ten dien ste staande middelen alle scheepvaart, óók de neutrale, tusschen Europa en Engeland te beletten. POKKEN. AMSTERDAM, 24 Maart. Sedert de vorige mededeeling is één nieuw geval voor gekomen en wel bij een kindje, dat reeds in observatie was genomen. De toestand van de patiënten is bevredigend. Geen enkele verkeert in levensgevaar. Het aantal in observatie genomennen ver minderde slechts met het bedoelde kindje. koopen, zoodat er mettertijd aldaar inder daad een flink tuindorp zal kunnen worden gesticht. Het verslag looft de nieuwe. Lagere Open bare Lagere School. Het in gebruik nemen van deze school, die zich onderscheidt' dooi haar moderne inrichting, luidt in onze ge meente een nieuw tijdperk m. In het afgeloopen jaar kwamen in onze gemeente voor 5 gevallen van Febris typhoï- uea, 11 van Rroodvonk, 8 van Dyphterie en van Meningitis cerebr. spin. De ujder aan deze ziekte, een hier in garnizoen zijnd mili tair genas. Eén typhus-patient overleed. ln antwoord op desbetieliende vragen van het Bestuur der Openbare Leeszaal eii Boe kerij deelde de Commissie mede, dat, indien het Bestuur daartoe wenschte te besluiten, er tegen het uitleenen van boeken aan lijders aan longtuberculose (of aan gezinnen waar van dergelijke patiënten deel uitmaken), geen bezwaren bestaan, daar boeken zeer goed en gemakkelijk ontsmet kunnen worden. Wat betreft het bezoeken van d? leeszaal door bedoelde lijders meende de commissie het bestuur te moeten adviseeren in dergelij ke gevallen den geneesheer van den patiënt te verzoeken dezen een wenk te geven, dat hij voortaan de boeken thuis moet lezen. Een algemeen voorschrift zou in de practijk kwalijk uitvoerbaar blijken. De hoop, uitgesproken in het verslag over 1914, dat de aanstelling eener enquetrice de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose tot meerder leven zoude wekken, is verwe zenlijkt; het bestuur heeft alle reden om zich geluk te wenschen met het doen van. dien stap. Ia de ontsmettingsinrichting van het Wit te Kruis werden verricht 574 ontsmettin gen, uitmakende 670 )4 ovenvullingen, uit 90 plaatsen in Noord-Holland en 3, daarbui ten werden goederen daartoe naar hier ge- maal CONFERENTIES. AMSTERDAM. 24 Maart. Te 's-Gra venhage wordt heden weer geconfereerd tusschen enkele ministers en de directies der groote stoomvaart maatschappijen ter bespreking van het nemen van maatre gelen. JHR. DE STUERS. DEN HAAG, 24 Maart. In de St. Ja- cobstraat alhier had heden de plechtige uitvaartdienst plaats van het Tweede Ka merlid Jhr. Mr. Victor de Stuers. Deze dienst werd o. a. bijgewoond door Mon seigneur Dr. Nolens, gekleed in het ge waad van geheim Kamerheer van Z. H. den Paus, de Ministers van Binnen- en Buitenlandsche Zaken, den Voorzitter van de Tweede Kamer, verschillende leden van Tweede en Eerste Kamer, van het Corps Diplomatique en de Hofhouding. In de eerste klas wachtkamer van het Staats spoor-station herinnerde de Minister van Binnenlandsche Zaken aan hetgeen de heer De Stuers voor onze kunst en voor het volk hééft gedaan. Er spraken nog verte genwoordigers van den Nederl. Oudheid kundigen Bond Architecture et Amicitiae te Amsterdam. STADSNIEUWS. op het feit dat de veelading der niet zóó geregeld en afdoend gereinigd wordt als met het oog op de volksgezondheid wen- schelijk ware. Sedert is de toestand verbeterd, maar gevreesd wordt, dat de klacht af en toe zal moeten wordien herhaald. Andere wen- )umwci, „llwuu.-.