DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. e 1916 N". 78 Honderd en achttiend o jaargang. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. ZATERDAG Advertentieprijs 10 ct p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Teiefnr. 3. 1 APRIL ENGELAND. DÜITtSCILLAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 1 April. Het officieele bericht, dat het comité-gene idal vau cie Tweede Kamer eerst/ Dinsdag voürmiüdag bij den aanvang der zitting zai worciea genouden, moge niet nalaten een namicerenaen invioea uitteoefenen, waar dit im6 noodig is. Dit bericht toch bewijst, dat de regeering *..oi niet verpacht heeft geacht üe Kamerle den dadelijk op te roepen, maar op grond van de omstandigheden, welke zij beter dan .unand anuers kan bèoordeelen, van meening is, dat de gewone, normaal samengeroepen, bijeenkomst der Kamerleden rustig kan wor den afgewacht. Hieruit blijkt duidelijk, dat er zich niet ineens een onrustbarend feit heeft voorgedaan, maar dat de algemeene oorlogstoestand van dien aard is, dat de re geering op de mogelijkheid van gevaar voor ons land bedacht dient te zijn. Wij brengen hier nog eens in herinnering, wat de minister van oorlog in 1914 in de Kamer heeft gezegd: „Uit een strategisch oogpunt kan ik alleen .„zeggen, dat het elk oogenblik noodig kan „zijn, dat een beroep op onze krijgsmacht „moet worden gedaan, elk oogenblik zoolang „op een afstand van 2 dagmarschen van Ne derland de strijd woedt. „Daar ook de zee ons voor groote raadse len kan stellen en wij niet weten wat daar- „op kan-gebeuren, spreekt het vanzelf, dat „wij voortdurend moeten klaar zijn om op „alle eventualiteiten te zijn voorbereid." De regeering moet dus waakzaam zijn. En nu kan den eenen keer naar buiten meer van die waakzaamheid blijken, dan den anderen en daardoor kan de indruk worden gewekt, dat de toestand plotseling buitengewoon ernstig is. Was nu de toestand thans van dien aard, dan zouden dadelijk alle verloven zijn ingetrokken en dat het verre van daar is bewijst een nader telegram in dit nummer. Al is er dus geen enkele reden tot licht hartige blijmoedigheid, grond voor wanho pige ongerustheid is er evenmin. Toch kan de gisteren opgewekte' onge rustheid 'een goede zijde hebben. Wanneer namelijk het gevoel dat er gevaar dreigt, zonder dat men weet van welken kant, er bij degenen, die haar noodig hebben, leidt tot matiging in het uitspreken, het uitrotpen, het uitschreeuwen van een al te kras oordeel. Waartoe dient het, stemming onder onze eigen land-, gewest- en stadgenooten te ma ken tegen „de vervloekte moffen" of tegen de „per fide Engeischen" wanneer de eenen evengoed als de anderen ons tegen onzen wil in den oorlog kunnen betrekken? De strijd bij en om Verdun wordt duide- 'lijk geteekend door de bijzonderheden, welke ue Duitscn-Amerikaansche journalist K. v. Wiegand, die den toestand van zeer nabij heeft waargenomen, er van geeft Niet veel minder dan een millioen man strijden hier aan beide zijden. Nooit tevoren werden zul ke enorme hoéveelheden artillerie in den strijd gebracht. Op den halven cirkel van de vuurlinie rondom Verdun, van de Maaslinie boven St.-Mihiel tot Avocourt hebben de Duitschers een 2500 kanonnen in actie of re serve. Dat staat gelijk met een kanon op ie dere 25 M. Daar waarschijnlijk de helft van de kanon nen van gemiddeld en zwaar kaliber zijn, zal het gemiddeld gewicht per granaat zeker meer dan 25 pond bedragen, zoodat ieder uur wel 160,000 pond, d. i. 4 a 5 waggonla- dingen ijzer op de Fransche stellingen rege nen. Dit neemt nog toe wanneer het vuur in intensiteit stijgt en er met het zoogenaamde trommelvuur wordt gewerkt. Men meent dat thans de enorme hoeveelhe den artillerie, die door de Franschen wordt gebruikt bij hun verdediging