DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Westelijk Oorlogsterrein No. 76 Honderd en achttiende Jaargans:, 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden 1—, fr. p. post 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Hi {Ms. COSTER 4 ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. DON DER DAG 1 30 MAART TER ZEE. RUSLAND. DUITSCHLAND. NEhERLANU. ALKMAAR, 30 Maart. De strijd bij Verdun duurt voort. De Duitschers hebben over een breedte van 2 K. M. loopgraven ten noorden van Malan- court veroverd en zijn het dorp binnenge drongen, hetgeen de Franschen erkennen do*r de mededeeling, dat de Duitschers zich van twee huizen van het dorp meester ge maakt hebben. De Franschen melden voorts,, dat zij stellingen in het Avocourtbosch aan de Duitschers ontnamen en dat de Duitschers tevergeefs trachten deze te herwinnen, in het Duitsche legerbericht wordt hieromtrent alléén gemeld, d!at aanvallen afgeslagen wer den. De Russen zetten hun offensief voorname lijk in Oalicië voort en wel met eenig suc ces. Ook de Italianen behaalden in den sec tor van Doberdo eenig voordeel/ Militair nieuws is er verder niet. Naar verluidt hebben de beraadslagingen der huishoudelijke rijksdagcommissie over den onderzeeërsoorlog een voor de regeering zeer bevredigend verloop genomen. De regeeri'ng der Vereenigde Staten heeft haren gezant te Berlijn opgedragen aan de Duitsche regeering te vragen of de Sussex en de Englishman door een Duitsch onderzee ër zijn getorpilleerd. Men spreekt weer veel van het afbreken van betrekkingen. Vol gens een Duitsch bericht heeft Roemenië een nöta aan Rusland gezonden, waarin nog maals wordt verzekerd, dat Roemenië voor nemens is zijn onzijdigheid tot het einde van dien oorlog te handhaven. In de Engelsche munitiefabrieken aan de Clyde komen eenige werkstakingen voor. Men hoopt de telegrafische gemeenschap met Engeland binnen enkele dagen hersteld te hebben. Het Britsche stoomschip Eaglepoint (52Q0 ton) en het Deensche stoomschip Harriet (1400 ton) zonken. De maritieme medewerker van het Tage- blatt, de gep. kapitein ter zee Persius, be toogt, dat de opvatting der Duitsche geleer- den vóór den oorlog, volgens welke Duitsch- ïand in een krijg 'met een overmachtige zee mogendheid het slechts acht maanden zon der toevoer van over de zee zou kunnen vol houden, onjuist'is gebleken. Wel heeft men zich in menig opzicht moeten beperken, af stand moeten doen van enkele weelde-voe- dingsmiddèlen, en is men gedwongen hoo- gere, ten deele veel hoogere prijzen voor het dagelijksch brood te, betalen dan in vredes tijd, maar het is buiten twijfel dat' bij den binnenkort ie verwachten verbetering in, de organisatie van de levensmiddelendistributie nog veel bereikt zal worden om aan de bree- de massa van het volk zijn lot dragelijker te maken. In elk geval is er slechts geringe re- dèn om er voor te vreezen, dat de Duitschers tengevolge van een hongersnood tot het slui ten van vrede genoodzaakt zouden kunnen worden. De schrijver herinnert aan een uit spraak van den Engelschman lord Lore- burn, die in zijn werk „Capture at sea", ver schenen in 1913, verklaarde: „Het is in onze tijden moeielijk, de hulpmiddelen van een volk uit te putten, want naast de gemakke lijkheid van de transporten zijn alle produc ten, der aarde en alle fabrikaten der wereld oneindig talrijker en kunnen gemakkelijker verzonden word'en dan voorheen. Bovendien zal het Engeland nauwelijks mogelijk zijn, onder het bestaande zeerecht alle kusten en havens van Duitschland met succes af te sluiten, daar wij niet zooveel schepen, als hiervoor noodig zijn, kunnen missen, willen we de andere verplichtingen van den oorlog niet verwaarloozen." De Duitsche schrijver meent, dat