DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet Oostelijk OorlogstBrrein. No. 72 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIfls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Teïefnr. 3. ZATERDAG 25 MAART FRANKRIJK. DUITSCHLAND. TER ZEE. VARIA. NEDERLAND. ENt nummer fcMtaat uM 3 fetmten. ALKMAAR, 25 Maart. Er is gisteren bij Verdun niet belangrijks gebeurd. Havas bericht, dat de Duitschers beweren, de vesting te belegeren op de wijze van beoastopol en voegt er bij, „alsof de i ransche staf hen zoozeer meester van den tijd zal laten". Sebastopol is 11 maanden be legerd als het bij Verdun ook eens zoo iaiig moest duren! In de Argonnen en in Champagne is eeni- ge stnjd gevoerd. Van het Russische offensief, waaromtrent de '1 lines te kennen geeft, dat het zonder sa menhang met de gebeurtenissen aan het Wes telijk front is ondernomen, valt té melden, dat ér in de buurt van Dunaburg hevig wordt gevochten en dat de Russen er ver schillende kleine voordeelen behalen, welke tot grootere kunnen leiden. Veldmaarschalk Mackensen is op zijn reis naar Konstantinopel, waarheen hij met een bijzondere zending gaat, te Sofia luisterrijk ontvangen. Officieel wordt uit Londen gemeld, dat de militaire toesfand in Egypte thans zoodanig bevredigend is ha de nederlaag der Turken, dat generaal A. Murry alleen het opperbevel aldaar heeft aanvaard en generaal Maxwell naar Engeland is vertrokken. Ter zee is een reeks schepen verloren ge gaan; het Engelsche stoomschip Fulmar (1270 ton), de Sussex (welke 350 passagiers aan boord had, onder wie 30 Amerikanen en die allemaal gered moeten zijn), het stoom schip Englishman, voorts het Deensche stoomschip Christia-nsund. Vylgem. een officieel Duitsch vlpotbericht is in een gevecht in de Noordzee op 29 Fe bruari een Engelsche kruiser van ongeveer 15,000 ton door den Duitschen hulpkruiser Greif getorpilleerd, en heeft de Greif zichzelf daarna in de lucht laten vliegen. Uit Ameland wordt o. m. gemeld, dat daar Donderdag 15 Duitsche' oorlogsschepen, door éen luchtschip begeleid, zijn gezien, koersende in Oostelijke richting. De Duitsche rijksdag heeft een stormachti ge zitting géiiad tengevolge van het optreden van den heer Haase, soc.-dem. De minister van financiën had medegedeeld, dat de vier- ue uoriugsietning 10.6 milliard mark had upgcorauit, ongerekend de bijdragen van de sommen aan hei front- en die uit het buiten land, hij had opgemerkt, dat de financeering van den oorlog dus weder voor den duur van zes maanden was verzekerd, dat de kracht van het Duitsche volk ongebroken en ziin vertrouwen op de overwinning onge- scnokt is, dat Duitschland de eenige oorlog voerende (mogendheid is, die de totale oor logskosten uit een leening, op langen termijn dekt; afgevaardigden van de nationaal-libe- rale, de conservatieve en de centrumspartij hadden zich hierbij aangesloten, toen de heer Haase een geheel anderen toon aan sloeg. Dit sociaal-democratische lid verklaar de, dat alles er Voor spreekt, dat er ondanks aile successen bij het oorlog voeren, noch overwinnaars, noch overwonnenen zullen zijn en dat dus de beste patriotten in alle landen zij zijn, die het oprechte vredeswoord spreken. Toen deze woorden waren uitge sproken, kreeg de heer Haase het niet slechts met den president maar vooral met zijn eigen partijgenooten aan den stok, die hem verwe ten, dat hij zich niet-aan de afspraak had1 ge houden, om niet over de buitengewone be grooting te spreken en die hem toeschreeuw den, dat hij oneerlijk en in het geheel geen sociaal-democraat was, dat zijn politiek juist zou bijdragen tot een verlenging van den oorlog en Duitschland tot verderf zou strek ken en de sociaal-democraten scholden hem zelfs voor een landverrader. Minister Helf- fericli .zeide, dat