DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Militie, Landweer en Landstorm. wrw ym jm INo. 80 Honderd en achttiende jaargang. 1916 AbonnementsprQs per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Adyertentiepriis 10 ct p. regel, pote letters naar plaatsrnlmte. Briefen Ir. N. V. Boek- en Handeisdrokkerih.il. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Teiefnr. 3. DINSDAG 4 APRIL DUITSCHLAND. VARIA. NEDERLAND. KADASTER. Grondbelasting. ALKMAAR, 4 April. Men zal in het nummer van heden voor en kele telegrammen uit 's-Gravenhage het woordje „officieel" vermeld vinden. Dat is iets nieuws. En in een van deze telegrammen deelt onze regeering mede, dat zij geenerlei verantwoordelijkheid op zich neemt van eenig bericht, dat niet uitdrukkelijk als offi cieel is gewaarmerkt. Blijkbaar is de invoe ring van dit officieele stempel een gevolg van hetgeen er verleden Vrijdag ia gebeurd De regeering heeft dus geleerd. Ook in an der opzich. Men seinde ons,, dat het co mité-generaal van kwart voor twaalf tot half twee,heeft geduurd en dat de 'vergaderzaal van de Tweede Kamerleden met alle minis ters was afgesloten als een conclave. Bij het bericht staat niet „officieel" maar nu moet men volstrekt niet meenen, dat het daarom onjuist is. Alleen het gaat niet van de regeering uit, deze heeft niet de be middeling van het Haagsche Corresponden tiebureau voor de verspreiding ervan inge roepen, doch dit bureau heeft het eigener be weging verzonden. Zullen we nu zoo vroegen we ons van middag af vandaag of morgen verne men wat er in de zoo zorgvuldig van de buitenwereld afgesloten vergadering is ge schied, m. a. w. zal het volk nu van de re geering te hooren krijgen, of liever door middel van een door de regeering als offici eel gewaarmerkt bericht vernemen, hoe het op dit oogenblik staat mét de internationale verhoudingen, voorzoover ons land daarbij betrokken is? Men kan er staat op maken, dat allerlei geruchten over het comité-gene raal de ronde zullen doen. Een geheim van een kleine honderd personen - dat zal wel niet lang een geheim blijven. Er lekt licht iets van uit en aan den anderen kant ligt het voor de hand, dat er ook wat gefabeld zal worden crndat de waarheid een verzon nen of op^ vagen grondslag berustend be richt toch niet, althans niet gauw zal ach terhalen. Men kon zich gevallen denken, waarin de jegeering den toestand en de voor uitzichten eenvoudig niet mocht uiteenzetten, omdat publicatie het land ten nadeele zou kunnen strekken. De regeering heeft in den namiddag een openlijke verklaring afgelegd en gezegd, dat zij gegevens bezit, welke een toenemen der ge varen, waaraan ons land blootstaat, doen duchten. Er bestaan geen politieke verwikke lingen, maar in verband met het onwrikbaar besluit om onze neutraliteit strikt te handha ven was voorzorg geboden. Overigens ver klaarde dé regeering, dat het niet in 's lands belang zou zijn omtrent den inhoud van die gegevens eenige mededeeling te doen. riet Nederlandsche volk mag zijn regee ring erkentelijk zijn voor deze verklaring. Zij is een bewijs te meer, dat de regeering niet oorlogszuchtig is en .ons land alleen in den krijg zal betrekken, wanneer onze neutrali teit geschonden is, maar in dat geval staat het ook vast, onwrikbaar vast Had, de regeering kunnen besluiten reeds Vrijdag bovenstaande verklaring af te leg gen, er zou veel noodelooze ongerustheid zijn voorkomen 1 Weer hebben de Duitschera bij Verdun een klein succesje behaald. Ten Westen van de Maas bezitten zij thans alle Fransche stel lingen ten hoorden van de beek van Forges tusschen B'eth in court en Haucourt, de Franschen erkennen thans de vol ledige ontrui ming van het dorp Vaux, ten oosten van de Maas, waar voorts hardnekkig wordt ge vochten ten