De Nieuwe Courant, Alkmaar. iflg- ZES CENT. FEUILLETON. de belasting of bij eventueele reclame tegen ic boegen aanslag de nocdige gegevens kan verschaffen. Een verblijdend' verschijnsel mag het dan ook genoemd worden, dat op ver zoek van verschillende landbouwvereenigin gen vanwege genoemde Maatschappij voor drachten over dit onderwerp werden gehou den. Als gevolg hiervan werd door de afdeeling Hazerswoude-Koudewerke van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw in vereeni ging met den Boerenbond aldaar, verzocht een beknopten cursus over deze belangrijke zaak te houden, en werd in vier bijeenkom sten het voeren van een beknopte boekhou ding uiteengezet. In het geheel waren er ruim 50 deelnemers. Dat de werkzaamheid' der Heidemaat schappij ook op dit gebied door de deelne mers werd gewaardeerd, moge blijken uit de omstandigheid, dat alle zelfstandige boeren, die den cursus hadden gevolgd, n.l. een 25- tal, zich als lid lieten inschrijven. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Na de pauze besprak de heer K. C. de Boer de genomen Regeeringsmaatregelen in verband met den Landbouw. Spr. wees er op dat er een geweldig lekka ge is in hetgeen voor de binnenlandsche con sumptie beschikbaar wordt gesteld. De kosten van die lekkage worden betaald door de land bouwers. Boter wordt er in ons land twee maal meer gebruikt dan normaal, nog altijc is niet opgehelderd hoe bij een beschikbaar stelling van 40 procent kaas voor het binnen land nog een tekort bleef." Men klaagt over gebrek aan groenten, maar vergeten mag niet worden, dat niet minder dan 1768 wag gons voor het binnenland beschikbaar zijn gesteld. Zelfs wanneer de militairen kaas noodig hebben het is schrikbarend zoo veel ka^s als die tegenwoordig noodig heb ben! moet dit voor binnenlandsche con sumptieprijs beschikbaar zijn. Alle andere artikelen voor het leger worden tegen den vollen prijs betaald, behalve dit. De landbouw, heeft het te betalen. Enorme bedragen hebben de landbouwers indirect te betalen. Zij, die te worstelen hebben met tekort aan werk krachten, terwijl anderzijds duizenden wor den uitgekeerd aan werkloozen. Spr. noemde slechts eenige cijfers. Aan varkensvleesch hadden de exporteurs op 31 Dec. 28 millioen ter beschikking moeten stellen. Verbruikt was 18 millioen. Doch diit is een kwestie tusschen de exporteurs en het varkensbureau. Maar al leen daarop werd dus al, gerekend tegen 20 ct. per K. G., een bedrag van 5^ millioen gulden toegelegd. Aan regeeringsgroenten 455.000. Wanneer de melk- en kaasregeling dit jaar zal zijn uitgewerkt wordt aan de melk 7 millioen grilden ten koste gelegd. Al les te zamen schat spr. dat op deze wijze de land- en tuinbouw met 25 millioen gulden is belast. Dat komt alleen omdat ons de vrijheid van uitvoèr is ontnomen. Spr. bepleitte tenslotte de vrijheid van den landbouw na den oorlog. De voorzitter stelde voor de rede van den heer de Boer te laten drukken om haar dan rond te zenden. De heer Teunissen stipuleerde nog eens na der, dat de boeren reeds met 25 millioen oorlogswinst zijn belast. Daardoor kunnen ook de millionnairs in Amsterdam goedkoop varkensvleesch, goedkoope boter en kaas eten.- Daartegen moeten de boeren zich verzetten. Nu niet alleen praten en dan naar huis gaan. Er moet een agitatie-comité gevormd worden om de regeering te vertellen, dat de boeren zich dat niet verder laten welgevallen. Eigenlijk heeft de regeering niet het recht te doen zooals prof. Strüycken dat heeft toe gegeven. Het heet wel regeeringsboter en re- geeringsvarkens, maar het zijn boerenvar- kens en boerenboter. De boeren betalen het en daaraan moet een einde komen 1 De voorzitter deelde daarna mede, dat aan de landbouwvereenigingen 'een oproep is gericht een instituut in het leven te roepen om een fonds te vormen, waaruit aan de boe ren uit de overstroomde landen tegen lage rente een creJiet kan wóHen verstrekt ten einde hun bedrijf, dat