„ken tot het weghalen van vuil en het aanbren- ineen tot overrompeling ten Z. gen van rioleering werden gegeven en door nabrug. Zij putten zich uit in de betrokkenen ter harte genomen, en hevige aanvallen ten N. van Met groote ingenomenheid had de Com missie het besluit van den Gemeenteraad tot Reeds in de vorige DUITSCH LEGERBER1CHT BERLIJN, 24 Maart. (Officieel). Weste lijk oorlogstooneel. In Champagne aan den straatweg van Somme-Py, in de Ar- gonne en het Maasgebied en tot aan den Moesel namen de artillerie-gevechten in hevigheid toe. Ten Westen van Haucourt bezetten wij nog eenige loopgraven, waar bij het aantal gevangenen steeg tot 32 ol- ficieren en 879 man. Oostelijk oorlogstooneel. Terwijl de Russen het over dag skehts kondén brengen tot een aanval bij het bruggehoofd van Jacobstadt ondernamen zij des nachts herhaalde aanvallen ten N. van den spoorweg Mitain-Jacobstadt, als medé p W. van ononderbroken hevige Vidsy al hun aanvallen vielen door ons vuur neer en konden het hoogstens bren gen tot aan onze stellingen, de vijand leed daarbij zware veriezen. Balkan-oorlogstooneel. In de streek van Chevgheii kwam het aan beide zijden van den Vardar tot artillerie-gevechten zonder beteekenis. Van een vlieg-eskader, dat bij Volveck? aanviel, werd een vliegtuig aan geschoten en viel in zee. EEN ENCjELsCHE VEKKlAkhnu. DEN HAAG, 24 Maart. De Britsche Gezant heeft, gemachtigd door zijn regee ring, verklaard, dat de Admiraliteit in staat is op de meest ondubbelzinnige wij ze te verklaren, dat geen Britsche mijnen gelegd waren in het gebied waar de ,,iu- bantia" vernield werd en er noch Britsche onderzeeërs noch eenige andere Britsche oorlogsschepen in de nabijheid waren op het oogenblik, dat het vergrijp plaats vond. Op de ontvangst van het noodsig naal der „Tubantia" te Harwich kozen Britsche torpedobooten zee om te helpen. Dit was de eenige betrekking, van welken aard dan ook, waarin de Britsche marine GEZONDHEIDSCOMMISSIE. In de gisteravond ten stadhuize ge houden vergadering van de Gezondheids commissie werd door den secretaris, mr. K. A. Cohen Stuart het jaarverslag uitgebracht dat vervolgens werd .vastgesteld om opge zonden te worden naar den betrokken Hoofd inspecteur der Yolksgezondheid. Wij ontleenen het volgende aan het ver slag De algemeene gezondheidstoestand in het afgeloopen jaar was gunstig. De bevolking vermeerderde met 53 mannen, 65 vrouwen totaal dlus met 118 personen, waarmede zij gebracht werd op een totaal van 22239 in ners. Het verslag vermeldt hetgeen de Commis sie bereikte in verband met de onvoldoende afwatering van het Nassaukwartier, dat op verscheidene plaatsen bij uitstek gunstige kweekplaatsen bood voor de malariamug. 1 e- zamen met den Directeur van Gemeentewee ken adviseerde de Commissie aan B. en W aan den eigenaar der Koffiestroopfabriek aan dé Laat uitbreiding zijner inrichting toe te staan op voorwaarde van verschillende verbeteringen. Als resultaat van de bemoei ingen der Commissie werd' van den opzichter van den Rijkswaterstaat de toezegging ont vangen, dat de sloot langs de Noorderkade, goed gereinigd zou worden. De aandacht van B. en W. werd gevfötigd woningtelling begroet. Keeas in ue vtmg( jaarverslagen werd geconstateerd, dat het ge brek aan woningen van bescheiden huurprijs voor den kleinen man nijpend is. Het was echter onmogelijk dé in het belang der volks gezondheid hoogst noodzakelijke maatrege len door te voeren, wijl dan enkele gezinnen dakloos zouden worden. Wel heeft nu de successievelijke bouw door de vereen. Volks huisvesting eenige verbetering in den toe stand gebracht maar in de practijk is daar van niets te bespeuren. Nog steeds is naar de schatting van den directeur der gemeente werken het percentage der beschikbare ningen verre beneden het halve percent. De woningtelling zal, zegt het