bijna even groot is als die van de Duitschers en kan dus besluiten, dat meer dan 6000 kanonnen, af wisselend van 3-duims veldartillerie tot 42 c.M. belegeringsmortieren in den strijd zijn betrokken. Drie weken geleden toen ik den strijd nabij Douaumont gadesloeg, schrijft hij verder, scheen de Duitsche artillerie superieui' boven de Fransche. Sedert schijnen de Franschen te Verdun machtig veel artillerie te hebben samengetrokken erf thans beantwoorden zij bijna elk schot. De Duitsche officieren zeg gen, dat het merkbaar is dat de Franschen vooral hun zwaar geschut zeer hebben ver sterkt. De Duitschers erkennen, dat de omsinge ling van Verdun .en geweldige en welde moeilijkste onderneming op het Westelijk front is, die tot dusver werd gewaagd. Er is uug een opening van meer dan twintig mij- len in den Duitscnen cirkel rondom Verdun, Waarvan ae voigenae vijf de moeilijkste en belangrijkste zijn. Te Vaux, dat den sieutei vormt tot üen N. W. sector, om Verdun, liggen de Duitsche en Franscne linies zoo dicht bij eikaar, üat zij de artillerie niet tegen eutaar kunnen ge bruiken. Handgranaten en mijnenstrijd spe len daar de hoofdrol. Onlangs schreven we, dat de slag van Ver dun een maanden-slag zou kunnen worden. I'hans is dit bewaarheid: den 21 sten Febru ari is hij ingezet, de geheele Maait-maand door neeit hij geduurd en nu we April neb- oen, is ütj nog niet aigeloopen. De duur van den strijd toont reeds het belang dat er mer op het spel staat. Fa wat we omtrent net aantal strijders weten en van de gewekn- ge troepenbewegingen, die langs de lange li me nenoen plaats gehad, is daarmee volko men in overeenstemming. Kort gezegd: het gaat hard tegen hard. Verdun kan een be- oiiusoing ul net uegtn van een beslissing zijn: Wie mer net onderspit dent, diens neeie mi litaire posttte kan aan net wankeien zijn ge bracht Wy hebben gisteren gemeld, dat de En geischen een aanzienlijk deel der lime van ae rranscnen hebben overgenomen om dezen m de gelegenheid te stellen üun tront bij Verdun te versterken. 'Ongetwijfeldi is dit een zeer belangrijk feit, dat echter op dit oogenblik nog voor verschillenden uitleg vat baar is. Mocht het geschied zijn omdat die r ransche algemeene reserves zijn verbruikt en men reeds is genoodzaakt om zijn troe pen van het front te halen, dan zou dat voor de Franscnen een zeer veeg teekeu zijn. Maar ook bestaat de mogelijkheid, dat generaal J off re thans het moment gekomen acht om den Duitsmers bij Verdun een even belang rijken tegt.islag toe te brengen als in de eerste dagen van de eerste September-maann van den oorlog, dus het Duitsche offensief tot staan te brengen. Nu zou hij voor deze groote 'operatie ook wel weer de hulp van Fngeische iroepen kunnen krijgen, maar welr licnt geeft ntj er de voorkeur aan, alleen in den slag te gaan met Fransche soldaten, die zoo uitnemend den eersten schok hebben doorstaan, die zoo hardnekkig de verdedi ging hebben gevoerd én die, na aldus hun plicht te nebbeu gedaan, er aanspraak op hebben om bij de eind-beslissiing te mogen medevechten. Na aldus het algemeene .karakter van den strijd bij v erdun te hebben aangegeven, wil len we m-g even ue laatste bijzonüeraeuen van de legerberichten nagaan. De Franschen erkennen, dat zij na een verwoed gevecht het dorp Malancourt, dat geheel platgeschoten was, hebben moeten ontruimen. Alleen de uitgangen houden zij bezet. Dit wil dus zeggen, dat de Duitschers voorloopig niet verder kunnen komen. En üet beianb hiervan wordt duidelijk, wanneei men weet, dat de hoogte no. 304, waarvan Havas zegt, dat deze den Franschen nog met is ontnomen ondanks het groote verlan gen der Duitschers, om haar te veroveren en waarvan ue heer v. Wiegand getuigt dat zij de spil is van de Fransche positie, welke reeds