DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. - No. 83 Honderd en achttiende jaargang. .1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1—, h. p. post f 1.25. Adyertentieprijs 10 et p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERNIs. COSTER fi ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. YRDDAG 7 APRIL RLITSeHLAND. TER ZEE. NEDERLAND. ALKMAAR, 7 April. In den Duitschen rijksdag is het debat over de redevoering van den rijkskanselier voort gezet. De vertegenwoordigers van verschil lende partijen legden verklaringen ai over den toestand en de toekomst. Van vooruit strevend vrijzinnige zijde werden vriendelijke woorden aan het adres van ons land gespro ken, terwijl uit den conservatieven hoek een annexatie-geest te voorschijn kwam: het met bloed veroverde gebied vast in de hand hou den was daar 't parooL Door de socialisti- sche minderheidsfraotie werd een andere toon aangeslagen en werd verklaard, dat het aan België aangedane onrecht door de wederop richting van den staat weer goed gemaakt moest worden, waarop de staatssecretaris van buitenlandsche zaken antwoordde, dat wanneer een afgevaardigde in Frankrijk slechts een vierde had gezegd1 van hetgeen de heer Haase beweerde, zijn collega's hem ge steen igd zouden hebben. De motie der be groot ingscommissie, waarin de rijksdag ui ting geeft aan haar overtuiging, dat het een gebiedende eisch is van alle militaire machts middelen, dus ook van de onderzeeërs, het gebruik te maken, dat een gewenschten vre de waarborgt, werd aangenomen. Na de gisteren gegeven- Duitsche persstem men over de rede van den rijkskanselier wil len we heden een paar Engelsche couranten- meeningen vermelden. De Times zegt, dat deze rede bestemd was voor drie soorten toehoorders. In de eerste plaats was de bedoeling het Duitsche volk te bemoedigen en tevreden te stellen, welks lijden moest worden erkend jverder moesten de onnoozele neutralen gebracht worden tot het geloof in de Teutoonsche gematigdheid, onschuld en liefde voor,den vrede en tenslot te was de bedoeling een beroep te doen op de ongeneeslijke ijdelheid en dwaasheid van een handvol pacifisten onder de onderdanen der enten te-mogendheden. De Morningpost verklaart, dat de heer v. Bethmann Hol 1 weg den neutralen wenschte in'te prenten, dat Duitschland hunne rechten onvoorwaardelijk eerbiedigt; vandaar dat hij er zooveel over sprak, en indien er bij de neutralen aan den twijfel die door de schan delijke vernietiging hunner schepen werd opgewekt, iets ia blijven hangen, het Duit sche volk zal desniettegenstaande 'overtuigd blijven van de volmaakte integriteit zijner re geerders. De heer Bethmann Hollweg zeide, dat hoe feller de bedreigingen van de zijden der geallieerden worden, hoe harder van Duitsche zijde de slagen zouden vallen. Omtrent die uitdaging is geen misver stand mogelijk, betoogt het blad. Zij moet beantwoord worden, niet met gezwollen woorden, maar met een duidelijk begrijpen van de situatie en door daden. Van de twee tegenstanders moet er een vernietigd worden. tie Franschen berichtten gisteren, dat het Woensdag zeer rustig was geweest bij Ver dun. Vandaag melden zij echter, dat de Duit- schers op het einde van den betrekkelijk kal- men dag en des nachts een zeer groote be drijvigheid hebben ontwikkeld. Béthincourt werd ernstig bedreigd, men kon den vijand echter beletten zich van dat dorp meester te maken, maar men kon lyet verhinderen dat hij vasten voet kreeg in het dorp Haucourt, waarover de Duitschers nader mededeelen, dat zij er 11 officieren en 531 soldaten ge vangen namen en de Franschen, dat zij het dorp met hun eigen geschut in hun overheer- scliende stellingen bestrijken. In het Lagerhuis heeft de heer Asquith verklaard, dat de Engelsche regeering vóór Paschen de resultaten van haar onderzoek naar de werving zal mededeelen. Parijs bericht Londen zwijgt over zulke feiten steeds dat een Duitsch