li m ï;|II ongunstig bekend staat, kreeg met een ander eveneens ongunstig bekend staande, twist in het logement De Trompet, Tti. Schuman kreeg bij de vechtpartij die votgrie, verschil lende messteken en werd naar het St. Jonas Gashtuis vervoerd. Maandagmorgen is hij aan de gevolgen overleden. De vermoedelijke daders zijn gevangen genomen. EEN ONGELUKKIG SCHOT. Bij het aflossen der wacht te Coevorden richtte een soldaat spelenderwijs zijn gewees op zijn kameraad, in de meening, dat liet niet geladen was. Het schot gingvaf en zijn kameraad viel met doorschoten schouder neer. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. POKKEN. Sedert de vorige mededeeling zijn geen nieuwe gevallen in het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam opgenomen, terwijl één patiënt is ontslagen, zoodat het aantal lijders al daar thans 8 mannen, 9 vrouwen en 1 kind bedraagt. Het aantal in observatie geno- menen verminderde met één, zoodat het thans 67 bedraagt. In totaal zijn in de afgeloopen week door het Genootschap ter bevordering der koe pokinenting in de gemeente ruim 46 000 in entingen en herinentingen verricht en door de ziekenfondsen ongeveer 13 000 totaal om streeks 60.000. waarbii niet gerekend zijn de inentingen van gemeentepersoneel in de lo kalen der verschillende diensten EEN SCHADEPOSTJE. In Duitschland bestaat een enorme ijver in het verzamelen van goudgeld. En de regee ring wakkert dien ijver niet weinig aan door op het inleveren van die „specie" te stellen, dat een lamilie daarvoor eenige dagen Ur- laub kan bekomen voor eten aan 't front ver toevend sunder. Dat deze inzameling van goudgeld zich uitstrekt tot cnze Nederland sehe goudstukken in het bezit van Nederlan ders en tot hun schade, gaat o i. toch wel war al te ver. Twee Nederlandsche dame3, die een'ge dagen in Duitschland hadden doorgebracht en Zaterdag via Gronau naar ons land te- rugkeerden, werden door de stationswacht aldaar „ontlast" van ƒ25 Nederlandsch goudgeld. Ze ontvingen er Duitsch geld voor terug. Toen ze in Enschede waren aangeko men, had haar geld wegens het enorme koersverschil slechts een waarde van ruim 17, zoodat de beide dames een verlies te boeken haddien van plm. 8 gulden. (Hbld.) UIT URSEM. E>e Raad vergaderde Maandagmiddag in voltallige zitting. Ingekomen was het rapport over het grond- water-onderzoek gedaan te Schoort, door de Rijkscommissie. Werd ter visie gelegd voor de leden. Aan Gezinsverpleging werd voor dit jaar wederom een subsidie van 10 toegestaan. Het verzoek van den veldwachter om den tuin van zijn vorige woning voor 7.50 per jaar te mogen huren, aangezien hij door het gemis van een tuin bij zijn tegenwoordige woning een verlies heeft van 90 per jaar, of hem voor dit gemis een door den Raad te bepalen vergoeding te geven, werd op voor stel van dien voorzitter, aangehouden, totdat er een beslissing was genomen inzake de dok terswoning en dien daarbij behoorenden tuin. Het verslag van de Gezondheidscommissie werd ter visie voor de leden gelegd'. Van Gedeputeerde Staten was bericht in gekomen, dat op het verzoek van den heer van Dam om verlaging van zijnen aanslag in den Hoofdielijken Omslag, niet was inge- nu zeker beslissen. B, en W. geven aan geen der plannen eenige voorkeur. Het eerste plan is om de bovenverdieping van de woning als raadhuis en secretarie in te richten en het tegenwoordige gemeentehuis als burgerwoning te verbouwen en te verhu ren. Het 2 de plan beoogde het huis te sloo- pen en van de materialen 2 