DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fail kat Westelijk Oarlegtaln Tabak ïa„ J. R. Keuss ZUIDE6ZËEHARINC ol BOKKING. No. 73 Honderd en achttiende Jaargans:. 1316 MAAN HAO 27 MAART DUITSCHLAND. TER ZEE. NEDERLAND. Muximum-prys voor Mais. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl,— franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummer9 3 Cents. Telefoonnummer 3. Groote Prijs der gewone Advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat, letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 27 Maart. Na de waardige legerorder van generaal Joffre, waarin de opperbevelhebber op zulk een sympathieke wijze dank en hulde bracht aan de soldaten van het leger van Verdun en zoo ferm tot stand houden aanspoorde, is er een Havastelegram gekomen, waarin wordt gezegd, dat blijkens de beschieting van de tweeue Fransche loopgravënlime, de Duit- scheis een nieuwen aanval voorbereiden, dat d-e Franscüen verdedigend moeten blijven op treden, hun tegenstanders een maximum aan verliezen toebrengend, totdat het oogenblik is gekomen, waarop tot het tegenoffensief kan worden overgegaan en de vijand uit zijn stellingen kan worden verjaagd, hetgeen het einddoel van-den veldslag is. Meer dan een praatje is dit niet. Het Duiische legerbericht deelde Zaterdag mede, dat „Verdun in Brand geschossen wur- de." Was dit waar, dan zou dit getuigen van den vooruitgang, dien de Duitschers in een maand tijds hebben gemaakt, dan zou de stad wellicht geheel uitbranden aan blus- schen valt onder dergelijke omstandigheden niet veel te denken dan zouden de Fran scüen tensloite veiligheidshalve genoodzaakt kunnen zijn haar te ontruimen en „vrijwillig" zekerder, d. w. z. zuidelijker stellingen in te nemen. Maar van Franschen Cant is het feit der inbrandschreting niet bevestigd en van Duitsche zijde heeft ihen geen nadere bijzonderheden gemeld, zoodat als er iets in dezen geest is gebeurd, dit heel weinig te beteekenen fel hebben gehad. Vindt overal artillerie-strijd plaats, in het Cailettebosch (ten zuidoosten van het fort Douaumont) zijn nachtelijke gevechten van man tegen man geleverd, welke volgens de Duitsche lezing voor de Duitschers'een guns tig verloop namen, terwijl de Franschen er geheel over zwijgen en enkel gewagen van de hevige bombardementen, over en weer geleverd. Op het Oostelijk oorlogstooneel hebben de Russen hun aanvallen niet voortgezet. Zij zeiven melden dat zoowel de Duitschers in het noorden als de Oostenrijkers in het zui den tegenaanvallen doen en maken enkel melding van het vermeesteren van een Duit- schen loopgraaf bij Dunaburg. Een Reuterbericht uit Saioniki meldt, dat alle'Luitsche en Bulgaarsche afdeelingen, die opgerukt waren op Grieksch gebied, door de Fransche troepen over de grens teruggesla gen zijn. Engelsche watervliegtuigen hebben een aanval gedaan in Noord-Sleeswijk, waarheen zij door lichte kruisers en torpedojagers zijn gebracht. Het Engelsche bericht deelt mede, dat de tocht doel schijnt te hebben getroffen, dat drie vliegtuigen en een torpedojager (de Medusa) worden vermist, dat men tien Duitsche bewapende patrouillevaartuigen in den grond geboord heeft. Van Duitschen kant wordt gemeld, dat er geen schade is aangericht, dat er drie Engel sche vliegtuigen zijn neergeschoten, dat er twee Duitsche gewapende trawlers tot zin ken zijn gebracht, en een torpedoboot wordt vernist. De Engelsche regeering erkent thans dat de hulpkruiser Alcanatara (gebouwd in 1913 groot 15.300 ton) in gevecht is geweest met den Duitschen hulpkruiser Greif (4400 ton), die getracht had aan de waakzaamheid der Engelschen te ontsnappen, teneinde de rol der Möwe te kunnen spelen. Wat er gebeurd is, daarover verschillen de lezingen, maar het resultaat wordt toch van beide kanten gelijk opgegeven: De twee hulpkruisers zijn in de diepte gezonken met vele opvarenden. Naar nader wordt geseind, zijn er van de getorpilleerde Fransche paketboot