de Duitsche wetenschap op het gebied van de uitvinding van voedingsmidde len ook een belangrijke factor is. Hij wil geenszins ontkennen, dat dé stille werkzaam heid der Britsche vloot Duitschland econo misch groote schade heeft toegebracht, maar hij zegt dat het feit er liét, dat de economi sche afsluiting van de wereldzeeën tot dus- verre niet heeft geleid tot het door de tegen standers gehoopte resultaat, dat de dóór Engeland verklaarde uithongeringsoorlog een poging is gebleven, welke breede krin gen aan den anderen kant der Noordzee dan ook reeds als bijna mislukt beschouwen. De heer Persius wijst op den onderzeeërsoorlog, welke leidt tot het gemis aan vrachtruimte in Engeland, en hij eindigt met een aanhaling van ,dr. Franz Oppenheimer, die overtuigend heeft betqogd, dat de Engelschen niet door honger zouden kunnen worden bedwongen, zelfs wanneer, zij voor langen tijd van de buitenwereld zouden kunnen worden afge sloten. 1 Over hetzelfde onderwerp schrijft toeval lig ook een Engelschman van naam, n.l. dr. E. J. Dillon. „Indien wij de overtuiging van bevoegde rechters aanvaarden, dat Duitschland, bijna afgesloten maar in verbinding met het Oos ten, door de Engelsche vloot niet kan wor den uitgehongerd, dan zullen wij bereid zijn toe te geven, dat onze zekerheid Van de over winning in andere, nog onontdekte richtin gen gezocht moet worden. De verovering van den Balkan, waar Duitschland gedurende meer dan een jaar buitengewoon kwetsbaar was, heeft dat rijk de wegen en de middelen ontsloten, om de isoleerende uitwerking vaü onze oorlogsschepen te neutraliseeren." De schrijver is van oordeel, dat de kansen der entente om te winnen, nog het grootst zijn, doch hij acht ze merkbaar minder ge worden in den laatsten tijd. De resultaten vereenigde pogingen der geallieerden zijn bescheiden geweest en met uitzondering van de verovering van Erzeroem meeren,deels van negatieven aard, terwijl op de meeste gevechtsterreinen het initiatief bij de tegen standers der entente behoort. De entente zelf heeft het nadeel van haar neiging om mi litaire overwegingen aan politieke onderge schikt te maken en van haar tegenzin om grootsche ondernemingen uit, te voeren. „Onze linies op de verschillende gevechts terreinen te behouden, van tijd tot tijd met de langzaamheid en de verliezen van den loop graafoorlog voorwaarts te komen en den vijand langzamerhand uit te putten, is, hoe wel niet het beste dat wij hopen kunnen te volbrengen, zeker het meeste waarop wij zonder risico van teleurstelling kunnen reke nen. Maar zelfs deze bescheiden verwachting laat buiten rekening de gevolgen van de ver rassingen, waarmede de Duitschers ons nog kunnen overvallen, zooals grooter kaliber der kanonnen, machtiger zeppelins, welke on ze oorlogsschepen kunnen beschadigen en meer vermogende onderzeeërs. „Oordeelende naar de jongste uitingen van oüze openbare troosters, hebben wij het nog in onze macht den. vijand te verslaan door zijn levensmiddelen en schietvoorraad uit te putten en zijn menschenmateriaal af te doen slijten. Deze frazen vinden een toejuichend publiek, maar zij zullen de proef van de cau- saliteitswet nauwelijks kunnen doorstaan. Het wijst up een sombere vrees voor de con crete feiten, om voor waar aan te nemen, dat de op het oogenblik door dergelijke me thodes te bereiken' resultaten van meer dan ondergeschikten aard kunnen zijn." De schrijver gelooft niet, dat de tegenwoor dige bewindslieden verbetering kunnen brengen. De oorlog kan alleen gewonnen worden door organisatie, inzicht en vastbe slotenheid, onder de leiding van een man, die in staat is de geestdrift medé"te deelen, wel ke hij gevoelt, die zijn eigen geest overbrengt op het voik, en die, in plaats van ze te