burgerwoningen te bouwen. Het 3de plan was om de boven verdieping weg te nemen, de benedenverdie ping van een kap te voorzien en van de ove rige materialen een burgerwoning te bouwen. -De voorzitter stel die den raad voor om een onderzoek in loco in te stellen en de raad be- af zich op weg. Na de terugkeer zeide de heer Schaaps het destijds gewenseht te hebben geoordeeld om bij. het wegnemen van de bovenverdieping ook de apotheek en de zijkamer weg te nemen. De voorzitter betoogde, dat men dan de benedenwoning bedierf. Spreker lichtte de verschillende plannen toe. De verbouwing van het raadhuis tot woning zou 630, de verbouwing van de voormalige dokterswo ning volgens plan 1 was geraamd op 365, waarbij een som kwam van 200, voor de inrichting van de secretarie en de raadzaal. Plan één zou totaal 1200 kosten. Voor rente en afschrijving rekende spreker voor ieder plan op 10%. Het onderhoud van dé dokterswoning was geraamd op 150.— per jaar. De huur van het tot woning verbouwde raadhuis was getaxeerd op 150 per jaar. Het erf brengt thans 22 per jaar op. De tuin van de dokterswoning kan als overbodige luxe tot bouwgrond worden ge maakt en dhn ƒ15 huur per jaar opbrengen, men winit alsdan bovendien 60 per jaar on derhoudskosten uit. De heer Oud achtte 150 onderhoudskos ten voor het groote gebouw veel te laag. Spreker wees er op, dat het schilderen en be hangen alleen reeds 800 had gekost. Na eenige bespreking werd besloten om de ze pnderhoudskosten op 250 te ramen. De heer Schermerhom zou het jammer vinden indien de tuin tot bouwgrond werd gemaakt, z. i. moest men zich ovor het eenige plantsoen dat de gemeente heeft de 75 als uitgave getroosten. De heeren Stam en Schaaps waren van meening, dat er niets geen mooi aan den tuin was. De voorzitter oordeelde dat bij het aanne men van plan één het kapitaal (die dokters woning die 1400 had gekost) bestaan bleef. Dit is met afbreken niet het geval. Besloot men tot plan twee, dan zou het af breken een 750 en het bouwen van de twéé woningen volgens het model van de tegen woordige veldwachterswoning, doch beter ge bouwd 3300 kosten. Na bespreking werd het onderhoud van de ze woningen inplaats van op ƒ110 op ƒ160 gesteld. De woninghuur meende men inplaats van op ƒ2 per week op 3 per week te moeten stellen. De heer Oud meende, dat de bouw van die woningen, met behulp van de materialen der dokterswoning geen ƒ3300 behoefde te be dragen, doch de heer Schermerhom voerde hiertegen aan, dat de bouw voor twee arbei derswoningen bij de nieuwe zuivelfabriek zonder eenige luxe 5000 zou kosten. Het derde plan eischte een uitgave van 3400. Hiervoor werd het onderhoud ook op 160 per jaar gebracht. Het eerste plan eischte een uitgaaf van 1200, het tweede 400 en het derde ƒ3400. De onderhoudskosten waren bij het eerste plan 250 bij het tweede en derde ieder De ontvangsten bij de uitvoering van het eerste plan werden geraamd op ƒ315 bij het tweede op 337 en bij het derde op 225. De heer Schermerhom. itegen. De heer Teasel zeide de heer Oud niet te begrijpen, waarop de voorzitter en de heer Oud het voorstel verduidelijkten. De heer Tessel vertelaarde hierop een afwachende houding te willen aannemen. De voorzitter zeidé hierop „dat is dus een stem blanco. De heeren Schaap, Oud en de Geus stemden voor het voorstel van den heer Oud, de heer Koppes er tegen. De stemmen staakten waardoor het voor stel tot de volgende vergadering werd aan gehouden. Op voorstel van den heer Schermerhom werd hierna besloten om de