Honderd en Zeventiende Jaargang. Zaterdag 25 Maart. I - nSNU Ws A LCM ARI A". In hntel De Nachtegaal" vergaderde gis teravond de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemde'-ngenverkeer Alcmaria". De voorzitter, de heer Mr I P Bosman herinnerde aan de wisseling, die plaats had in de voorzittersfnnctie en sprak woorden van hulde aan den heengeganen functionna- ris, den heer Mr. D Rastert Deze verklaar de bij zijn vertrek naar Bergen dat hij met sympathie zou blijven denken aan de vereeni ging. Spr hoopfe. dat hii den heer Bastert in staat, zou zijn te vervangen op een geluk kige wijze. De notulen werden door den secretaris, den heer C Nannes Gorter, gelezen en goed gekeurd. Aan het daarna uitgebrachte jaarverslag van den secretaris ontleenen we 't volgende: Teger~w 'W der hi bezoek uit het buiten land stond dat het bezoek van landgenooten aan onze dpd dit jaar grooter dan anders is geweest Bij het secretariaat kwam slechts één buitenMndsche aanvrage om reclame boekjes :n n 1. uit New-York, doch een groot aantal dezer boekjes, geschreven in drie ta len, werden op verzoek gezonden aan het Oentraalbureau voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage en het Internationaal Ver keersbureau te Amsterdam, terwijl eenige honderden boekjes in de Hollandsche taal gezonden werden aan het bureau voor Toe risme en Vreemdelingenverkeer te Amsterdam en de bij den Nationalen Bond voor Vreem delingenverkeer aangesloten vereenigingen. Op aanvragen werden herhaaldelijk boekjes verstrekt aan reisbureaux, openbare leesza len, de Kon. Ned. Automobielclub het Comi té voor de wherry wedstrijden (vijfprovinciën- toer) en particulieren uit alle deelen des lands. Het voortduren van den oorlog is mede oorzaak dat het bestuur er nog niet toe over gegaan is een gids aan te stellen, die op zomerkaasmarkten den vreemdelingen in hun eigen faal eventueel gevraagde inlichtingen kan geven. Intusschen blijft de aandacht van het bestuur op dit punt gevestigd. Met de meeste bereidwilligheid verleenden wij onze medewerking aan de Amsterdam- sche firma Gildemeyer, die bioscopische op namen van de kaasmarkt deed en tal van mooie punten der stad op de film nam ten einde deze in binnen- en buitenland te kun nen vertoonen. Een ongewone opwekking om een bezoek aan Alkmaar en omgeving te brengen kon den wij doen met de financieele medewerking van eenige firma's en maatschappijen, door het verspreiden der „Bergensche Badbode" onder de 13.600 Amsterdamsche abonné's van het „Handelsblad". Meermalen werden vereenigingen, gezel schappen, enz. van voorlichting gediend. Door ..Alcmaria" werd aan den Raad ge adresseerd in zake verbetering van het Stati ons-emplacement, het over dag ledigen -van beerputten en den toestand van het terrein hoek Groote Kruislaan en Wilhelminalaan benevens iri zake verbetering van ons klok kenspel door den Belgischen beiaardier Jef Denijn. Op uitnoodiging van het Hoofdbestuur van den Ned. Oorlogsraad besloot „Alcma ria" tot het lidmaatschap van dien Raad toe te treden. Het aantal vreemdelingen van andere nati onaliteit, dat in verschillende hotels te dezer stede verblüf heeft gehouden, bedraagt blij ven* do^r den Commissaris van Politie wel willend verstrekte inlichtingen, 67. Hef ledental der Vereeniging ging in 1915 wederom achteruit en daalde van 243 tot 227 terwill slechts één nieuw lid toetrad De financiën leden hierdoor ook schade, waarom in het verslag er op aangedrongen wordt om meer leden te werven. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. J. Swets, bleek, dat de inkomsten bedroegen in totaal 921 8OV2, waarvan aan contributies 271 aan annonces in den gids 180 en aan ge meente-subsidie 100. De uitgaven bedroe gen 411 2214. zoodat er een batig saldo in kas is van 410 60y2. Van de bestuurstafel werd vervolgens me degedeeld. dat een adres werd gezonden aan den Raad inzake den bouw van een schouw burg. De voorzitter vertelde daarna wel ke pogingen in het werk werden gesteld tot hef oprichten van een eigen bureau. Dat een dergelijk bureau nuttig en noodig is daar van was spr overtuigd Aan B en W was verzocht geworden toe te staan, dat „Alcma ria" op hef Stationsplein een kiosk zou plaatsen zooals dat ook in andere steden, als Haarlem, het geval was. Zooals spr. zeide, was ook een adres ge zonden over den bouw van een schouwburg die zou zijn tot verhooging van het levens genot der stadgenooten. Het bestuur had gemeend, dat het ook op den weg van de vereeniging lag om dergelijke pogingen in het werk te stellen. Juist van haar kon het plan ook uitgaan, omdat daarmede meer het bezoek iu't den omtrek zou bevorderd wor den, maar bovendien was het spr.'s meening, dat een schouwburg ook voor velen aanlei ding zou zün om zich hier te vestigen. Er is hier goed onderwijs en andere voordeelen Velen ziin er die door omstandigheden ge dwongen ziin te wonen in Den Helder, wat ze echter niet graag doen. Het is spr.'s over tuiging dat deze personen zich hier zouden vestigen (ze doen het toch reeds) als een schouwburg hier ook gevestigd is En een goede schouwburg dan. Want de stukken gaan den laatsten tiid achteruit. Een opera is er nooit En spr heeft het gelezen in brie ven van artisten uit de hoofdstad, die rond weg ze'den niet in Alkmaar te willen spelen. Er ziin echter moeilijkheden In de eerste plaats ^an wel de verkrijging van kapitaal. In verband met een en ander richtte het be stuur zich tot B en W waar de ontvangst en de besnrpkingen gunstig waren. Een ge volg was de verzending van het bekende adres aan den Raad. De keuze van het ter rein had reeds besprekingen veroorzaakt in het bestuur. En daarbij was het beste geble ken de Bergerhout. Die is Van den geheelen hout het meest nuttelooze gedeelte. Spr. meende, dat wanneer men daar «.en schouw burg zette, dat niet schaden zuu aan de mooie gevels in den omtrek. Afgewacht moet nu net praeadvies. Spr. «ad hoop, dat het gun ig zou zijn en dat d^ plannen zouden slagen naar wensch. Spr. meende deze uitvoerige mededeeiingen te hebben moeten doen opdat ze in de ver gadering dour de aanwezigen besproken kon worden. De heer Pels Jr. herinnerde aan 't bestaan van een comué, opgenent met de bedoeling om tot een schouw ourg te komen. Kon daar mede geen samenwerking verkregen wor den? De voorzitter deelde mede, dat dadelijk na de plannen,'•die opkwamen in het bestuur, samenwerking gezocht was met hef bedoelde comité Dat juicnte sterk de pogingen van Alcmaria" toe en verklaarde een adres te zullen zenden aan den Raad, aat zij haar werk als afgeloopen beschouwd en het dooi haar ingezonden adres verzoekt als enge daan te willen beschouwen. De heer Lewijt vroeg of de wettelijke af stand waarop groote gebouwen van elkan der moeten staan, wel was in acht genomen. De voorzitter meende van wel. Dat is vrij wel zeker. De heer Lewijt informeerde of het bedrag van 100.000 wel voldoende zou zijn. Alle prijzen inzake het bouwen zijn sterk ver hoogd. De voorzifter wees er op, dat op het oogenblik moeilijk reeds een begrooting zou kunnen worden opgemaakt. In vergelij king met andere steden was het bestuur tot de meening gekomen, dat 100.000 voldoen de zou zijn, want men moet ook in het oog houden, dat de grond gratis zou worden af gestaan. Spr. uitte nogmaals als zijn mee ning, daf het terrein goed gekozen was. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Koppeschaar zeide spr., dat het niet in de plannen lag om een sociëteit te verbinden aan den schouwburg. De heer van der Sleesen uitte zijn vreugde hierover. Indien er bij zalen zouden ver huurd worden voor partijen of vergaderin gen, zouden spr. en collega's van hem scha de daarvan ondervinden. De voorzitter achtte de vrees voor con currentie wat benepen en geloofde niet, dat die vrees gerechtigd was. Er zouden ook in de schouwburg-variëteiten-gezelschappen op kunnen treden en misschien ook wel verga deringen gehouden kunnen worden. Spr. kon dan natuurlijk niet garandeeren, dat er geen concurrentie werd aangedaan, maar vrees behoefde er toch ook niet bepaald voor te bestaan. De