zuid-westqn en ten westen van liet fort Douaumont, in en bij het kleine Bois de Caillette, het Stormvogelbosch. Te oor- deelen haar het Fransche legerbericht zijn de vorderingen gering, in vergelijking met de inspanning, welke er aan ten koste gelegd wordt Niet slechts de Oostkust van Engeland maar ook de Fransche haven Duinkerken is door Zeppelins „bezocht." Fransche vlie gers hebben aanvallen gedaan op plaatsen achter het Duitsche front aan de Maas. Oosr tenrijksche vliegers hebben de Italiaansche havenstad Ancona bebomd, en drie vliegma chïnes verspeeld. De Engelsche minister-president Asquith bracht een bezoek aan het Italiaansche front, Het Reuterbericht, dat de Grieksche regee ring op verzoek der afgevaardigden van Sa- loniki ontruiming van die 6tad door de en tente heeft geêischt en dat een Duitsche luchtaanval op die stad als tegen Grieken land zal worden beschouwd is nog niet be vestigd. Officieel wordt medegedeeld, dat de schoener Elzina Helena (groot 121 ton, thuis hoorend te Oude Pekela) gistermiddag op de Noordzee is getorpilleerd. Alweer een vergissing? Onze regeering heeft -nu het door de Lloyd zelf begonnen onderzoek naar het wrak der Tubantia voortgezet. De Oosten- rij ksche regeering heeft ook laten weten, dat er geen Oostenrij ksche onderzeeër bij dit misdrijf in het spel kan zijn geweest. Oetorpilleerd zijn de Engelsche schepen Achilles (7000 ton), Ashburton (4400 ton) en gezonken heeten de Noorsche stoomschepen Peter Hamre (1100 ton) en Ino (400 ton). - DE AANHANG VAN DEN HEER HAASE NEEMT TOE. Het centraal-bestuur van het verbond van sociaal-democratische kiesvereenigmgen van Groot-Berlijn, dat acht kiesdistricten omvat, heeft Vrijdag j.l. een resolutie aangenomen, waarin het optreden van den heer Haase c. s. wordt goedgekeurd. Het bestuur acht de stichting van de Sozialdemokratische Ar- beitsgemeinschaft" juist en verbindt zich, die in ieder opzicht krachtg te steunen. Het ver wacht van de Arbeitsgemeinschaf t", dat zij zich onbekommerd om de aanvallen en dwaze verdachtmakingen zal vrij maken van alle be lemmeringen en zich alleen door de belangen van het volk zal laten leiden. De resolutie eindigt met het verzoek der controle-commissie, om den heer Haase weder tot voorzitter der partij te kiezen. DE „CHRISTUS" VAN OBERAMMEROAU. Een oorlogscorrespondent van het „Berl. Tagebl", die goed thuis is in Oberammer- gau, heeft veel brieven van kennissen gehad met de vraag of Anton Lang, de bekende Christusspeler, werkelijk gesneuveld is of niet Hij antwoordt daar nu op. „Deze vragen beginnen mij nu langzamer hand te vervelen. Ik verzoek er om mij einde lijk te gelooven, dat ik den man, die in No vember gesneuveld moet zijn, in December achter zijn draaischijf in Oberammergau heb zien zitten. De ziekelijke één en veertig-jarige man is geen 6oldaat en heeft nooit gediend. Zijn voorgan- er in de rol echter, de wereldberoemde ihristus-Mayr, was een forsch kanonnier en dé oorlog van 1870 haalde ook hem van zijn passie-tooneel naar München. Kolonel Hal der trok een bedenkelijk gezicht. „Het gaat toch niet", zei hij, „dat we den Christus-spe ler op het affuit zetten". En hij stopte den man in het artillerie-depot. Maar zijn lange haren Men kon aannemen dat de oorlog niet lang meer zou duren. De Ammergauers waren in alle geval van plan onmiddellijk na den oorlog hun tempel weer te openen. En als men nu de Christus van~zijn golvende haren beroofdeDe koloüel deed ook in dit opzicht een oogje toe. Maar boven hem stond generaal von Brodesser, die nooit wdde we ten van uitzonderingsmaatregelen. „Ais-de generaal in de kazerne kwam", zoo schrüft een kapitein in een brief naar Oberammergau „moest men Mayr in een kamer opsluiten, op dat de generaal den kanonnier met de lange haren niet