oude veldwach- terswoning te sloopen, doch te bepalen, dat met de slooping vóór 1 Augustus niet kon worden begonnen, aangezien de nieuwe fa briek voor een harer arbeiders den woning voor een paar maanden als tijdelijk woning noodig kon hebben. Voor Mei wist spreker dit wel, was zulks niet het geval, dan mag men met de slooping eerder aanvangen. Op voorstel van den heer Schaaps werd besloten om den veldwachter te berichten, dat hij den tuin van die oude woning voor 25 per jaar kon huren. Wenscht hij hiertoe niet over te gaan, dan zal de tuin in het openbaar ver huurd worden. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur werd in handen gesteld van de heeren de Geus, Schaap en Oud. De aftredende le den van de commissie tot Wering van School verzuim werden herkozen. Het verslag over den toestand van het L. O. in de gemeente werd ter visie gelegd. Dito dat van het her- halingsonderwijs. De instructies voor den lijnwerker van het electri ci teiit&b edlri j f werden overeenkomstig het ontwerp vastgesteld. De heeren de Geus en Stam werden tot le den van het stembureau, de heeren Oud en Schermerhom tot plaatsvervangende leden gekozen. Bij de rondvraag wees de heer Schaap er op, dat het toezicht bij de openbare school onder de speeluren veel te wenschen over liet. De hoek was daar met het oog op rijtuigen gevaarlijk. Spr. wensehte een nieuwe speelplaats op het land, dat de heer Bon van de diakonie in huur heeft. De voorzitter zegde een onderzoek toe, waarna de raad in comité ging. KORTE BERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik komt Donder dag in de hoofdstad om eenige vergaderin gen bij te wonen, één van „Het Oranjekruis en één van „Liefdadigheid naar Vermogen In een bijeenkomst van geestverwanten te Meppel het 30-jarig jubileum van het Tweede-Kamerlidmaatschap van den heer Mr. H. Smeenge, feestelijk herdacht. Te Amemuiden (Zeeland) is een 23-ja- rige landstormer der nachts op post staande door de duisternis misleid en te water ge raakt. Hij werd dood opgehaald. Men meldt aan de N. Crt., dat onder Sluis zes Duitsche deserteurs over de grens zijn gekomen. 5e Gemeenteschool 95 2e Gemeenteschool 60 R. K. Jongensschool 92 R. K. Meisjesschool 72 Christelijke School 25 STADSNIEUWS. eerste plan voor dé gemeente de geringste ti- nancieele gevolgen zou hebben. Spr. zou het gebouw kon blij ven bestaan en de lasten daarvan vermin- derdj. De heer Tessel meende, dat het hebben van een secretarie en raadzaal op een boven verdieping minder wenschelijk was. De voorzitter voerde hiertegen aan, dat dit ook wel in de gemeenten grooter dag Ur sem voorkwam. De heer Schaap veronderstelde over een jaar nog wel niet te weten wat hij zou willen, wel was spr. overuigd, dat voor Ursem het te genwoordige gemeentehuis respectabel was. De heer .Oud' zette uiteen, dat het tegen woordige nog steeds bij alle gelegenheden voldaan had1. Spr. oordeelde het bezwaarlijk om de menschen van 60 en 70 jaar straks de trap op te laten klauteren. Spreker kan zich Heemraadschap stelde bovendien de polderbemaling in gaan. Het verzoek van de propaganda commissie van het N. O. G. in Noord-Holland om de salarissen van het onderwijzend personeel op een zoodanig peil te brengen, dat deze daar van met hun gezinnen behoorlijk kunnen le ven werd, aangezien men dteze salarissen in vergelijking met andere plaatsen niet ongun- nomen™11 n0emen* I m dfStien S Aangezien de voorzitter de aansluiting tot den Bond van kleine stedelijke en Platte landsgemeenten niet noodig