ver spillen, van de uitgebreide hulpbronnen der geallieerden partij trekt." „De tijd, zoo besluit hij, die, naar men ons herhaaldelijk verzekert, aan onze zijde is, heeft onze vijanden in staat gestelcf den weg naar liet Oosten, te ontsluiten, Servië en Montenegro ten onder te brengen, Zweden in beweging te brengen, een inval te doen in Albanië, nieuwe bronnen van levensmidde len en oorlogsbenoodigdheden aan te bo ren, en, wat van grooter belang is dan wat ook, het kaliber van zijn kanonnen te ver- grooten, zijn zeppelins en onderzeeërs te vervolmaken, en een nieuwe fase van den zeeoorlog' te beginnen, welke onze vinding rijkheid aan een zware proef zal onderwer pen. De tijd is aan de zijde van hen, die er gebruik van maken. Wat wij te bedenken hebben is, dat de tijd en het getij op geen volk en geen niensch wachten." Het Fransche legerbericht meldde gisteren In Argonnen beschoten de Fransche batte rijen de Duitsche werken ten noorden van de Haute Chevauchée en die aan den zuide lijken rand van het Cheppybosch. Een ge vecht met handgranaten, geleverd in ver binding met aanvallen in den naburigen sec tor, gaf den Franschen gelegenht.d aanmer- celijk terrein te winnen in de Duitsche loop graven ten noorden van Avocourt en eenige crijgsgevangenen te maken. Ten westen van de Maas deden de Duit schers in den loop van den nacht geenerlei nieuwe aanvalspoging tegen de Fiansche stellingen bij Haucourt en Malancourt. De beschieting werd vrij hevig op 't Fran sche front Béihincourt Mort.Homme Cumieres. Dezen morgen deden de Franschen troe- :n, na een krachtige artilleristische voor leiding, een hevigen aanval op, hef Avo courtbosch. Zij veroverden den zuidoostelij ken hoek van dit bosch over een diepte van ruim 300 M., benevens een belangrijk werk, 1. het z.' g. reduit van Avocourt, dat door de Duitschers zeer versterkt was. Een hevige tegenaanval,, door d'e Duitschers onderno men met een versche brigade, welke sinds en kele dagen is aangekomen, werd volkomen afgeslagen. De Duitschers leden zware Ver liezen en lieten een vijftigtal krijgsgevange nen in onze handen. Ten oosten van de Maas groote bedrijvig heid van de wederzijdsche artillerie bij Vaux en Douamont en in Woevre, in den sector van Moulainville. DE AANVAL OP DE DUITSCHE KUST. De Engelsche admiraliteit deelt mede: „Al onze schepen, die deel hebben genomen aan de actie tegen de Duitsche kust, zijn thans teruggekeerd, met uitzondering van den tor pedojager „Medusa", die ten onder is ge gaan, nadat dé gehéfele bemanning hem had verlaten. Terwijl onze torpedojagers in gevecht wa ren met vijandelijke voorpostschepen, werden zij door vliegers aangevallen. Schade werd hun echter niet toegebracht. Van de door onze schepen in den grond geboorde patrouillebooten werden krijgsge vangenen gemaakt: vier man van de „Otto Rudolff" en 16,van de „Braunschweig'. Zaterdagavond stieten onze kleine kruisers op een divisie Duitsche torpedojagers. Een dezer werd door den kruiser „Cleopatra" ge ramd en in den grond geboord. Van de be manning werd niemand1 gered." DE MINISTER VAN OORLOG AFGETREDEN. Uit St. Petersburg wordt gemeld: De mi nister van oorlog generaal Poliwanof is op zijn verzoek ontheven van zijn functie. Tot zijn óp volger is genoemd de chef der inten dance generaal Sjoewajef. HEL UiNJJEiu-cxeK-vkaauöi UK. in ue Oegruoungs-comunsste van uen Uuit scueu Kijüüuag is gis Leren ue Despt citing van net uuitéuuuivraagsiuK voortgezet. L>e veriegenwooiuigers van ane partijen nttöocn zeer uitvoerige Descnouwingcü ge- nuuuen, waarin ut opvattingen van aue non iwgen 'tot uiting k .vamen. ue rijKskanseiiUi en ae rijksminister van marine neooen opnieuw het woorct gevoeru en ae rijKsmimsie, van tinancien heelt een uitvoerige