onder hevig kruisvuur stond, geiegen is ten zuiaen van Malancourt Niet slechts ten westen maar ook ten oos ten van de Maas wordt gevochten. De Duit schers gewagen van korte gevechten van man tegen man bij de Fransche loopgraven ten zuiden van het fort Douaumont, de Fran schen zeggen, dat een Duitsche aanval met brandende vloeistoffen op de Fransche stel lingen langs de wegen naar het fort Douau mont volkomen werd afgeslagen. Daar is dus geen enkele wijziging in den toestand ingetreden. De Engelsclie regeering heeft ten nieuwe beperking ingevoerd op de bekende verkla ring van Londen, waardoor voortaan geen schip of lading meer gevrijwaard zal zijn voor inbeslagneming, wanneer het de blok kade heeft verbroken alleen op grond, dat het op weg is naar een n iet-geblokkeerde ha ven. De vijandelijke bestemming zal voortaan geacht worden aanwezig te zijn, als de goe deren geconsigneerd zijn aan of voor een persoon, die gedurende de huidige vijande- .ijkhcden ingevoerde goederen het ft gezonden naar grondgebied dat behoort aan of bezet is door den vijand. Goederen, die dus bestemd zijn voor fir ma's in neutrale landen, welke op de Engel- sche „zwarte lijst" voorkomen, zullen dus worden beschouwd als goederen, die be stemd zijn voor een vijandelijke plaats. De Times verklaart, dat de Engelsche re geering gebruik maakt van haar recht om contrabande aan boord van naar neutrale havens bestemde schepen in beslag te nemen. Een Kopenhaagsch blad zegt: „Door deze jongste Engelsche verordening keeren wij dus terug tut de regels van de minder beschaafde tijden, zonder eenig be grip van volkenrecht. De practische uitwer king ervan is voor de neutralen mogelijker wijs zeer ernstig." „Mogelijkerwijs" niet onwaarschijnlijk- zal de nieuwe „order" aan dé neutrale scheepvaart wel veel last en vertraging be zorgen, en dus indirect nadeel opleveren, maar direct geen ernstige nadeelige gevolgten hebben. EEN NIEUWE WIJZIGING. De Gazette qiaakt een Order in Council opennaar, weike wijziging brengt in de vo rige Order, waardoor de bepaüngen van de Declaratie van Londen door de Britsche re geering met eenige uitzonderingen en wijzi gingen werden aanvaard. De voornaamste bepaling in de Order van heden is: „Daarom zal art. 19 van de De claratie van Londen ophouden te Worden aanvaard en toegepast. Geen schip ol vracht zal zich aan opbrenging kunnen ont trekken wegens blokkade-breuk op den en kelen grond, dat het op weg is naar een niet- geblokkeerde haven. Art. 19 van de Zeerechtdeclaratie van Lon den 1909 luidt: „Blokkade-breuk is niet voldoende om ,het opbrengen te wettigen, wanneer een schip voor het oogenblik on derweg is naar een niet geblokkeerde haven, welke ook de latere bestemming van schip of lading zij." Men denkt dat deze wijziging in de prac- tijk geen verandering zal brengen. DE MILITAIRE TOESTAND IN DUITSCHL AND. In de groote commissie uit den Rijksdag deed de plaatsvervangende minister van Oor log Von Wandel een reeks vertrouwelijke mededeelingen ovter de Duitsche verliezen, de reserves en de zorg voor de mutitie. Deze mededeelingen bewezen, zegt het bureau Wolff, dat Duifschiand met volledig ver trouwen de verdere ontwikkeling van den oorlog tegemoet k. n zien. KORTE BERICHTEN. Generaal Dubail is generaal Manoury in verband met diens gezondheidstoestand als militair gouverneur van Parijs opge volgd. De Engelsche minister president As- quith is naar Rome vertrokken. Het Oosteniijlksche legerbericht meldt dat er op het Oostelijk oorlogstooneel tenge volge van de ongunstige weersgesteldheid een gevechtspauze is ingetreden. Gistermiddag zijn zeven Zeppelins, koer send om de West, benoorden de Waddenei landen gepasseerd. Een ervan is later terug gekeerd, zes hebben hun'tocht voortgezet. De Servische kroonprins en de minis ter-president zijn te Londen aangekomen en daar geestdriftig toegejuicht. De staking aan de Clyde verloopt meer en meer meldt Reuter: Hoogstwaarschijnlijk wordt Maandag weer algemeen gewerkt. Het Fransche legerbericht mledt. dat bij Verdun 5 Duitsche vliegtuigen naar oene den geschoten zijn. Zeven Duitsche vliegers hebben bom men geworpen op Saloniki en omgeving en 17 Oostenrijksche en 12 watervliegtuigen op Venetië. Er werdlen enkele burgers gedood. Het bestuur der soc.