oordeelde, werd tot niet aansluiting besloten. Besloten werd om met het schrijven van de Kon. Ned'. Autoclub, waarbij verzocht werd om bij het bebouwen van gevaarlijke hoeken zoodanig te bouwen, dat het uitzicht niet be lemmerd wordt, rekening te houden. In dit schrijven verklaarde zich de club nog bereid om voor het vrij maken van bestaande ge vaarlijken hoeken de helft van de kosten te dragen. Van eenige inwoners, wonende in het Heemraadschap Mijnse was het verzoek in gekomen om het electridteitsuet zoodanig uit te breiden, dat ook zij aansluiting konden krijgen. Het krachtopnamen voor het uitricht. De voorzitter wees er op, dat er reeds een plan voor déze uitbreiding bestond en stelde voor om het verzoek in handen van de com missie van het eleetriciteitsbedrijf te stellen met 't verzoek hierover verslag uit te brengen en met een zoodanig ontwerp te komen, dat de uitbreiding voor den a. s. winter gereed kan zijn. Hiertoe werd besloten. Het verzoek van den heer K. Meester om een vaste dam te mogen maken, werd als-J n zijnde niet bij dé gemeente thuisbehoorende voor kennisgeving aangenomen. Van dé buurtvereéniging voor de straat verlichting te Ursem was een dankbetuiging voor de tot nog toe verleende subsidie inge- komen. Door de electrificatie was deze ver eeniging thans ontbonden. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten om tegen 10 per maand gebruik te ma ken van het ingenieurs-advies-bureau dei K. E. M., onder bepaling, dat men ied,er jaar opnieuw tot aansluiting zal besluiten. Wegens verhindering van den ingenieui der K. E. M. werd besloten om de al of niet aansluiting van den nieuwen kaasfabriek aan te houden tot een spoedig uit te schrijven vergadering van den raad, waarbij dan het bestuur van den Kaasfabriek verzocht zal worden tegenwoordig te zijn. De voorzitter zeide hiema zich gelukkig te achten op de agenda het punt „dokterswo ning," een doorin in de oogen van velen, te hebben kunnen plaatsen. B en W. hebben de verschillende plannen die de leden wenschelijk achtten door den ge- ïneenteopzichter laten uitwerken. De raad kan MEEL TE WA1ER Toen gistermiddag de vrachtrijder L., die van een schip, liggende bij de Zaadmarkt, Dalen meel had geladen, zijn paard aanzette om weg te rijden, zette zieti de wagen, door dat het paard de zware last niet kon optrek ken, in achterwaartsche beweging, zoodat hij tegen de motorschuit aanreed. Hierdoor vie len eenige balen meel te water, die men ge lukkig kon opvisschen. Of dit echter aan het meel goed gedaan zal hebben, mag betwij feld worden. OPBRENGST COLLECTE. De netto-opbrengst van de collecte, giste ren gehouden ten bate van het „Huis voor rdeelde dat het alleenstaandé blinden", te Wolfheze, is 61.48V2. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden. J. J., letterzetter te Amsterdam, rijwiel diefstal, ter beschikking van de Regeering ge steld zonder eenige toepassing van straf. P. de L., landbouwer te Winkel, verduiste ring van rijwiel, vrijgesproken, daar geen overtuigend bewijs was geleverd. L. v Tjager, Akersloot, overtreding Jachtwet, vrijgesproken. J. D., landbouwer te Texel, diefstal, 10 boete subs. 1 dag hechtenis. J. L-. en L. L., schippers te Medemblik, mishandeling, 10 boete subs. 10 dagen met vrijspraak van 't geen anders ten laste gelegd werd. G. Sh.vr. Keijzer, te Hoorn, beleedigmg. 