Tcleeraminoii van heden. J u. II De aanslag van de andere belastingplichti ge geschiedt ambtshalve. Aangezien de hoeren met hun voorstellen tot de letter j. gaan i» het ons met het oog op de plaatsruimte niet mogelijk daarvan oe geheele inhoud weer te geven: Wij stippen dan ook nog slechts aan, dat de voorstellers de kinderaftrek evenals bij de „Wet op de Rijksinkomsten belasting 1914" op 50 willen bepaald zien en daarbij bo vendien voorstellen om te bepalen, dat pleeg kinderen en erkende natuurlijke kinderen met kinderen en aangehuwde kinderen worden gelijk gesteld, de leeftijd wenschen zij op 18 jaar gebracht te zien. Nog wenschen de voorstellers aftrek in dien het inkomen van een aangeslagene, door geheele of gedeeltelijke staking van bedrijf of beroep, het ontslag uit ambt, waardigheid, bediening of betrekking, meer dan een vierde deel der som van aanslag is achteruit ge gaan. Tenslotte stellen zij voor om afschriften van het primitief kohier tegen betaling van 10 ct. ter secretarie verkrijgbaar te stellen. De voorstellers zijn van meening, dat door aldus te besluiten er meer eenheid tusschen de Rijks- en Gemeenteregeling wordt .ge bracht, iets wat in de toekomst toch moet komen en h. i. moet worden ingevoerd voor dat de gemeenten daartoe door een wijziging van de gemeentewet worden gedwongen. KORTE BERICHTEN. Uit Anna-Paulowna: Het pol derbestuur van Anna-Paulowna zal in ver band met de overstrooming een tweede kas- geldleening van 500.000 aangaan tegen 4 pCt De openbare vergadering van de Twee de Kamer, die morgenimddag te half twee zou plaats hebben ter behandeling van de Ouderdomsrentewet, is uitgesteld tot Dins dag 4 April, 's morgens halftwaalf. Haandag werd nabij Makkum het lijk gevonden van den heer E. van Urk, gezag voerder der sleepboot „Voorwaarts", die 3 Febr., vermoedelijk door het omslaan der roeiboot, verdtfonk. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. STADSNIEUWS. ARTT. 1638 C EN D VAN HET BURGER LIJK WETBOEK. Bij den Raad is ingekomen een adres d.d. 28 Februari 1.1., van den volgenden inhoud: „Geven met bescheiden eerbied te kennen de ondergeteekenden A. Rus en D. Plevier, resp. in kwaliteit van Voorzitter en Secreta ris van den Transportarbeidersbond afd. Alk maar, en beiden wonende alhier, dat zij geen genoegen kunnen nemen met het antwoord van B. en W.-no. 66 op hun desbetreffend verzoekschrift d.d. 10 Jan. 1.1. behelzende gunstig gemaakte bepalingen, bij besluit van om bij het lossen van schepen met' zand en grind, en bestemd voor den bouw van de nieuwe gasfabriek alhier, in aanmerking te mogen komen voor de toepassing van art. 1638 c en d B. W., op welk verzoek afwijzend werd beschikt op gTond dat de betrokken arbeiders aannemers zijn, en hun bedrijf ge heel zelfstandig uitoefenen dat, al zou de ze interpretatie Juridisch juist zijn, wat zij echter nog niet direct toegeven, dit in wer kelijkheid beteekend, een zeer enge opvatting en toepassing, van de, voor de arbeiders zoo den Gemeenteraad d d. 12 Dec. 1912, bijlage no. 140, genomem Weshalve zij beleefd de tusschenkomst van Uwen Raad verzoeken, op gronden in de hierbij gevoegde memorie \%n toelichting ontvouwd." Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. den raad voor te besluiten: aan de afd. Alkmaar van den Transportar- beidersbond, als beschikking op haar adres d.d. 28 Februari 1.1. te berichten, dat haar verzoek inzake toepassing van de artt. 1638 c en d van het Burgerlijk Wetboek njet voor inwilliging vatbaar is. EEN LEGAAT. Door mej. A. S. V. Visser, te Alkmaar overleden, is vermaakt aan de Diaconie dêr Ned. Herv. Gemeente alhier de som van 100, vrij van successierechten. EEN OPLICHTER GEVAT. Geruimen tijd werd al door de politie een boerenjongen van omstreeks 19 jaar gezocht, die bij verschillende winkeliers hier ter stede oplichting en diefstal pleegde. Thans is het de politie gelukt om den dader aan te houden en bleek onder meer, dat hij gebruik makende van namen van goed bekend staande men- schen, uit de dorpen in den omtrek van Alk maar bij een winkelier costuums wist te ver krijgen, terwijl hij bij een andere winkelier door middel van valschheid in geschrifte, een costuum verkreeg. Ongeveer een jaar geleden wist hij op de zelfde manier bij een anderen winkelier een derde costuum te verkrijgen. Uit het onder zoek is gebleken, dat hii tevens nog een rij wielhandelaar alhier voor een nieuw rijwiel oplichtte, diffstal pleegde van een boor, een schaap, een tijn boter en andere artikelen Het onderzoek naar twee geldkistjes wordt nog voortgezet. De verdachte N. S. is naar he huis van bewaring overgebracht. DE GUI DO GEZELLE-AVOND. We herinneren nog even aan den Guido Gezelle-avond, die heden in de Unie gegeven wordt. Mr. Alberic Deswarte, vroeger advo caat aan het Gerechtshof te Brussel, en Mevrouw Berthe Seróen treden op, om te spreken en fe zingen van den grooen Belgi schen Priester-Dichter. Mevrouw Berthe Seroen is eene in Belgie zeer gewaardeerde zangeres. Zij ontving hare opleiding aan het Kon. Conservatorium te Brussel waar zij de hoogste onderscheidin gen, o. a. dien prijs, van H. M. de Koningin der Belgen behaalde Zij zong op verschillende concerten van het Conservatoire, in de Kursaal van Ostende en te Antwerpen onder Camille Saint-Saens Mevr. Berthe Sereen zal eenige liederen van Guide Gezelle, die getoonzet zijn, ten gehoo- re brengen. KAASMARKT. De commissie van het marktwezen heeft het volgende advies uitgebracht: 1. dat het der commissie, in hare verga dering van heden, waar alle leden, behalve de heer E. E. Stoel, tegenwoordig waren, zeer gewenscht voorkomt om te beginnen met het aanstaande zomerseizoen, het bezor gen der kaas des namiddags na half twee per bak te doen plaats hebben; 2. dat niet vóór des namiddags half twee daarmede begonnen moet worden, omdat vóór dien tijd des zomers de ruimte ontbreekt en omdat daardoor het typisch aspect onzer markt, dat een groote attractie voor vreemde lingen is, zou verloren gaan; 3. v dat juist om dat eigenaardig aanzien onzer kaasmarkt te verhoogen, het der com missie eveneens zeer gewenscht voorkomt dat ook de noodhulpen, die voor half twee ter markt werken, evenals de kaasdragers, ge durende de zomermaanden gekleed' zullen zijn in het wit en zullen dragen een hoed in de kleur van het veem waarin zij werken 4. dat na onderzoek en bespreking der bezwaren ontwikkeld in het adres onder d'ag- feekening van den 2den Nov 1915, door eeni- sre kaashandelaren aan uw Raad gericht, het duidelijk is gebleken dat deze wijze van ver voer in geen geVal schadelijk voor het artikel kan ziin en in dit adres geen enkele reden kan gevonden worden om niet tot invoering der bakken over te gaan; 5. dat het der commissie echter wel ge wenscht voorkomt dat na invoering der bak ken de bezorging der kaas aan de in de Mient ^iggende schepen zoodanig worde ge regeld dat de bewoners der Mient daarvan zoo min mogelijk ongerief ondervinden, al thans de bakken nooit op de voor hunne per ceel en