-dem. organisatie in Beieren heeft een conferentie belegd, om te beraadslagen over de scheuring in de Rijks- daggroep. Generaal Mahon, dte opperbevelhebber der Engelsche troepen werd door den Griek- schen Koning naar Athene geroepen. De Bulgaarsche gezant moet aan de Grieksche hebben megedeeld, dat strenge or ders zijn gegeven aan de militaire autoritei ten, opdat grensincidenten zich niet zullen herhalen. Generaal Oka, minister van Ooflog in Japan trad af. De onder-minister, generaal Ostema, volgt op. Het heet dat de Chinèesche president Jocantsjlkai spoedig zal aftreden. De vice- presdént, Loe Joean Hung zal hem waar schijnlijk opvolgen. DE ONVEILIGHEID TER ZEE. Gistermiddag is ten kantore der Stoom vaartmaatschappij „Nederland" een bijeen komst gehouden van de directies der Hol landAmerikalijn, den Koninklijken Hol; landschen Lloyd, den Rotterdamschen Lloyd, de Koninklijke Nederlandsohe Stoomboot maatschappij en de „Nederland". Diel dezer besprekingen was om van gedachten te wis selen over de door deze njaatschappijen te kiezen ruote. De directie der Hollandsche Stoombootmaatschappij was ter bijeenkomst aanwezig tot het geven van. inlichtingen over de vaar door de Noordzee. Een beslissing werd nog niet genomen. Men wil eerst nog nadere inlichtingen in winnen De booten van de „Nederland", den Rot terdamschen Lloyd' en den Kon. Holl. Lloyd zullen voorloopig niet uitvaren. Het stoomschip „Gelria" van den Kon. Holl. Lloyd is gisteravond om 8 uur te IJmuidën binnengekomen. Naar gerappor teerd werd, was het schip op de reis door het Kanaal 20 mijlen gepasseerd. t ZEPPELINS. Van Nes op Ameland, Terschelling en Vlieland wordt gemeld, dat gistemamidd'ag weder een groot aantal Zeppelins, zeven on geveer, in Westelijke richting passeerden. Eén. keerde later terug. De anderen voeren toen in N.-W. richting. NADERE BERICHTEN. Het Nederl. Correspondentiebureau meldr de ons gisteravond: Naar aanleiding van het van verschillende zijaen geopperde vermoeden, dat de maatre gel om de gebruikelijke periodieke militaire verloven voorshands niet te verieenen, ver band zoude houden met de quaestie van de vernieling van Mederlandscne schepen op de Noordzee, kunnen wij op grond van inlich tingen van bevoegde zijde meiden, dat tus- scnen beide aangelegenheden niet het ge ringste verband oestaat. Van bevoegde zijde,deelt men ons mede, dat de berichten, ais zouden ane bestaande venoven zijn ingetrokken en er beslag zou zijn geiegd op aue goederen tremen, volstrekt onjuist zijn. Echter wordt opgemerkt, dat net niet mogelijk is, alle soorigenjke lantasti- soie oencnien te doen tegenspreken. ue buitengewone ministerraad, die gister- namiduag in net gebouw van net ministerie van jusd1 ue, waai" de ministerraden gewoon lijk piaats vinden, is geuouuen, ving te 4 uur aan en neelt geduurd tot kwart over zes. rieden (/.ateruagT zal er tea beslissing Wor den genomen omtrent net nouueu van een comite-geueraal der tweede Kamer. Maar de Nieuwe C.t verneemt, ondervond de verzending van particuhtre telegrammen naar Engeland gimereu u Gang rijke vertra ging wegens de groote nu.ssa legeeiingste- •legrannncu, die voorgaan, net ilbid. meldt: ue goeueienwagons, die sedert 1 Augustus iyii ter oésciiikktng der miataue autoriteiten moesten gesieid