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Th. B. en M. P., visschersknechts, Den Aan ons verzoek om hulp bij het naai werk werd door verscheidene dames vol daan, en met dankbaarheid wordt erkend, dat al kan die steun niet ini cijfers worden uitgedrukt, zij de kas der Vereeniging zeer ten goede is gekomen. Op het lijstje der da mes, die zoo ijverig naaiden, komt nu voor het laatst voor de naam van mejuffrouw D. yan de Velde en voorzeker is het hier dé plaats om met dankbaarheid in herinnering te brengen hoe noch ziekte noch ouderdom hebben kunnen verzwakken den bereidwilli- gen ijver waarmee mejuffrouw Van de Vel- dé gedurende lange jaren voor Alkmaar's be hoeftige schoolkinderen heeft genaaid, slechts weinige dagen voor haar overlijden ontving ons bestuur haar laatste naaiwerk. De cadeau-mand is dit jaar helaas leegge- bleven, maar des te meer werd daarom ge waardeerd' de steeds welkome en altijd op nieuw verblijdende bezending mooi brei- en naaiwerk van Mevrouw Gouantle Jolle en Mejuffrouw le Jolle. Het bestuur onderging geene verandering. De Commissie van Bijstand uitge breid met een vijftal dames: Mevrouw Spiesz, Mevr. v. d. Heijde, Mevrouw Henning, Me vrouw Gallandat Huet en Mevrouw Prins, was steeds tot hulp bereid, en waar de pen- ningmeesteresse Mevrouw Mulder om ge zondheidsredenen haar taak moest neerleg gen, werd die overgonemen door Mevrouw Krsflknwn Maar nu aan het slot van ons verslag moet melding gemaakt worden van het feit dat niet minder dan vijf bestuursleden aan het einde van dit vereenigingsjaar zullen af treden. Toevallige omstandigheden voor ieder van haar van overwegend belang zijn de oorzaak van het gelijktijdig gaan uit de Vereeniging, waarvoor zij, gedurende lan ger of korter tijd getracht hebben te zijn goe de bestuursleden. Mevrouw Van Buijsende Ronde, mede oprichtster der Vereeniging en sinds 1912 hare presidente, heeft voorzeker meer dan een onzer medegemaakt het wel en wee van Kinderkleeding, en met waardeering en dank baarheid moet getuigd worden dat èn be stuur èn vereeniging in haar zuLlen missen eene zich zeer aan haar belangen toewijdénd bestuurslid en presidente. En ook de leegte ontstaan door het bedanken der andere be stuursleden zal zich doen voelen, ieder van haar toch heeft naar beste weten zich moeite getroost. Menig keer was die niet gering. Op voorstel van de presidente besloot de vergadering aan het jaarverslag toe te voe- gen Aan Mejuffrouw Cohen Stuart wordt dank betuigd voor al hetgeen zij als secretaresse gedurende 12 jaar met zooveel ijver en toe wijding voor de vereeniging heeft gedaan. Het jaarverslag van de penningmeesteres- se sloot in totaal van in- en uitgaaf met 1290.91 de contributies hadden bedragen f 433.50, de uitvoering van Bilderdijk had 265.49 opgebracht, de gemeentel-subsidie bedroeg wederom 500. Behalve een post drukkosten k f 29.39 en eenige kleinere pos ten werden de uitgaven gevormd door het aanschaffen van kinderkleeding. Men ging hiema over tot de verkiezing van vijf nieuwe bestuursleden. er zich best bij bevindt. Ook voor den alco- I holist is desertie uitnemend loopt weg, loopt weg sprak zij de vergadering toe van de drankgelagen en speel niet met vuur; er zijn heel wat voorbeelden waar de vader een matige drinker was en de kinderen en kleinkinderen dronkaards werden van het ergste soort. Elk gebruik van sterken drank is in onzen tijd misbruik; de regeering ga voor om drank- en bierhuizen te sluiten, tenminste veel te verminderen. Plaatselijke keuze beval spreekster zeer aan, want waar zulks werd' doorgevoerd, blijkt dat het drinken veel mider is gewor den en de welvaart is begonnen: meent niet