Van Hollands I.S. grootste on moest moderne inrichting, speciaal voor Hoeren- en Kinderkleedirg, gemaakt en op maat. Alkmaar, Telef. 212. Zondags tot 12 uur geopend. Alkmaar, Telef. 212. Zondags tot 12 uur geopend. Firma H. S. CLOECK, Kleedermakers. Telegrammen van limlcn. Nederland. LAAT, hoek Boterstraat, Opgericht 15 Maart 1865. Eigen werkplaatsen a/h. magazijn. LAAT, hoek Boterstraat, Opgericht 15 Maart 1865. Eigen werkplaatsen a/li. magazijn. GEEN S. D. A. P. CONGRES. Naar aanleiding van de stemming in de afdeelingen der S. D. A. P. over de vraag of dit jaar al dan niet het gewone Congres zou worden gehouden, besloot het partijbe stuur, naar „Het Volk" meldt, geen congres te houden althans niet met Paschen of met Pinkesteren. Slechts 30 pCt. der uitgebrachte stemmen had bezwaar tegen het niet-houden van het congres. Gemengd nieuws. AARDBEVING. De volgende mededeeling is van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Door de seismografen van het Instituut werd Zondagnamiddag 2 April een zeer zwakke aardbeving op geringen afstand op- geteekend, waarvan het begin valt om 1.59 min. 55 sec. tijd van Amsterdam en waarbij trillingen optraden van een periode van een halve tot één seconde. Van enkele plaatsen in Nederland (Helder, Moordrecht, Gouda), kwamen berichten in van een omstreeks 2 uur gevoelde aardbeving, terwijl volgens een bericht uit Klundert 6 minuten voor 2 uur een zware ontploffing gehoord werd, daarna gevolgd door een tweede, die iets minder he vig was. Het Meteorologisch Instituut acht het van belang, nadere bijzonderheden om trent deze aardbeving te vernemen en zal daarom gaarne berichten ontvangen van per sonen die de aardbeving of trillingen waar genomen hebben, liefst met een nauwkeurige tijdsopgave in spoortijd, of met mededeeling van het verschil tusschen het gebezigde uur werk en de stationsklok. POKKEN. Het Corr.-Bureau verneemt: Naar wij vernemen heeft zich in den Hahg bij een persoon daags nadat hij uit het bui tenland was aangekomen een vermoedeliii geval van pokken voorgedaan. De patiënt is onmiddellijk afgezonderd. Alle noodige voorzorgsmaatregelen zijn aanstonds geno men, zoodat dit geheel op zich zelf staand verdacht geval geen aanleiding tot ongerust heid behoeft te geven. STATION UTRECHT. Geweldige opschudding aan het anders zoo stille station te Gouda. Witkielen, cou ranten- en spritsjongens zijn geheel uit hun gewone doen. Een passagier staat in hun midden te gesticuleeren. Een reporter schiet toe, wil er het zijne van weten. Den passagier hoort hij roepen: ik ben hier in Utrecht!— de witkielenin Gouda, man Juist komt de chef aanloopen, informeert wat er te doen is en. zegt tegen den passa gier. als je in Utrecht mot wezen, stap dan gauw in, want de trein vertrekt. Half in den wagon geduwd, herneemt de passagier zijn plaats in de 3e klas en. komt daar weer te zitten tegenover de passagiers, die hij zoo even „g'n dag" heeft gezegd. Tegen zijn buurman die hem gezegd heeft dat het Utrecht was: Maar mijnheer, 't is niet Utrecht, 't is Gouda Dat heb ik ook niet gezegd. Ik zei tegen dien anderen mijnheer die mij vroeg of het Gouda was: Hier is u t(e) recht! (N. Crt.) GROOT-NEDERLAND. De „Dietsche Stemmen", tijdschrift voor Nederlandsche stambelangen, melden: Aangezien na het staken van „De Vlaam- sche Stem" door de Vlamingen ernstig de be hoefte werd gevoeld aan een orgaan om be richten, hun nationale belangen betreffend, openbaar