den eersten tijd weinig zal opbrengen, weer op gang te brengen. Laat een ierier in eigen kring medewerken om dat fonds +t versterken! Eenige discussies werden over dit onder werp gevoerd. Daarna werd weer gediscussi eerd over de Regeeringsmanticgclen, waarbij de mogelijkheid werd overdacht van een prr- testvergadering of een nationale betooging. De heer de Boer achtte het niet de tijc voor een nationale betooging. Na een korte gedachtenwisseling werd met algemeene stemmen besloten het bestuur op te dragen in overleg met den heer De Cle: in voorzichtige bewoordingen e<m motie tê formulieren en te verzenden. De heer Kroes vroeg, dat doorgegaan werd met het afmaken van aan mond- en klauwzeer lijdend vee. Nog werd gevraagd naar de toepassing van maatregelen omtrent de pasteurisatie van wei. De voorzitter zeide, dat den minister reeds eenige maanden geleden is geschreven, dat men het in theorie met deze maatregelen eens is, doch een niet al te strenge toepassing wen- schelijk zou achten. De vergadering werd daarna gesloten. VRIJZINNIG HERVORMDEN, Het comité voor openluchtsamenkomsten van Vrijzinnig Hervormden in Hollands Noorden heeft besloten in den a.s. zomer acht bijeenkomsten te houden, de eerste in Juni te Breezand. Het comité bestaat uit de heerenHaars te N.-Niedorp, voorz.; Kars te Winkel; secr.; Huizinga te Zijpe, penn.; Reijnders te Anna Paulowna, en de Leeuw te Oudkarspel. UIT KOEDIJK. De Raad vergaderde Woensdagmiddag in voltallige zitting. De voorzitter deelde mede, dat de op 15 Maart gehouden kasopname van den ge meente-ontvanger aanwees dat de totaal ont vangsten 39923.87 >4, de totaal uitgaven 39793.38 K hadden bedragen, waardoor aistoen overeenkomstig de boeken in kas was 131.49. Spreker deelde nog mede, dat de herbe noemde leden bericht hadden hun herbenoe ming aan te nemen. Van het bestuur/van den polder de Daal- meer was een afschrift ingekomen van hun politie-verordening. Van de commissie tot wering van school verzuim een verslag. Van de Gezondheidscommissie te Bever wijk was dé rekening over 1915 en* de be- grooting voor 1917 ingekomen. Van den Volksbond tegen drankmisbruik was op uitvoerige gronden het verzoek inge komen, om in overweging te nemen voor de kinderen uit de volksklasse het onderwijs te bevorderen in het koken, de voedings*- en gezondheidsleer; in afwachting van een be slissing van de regeering op het verzoek om le bepaien, dat dit onderwijs bij dé vakken voor het herhalingsonderwijs wordt inge voerd. Dit verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd het bekende adres van den raad der gemeente Nieuwleuzen gelezen. B. en W. stelden voor een „stril" vertelling van Jbhan C. W. Juuhl. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 1) „Nieuw land ontdekt voor de literatuur" was de lof dien men zonder uitzondering in de pers den schrijver Juuhl toezwaaide, toen hij in den winter van 1912 zijn vertellingen uit 't grijze scherenrijk het licht had doen zien. Een gebied van Noorwegen, dat door zijn afgelegen ligging, vroeger zoo goed als onbekend was; een bevolking wier eigenaar digheden wel spot maar geen belangstelling •hadden gewekt zeden dagteekenend uit zeer ouden tijd'Juuhl kende ze door en door, en het is hem gelukt ze naar het leven weer te geven. Spreekt hij over het land, hij doet het met de warmte van een die zijn ge boortegrond liefheeft, de schoonheden er van heeft opgemerkt, de stemming er van heeft ondergaan. En vertelt hij van het volkje „zoo als het was", zegt hij, want het is anders geworden door/het moderne verkeer dan dwingt hij tot luisteren. Hij zet zich tot schil deren eii doet zien, licht en schaduw vallen, zooals hij ze scherp heeft waargenomen, en elke toets is raak. De nieuwe bundel van Juuhl, in 1913 ver schenen, bevat twee groote vertellingen. „An- dries van Tarafjord" en „de Walvischrug". Eerstgenoemde vertelling is een verhaal aan de werkelijkheid' ontleend, juister