heer van der Sleesen vreesde ook in 't geheel geen concurrentie, maar wel een, die met een bedrag van 3000 's jaars door de gemeente wordt gesteund. De collega's van spr. zitten al op genoeg hooge kosten wat de belastingen betreft om een dergelijk gesteun de concurrentie te kunnen velen, die zij bo vendien indirect moesten helpen. De heer Pels Jr. vroeg of er ook nog ge danst zou kunnen worden. Spr. zit in enkele vereenigingen, die uitvoeringen geven en dan graag bal na houden. Dat zou dan mis schien ook kunnen geschieden in het gebouw van den schouwburg. De voorzitter zeide, daf dat wel degelijk het geval zou kunnen zijn. De zaal wordt ook voor danszaal geschikt gemaakt. In ver band met eenige opmerkingen van den heer Lewijt deelde de voorzitter nog mede, dat hij ook geloofde, dat de schouwburgzaal ge bruikt kon en zou worden voor congressen. Tot dusver was voor groote congressen hier geen gelegenheid De predikanten zijn hier geweest en hadden weinig plaats. En ook de juristen konden maar slecht vergaderen in Raadzaal en Rechtzaal. De heer Lewijt vroeg nog eenige inlichtin gen over de te vestigen kiosk. De voorzitter deelde mede dat de bedoe ling was het Bureau te laten steunen door het kort geleden gevormde Centraal Bureau voor Vreemdelingenverkeer. Dat Centraal Bureau zal vermoedelijk subsidie aan de kleinere bureaux verleenen. En als de plan nen tot oprichting hier nu lukken, dan zal ook ons Bureau subsidie verkrijgen. .Eenige besprekingen werden nog gevoerd over het aanstel'en van een persoon die in de zomermaanden de vreemdelingen voor licht. De voorzitter zeide, dat reeds onder handelingen werden gevoerd. De heer W M. A .Pels legde er nogmaals den nadruk op, dat met de oprichting van den schouwburg stellig geen groote of eenigs- zins belangrijke schade zou worden berok kend aan andere exploiteurs van vergade ring-gelegenheden. In het bestuur waren ern stige besprekingen gevoerd over de mogelij ke schade die toegebracht kon worden. En spr. kon verzekeren, dat de schade zeer mi niem zou zijn. Repetities enz. zouden niet in den Schouwburg gehouden worden. De heer Van der Sleesen zette uiteen, dat juist van kleine vergaderingen de schade ge leden zou worden De voorzifter meende dat de here v. <L SI. een en ander te zwaar opnam. De schade zou werkelijk heel klein zijn, terwijl juist nog voordeelen zouden kunnen worden behaald in ander opzicht. In antwoord op een verzoek om nader inlichtingen omtrent de schouw burgplannen van den heer Pels Jr. deel de spr. mede, dat, indien het resultaat bij den Raad gunstig zou zijn, er dan door een archi tect plannen zouden worden gemaakt, waar na de begrooting zou opgemaakt kunnen worden en de aan deelen geplaatst. De voorzitter verwonderde er zich over, dat nog geen stemmen waren opgegaan over de plaats, waar de schouwburg gevestigd kon worden. Spr. zou gaarne van de leden hooren of ze voor de plaats waren door he* bestuur aangewezen. Spr. geloofden, dat de raad uitvoerig zou discussieeren over deze kwestie. De heer Lewijt meende uit het feit, dat maar weinig leden tegenwoordig waren en juist de meesten afwezig, te mogen eonclu- deeren, dat die afwezenden instemden met de keuze van de plaats, anders waren de tegen standers wel gekomen om te protesteeren. De meesten der aanwezigen verklaarden zich voor de keuze van den Bergerhout, die goed was De heer Dorregeest opperde het denkbeeld dat de terreinen van de oude gasfabriek ge bruikt konden worden. De voorzitter meende dat daar het nadeel aan verbonden was, dat last ondervonden kon worden van de passeerende booten in het kanaal. De Bergerhout was veel rustiger ge legen. En bovendien was de grond, waar d oude gasfabriek op is gelegen, veel kostbaar der en kon dOor de gemeente wel veel nutti ger gebruikt worden. Bij de rondvraag sprak de heer Van der Sleesen een woord van hude aan den voorzit ter voor zijn, in deze eerste door hem geleide vergadering, goede leiding. Spr. uitte de hoop, dat het bestuur zou werken in de rich ting van het houden van