onderzeeër in den grond geboord is: Voorts zijn in den grond geboord de Engelsche schepen Vesu- vio (1400 ton) en Zent (3900 ton). DE DUITSCHE RIJKSDAO. In den Rijksdag zijn de besprekingen over de begroting gisteren voortgezet. De vrijzin nige heer Payer, verklaardie dat inzake het onderzeeërsvraagstuk de bereikte overeenstem ming zijn partij bevredigde. In de rede van den Rijkskanselier las spreker dat geen macht ter wereld in staat was, Duitschland te ontrukken wat het reeds heeft verkregen. Zoo lang dé tegenstanders niet genegen waren tot vredesonderhandelingen moest men ze ar met geweld toe dwingen. Verder aaide de heer Payer: Het pad der onzijdigen gaat niet langs ro zen. Hun opofferingen en hun lijden zullen een afzonderlijke bladzijde in de geschiedenis beslaan. De druk op Nederland heeft een sta dium bereikt, dat niet alleen Nederland meer aangaat. Nederland ziet zich gedwongen zijn kust beschermen, niet tegen de centrale mo gendheden, doch tegen de entente. Nederland is door Griekenland's tragisch lot gewaar schuwd. Wij dienen er hier den nadruk op te leggen, dat we ons niet alleen stamverwant met Nederland gevoelen maar levendig be seffen, dat Nederland niet voor zich alleen, doch ook voor ons lijdt- (levendige instem ming). Ik heb diepen eerbied voor de sterke kracht van het Nederlandschè volk, dat trouw aan zijn gescheiedenis, voor zijn zelfstandig heid en vrijheid pal staat (lev. toej.) De politieke invloed van Amerika op üe wereld is, naarmate de oorlog langer duurde, toegenomen. Zijn toeneming laadt de groot- toegenomen. Zijn toeneming ste verantwoordelijkheid op d ropa, die den oorlog hebben ulgelokt. Ameri- groot- ijkheid op de staten van Eu- ka kan de wereld nu misschien den kostbaren dienst bewijzen, door de vlammen van den wereldoorlog te oeperken. De nationaal-liberale heer Stresemann zei- de o. a.„Amerika heeft aan het begrip „on zijdigheid" een uitlegging gegeven, die met de Duitsche opvatting onvereenigbaar is. Het is een ongerijmd verlangen, dat in het oorlogsgebied gewapende koopvaarders on gehinderd moeten kunnen spelevaren (luide toejuichingen). Elke maand kan Amerika, dat zich den toestand in Europa ten nutte maakt, voor zijn uitvoer op recordcijfers bogen. Over deze opvatting van Amerikaansche on zijdigheid heerscht bij ons groote opwin ding." Daarna zeide deze spreker: „Aan vredelievendheid' moet een grens worden gesteld door onze' liefde voor de vrijheid van Duitschland en de verzekering van zijn toekomst. Een voor aanvallen bevei ligd Duitschland zal Europa het best den vrede waarborgen. Het standpunt dat vrede zoekt door af te zien van wereld-politieke ex pansie is onhoudbaar. Wij hebben tientallen van jaren een dergelijke politiek gevoerd. De wereld heeft zich steeds op de vredelievend heid van den Duitschen Keizer en het Duit sche volk kunnen verlaten (instemming). De dank daarvoor is een wereld van vijanden, haat en hartstochtelijke afkeer geweest. Over België zeide hij„Dit doel van het program van den rijkskanselier moet worden aangevuld. Zal België niet nogmaals een voorpost onzer vijanden worden, dan moet de militaire, politieke en economische voor rang van Duitschland er verzekerd' zijn." Ook de conservatieve heer Westarp sprak in gelijken geest. Hij wilde, „dat met bloed veroverde land vast m handen houden". De heer Wem ex zeide: „De successen der Zeppelin-aanvallen openen het vooruitzicht, dat Engeland vermurwd en tot vrede geneigd wordt. De vrede moet eervol en duurzaam zijn." De heer Haase (soc-dem. arbeidsgemeen schap) Wij zullen ons nadrukkelijk tegen de verdeeling van Polen verzetten. Balten, Litauens en Letten wilden vóór den oorlog niets van aansluiting bij Duitschland weten. Het België aangedane onrecht moet weer goed worden gemaakt door herstel van zijn onafhankelijkheid als staat. (Teekenen van onrust). In 1913 heeft die heer von Jagow verklaard, dat Duitschland de