hij met verontwaardiging had geluisterd naar den man, die zich volks- afg (.vaardigde nbeint en een rede hield, wel ke den vijand een riem onder het hart moest steken en dat de oorlogsleening, die een volksleening is, een heel andere gezindheid onder het Duitsche volk toont, dan als de heer Haase had verkondigd. En de sociaal democratische heer Scheidemann zeide, dat de fractie nog altijd het standpunt innam, den 4den Augustus 1914 bij monde van den heer Haase uiteengezet en dat de sociaal-de mocraten het vaderland in de beslissende ure niet in den- steek laten. Achterna is in de sociaal-democratische fractie met 58 tegen 33 stemmen uitgemaakt, dat het incident levendig werd betrétlrd en dat de heer Haase inbreuk heeft gemaakt op de partijdiscipline en de partijtrouw. De 33 tegenstemmers hebben hierop een nieuwe fractie gevormd de Duitsche parlementaire sociaal-democratie is dus thans officieel uit eengevallen. Het is te verwachten, dat deze splitsing zich niet slechts tot de parlementai re groep zal bepalen, maar zal worden voortgezet in de heele Duitsche sociaal-de mocratische partij. En zou de scheiding tus- schen„ophouders" en „doorzetters" zien wel lang tot Duitschland alleen bepalen? Zooals de heer Haase heeft gesproken, zoo is er ook reeds in de parlementen van ande re landen gesproken. En ook daar is men te gen hetgeen de sprekers ten bate van den vre de spraken ten sterkste opgekomen, maar na dat men ze eerst had laten! uitspreken, terwijl den oppositie-spreker in den rijksdag het verder spreken onmogelijk werd gemaakt. Hierbij dient echter opgemerkt, 'dat deze spreker zondigde tegen een gemaakte af spraak. Maar aan den anderen kant is op nieuw gebleken, dat in Ehritschland het spreken over den vrede als een zwak teeken wordt aangemerkt. In andere landen is dat evenzoo men vraagt zich af, hoe de om standigheden wel moeten zijn, voordat vre- desstemmen zich in de parlementen- mogen doen hooien. De Daily Telegraph zegt, dat de z.g.n. politieke entente-conferentie te Parijs ook zal spreken over den toestand, waarvoor de ge allieerden zouden komen te staan, indien de midden-mogendheden aannemelijke vredes voorwaarden mochten doen. Volgens de Ita- liaansche Idea Nazionale zal de bespreking op» deze conferentie niet slechts de stichting van een oppersten krijgsraad ten gevolge hebben, (^a ander Itanaansch blad zegt in dit verban^, dat waarschijnlijk zal woraeu begonnen met de samentrekking van een bui tengewoon sterke strijdmacht in Frankrijk, uaai" Duitschland heeft getoond het westelijk trout als het voornaamste te beschouwen, hetgeen eot zonderlinge redeneering lijkt), maar vermoedelijk ook een organisatie ter voorbereiding voor het komeride vredescon gres. Uit wijot er op, dat de bladen een klokje üebbep nooren luiden, al weten ze nog niet precies waar de klepel hangt. Allicht zal ei aan den kant der entente gesproken zijn over de voorbereiding van den vrede. Van daar tot de vreaesoiuiting is natuurlijk nog een heei eind. Maar tot dusverre verkondigde de en tente steens, dat zij slechts na behaald succes de vredes.oorwaarden wilde voorschrijven. Nu is ai] misschien binnenkort bereid aan nemelijke vredesvoorstellen te aanvaarden en is ze dus even ver als Duitschland. Dan zijn de partijen natuurlijk nog lang niet bij elkaar wanneer echter de meening vèlü wint, die de heer Haase heeft verkondigd, dat een belangrijke wijziging in den toestand niet valt te verwachten, dan zou het weieens niet zoo heel moeielijk kunnen blijken om de klove te overbruggen. In dit verband verdient ook de aandacht, hetgeen minister Lloyd George over de Pa- rijsché conferentie heeft gezegd in het En gelsche Lagerhuis. Hij betoogde, dat men alle krachien moet inspannen om den oorlog te winnen, maar dat men