nog: een reeks van kiekjes: de menschen als bij verras sing genomen in hun armoedig en hard be staan, belicht naar hun deugden en gebreken, hun tevredenheid met een karig deel, hun adhaesie met het adres te betuigen. De heer Slotemaker oordeelde het in deze gemeente wel op zijn plaats. De heer Beets merkte op. dat men in Koe dijk daarvan geen last haa. Over het alge meen bleven de onderwijzers hier wel twee jaar. De heer Boldewijn oordeelde, dat het adres beoogde inbreuk te maken op de vrij heid van de onderwijzers. Men ontneemt hen het recht om binnen twee jaar naar verbete ring te streven. Het was z. i. een salaris- Icwestie. Geeft men goede salarissen, dan gaan de lui niet zoo gauw weg. De heer Beets meende, dat men in de eer ste plaats voor degelijk onderwijs had te zorgen. Dit belang bracht zoo weinig moge lijk mutatiën onder het personeel met zi.h mede Koedijk gaf een behoorlijk aanvangs salaris, doch ook voor andere gemeenten diende Koedijk het adres te steunen. De on derwijzers hadden er dan z. i. voor te zor gen, dat de aanvangssalarissen beter werdén. De heer Boldewijn bleef er bij, dat bij een verhooging van de aanvangssalarissen het solliciteeren wel wat minder zou worden Spreker oordeelde dit beter dan het sollici teeren bij de wet te verbieden. De heer Baan meende, dat de gemeente slechts op de belangen van het onderwijs te-| etten had, doch de heer Beets was het hier mede niet eens. De heer Visser merkte op dat een bespre king over de onderwijzerssalarissen wel ach terwege kon bWjven, z. i. eischte het belang van het onderwijs om instemming met het adres te betuigen. Hiertoe werd besloten. Tegen stemden de heeren Stam en Bolde wijn. Inzake het adres van de Ned. Autoclub werd besloten ter zijner tijd met het daarin gevraagde rekening te houden. Van de afdeeling Koedijk van de Ned. Si- garenmakersbond was het verzoek ingekomen om inzake het schrijven van den minister over achterdocht en sluwheid, hun bijgeloovig ver trouwen en hun taaie, boed'ige volharding, hun koppig verzet tegeit het nieuwe, hun on hygiënische gewoonten. Andries van den Ta rafjord is geen voorbeeldig man, mSar een 'echt en levend type van zijn soort. Over de tweede vertelling, „de Walvisch- rug" genaamd, ligt een romantische- waas. Austen is in al zijn eenvoud wèl een voorbeel dig man en ook een type, doch Juuhl heeft hem niet genomen met de camera, maar zich I verdiept in zijn voelen en denken en hem en zijn Adno beiden zoo begrijpelijk gemaakt, meente zcu door deze regeling evenwel nog eens zooveel van het schoolgeld ontvang*» cis voorheen. De heer Slotemaker hief liever in het ge- de werkelooshei dsvoorziening, de gevraagde adhesie te betuigen. Besloten werd dit adres met het schrijven van den minister bij de leden te laten circu- leeren en daarna een beslissing te nemen Besloten werd mede om nog niet tot aan sluiting bij den Bond van klein stedelijke en plattelandsgemeenten over te gaan. Aan den heer J. Meijer werd op diens ver zoek eervol ontslag verleend. B. en W. stelde voor om thans een gemeen te opzichter te benoemen die ook bij herstel lingen voor gemeentegebouwen van advies kan dienen en wel op een salaris van 200 onder bepaling dat hij voor werkzaamheden boven 100 5% zal genieten. De werkzaamheden over de uitbreiding van de school wenschte men onder leiding van den heer Meijer af te wikkelen, aangezien deze daarvoor de voorbereidende werkzaam heden had verricht. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd na eenige bespreking, waarbij naar vo ren kwam, dat men een dagelijksch opzicht niet ongewenscht achtte, besloten. B. en W. stelden hierna voor, om in te gaan op het in vorige vergadering gedane voorstel van den heer v. d. Woude, en aao den telefoonhouder te St. Pancras jaarlijks J 10 uit te keeren voor het gratis bezorgen van de telegrammen te St. Pancras aan de be woners aldaar voor zoover zij onder Koedijk resorteeren. Hiertoe werd besloten. Mede werden de voorgestelde af- en over schrijvingen goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling het voorstel van de Commissie van Bijstand voor het Electrisch Bedrijf, om art. 4 van de verordè- uingzoodanig te wijzigen, dat aan het 3de lid daarvan wordt toegevoegd: „voor alle perceelen binnen 20 M. afstand van den hoofdlijn". Dit voorstel werd aangenomen. Besloten werd om het adres van de Afdee ling Alkmaar en Omstreken van den Neder- landschen Bond van Gemeente-Ambtenaren, houdende het verzoek om de bezoldiging van de gemeente-aipjitenaren ter secretarie te her zien, in handen van B. en W. te stellen. De heer Stam oordeelde het bij de rond vraag gewenscht om in het dorp in de nabij heid van de school het hard rijaen met auto's en stoomfietsen te beperken. De voorzitter zegde overweging toe. De heer Boldewijn betoogde de wensche- lijkheid om bij afwezigheid van den dokter iemand in diens woning achter te laten, om des nachts de menschen naar den plaatsver vanger te kunnen verwijzen. De voorzitter zegde hierover een bespre king met den dokter toe. Nog vestigde de heer Boldewijn de aan dacht op het rijden zonder licht. De voorzitter zegde het nemen van ver scherpte politiemaatregelen toe. De heer v. d. Woude zeide verwacht te hebben, dat B. en W. met voorstellen zouden WATERSNOOD. Omtrent den voortgang der werkzaamhe den ter voorziening der nccdwaterkeeringen kan bet volgende worden medegedeeld: De hulpdam in de doorbraak van. den An na Paulownapolder werd op 30 Maart j 1. op een peil van 2 M. A.P. opgeleverd; met de verzwaring en de verhooging wordt voortgegaan. De noodkeering langs de Van Ewycksluis is bijna gereed. In den Oostpolder kan krachtig worden gespuid, waardoor de waterstand ongeveer 0.15 M. is gedaald. De herstellingswerken aan den Waterland schen Zeedijk en den zeedijk aan den polder Katwoude vorderen geregeld'. UIT HEILOO. Door den Burgemeester van Heiloo zijn benoemd tot controleurs belast met de distri butie van levensmiddelen, de heeren G. Vrij burg, H. Suk en L. A. Hartman. KORTE BERICHTEN. De verloven aan de S. S. worden weer verstrekt. De aan het personeel der S. S. uit te keeren extra week loon zal in den loop van Mei worden uitbetaald'. De lijder aan nekkramp uit het fort Vechten te Utrecht is overleden en die uit Woerden eveneens. Men verwacht, dat de abnormale ver tragragen in het telegraafverkeer met Londen binnen enkele dagen hersteld zullen eijn. De spoordiensten in het Waterenood gebied worden weer hersteld. STADSNIEUWS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Gisteravond vergaderde in het stadhuis de Kamer van Koophandel. Afwezig met ken nisgeving waren de heeren van der Kleij, Henneman en Bosman. De voorz. de heer Prins opende de vergadering en gaf vervol gens 't woord aan den secr. om de notulen voor te lezen. Deze werden na een kleine wij- ing op verzoek van den heer Clock g gekeurd. Uitgegaan was een verzoek aan B. en der gemeente Alkmaar, waarin de wensch werd uitgesproken kennis te mogen nemen van de plannen over de doorbraak Waag- plein—Nieuwesloot, om eventueel in het be lang van handel en industrie hierover van advies te kunnen dienen. Ingekomen waren verschillende statistie ken periodieken en een verzoek om adhaesié van de Zaanlandsche Kamer van Koophandel op een adres, gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin werd opgemerkt, dait de Zaanlandsche handel en industrie met klim mende angst gevolgd hadden de gevaren en steeds stijgende onkosten die haar bedreig den tengevolge van den watersnood, dat, zonder de krachtige maatregelen, getroffen door het Westzaansche polderbestuur, de ramp zich ook tot dien polder, waar veel en belangrijke industrie gevestigd is, zou heb ben uitgebreid. Dat de ondervinding had ge- Opgericht 1875. Pfrectenr-UttgeTcr JOH. P. APPEL,. Opgericht 1875. Voor Adverteerders is eene advertentie in „De Nieuwe Couran t" DE