verslag, een dui delijk beeld van den alhier heersch-enden wo ningnood geven. Van de vereeniging Volkshuisvesting kwam bij de Commissie in een plan ter be oordeeling om op het terrein ten westen van den Westerweg arbeiderswoningen te bou wen en den aanleg in den geest van een tuindorp te doen zijn. Dit denkbeeld werd zeer door de Commissie toegejuicht, maar zij meende den Raad toch te moeten adviseeren uitbreiding aan hét plan te geven en ook de wederzijdsche aanpalende stukken grond zonden. Ruimte-ontsmetting had 257 plaats. Gelijk reeds in het verslag over 1914 werd vermeld, besloot de gemeenteraad in den aanvang van 1915 met groote meerder heid een keuringsdienst op eet- en drinkwa ren in te stellen op den voet als door den directeur van het gemeente-slachthuis ont worpen. De commissie hoopt eerlang de concrete voorstellen van B. en W. tot uitvoe ring van dat besluit te ontvangen. De commissie liet 2000 exemplaren van „Wenken voor de bestrijding van vliegen" door den Centralen Gezondheidsraad ont worpen, in de gemeente verspreiden en in vergaderzalen, koffiehuizen, winkels en der gelijke ophangen. ALKMAARSCHE HUISHOUD EN INDUSTRIESCHOOL. Gistermiddag had ui het Burgerweeshuis de aigemeeue leüenvergaderiug van de Ak- maarscne Huishoud- en Inüustnescüooi piaats. Buiten het bestuur was niemand aan wezig. r- L>e voorzitster, Mevr. Antusch-Euwes, opende üe vergadering en heette de aanwezi gen wetKom, waarna spreekster mededeelde, dat men van de Provincie een subsidiever- hooging van 250 had uitbetaald gekregen, zoouat het batig saldo over 1915 ongeveer 8.50 bedroeg, waardoor men in staat werd gesteld de periodieke verlioogingen der sa larissen van het personeel van 2 op 3 te brengen en teven -de verhoogde exploitatie kosten die het weder in gebruik nemen van t nieuwe gebouw met zich zou brengen, te be strijden. De secretaresse las vervolgens de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het fiuantieele verslag over 1915 ne men we de volgende cijfers over: Inkomsten schoolgelden 3305.92 contribution 273.oO, naailoonen 52.53, subsidie Rijk ƒ6500, subsidie drovineie 1750, subsidie gemeente ƒ3000. Uitgaven: Nadeelig saldo over 1914 125.25, salarissen 9807.22)4 rente .aflossing en belastingen 125.67, pensioensverzekering 792,voordeelig sal do 850.81. ln totaal bedroeg de rekening aan inkomsten en uitgaven 16281.74)4. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitster de vergadering. Uit het jaarverslag over 1915 zij het vol gende overgenomen: De diploma's en ge luigschriften, die uitgereikt werden, waren de volgende: In Mei 1915 behaalden 6 leer lingen het getuigschrift na afloop van den iy2-jarigen cursus, 2 leerlingen het getuig schrift na afloop van den 3)4-jarigen cursus, terwijl in November deze getallen resp. 8 en 2 waren. Voor de acte nuttige handwerken ging 1 leerling op, die slaagde, ook voor fraaie handwerken slaagde 1 leerling. Het diploma assistente in de huishouding be haalden 7 leerlingen, terwijl 4 het getuig schrift als dienstbode verwierven. Nadat de militairen 20 September het ge- jouw der school verlaten hadden, werd dit weer d'oor de school in gebruik genomen, maar reeds in Februari 1915 werd het ver zoek gedaan het gebouw weder tot kazernee ring van sold'aten af te staan. Hoewel het be stuur hier eerst geen ooren naar had, werd ten slotte toch besloten, mede op aandrang van sommige inwoners, dit verzoek in te wil ligen, daar anders alle miltairen Alkmaar zouden verlaten, wat voor velen een groote schade zou zijn. Er werd gelegenheid tot voortzetting van het onderwijs gevonden in het Burgerwees- huis, dat welwillend