te maken, en waar ook van Zuid Afrikaansche zijde de wenschelijkheid van een dergelijk orgaan werd uitgesproken, heb ben eenige Vlamingen, Hollanders en Zuid- Afrikaners zich vereenlgd, om door middel van „een Groot-Nederlandsch Persbureau" Vlaamsche, Hoilandsche en Zuid'-Afrikaan- sche berichten van Nederlandsch stambelang aan de pers te doen toekomen. „Moge deze poging zegt het tijdschrift om ons volk in te lichten omtrent aange legenheden van Nederlandsche stambelang de medewerking van de Hoilandsche pers verwerven". UIT AKERSLOOT. Door den heer P. Dil, jaren lid der gemeen teraad alhier is wegens vportdurenae onge steldheid zijn ontslag als zoodanig aange vraagd. Tot melkcontroleur dér nieuwe Coöpera tieve Zuivelfabriek de Hoop alhier is be noemd den heer Jl. IJff van Uitgeest. Bepaalde zich de roodvonk alhier heer- schende, enkel en alleen tot heden bij kinde ren, nu zijn ook grooteren daardoor aange tast. Ook de geneesheer is er hier aan lijden de zoodat een assistent ter zijner vervanging aanwezig is. In déze gemeente is de prijs van de consumptie melk vanaf 1 April j. 1. vastge steld op 11 cent per liter. UIT HENSBROEK. Op ruim 66-jarigen leeftijd is overleden de heer P. Wijke, gedurende vele jaren opzichter van den polder Wogmeer. UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Aan het watersnood-comité werd uit deze gemeente een bedrag van 1565.25 afgedra gen, als opbrengst eener gehouden collecte voor dit doel. UIT OUDKARSPEL. Onze plaatsgenoot de heer F. Butter is be noemd tot Administrateur van .den bond van onderofficieren der Kon. Marine en Korps Mariniers te den Helder. DE BEMALING VAN WATERLAND. Het water is thans gedaald tot 40 c.M. be neden A. P., zoodat verschillende wegen ge deeltelijk boven komen en de andere niet meer overvaren kunnen worden. Langs het Noordhollandsch kanaal pas seerden gisteren voor het eerst enkele voet gangers van Ilpendam naar Purmerend. Het water is echter nog ruim 80 c. M. bo ven den gewonen stand. KORTE BERICHTEN. Het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin aan de Harskamp is uitgesteld. Van een te Dordrecht liggende sleep boot sprong de ketel. Twee werklieden be kwamen door uitvloeiend kokend water ern stige brandwonden. Door de S. D. A. zal de 16e April be schouwd worden als een internationale vrouwendag voor het algemeen kiesrecht. De drie man sterk zijnde bemanning van den getorpedeerden schoener, de „Elzina Helena", is te Vlissingen geland. Het aantal aan nekkramp lijdende mili tairen, dat opgenomen is in de Leidsche ba rakken, bedraagt thans zeven. Eén slachtoffer overleed. Voör Amsterdam IV werd als lid voor de Prov. Staten gekozen de heer H. R. du Mosch (U. L.). Op 85-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden dé heer P. H. Holtzman, oud-lid der Tweede Kamer. Te Zandvoort hadden twee jongens 125.gestolen en daarvan een viool ge kocht met het plan het land door te reizen De „Leidsche Ct." meldt, dat de beman ning van den logger „Noordzee V", behalve de hoofdpersoon uit het bekende drama van godsdienstwaanzin, uit het krankzinnigenge sticht te Medemblik ontslagen is. De „Prins der Nederlanden" is behou den binnengekomen. Een IJ muidensche trawler besomde gis teren aan de markt een vangst van 27.000! STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 5 April. 