onzijdigheid van België in acht zou nemen, des te verras sender was de mededeeling van den rijkskan selier op 4 Aug. 1914 dat de Duitsche troe pen misschien de grenzen van België reeds waren overgetrokken. Minister Von Jlagow: De héér Haase heeft oude Belgische geschiedenissen opgewarmd, toen ik indertijd de bedoelde verklaring over Belgie's onzijdigheid aflegde, hield ik het voor een onzijdig land. Ook den rijkskanse lier kon den 4en Augustus 1914 niet weten dat België eigenlijk reeds positie had gekozen Later is bewezen dat de schuld aan den kant van België lag. Welken indruk uitingen als die van den heer Haase in het buitenland ma ken, blijkt o. a. uit een opmerking van het bladl PÓeuvre. „De laatste vergadering van den Rijksdag staat met een overwin ning onzer troepen. Als in Frankrijk een af gevaardigde slechts een vierde deel had ge zegd van wat de heer Haase zegt, zouden zijn mede-leden hem stellig hebben gestee- mgd. (Hoort 1 hoort!). De sociaal-democratische heer Scheideman stond aan de zijde van den rijkskanselier, men besloot hierna het debat te sluiten, de begrooting van buitenlandsche zaken werd goedgekeurd. EEN DUITSCHE ONDERZEEëR IN DEN GROND OEBOORD. Het Fransche ministerie van marine deelt mede, dat gisteren een Duitsche onderzeeër door een Engelsch-Fransche flotielje in den grond is geboord. De officieren en de beman ning zijn gered en gevangen genomen. KORTE BERICHTEN. In den Tweede Kamer van den Zweed- schen Rijksdag is het voorstel van enkele par lementsleden, den wensch inhoudende dat de Zweedsche regeering het initiatief zou nemen tot een conferentie van onzijdige staten in het belang van den vrede, zonder stemming aangenomen. zijn pli bang" r< Nog torpedo Men Wil tusschen Ootenhburg en Enge land een dagelijkschen veerdienst instellen. In Frankrijk wordt gedurende den oor log de klok een uur voorgezet, dit brengt na tuurlijk met zich dat men een uur kunstver lichting uitspaart Ook in Duitschland gaat men dit doen. In het Duitsche district Lübben is een kattenbelasting ingevoerd. Men moet 3 per kat betalen. Spanje heeft een protest nota aan Duitschland gezonden over het torpilleexen van de Sussex waarbij verschillende Span jaarden het leven verloren en tevens een over het torpilleeren van het Spaansche handels vaartuig Vigo, in de golf van Biscaye. Meer dan 300.000 Engelsche scheeps- bouwwerklieden hebben 15 procent loonsver- hooging geëischt op grond van den opnieuw gestegen levensstandaard sedert de laatste verhooging. Er is in Engeland een nieuw oorlogs- eereteeken geschapen, de militaire medalje, die aan onderofficieren en manschappen zal worden toegekend voor dapperheid te velde. Ze is van zilver. Woensdag hebben minister Asquith en minister Briand oorlogsraad in den trein ge houden. De Engelsche minister-president kwam om half twaalf uit Rome aan het Gare de Lyon te Parijs aan en daar stapte de Fransche premier in zijn coupé om de zaken van den dag te bespreken. DE PALEMBANO. Bij het onderzoek voor de Raad voor de Scheepvaart concludeerde de deskundige, ka pitein ter zee Canters, dat de eerste ontplof fing door een mijn veroorzaakt was, de 2e en de 3e door een torpedo, welke echter niet door den torpedojager afgevuurd was. De inspecteur voor de Zeevaart wees ex den Raad op, dat hij het noodzakelijk achtte een- ge opvarenden van de „Meerak" te hooren, ten einde na te gaan, of dit schip zijn schip licht verzaakt heeft, toen de „Palem- redding behoefde. zeide overste Canters, dat de eerste torpedo misschien voor den torpedojager be stemd was, doch de tweede zeker niet, want de jager stoomde weg, terwijl de „Palem- bang" stil lag. Later volgt uitspraak. DE MILITAIRE VERLOVEN. Gisteren is ter kermis van de troepen ge bracht, dat het de bedoeling der militaire au toriteiten is, dat de militairen op hun stand plaatsen blijven, zoodat ook een afwezigheid van enkele uren behalve dan natuurlijk voor zeer dringende