Andries van den Tarafiord NEDERLAND. FEUILLETON. zorgwekkender! toestand in een hospitaal op- genomen. Bij Kor Joe schijnen Duifsche onderzee- era te zijn gezien. Een transportschip met Servische hoepen dat naar Marseille zou vertrekken, heeft men voor de veiligheid bin- nen gehouden. Het gat, dat door een der zeppelin-bom men indertijd te Parijs in een tunnel van den ondergrondscher. spoorweg werd geslagen, zal tot luchtkoker worden ingericht, zoodoen de blijft een herinnering aan dezen aanval bewaard Een aantal Fransche parlementsleden zijn gisteravond te Londen aangekomen ter beantwoording van het jongste bezoek van Engelsche parlementsleden aan Parijs. Zij werden met grooten geestdrift ontvangen. De Djester is bij Kief buiten zijn oevers ge treden, een groot deel der stad staat onder water, des chade moet aanzienlijk zijn, het water blijft wassen. Een goederentrein van Berlijn naar Halle liep op een stootblok. verscheidene wa gons zijn geheel vernield, 4 personen werden gedood, drie gewond. Een schoenmaker te Breslau heeft waar schijnlijk uit wanhoop over het plotselinge verlies zijner vrouw, zijn vier kinderen gedood en daarna zelfmoord gepleegd. Een nieuwe oproep in Engeland voor het Belgische ondersteuningscomité heeft veel succes. Donderdag alleen werd er reeds voor 528.000 geteekend. HET MIJNENGEVAAR. Hoe onopgemerkt de mijnen onze breede rivieren opdrijven, moge blijken uit eht feit, dat eenige rietsnijüers, die Zaterdag bewes ten de haven van Middelharnis hun werk verrichtten, plotseling op een mijn stootten. De mijn is zeer waarschijnlijk dezen winter, tijdens een hoogen waterstand, binnengaats gedreven en heeft zich daar vastgezet. De mijn was reeds diep weggezakt. De nationa liteit is niet te bepalen. Militairen zullen haar onschadelijk maken. KAAS. Het bestuur van de Nederlandsche Veree- niging van Kaashandelaren heeft aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del een telegram gericht met beleefd verzoek de afgifte van consenten voor den uitvoer van volvette Goudsche kaas dadelijk te doen her vatten, opdat de exporteurs van dit soort kaas niet de dupe worden van de onregelmatighe den in Friesland, die volgens de dagbladen de aanleiding zijn geweest tot dezen maatre gel. Het Hbld. verneemt, dat met ingang van 10 April de Rijkscommissie van Toezicht op de beschikbaarstelling en den uitvoer van kaas, daartoe gemachtigd door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, weder consenten tot uitvber zal afgeven. Zij heeft waarborgen ontvangen, dat ver schillende tekortkomingen in ae distributie (die behalve in Friesland ook in Zuid- en Noord Holland voorkwamen) in het ver volg zullen vermeden worden. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 dezer, des namiddags half twee. Naar wij met zekerheid meenen te weten, is deze bijeenroeping geschied op verzoek van eenige leden, welke wenschten, dat hun in een vergadering der Kamer de gelegenheid werd geboden, voor te stellen, dat de Regee ring namens de Kamer woide uitgenoodigd, aan de Eerste Kamer dezelfde mededeelingen te doen als door haar in comité-generaal zijn gedaan aan de Tweede Kamer. Aangezien dit verzoek door meer dan vijf leden is gedaan, moest hieraan overeenkomt tig art. 10 van het Reglement van Oorde wor den gevolg gegeven. (Hbld.) Gamengd nieuws. DE WATERSNOOD. Men meldt ons. Te Oostzaan is de toe stand zoodanig, dat vele inwoners weer naar hunne huizen terugkeeren. De waterstand is van dien aard, dat het hoogste gedeelte van het dorp droog is, dat is n.l. de Kerkbuurt welke wederom bevolkt is. De veldwachter Rijnders heeft Zaterdag voor het eerst na de overstroom ing, den weg OostzaanZaandam (Weerpad) te voet af gelegd. Er staat nog eenige c. m. water even als op de overige dorpswegen. Binnen enkele dagen zal het geheele dorp droog komen. HERBOUW NA