te zien kreeg. Hij zou in staat ge weest zijn hem eigenhandig te kortwieken' Deze welgemeende hechtenis had ten ge volge, dat Christus-Mayr in 1871 onmiddel lijk weer verder kon spelen, zonder een prui kenmaker te hulp tem oeten nemen. EEN ZW1TSERSCHE STAD GEBOM BARDEERD. Over het bombard eer en door vliegmachi nes van de /.witsersche stad Pruntrut (Por- reatruy) wordt aan het Handelsblad geschre ven: Of het Ehiitflche of Fransche vliegers ge daan hadden, men wist het niet te zeggen. Maar het Fransch-gezinde volkje van de scmiderachtige Jura was heilig overtuigd, dat het geen Franschman geweest was. Dat konden alleen Duitschera gedaan hebben. 1 ladden zij eenige maanden geleden ook niet Chaux-de-i onds gebombardeerd Zij un uiers zijn de mannen van den Jlinken, vroo Lijken oorlog" voor wie zoo'n attaque „de schoonste dag van hun leven" kan zijn! Maar in de Rijnkantons dacht men er juist andersom over. Wel is waar was Chaux-de- Fonds destijds door de Duitschers gebom bardeerd, maar Berlijn had immers onmid del lijk verontschuldigingen aangeboden, en strengen maatregelen genomen, waardoor elke herhaling in de toekomst beslist onmo gelijk gemaakt werd. Neen neen, dat was weer eens een stukje echt-Fransche acbteloqs- heid, zoo niet erger! Eindelijk brachten de middagbladen 't „of ficieele communiqué" uit Bern, dat woorde lijk aldus luidde: Nationaliteit van de vlie gers nog niet vastgesteld, vermoedelijk Franschen" enz. Drie minuten later sein de Wolff met en zonder vonken over hee) de beschaafde wereld het „officieele" bulle tin uit Bern „vermoedelijk Franschen." Dat zat alweer 1 Maar de Juraaiens knipten met hun guiti ge slimmeoogen, en zeiden: „het kan niet waar zijn, de „poilus" doen zooiets niet." En zij hadden gelijk, tegen alle officieele ver moedens in. Want toen gisteravond een eer zaam landman zijn akkertje inspecteerde, vond hij daar onverwachts een „Blindgan ger" (niet te vertalen alsjeblieft) want het was een echte Duitsche „Blindganger" met onder op den rand geplakt een rood etiket van het „Deutsche Kriegs(rest niet meer leesbaar) bevattende een „Gebruiksaanwij zing voor werpbommen van 20 K.G." Intusschen komen nu ook de verklaringen in van de weinige menschen, die van het geval ooggetuigen geweest zijn. Zij verze keren, dat de twee vliegers bijna een half uur lang over de stad gekruist hebben, soms tot op .enkele honderde meters boven de hui zen daalden, en dus klaarblijkelijk niet ze ker waren van hun doel. Zij zochten waar schijnlijk het Fransche Montbéliard en wier hun helsche apparaten op het vreedzame orrentruy. Mochten zij zich vergist heb ben, dan kon Berlijn immers verontschuldi gen. Het wa3 te doen om „den schoonsten dag van hun leven." En vijf bommen smakten tusschen de nog slapende huizen van een vriendelijk Jura- sisch bergstadje. KORTE BERICHTEN. De Engelsche admiraliteit spreekt het bericht in de Kölnische Zeitung als zou een Engelsche kruiser, vermoedelijk de Donegal, gezonken zijn. tegen. In Nisj is de eerste Bulgaarsch school plechtig ingewijd, verscheidene hooge autori teiten waren aanwezig. Een Engelsch schip bombardeeerde Smyrna gedurende 3 uur en 6choot forten en kustverdedigingswerken plat Een brief uit Konstantinopel, aan de aandacht van de censor ontsnapt, bericht, dat daar dagelijks 50 menschen van honger sterven, wordt uit Londen aan 't Hbld. ge seind. EEN*kEüEERlNUÖV EKKLAR1NG NOODZAKELIJK. Men schrijft ons van uit uè Vaderlandsche Club; Het kan niet genoeg onder de aandacht van de Regeering worden gebracht, dat nei dringend uoodig is, eenige openüjxe rnede- deeiingen te doen tot opheldering van- onze internationale verhoudingen. Ondanks auer goeden wil en zedbeheersching} blijft er on zekerheid en ongerustheid heerschen, en de meest verschillende verhalen doen nog steeds de ronde, die niet onderdrukt kunnen worden anders dan door een onomwonden regee- rmgsverklaring. Het Nederlandsche volk zal zijn lotswisse lingen moeten doormaken met de rustige en ernstige kracht van een mondig volk. Het zal du ook kunnen, maar dan moet liet zoo veel mogelijk weten waar het aan toe is. 