DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 81 Honderd en adÉittiende jaargang. 1916 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. WOENSDAG Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 5 APRIL DUITSCHLAND. ENGELAND. NEDERLAND. - Beschikbaarstelling Zuiderzeeharing en Bokking. GROOTE te ALKMAAR, op Maandag 17 April 1916. ALKMAAR, 5 April. Havas meldt, dat de Fransche generale staf, die de Duitschers niet de baas wil. laten blij ven bij het nemen van het initiatief in strate gische zaken, de hevige Duitsche manifesta ties in den strijd bij Verdun heeft beant woord met' een krachtigen tegenstand, die nauwkeurig afgemeten was. M. a. w. de Franschen hebben een tegenaanval op eenigszins groote schaal uitgevoerd. En daarbij hebben zij, volgens de Fransche le- gerberichten het westelijk gedeelte van het dorp Vaux opnieuw bezet en ook het bosch Cailette. Het Duitsche legerbericht erkent, dat de Franschen met groote macht de door hen verloren stellingen poogden terug te ver overen, maar verklaart, dat alle tegenaanval len werden afgeslagen. Dat is dus een abso lute tegenspraak, welke wij niet vermogen op te helderen. Het allerlaatste Fransche legerbericht zegt, dat na een geweldige artilleristische voorbe reiding de Duitschers bij het aanbreken van den dag gisteren een hevigen aanval deden tegen de eerste linie, 300 M. ongeveer ten oosten van Douaumont, teneinde het Ecail- lettebosch te heroveren, waaruit de Fransche troepen hen juist verjaagd hadden. Daarop trachtten de Duitschers opnieuw de stellin gen van het Douaumontplateau om te trek ken, maar het artillerievuur vernietigde de aanvallers. De overlevenden vluchtten in het Chauffeurbosch, waar de artillerie hen nog geduchte Verliezen toebracht Op den linker-Maasoever poogden de Duit- echers uit het dorp Malancourt op te rukken en het aangrenzende Haucouri te veroveren, doch volgens dit Fransche communiqué mislukte ook dit en kregen de Duitschers nog niet zulke zware verliezen als thans hier en bij Douaumont en Vaux, terwijl dé ter genaanvallen der Franschen alle resultaten, door de Duitschers in de laatste dagen ver kregen, teniet deded. J Van Fransche zijde wordt voorts nader medegedeeld, dat men in den nacht van 1 April, zonder dat de tegenstander het merk te, de stellingen ten noorden van de Forges- beek heeft ontruimd, ten einde niet van dat stroompje te worden afgesneden. Blijkbaar gold het een zwakke positie, waarbij men liever geen water in den rug heeft. Het dorp Béthincourt is echter Ln Fransche handen ge bleven. is er strijd tusschen de Duitsche en Fransche legerberichten, de Engelsche en Duitsche komen hierin overeen, dat de En- gelschen er in geslaagd zijn bij St. Eloi een mijntrechter te heroveren. Zeppelins zijn voor de vierde maal boven Engeland verschenen. Schade moet niet zijn aangebracht. Door een ongeluk is in Kent een kruitfabriek in de lucht gesprongen, waarbij ongeveer 200 slachtoffers moeten zijn gevallen. Verband met de Zeppelin-aan vallen houdt deze ramp reeds daarom niet, wijl de brand in de fabriek in den namiddag plaats vond. Eén en dertig entente-vliegtuigen hebben bommen geworpen op Duitsche kampemen ten in België en een ander vliegeskader der geallieerden heeft het station Conflans be stookt, terwijl vier Ehiitsche vliegmachines werden neergeschoten. Van getorpilleerde of gezonken schepen behoeft heden geen melding gemaakt. Tenslotte zij medegedeeld, dat de Engel sche minister van financiën Engelands gelde lijke draagkracht heeft uiteengezet, bij het indienen der begrooting, welke'is opge maakt in de veronderstelling, dat de oorlog het heele begrootingsjaar zal voortduren. IN DEN RIJKSDAG. In den Rijksdag is een interpellatie gehou den door een sociaal democratisch afgevaar digde over de toestanden in het Engelsche ge vangenen-kamp Ruhleben. De minister van oorlog zeide in zijn antwoord' niet te begrij pen, hoe men zich zoo kon interesseeren voor de geïnterneerde onderdanen van vijandelij ke staten. Overigens, zei hij, ware het zeer te wenschen dat het de geïnterneerde Duit schers in Engeland