DEN WATERSNOOD. Van verschillende zijden is reeds gewezen een „stril" vertelling van Jtohan C. W. Juuhl Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 3) Andries liet Olina's arm los. Toen vroeg hij, en zijn toon was iets min der scherp. „Waarom wil je niet gaan?" ,,'t Is zoo akelig!" jammerde Olientje. En de blauwe oogen in het vale gezichtje werden smeekend naar haar vader geheven. „Akelig? Waarom?" Olina liet haar hoofd hangen en keek diep verslagen voor zich. „Ze verachten me, als ik zoo loop te bede len", klaagde ze. „Wie?" „De anderen." „Welka anderen?" „De schoolkinderen!" snikte ze. „Dwaas kind; geven zij je te eten? Denk je, dat ik zoo'n groot meisje in 'uis kan laten rondloopen zonder dat ze van nut is? Maar ik" begrijp 't alles wel, 't is die 'elsche school meester, die zich altijd met jou bemoeit". „Ja 'ij zegt 't ook," snikte het kind, ,,'ij en Prahl allebei, en Prahl z'n vrouw 'eeft ge zegd, dat 't naar was, als een groot meisje liep te bedelen en te liegen, in plaats van wat uit te voeren." „Dat de duivel 'aar 'ale,!" riep Andries. Hij sloeg zijn vuist met kracht op de tafel Maar bij het raam klonk een zachte, nauw op de noodzakelijkheid dai de herbouw in iet door den watersnood geteisterde gebied in Noord-Holland geschieden 7aI in overeen stemming met het eigenaardig karakter dezer streek, en op zoodanige wijze, dat de nieuwe of te herstellen gebouwen bevredigend zijn uit constructief en hygiënisch oogpunt. Het bestuur der Sociaal-Technische Veree- niging van democratische ingenieurs en ar chitecten üeeft zich te dezer zake gewend tot de' Algemeene Wtemood-Oommissie met een schrijven, waarin het denkbeeld wordt ontwik keld, bedoelden herbouw onder deskundige leiding te doen plaatshebben, teneinde tevoor- komen, dat door toedoen van onbevoegden hinderlijk ontsierende bouwwerken ontstaan, zooaLs reeds te veel in ons vaderland is ge schied tot groot bederf van het Hollandsche stedelijk en landelijk schoon. VERNIELING VAN BINNENDIJKEN. De hevige wind veroorzaakte gisteren een ïooge zee in de binnenmeren van Waterland. Nu de waterstand tot 50 c. M. beneden A. P. gedaald is, werden de hooge golven over de binnendijken geworpen; waardoor op vele plaatsen langs den Buiksloter- en Broeker- meer de kruin werd weggeslagen. Voor deze polders is dit een nieuwe ramp. DE KOSTEN DER DROOGLEGGING. Op den i6en Apia te houden buitengewo ne zitting van de Prov. Staten van Noord- Holland komt aan de orde een voordracht van Gedep. Staten om te besluiten tot voor- loopige betaling der kosten van het droog leggen der overstroomde gebieden in Noord- Tolland, een bedrag van 450.000 ter be schikking van Gedep. Staten te stellen. Fiet totaal bedrag der geldleeningen, waar toe de onderscheidene waterschappen tot be taling der kosten van de door nen m ver band met den watersnood genomen maatre gelen besloten, bedroeg sedert de mededee lingen van Gedep. Staten van 16 Febr. j. 1. 3,176,500, hetgeen met de in die mededee lingen genoemd^ leeeningen te zamen een som oplevert van 4.016.500. ALGEMEENE BEVORDERING? Het N. v. d. D. verneemt, dat het legerbe stuur den Min. van Oorlog voorgesteld heeft om alle infanterie-officieren met 12-jarigen dienst als officier te bevorderen tot kapitein, waarmede ook een einde kon komen aan den toestand, dat vele compagnieën gecomman deerd worden door luitenants. EEN GOEDE REGELING! Wij vernemen uit betrouwbare brond, dat aan de weverij „D'e Grenzen", van de N. V. Textielfabriek, voorheen H. en B. Scholten, te Almelo, waar men tot nu toe een duurte- toeslag voor eik niet werkend kind van 50 cent per week ontving, thans, daar deze rege ling voor de andere arbeiders te onbillijk bleek, te zijn, een verhooging is ingevoerd van het 10 pet. op het bruto-ioon voor de stukwerkers, en van 10 tot 17 pet. voor het vaste personeel. Tevens