'Zooais het-nu gaat, worden slechts ver warring en misverstand gesticht. Ook al behoeft men niet aan eenig drei gend gevaar te gelooven, en, al is de kans van hersenschimmige voorstellingen aller minst uitgesloten, dan nog hebben de Neder landers recht, te kunnen overzien, walarmede zij te rekenen hebban of waarmeé niet. Dit is niet een verlangen uit nieuwsgierig heid maar uit het verantwoordelijke staatsburgerschap, waarvan iede^ zich door drongen moet gevoelen. Er mag dus worden verwacht dat de Re geering uiterlijk na afloop»van het Comité- Generaal, dat heden gehouden wordt, een officieele verklaring zal bekendmaken, waar in de toestand en ae vooruitzichten duidelijk worden toegelicht. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de, vergadering, welke heden gehouden wordt, is vólgens de agenda aan de orde: Wetsontwerp tot verleening van ouder domsrenten aan behoeftigen. Bij den aanvang der vèrgadering zal de voorzitter voorstellen een vergadering met gesloten deuren te houden teneinde de regee ring in staat te stellen aan de Kamer in co- mite-generaal mededeelingen te doen. Bij het einde der vergadering trekking van de atdeelingen. Uit Anna-Paulownapolder: E>e herstelde dijk aan de doorbraak heeft thans over de geheele lengte een hoogte van 2 M, -j- A. P. verkregen. Op sommige plaat sen is deze hoogte reeds 2.50 M. tot 2.75 M. De dijk heeft, ook overal voldoende vast heid verkregen, zoodat nergens meer water doorsijpelt en men hem reeds sterk genoeg acht een niet te zwaren stormvloed te kun nen weerstaan. Aan de uitmaling en afspui- ing van den Oostpolder wordt dus met kracht gewerkt. Me( het stoomgemaal bij den dijk Wieringerwaard worden centrifu gaalpompen en stoomzuigers op verschillen de plaatsen in werking gesteld om het water in de Van Ewijcksvaart of onmiddellijk op de zee te loozen. In den nu bijna geheel bewoonden Wed- polder ziet men verlangend uit naar regen, die het zoutgehalte van den bodem zal doen verminderen en het zoo noodige drinkwater zal1 verschaffen. Wel is in de voorziening hiervan groote verbetering gekomen, nu dit water met daartoe ingerichte sproeiwagens uit Helder bij de bewoners wordt rondge bracht, maar men kan slechts een beperkte hoeveelheid krijgen. Het meeste water, in vletten aangevoerd, moet nog dienen tot het onderhoud der stoomgemalen. (N. R. Ct.) WIJZIGING L. O. WET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het lager onderwijs. Daaromtrent wordt in de memorie van toe lichting o. a. het volgende medegedeeld Sinds bij de wet van 28 December 1806 zekere akten van bekwaamheid als onderwij zer en als hoofdonderwijzer, in Nederlandsch Indië afgegeven, gelijk gesteld zijn met de gelijksoortige in Nederland uitgereikt wor dende akten, en nadat bij dé wet yan 3 Juni 1905 bepaald is, dat de tweejarige werk zaamheid als onderwijzer, welke vereischt wordt om het hoofdonderwijzersexamen af te leggen, ook in Nedërland&ch-Indië kan wor den' doorgebracht, is herhaaldelijk aange drongen op uitbreiding van deze bepalingen. In het bijzondér werd met dezen aandrang beoogd: lo. -gelijkstelling te verkrijgen voor akten van bekwaamheid in afzonderlijke vakken, zoowel in de Oost-Indische bezittingen als in de West-Indische koloniën afgegeven; 2o. te bereiken, dat ook een tweejarige werkzaam heid als onderwijzer in de Oost-Indische ko loniën toelating zal geven tot het examen voor dé hoofdakte hiér te lande. In