feestelijkheden, die er volgens spr. toe zouden bijdragen, dat het vreemdelingenverkeer werd bevorderd en ook het ledental der vereeniging verhoogd. De heer Dorregeest vestigde de aandacht op de gelegenheid, die de oude Doelen en het daaraan gelegen Doeleveld, biedt voor den bouw van een schouwburg. Dat was goedkoop ook. De voorzitter achtte deze plaats minder geschikt dan de Bergerhout Zioo midden in de stad is de ligging te'druk. terwijl er bo vendien voor die ïijtuigen, die steeds bij vorstellingen komen geen plaats zou wezen in de straat, wat wel het geval was in den hout. Daar niemand meer het woord verlangde sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de gevoerde discussies. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT ZUID-SCHARWOUDE. In café „ae Koode Leeuw" vergaderde de Coöp. Boerenleenbank 11. De heer J. Slot opende als voorzitter de vergadering, waar na de notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Het jaarverslag gewaag de van een zeer gunstigen toestanü der Bank, niettegenstaande de buitengewone tijdsom standigheden. Een lid heeït bedankt, vijl nieuwe leden werden ingeschreven, terwijl twee leden zijn overleden. Per 1 Januari 1916 bedroeg het aantal leden 67. De kas sier, de heer Jan Kroon, gaf daarop het vol gende finantieel overzicht: Kas einde vorig jaar 584.23, ontvangen spaargelden 52666.78, terugbetaalde voorschotten 12592, ontvangst loop. rek. 91225.92, idem rente-voorschotten 1311.61, idem provisie korte voorschotten 30.86, idem rente loop. rek. 791.12, idem provisie loop. rek. 14.50, buitengewone ontvangsten 12.30, totaal 159229.32. Uitgaventerugbetaalde spaargelden 21497.88, gegeven voorschotten 12900 uitgaven loop. rek. 121.462.56, idem rente spaargelden 1412 60, idem rente loop. rek 193.21, idem provisie loop. rek. 23 71, salaris kassier 125, buitengewone uitgaven 83.34, inhoud der kas einde dit jaar 159.229.32. Balans, Vorderingen kas 1531.02, uit staande voorschotten 28503, tegoed in loop. rek. 22.337.49. totaal 52 371.51. Schulden: Saldo's der spaargelden 51.300.79, schuld in loop. rek. 500, winst vorige jaren 248 19, winst dif jaar 322.53, totaal 52.371.51. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer Jb. Verkroost met op 2 na algemeene stemmen, en met algemeene stemmen op één na als lid van den Raad van Toezicht de heer Jb. de Geus Cz. Goedgevonden werd het salaris van den kassier van 125 te brengen op 175, wijl hem tevens een gratificatie ge werd van 25. Bij de rondvraag werd door één der leden gevraagd, wat er nu eigenlijk waar is van de pogingen om de beide Banken, samen te doen smelten. De voorzitter antwoordde, dat hij zich verheugt, nu deze vraag uit de vergadering komt. Hij meende dat wel tweemaal van die pogingen in de Langed'ijker Courant werd bericht, dus was er wel reden toe, die vraag hier te stellen en zal hij trachfen zoa goed mogelijk deze vraag te beantwoorden. In de Decembervergadering van 1915 van het Kies college der Herv. Kerk waren 18 leden bij een. Er werden daar gesproken en betreurd de ongewenschte verhoudingen onderling in deze gemeente. De kassier van Bank I heeft o. a. gezegd, dat het een groot beletsel was om hier verbetering in te brengen: het be staan van twee Banken in één gemeente als de onze, en drong er ten sterkste op aan, dat er uit deze vergadering pogingen zouden ge daan worden om de twee Banken in één te don smelten. Na heel wat gesproken te heb ben over het voor en tegen, over het mogelij ke en onmogelijke, werd door de meerder heid goedgevonden, dat de voorzitter van die vergadering, E>s. Teriet, de aangewezen persoon zou ziin, die zou trachten om deze zaak, als het mogelijk was te bevorderen Genoemde heer nam op zich om een bezoek te brengen bij de besturen en de Raden van Toezicht van beide Banken. Weken zijn ver- loopen eer wij iets van deze pogingen hoor den Eindelijk is de dominé op stap gegaan en heeft bij twee bestuursleden en een lid van den Raad van Toezicht van onze Bank een bezoek gebracht. De heer Teriet kwam