door. het College van Regenten en Regentessen beschikbaar werd gesteld. Ondanks verbeteringen die zijn aan gebracht, moet men zich hier toch in veel dingen behelpen, bovendien blijkt het aantal lokalen te klein, zood'at een der lokalen, dat op 't oogenblik door het Roode Kruis ge bruikt wordt, er bij gevraagd zal moeten worden. In 1915 werden de volgende schoolreisjes gemaakt: 5 en 7 Juni gingen de examen klasse en de costuum-klasse met de directri ce, mej. Wolzak en mej. Hareveld, naar de Kunstambacht- en Dagteekenschool te Am sterdam, waar tentoonstelling gehouden werd van het werk der leeringen; 16 Juni werd de zoutkeet van 'den heer Bosman en de brouwerij' van den heer Witte, beide al hier, bezichtigd, door de leerlingen van de le en 2e assistentenklasse, onder leiding van de directrice en mej. Feith. Verder werd nog een bezoek gebracht aan de wasch- en strijk- inrichting van dé firma 5. Krom, door de 2e assistentenklasse, onder leiding van mej. Ca rds, aan de linoleumfabriek te Wormerveer en de cacaofabriek „de Ruiter" te Wormer veer door de leerlingen van de le en 2e as sistentenklasse met de directrice en de dames Feith en van Pelt en ten slotte nog aan de zeepfabriek van den heer de Lange door dé 2e assistentenklasse met de directrice en mej. Carels Bij uitloting van een aandeel in de rente- looze leening werd! No. 2 getrokken, be- hoorende aan mevr. Keizer te Arnhem, vroe ger te Alkmaar. De leening is thans geheel afgelost. In de najaarsvergadering werden 2 nieuwe bestuursleden benoemd, ter vervanging van de aftredendé 'ledenMr. A. D. H. Quintus, en Mevr. Lotsy van Laer en wel de heer Mr. K. A. Cohen Stuart en Mevr. C. de Gelder- Toewater. Verder vonden slechts herbenoe mingen plaats. CHR. BOND VAN BAKKERS GEZELLEN, ENZ. Donderdag vergaderde alhier onder lei ding van den Bondssecretaris, eenige arbei ders uit het Bakkersbedrijf, om te komen tot oprichting van eene afdeeling van den Chr. Bond van Werkers in het Bakkersbedrijf. Na een uiteenzetting van het doel en stre ven van den Bond en der centralisatie van dezen Bond met arbeiders, werkzaam in de Voedingsbedrijven, traden aanvankelijk een 7-tal leden toe. Tot bestuursleden werden aangewezen dé heeren J. H. Groot, voorzit ter, W. Purmer, secretaris, en D. Meiboom, Penningmeester. Binnenkort zal eene openbare propaganda- vergadering gehouden worden. Leden van den Bond van Chr. Arbeiders in de Voe dingsbedrijven kunnen worden alle arbeiders werkzaam in de broodL, beschuit- en koek- bakkerijen, chocolade- en suikerbewerkers, alsmede arbeiders in de meel- en conserven- fabrieken en de arbeiders in het slagersbe- drijf. Voor deze vakgroepen kunnen afzonder lijke vakafdeelingen gevormd worden onder eigen vakgroepbestuur. van nog een ander Franaéh componist, en ln en baryton). een duet met Italiaanschen tekst (voor tenor Het zijn artisten met een welluidende krachtige stem te krachtig voor dit zaak tje die in 'n grootere omgeving nog beter zou voldaan hebben. Niettemin hoorde men toch, dat het personen waren die, ondanks het onpleizierige voor zulk een nagenoeg le dige zaal te moeten zingen, gaven wat zij konden geven, en dat was niet gering. A. K. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van de Directie der N. V. Fabriek van Melkproducten „Uithoorn" te Rotterdam, om vergunning tot lietuitbreiden hare melkfabriek, door het bijplaatsen van drie electroinotoren van 4, 6 en 20 P. K., resp. dienende tot het in werking brengen van een hijschkraan met een hefvermogen 500 K. G., een koelinrichting en een van voor en in het perceel Sectie C. Nrs. 2869 en centrifugaalpomp, Hel-dersche weg, 2928. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer ge meente, mondeling op Vrijdag 7 April e. k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór elden dag kan de verzoeker en hij, die varen heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 24 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. EVANGELISCHE UNIE. De Vereeniging van Vrijzinnige Hervorm den de „Evangelische Unie", verzoekt ons dé aandacht te willen vestigen op het optreden van Ds. G. Westmijze, uit Purmerend, Zon dag a.s., des morgens te 10 uur, in de Kapel- kerk. LIEFDADIGHEID NAAR VER MOGEN. In de op 22 Maart 1.1. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar Ver mogen" is voor diverse personen hulp toe gestaan ten bedrage van 108.50. PREDIKBEURTEN op 26 Maart 1916. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Evang. 'Luth. Kerk, 10.30 Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds. Wes- tra. Rem. Oeref. Kerk, 10.30 uur, Ds. W. Ma ckenzie. Oeref. Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. EVANGELISCHE'UNIE. Kapel, 10 uur, Ds. Westmijze. Uit de omgeving. AKERSLOOT, Herv. Gem. 9.30 uur, ds. C. J. A. Bosch. BERGEN, Herv. Gem. 10 uur, ds. Van den Kieboom. BROEK OP LANGENDIJK, Herv. Gem. 9.30 en 2.30 ds. J. P. Dijk. Geref. Kerk 9.30 preeklezen. 6.30 H. Avond maal Ds. de Jong. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 Ds. de Brum. Doopsgezinde Kerk. 9.45 Ds. A. de Jong. EGM. BINNEN, Herv. Gem. 10 uur, ds. A. le Gras HEER HUGOWAARD, Herv. Gem. 9.30 uur, ds. J. Broekema. HEILOO, Herv. Gem. 10 uur, ds. Eilerts de Haan. EvangeliesatieLokaal, 10 uur, Ds. r. Kloosterman van Alkmaar. LIMMEN, Herv. Gem. Geen dienst we gens vac Akersloot. NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Gem. 9.30 uur, ds. Staal. Geref. Kerk 9.30 en 4 uur, Dr. Harrenstein. OTERLEEK, Herv. Gem. 9.30 uur, ds. aren Er is maar één Onderlinge Glasassurantie in Alkmaar. De Agenten zijn Gebr. Molknaar, Niatiwesl&ot en J. Mienis, Bergerhout. Bestuursleden Jb. Clobgk. C. J. P J. A. Hoksberobn. W. M.H. Pel* W. J. D. Appel. Jb. Limb, J. F. Lubbe. J. Rin0ers. Spaargai OU Dl KARSPEL, Herv. Gem. 9.30 uur, ds. G. de Leeuw. OUDORP Herv. Gem. 10 uur, ds. Groot. SCHOORL, Herv. Gem. 9.30 ds. Boeke. STOMPETOREN, Herv. Gem. Geen dienst wegens vac. De Rijp. ZUID-SCHARWOUDE, Herv. Kerk 9.30 uur, Ds. Ter let. GEHEELONTHOUDING. De Geheelonthouders- Tooneelvereeniging „Hierna Beter" zal op Zondag 26 Maart een uitvoering geven in ae zaal van de firma Pe perkamp, Breedstraat alhier met medewer king van de mandoline-club „Alcmaria". Na afloop bal. Aanvang 8 uur. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. SOLISTEN-CONCERT. Dat was een mislukt concert, gisteravond, wat ten minste de opkomst van het publiek betrof, want, toen de pianist-accompagnateur de heer Jan van Duineu, aankondigde, dat nij het concert zou openen met het spelen van de „Valse-arabesque" van Lack, zag men in het zaaltje van „Het Guldén Vlies" spora disch bezoekers. In dit opzicht dus, zeer teleurstellend, want de optredenden waren van een gehalte dat beter opkomst had verdiend. De reeds genoemde pianist speelde de wals en een Nocturne van Chopid zeer goed en was als begeleider der solo's niet minder. De zang-solisten waren: mevr. Grace Haver- Droeze, dramatische sopraan en de heeren Tabe Bas, lyrisch tenor, en Meindert But ter, baryton, die zich déden hooren in stuk ken uit opera's (Lohengrin? en Undime) in de „Petrus Klage" van Brandts Buijs, in lie deren van Jaak Opzoomer, Doret, Tosti, en INGEZONDEN STUKKEN. MILITAIR SANATORIUMFONDS. Mijnheer de Redacteur! Vergun dé Commissie van bovengenoemd