weerwraak niet met zaken moet vermengen, omdat een handels zaak niét kan slagen als er weerwraak bij te pas wordt gebracht. „Laten wij, zeide hij on der luide toejuichingen, de groote zaak van de vrijheid van het menschdom, waarvoor wij strijden, niet op lager pejl halen door aan dezen oorlog den schijn te geven van een oorlog om den handel. Laat de tafels der wisselaars den tempel niet binnenkomen. „Ons hoofddoel moet zijn, om den oorlog tot een voorspoedig einde te brengen. Alles moet daaraan ondergeschikt blijven." RUSSISCH LEGERBERICHT. Het bericht van den Grooten Russischen Generalen Staf luidde: In de streek van de Dwina hebben Russische verkenningstroepen die over de Dwina waren getrokken, een mi- traill ur van den vijand buitgemaakt. In den sector Jacobsstadt deden de Duit- chers met een groote troepenmacht bij Au- gustinbf tegenaanvallen, die door de Russen werden afgeslagen. Ten noordwesten van het Wargunek-meer ontwikkelt zich het Russisch offensief. In de streek van Dunaburg' trekken de Russische troepen, nadt zij verscheidene te genaanvallen hebben afgeslagen, voorwaarts. In de streek ten zuiden van Dunaburg duurt het gevecht voort. In de streek ten noorden van het dorp Widza van den sector Meschkele Klipy, ten noordwesten, van het Sekly-meer, zeer hevig gevecht, nu en dan met de bajonet. In den nacht van den 23sten forceerden de Russische troepen, ondanks het hevige vuur van den vijand, ;n denKlipa-sector. Een tegenaanval van den vijand werd afge- slagén. De Russische artillerie houdt op vercshil- lendep laatsen de stelling van dij vijartd on der vuur en belet hem zoodoende d aange richte schade te herstellen. Tusschen de Narotsch- en Wisch icwkoe- meren duurt het gevecht voort. De Russische troepen hebben den vijand geworpen uit dé streek van de bosuitjes van Liznik Mokrifca, die krachtig versterkt was en omgeven door draadversperringen. EEN LEGERORDER VAN GENERAAL JOfFRE.- In de eerste helft van Maart richtte gene raal Joffre de volgende legerorder aan het leger voor Verdun. „Sedert drie maanden reeds staat gij bloot aan den hevigsten aan val, die de vijand nog op ons heeft gedaan. Ehiitschland had vast gerekend op het suc ces van deze poging, die, naar het meende, niet kon mislukken en waarvoor het zijn beste troepen en zijn krachtigst geschut heeft in werking gesteld. Het hoopte, dat de inneming van Verdun den moed van zijn bondgenooten weder zoude verlevendigen en de neutrale landen overtui- fen van de superioriteit van Ehiitschland. Iet had echter gerekend buiten u. Dag en pacht hebt gij, ondanks een Weergalooze be schieting, het hoofd geboden aan alle aan vallen en uwe stellingen gehandhaafd. De strijd is nog niet geëindigd, want de Duitschers hebben behoefte aan een overwin ning. Gij zult hun die betwisten. Wij' hebben overvloed van munitie en talrijke reserves, maar gij hebt vooral u wen on tembaren moed en uw geloof in de toekomst van de republek. De oogen van het land zijn op u gevestigd. .Van u zal men zeggen: „Zij hebben den Duitschers den weg naar Verdun vesrperd". DE RIJKSDAG. In den Duitschen Rijksdag werd gisteren hulde gebracht ban de verdedigers van Ka meroen en Oost-Airika. Bij de eerste lezing van de buitengewone begrooting deelde minister Hellfrich medé, dat de inschrijvingen op de laatste oorlogs leening alleen in Duitschland al ruim 6 mil liard bedroegen. De betaling van de oorlogs kosten was ilierdon' weer voor een half jaar verzekerd, (bijval.) De heer Bassermann zeide. „Het resultaat van de leening is een schitterend bewijs voor den wil om vol te houden en van het vertrou wen op de overwinning. ZüLk een volk moet overwinnen, (bijvai). Nog andere sprexers betuigden hun instem ming en hun vern ouwen in de eindoverwin ning.' Daarna kwam oe