heelt deze firma een pensioensrege ling getroffen ingaande op 60-jarigen leef tijd, met een minimum-uitkeering van 5 per week, waarvoor door de arbeiders niet u ij gedragen behoeft te worden, terwijl deze personen tevens gratis genees- en heelkun dige hulp, medicijnen enz. krijgen. Dat deze regeling, vooral het pensioen, door de arbeiders op hoogen prijs wordt ge steld, behoeft geen betoog. (N. Crt.) GROVE KNOEIERIJEN MET HUIS HOUDELIJKE ARTIKELEN. Nu de uitvoer van nagenoeg alles zoo langzamerhand verboden wordt, en de knoeiers derhalve ook niet langer het bui tenland „begunstigen" kunnen met hun ver- valschte producten, is het begrijpelijk dat ge tracht wordt de oorlogswinsten binhen te halen ten koste van de landgenooten. Wij constateerden b.v. in z.g. „zuiver cacaopoe der" zonder eenig handelsmerk of naam van een fabrikant in den groothandel ver kocht belangrijke hoeveelheden meel, een vervalsching die hier in jaren niet voor gekomen is en zich reeds door de lichtere kleur van het poeder verraadt, een bedrog waardoor natuurlijk de kooper bejangrijk fi- uancieel benadeeld wordt. De tweede knoeierij met huishoudelijke ar tikelen die wij moeten signaleerën, is een herhaling der soda-vervalschjng. Dianaal is men tot het oude knoeimiddel n.l. zwavelzu re soda (z.g. Glauber-zo ut) teruggekomen en constateerden wij daarvan een bedrag van ruim 35 pet. dn als „soda" verkochte waar, te Amsterdam ons h 0.26 per K.G. geleverd. Er werd bij den verkoop uitdrukkelijk ge zegd „dat men blij mneh! wszen (ïeze v/nr-r nog ie kusnea krijgen ia déze tijden" Dat er een schromelijke verwarring in den soda- hanciei heerschl, bleek ons toen wij later bij denzelfden leverancier andere soda ontvingen h 0.20 per K.G., welke in groote kristallen verkocht werd en onvervalscht was. Het ver- va !sch te product was in casu derhalve 100 pet duurder dan het zuivere! i Wij vragen in het belaag van de verbrui kers van een zoo gewichtig huishoudelijk ar tikel Kan onze Regeering niet een veel groo- ter hoeveelheid soda verkrijgbaar .doen stel len, zoodat den knoeiers het voorwendsel van gebrek aan goede waar ontnomen wordit. Vooral in dezen „schoonmaak-tijd" is hgt hoogst noodzakelijk, dat onze huisvrouwen zich niet behoeven te bedienen van vervalsch- te soda zonder een behoorlijk reinigingsef fect, en die door de vervalsching een bijtende en schadelijke werking op meubelen, weef sels, enz. kan uitoefenen. (Maandblad tegen de vervalschingen). GEZONDHEIDSCOMMISSIE GEVESTIGD TE BEVERWIJK. We ontvangen het thans vastgestelde jaar verslag over 1915 van de Gezondheidscom missie voor de gemeenten Beverwijk, Wijk aan Zee, Assendelft, Akersloot, Limmen, Uitgeest, Heemskerk, Castricum, Egmond-Binnen, Fg- mond-aan-Zee, Heiloo, Oudorp, Bergen, Koe dijk en Schoorl, gevestigd te Beverwijk. Aan het verslag ontleenen we het volgende: De ramingen der ontvangsten en uitgaven over het jaar 1915 gaf een totaalcijfer van 2025, de rekening en verantwoording over 1914 een van ƒ3820.38. Van de 35 gevallen diphtheritis te Bergen kwamen er 21 in de maand Juli voor; deze waren over. het algemeen van lichten aard. De noodige maatregelen om verdere uitbrei ding tegén te gaan, werden onmiddellijk ge nomen en>hadden een gunstig resultaat, ie Limmen werden de scholen in de maand Maart tijdelijk gesloten wegens het voorko men van gevallen van diphtheritis, ook bij het personeel dier scholen. Roodvonk en febris typhoïdea kwamen slechts in enkele gemeenten éénmaal voor, al leen te Assendelft 15 gevallen van typhus en 8 van roodvonk, te Koedijk 8 typhusgevallen. In deg meenten Akersloot, Egmond-binnen, Heiloo en Oudorp kwamen geen gevallen van besmettelijke ziekten voor. De verplichting tot aansluiting aan de wa terleiding voor melkveehouders, zuivelberei- ders, melkverkoopers en andere verkoopers van eet- en drinkwaren