overeenstemming met het gevoelen van den minister van koloniën is de minister van binnen landsche zaken van meening, dat er al le reden is aan deze wenschen tegemoet te ko men. Van de daartoe noodige wijziging van art 82 wordt tevens gebruik gemaakt om een wettelijke uitzonderingsbepaling te maken voor onderwijzers, candidaten voor het hoofd onderwijzersexamen, die ten gevolge van de mobilisatie het bewijs van ten minste twee ja rige werkzaamheid als onderwijzer niet kun nen overleggen. Naar de meening van den jdinister bestaat daartoe alle aanleiding, zoowel omdat het wenschelijk is de bestaansvoorwaarden der, gemobiliseerde onderwijzers niet meer dan noodlg is te verzwaren, als omdat de breede- re ervaring, door die onderwijzers opgedaan, eenigszins opweegt tegen het tekort aan schöolpractijk. Het komt den minister voor, dat de dispensatie niet overgelaten moet worden - aan de voorzitters der commissiën, maat aan den minister moet blijven en dat 't niet noodig is het voorséhrift een bepaald tij delijk karakter te doen dragen. Artikel 82, tweede.lid wordt gelezen als volgt: „Door Ons wordt bij besluit, den Raad van State gehoord, aangewezen, welke in de kolo niën en bezittingen afgegeven akten van be kwaamheid tot het geven van lager onderwijs voor zoover die zijn verkregen wegens het met goed gevolg afleggen van examens, afgeno men met gelijke of ongeveer gelijke eischen en zooveel doenlijk, volgens dezelfde regelen als. voor die examens in Nederland volgens deze wet zijn vastgesteld worden gelijkgesteld \net de overeenkomstige akten,, die Neder land' worden uitgereikt. Uit dem emorie van Toelichting blijkt, dat, in afwijking van de regeling van 1896, .deze vorm gekozen is, ter voorkoming van de moei lijkheid, dat óf de koloniale wetgever in zijne onderwijsverordeningen al te zeer gebonden zou zijn aan de regeling, 'welke in het moe-' derland bestaat, óf wel dat de Nederlandsche onderwijswetgeving wijziging zou behoeven zoodra een daarin vermeld stelsel in de be trokken kolonie zou zijn verlaten. Volgens de in Nederlandsch-Indië bestaan de regeling kunnen de akten in de vreemde talen, wiskunde, landbouwfckündie en gymnas tiek worden behaald door personen, die niet in het bezit Zijn van de onderwijzersakte, tfat ingevolge art. 86 der wet hier te lande niet mogelijk is. Gelijkstelling zonder meer zou dus met het oog op benoembaarheid in een betrekking een bevoorrechting kunnen beteeke- nen vail de bezitters dezer Indische akten. Wordt ten opzichte van die akten bepaald, dat zij gelijke bevoegdheid geven als de over eenkomstige Nederlandsche, mits de houder tevens in het bézit vaft de onderwijzersakte, dan is, waar het den minister voorkomt, aan het bezwaar voldoende tegemoet gekomeh Daarvoor strekt een voorgesteld nieuw derde lid van art 89. Ten slotte wordt een nieuw lid van dit art. voorgesteld; luidende: De gelijkstelling volgens het tweede lid geldt ook voor die gevallen, waarin aan het bezit van eene Nederlandsche akte andere rechten dan de bevoegdheid tot het géven van onderwijs verbonden zijn. Gemengd nieuws. WATERSNOOÉ). Te Zaandam wordt de toestand thans inet den dag beter. Met eiken centimeter, dat 't water zakt, komt weer een grooter deel van de paden droog, en worden steeds meer hui zen van het water verlost. Gisteren en vannacht is met kracht door de beide sluizen op de Zaan gespuid, tengevolge waarvan, dank zij ook het werken van de watermachines, het water in de laatste 24 uur ruim 12 c.M. is .gezakt. Hedenmorgen was de stand van het water in den Oostzanerpolder 43 A. P. (de hoogste stand, die genoteerd werd was 70 c.M. boven A. P., een verschil alzoo van 1.13 M.). Aangezien het water in de Zaan sedert vannacht belangrijk was gestegen, was he- I>e Burgemeester ran Alkmaar brengt *er kennis Tan belangheb benden, dat de nl (betaling der ver goedingen, loopende over het tijdvak van 30 Maart tot en met H April, sal plaats hebben ten Madhulse op Donderdag O April a.»