sociaal-democratische af gevaardigde de lieer Haase aan het woord en zeide: Het einde van een menschenmoord is niet te zien. Het vok van alle landen geeft-ui ting aan zijn verlangen naar vrede. Ook de vijanden zien in, dat de wal van ons leger niet te doorbreken is, maar alles wijst er op, dat niettegenstaande alle successen, het einde van aen oorlog overwonnenen noch overwin naars zal geven. (Tegenspraak, ..foei"-ge- roep). Wij weten uat de kapitalisten uitbrei ding van de wereldmacht willen de voorzit ter roept spr. heinaaldelijk tot de orde). De heeren Keil (soc.) en Scheidemann (soc.) roepen spreker toe: „Gij hebt toch erin toe gestemd bij deze legrooting niet te spreken." (Stormachtige bijval, en applaus applaus op de tribuue.) Bij de soc. dem. ontstaat een levendige strijd. Uit hun rijen wordt den heer Haase toegeroepen: „LiebknechH" „Oneerlijk!"' Je bent geen soc.-dem.!" De voorzitter vraagt het Huis of afgevaar digde Haase mag doorspreken. Het Huis be sluit hem het woord te ontnemen. Hiervoor stemt ook een deel van de soc.-dem., hetgeen de burgerlijke partijen met stormachtigen bij val en applaus begroeten. Minister Helimch: Had mijn plicht mij niet hier gehouden, dan zou ik de zaal ver laten hebben (bijval). Ik sta versteld, dat iemand, die zich vertegenwoordiger yan het Duitsche volk noemt (lawaai bij een deel der soc.-dem), woorden spreekt, welke den vijand moed moeten geven (stormachtige bijval). Wanneer de heer Haase beweert dat het Duit sche volk vertrouwen in de oveiwinning ont breekt, nadat het twintig maanden de zware lasten droeg en groote successen behaalde, dan is geen woord scherp genoeg om dat te rug te wijzen. Wanneer de heer i laase weten wil, hoe het Duitsche volk daarovre denkt, dan moet hij dit den inschrijvers op de lee ning maar eens vragen; onder hen zijn milt oenen kleine inschijvers (lawaai bij de soc.- dem.) De leenng is een volksleening Daar door toonde het Duitsche volk, dat het een gezindheid, als de heer Haase het toeschrijft, zoo vreemd is als iets ter wereld vreemd kan zijn. (Levendige bjjval, applaus). De heer Scheidemann (soc. dem.)De ons door de heer Haase bereide verrassing dwingt rrlij het volgende te verklaren.' Onze fractie en het seniorenconvent waren het er volkomen eens over, dat de door den heer Haase aangevoerde quaesties vooreerst in de commissie zouden worden besproken. Voor ons gaat het er thans om de voortzetting van het rijksbeheer in dezen moei lijken tijd moge lijk te maken. Wij houden ons nog aan de woorden, welke wij op 4 Augustus 1914 uit dés heeren Haa- ses mdnd in naam van onze fractie vernamen. v Ik herhaal, hetgeen wij altijd zeeiden: In de uren des ge vaars laten wij het vaderland niet in den steek. (Levendige bijval, applaus) (De buitengewone begrooting heeft ten doel het rijksbeheer voort te zetten, totdat de begrooting aangenomen en de beraadslaging hierover, die Dinsdag in de commissie begint, afgeloopen is). In een persoonlijke verklaring zegt de heer Haase: De beste patriotten van alle landen zijn zij, die pleiten voor een eerlijken vrede. (Groot lawaaiook onder de soc.-dem. heerscht levendige opgewondenheid. Velen van hen staan op en gesticuleeren tegen el kaar.) De soc.-dem afgevaardigde David roept de heer Haase toe„Uw politiek verlengt den oorlog 1" De heer Heine (soc.-dem.) roept de heer Haase toe: „Uw politiek' brengt Etuitschland onheil." Andere soc.