voor gebruik ter plaat se van verkoop is tot nu toe niet tot stand ge komen. Werd in het vorig jaarverslag vermeld, dat kans bestond, dat thans eerlang in de gemeente Bergen, waar nog steeds een be hoorlijke rioleering ontbreekt, deze tot stand zou komen, ook in dit verslag kan de verwe- zelijking van dezen, reeds meermalen aan het Gemeentebestuur van Bergen door ons ken baar gemaakten wensch, nog niet worden vermeld. Wel kwam met verzoek om advies in de maand September een nieuw plan bij ons in. ,Dit plan week af van hetgeen het lid van den Centralen Gezondheidsraad De Man voor de gemeente had ontworpenook ontbra ken ons de noodige gegevens om dit nieuwe plan de vorlichting van genoemden adviseur te vragen. In den loop van dit jaar werd in het ambtsgebied der Commissie onbewoonbaar verklaard 2 woningen in de gemeente Bergen, A no. 199 en 346. Ontruiming werd gevraagd van een reeds vroeger onbewoonbaar verklaarde woning te Castricum; aan twee andere woningen in die gemeente en aan ééne in de gemeente Wijk aan Zee en Duin, werden bepaaldelijk om schreven verbeteringen verzocht. Van de zijde van de gemeentebesturen werden de noodige aanschrijvingen gedaan en de verbetering aan laatsgenoemde woning nog in dit jaar ver kregen. In het ambtsgebied der Commissie kwamen geen gevallen van Aziatische Cholera, Thy- pus exanthematicus, dysenterie, pest en gele koorts voor. Het aantal gevallen van febris typhoïdea (typhus abdominalis) bedroeg 18, waarvan te Assen delft 8, te Koedijk 8, te Castricum en Schoorl elk 1, van diphtherie 75, waarvan te Bergen 35, te Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin en Limmen elk 9, te Castricum 4, te Assen-delft 3 en te Egmond aan Zee, Uitgeest en Heemskerk elk 2, van roodvonk 18, waar van te Assendelft 15 en te Beverwijk, Castri cum en Egmond aan Zee elk 1. Ook dit jaar werden telkens bij het ontvan gen van kennisgevingen van gevallen van roodvonk de geneesheeren in dezelfde en aan- hoorbare zuchit: „ja, God de 'eer bestuurt kinderen." Toen haastte zich Olientje de deur uit. II. Kerk-Zondag.*) de kerk, dat weet je." Guri schudde haar oudste meisje wakker. De kleine Olina sloeg haar oogen op en geeuwde heel hard en heel lang. Ze rekte zich uit, zoodat het groote vier kante ledikant er van kraakte. Het bed was „Nu moet je op, Olina we moeten naar nog warm, vader en moeder waren pas opge staan. „'aast je, je moet je netjes maken, kindlief, 't Is al laat/' Olientje gooide haar beenen uit het bed, maar hleef slordig en lui op den rand zitten. „O-o-oh!" geeuwde ze. Zoo leeg in haar maag was ze en zoo moe van het maaien dat ze tot den vorigen avond laat gedaan had, om de korte harde gras- sprie, die op hun lapje grond groeiden, er af te halen. Andries hield zich bezig met de engelen kopjes. Een voor een joeg hij ze op uit rust en stilte tot het gewone verdriet en krakeel van alle dag. Loom en geeuwend werden ze wakker uit de vergetelheid van den nacht in slechte zure In weinig bevolkte streken van Noorwe gen behooren meer dorpen dan een tot het kerkgebied van een predikant. Er wordt dus nu hier dan daar gepreekt. Sprekers en hoor ders komen soms van grooten afstand. Vert. TrMjpnrTo «TOrn®£rit?r cJflP.rmtdo kprïT»i8i0"0- steld. Te Koedijk kwam één geval van Meningi tis cerehrospinalis epkiemica voor. Ftet onderzoek van brood van aangeslote nen bij het Proefstation' voor Maalderij en Bakkeren te Wager.ingen, werd voortgezet. In de gemeenten Assendelft en Egmond aan Zee werd een onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid van de melk en enkele ande re levensmiddelen. Wat de melk betreft was de uitslag in de gemeente Assendelft bevredigend, in de ge meente Egmond aan Zee ongunstig waarover te zijner tijd nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Op verzoek van het gemeentebestuur van Schoorl, werd