dat de kastelein gelukkig is met zijn bestaan, het is eenvoudig een hondenbaantje de onthoudérs dienen om er een studie van te maken, op welke wijze dé kastelein zonder fi- nantieele schade zijnerzijds aan een beter be staan geholpen wordt. «Die toestand door alcohol veroorzaakt is in deftige kringen even ernstig als bij den daglooner den onthouders gaf spreekster wenken om ook deze deftige menschen als men ze tenmins te nog deftig wilt noemen) te bewerken; hun deuren zijn wel degelijk gesloten, doch met eenigen wil zijn deze wel open te krijgen. De velden zijn wit om te oogsten het graan staat te verrotten op het land waar zijn de mannen en vrouwen die zich Christe nen noemen! Er is werk zoovele ellen dige mannen en ook helaas vrouwen vragen, jammeren om hulp. Weet dat God-Almach tig ze van U zal afeischen bidt, als gij bidden hebt geleerd, dat God u bekwame om ook in dén weg der Christen Geheel-Onthou ding iets voor Hem te mogen doen. Te half tien sloot de voorzitter met een woord van dank aan de spreekster de verga dering, waarna de secretaris, den heer W. Molenaar, de vergadering voorging in dank gebed. BADHUIS HET WITTE KRUIS. In de week van 20 tot 25 Maart zijn in het badhuis van Het Witte Kruis genomen: 91 kuipbaden, 105 regenbaden le klas, 283 re- genbaden 2e klas, te samen 479 baden. BURGERAVONDSCHOOL EN AVONDSCHOOL VOOR HANDSWERKLIEDEN, mededeeling aangaande bevordering inddipioma's van deze scholen had - op Zaterdagavond te 8 uur bij monde van Mr. Jhr. van Lith de Jeude, die begon met een wolrd van waardeering te wijden aan den nu afgetreden directeur, den heer H. van der Hey. Nog verleden jaar had men verwacht en gehoopt dat hij, de algemeen geachte en hoogst verdienstelijke directeur, van de ziekte die zijne gezondheid en levens kracht ondermijndej^ zou herstellen, het heeft echter zeker tot aller spijt niet zoo mogen zijn. Als directeur was do heer van der Mey bij leeraren en leerlingen hoog geacht en be- mind en dat verdiende hij in alle opzichten. Zijn geheele persoon ging op in wat hij als zijn roeping levenstaak beschouwde. Moge hij thans nog lang van zijn welverdiende rust genieten tot zegen en geluk van znij gezin- Ook bracht spreker hulde aan den heer A. A. de Groot, die zoo langen tijd d<? plaats van den directeur op de meest lofwaardige wijze heeft vervuld. hij ook met een woord van lof den en Nadat .m.. arbeid van de leeraren had bedacht ging luj 11 viii uituwL over tot de mededeeling aangaande bevorde- Uiteaande van het standpunt dat bij vori- ringen tot een hoogere klasse en sprak hij 11 nog in het bijzonder tot de leerlingen, die thans in het bezit van het einddiploma der avondscholen, die inrichting gaan verlaten. Na een woord van dank aan het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente voor hunne tegen woordigheid sloot de voorzitter de bijeen- komst De leerlingen die bevorderd werden en die welke het einddiploma werd toegekend zijn de volgende: 1915 1916. BURGERAVONDSCHOOL Bevorderd van de 1ste naar de 2e klasse. Petrus Berkhout, Maarten Klaver, A. M. de Wit, J. Habich, C. Jol, A. P. de Munik, Pieter Gejis, Tjeert de Groot, Pieter Zutfen, W. H. P. Pastoor, P. Löos, J. Asjes, J. H. P. Strang, H. Heertjes, C. Hooiberg, H. Blok, J. van Dalen, J. Tamis, Ji. v. Dok, Jo- han Split, H. de Jong, C. Kleef, Pieter Koot, Alb. Ploeger, H. Wiersma, J. F. v. d. Idsert, J. v. d. Haagen, A. F. Stuart, S. Hartland, Jac. Boon, Gijsb. dé Swart, Theod. v. Diepen, Jan Zijp, J. Wansink, J. Besteman, M. Pe