vijftig passagiers omgekomen en daar hieronder ook Amerikanen moeten zijn, zal de Duitsche regeering hebben te bewijzen, dat het schip bewapend was Intusschen wordt van Franschen kant verklaard dat een Duitsche onderzeeër 1 Maart in de Middellandsche zee de Patria heeft trachten te torpilleeren, wel ke 399 passagiers aan boord had en niet bewapend was. Het Engelsche stoomschip Senaybridge heet vergaan, het Engelsche stoomschip St. Cecilia (4400 ton) gezonken en het Engelsche stoomschip Minneapolis (13500 ton) in den afrond geboord. Omtrent het torpilleeren van het Noorsche stoomschip Kannik (2400 ton) wordt ge meld, dat dit den 22sten is geschied in de Fransche haven Havre. In dë Noordzee heeft de Nederlandsche regeering het reddings schip „Atlas" in de nabijheid van het licht schip Noordhinder gestationneerd. Als dat nu ook maar niet „per ongeluk" getorpil- leerd wordt! De afgevaardigden der Engelsche regie ring, de ministers Asquith, Grey, Lloyd George en Kitchner, zijn gisteravond te tien uur te Parijs aangekomen, waar ze werden ontvangen door de heeren admiraal Lacaze, Denys Cochin, Albert Thomas, Joseph Thier ry. Gelijk men weet zal er te Parijs een con ferentie der geallieerden plaats hebben. De Italiaansche heeren Salandra, Sonnino, d'Al- leliio en Cadoma waren er reeds, hun werd een maaltijd aangeboden, waarbij de minis ter-president Briand in een tafeldronk ge waagde van de demonstratie „om der wereld een nieuw bewijs te geven voor de eenheid van gedachten, welke overal bij de daden der geallieerden voorzit" en waarbij de minister president Salandra zei, dat dit ook zijn mee ning was en dat het vertrouwen in de over winning bij de Italianen altijd ongeschokt is geweest Het Fransche legerbericht luidde gisteren: Ten westen van de Maas gedurende den nacht zeer nevige beschieting van de sectoren Malancourt, Esnes en heuvel 304. Geen in- fanterie-actie. Ten oosten van de Maas verliep de nacht betrekkelijk kalm. Eenige artillerie-activiteit in Woëvre en het Le i'être-bosch. Twee onverhoedsche aanvallen der Duit schers op de loopgraven van Croix de Car- mes werden door geweervuur afgeslagen. De Duitschers moesten met achterlating van eenige dooden terugtrekken. In de Vogezen beschoten de Franschen proviande. rings-colonnes der Duitschers bij Wattwiller. In den nacht van 25 op 26 Maart wierpen twee Fransche vliegtuigen zware bommen op bivakken der Duitschers te Nantillois en Montfaucon. Het EHntsche legerbericht meldde: Gisteren kon het succes van een in den vorigen nacht veroorzaakte mijnontploffing ten noordoosten van Vermelles geconstateerd worden, in den trechter ligt een vijandelijke gepantserueerde waarnemingspost; verschei den Engeische schuilplaatsen zijn yemield. Tên noordoosten van Neuvilie liet een kleine Duitsche afdeeling een mijn springen en deed daarna, een verkenning in een vijan delijke steiling. Zij keerde terug met een aan tal gevangenen. Een poging der Franschen om een gas aanval te doen op de omgeving van het fort de la Pompei le (ten zuidoosten van Reims) mislukte. In Argonne en het Maasgebied werd het artilleriegevecht op sommige plaatsen weder zeer hevig. Nachtgevechten op korten afstand in het Cailette-bosch (ten zuidoosten van het fort Douaumont) hadden een voor de Duitschers gunstig verloop. Door een groot aantal mijnen te laten springen ten noordoosten van Celles in de Vogezen berokkende de vijand zichzelf be langrijke schade. De Duitsche stelling bleef ongedeerd. Bij St. Quentin viel een Engelsche twee dekker onbeschadigd in handen der Duit- schers. Een Fransch vliegtuig viel na een lucht gevecht in het Caillette-bosch te pletter. DE DUITSCHE ZEPPELINS. Een Fransch deskundige heeft de overblijf selen van de door de Franschen omlaag ge schoten L. Z. 77 onderzocht. Hij kwam tot de slotsom, dat deze Zeppelin van veel groo- 'ter capaciteit was dan de andere modellen. ALKMAARSCH E OVERAL VERKRIJGBAAR. Zij had 5 motoren en 