met een opdracht erkennende de wensche- liikheid van één Rank waardoor dan vrij ze ker betere verhoudingen zouden kunnen voortkomen, en wat aanleiding heeft gegeven tot de geschiedenis van oprichting van de tweede Bank rmet dan vergeten worden Wa* hoorden de heeren echter op, toen zij vema men. dat aan de fusie twee voorwaarden ver bonden waren- lo dat de Bank aangesloten moest zijn bij dé Centrale te Utrecht; 2o dal onze directeur in geen geval zitting mocht hebben in het bestuur of in den Raad van Toezicht van de dan op te richten nieuwe Bank Mijne heeren, de predikant is niet eens b de overige heeren geweest, en ik denk dan ook dat hii ingezien heeft daf het zoo niet zou gaan. Meer kon de voorzitter hiervan niet zeggen De kassier zegt dat ook hii die vergadering heeft meegemaakt, en dat het verloop daarvan nauwkeurig door dén voorzitter is weergegeven en wil daaraan niets toevoegen Alleen heeft het hem ver wonderd, dat in het verslag van de Alkmaar- sche Courant van 21 Februari van de verga dering van Bank 1, de voorzitter van oen Raad van Toezicht heeft gezegd: Onzerzijds Ujü intusschen geen stanetseis opgeworpen m «..l/l pogingen reecis in ae geboorte te „moren /.an het slot van cua versiag siaat ook, dat een lid naar aanleiding van de oe richten en ook het jaarverslag gewaag er van, vraagt over de samensmelting nadere nlichtingen, waarop de voorzitter ant woordde: dat in geen geval die pogingen van Bank I uitgaan. Men stapte van dit punt af en werd nu door het bestuur voorgesteld om 10 pet. van de geheele winst ai te dragen aan den Watersnood-Commissie, behoudens goedkeuring van de Centrale. Met algemeene stemmen werd dit goedgevonden. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering met dank door den voorzitter gesloten. UIT HENSBROEK. ue afdeehug tiensbroek - Obüam - Heet iiugowaam - Ursem - Oterleek van de veree niging ter bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland hield gisteren haar alge moeite jaarvergadering bij üen heer Gundcr De voorzitter, de heer L. Groot, opende de vergadering. De opkomst was niet groot, evenwel hoopte de voorzitter, dat de leden hun gewaardeerden steun aan de afdeeling ze „n blijven schenken. Na voorlezing en goedkeuring der notu len, werd door den secretaris-penningmees ter, den heer A. Gunder, het jaarverslag uit gebracht, waaraan we het volgende ontlee nen: Het aantal leden bleef stationnair, een plaatselijke tentoonstelling van de vervaar digde teekeningen was gehouden in Heerhu- gowaard, bij welker opening de directeur der vereeniging een inleiding hield over het Vakonderwijs. Subsidies waren ontvangen: van het Rijk 250, van de Provincie 100, van de ge meenten Obdam, Heerhugowaard, Ursem ie der 10, terwijl Hensbroek flink is voorge gaan met het kosteloos verstrekken van een schoollokaal met vrij vuur en licht. Leeraren waren de heeren G. Boom te Am sterdam, J. Meijer te Koog a. d. Zaan en de Haan te Hensbroek. De financieele toestand was vooruitgaan de: ontvangen was 575.93 en uitgegeven 468.88 batig saldo ruim 105, evenwel heeft de afdeeling nog een schuld van 250 op de Boerenleenbank te Obdam. Nu volgde het verslag van den eersten leeraar over het dezen winter gegeven onder wijs waaruit bleek, dat de resultaten zeer be vredigend waren, dank zij ook de trouwe op komst der leerlingen, getuige ook de prijzen op de algemeene tentoonstelling te Andijk. Bij de nu volgende bestuursverkiezingen werden herkozen de heeren L. Groof, Hens- broek G. Dirkmaat, Heerhugowaard, en H. v. d. Doorn, Ursem. Vervolgens werd de begrooting voor 1917 opgemaakt, sluitende in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van 561 Medegedeeld werd, dat voor de leerlingen een zomercursus te Spanbroek zal worden opgericht, uitgaande van de afdeelingen Hensbroek en omstreken. Hooghoud, Win kel Spierdijk en Wognum. Hierna sluiting met woorden van dank. UITHEILOO. 'Naar wij vernemen zullen eenige jonge meisjes Maandag, Dinsdag en Woensdag 27, 28. 