2e Klasse 3e Lijst. No. 6435 5000. No. 17102 1000. No. 15205 400. Nos. 11660 en 15619 elk 200. N s 10906, 16064 en 17783 100 STADSNIEUWS. ZEPPELIN GEZIEN? Men deelde ons mede, dat gisternacht door een patrouille van den vnjwilligen landstorm die op- oefening was, een luchtschip is waar genomen. Het schip werd door den officier van den troep en <'cn aantal manschappen duidelijk gezien. Men kon echter niet ui'ma ken of men met een Zeppelin te doen had of diet een luchtschip van andere nationaliteit. ONI SLAG VERLEEND De heer H. J. Vonk alhier, is met ingang van 1 Juli op verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der Gezondlie^scom- missie te Alkmaar, onder dankbetuiging voor ue in die betrekkingen bewezen diensten BENOEMD. Tot koster van de Evangelische Luthersche gemeente werd. gisteren benoemd de heer L. Boom. DE KAAS-INKOOP STOP QEZET. In de heden in café Central gehouden vet- gadering van de Vereeniging van kaashande laren in Noord-Holland is bij stemming met 24 stemmen (2 blanco's) besloten geen kaas te koopen noch direct, noch indirect, zoo lang geen consenten tot uitvoer verstrekt worden. Van dit besluit, zal mededeeling worden gedaan aan alle leden van de Vereeniging aan producenten en aan de vereenigingen van kaaskoopers in Friesland en in Zuid Holland. Dit besluit zal naar alle waarschijnlijkheid ten gevolge hebben, dat er a. st. Vrijdag hier geen althans weinig kaas aan de markt zal komen. Intusschen vernamen wij, dat de kans be staat, dat de hangende consenten-kwestie spoedig zal zijn opgelost. DE DOORBRAAK WAAGPLEIN GED. NIEUWESLOOT. In „de Opmerker", het bouwkundig week blad. dat ouder redactie staat van den heer P. H. Scheltema, komt een hoofdartikel voor over bovenstaand onderwerp. De schrijver komt er allereerst tegen op dat „de ontsiering in een veel verspreid geïllustreerd weekblad wordt afgebeeld en met een vleiend onder schrift de goê gemeente als iets moois wordt aanbevolen. Dit geschiedde voor een paar weken in „De Prins" met een ontwerp, geluk kig nog maar een ontwerp tot oplossing van de Waagplein kwestie te Alkmaar." Hij beschouwt vervolgens op grond van den zakelijke gegeven, welke in de Alkmaar- sche Courant no. 54 van 4 Maart j. 1. voor komen, de drie bekende plannen en zegt daarvan o. a.: „De perspectiefteekening van het Plan- Leguit vertoont een broeden gevel aan het Waagplein, in een soort van Hollandschen Renaissancestijl. De oplossing is niet bijzon der gelukiiig; doof zijn afmetingen over- heerscht de gevel op nogal brutale wijze de bescheiden gebouwtjes die er naast staan eji hij heeft een leelijke fout in de assenverdee- ling, daar op de onderbouw van vier traveeën een verdieping van yijf geplaatst is." „Het plan-Groen zou, naar de afbeelding te oordeelen, uit een aesthetisch oogpunt ver dé voorkeur verdienen boven het plan-Leguit. Het is veel minder pretentieus, al zijn er ook minder mooie dingen in als b. v. het niveau verschil in de verdiepingen boven de midden poort en boven de zijpoorten. Ook schijnt de .voorgestelde versiering met gele baksteen en sectieltegels niet zonder bedenking." „Het derde ontwerp is het plan-van den Bosch-Looman, dat, onbegrijpelijkerwijze, door „Heemschut" moet zijn aanbevolen en waarvoo: in „De Prins" reclame werd ge maakt." „Uitvoering van dit plan zou de gemeente de beschikking geven over twee lokalen, ge schikt, hetzij voor den gemeentelijken dienst, hetzij voor verhuur aan particulieren of aan het Rijk, hetgeen een niet onbelangrijke bate zou kunnen opleveren. Door dé galerijen zou een overdekte