5 schroeven, kon 1500 K.G. bommen meenemen, een bemanning van 23. koppen, 6- machinegeweren (in elk der schuitjes 2 en 2 boven op het luchtschip) en had een inhoud van 30.000 M®. Het schijnt dat er in Duitschland tegenwoordig elke 10 dagen een Zeppelin gereed komt, Duitsch land beschikt er thans over 40. Ze staan in voortdurende gemeenschap met de vloot en hun d'oel is voornamelijk ae zee onder obser vatie te houden en de handelsschepen te ob- serveeren. EEN LUCHTAANVAL OP DE DUITSCHE KUST. Een officiéél bericht uit Berlijn meldt: Van twee door een kruisers-eskader en een tórpedojagersflottilje begeleide moedersche pen zijn gisteren yroeg in den ochtend vijf Engelsche hydroplanes opgestegen om een aanvalte doen op de Ehiitsche luchtvaart-in richtingen in Noord-Sleeswijk. Niet minder dan drie daarvan, waaronder één gevechts vliegtuig, werden door dén tijdig gewaar- schuwden afweerdienst op en ten oosten van kef eiland Sylt genoodzaakt te landen. De inzittenden, vier Engelsche officeren en een onderofficier, werden gevangen genomen. Bommen werden slechts in de streek van Hoyer-Schleuse geworpen. Een officieel bericht uit Londen zegt: En gelsche hydroplanes hebben gisterochtend een aanval gedaan op de Duitschë lucht- schiploodsen in Skeswijk-Holstein ten oos ten van het eiland Sylt. De hydroplanes werden naar de plaats van aanval dicht bij de Duitsche kust begeleid door een escorte van lichte kruisers en torpedojagers. Drie hydroplanes worden vermist. De torpedojagers „--Medusa" en „Laverock" zijn met elkander in aanvaring gekomen. Men vreest, dat de „Medusa" ten gevolge van het stormachtige weder verloren is ge gaan. Omtrent de veiligheid der bemanning behoeft men zich echter niet ongerust te ma ken. De Engelsche t< rpedo-jagers hebben 10 Duitsche gewapem e patrouille-schepen in den grond geboord. Er is nog geen omstan dig Bericht ontvangen omtrent den aanval, uit de Deensche pers-telegrammen valt ech ter af te leiden, dat het doel ervan bereikt is. HET GEVECHT OP DE NOORDZEE. Van Engelsche en Duitsche zijde komen berichten .over het gevecht op de Noordzee. De Engelschen b< weren dat de Greif een schip van 't zelfde type was als de Möwe; de Engelsche hulpkruiser Alcantara, die den strijd aanbond, was veel minder sterk bewa pend dan de Greif, welke zich had vermomd als Noorsch koopvaardijschip, de Noorsche kleuren op de romp geschilderd had en dus boven die kleuren vuurde. De beide schepen schoten elkaar aan stukken, de Greif zonk eenst, kort daarna de Alcantara. Spoedig kwamen Engelsche torpedojagers naar het tooneel van den strijd en pikten de overle venden op. Een der torpedojagers bracht een Duitsche onderzeeër tot zinken. De Duitsche overlevenden, 5 officieren en 115 man, werden naar Edinburgh gebracht. E^n van hen overleed en werd met militaire eer begraven. Naar aanleiding hiervan merkt Wolff uit Berlijn op: „Natuurlijk heeft de „Greif," als het schip zich ook misschien vooraf van een geoor loofde krijgslist bediende, bij1 het begin van het gevecht de Duitsche oorlogsvlag gehe- schen." Tevens is het Reuterbericht over het doen zinken van een Duitsche duikboot in het zee gevecht van 29 Februari door een Engel schen torpedojager, onjuist. Volgens mede-, deeling van gezaghebbende zijde kan dit „Reuter"-bericht worden tegengesproken." HET TORPIT.LEEREN VAN DE SUSSEX. Uit Parijs worden nadere bi-'z^nderhede-n geseind over het torpilleeren van de Sussex. Het schijnt dat ongeveer 50 personen, waar onder eenige Amerikanen, zijn omgekomen, gedeeltelijk door de ontploffing, die zeer hevig was. De kapitein trachtte tevergeefs de torpedo te ontwijken. Het schip werd in den boeg getroffen, doch zonk niet, daar de waterdichte schotten intact bleven. De passagiers gingen evenwel na de ontploffing toch eerst in de booten en op de vlotten, een of twee booten zijn omgeslagen en een aan tal der inzittenden verdronk. Men is er in geslaagd de Sussex te Bou logne