econom.oCtie uiteenzetting gege ven. Algemeen Wu.U erkenu aai ae ineaeaee nngen aer rijksregering over üe aan ae or- ae zijnae vraagstukken zoo opennartig mo gelijk waren, De üespreking, aie er op voigüe, nep over net gcneeie geoiea van economiscne en p^ntiene vraagstukken en over aen militair ei. kant van ae i^wèstie, voor zoover aat wensu./ujk was tot vernetaering van het inzicht. Daar ae Despre,.ing en de regceringsver- klaringen vertrouwelijk waren, kunnen uaar- omtrent geen naücre meaeüeenngea open- oaar woraep gemaakt. Leden der commissie hebben er den na druk op gelegd dn. zij, die voorstellen hct> ben ingediend (conservatieven, nationaal-lï- beralen en Centrum) er niet aan hebben ge dacht zich te mengen in de militaire lei ding. De rijkskanselier heeft zijnerzijds de vaderlandslievende beweegredenen der voor stellers uitdrukkelijk erkend. De gebeele gednchtenwisseling in de com missie droeg een vastbesloten en vaderland lievend karakter. Men was het volkomen eens dat de zeeoorlog met de doeltreffendste middelen moet worden gevoerd. De onder handelingen hebben een loop genomen, die het algemeene vertrouwen in het succes on zer wapenen zal sterken. Voor de verdaging der vergadering heeft de voorzitter onder instemming der commis sie den rijkskanselier dank betuigd voor zijn medewerking aan dé bespreking. KORTE BERICHTEN. Van de post op de Sussex is, voor zoo ver tot dusver bekend werd, ongeveer de helft vertoren gegaan. Er waren stukken voor Nederlandsch-Indië bij, o. a aangeteekende stukken die tusschen 20 en 24 Maart en ge wone stukken die tusschen 22 en 24 Maart Londen bereikten. Ln Engeland heeft Maandag en Dins dagnacht een ontzettende sneeuwstorm ge woed. Het verkeer is overal gestremd; treinen hadden soms twaalf uur vertraging en moes ten midden in 't veld overnachten. Van som mige huizen werden daken afgerukt, het tele- graafverkeer is geheel in de war. De voorzitter van de Roemeensche Ka mer is afgetreden en heeft als lid van de re- geeringspartij bedankt. De stap heeft groot opzien gebaard. In de buskruitfabriek te Troisdors (Duitschland) is brand uitgebroken; veel menschenlevens zijn verloren gegaande ma- terieéle schade is gering. De Italianen hebben volgens Duitsche bladen een bezetting van 80.000 man in Va- lona. Het schijnt dat de Entente troepen heeft geland op Kreta en op de Pirnaeus. DE GELR1A. Naar de Tel. verneemt, heeft de directie van den Kon. Holl. Lloyd besloten, de Gelria, het zusterschip der Tubantia, op te leggen, zoodra zij in de Amsterdamsche haven is te ruggekeerd. DE ONVEILIGHEID TER ZEE. Zoodra d'e door de regeering toegezeg- de veiligheidsmaatregelen volledig zijn inge voerd, zullen de te Rotterdam reeds lang klaar liggende schepen vertrekken, daar de officieren en reederijen het thans met elkan der eens zijn geworden. Het wachten is slechts op de dóór de regeering toegezegde mijnenvegers. Naar wij uit Amsterdam vernemen zal de Kon. Holl. Lloyd. geen barer schepen la ten vertrekken "alvorens van de Nederland- sche regeering de verklaring ontvangen is, dat zij de vaart veilig acht in verband met de dienaangaande door de vreemde regeeringen afgelegde verklaringen. Volgens het Hbld. wacht ook de Stoömvaartmaatschappij „Nederland" op de ze inlichtingen en zullen geen harer booten vóórdien vertrekken, in weerwil van de door onze regeering genomen veiligheids maatregelen. Een officiéél Wolffbericht uit Berlijn meldt: Naar aanleiding van de door Reuter ver spreide verklaring van de Engelsche admi raliteit over in de-Noordzee opgevischte* zoo genaamd Duitsche torpedo's en deelen van torpedo's, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard Zoodra de gevonden stukken metaal wor den overgelegd, zullen zij