worden, uucn sedert wedei tijueujk op: ue spoorwegen dienst deden, zijn gisteren uoor Ue autoriteiten opgevorderd, wagens, die gisteren te zes uur gereed waren om te vertrekken, maenten nog heengaan, andere zijn weder ontladen. De HaagScne correspondent van het Hbld. meldt: Maar aanleiding van de gisteren gepubli ceerde onrustwekkende binnenlandscue be richten (die met ais een re0eeringscqmmuni- qué kunnen worden beschouwd, een opmer king, weike intusschen geul ertiek op de juistheid dier berichten beo oeit), kan ik nog net volgende mededeelen: Ten eerste, dat aan eenig verband met het gebeurde in zake de „Tubantia" niet moet worden gedacht. Ten tweede, dat evenmin is te denken aan een plotselinge spanning tusschen Nederland en een of meer der oorlogvoerende mogend heden, doch alleen aan een meer algemeene verandering van het „oorlogsaspeot," in zoo verre als deze mogelijkheden bevat, die het voor ons land raadzaam maken nog meer dan tot nu toe op onze hoede te zijn. Ten derde, dat in verband met dit laatste de toestand voor ons natuurlijk wel ernstiger, doch niet onrustwekkend is te achten, en er geen reden is om een onmiddellijk dreigend gevaar als zeer waarschijnlijk aan te nemen. BESCHOUWINGEN. Hoewel elke officieele aanwijzing ontbreekt en eveneens elk postief gegeven, komt het de Maasb. voor, dat een verban d gelegd kan wor den tusschen de gehouden conferentie der Geallieerde mogendheden te Parijs en de bo venvermelde maatregelen. Vanmorgen schreef dit blad: „Ons volk doet goed uit de gepubliceerde berichten geen alarmeerende conclusies te trekken en allerlei phantastische geruchten eenvoudig onopgemerkt te laten." De eenige veronderstelling, die met het uur aan waarschijnlijkheid wint is, naar de Tel. verneemt, deze, dat onze regeering, met het oog dp het groote offensief der geallieer den, dat men binnenkort verwachten kan, de grenzen wenscht te beveilegen tegen een overval van terugtrekkende Duitsche troepen en daartegen haar maatregelen nam. De Nieuwe Courant schreef gisteravond: Of datgene wat de Regeering blijkbaar ducht, maar omtrent welks aard wij gqener- lei zekerheid konden bekomen, zich binnen een week of een maand zou kunnen voordoen, dan wel slechts in een in 't algemeen voor ons land1 meer kritiek geworden toestand zou bestaan, weten wij niet. Slechts wagen wij de gissing dat de verandering in den toe stand welke mogelijk geacht wordt, een uit vloeisel zou zijn van Je eergisteren gesloten COKESKAARTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS nis, dat de verstrekking van goedkoope co- van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- kes gisteren is geëindigd, en noodigen de houders van cokeskaarten uit deze onverwijld weder ter gemeente-secretarie in te leveren. Alkmaar, den 1 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Geallieerden-conferentie te Parijs. Met die gissing laat zich ook het plotse linge van de zich in de heden verspreide be richten openbarende bezorgdheid verklaren. Reeds gisterenmiddag' in den ministerraad moeten besprekingen gehouden zijn, die tot beraadslagingen van de Regeering met de hoogste militaire autoriteiten leidden en tot de overweging van het houden van een comi té-generaal tier Tweede Kamer. Dit laatste zal echter vermoedelijk niet plaats hebben vóór aanstaanden Dinsdag, na de opening der vergadering die normaal bijeengeroepen is om een aanvang te maken met de behande ling van het ontwerp oudersdomrente Vanmorgen merkte dit Haagsche blad o.a. op: „Overigens veroorloven wij ons de opmer king dat, juist om de toeneming van fantas tische geruchten te voorkomen, net zeer wen- schelijk zou zijn, dat van re_ langs officieusen weg althans iets werd gemaakt omtrent dien aard van de aan leiding tot het betrachten