binnen te sleepen. KORTE BERICHTEN. De keizer zond minister Helfferich een telegram om hem geluk te wenschen met de uitkomst van de Duitsche leerling. De keizer ziet er een waarborg voor de overwinning in. Volgens berichten uit de bladen hebben de Italianen Valona met het oog op een mo gelijken Oostenrijksch-Bulgaarschen aanval zoodanig versterkt dat men het-voor onneem baar houdt. Naar aanleiding van het voorgevallene in den Rijksdag heeft van de Duitsche Soci aal-Democratische partij gisteren een be- stuurvergadering plaats gehad. De heer Haase bedankte als. voorzitter van het be stuur, daar samenwerking tusschen hem en de overige leden niet meer mogelijjc was. Uit Frankrijk komen gunstige berichten over den stand van het gewas. Men verwacht een aanmerkelijk betere opbrengst d'an het vorig jaar. De wijnoogst is eeneens veelbe lovend. Uit de officieele landbouwberichten valt op te maken dat de landbouw weinig schade heeft geleden door de afwezigheid van zooveel mannelijke krachten. Van het Engelsche leger waren tot 10 Maart toe als ongeschikt uit den dienst ont slagen 45000 man. Bij dë berekening van het pensioen gaat men uit van 'de regel dlat elk kind een even goede opleiding behoort te krijgen als wanneer de vader niet gesneuveld was of invalide geworde was. Minister Runciman is in samensprekin- gen met de mijneigenaren-'en dé mijnwerkers van Zuid-W ales, door beide partijen aange wezen als arbiter in de hangende loonge- schillen. Engeland stelt Italië 70 stoomschepen ter beschikking om 350.000 ton graan naar Italië te brengen. Voorts zal Engeland maan- dielijksch 50.000 ton steenkolen oor dfe Iali- aansche staatsspoorwegen leveren. Van de Amerikanen, die zich bevonden op het getorpedeerde Britsche s. s. English man, worden er volgens een officieel bericht uit Washington, vier vermijt. Achter het front in Frankrijk worden ai veel vrouwen voor den legirdie'nst gebezigd. Daartoe worden meerendet.s weduwen, moe ders en dochters van gesneuvelde soldaten uitgekozen. Thans is besloten zooveel mogelijk vrouwen in de werfbureaux te werk te stellen om weer mannen voor het front uit te winnen. DE „TUBANTIA." Het departement van marine daelt mede dat in twee sloepen, afkomstig van het stoom schip „Tubantia," welke door een stoom schip van de Batavierlijn in zee drijvende zonder bemanning zijn aangetroffen en te Rotterdam zijn aangebracht, stukken metaal zijn gevonden, welke ter onderzoek aan de marine zijn afgestaan. De ter onderzoek overgelegde stukken metaal bestaan uit ll>. een stuk S-vormig gebogen brons, lang cir ca 250 m.M. en breed circa 85 m.M., dik 5.2 tot 6 m.M.2o. 11 stukjes brons, waarvan op sommige nog 'een weinig tin; 3o. 2 stukjes vertind brons waarin nog eenige halfronde gaatjes voorzien van schroefdraad; 4o. 3 reepjes zink en een klein stukje rood koper. Het onderzoek naar de herkomst dezer stukjes metaal in het torpedo-atelier der ma rine te Amsterdam ingesteld, heeft het na-- volgende opgeleverd1: De kleur van het sub lo. genoemd stuk brons en de vorm doen vermoeden, dat het afkomstig is van een bronzen luchtkamer van een torpedo. Op treksterkte werd beproefd een proefstaaf van liet grootste stuk brons, 6 c.M. lailg, doorsnede 44 6 m.M., totale be lasting 2920 K.G. per vierk. m.M.; 65.5 K.G. rek 3m.M., dus 5.8 pCt. De zeer hooge treksterkte versterkt het ver moeden, dat het brons afkomstig is van een luchtkamer van een torpedo. Hierbij wordt opgemerkt dat, voor zoover bekend, slechts enkele soorten torpedo's van ouderen datum bestaan, welke van bronzen luchtkamers, zijn voorzien. Van de herkomst der overige stukken is niets met zekerheid vast te stellen. In verband hiermede meldde Reuter het volgende uit Engeland aan de bladen. Naar aanleiding van de verklaring van het Nederlandsche Departement van Marine, heeft de Secretaris van de.Engelsche Admira- De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt hierbij ter algemeene kennis, dat