even goed ging als de Engelschen in Ruhleben. EEN MILLLARDEN-NOTA. De Engelsche minister van financiën heeft de begrooting voor dit jaar ingediend. Het totaal der uitgaven bedraagt 21900 millioen gulden, hierin zal voor 14876 millioen wor den voorzien door een leening, terwijl 6024 millioen uit de inkomsten bestreden zullen worden. Tot de verhoogde belastingen behooren een progressieve inkomstenbelasting tot 3 op de 12, deze moet 522 millioen opbren gen, een belasting op publieke vermakelijk-' ïeden moet 60 millioen gulden opbrengen, een op spoorkaartjes 36 millioen. De suiker zal 21/2 et. per pond hooger belast worden, op iedere duizend lucifers zal 20 ets. belas ting worden geiheven, de oorlogswinsten zul len tot 60 pCt. worden belast, minerale wa teren, cacao, vergunningen voor automobie len zijn ook in het belastingplan opgenomen. De minister zei, dat hij bij "het opmaken van de begrooting was uitgegaan, van de ver onderstelling, dat de oorlog het geheele fi- nancieele jaar zou duren. Het vorige jaar bedroegen de uitgaven 18708 mill. g. Daar van was aan voorschotten verleend: 3168 millioen aan de geallieerden en 624 millioen aan de overzeesche bezittingen; aan 't eind van het jaar 19161917 zullen deze cijfers in totaal 9600 millioen zijn, de totale schuld van Engeland zal dan zijn: 31680 millioen gulden. Aan het eind van zijne rede zeide de mi nister dat Engeland terecht mag zeggen nóch in militairen nóch in burgerlijken moed te zijn te kort geschoten. KORTE BERICHTEN. Door den Korting van Italië begeleid, maalde minister Asquith een tocht langs het front, die twee dagen duurde. Levendige toe juichingen ontbraken natuurlijk niet. Het is nog steeds niet zeker, of de Sussex en de Englishman zijn getorpilleerd of wel dat ze op mijnen xi\n geloopen. Deze zaak is van veel bfelang, daar in 't eerste ge val de spanning tusschen de Vereenigde Sta ten en Duitschland zeer zou verergeren. In Duitschland blijven op verschillende plaatsen pokken voorkomen. In Oostenrijk kwamen in de laatste drie weken 4952 geval len ter kennis van de autoriteit, waarvan 4714 in Galicië en Boekowina. De Engelsche minister van munitie deelt mede, dat de vorige week in een kruitfa briek in Kent een ernstige brand is uitgebro ken. De brand1 werd' tegen den middag ont dekt en tot 2 uur 's nachts hielden de ontplof fingen aan. Er zijn ongeveer 200 slachtof fers. Er werken thans 195000 vrouwen in de Engelsche munitiefabrieken. DE REGEER1NOSVERKLARINO. Verschillende groote bladen hebben zich uitgesproken over de gisteren in de Kamer afgelegde Regeeringsverklaring. Over 'tal een is men verheugd over het feit, dat de legeering blijkbaar voornemens is zich nu en dan officiéél te uiten. De Regeering sprak, zegt de Delta correspondent van de Telegraaf, maar z weegl De Tel. schrijft verder: In de verklaring wordt weer eens uitdruk kelijk vastgesteld, dat de strikte handhaving van onze neutraliteit ons onwrikbaar besluit is. Dat zal te Berlijn en Londen ongetwij feld een zeer geruststellende uitwerking heb ban. Wij gaan dus niet ten oorlog, thans evenmin als in de afgeloopen een-en-twintig oorlogsmaanden. Wij meenen deze verkla ring meer gehoord te hebben. Van ultimatums is dus geen sprake, van stopzetten van onzen uitvoer geen sprake, van het wisselen van krachtige nota's over de torpedeering onzer schepen, geen sprake Wij nemen enkel en alleen voorzorgsmaatre gelen tegen de door minister Cort van der Linden niet genoemde concentratie van Duitsche troepen aan onze grenzen. Met welke bedoeling die troepen zich daar be vinden, vernemen wij niet. De Haagsche redacteur van het Handels blad schrijft in zijn Kameroverzicht, dat de positieve kant der aanleiding tot de opschud ding, die gewekt is, in 't duister blijft Men zal er in moeten berusten en daarbij hebben te bedenken dat, al is het Ned'erlandsche volk omtrent de toedracht der zaak niet ingelicht, de Nederlandsche volksvertegenwoordiging dit nu, althans waarschijnlijk, wel is. Dit is, in de verhouding tusschen Regeering en Volk in deze tijden, een stap vooruit, eén stap af