-dem. schreeuwen den heer Haase toe. „Landsverrader 1" De volgende zitting is bepaald op 4 April. EEN ZEEGEVECHT.; Een officieel bericht vat} 24 Maart uit Berlijn meldde: Volgens berichten, die hier van verschillende zijden zijn ingekomen en waarvan dezer dagen de bevestiging is ont vangen, heeft den 29ste Februari in het noor delijk gedeelte van de Noordzee een gevecht plaats gehad tusschen dén Duitschen hulp kruiser „Greif" en,drie Engelsche hulpkrui sers, benevens een torpedojager. De „Greif" boorde in den ipdp van dit ge vecht een Engelschen kruiser van ongeveer 15000 ton door een torpedoschot in den grond en daarha liet de bemanning van de „Greif" dit schip zelf in de lucht springen. Van de bemanning zijn ongeveer 150 man, wier namen nog niet bekend zijn, in Engel sche krijgsgevangenschap geraakt. v Zij worden met de Engelschen, die over het gebeurde hek strengste stilzwijgen bewaren, van alle verkeer met de buitenwereld afge sloten. Te dezer zake Worden maatregelen genomen. PAPIERPRIJZEN IN ZWEDEN. In eene vergadering van Zweedsche pa pierfabrikanten te Stockholm werd besloten de papierprijzen weder belangrijk.te verhoo- gen. Alie prijzen voor wit en gekleurd druk papier werden verder met j0 pet. verhoogd, bruin papier niet 6 ets. per K.G., wit kar ton met 3.75 en bruin ka, ton met 3.35 p. 100 K.G. De drukpapierpi.jzen zijn dus met 90 pet. en de prijzen voor schrijfpapier met 8090 pet. gestegfen. SHACKLETON'S ZUIDPOOL-EXPLDITIE. Er is uit Australische bron slechte tijding ontvangen nopens de Zuidpool-expeditie van luitenant Shackleton. Een draadloos bericht is ontvangen dat,het expeoitie-vaartuig „Au rora" in de Zuidzee is afgedreven. Het sloeg los van dé takels bij het uitgangspunt der ex peditie aan de Ross-zee, ter,vijl een troep van tien deelnemers' aan land waren, waaronder kapitein Mackintosh, die belast is met de werkzaamheden aan den Australischen kant van het Zuidzee-vasteland. Het gevolg hiervan is, dat wanneer Shack leton er in mocht slagen het vasteland over te steken, er geen schip is cm hem af te halen en zijn heele gezelschap nog een jaar aan de kust van de Ross-zee zal moeten toeven. EEN REUZEN-SCHRIJFMACHINE. Op de Wereldtentoonstelling te San Fran cisco worden dagelijks de laatste berichten van het Europeesche oologsveld, op enorme plakkaten gepubliceerd. Deze plakkaten worden geschreven met een reuzenschrijfmachine, die 3.50 M. hoog en 6.30 M. breed is en een een gewicht heeft van 14 ton. De letters hebben een hoogte van 0.75 M. Aangezien geen enkele stenotypiste met haar vingers zulk een machine kan regeeren, worden de hefboomen electrisch in beweging' gebracht, met, behulp van een toetsenbord van normale grootte. (Deutsche Sten. Zeitung.) KLEIN VERLOF OUDSTE LICHTING ZEEMILITIE. Door den heer Hugenholtz werd dato 17 Maart 1916, aan den Minister van Marine betreffende het met klein verlof naar huis zenden van dé oudste lichting der zeemilitie de volgende vraag gesteld „Is de Minister bèreid aan de Kamer mede te deelen .wanneer de oudste lichting der zee militie met klein verlof naar huis zal wor den gezonden?" De Minister antwoordde dato 23 Maart 1916: „Het ligt in het voornemen de oudste lich ting dér zeemilitie met klein verlof huis waarts te zenden, nadat de in Maart ingelijf de eerste ploeg van de lichting, 1916 voldoen de zal zijn geoefend om de door het vertrek der lichting openkomende plaatsen te kun nen innemen. Dienvolgens wordt het vertrek der lichting, met uitzondering van de zeemi- nciens-kustwachters, verwacht in den loop der maand Junt a.s. en (kt der kustwachters omstreekshalf September d'.a.v." DE ONVEILIGHEID TER ZEE. De Minister van'Landbouw zal heden te elf uur een conferentie hebben met een depu tatie uit de besturen van de vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden-ter koopvaar dij en van den bond van machinisten. (rtbld.) De Regeering heeft gisteren aan de belang hebbenden bij de .zeevaart, waaronder de corporaties waarmede leden der Regeering dezer dagen hebben geconfereerd, het vol gende telegram gezonden: „De regeering is voornemens, ten einde de gevaren voor de vaart naar het Kanaal te