., voor zooveel de LAUDWEEB en den I,AHD8TOBK betreft van 10—11 aar en voor zooveel de MILITIE aan gaat van 1113 nor. Alkmaar. 4 April 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt hierbij ter kornis van die WINKELIERS en VENTERS in VERSCHE ZEEVISCH, die van Regeeringswege aan de Gemeentebesturen zal worden verstrekt, dat door hem met DE DISTRIBUTIE VAN DJEZE V1SCH IS BELAST DE HEER A. C. MEIJER, Vischhandel, wonende LANGE- STRAAT No. 50; dat de aanvragen tot het bekomen van zoodanige Visch, waarvan de verstrekking zich hoofdzakelijk zal bepalen tot SCHEL- VISCH, van heden af behoor en te worden gedaan aan den distribuant voornoemd en wel zoo mogelijk tegelijk voor één week, met gespecificeerde aanduiding van de te ont vangen hoeveelheid per dag; dat bijaldien aan de gemeente de aange vraagde hoeveelheid wegens onvoldoenden aanvoer niet kan worden verstrekt, aan de verkoopers de door hen aangevraagde hoe veelheid zoo na mogelijk ponds-pondsgewij ze zal wordert geleverd; dat zonder eenige onkosten deze Visch (SCHELVISCH) Zal worden berekend tegen den prijs van 11.25 per mand, te voldoen bij het in ontvangst nemen der visch in ban den van den heer MEIJER voornoemd; dat de maximum-kleinhandelprijs,- waarte gen aan consumenten geleverd moet wor den, voor SCHELVISCH bedraagt 0.30 per K.G. en dat voor belanghebbenden de algemeene voorschriften omtrent de versche Visch voor ziening ter Secretarie ter inzage liggen. Alkmaar, 4 April 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt, overeenkomstig artikel 15, 2de lid, der Wét van 26 Mei 1870 (Staats blad no. 82), ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secretarie gedurende dertig dagen na heden; ter inzage is nedergelegd eene opgave van nitkoinsten, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der genoemde wet. Alkmaar, 4 April 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIP PIN O. denmorgen bet verval gering, zoodat het spuien vanmorgen niet veel effect sorteerde. Op de paden hebben verschillende bewo ners hun huizen weer betrokken, terwijl an dere bezig zijn hun woningen schoon te maken met de bedoeling er met een paar da gen weer te gaan wonen. Evenals bij het begin van de ramp ziet men ook nu weer, doch nu in tegenovergesteld'e richting, karren met huisraad door de straten rijden. In de toevluchtsoorden neemt nu ook ge leidelijk het aantal vluchtelingen af. In de Hervormde kerk aan de Oostzijde, waar in het pegin 72 gezinnen met ruim 300 pèrsonen onderdak vonden, is dit getal thans reeds tot 37 gezinnen met ongeveer 140 personen te- ruggeloopen. In de school aan de stadswerf daalde het van 300 tot tip de helft. Dezelfde verhouding bestaat ook voor de andere vluchtelingengebouwen. SCHANDELIJK. Een matroos en een soldaat zijn Zondag in de woning van een 50-jarige winkelierster te Vlissingen binnengedrongen. Zij deden de vrouw Onzedelijke voorstellen en hebben haar'vervolgens beetgegrepen. De vrouw, dié alleen thuis was, is geruimen tijd' met de onverlaten worstelende geweest, waarna de sujetten zijn heengegaan, nadat één hunner eerst de winkellade heeft gelicht. De vrouw heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. De politie stelt een zeer streng onderzoek in. (Hbld.) STENOGRAFIE EN MACHINE- SCHRIJVEN. Men schrijft ons: Bij de te Amsterdam en Nijmegen gehou den examens voor Stenografie en Machine- schrijven, vanwege de Hollandsche Federa tie van Sten. Leer. systeem I. Pitman, slaag den: Voor diploma A. de dames: N. J. van den Ju i I

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1