van Duitsche zijde zoo nauwkeurig mogelijk worden onder zocht. Zoolang dat onderzoek niet beëin digd is, moet het oordeel over het materiaal worden opgeschort. Een ambtelijke verklaring van den chef van den marinestaf stelde reeds vast, dat door een. Duitschen oorlogsbodem geen torpedo op de ..Tubantia" is afgeschoten. Naar de „N. R Ct." verneemt zal de zaak van den ondergang van de „Tubantia" Woensdag 5 April voor den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam dienen. Of de zaak van de „Palembang" bij den Raad in behan dèling zal komen, is nog niet bepaald. Door de Nederlandsche Reeder-veree- niging is een adres tot de Tweede Kamer ge richt, jwaarin met k' m wordt aangedrongen, de spoedige tot S' n. kotning d r oorlogsmo- 1 est-verzekering?.1 W b< ot an de daarin neergelegde begin se,1 en te bevorderen en daardoor een einde te maken en toe stand, die niet alleen voer de opvaart zelve, maar ook voor het nationaal belang onhoudbaar dreigt te worden. DE TELEGRAFISCHE VERBINDING. .Volgens de van het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie verk egen inlichtingen omtrent de onderbreking van het telegrafisch- verkeer met Engeland, is het nog niet te zeg gen, hoe lang de storing duren zal. De hoop bestaat echter, dat een radioverbinding met Engeland zal tot stand komen, doch omtrent den tijd, binnen welken dat gebeuren zal, kon nog niets worden meegedeeld. Er wordt verwacht, dat het niet lang zal duren. DE STAATSLEENING. Het juiste cijfer van de inschrijving op 'de nieuwe Staatsleening zal eerst heden bekend gemaakt worden. Gistermiddag tegen vijf uur bleek reeds voor meer dan 183 millioen guldén te zijn zijn ingeschreven, waarvan voor ruim 91 mi hoen uit Amsterdam, ruim 25-800.000 uit 's-Gravenhage en ruim ƒ23.800.000 uit Rot terdam. (Hbld.) KAAS. Bepaald is,, dat de" maximum-prijzen voo.r kaasverkoop, vastgesteld voor Maart 1916, ook voor April zullen gelden. Het is den de taillisten verboden on aangesneden kazen te verkoopen. DE DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN. De zaak tegen de zestien ontvluchtte deser teurs zal den 19en April a.s. in Den Haag vóór den Krijksraad behandteld worden. Voor het Hoog Militair Gerechtshof werd door den advocaat-ficaal een gevangenisstraf van 4 maanden onder aftrek der voorarrest geëischt tegen F. F., 24 jaar, reservist bij het 25ste regiment infanterie J)ij de Duitsche ar mee, geïnterneerd te Bergen, wegens het be hulpzaam zijn bij de ontvluchting van twee Duitsche officieren. STADSNIEUWS. KEURINGSDIENST VAN EET- EN DRINKWAREN. In de raadsvergadering van 17 Februari 1915 (no. 9) werd besloten, dat in deze ge meente een keuringsdienst van eet- en drink waren zal worden tot stand gebracht op den voet als door den- Directeur van het gemeen te-slachthuis in zijn schrijven d d 22 Octo ber 1913 no. 643 (opgenomen in Bijlage no. 115 van"1914) is aangegeven. Ter uitvoering van dat besluit leggen B. en W: aan den Raad over: io. een voorstel tot het aanbrengen van wij zigingen in verordeningen, betreffende het gemeente-slachthuis, in verband met de keuring van toebereide vleeschwaren. 2o. een ontwerp-verordening, regelende dén handel in en den verkoop van melk. 3o. een ontwerp-verordening op de keuring van eet- en drinkwaren. 4o. een ontwerp-verordening, regelende dén rang, het getal en de bezoldiging van de ambtenaren bij den keuringsdienst van eet- en drinkwaren. Het cóllege stelt den Raad voor deze voor stellen goed te keuren. De tweede verordening verstaat onder: Ie.' melk: koemelk en alle daaruit verkregen vloeibare producten, zoomede ijs, waar in melk als bestanddeel voorkomt; 2e. verkoopen van melk: a. het behandelen, bewaren, ten verkoop in voorraad hebben, te koop, in ruil of om niet aanbieden, invoeren, vervoeren, ver koopen,, verruilen of afleveren van melk; b. het doen of het laten verrichten der on der a genoemde handelingen. Deze bepalingen zijn niet van toepas sing op hem die bewijst, dat hij melk behandelt, bewaart, bewerkt of vervoert uitsluitend voor eigen gebruik. 