marktruimte verkregen worden van circa 500 M2. De kosten der poortge bouwen zijn geraamd op 18000, die der ga lerijen op 23000, samen 41000. Het jaar- lijksch renteverlies wordt geschat voor de ge bouwen op 400 en voor de galerijen op 1150, maar de voorsteller meent, dat de hoogere opbrengst der marktgelden dit offer geheel zal wegnemen of zal herleiden tot een offertje. Ook dit plan verbeeldt Oud-Hollandsche stijl te zijn, maar liet staat nog ver achter bij het Leguit-Qud-Hollandsch en bij het Wij nand Fockink-van Houten's Cacao Oud-Hol- landsch, dat men kent van alle Internationa le Tentoonstellingen. Het is beneden critiek en in het weekblad' „Architectural zegt H. F. S. er dan ook van „Gaarne zou ik den lieven lezer vergasten op een critiek, maar telkens wanneer mijn oog het schoons beschouwt, overvalt mij een ge voel van walging, zoodat ik maar zeggen wil, dat ik niets meer zeg. Alleen nog dit: die boog lijkt mij uiterst geschikt om de schuldi- gen gekleed in Oud-Hollandsche pakken, aan stevige moderne staaldraden op te hangen en ze elk met 'n eindje Oud-Hollandsch touw een vracht slagen op hun oud-Hollandsciie antalon te geven ten aanschouwe van den ond „Heemschut," welke blijkens het bij schrift, het Alkmaarsche Gemeentebestuur geadviseerd heeft, dit ontwerp als het beste te beschouwen." Of de voorgestelde, dramatische maatregel veel helpen zou willen wij in het midden la ten. De schrijver beveelt echter in het slot van zijn artikel het uitschrijven van een prijsvraag aan als den weg, om vrij zeker tot een goed resultaat te komen en op dat punt staan wij geheel aan zijn zijde. Een concreet geval, als waarmede men hier te doen heeft, is o.i. voor een priisvraag als geknipt en de kans schijnt ook nog niet verkeken." Van het inmiddels reeds afgehandelde voorstel van B. en, W. om de doorbraak te doen geschieden en zoodra de tijdsomstan digheden het zullen veroorloven voorstellen tot het maken van een doeltreffende afsluiting te overwegen, zegt de schrijver tenslotte: „Dit is het verstandigste voorstel, dat in de gegeven omstandigheden gedaan kon worden en met een Dagelijksch Bestuur en een Com missie van Bijstand, die zulk een voorstel doen is zeker ook wel te praten over een prijs vraag, laat ons hopen, met het gewenschte succes." ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. (Vervolg). DE VROUW IN 'T SPEL. 't Ging om een meiéje. Bekl. C. B. arbei der op Broek had zin in der en getuige C.' Kraakman ook. Dat gaf natuurlijk aanlei ding tot den leelijken nijd tusschen hen. En die kwam tot uiting op een bal in het café Peperkamp alhier. Kraakman Uoeg van bekl. op dat hal een klap tegen den neus. Dat werd, blijkens de stukken, gezien door C. Appelman. Kraak man en Appelman verklaarden nu voor de Rechtbank heel anders dan voor dengeen die het proces-verbaal opmaakte. Appelman wist den President niet te zeg ge- waarom de verklaringen van toen en nu uiteenliepen. De President wees beiden op den ernst van den eed. Zij hadden de waarheid te zeg gen en niet te draaien. Na eenige overweging werd de behande ling der zaak eenigen tijd geschorst, opdat de verbalisant, dé agent Van den Berg ge haald kon worden. Toen de agent aanwezig was verklaarde deze, dat Kraakman en Appelman beiden op het bureau kwamen. Kraakman had een wond in zijn gezicht. Dat was nog duidelijk te zien. Appelman verklaarde toen eerst, dat hij gezien had, dat bekl. Kraakman sloeg. Later wilde hij