gedaald van den Olympus waarop, naar we reeds geruimen tijd' geleden hebben betoogd, de Regeering zich te veel houdt. De Kameroverzichtschrijver van de N. Rott. Crt. vindt een geruststelling in het feit, dat de geheime vergadering der Twee de Kamer slechts anderhalf uur duurde. Er schijnt, zegt hij, niet veel verschil van ge voelen te hebben geheerscht. Dat laat zich trouwens begrijpen, wanneer men de open bare verklaring, door minister Cort van der Linden, in aansluiting aan het medegedeelde in comité-géneraal afgelegd, in het oog houdt. De schorsing van het verleenen van periodieke verloven ziehier de officieele pevestiging van het reeds in verschillende bladen geconstateerde feit is niet het ge volg geweest van bestaande politieke ver wikkelingen. Geen conflict, geen onmiddel lijk dreigend oorlogsgevaar, geen ultimatum of oninwilligbare eisch, niets van dat al is ëischt, er is een maatregel van voorzorg ge nomen in verband met het onwrikbare besluit om onze neutraliteit stipt te handhaven. Voor een paniek bestaat dus geen aanlei ding. De Nieuwe Courant schrijft. Het is weinig wat de regeering ter verkla ring van den schok, door de berichten van verleden week met haar voorkennis teweegge bracht, na vier dagen heeft gezegd. Maar het is althans iets. Het is in hoofdzaak negatief, maar het snijdt zekeren alarmeerenden ge ruchten en gissingen den pas af. Ware deze zelfde verklaring verleden Vrijdag terstond lekend gemaakt, het beruchte Avondpost-bul letin zou achterwege zijn gebleven of onmid dellijk achterhaald. De edities der Duitsche avondbladen zouden niet hebben geprijkt met de vette letters, dwars over hun voorpagina heen: Englisches ultimatum an Holland! De beurs in Amsterdam zou minder van streek geraakt; de beginneqde zilver-paniek waar van de gevolgen zich sinds Vrijdag in het da- gelijksch verkeer hinderlijk doen gevoelep, zou wellicht achterwege gebleven zijn. Op een te hoog opgevlamde ontsteltenis zou niet een te sceptische gerustheid zijn gevolgd. In één woord, een snelle en beleidvol toe gepaste 'regeerings-publiciteit bad veel goed nrnnen doen. Dat de Regeering niet volhard heèft in haar volstrekt stilzwijgen, doet ons genoegen en wij leggen ons neer bij haar verzekering dat het niet in 's landsbelang zou zijn omtrent den inhoud van de gegevens die zij ontving eendge mededeeling te doen. Wij hebben een vaag vermoeden, dat ook de Kamerleden in comité-generaal omtrent dien inhoud niet bijster veel hebben vernomen. En allicht word de zwijgzaamheid van de Regeering gerecht vaardigd door haar overtuiging dat de kans op de gevreesde „toeneming der gevaren waaraan ons land blootstaatvergroot zou worden indien zij de redenen voor haar vrees tot de openbaarheid doordringen liet. Maar wel hopen wij dat van elke gewichti ge beraadslaging in aen ministerraad welke uitwerking naar buiten kan hebben, voortaan steeds onafscheidelijk deel zal uitmaken de vraag of, wanneer en hoe daaraan van re- geeringswege publiciteit 'of toelichting zal worden gegeven. VERKLARING VAN DEN OPPER BEVELHEBBER. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht neemt geenerlei verantwoordelijkheid op zich voor eenig bericht, waarbij niet uit drukkelijk blijkt, dat het is uitgegaan van zijn Algemeen Hoofdkwartier. IN BESLAGNEMING VAN OVER ZEE VERVOERDE BRIEVENPOST. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een mededeeling, getiteld: „Diplomatieke Be scheiden betreffende de inbeslagnemingen door de Britsche autoriteiten van over zee vervoerde brievenpost" Ter inleiding van deze mededeeling wordt er aan herinnerd, dat in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk III der Staats- begrooting voor 1916 werd medegedeeld dat, toen de Nederlandsche regeering hac vernomen dat postzakken aan boord van ver schillende Nederlandsche schepen door de Britscheautoriteiten waren in beslag geno men, zij terstond tegen deze handelwijze döor tusschenkomst van Hr. Ms. gezant te Lon den met klem heeft geprotesteerd, zich beroe pende op de bepalingen van het XI de Ver- drag van Den Haag van 1907, nopens zeke re