gevallen niet meer zal toegestaan worden. Men heeft hier, naar ons bij informatie te bevoegder plaatse bleek, niet te maken niet een maatregel, die zou wijzen op een ernsti ger worden van den internationalen toe stand, Toen besloten werd, voorloopig geen ver loven meer te verleenen, was het tevens de bedoeling, dat de militairen hun standplaat sen niet zouden verlaten. Daar hieromtrent bij de lagere militaire/ autoriteiten misver stand bleek te bestaan, werd héden de bedoe ling van hoogerhand verduidelijkt. (Hbld.). EEN GESPREK MET DEN ENGELSCHEN GEZANTi v In een gesprek,- dat een dér leden van de redactie der „Nieuwe Courant" had met den Engelschen gezant, werd nog eens nadruk kelijk de verzekering gegeven, dat Engeland niets zal doen dat de onafhankelijkheid van Nederland aantast. Nu niet en evenmin in de toekomst. Immers Engeland heeft het grootst mogelijke belang bij een vrij en onafhanke lijk krachtig en welvarend Nederland, erken de Sir Alan Johnstone. Toen de bezoeker opmerkte dat de beper king van den toevoer naar Nederland en het onderzoek van de mails hoogst onaangenaam was, beriep de gezant zich op de oorlógs noodzakelijkheid; deze incidenten, hoe on aangenaam ook, zouden ons land in geen en kel opzicht schaden als de vrede eenmaal ge sloten was. De thans, gelukkig, onmogelijk gebleken overwinning van Duitschland zou een gestadige bedreiging vaü de integriteit en onafhankelijkheid van Nederland zijn ge bleken en een cardinaal punt in Engeland's Eolitiek was, dat de integriteit en onaflian- elijkheid vin ons land zouden worden be houden en versterkt. DE NOORDZEE. Volgens een Reuter-bericht heeft de Ne- derlandsclie regeering aan de Engelsche me degedeeld, dat de overtocht over de Noord zee zoo gevaarlijk is, dat zij het vervoer van invalide Engelsche en Duitsche krijgsgevan genen, die heden zouden worden uitgewist seld, niet kan ondernemen. DE „TUBANTIA". De Nieuwe Courant schrijft: Wie nog eenigen twijfel heeft overgehou den of de „Tubantia" getorpedeerd is, die leze nu toch vooral de verslagen der ver- li ooren in de gisteren gehouden zitting van den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. Men kan op grond van dé daar afgelegde verklaringen zoowel van het hoogere als liet lagere scheepspersoneel dat van het treffen getuige was, alsmede van de technische uit eenzettingen van den overste Canters over den aard van hun waarnemingen en over het onderzoek van de gevonden stukken ifaetaal, thans met bijna geheele zekerheid zeggen: dat de „Tubantia" door een torpedo tot zin ken werd gebracht en dat deze een Schwarz kopf-torpedo was. Het laat zich dan ook verwachten, dat, wanneer de uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart binnenkort zal hebben plaats gehad, onze Regeering in het bezit zal zijn van genoegzame evidentie om, ondanks aë stelligheid der van Duiteche, Britsche en Oostenrijksche zijde ontvangen officieele ont kenningen, er bij de vreemde regeeringen op aan te dringen met de gronden waarop de ontkenning berust in kennis te worden ge steld. Wij blijven dé meéning koesteren dat een dergelijk verzoek niet op een botte afwijzing zou afstuiten, dat het onze Regeering nader bij de waarheid zou kunnen brengen en dht de onlangs (30 Maart) uit Berlijn geseinde officieele verklaring, dat men aldaar tot een nauwkeurig' onderzoek van de: gevonden stukken metaal bereid is, te kennen geeft dat men aan die zijde de „Tubantia"-zaak niet als met d^ontkenning van den Admiralen Staf gesloten en afgedaan beschouwt. BINNENLAND. COAftlTé GENERAAL IN DE EERSTE, KAMER. -Naar verluidt, acht de regeering het hou den van comité-generaal in ae Eerste Kamer niet noodig, én is de voorzitter dier Kamer van ordeel, dat het beter is, in deze regee- ringsverklaring te berusten, daar anders licht opnieuw onrust zou kewekt worden. Deze opvatting schijnt gegrond te zijn op het feit, dat de regeering, na afloop van het comité-generaal in de Tweede Kamer, een zoo alleszins bevredigende verklaring heeft afge legd, dat er voor het nemen van een nadere informatie geen aanleiding meer bestaat. (Stand.) TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de Ouderdomswet werden voortgezet. De heer Aalberse (R.