dat uit het verbaal hebben. Kraakman verklaarde nu, dat hij eerst een klap tegen het hoofd kreeg en toen nog tegen de stoelen viel. De President waarschuwde den beiden ge tuigen in den vervolge voorzichtiger te zijn met de aangifte. De O. v, J. vroeg vrijspraak togen bekl en zou overwegen of hij een vervolging tegen de beide getuigen zou instellen wegens het doen van een onjuiste aangifte. OUD EN NIEUW. J. C. B., los remmer, vond een nieuwe jas beter dan een oude! Tot die conclusie kwam hij den 2en Maart in het schaftlokaal van het station te Enkhuizen. Met zijn sjovele, ou de jas trad hij 't schaftlokaal binnen en toen hij daar zbo'n móóie, nieuwe zag hangen, wisselde hij maar. Hij kon de verzoeking niet weerstaan en toen-ie t deed had hij 't stellige plan om de jas te betalen en zoo dus eigen lijk over te nemen van de H. S. M. De O. v. J:. vroeg ƒ15 subs. 10 dagen hechtenis. BELEEDIGING. W. G., te Egmond-aan-Zee, had den onfte- zoldigden rijksveldwachter G. Blokker te Eg- mond-Binnen beleedigd. Voor die beleediging werd' gevraagd een week gevangenisstraf. DOMME JONGENS. A. C., leerlingmachinist, en P. H. schip persknecht beiden van hier, hadden eieren weggenomen en ook wel sinaasappelen van een lading op de boot, waarop zij werkzaam waren. Die boot voer van Alkmaar naar Am sterdam toen ze de feiten pleegden. De President wees den beklaagden op het verkeexde van hun handelingen. Hun ouders zullen daarvan heel veel leed ondervinden. Beiden bekenden de feiten gepleegd te heb ben. Ze waren op staanden voet ontslagen ge worden door de directie met inhouding van hun loon. Dat was al een zware straf. De O. v. J. vroeg een boete van ƒ15 subs. 10 dagen hechtenis. OP INSPECTIE. 's-GRAVENHAGE, 5 April. De Minis ter van Oorlog begaf zich heden vergezeld van zijn adjudant, den kapitein Van Ever- dingen, naar Utrecht, tot het brengen van een bezoek aan het Militaire Hospitaal, al daar. DE TELEGRAFISCHE VERBINDING MET ENGELAND. AMSTERDAM, 5 April. Naar wij ver nemen is thans de telegrafische verbinding met Engeland in zooverre weer hersteld, dat sinds gistermiddag wederom direct mfet Londen wordt gewerkt. Daar de re paraties aan de landlijnen slechts voorloo- pig zijn uitgevoerd, komen nog veelvuldig storingen voor, zoodat van een herstel van het normaal verkeer nog niet gesproken kan worden. POKKEN. AMSTERDAM, 5 April. Sedert de laat ste mededeeling zijn vier nieuwe gevallen bekend géwordén, van welke één onder de reeds in- observatie genomenen en een jon gen beneden 10 jaar. Het aantal lijders in het Wilhelminagasthuis verpleegd, be draagt dus thans 8 mannen, 7 vrouwen en 2 kinderen. Het aantal in observatie geno menen vermeerderde met 12 en verminder de met 4, terwijl 1 vrouw in verpleging werd genomen, zoadat het thans 61 be draagt. TREURIG FAMILIEDRAMA. 's-GRAVENHAGE, 5 April. In een der straten van Duinoord zijn dood te bed ge vonden d!e heer des huizes, diens vrouw en een 4-jarig kind. Uit nagelaten papieren bleek, dat de man vermoedelijk Maandag ochtend, waarschijnlijk in een vlaag van waanzin zijn vrouw en kind door revolver schoten heeft gedood en daarna zich zelf eveneens door een revolverschot van hét leven heeft beroofd, 's-GRAVENHAGE, 5 April. Omtrent het ontzettend familiedrama, dat zich in den nacht van Zondag op Maandag heeft afgespeeld in een woning van een der Duinoordstraten alhier wordt nader ver nomen, dat de politie de vreeselijke daad op het spoor kwam