verminderen, lo. .bij het lichtschip de „Noord-Hinder" een vaartuig te stationee- ren, voorzien van een installatie voor draad- looze telegrafie, ten einde bij mogelijke on gevallen hulp te verleenen; 2o. eenmaal per dag de schepen, die zich daartoe aanmelden, tusschen het lichtschip de „Noord-Hinder" en de Engelsche territoriale wateren, door sleepbooten-mijnenlichters te doen vooraf gaan." De regeering voegt hieraan toe, dat zij door deze maatregelen geenerlei verantwoor delijkheid op zich neemt. In het bijzonder wijst zij er op, dat de gevaren in de Engel-- sche territoriale wateren door de voorgeno men maatregelen niet worden verminderd. Zij is van oordeel dat de in de laatste maan den plaats gehad hebbende ongevallen de conclusie wettigen, dat de vaart om de Noord veel minder risico meebrengt dan de vaart door het Kanaal. Zjj meent echter, in dien desniettemin de vaart door het Kanaal door belanghebbenden wordt verkozen, zij van hare zijde niet mag nalatig blijven om de daaraan verbonden gevaren te temperen. De verantwoordelijkheid voor de keuze van de vaart blijft geheel voor belanghebbenden zei ven. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Gelijk voorzien werd zijn alle afdeelingen der Tweede Kamer gisteren niet gereed ge reed gekomen met hun arbeid en zullen nog eenige harer Dinsdag de werkzaamheden hervatten. Intusschen is de Kamer gisterenmiddag toch bijeengeroepen ter openbare vergadering en wel tegen Woensdag 29 dezer, 's namid dags half twee, waarbij aan de orde gesteld isbehandeling van het wetsontwerp nopens verTeening van ouderdomsrenten aan behoef- tigen terwijl aan het einde der vergadering trekking der afdeelngen zal plaats hebben. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Aan de Koningin is jnachtiging gevraagd om de Provinciale Staten van Noord-Hol land bijeen te roepen in een buitengewone vergadering op Donderdag 13 April. Gemengd nieuws. DE BESTE STUURLUI. 't Gebeurde een dezer dagen, vertelt de N. Crt. In een coupé „rooken" van den sneltrein RoterdamAmsterdam zaten 8 passagiers, 't was dus vol en natuurlijk vol rook. In Leiden,stappen er vier uit. Blijven over. aan het linkerraam een zeer grooten heer met grijszijden reispet, tegenover hém een krachtig uitzien den gebruinden jongen man. Naast den grooten heer een passagier, die aldoor stil z'n courant zat te lezen, en over dezen iemand van het genre dat men steeds op reis ontmoet, zoo iemand, die direct de leiding van het gesprek neemt, van alles ver stand heeft en met. evenveel gemakkelijkheid als zekerheid de werking uiteenzet van het Instituut der Nederlandsche Bank, als de feiten aantoont van de Kaascommissie of den omzet van Engelsche pepermunt hier te lan de vaststelt. 't Gesprek begon nh Leiden. De spraakzame passagier bleef niet lang neutraal. Als een ambtenaar van het statisch bureau begon hij uiteen te zetten met percentage welk deel van de bevolking pro-uit, en welk deel pro-dat was. De groote heer nam matig deel aan het gesprek. De spraakzame vervolgde zijn rede met de bespreking van het torpedeeren van de „Tu- bantia". >ok hieromtrent stond z n meening vast't was natuurlijk een Duitsche onder zeeër die 't gedaan had. De groote heer merkte bescheiden aan, dat men eerst het on derzoek diende af te wachten. Daarmede kon de spraakzame heer zich wel vereenigen, doch liet zich toch niet van zijn a propos a">. engen, en daagde den groo ten heer uit htm te zeggen, welke belangen andere naties hebben konden, zoo iets te doen en eindigde zijn peroratie met de mededee- ling dat ieder die z'n verstand gebruikte ween kon dat de „Tubantia" door een Duit sche onderzeeëer was in den grond geboord. Toen sprak de man met de zijden pet; AARSCHE 'i f

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1