DOFI - TREFFENDSTE RECLAME. ONZE ADVERTENTIE-PRIJS BLIJFT c? ]^L-rgo00te St,,glng der diverse kosten' ONVERANDERD en kost per regel' SLfcCHTS -> komen inzake de verordening op publieke vermakelijkheden. De voorzitter zeide, dat B. en W. met de tegenwoordige omstandigheden geen vrij-, moedigheid hadden gezien om voorstellen te doen. De heer v. d. Woude meende te moeten voorstellen, om de gemeente de kosten van eventueele politie-assistentie-te laten betalen, doch trok zijn voorstel in, toen de voorzit ter op grond van art. 188 betoogde, dat de verantwoordelijkheid in deze bij den burge meester berustte. Nog brak de voorzitter een lans voor het gedrag van de Koedijker jongelingschap. De heer v. d. Woude stemde hiermede in, doch zeide met zijn voorstel alleen het oog te hebben gehad op elementen van buiten, die bij sommige gelegenheden de rust verstoren Hierna ging de raad in comité. dat men 't gaarne gelooft, als die twee bewe ren, dat het nergens zoo mooi en zoo goed is als op run eenzame scheer. (Van eerstgenoemde Noorsche vertellin gen wordt aan onze lezers hier een vertaling aangeboden, de ander volgt waarschijnlijk later.) I. Tegen Kerstmis. De sneeuw lag schitterend over de barre rotsvlakten aa nden Tarafjord* en het was Zondag voor Kerstmis. Stil helder vriezend weer was het, met scher-pe koude en harde gladheid van bet witte sneeuwkleed', dat glinsterde en fonkelde onder de stralen van een roode zon. De.roode toppen en rotspunten in dit onbebouwde steêngebied staken blank en zuiver af tegen het diepe blauw van het uitspansel, en over het water van den „Wier"fjord hing het licht grijze wollige waas van den vriesmist Het kleine grijze, dal-hutje was half bedol ven onder het sneeuwkleed en ter nauwernood er van te onderscheiden. Alleen de schoor- *)Wier-fjord. steen verhief zich er boven uit als een nietig uitzichttor en t j e, en het armzalige vervallen raampje van de hut staarde triest over de verlatenheid van die eentonig witte vlakte naar de neveldotten boven het fjordwater. De sneeuw kraakte onder de schreden van Andries „in 't Dal", toen hij van zijn hut naar den fjord ging. Zijn neus glom rood in zijn gezicht, een blanke druppel glinsterde aan den top en z'n watergrijze oogen knipten tegen het flikkeren van de sneeuw en de scherpte van het zonlicht. Hij had de sneeuw rondom het huis en voor de deur een weinig weggeveegd, zoodat men er loopen kon. Er was dien nacht vreeselijk veel sneeuw gevallen. En Andries wist niet beter te doen dan naar den waterkant te gaan zich daar met 't een en ander bezig te houden en onderwijl een redmiddel te bedenken om zich en de zijnen uit den nood te helpen voor de feestdagen die ophanden waren. Hij zag er voor zich geen heil in van daag „ziek" te zijn en den heelen dag op bed te liggen met z'n pijpje tusschen zijn lippen, zulk lawaai als er in huis was van zijn drukke kinderen. Ze hadden het koud en ze hadden honger en Guri kon ze met geen mogelijkheid stil krij gen. Maar op uitkomst was haast niet te hopen. De dunne plukjes haar van Andries rezen verward en wild te bergenin zijn wollen muts, zijn groote snijtand stak nijdig voor uit; het heele mannetje met dien gekromden rug was slanker van knieën dan ooit'te voren en sjokte op klompen en vuil witte sokken aan ongelukkig voort in zijn lang afgezakte vis- schersbroek. Hij was er van daag slecht aan toe, had niet eens tabak meer om zijn pijpje te stop pen. De broodmagere koe onder het afdak, die al maar had geloeid van honger^ had einde- leeru, flat de zorg voor dijken en polders op andere wijze behoort te geschieden dan tot nu toe geschiedde, dat het dus gewenscht zou zijn zoo het rijk hier oppertoezicht over hield en men niet meer afhankelijk was van den financieelen steun van verschillende be sturen; dat de droogmaking van de Zuider zee behalve het groote gewin aan land ook een belangrijke verbetering in de spoorweg verbinding met het Noorden van ons land mei zich zou brengen, wat den onderlingen samenhang en daarmede de bloei van ver ruilende deelen van ons land zeer ten goe de zou komen, redenen waarom zij den mi nister vroeg: 1. Een centraal oppertoezicht over dijk- en polderwezen. 