-K., Almelo), meende, dat de oppositie in deze Kamer ui een onaangename positie is gekomen door de zaak zélve en door het tijdstip, waarop het ontwerp wordt behandeld. Spr. kon met het ontwerp met medegaan, maar politieke be weegredenen zijn daarbij niet in het spel. Spreker stond pricipieel tegenover het staats pensioen. Door het ontwerp zal de invalidi teitsverzekering voor de arbeiders slechter worden en bovendien had spr.' verwacht, dat de linkerzijde'uit piëteit jegeus de miilder- üeid in deze omstandigheden een voorstel had gedaan ais 'de heer Lobman heeft inge diend.' ledereen is overtuigd, dat het ontwerp nooit in het Staatsblad zal verschijnen, maar men wii blijkbaar een verkiezingsbelofte in lossen. De Kamer heett echter recht op juiste medeüeeiing van de regeering, op welke wij ze zij de kosten van dit ontwerp denkt te vinden. Spreker besprak het ontwerp uit een oog punt van armenzorg en invaliditeitszorg. Het wetsontwerp is zuiver armenzorg en dat heeft de linkerzijde tot haar bekeering tot het staatspensioen steeds tot de soc.-de- mocraten gezegd, die dit eveneens hebben er kend, gelijk Jaures in 191U en de Duitsche soc.-democraten. Spr. beriep zich ook op deu heer Ter Spill met diens praeadvies in 19ÜÓ voor de Vereeniging voor de Staathuis houdkunde en Statistiek, op het rapport- Kruseman c. s., op den heer Treub in 1912, mr. Veegens in 1910. Uit een oogpunt van armenzorg is het ont werp principieel slecht, practiscü ondeugde lijk en juridisch verkeerd. Het stelsel werpt voorts een klad op de kerkelijke armenzorg, die uit liefde tot God wordt bedreven en ver vangen door de kille staatszorg. Het ontj. werp voorkomt mot armoede, maar geeft slechts aalmoezen en gaat in tegen alle grondbeginselen, in 1912 in de wet neerge legd. Na aanneming van dit ontwerp moet ook de invaliditeitswet-Talma ingrijpenr worden gewijzigd. Wij hebben nu het uit stelwetje gekregen, maar de zaak is niet zoo eenvoudig als de minister van binnenland- sche zaken het in de Eerste Kamer heeft voorgesteld. Het ontwerp voert voor het onderdeel van de invaliditeitsverzekering de betaling der premie door den staat in, waarvan de groote principieele, moreele en politieke nadeelen door den heer Treub zelf werden aange toond en dat bovendien inconsequent is, daar dit geweigerd wordt voor de eigenlijke inva liditeitsverzekering en de ziektewet. Tegen over den volkswil plaatst spr. de plicht van .den staat. Het recht van den arbeider is het loon te handhaven, waaraan niet wordt vol daan als de arbeider wordt afgescheept met een aalmoes. De heer Brummelkamp (a.-r., Loos- duinen) noemde het ontwerp een miskenning van den arbeider en een stopzetten van de verbetering van sociale misstanden en een. parodie op de christelijke barmhartigheid. De heer de Wijckerslooth (r.-k., Wijk-b-Duurstede) achtte het principieel* juist, de uitvoering van de wet op te dragen aan de gemeentebesturen, daar het hier ar menzorg geldt. EEN VERJAARSGESCHENK AAN PRINSES JULIANA. De ruim 70 kinderen van de drie Bod- daert-Tehuizen voor schoolgaande kinderen zullen aan Prinses Juliana op haar vérjaar dag een grooten geborduurden wanddoek aanbieden, ontworpen door mej. M. Verwey. Niet alleen alle tegenwoordige kinderen dex tehuizen hebben er aan geborduurd, maar "fiok eenige van freule Boddaerts eerste be schermelingen, nu reeds volwassen jonge mannen. N. Rott. Crt) Regeeringsgroente n. WAARSCHUWINO. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt hierbij ter kennis van de Win keliers en verkoopers van REGEERINGS- GROENTEN in deze Gemeente, dat wegens het plegen van handelingen, in strijd met de voorschriften, onder welke bedoekte Groen ten worden beschikbaar gesteld, VAN HET VOORRECHT TOT HET BEKOMEN DIER GROENTEN STEEDS ZAL ZIJN VER STOKEN BLIJVEN R. REEK, wonende Ko ningsweg 17, en waarschuwt bedoelde win keliers en groentenverkoopera, dat zij bij het constateeren van overtredingen in het ver volg onherroepelijk van hef voorrecht tot het bekomen van Re zijn uitgesloten. Alkmaar, den 7 April, 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. Regeeringsgroenten zullen Gemengd nieuws. DIENSTWEIGERING. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft gis teren het vonnis der rechtbank te Assen, waarbij ds. Hugenholtz te Vledder werd vrijr gesproken van de hem ten laste gelegde op ruiing tot dienstweigering en verspreiding van het manifest, met wijziging van gronden bevestigd. DE POKKEN. Sedert de laatste mededeeling zijn te Am sterdam weder vier nieuwe gevallen bekend geworden (2 mannen en 2 vrouwen). Het aantal Lijders, in het W i liielmina-gasüiuis verpleegd, bedraagt dus thans 10 mannen, 9 vrouwen en 2 kinderen. Het aantal in observatie genomen en ver meerderde met 12 en bedraagt dus thans 73. Te Vlijmen (N.-Br.) is ook een geval van pokken voorgekomen. Uitgebreide maat regelen worden genomen om besmetting te gen te gaan. Men meldt ons uit Amsterdam: Ruim 40 personen, die in het vermoedelijk door pokken besmette perceel aan de Oude Looijersstraat verblijf hielden, zijn onder ge leide van een twaalftal bereden agenten in groote wagens naar de barakken vervoerd. FAMILIEDRAMA. Omtrent het familiedrama, dat zich in den nacht van zondag op Maandag in een wo umg aan de Hemsiusstraat in Den Haag heeit afgespeeld, is uit nadere gegevens ge bleken, dat de heer C. inderdaad tot zijn wannoopsdaad is overgegaan wegens finau- cieeien achteruitgang. WANDELAARS OP RIJWIELPADEN. Er loopen dagelijks op de rijwielpaden nog een massa nienschen, in de stellige mee ning) dat zij hierop evenveel recht hebben als de wielrijders, terwijl andere voetgan gers, die beter weten, van oordeel zijn, dat wielrijders bij inhalen of voorbijrijden ge makkelijker dan zij het rijwielpad kunnen verlaten. v Het is daarom niet ondienstig met een voorbeeld er op te wijzen, dat de wet en de rechter daar anders over denken. Het Amersfoortsche kantongerecht veroor deelde iemand tot 3 boete ol 2 dagen hech tenis, wegens het niet verlaten van een rij wielpad na waarschuwing door een wielrij der. Want art. 26 van het Motor- en Rijwielre glement zegt, dat hij, die zich op een rijwiel pad bevindt anders dan op een motorrijtuig op twee wielen of een rijwiel, verplicht is op tijdige waarschuwing van den bestuurder van een motorrijtuig op twee wielen of een rijwiel het rijwielpad te verlaten. Knoope ieder zich dit toch in het oor. („De Kampioen"). DE WATERSNOOD. Vau de zijde van het provinciaal bestuur van Noord-Holland wordt als vervolg op de mededeelingen van de vorige week omtrent den voortgang der werkzaamheden, welke in verband met den watersnood zijn onderno men, het volgende medegedeeld: InAnnaPaulowna. De hulpdam in de doorbraak van den Anna Paulownapolder werd op 30 Maart j. 1. op een peil van 2 M. N. A. P. opgeleverd; met de verdere ver zwaring en verhooging wordt krachtig voortgegaan. De noodkeering langs de Van Ewycksvaart is op de afwerking na gereed. De herstellingswerken aan den Waterland- schen Zeedijk en den zeedijk van den polder Katwoude vorderen geregeld. In de afgeloo- pen week werden verscheidene zinkstukken tot steun van de te maken binnenbermen aan gebracht De groote zakking, welke zich bij de aan vulling van een der gaten voordeed, is op gehouden. Itt den Oostpolder van den Anna Paulow napolder, welke thans alleen nog is over stroomd, kon door het molensluisje en een coupure in de Schorkade gedurende de afge- loopen week krachtig worden gespuid, waar- COURANT, Lcu cuiu.'

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1