liggende stoepen worden neergezet of daarover worden gereden, terwijl een lid der commissie nog bezwaa^ heeft om de be zorging per kaasbak te doen plaats hebben door het Fnidsen, speciaalj naar de Haarlem mer schuit, daarbij echter 'tevens erkennende dat op de eene of andere wijze, bijvoorbeeld door verandering van ligplaats na den mid dag aan dat bezwaar zou kunnen worden te gemoet gekomen. Redenen waarom zij uwer vergadering met volle overtuiging kunnen adviseeren om in het belang der markt en der gemeente het op genoemde voorstel van Burgemeester en Wethouders aan te nemen. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL TE ALKMAAR. In de gisteravond gehouden ledenvergade ring werd door het bestuur rekening en ver antwoording over 1915 gedaan. De ont vangsten bedroegen 3995 455, de uitgaven J 3614 ll6, zoodat het batig saldo bedraagt 381.23. Uit het jaarverslag bleek, dat dit saldo voornamelijk ontstaan is doordat in 1915 nog niet het volle -bedrag aan salarissen is betaald kunnen worden waarvoor subsidie werd genoten. Dit kon eerst ingaan met 1 an. j 1 Sedert dien datum zijn behalve de directrice, als leerkrachten aan de school verbonden eene onderwijzeres met hoofdakte, tevens plaatsvervangend hoofd, twee onder wijzeressen met hoofdacte. eene onderwijze res met akte A en eene helpster alzoo een personeel dat volkomen voor zijn taak bere <end is en in alle opzichten voldoet aan de piscben die het voorbereidend onderwijs stelt In het afgeloopen jaar is de speelplaats der school geheel stofvrij gemaakt door eene bewerking met teer en mastiek wat zeer aan de verwachting beantwoord Schoo'^ebouw en meubelen verkeeren in goeden staat en de gezondheidstoestand der kinderen heeft in 101 h niets te wenschen overgelaten H°t bestuur bestaat uit de beeren H T Vonk. voorzitter V. S. Obmstede vice-voor- zider, M Preiier penninrnneester. C T Ref- zin-er commissaris voor de school/aken Mr K A. Coben Sb tart. T P Kool Pzn en P 1 C van Toarnenburgh. secretaris. ARROND1SSEMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 28 Maart. KljWlELDlLi STAL. Hij had meer met de Justitie kennis ge maant, de zwervende varensgezel C. S. Door de Rechtbank .te Zwolle was hij veroordeeld geworden tot 3 maanden. Nu liaü inj zich te verantwoorden voor het verduisteren van een rijwiel. Den lOen Februari was hij bij den heer A. Bood, rijwielhandelaar alhier, gekomen en had des middags een fiets ge huurd en haar zelf niet op tijd teruggebracht. De heer Bood vertelde 't verhaal van de huur. Bekl. bekende de fiets gehuurd te hebben, maar hij heeft geen tijd genoemd waarop, hij haar terug zou brengen. In Purmerend, waar hij heen gefietst was, kon hij de fiets niet naar Alkmaar terugzenden. Zijn bedoe ling whs 't geenszins om het rijwiel te hou- den- Met die eerlijke verklaring van bekl. was heel erg in strijd wat get. Post, rijwielhande laar te Hoorn, vertelde. Den lOen Februari was om ongeveer 6 uur dte bekl. bij get. ge komen en had dadelijk een fiets te kbop aan geboden voor 20. Get. had echter geen idee in het karretje. Bekl. bekende met hetzelfde rijwiel bij Post te zijn geweest, maar in 't geheel niet met de bedoeling het te verkoopen. Hij heeft 't dan,ook niet te koop aangeboden. Daarin 'aat getuige's geheugen hem in den steek. De getuige Post bleef bij zijri verklaring Op verzoek van den President bekeek get het ter terechtzitting aanwezige karretje en herkende het o.a. aan den Atlas-band, die om het achterwiel zat. -'PP Bekl. bleef ontkennen