fonds eenige ruimte in Uw veelgelezen blad, voor het uitbrengen van hun verslag De Commissie acht zich gelukkig te kun nen mededeelen, dat als resultaat van de ge geven uitvoeringen op 29 Februari en 2 en i Maart een batig saldo in het fond is gestort, ten bedrage van ƒ808,46. (Acht honderd en acht guldén en zes en veertig cents.). Zij brengt dan ook gaarne haren hartelij- ken dank aan allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen dezer lkfdadigheidsuit- voeringenin het bijzonder aan den heer Burgemeester van Alkmaar, den Edelachtb. Heer G. Ripping, Beschermheer en aan den Weledelgestrengen heer J. P. Dumont, Ka pitein-Garnizoenscommandant, voorzitter van het Eere-Comité, die ook op andere wij ze, veel steun heeft verleend. Niet minder gaarne brengen wij hulde aan Mevrouw Ripping, lid van het Eere-Co mité, voor dé vele moeite zich ten onzen be- hoeve getroost en wnnrnan het financieel succes zeker voor een zeer belangrijk deel is te danken. Zoomede ook de overige dames en heeren van het Eere-Comité, die deze com missie behulpzaam zijn geweest. In het bijzonder namen wij hierbij den Weledelgestrengen heer L. T. van Benden, le luitenant-adjudant van het Depot batal jon der 5de Infanterie Brigade, wijl Z.E.G. zich geene moeite en opoffering ontzag, om_ ons pogen te doen slagen. Dat wij ook met groote waardeering geden ken de vele dames en heeren, medewerkenden aan de uitvoeringen, in het bijzonder den heer Van Hedel, voor zijne keurige en aange name leiding van de operette „Schinderhan- nes", spreekt voor zichzelf. Wij besluiten onzen hartelijken dank te be tuigen aan de geachte burgerij van Alkmaar, voor haar groote offervaardigheid en aan de ers, voor hare zeer gewaardeerde medewer- Allen hebben naar vermogen een edel doel gesteund en van de innige dankbaarheid on zer zieke kameraden en hunne vrouwen en kinderen kan men overtuigd zijn, zij zegenen U in hunne gedachten Geachte Redacteur. Gaarne wenschten wij van uw gastvrij heid voor het volgende gebruik te maken. Volgens het verslag in de Alkmaarsche Courant van. 22 Maart j. 1., werd in de raadszitting te Oterleek, op Dinsdag 21 Maart, door een der leden voorgesteld, orn het onderwijzend personeel een gratificatie toe te kennen voor de meerdere werkzaamhe den gedurende dé mobilisatie. In de discussie, die zich hierover ontspon, verklaarde de voorzitter, „dat hij zich met met dat voorstel kon vereenigen, omdat enz. En verder .gevoelde hij ook niets voor een duurtetoeslag. In Alkmaar klagen die amb tenaren ook steeds. Krijgen ze dan een 200 gulden meer, clan gaan zij dadelijk een paar honderd gulden meer verwonen, koopen een paar honderd gulden prullen meer en zijn er dan nog beroerder aan toe als voorheen Zie M. de R. volgens deze autoriteit lijkt de Gemeente Alkmaar voor de onderwijzers nog zoo kwaad niet; zou onze stad zelf een begeerlijke standplaats, misschien wel een dorado" voor hen moeten zijn; want als zij zich maar bij voortduring met hun nooden en klachten wenden tot ons stadsbestuur, dit zoo welwillend en mild, om hun zoo nu en dan maar eens een paar honderd gulden meer salaris te geven! Kan het we mooier Doch ook erkent deze autoriteit dat die zelfde onderwijzers er toch eigenlijk ook be roerd aan toe zijn, want bij verhooging van salaris zijn zij er zelfs „nog beroerder aan toe dan voorheen." Hoe njjnt zich dit te za men? En de oorzaken? Och, die Alkmaar sche onderwijzers schijnen het geld, volgens genoemden autoriteit uit Oterleek, maar verkwisten en weg te gooien. Zij koopen van allerlei prullen, zoo maar voor een paar hun-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2