29 Maart hoefijzerspeldjes trachten te verkoopen ten bate van de nieuwe kolonie huizen te Nunspeet en te Hoogeveen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies. Succes op haar werk zij haar toege- wenscht Vanmorgen trokken militairen met mu ziek door ons dorp. Het was de volle batal- jonsmuziek niet, doch de belangstelling wel ke deze muzikanten, die op het eerste gehoor aan de pijpers der marine deden denken, on dervond, heeft bewezen, hoezeer de inwo ners het op prijs zouden stellen, wanneer de heer van Hedel en zijn getrouwen de mili tairen eens naar de kom van het dorp zouden kunnen brengen of vandaar zouden kunnen afhalen. Men zal dan op dankbare hoorders en hoorderessen kunnen rekenen! UIT SCHAGEN. In onze gemeente komen verschillende ge vallen van Roodvonk voor. Wij hoorden van één gezin, waar vier patiënten zijn. Gelukkig draagt de ziekte tot heden een goedaardig karakter. Op uitnoodiging van de heeren Herp en Tuinstra, onderwijzers in de gemeente Zijpe, had te Schagen eene bespreking plaats over de oprichting van eenen cursus voor de Hoofdacte te Schagen. Aan deze conferentie namen vijf dames en drie heeren deel. Beslo ten werd, dat elk in zijnen kring: de dames en heeren, die daarvoor in aanmerking komen, zal opzoeken om hen tot deelname op te wek ken. Met 15 a 20 cursisten zou de oprichting verzekerd zijn. Reeds zijn enkele personen aangezocht om eventueel als leeraar op te tre den. Een en ander had plaats met voorkennis van den betrokken schoolopziener. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Zijn de z.g. vrouwenavonden van de ver eeniging „Nut en Genoegen" in den regel goed bezocht, thans was op d'e laatste ver gadering in dit seizoen de opkomst nage noeg volledig. Dit baart ook geen wonder, want heden zou het. de laatste maal zijn dat de heer Ham deze vergadering leidde en af scheid zou nemen van deze vereeniging, waarvan hij bijna 30 jaren de feestavonden presideerde. Het was aan ook met recht een buitengewone vergadering en een mooien avond; hoewel ieder gevoelde, dat dit af scheid voor het gezelschap wel eens nadeeli- ge gevolgen zou kunnen hebben. Zeer zel den was de heer Ham verhinderd. Nuttig en aangenaam, leerrijk, tevens, waren steeds deze Zaterdagavonden in den winter. Velen van ons zoo schrijft men ons hebben steeds die avonden geluisterd naar de woor den van Mr. Ham Moge niet alleen die avonden in aangename herinnering bij ons blijven, maar moge wij, ook door de leerza me woorden, betere menschen geworden zijn, dat zou een groote voldoening zijn van het werk door hem zoo vele jaren met liefde gedaan. Ook thans had men weer een afwisselend BEVOLKING. De BURGEMEES 1 i_R der Gemeente ALK MAAR roept bij deze op MAAJRTJE MARIA PLUIJMEkS gehuwd met T. V1NTGES, neiKurnstig uit Helder, om zich ter Secretarie dezer Gemeente aan te melden tot het ver strekken van inlichtingen ten behoeve van het BEVOLKINGSREGISTER. Alkmaar, den 24 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. MILITIE. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat het REGIS TER der in 1916 voor de LICHTING der MILITIE voor 1917 INGESCHREVENEN en het ALPHABETISCH REGISTER ter Ge meente-Secretarie ter lezing zijn nedergelegd van 25 MAART tot en met 3 APRIL d.a.v., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, binnen welken tijd bezwaren daartegen kunnen worden ingébracht bij den Heer Commissaris der Koningin in deze Provin cie, door middel van een daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, op straffe van niet-ont- vankelijkheid. Hef bezwaarschrift wordt tegen bewijs van ontvangst ingebracht bij den Burgemeester der Gemeente waar de ingeschrevene voor de Militie is ingeschreven. Alkmaar, 23 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. programma: zangnummer, voordrachten, tooneelspel en gemeenschappelijk gezang uif den liederenbundel. Eenige toepasselij ke liederen door den heer C. de Geus Dz. samengesteld, werden den heer Ham en echt- genoote toegezongen De heer P. Berkhout sprak als vice-voorzitter hartelijke woorden van dank en