het rijwiel te hebben willen verkoopen. De O. v. J. achtte den bekl. een onbetrouw baar rfiensch. Spr. las voor het strafregister van beklaagde. Dat is al vrij lang. Spr. was overtuigd, dat bekl. had staan liegen, en eischte een gevangenisstraf van 8 maanden De verdediger, mr. Tideman, achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd Tegenover de ontkenning van bekl. stond al leen de verklaring van get. Post terwijl ver dere aanwiizing ontbrak Spr verzocht de onmiddellijke invrijheidsstelling van bek! en vrijspraak op grond van gebrek aan be wijs. Dé O. v. J. wees er op, dat bekl zeil er- tSfet, kend hid met de fiets bij get. Post te zijn geweest De verdediger vond dat in 't geheel geen aanwijzing van schuld De enkele verkla ring van den getuige blijft tegenover de ont kenning staan. De President deelde mede, dat de Recht bank geen termen vond om gevolg te geven aan het verzoek van den verdediger tot on middellijke in vrijheidsstelling van beklaagde. MISHANDELING Getuige W. van Os schoenmaW te Den Helder, heeft op den eerste" '"ebruari van bekl. P. K., logementhouder aldaar trappen gehad in de lies en in de maaestreek De aanleiding was een twist over een brief. De getuigen van Os en J F. Freriks be vestigden het ten lastevgelegde. De O. v. J. vroeg bij verstek een gevange nisstraf Van 2 maanden. BEDELARIJ. Wegens bedelarij werd tegen P Dland- houwer te Venhuizen, gevraagd 5 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar een Rijks werkinrichting. BELEED1G1NG. Op den 19eu reoruart, ües morgens om 9 uur, uaüden ze getwist, bekl: j. 0. en ge tuige J. Lhrkmaat. En daaröij naü beklaag de aan get. ae woorden toegevoegd „alzet- tem zij binnenkwamen, men bezig was met het bergen van vleesch uit den winkel de ijskast, die in de slachtplaats staat, Dat had get. gekrenkt in zijn eer en goeden naam, waarom nij een aanklacht indiende. bekl. zetde, dat de getuige begonnen was met schelden en toen heeft hij ook de boven aangehaalde wóórden gebezigd. Maar de ander beieedigde hem ook. Daar had beki. getuigen voor. 1Dan had u ook maar een klacht in moeten dienen, zei de President. Met deze opmerking en een boete-eisch van 10 te vervangen door 10 dagen hech tenis kon beki. naar huis gaan. De politie-beambte A. G. v. d. Werf was ook' beleedigd geworden door P. O., garage houder, die „beroerling" tegen hem had ge zegd./ V Bij verstek werd 25 boete subs. 5 dagen hechtenis geëischt. DIEFSTAL. Op 26 Januari werd te Medemblik ten overstaan van Notaris van Rees een verkoo- ping gehouden. Op die verkooping was ook tegenwoordig getuige H. Bos, die verschil lende voorwerpen kocht en die allemaal in liet verkoop lokaal bij eikaar zette. Toen hij zich eenige oogenblikken verwijderd had en, naar huis willende gaan,, zijn mandje met gekochte waar willende medenemen, vond hij het niet meer terug. Hij ging toen naar de politie en de veld wachter Fokker toog met hém naar het pak huis van bekL Dieuwertje Th., waar zij al les terugvonden. Op welke wijze die voorwerpen bij haar kwamen daarover had Dieuwertje zich nu te verantwoorden. Zij vertelde, dat haar vader haar op d'e verkooping zond om een mandje flesschen mee te nemen. En toen .heeft ze dat mandje meegenomen. Dat had haar vader ook ge kocht. En Bos had er geen recht op. Die kan wel zoo veel zeggen, riep ze verontwaardigd. De Pres.: Ik krijg nu een heel anderen in druk van Diewertje dan uit de stukken. Je hebt tegen de politie heel wat anders ver klaard. Een oude, 75-Jarige