ters, J. G. Kemp, C. Kramer, G. Schuurman, Ant. Zwart, Jacob Pool, H. J. Kareis, Arie Slot, Joh. Berkhout, H. SmitL Joh. F. Bu ge verkiezingen steeds aan het bestuur was gevraagd voor de open komende plaatsen eenige dames aan te bevelen, had het ook nu een vijftal dames, welke reeds medewerkten in de vereeniging en van bestuurszaken op de hoogte waren, gevraagd zich beschik baar te willen stellen. Van dit vijftal had er echter later een bedankt, en het bestuur meende dat het nilt noodzakelijk was, alle vijf de plaatsen voor dit jaar, nu toch al het voornaamste werk afgedaan was, te vervul len. De vier door het bestuur aanbevolen dames waren: Mevr. van der Heijde, Mevr Spiesz, Mevr. Gallandat Huet en Mevr. Hen- ning. t De vergadering oordeelde het met noodig tot stemming over te gaan, zoodat deze da mes met volkomen eenparigheid benoemd werden. Mevrouw Roodzanf—Weyrse deelde nog mede dat zij ontslag wensehte te nemen uit de commissie van bijstand. Dit werd de vergadering zeer betreurd. De vergadering werd hierop door de pre sidente gesloten met een woord van dank aan de aanwezigen en het uitspreken van de door I H Sgen gwmgenisstrBl I '^p"*daT„okTrt ni»we het 1 gj zLJr.oWer voor ieder met vrijspraak van t geen oven- doel waarnaar de vereeniging streefde, in bevorderd 5. T. Balder. wordt dan nog grootter. Plan één geeft een uitgave van 370 en een ontvangst van 300. Bij de uitgaven is dan nog niet de onderhoudskosten van heit te genwoordige raadhuis als woning. Plan twee geeft een uitgaaf van 300 en een ontvangst van 337. Het verschil is reeds een 100 per jaar en wel in het voordeel van plan 2. Spreker was van meenlng, dat men er naar moest streven om het de menschen zoo gemak kelijk mogelijk te maken. Dit deed men met het verplaatsen van de secretarie naar boven De heer de Geus was het hiermede eens. Spreker oordeelde het bovendien bezwaarlijk om het gemeentehuis boven een verhuurde wo ning te hebben. De secretarie en xte raadzaal in het tegen woordige gemeentehuis waren bovendien voldoende en aan de begane grond gelegen Spreker achtte dit een groot voordeel. De heer Koppes was voor het eerste plan. De heer Schenmerhom betoogde, dat z. plan 2 een nadeel van 223 opleverde. De heer Oud stelde voor om eerst in stem ming te brengen of men dit raadhuis al dan niet als raadhuis wildé behouden. De voorzitter oordeelde dit niet mogelijk. Een van de drie plannen moest in stemming gebracht worden, terwijl er een voorstel ge- daan werd om de toestand te laten zooals ze De heer Oud steldé hierop voor om de toe stand te laten zooals ze is en -dan later te ko men met een plan om de dokterswoning te verbouwen. Dit vorstel werd hierop in stemming ge- b racht De heeren Stam en Schennerhom stemden gens wordt ten laste gelegd. KINDERKLEEDING. Gisteravond had in het stadhui? de Alge meene ledenvergadering van de vereeniging „Kinderkleeding" plaats. De presidente, Mevr. W. van Buijsen de Ronde, opende de vergadering met een woord van welkom, waarna zij het woord gaf aan de secretaresse, Mej. Cohen Stuart, die de notulen van de voorgaande vergade ring voorlas, welke onder dankzegging voor de nauwkeurige redactie werden goedge keurd. Uit het jaarverslag nemen we het volgen de over: In het najaar, aan het begin der werk zaamheden, begreep het bestuur dat krachti1 ge financiëele steun noodig zou zijn om te gemoet te komen aan de behoefte van zoo menig behoeftig schoolkind en met nimmer falende bereidwilligheid, waar het geldt een goed doel te