van bijzondere waakzaamheid. Zulk een mededeeling, al wa re zij ook van negatieven aard1 geweest, had den wij eigenlijk gisteren reeds verwacht, te gelijkertijd dat de Regeering wist, dat de be richten omtrent conferenties enmilitairemaat- regelen, geschikt om het publiek in op-winding te brengen, in de pers zouden versthijnen. Zoodat wij elkeen maar zouden'aanraden: heb wat geduld, maak uw omgeving niet ze nuwachtig, hecht in het geheel geen beteeke- nis aan gewichtige gezichten en weinig aan bulletins? Aan een artikel dat het ochtendblad van de N. R. Ct is het volgende ontleend: „Voor zoover wij den toestand kunnen be- oordeelen is er niets onmiddellijk dreigends, en heeft men bij de maatregelen, waarop het bericht van het Haagsche correspond ca tie- bureau doelde, in hoofdzaak te doen met voorzorgsmaatregelen, om bij mogelijke ver anderingen op het oorlogsterrein op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn." En verder. „Er begon zich gisteravond eene eeniga- zins zenuwachtige stemming te openbaren onze telefoon kan daarvan getuigen eene stemming, die zoo gemakkelijk overslaat tot een dwaze paniek, gelijk wij in de Augustus dagen van 1914 hebben beleefd. Daarvoor is geen aanleiding. Wij laten in het midden, of voor zulk een opwinding ooit reden kan zijn, doch op het oogenblik is zij er zeker niet. Er is geen reden, om zijn kalm te te verliezerf; er is geen dadelijk dreigend gevaar. Al wat gezegd kan worden is, dat de mogelijkheid van voor ons land ernstige tij den niet uitgesloten schijnt. Zulke oogenblikken heeft ons land in de twintig maanden, dat de oorlog reeds duurt, meer doorgemaakt en doorleefd; zooals dat in een welgeordend land behoort. Laten we dus op straat en in de cafs, op de Beurs en op andére gelegenheden van sa menkomst elkaar niet verder gaan opwinden, doch onze kalmte bewaren. Wij Hollanders gelden soms voor phlegmatiek wat hebben wij eraan, als wij ons, op de dagen, wanneer ónze rustige geaardheid te pas zoude komen, door zenuwachtigheid laten overmannen? Hoe zullen we dan moeten worden, indien er eens wel onmiddellijk gevaar dreigt? Onze regeering heeft ons R>t nu toe veilig eleid, en wij mogen in haar vertrouwen be- oudien. Komt er dadelijk gevaar, wij zullen het op andere wijze te weten komen, dan door een bericht, als er ons gisteren een heeft be reikt. Daarom, laten we vooral toch aan op winding niet toegeven; geruchten laten voor wat ze zijnen zonder onnoodige, doch zeer nadeelige beroering de komende dagen af wachten, opdat, als er eens iets mocht komen te dreigen, ons land nog een land met man nen zal zijn." (Voorts verwijzen we naar de laatste be richten.) DE BREDA. Gelijk men zich zal herinneren, is de Bre da van de maatschappij stoomschip Breda, reeder de heer J. J. A. van Meel alhier, in den avond van Vrijdag 17 Maart, nadat de bemanning op haar verhaal was gekomen van de. redding van ongeveer 250 schipbreu- Kenngen van de Tubantia, van Hoek van Holland vertrokken, om de reis naar Enge land te vervolgen. Bij den Noord-Hinder liep de Palembang de Breda voorbij, en zeker weinig vermoe dende dat haar Korten tijd later eenzelfde lot zuu treffen als de Tubantia, salueerde de Palembang, blijkbaar als een erkenning-van het kranige stuk werk, door de Breda bij den ondergang van de Tubantia verricht, het kleine schip met de vlag. E>e Breda verloor de Palembang uit het gezicht en kwam an derhalf uur later op de plaats, waar dit laatste schip in de golven was verdwenen. Vier Engelsche torpedobooten waren toen bezig de equipage en de passagiers van het verongelukte schip, te midden van een massa wrakhout, over te nemen uit de reddingboo ten. Dit nummer bestaat uit 3 Waden. COURANT. Kit 1 latino

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1