man. Koopman gehee- ten, verklaarde, dat ook hij goederen op de verkooping miste, die later bij bekl. werden teruggevonden De Pres.: Daar weet je zeker ook niets van, niet waar. bekl.? Bekl.: Nee. ik meende, dat m'n vader dat ook gekocht had. En daarom nam ik het mee. De Pres Maar waarom liet je de politie, toen ze bij je kwam, niet dadelijk binnen? Je probeerde ze tegen te houden en dat was ver dacht. De politie-beambten zijn geen die ven! Bekl.: Da's ook maar zoo! Getuige Massereeuw had ook wat gekocht - en vermist Uit de getuigenverklaringen van den veldwachter Fokker bleek, dat bekl bij het eerste verhoor niet gesproken had over haar vader, die wat gekocht zou hebben voorwerpen waren alle genummerd zoo dat bekl alles wel uitelkaar had kunnen houden. Bekl.: 'f Was juist niet goed voor elkaar op dien verkoop. En de politie was er ook niet Die is nooit te vinden als ze d'r wezen moet. De O. v. J. wees er op. dat bekl. bij het eerste verhoor bekend had de voorwerpen medegenomen te hebben Nu wil ze de aan dacht op haar vader werpen en zegt ze, dat deze wat gtkocht had. dat zij per vergissing meenam en bleek van een ander te zijn. Spr eisriite een gevangenisstraf van 14 dagen De President raadde bekl aan in den vervolge wat voorzichtiger te zijn en niet tiaar vingers uit te steken naar andermans goederen. EEN ACCIJNSZAAK. Behanoeld werd vervolgens dë voor eeni- gen tijd uitgestelde zaak tegen J. H. K-, sla ger te Bergen. Hij zou in de tweede week van Juli een koe geslacht hebben, waarvoor hij geen accijns betaald had. Een zevental ge tuigen werden gehoord. Voor den Staat trad op de Rijksadvocaat Mr. C. D. Asser Jr. te Amsterdam, voor bekl. in de strafzaak Mr. Offers van hier. Het eerst werd gehoord de getuige B. A. Bol. Deze deelde mede zooals de bekl. ook in de vorige zitting erkend had dat des Dinsdags vóór den Zondag, 18 Juli, dat de commiezen Broersma en Van der Wey kwa men visiteeren door den beklaagde, bij wien getuige toen werkte, een koe was geslacht. Voor die koe was echter accijns betaald. Bij de verdere ondervraging door den pre sident weifelde bekl. met zijn antwoord, waarom de President den getuige wees op den ernst van den eed. Get. moest in. alles de volle waarheid spreken. Getuige Bol ontkende, dat op den dag, dat de commiezen kwamen, vleesch was gebracht uit den winkel naar de ijskast. Dat had niet plaats, ook niet even voor de commiezen ver schenen. Hij heeft de commiezen ook niet ge sproken. De beide commiezen verklaarden thans, m Ze hebben ook deze getuige Bol een en ander ondervraagd. Deze kan zich daarvan niets herinneren en blijft volhouden ook nadat de Presi dent hem gewezen had op de tegenstrijdig heid van zijn verklaringen met die der com miezen dat ook geen vleesch van belang haastig uit den winkel naar de ijskast was gedragen. Wél kleine stukjes, die gewoon op geborgen werden zooals altijd, maar geen vierendeel, zooals de commiezen beweerden. Getuige P. Blom kon niet verklaren, dat op Dinsdag, Woensdag en Donderdag in de be wuste week eenzelfde koe in de slachtplaats zou hebben gestaan, 't Gebeurt echter wel, dat versdieidéne koeien eenige dagen lang aanwezig zijn. Getuige Boersma noemde dat laatste on waarheid. Hij heeft nooit lang koeien in dien stal van bekl. gezien. Deze getuige merkte op dat de ijskast in. de slachtplaats staat en dat get. Blom dus, daar hij dikwijls wat uit de ijskast noodig had, de koe m o e t gezien heb ben als ze er geweest is. Get. Blom werd nu verward in zijn spre