door een bij haar in gekomen brief, waarin de heer C., van be roep photograaf, wonende in de Anthonie Hemsiusstraat, mededeelde, dat hij, ten einde raad om zijn gezin voor schande te bewaren, zijn vrouw en kind én daarna zichzelf door revolverschoten van het le ven zou hebben beroofd. Toen de politie in de aangewezen woning kwam, vond zij inderdaad de. lijken van den heer C., diens vrouw en kmd. Uit verschillende brieven en omstandigheden valt af te leiden, dat de' daad in ijzige kalmte is gepleegd. Veimoedeiijk is de daad1 gepleegd uit wanhoop, welke waarschijnlijk veroor zaakt werd door financieelen achteruit gang. De heer C. was bestuurslid der ver eeniging „Dienstweigering," maar uit hoe genaamd niets blijkt eenig verband tus schen diens veroordeeling als bestuurslid en dé gepleegde daad. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. 'AMSTERDAM, 5 April. Heden werd hier ter stede onder leiding van jhr. mr. P. van Foreest de 96ste buitengewone al- gemeene, vergadering van de Holl. Mij. v. "Landbouw gehouden. In zijn openings woord constateerde de voorzitter het treu rig feit, dat de Landbouw nog steeds ge drukt gaat onder beperking en belemme ringen veroorzaakt door den oorlog. Een ander feit is de treurige omstandigheid, trots de goede zorgen'door natuurkrachten veroorzaaktde overstrooming van eeii deel van ons land. Vele van orize leden zijn door die ramp getroffen. De voorzit ter vertrouwt,' dat de landbouwers zuilen zijn, Nederlanders, die weten te-vechten te gen de elementen, gelijk de Zeeuwen in hun wapenschild voeren: Luctor et Emer- go. Verder zette de heer van Foreest uit een, wat door de Mij. van Landbouw was gedaan en herinnerde daarbij aan het tot stand komen door middel van de Mij. van den uitvoer van vee uit het overstroomde geoted. Lr werden uitgevoerd 12667 stuha vee, waarvan een gedeelte ook uit Gciüeióiua en Uireciit. Dit vee heeft 'de ruilde sum van drie millioen gu.den op georaent, waarbij een winst is van 900.000. In de maand Mei zal het geld aan de eigenaren van het vee worden uit betaald, die dan na aftrek van de kosten ongeveer 29 procent krijgen boven de taxa tieprijs. Omtrent de consenten van rund- en schapen vleesch werd namens .'het hoofdbe stuur door den heer Van Genderen Stort medegedeeld dat na de. beschikking van den Minister op 4 Maart 4 a 500 aanvra gen om consenten inkwamen. De jacht naar consenten was zoo groot, dateen behoorlijk onderzoek onmogelijk was. Aanvragen na 7 Maart konden niet meer in behandeling komen. Het is de bedoe ling van de regeering dat de uitvoer niet zoo groot zal zijn dat wij Nederlanders zonder vleesch zullen zijn. Er werd toen overwogen wat gedaan moest worden en weldra zal een organisatie tot stand ko men. In overleg met het Nederl. Land'bouw- comité en verschillende maatschappijen en vereenigingen zal binnenkort een organisa tie tot stand komen. In elke provincie zal een comité worden opgericht die het vee zullen registreeren en dan bepalen wat er uitgevoerd kan worden. De winst van het exportvee en van het slachtvee voor Neder land zullen gelijk over de verkoopers worden verdeeld. De heer Teunissen merkte o.m. op dat de economische toestand van het boeren bedrijf op drijfzand berust, want dat er gehandeld wordt buiten medeweten van de landbouwers om. De wenschelijkheid werd vervolgens door de vergadering uitgesproken, dat aan Jaquet Costumes.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2