2. Het si werp tot Er werd indienen van een wetsont- iroogmaking van de Zuiderzee. besloten adhaesie te betuigen. Ingekomen was voorts een verzoek om ad haesie op een adres van de Nijmeegscbe Kamer van Koophandel aan de 2e Kamer. Dit adres was naar aanleiding van art 19 van het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de wet op de post- en telefoontarie ven. In de voorgestelde wijziging van art. 19 wordt het recht op het innen en invorderen van postkwitanties aanmerkelijk verhoogd en bemoeilijkt. Wat der Kamer voorkomt niet in het belang van den handel en industrie te zijn, waarom zij de 2e Kamer verzoekt, aan de wijziging op art. 19 haar goedkeuring te onthouden. De voorzitter geloofde, dat het 'zaak was met dit adres adhaesie te betuigen. De heer Potgieser was het hiermede eens, hij geloofde bovendien niet, dat de post door de voorgestelde tariefwijziging zou bevoor deeld worden. De heer Cloeck achtte dit den spijker op den kop geslagener bestaat toch ai geen on aangenamer wijze van innen dan door mid del van postkwitanties. Gaat men dit nog verder bemoeilijken, dan zullen velen er wel wat op vinden om hun geld op andere wijze te innen. Spreker, de voorzitter en de heer Boom gaven voorbeelden, waarmede werd aangetoond, hoe dikwijls kwitanties worden teruggezonden als geweigerd, zonder dat de betrokkene ze onder de oogen had gehad Tenslotte werd besloten met het adres ad haesie te betuigen. Nog was ingekomen een verzoek om ad haesie met een adres van de vereeniging van oud-leerlingen van de Handelsschool te Am sterdam, „Houw en Trouw", inzake het oor logswinstbelasting-ontwerp. Op voorstel van den heer Cloeck werd besloten dit adres niet op deze vergadering voor te lezen, doch eerst rond te laten gaan bij de leden, daar het onderwerp van te veel belang is, om in cm eenvoudige onvoorbereide bespreking afge handeld te worden. Van de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Nieuw-York was bericht ingeko men, dat zij bij den staat Nieuw-York een verzoek tot ontbinding der Kamer had inge diend, in verband waarmede de inlichtingen dienst is geschorscht. Ten slotte was van de Maasbode ingeko men een dankbetuiging vöor het jaarverslag over 1914 en een verzoek om ook dat van 1915 na het verschijnen toegestuurd te krij gen. De heer Cloeck vroe of er niets op te vin den zou zijn om op denzelfden avond dat het verslag in de vergadering was goedge keurd, eenige uittreksels van het verslag aan de groote biaden te doen toekomen. De voorzitter verklaarde, dat indertijd de heer Gorter hem ook al eens om een verslag iad gevraagd voor het Handelsblad, hij had hem toen naar den secretaris verwezen, er is evenwel niets van de zaak gekomen. De heer Cloeck drong er op aan dadelijk een persklaar verslag weg te sturen als er belangrijke dingen op de vergadering waren besproken en dit eveneens met een uittreksel van het jaarverslag te doen, het was voor de couranten van belang actueel hierin te zijn. De secretaris zeide dat hij indertijd wel lijk haar eenige begeerte vervuld gekregen: ze was uit naar lijden. Echt verwonderlijk was het, dat die kale botten, waar niets an ders opzat dan vel, zoolang nog aan elkaar gebleven waren. Met het varken was het net zoo gegaan, dus was er geen sprake van een stukje kerstspek. 