ken, zei de eerst, dat hij een koe verscheidene dagen had gezien en daarna weer, dat hij 't niet zeker kon zeggen. Gezien heeft hij de koe wel In 't begin was een koe geslacht en verder wist bekl. niet of ook eenige dagen la ter nog geslacht was geworden. Wel was in het slachthuis te Alkmaar nog een dier slacht, maar ook daarvan was accijns taald, anders had het daar niet geslacht kunnen worden. De commiezen verklaarden, dat deze get. Blom juist bezig was een vierendeel van een rund in de ijskast te brengen toen zij binnen kwamen. Hij droeg dat op den schouder. Getuige ontkent dit pertinent. Hij heeft absoluut niet het vleesch opgeborgen, dat de commiezen meenden te hebben gezien. Wel droeg hij een stuk kalfsvleesch naar de ijs kast. De Pres,Maar dlat draagt u dan toch niet op uw schouder? Get. Blom: Juist wel, meneer. De Press.Hebt u ook ingewanden en an der afval van de slachting in de slacht plaats gezien? Get. Jawel. Maar dat was afval, dat onge veer drie dagen oud was. De Pres.Maar dan moet er toch ook een tweede dier zijn geslacht! Mr. OffersMag ik u er op attent maken, M. de P., dat straks uit een getuigenverkla ring zal blijken, dat een ander wel meer af val in de slachtplaats van bekl. bracht, zoo dat hetgeen de get. zag, best daarvan af komstig kan zijn. Getuige a decharge A. J. van Lienen was binnengekomen terwijl de commiezen bezig waren met de visitatie. Hij zag toen een be storven achterpoot van een rund, d. i. van een reeds eenige dagen geleden geslacht rund. Get. Broersma: Het was geen bestorven poot. Het vleesch zag er juist bloederig uit, een bewijs van verschheid. Get. van Lienen heeft ook verscheidene da gen nadat op Dinsdag een koe geslacht is, koeien zien staan in de slachtplaats. Eén koe heeft hij telkens zien staan. Maar hij heeft niet gezien, dat ze geslacht werd. En hoe ze overigens verdween was get. ook onbekend. Get. A. Kooi, eveneens a décharge, zeide, dat hij in Juli herhaaldelijk afval aan bekl. heeft geleverd. Getuige P. de Waard had dikwijls bij bekl. koeien gehaald, maar hij kan niet perti nent peggen of dat juist in het begin van Ju li 't vorig jaar-geschied was. Als getuige a décharge was ook nog door Mr. Offers gedagvaard G. v. Weteringen, die er een oordeel over uit had kunnen spre ken of vleesch in de ijskast verandering on dergaat in kleur als anderszins of niet. Daar deze getuige echter Zonder te vermoeden dat zulks verboden was tijdens de behan deling der zaak eenigen tijd op de publieke tribune heeft vertoefd werd er aoor- dén Rijksadvocaat bezwaar tegen zijn verhoor gemaakt. De Rechtbank besloot hem niet te hooren. De President constateerde vervolgens, dat bewezen was geworden, dat bekl. een koe ee nige dagen in zijn slachthuis heeft gehad en haar geslacht heeft, van welk dier des Zon dags de commiezen nog een vierendeel moe ten hebben gezien. En dat van die geslachte koe geen kwitantie getoond kon worden. De beklaagde liet de verdediging geheel aan Mr. Offers over. De Rijksadvocaat, dlie hierna het woord verkreeg zeide kort te kunnen zijn, omdat de President reeds geresumeerd had wat uit de verklaringen van getuigen bleek. Het wilde spreker voorkomen dat inderdaad de opzet van bekl. bewezen was. Spr. requireerde tot veroordeeling van bekl. tot een geldboete van 150 te vervangen door eep hechtenis, nader door Het Openbaar Ministerie aan te wijzen, en tot betaling van de accijns der niet aangegeven koe, zijnde 10% van de waarde, d. i. 25.50. Het Openbaar Ministerie kon zich