beperkingen van de uitoefening van het buitrecht in den zeeoorlog. De Britsche regeering zoo deelde ge melde Memorie van Antwoord mede heeft in antwoord op'het Nederlandsche protest aangevoerd, dat de inbeslagneming van brie venmalen aan boord van Nedeflandsche sche pen niet met het vermelde Verdrag in strijd was, daar die inbeslagneming steeds hac plaats gehad binnen het Britsch watergebied volgens de Britsche regeering waren, daar voor dit gebied het Verdrag niet gold, daar binnehkomende, ten volle onderworpen aan die uitoefening van de Britsche souvereiniteit De Regeering beeft thans dloen afdrukken de tot de Britsche regeering gerichte nota van 18 December 1915, waarin de Neder landsche haar bovenvermeld protest tegen het inbeslagnemen van brievenzakken uit bracht, benevens de nota van 12 Januari 1916, door de Nederlandsche Regeering tot de Britsche gericht, naar aanleiding van het antwoord van laatstgemelde regeering op het Nederlandsche protest. Voorts werd medegedeeld, dat op 1 April 1916 de Britsche gezant en de Fransche ge zant uit naam hunner regeeringen aan de Nederlandsche Regeering een Memorandum hebben, overgelegd nopens de onderwerpelij- ke aangelegenheid. Ook dit memorandum is afgedrukt. Er werden daarin mede beschou wingen gewijd aan de inbeslagneming van postpakketten. Voor zooveel noodig wordt daarom aangeteekend, dat die beschouwingen geen terugslag zijn op een van Nederland sche zijde tot de geallieerde regeeringen ge richt vertoog. De Nederlandsche regeering toch is niet van meening dat de pakketpost deelt in de onschendbaarheid, door het Haagsche verdrag aan de over zee vervoerde brievenpost gewaarborgd. Zij heeft tegen de inbeslagneming van postpakketten dan ook alleen geprotesteerd, wanneerdezegeschiedde in strijd met het stellig volkenrecht op hef stuk der bevoegdheden van belligerenten ten aanzien van op neutrale schepen over zee ver voerde goederen. Het lijdt volgens de Nederlandsche Regee ring geen twijfel, dat de term „correspon- dance postale" in het Haagsche verdrag om vat zendingen van effecten, coupons en ande re papieren van waarde. De oorlogvoerenden mogen deze derhalve onder geen beding in beslag nemen en de minister van Buitenland sche Zaken vraagt dan ook de teruggave van de door de Britsche overheden aangehouden zendingen van dezen /aard. SAMENWERKING VAN NEUTRALEN. Over aaneensluiting van neutrale staten waarop in den laatsten tijd naar aanleiding van onze sclieepsranipen die heden weder met de torpedeering van een Nederlandsche schoener vermeerderd zijn! in deperswerd aangedrongen, schrijft staatsraad Struycken in Van onzen Tijd, dat hij in dat denkbeeld geen vertrouwen heeft. Vooreerst niet ornaat het naar zijn mee ning een weinig verheffenden indruk zou maxen, indien wij, terwijl wij en de neutra len in 't algemeen de grofste rechtskrenkin gen sinds Augustus 1914 anderen aangedaan, rustig hebben aangezien, thans nu ons eigen belang, er bij werd betrokken, bet initiatief tot aansluiting namen. Maar vooral om een andere reden: „Maar juist dit feit, de ontkenning metter daad van een werxeiijke rechtsgemeenschap der volken, door gemeenschappelijke rechts- gedachten gedragen, waarvoor men metter- uaad wil opgomen, doet ons iedere verwach ting op een^ samenwerking thans van de neutralen ijdel achten. Het is waar, men behoeft daartoe geeq beroep te doen op het recht der volken, waarom niemand zich be kommert, maar kan wijzen op bet gemeen schappelijk belang, voor alle zeevarende neu tralen aan de vrijheid der scheevaart verbon den. Maar dan zal ook ieder der neutralen, Amerika vooraan, dit beroep toetsen eenig en bij uitsluiting aan zijn eigen belang en zal de kans zeer groot zijn, dat de meeste hun ner de vermeerdering van het gevaar op oor log, die van bet accoord, tot gemeenschappe lijk handelen, wanneer het recht van eén hunner wordt geschonden, het gevolg is, ge paard aan het te loor gaan van de vrijheid in ieder geval te handelen, zooals men zelf goeddenkt, een nadeel achten, waartegen het voordeel van de toegezegde ondersteuning der anderen, zoo men