3e.,melkverkooper: een iedér, die" van het verkoopen van melk zijn beroep maakt, of tot wiens beroep het verkoopen van melk behoort, en dit beroep binnen de gemeente uitoefent, onverschillig of hij in deze gemeente eene inrichting bezit of niet. Voor het uitoefenen van het beroep van melkverkooper is noodig een schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethou ders. Deze vergunning wordt niet verleend, dan nadat door den belanghebbende is overge legd: a. eene opgave van de straat en het huis nummer van het gebouw, waarin het be roep wordt of zal worden uitgeoefend, een aanwijzing van de gedeelten van het gebouw die voor verkoop, bewaring, be handeling en bewerking der melk be stemd zijn b. vermelding of de melk geheel of ten dee- le wordt of zal worden rondgebracht of gevent, dan wel alleen in het aangedui de gebouw wordt of zal worden ver kocht, behandeld of bewerkt; in het laatste geval met vermelding der wijze van behandeling of bewerjeing; c. wanneer de melk niet van eigen vee be trokken wordt, eene opgave van naam en woonplaats der personen, van wie de melk»wordt of zal worden betrokken; d. eene verklaring waaruit blijkt, dat er geen bezwaar bestaat, dat het onderzoek der melkkoeien, dié voor het bedrijf worden gebruikt, alsmede van de overige runderen die op dezelfde stallen aanwe zig zijn. van de stallen waarin de run deren worden gehouden, als ook van de plaatsen waar en toestellen waarin de melk wordt bewaard, zoowel binnen als buiten de gemeente te allen tiide kan geschieden en dat de aanwijzingen, welke de keurings-arts bii dit onderzoek noodig acht, zullen worden verstrekt. Wanneer ten gevolge eener wijziging m het beartjf, de opgaven bovenbedoeld, niet meer met de werKelijkheid overeenstemmen, moet binnen drie dagen nadat de wijziging tieeft plaats gehad, een nieuwe opgave' bij Burgemeester en Wethouders, door den melk verkooper worden ingediend. Zij, die bij het.in werking treden dezer ver ordening het beroep van melkverkooper reeds uitoefenen, zijn verplicht daarvan bin nen een inaand na dit in werking treden Schriftelijk kennis te geven aan Burgemeester en Wethouders, onder overlegging der opr gaven en verklaring bedoeld in a; b, c en d van dit artikel. De formulieren voor de hier bedoelde ken nisgevingen, opgaven en verklaringen, wor den van gemeentewege kosteloos beschikbaar, gesteld. Ieder melkverkooper ontvangt van de door hem gedane kennisgeving een bewijs. Het is, onverminderd het bepaalde bij Art. 330 van het Wetboek van Strafrecht, den melkverkoopers verboden Ie. de melk te verkoopen van koeien die lij den aan' eene ziekte, welke op de melk een schadelijken invloed hebben kan, of die behandeld worden met geneesmidde len, welke voor de melk nadeelig kun nen zijn; 2e. melk te verkoopen die niet normaal van kleur, reuk, smaak, ondeugdelijk van sa menstelling of bedorven is; of waaraan conserveermiddelen, ijs daaronder begre pen, zijn toegevoegd; of die gevaarlijk is voor de gezondheid van den verbrui ker; 3e. melk te verkoopen, die ter hoeveelheid van 0,5 liter i f minder, na filtratie dóór watten zichtbaar vuil achterlaat; 4e. volle afgeroomde melk te verkoopen, die bij koken stolt of schift; 5e. onder den naam van melk ol volle melk, van afgerodmde melk of van kememelk cf onder nanren van gelijke beteekenis, melk te verkoopen, die wat aard of hoe- HAARS COÜRAT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1