door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, van 24 Maart l.L af, den volgenden maximum-prijs is vastgesteld voor den verkoop van MAÏS, n.l. MIXED en IN DISCHE MAïS op 290,— en LA PLATA MAïS op 280,— per Last van 2000 K.G., afgehaald van magazijn of winkel van den verkooper, terwijl voor MAÏSMEEL 10,— per last meer mag worden gerekend. Alkmaar, den 27 Maart 1916. De Burgemeestëf voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde winkeliers in visch, dat van een nader te bepalen datum af Zuiderzeeharing, versch of gerookt tot harde of zachte bokking (bakbokking), te hunner beschikking zal kunnen worden ge steld, en noodigt hen uit eiken Woensdag vóór 12 uur hunne opgaven van de voor de daaropvolgende week benoodigde hoe veelheid ia te zenden bij den heer W. A. SMIT, Laat 173 alhier. Alkmaar, 27 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. iiteiteen verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, aat van de volgende feiten nota dient te worden genomen: lo. Gedurende dézen oorlog zijn zes complete Duitsche bronzen torpedo's opge- vischt in de Noordzee en het Kanaal. 2o. De afmetingen, de gaatjes, voorzien van schroefdraden en de opgegeven sterkte en trekkracht wijzen er alle op, dat het ge vonden metaal deel heeft uitgemaakt van de luchtkamer van een bronzen torpedo. 3o. Er is geen deel van een Iransche of Engelsche torpedo of mijn, dat bestaat uit metaal van die grootte, dikte of sterkte. 4o. Voor zoover wij weten, werdén in alle gevallen (behalve één) waarbij een schip door Duitschers werd getorpedeerd, bron zen torpedo's gebruikt. DE ONVEILIGHEID TER ZEE. De Zaterdagavond te Rotterdam gehouden gecombineerde vergadering van de Vereeni- gmg van Nederlandsche Gezagvoerders* en Stuurlieden ter Koopvaardij en van dien Bond van Machinisten ter Koopvaardij heeft met algemeene (266) stemmen het volgende oesrnit genomen: 1 dat door de gemonsterden bij die reede- rijen zal worden gevaren, die reeds hebben gedaan en nog zullen doen de toezeggingen voor de verzorging der eventueel na te laten betrekkingen ten minste op denzelfden voet als zulks is geschied bij de Maatschappij Zeeiand, en dat, wat, de niet gemonsterden betreft, zulks bij die reederijen eerst zal plaats hebben, indien de regeering de-in uit zicht gestelde veiligheidsmaatregelen inder daad heeft genomen. De directie van de Hol Land-Amerika- lijn heeft het belangrijke besluit genorfien, de „Rotterdam" op te leggen, omdat zij geen kans ziet, dat voor haar lijn zoo belangrijke schip in geval van een ongeluk binnen 3 a 5 jaar na het sluiten van den vrede te ver vangen, aangezien een schip van dien om vang uitsluitend op buitenlandsche werven gebouwd kan worden. (N. Rott. Ct.) Naar men aan de N. Ct. meldt, zal de i egeering, ten einde over voldoende zeesleep booten te kunnen beschikken, deze zoo noo- djg requireeren. Een Zondagmiddag te Amsterdam ge houden vergadering van gezagvoerders, stuurlieden en machinisten, waarop ruim 125 personen tegenwoordig waren, besloot met algemeene, stemmen, dat er geen be zwaar tegen bestond, dat de bemonsterde schepen, indien, toezegging is gegeven ten aanzien van de zorg voor nagelaten betrek kingen, op de wijze als door de Stoomvaart- Mij. „Zeeland" is gedaan, gingen varen, daargelaten de door den gezagvoerder uit te maken vraag of hij met het oog op de veilig heid zee kan kiezen, alvorens de veiligheids maatregelen der regeering in werking zijn getreden. Voorts is besloten, dat men in de gegeven omstandigheden niet zou monsteren alvorens de regeeringsmaatregelen uitgevoerd zijn voor de betrekkingen gezorgd is als bij Stoomvaart-Mij. „Zeeland." Bij motie verklaarde de vergadering, houding van de regeering en van sommige reederijen alsmede die van de Scheepvaart- vereeniging (te Rotterdam) te betreuren, wel ke laatste het wil doen voorkomen alsof er en de dë COURANT. 4-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1