zelf onrecht onder vindt, niet opweegt. Wanneer met name Amerika alleen met zijn eigen belang te rade gaat en het zal niet anders doen is het moeilijk te verwachten, dat-het een voordeel erin zal zien, dat het eenerzijds onzen steun en dien der andere neutralen zal genieten, zoo het zelf in conflict komt met Duitsch land, maar anderzijds in zoodanig conflict zal geraken, ook als Duitschland de.Ameri- kaansche belangen zou sparen en alleen die der kleinere neutralen zou aanranden." BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Na het afleggen van de regeeringsverkla ring diende de heer de Savornin Lokman (c. h., Goes) een motie van orde in, om de Ouderdomswet van de agenda af te voeren Met het oog op den emstigen toestand acht te spreker het niet raadzaam het ontwerp te behandelen, dat de politieke hartstochten wel ontketenen zal. De heeren de Meester (U. L., den Helder) Limburg (V. D., Groningen) en Tydeman (V. L., Tiel) bestreden deze motie. Zij verwachten van een dergelijk besluit ongerustheid in ons land. van De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt hierbij ter aigemeene kennis, dat volgens oekomen bericht van het Cen traal bureau voor den Afzet van Visscherij- produoten, aan deze gemeente slechts ZU1- iaEkZEEHAKING en -BOKKING zal kun nen worden geleverd, mdien de gemeente zich rechtstreeks beiast met den verkoop aan de consumenten; dat in verband hiermede zijne aankondi ging van 27 Maart 1.1. wordt ingetrokken; oat met ingang van een nader bekend te maken dag de BOKKING tegen een daarbij te betalen pnjs voor de ingezetenen beschik baar zal worden gesteld UITSLUITEND aan de Vischmarkt, alwaar door daarmede belaste personen de verkoop zal plaats heb ben, met dien verstande dat per dag aan den- zelfden persoon en voor hetzelfde gezin niet meer dan 24 stuks zullen worden verstrekt en dat bij overtreding van dit voorschrift aan den overtreder en het gezin, waartoe hij be hoort, geene Bokking meer zal mogen wor den verkocht. Alkmaar, 5 April 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene ken nis, dat zij bij hun besluit van heden vergun ning hebben verleend aan W. F. STOEL Jr., handelende onder de firma W. F. STOEL Zn., industriëel aldaar, tot het uitbreiden, van zijne STEENHOUWERIJ, door het bijplaat sen van een electro-motor van 17 P.K., die nende tot het drijven van steenbewerkings- machines, in het perceel Luttik-Oudorp, Wijk C, Nrs. 19—23. Alkmaar, den 5 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd' het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van P. PELS, koopman al daar, om vergunning tot het oprichten van een LOMPENBERGPLAATS in het perceel Groot Nieuwland, Wijk D, No. 19. Bezwaj-en tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Ge meente, mondeling op Woensdag 19 April e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan dé verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 5 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Sécretaris. De heer Nolens (r. k., Venlo) acht de aan neming van de motie in het belang van het kabinet, dat een nationaal kabinet moet zijn. j Na langdurige, vaak heftige discussies werd' het voorstel-Lobman verworpen met 51 tegen 41 stemmen. Nadat de Voorzitter had verklaard, dat hij zelf met het uitstelvoorstel zou zijn gekomen als hij den toestand' zoo ernstig in zag als de heer Lohman en Minister Cort van der Linden medegedeeld had', dat de regeering geen bezwaar had met de be handeling der zaken voort te gaan, werd de Ouderdomswet in behandeling genomen. De heer De Visser (c.-h., Katwijk) noemde het ontwerp de kroon van den strijd derS. D. A. P. in land en parlement. Aan de Invalidifeitswet-Talma is geen argument voor Staatspensioen te ontkenen. Het afbreken dier wet is staatsrechtelijk ongeoorloofd. Staatspensioen is verwerpelijk op financieele en moreele gronden. Het bevordert het steu nen op anderen en tevens op 's lands kas en voert steeds tot dóoreenmenging van staat en maatschappij. Dit nummer bestaat alt 2 Maden. COURANT

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1