vereeni gen met een boete van 150 te vervangen door een hechtenis van lO.dagen. Mr. Offers zeide den indruk gekregen te hebben, dat teveel gehecht wordt aan de en kele verklaringen van de commiezen. De zaak moet echter geheel en al objectief be schouwd- worden. Spr. achtte het bewijs van schuld niet geleverd. Want wat heb ik, aldus spr. aan aanwijzingen, van een getuige, dat een andere getuige met een stuk vleesch liep. Zelfs al ware dat bewezen, dan wordt dat ook volstrekt niet ontkend. Spr. kwam er te gen op, dat men van de getuigen een memo rie eischt, die men zich zelve niet vraagt. Zij moeten zich herinneren feiten van wel negen maanden geleden en dat wel met de meeste beslistheid. Daarenboven zijn voor hen die feiten geschied, zonder eenige aanleiding in zich te hebben om er speciaal aandacht aan te wijden. De andere twee getuigen hadden er belang bij, en De Pres.Zoudt u misschien even nader aan willen duiden wat u bedoelt met te zeg gen, dat de commiezen „belang" bij de zaak zouden hebben. Uw. opmerking kan anders .wel eens verkeerd uitgelegd worden. Mr Offers: Het is in het geheel niet mijn bedoeling met mijn woorden .een vermoeden te uiten Ik bedoelde alleen te zeggen, dat de commiezen daarom belang er bij hebben om de zaak te onthouden omdat zij later natuur- Rjk zou voorkomen. Daardoor kreeg de zaak van hen juist wei speciale aandacht. Voortgaande zeide spr., dat men, indien men bekl. wil laten betalen voor de accijns en de boete, dan ook het bewijs moest leveren, dat bekl. opzettelijk frauduleus had gehan deld! dteor zelf te slachten en geen aangifte te doen. En dat bewijs was absoluut niet ge leverd door den Rijksadvocaat. Spr. wees op de verklaringen der getuigen, dat meermalen koeien in dte slachtplaats van bekl. kwamen en er ook meer afval geleverd werd. Spr. kwam tot een tegenovergestelde conslusie als de Rijksadvocaat De schuld van bekl. was niet bewezen. Over de strafmaat sprekende zeide Mf. Offers het eigenaardig te vinden, dat door den Rijksadvocaat de hoogste straf was ge vraagd en wel een boete Van 150. Dat stelt volkomen overtuiging van schuld voorop. En nu wees spr. op het feit, dat de directeur van de directe belastingen aan den bekl. een transactie voorstelde. Als hij 150 en de accijns tot 25.50 betaalde, dan zou de zaak uit zijn. Nu mag dit volgens de wet wel, maar alleen dan wanneer de directeur overtuigd was, dat er van schuld, dus van opzet, in 't geheel geen sprake was bij den bekl. Waar de directeur een transactie voor stelde, moet hij dus ten volle overtuigd zijn geweest van bekl. onschuld. Geen fraude kon hebben plaats gehad volgens de uitspraak van dezen eersten deskundige. Gezien dit feit vond spr. de hoogste straf wel een groote eigenaardigheid. Mr. Asser, repliceerende, wees er op, dat de heer Offers in zijn pleidooi zelf de supe rioriteit van de verklaringen der commiezen boven die van de andere getuigen erkend had. Aan htm verklaringen kon dus wel de meeste waarde gehecht worden. Mr. Offers, nog van antwoord dienende, had er ook volstrekt geen bezwaar in dat te erkennen. De commiezen hebben alles het beste gezien, maar de kwestie is j uist, dat zij zelf in het geheel, niets gezien hebben. Zij hebben niets waargenomen, dat het bewijs kon leveren, dat frauduleus was gehandeld door bekl. En dat wenschte spr. vast te leg gen. De President sloot hierna de zitting. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 29 Maart. Westelijk oorlogs- tooneel. Ten Z. van Saint Eldy werd den Engelschen in een handgranatengevecht een door hen bezette mijtrechter weder ont nomen. Op den linker Maasoever bestorm den onze troepen met geringe verliezen de Fransche stellingen ten noorden van Ma- lancourt en drongen het noord westelijk gedeelte van het dorp binnen. De vijand verloor 12 officieren en 486 ongewonde gevangenen. Hierbij werd met zekerheid het in het vuur brengen van nog 2 divisiee op het gevechtsterrein vastgesteld. Oostelijk oorlogstooneel. Terwijl de Russen hun aanvallen in de Noordelijke sectoren niet herhalen, zetten zij ten zuiden van het Naroesmeer hun vruchtelooze pogingen dag en nacht voort. Tot 7 maal sloegen onze troepen -dien vijand1 terug. Duitsche vliegtuigeskad'ers wierpen met goed gevolg bommen op vijandelijke spoorwegetablise- menten vooral op het station Molodeczo. Balkan oorlogstooneel- niets nieuws. DE DUITSCHE RIJKSDAG. AMSTERDAM, 29 Maart. Uit Berlijn werd aan Duitsche bladen geseind. Het hoofdcomitté uit den Rijksdag ving heden morgen de behandeling dér begrootingen - k aan met de behandeling van de begrooting Buitenlandsche Zaken. Bassertnan sprak als rapporteur .over de politieke en militai re toestand en over de voorstellen betref fende de kwestie van den onderzeeoorlog. Hierop nam de Rijkskanselier het woord om in een uitvoerige streng vertrouwelijke beschouwing de regeeringspolitiek uiteen ite zetten, waarbij hij tevens dte vragen van den rapporteur beantwoordde. Het comité is van plan de mededeelingen over deze geheime beraadslagingen in druk uit te geven. DE ONVEILIGHEID TER ZEE. AMSTERDAM, 29 Maart. De Directie van de Kon. Hollandsche Lloyd heeft be sloten in haar afwachtende houding te volharden tot eenige verdere toezeggingen van regeeringswege zijn ingekomen. De Maatschappij besloot een dividend van 12pct. uit te keeren. AMSTERDAM, 29 Maart. Naar wij vernemen bestaat bij de stoomvaartmaat schappij Nederland het voornemen eenige mailbooten voorloopig; op te leggen, wijl dnder de tegenwoordige omstandigheden het risico niet is dragen. DE NIEUWE STaATSLEENING. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart. Ofschoon het juiste bedrag, waarvoor op de Staats- leening van 125 millioen is ingeschreven, nog niet bekend is, kan reeds mans, he denmiddag half 2 uur, worden gemeld, dat de leening ruim volteekend is. DE VERBROKEN TELEGRAFISCHE VERBINDING. AMSTERDAM, 29 Maart. De direc teur van het Telegraafkantoor te Amster dam deelde omtrent het verstoren van d'e laatste telegrafische verbinding met Enge land mede, dat waarschijnlijk van een her stellen den eersten tijd geen sprake zal zijn. De kabels tusschen ons land en Engeland zijn gemeenschappelijk eigendom, bij het verdrag heeft Engeland de verplichting op zich genomeü voor de herstelling en het onderhoud te zorgen. Doch in dezen oor logstijd kon daarvan blijkbaar niets ko- men, anders zoudten de beide andere ka bels ook wel zijn gerepareerd. De telegrafische verbinding is nu ver broken tusschen ons land, Engeland, Frankrijk, Spanje en Portugal; naar die landen ging alles over den tweeaderkabel via Engeland. DE KATOENKWESTIE. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart. De Mi nister van. Landbouw enz had gisteren een conferentie met textielfabrikanten in zake de katoenkwestie. DE POKKEN. AMSTERDAM, 29 Maart. Sedert de laatste medtedeelingen is één nieuwe pok- kenlijder in het Wilhelmiuagasthuis opge nomen. II Lichaam als het beste Zenuwen voor

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2