't Was ok niet te verwachten van onnoozel varken, dat het zou blijven le ven van enkel lucht. Het uitgrafelde vleesch op zijn beenderen was haast niet te eten. Daar liep Andries over te suffen, toen hij vadzig en slap door de sneeuw sjokte. En de gewachte «kwam bdj hem op, dat hij éigen lijk de koe en het varken kon benijden, die nu be vrijd waren van 'slevens jammer en nood. Ze waren goed at. Op eens meende hij roeislagen te hooren beneden aan den fjord. En toen hij op een hoogte kwam, ontdekte hij in de verte in den wazigen mist een streep op het stille water. Andries begreep daar uit* dat een van rijn buren in een roeiboot moest zijn geland. Ën hij verhaastte rijn stap, want hij kon wel ra den wie dat was. En toen hij zoover kwam, dat hij den aan legsteiger in de bocht kon zien, wist hij, dat zijn vermoeden juist was geweest. Oude Lars „met den raren niond" was in zijn zwart geteerde boot bezig een grooten voorraad lekkere Kerstmis-waren, die hij uit den winkel op Bergholm had -meegebracht, aan wal te zetten. Andries ging langzaam naar hem, bereid een hand uit te steken ten einde dat alles aan land te brengen. „Dat is een 'eele boel waar je mee aankomt sleepen", zei Andries met zoetelijke stem. Hij watertandde. Wordt vervolgd versldgen had verstuurd, maar hiermee was geëindigd, daar 't heel dikwijls vergeefsche moeite was. Hij was echter wel bereid mede te werken tot een regeling, zoals door den heer Cloeck was voorgesteld. Daar er drie leden afwezig waren werd er besloten het jaarverslag niet voor te lezen, doch te doen rondgaan, dan ko men in de volgende vergadering tevens op of aanmer kingen inbrengen. De rondvraag niets opleverende sloot de oorzitter de vergadering. VOOR DE DUITSCHE AMBULANCE. Door het Alkmaarsch Comité voor de uit zending van een ambulance naar Duitsch- lan-d en Oostenrijk is, zonder het organises ren van feestelijkheden aan den penning meester van het hoofdcomité te Amsterdam 546.13 afgedragen. Onder deze som is be grepen 96.80 ontvangen uit St. Pancras en 49.75 uit Oudkarspel. ONTZETVEREENIGING. In de „Unie" vergaderde gisteravond de Ontzetvereeniging onder leiding van den heer Ringers Srdie de vergadering, de hon derd-en-tweede, opende met een woord van welkom- De hooge leeftijd der vereeniging bewijst haar recht van bestaan. Ondanks veel gen werking en zaken, die haar vooruit, eletten, heeft rij gebloeid. Het bestuur de laatste jaren vooral er voor gewerkt dat de 8ste October feestelijk zou herdacht worden. In dezen tijid wilde spr. niet spreken over de historie van dien datum. Maar met blijd schap herinnerde spr. aan de houding onzer Koningin in deze tijden. Het vorige jaar was de algemeene verga dering niet gehouden. Dat kwam door de bij zondere omstandigheden. En daarom wilde het bestuur dit jaar juist de vergadering wat aantrekkelijker maken. Daarmede zou ook propaganda gevoerd worden tot vermeerde ring van het ledental. Het werd het bestuur gemakkelijk gemaakt in het organ iseeren van een prettigen avond door de welwillende me dewerking van den heer de Haas met zijn koor en ipej. J. Aarts, die piano zou spelen. Spr. herinnerde aan het vertrek van Kap. van der Moer, een verdienstelijk bestuurslid en aan het overlijden van den heer Masdorp. Aan de nagedachtenis van den laatste wijd de spr. eveneens waardeerende woorden. De notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. De secretaris, de heer A. Ohlen, inemo- reerde met spijt in zijn jaarverslag den mo- inenteelen achteruitgang der vereeniging. Het verslag wekte op tot het blijven werken voor den bloei der vereeniging. Het ledental ging sterk achteruit. Op 1 Januari 1915 be droeg het ledental 617 en den 31 sten Decem ber was het gedaald tot 506. In 1916 was de financieele toestand vooruitgaande. De schuld liep terug tot een bedrag van 328.23 Vti Het verslag memoreerde hetgeen de ver eeniging op den 8sten October deed, waarop met groote tevredenheid kon worden terug gezien. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn uitstekende notulen en verslag. Uit het verslag van den penningmeester, den heer H. Bossert, bleek, dat de rekening in ontvangsten en uitgaven sloot tot een be drag van 895.95», terwijl de begrooting werd vastgesteld op een eindbedrag van 544.15J4.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2