bevorderen, is de Rederijkerska mer Bilderdijk ingegaan op ons verzoek en heeft in November ten voordeele van Kinder kleeding eene uitvoering gegeven. Dank zij die groote hulp kon het bestuur zijn taak vervullen, maar toch moest de zui nigheid betracht worden. Aan ieder kind van het oog zou houden. Voor men uiteen ging deelde Mej. Rijn nop mede, dat zij als secretaresse van den Armenraad de vereeniging gaarne in lichtingen zou verschaffen, wat door de pre sidente zeer op prijs werd gesteld. GEHEEL-ONTHOUDING. J.l. Zondagavond sprak Mej. Marie Scha kel voor dé afdeeling Alkmaar van den Ne- derk Christen Geheel-Onthoudersbond. De bovenzaal van „Waakt en Bidt" was geheel vol. De voorzitter, de heer C. J. Tjaden open de, zooals bij deze onthouders gebruikelijk is, met een lied op te geven, waarna hij voor ging in gebed; vervolgens werden de drie eerste verzen gelezen uit het Evangelie van Johannes waar Pilatus beval Jezus te gee- selen. De voorzitter meende verband te zien tusschen het geeselen van Jezus en het geese- len dat de aan den alcohol gewende "mannen nog steeds hun vrouwen en kindéren doen. Het onderwerp van de spreekster van den avond was „Deserteurs." Het reine, heilige den rug te keeren is al leszins dom, evenwel komt zulks veelvuldig voor, zoo betoogde de spreekster. De jonge mnn Hoef ppn vrnnw. instede nu voor haar Niét bevorderd1 Bevorderd van 2de klasse Burgeravond school naar 1ste klasse Avondschool voor Handwerkslieden. H. G. Smorenberg, J Schuit, Jan Modder, Jan de Boer, P. J. J. Elmers, J. Bot weg, J. Jaspers, J. H. de Wit, W L. Wolf, J. Zoomer, Jan Kooij, J. Vsfcbinder, J. Erkamp, A. Driesen. Bern. Groot, Joh. Co- lijn, J. M. Wittebrood, F. Kooter, (Zaterdag middag cursus), H. Kuiper, J. P. J. Beste man, W. Bos, J. C. Levert, S. Hoogland, G. C. Berghuis, Pieter Bood, J. v. Amstel, G. de Boer, W. dé Boer, F. E. Braaksma, F C. Garritsen, P. A. v. Es, W. Nierop Groot, Nico Zervas, H. L. van Leeuwen, C. Dinger- dis, Pieter Nierop, M. v. Dijk, B. M. Heusy, D. Jonker, George Korver, M. Koster, H. v. Lienen, L. Ooms, Chr. C. Wiese, J. J Witte- berns, G. Zwaan, Willem Licht, C. J. de Jong, P. H. Ippen, A. v. Laar, L. Schoone- wil. Niet bevorderd1 4. Bevorderd van 1ste klasse Avondschool voor Handswerklieden naar 2de klasse. Nico Amse, C. P. Dubbeld, Chr. M. Jon kers, Jan Jonkers, Comelis Koordes, Comelis Meijsen, Frans Peperkamp, Eduard Schuit, Bemardus Termaat, Ant. v. Ree, Piet Ko- taf borstrokken was gering. Tengevolge van den sneeuwstorm en de zeer slechte wegen is een zeer groot aantal klompen' nog uitge reikt na-de laatste uitdeeling. Het aantal gezinnen waaraan hulp werd verleend bedroeg 173 met 440 kinderen, ver deeld als volgt over de verschillende scholen lste Gemeenteschool 96 kinderen vrouw, later ook tegen de kinderen en dat is I Jan Dekker, D. Pastoor, J. Korver, D de een verkeerde desertie. Als de kastelein de- Moor, J. Kooijman, S. Roozendaal C. Bfö- serteert is goed te noemen én spreekster teman, J. Bos J. Brouwer, J. C. Hout, I rans schetste zoo'n kastelein, die zijn kroeg uit Jimmink M. F. J. Kramjo C^v.dMan. W. overtuiging ging sluiten, er een verver- Alfnnk, J. A. de Boer, J. B. Gamtsen D. overtuiging ging schingslokaal van maakte en nog op heden uitsluitend alcoholvrije dranken schenkt en Hoogvorst, A. Kaptein, P. W. van Lent, Tijman Meijer, W. J. van Stralen, H. v. Pel, ■<ar~ .t Ttf*- - ju* i-*r - Hl /160. t i tirti «•nn/JJlnio O an was. j

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2