bij wijze van uitzondering een monster tarwemeel onderzocht en de resulta ten aan het betrokken bestuur medegedeeld. Betreffénde het in het vorig jaarverslag vermelde uitvoerige verslag over het alge- meenorienteerend broodonderzoek in ons res sort werden aan ieder gemeentebestuur de uitvoerige gegevens voor hun gemeente toege zonden met de opwekking een blijvend onder zoek te vestigen en ons mede te deelen wat te dezen aanzien in iedere gemeente is geschied. Slechts van enkele gemeenten kwamen ant woorden in, waaruit over het algemeen bleek; dat te weinig waarde aan de blootgelegde misstanden werd gehecht. Door den Hoofdinspecteur der Volksge zondheid werd hulpverleening verzocht oij een onderzoek naar ratten (zwarte rat) m verband met de pestziekte. Het ingestelde onderzoek leidde er toe dat wij aannamen, dat deze ratten in het ambts gebied niet voorkomen. „DE SPECULANT". De nog steeds te Enkhuizen liggende 0 vaten met gesmolten margarine vermengde lijnolie, indertijd uit het motorschip „Specu lant' geborgen, werden bij den publieken verkoop van strandgoed voor 435 gekocht door een koopman uit Alkmaar. (Enkh. Ct.) HET MENINGITIS-GEVAAR. Voor de tweede maal komt te Delft een geval voor van meningitis cerebrospianis epidemica. De lijder is naar de barak in het Gasthuis vervoerd. Te Harderwijk heeft zich ook onder de burgerbevolking wederom een geval van nekkramp voorgedaan, ditmaal bij een 9-ja- rig meisje. Uit Leiden wordt bericht, dat ook de twee de der 4 (niet 7) door nekkramp aangetaste militairen is overleden. In het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen is een medisch student opgenomen, die aan nekkramp lijdt. Te Dordrecht heeft zich een geval van be smettelijke nekkramp voorgedaan bij een vrouw aan den Rietdijk; de patiënte is naar het ziekenhuis overgebracht, het huis is ont smet. (N. v. d. D.) UIT HOORN. De Hoomsche Korfbalclub Velocitas hield Zondag een feestavond ter viering van het 4-jarig bestaan en van het kampioenschap III N. B. De voorzitter, de heer J. Wilson Jr., open de met een propagandistisch woord. De heer G. Hobbelman bood namens de zustervereeniging H. K. C. Jong Holland een krans aan. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereeni- ging voor de Provinciale Staten in het Kies district Hoorn proclameerde heden den heer J. Winkel van Medemblik tot candidaat. UIT HENSBROEK. Zendagavond trad hier in het kerkgebouw het bekende Vivia-koor uit Heer-Hugowaard op en met veel succes. Het was wel jam mer dat het aantal bezoekers gering was, want de aanwezigen hebben genoten van de heerlijke muzikale gaven van de familie Ds. Broekema. De strijd van Jezus in Gethesemané, de ge vangenneming, het verhoor van den Hooge- priester Annas en daarna Jezus voor den joodschen Raad, en zijn veroordeeling dooi Pontius Pilatus, door Ds. Broekema in dichtmaat gebracht en voorgedragen wer den achtereenvolgens op treffende wijze vier stemmig weergegeven door het kleine koor, met orgelbegeleiding van een der zoons. Een jubelende slotzang sloot dezen dramatischer zang-eeredienst. UIT BERGEN. Zondagavond te 7 uur vergaderde de afd. Bergen van den Ned. R. C. Volksbond in het lucht.- Het kleinste kind, waar vader nog niet bij was geweest, werd intusschen door de moeder opgenomen. Langzamerhand kwam er leven in de klei ne ruimte, terwijl de eerste glans van het dag licht gedempt naar binnen viel door de weini ge met stof bedekte ruiten, voor zoover die heel waren althans. Geluid klonk hier en daar; eerst zacht ge jammer, daarna een geschreeuw waaruit boosheid was te hooren en een wil om iets in de buikjes te krijgen. En het geluid werd sterker, toen de kippen begonnen te kakelen. Maar Guri trok zich van al dat geschreeuw niets aan. Ze bond met kalm overleg om haar blauw wollen hoofddeksel het witte Zondag-doekje, streek het keurig