schetste de wijze waarop de heer Ham altijd met liefde en toewijding zich heeft gegeven aan deze ons onvergetelijke nuttige avonden. Hij overhandigde hiermee den heer Ham eene enveloppe met inhoud en wenschte hem en zijne echtgenoote een wel verdiende rust toe. ffierna werden allen ver rast door een tableau, voorstellende „Hulde aan onzen scheidenden voorzitter", voorge steld door eenige dames, oud-leerlingen, die tevens hierna een afscheidslied zongen. Zichtbaar geroerd dankte de heer Ham voor al hetgeen hij en zijne echtgenoote dezen avond mochten ondervinden. Wel ging hij heen, maar nog dikwiils zal hij terugdenken aan de avonden van „Het Nut". Nadat de penningmeester, de heer J. Kroon, den vice- voorzitter namens de vergadering dank ge zegd had voor het groote aandeel dat deze heeft gehad voor het welslagen van dezen avond, en de secretaris de heer S. Zeeman, en de burgemeester aan den heer Ham nog eenige hartelijke woorden had toegesproken, werd door deze onder de grootste stilte de vergadering gesloten. Ten slotte werd op verrek van den heer S Parma nog een af- «rheids'ieri aangeheven, waarna de heer T. Kosteliik pz den voorzitter en diens echtge noote met een handdruk den avond sloof, dit werd door allen gevolgd. Dif was een stil moment van vriendschap en genegenheid, ieder voelde de sterkte van den band, waarop de heer Ham steeds met liefde en toewijding zulk een grooten invloed wist uit te oefenen. Deze laatste avond was een mooie en on vergetelijke avond UIT SINT PANCRAS. Vrijdag, 24 Maart, vergaderde de afdeeling Sinf Pancras van „Het Witte Kruis" met 14 van de 293 leden. Na opening en lezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, volgde 't jaarverslag, waaruit bleek, dat de afdeeling steeds in ledental vooruit gaat, dat het noo- dige materiaal werd aangeschaft, benevens een brancard. Den verslaggever werd dank gezegd voor dit overzicht over 1915. De heer C. Kloosterboer gaf verslag van 't verhandelde ter algemeene "vergadering, wat met genoegen werd aangehoord. De rekening der gelden wees aan een ont vangst van 506.1714, een uitgaaf van 480 39y2 en een voordeelig saldo van f 25 78 Nagezien door de heeren D. Bruin en P. Madderom die alles in ordte hadden bevonden, werd de rekening goedgekeurd. De begrooting voor 1916 werd hierop vastgesteld op 305 78 met een post subsi die van het Hoofdbestuur op de helft van 't' gewone subsidie. De afdeeling nam zonder stemming een elftal nieuwe leden aan. In plaats van de heeren A. Schuur, J. v. d. Ham, periodiek aftredend en niet herkiesbaar, en C. Kooij, wegens vertrek bedankende, werden de heeren A. Verduin, P. Madderom en D. Bruin verkozen tot leden van het be stuur. Zij namen hunne benoeming aan. Hierna sluiting met dank voor aangename samenwerking. INGEZONDEN STUKKEN. TWEE UITSPRAKEN. Burgemeester Brak van Oterleek in zijne kwaliteit als voorzitter van den, Raad: In Alkmaar klagen die ambtenaren ook steeds, Krijgen ze dan een paar honderd gul den meer, dan gaan ze dadelijk een paar honderd gulden meer verwonen, koopen een paar hondèrd gulden aan prullen in hun huis en zijn er dan nog beroerder aan toe als voor heen In het toelichtend ingezonden stukje van 23 Mrt. in de Alkm. Ct. maakt hij 't niet be ter en neemt hij deze woorden, uit den mond van een Alkmaarsch Ambtenaar opgevangen, voor zijn rekening. Verleden najaar klonk het uit dén mond van een onzer Kamerleden ongeveer als volgt „De boeren koopen zich uit de oorlogswin sten goud en zilver en hangen dit vrouwen en dochters aan het lijf". Toegevende, dat er onder de onderwijzers als onder de boeren, ja laf en we maar zeggen „geurmakers" voorkomen, wil de heer Brak misschien toch wel toestemmen, dat beide uitspraken, juist door het generaliseerende, zoowel onwaar als beleedigend ziin. Of kwam het er in beide gevallen niet zoo zeer op aan, omdat het in het eerste „maar een onderwijzer", en in het tweede „maar een boer" was? Amsterdam, 24 Maart. R. Jf». 72- 1®16*

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 9