glad over borst en schou ders en rug, en schoof met een natten vinger de weerbarstige haarvlokken, die bij de sla pen onder de muts uitsprongen, er weer be hoorlijk onder. Toen boog ze haar hoofd op zij en hield een veelhoekig stuk spiegelglas, een pronk die nog was overgebleven uit het huis van Prahl, dat ze vroeger hadden be woond, voor haar gezicht en bekeek zoo goed mogelijk haar tooi. Het was niet zoo gemak kelijk zich te bekijken, want het spiegeltje had veel plekken, waar ze recht door heen zag, de kamer in. Maar nu werd het kindergeschreeuw heel erg. En Guri haastte zich bij die kleine stak kers te komen, die met blooten voetjes lagen te trappen in de vodden, waarmee hun kistjes tot bedjes waren gemaakt. Ze schreeuwden en gilden dat de vale gezichtjes er rood van werden en de lipjes blauw zagen. „Daar, Levertje, daar!" Vëreenigir.fjsjebotw alhier Nacat dering do-u den waarnemend voorzitter d°n heer P. Roskam met den Christelijken groet was geopend, werd overgegaan tot het voor lezen van de statuten, welke zonder discussie werdten vastgesteld. Na breedvoerige bespre king werd ook een huishoudelijk reglement vastgesteld. Tot Bestuursleden werden geko zen de heeren H. Blank, W, Spierings, K. Ad miraal, M. Baltus, P. van Rooden, Jn. Vras- donk en E. Hazes. Tot voorzitter werd door de vergadering- gekozen de heer W. Spieri igs. Door onbekende oorzaak ontstond gis termiddag een begin van boschbrand in de Eeuwige laan alhier. Eenige personen wisten het vuur spoedig te blusschen. Het ligt voor de hand dat de brand1 ontstaan is door het achteloos wegwerpen van een stukje sigaar of nog brandende lucifer. Laten wij toch vooral voorzichtig zijn met vuur, te mere daar het droge jaargetijde nadert. Kleine oorzaken hebben somtijds groote gevolgen. Tot voorzitter van den Philisteinschen Polder is benoemd de heer Jn. van Reenen. HET TONNENSTELSEL. B. en W. van Utrecht hebben den raad een voorstel doen toekomen betreffende afschaf fing van het tonnenprivaatstelsel. Zij deelen in ae toelichting aan den raad meüe, üat al was hun college reeds lang overtuigd van de wenschelijkheid van afschaffing van het ton nenstelsel, tal van bezwaren hen tot nu toe weerhouden hebben hiertoe een voorstel te doen. Een der grootste bezwaren was wel de vraag, of welken grondslag met de huis eigenaren tot overeenstemming kon worden gekomen, waarbij nog' deze moeilijkheid kwam, dat indertijd bij den bouw van wo ningen in tal van straten toepassing van het tonnenstelsel van gemeenteweg was geëischt en daarvoor toen door hen, aan wie die ver dichting is opgelegd, kosten zijn gemaakt 3. en w hebben gemeend, dat de beste wijze om tot hun doel te komen deze was, te trach ten de medewerking der huiseigenaren te verkrijgen en hun een gedeelte van de te ma ken kosten voor het leggen der noodige beer putten te vergoeden. De uitkomsten van de ze besprekingen kunnen zeer bevredigend ge noemd worden. Het is de bedoeling van B. en W. de op heffing in eens te doen geschieden, waarvoor een termijn van één jaar hun voldoende toe schijnt. Fiet aantal tonnen bedraagt thans 4164, waarvan 460 geplaatst in rijks- en gemeente gebouwen, terwijl het aantal perceelen waar in zij zijn gesteld, berekend wordt op pl.m. 3575. Ter vervanging der tonnenprivaten zal het voldoende zijn, wanneer gemiddeld voor twee perceelen één put wordt gelegd. Ih dit verband wordt het totaal aantal putten op 1577 geschat. Voor eiken niuew aan te leggen privaatput met daarbij behoorende aanvoerleidingen en privaatinrichting worden de huiseigenaren tegemoet gekomen met de helft der kosten, zijnde pl.m. 66. In totaal zal dan hiervoor noodig zijn 104.082 of 25 per privaatton. Verhoogt men genoemd bedrag nog met een post voor straatwerk en andere onvoorziene uitgaven, dan maakt dit afgerond een totaal van 10.000. B. en W wijzen er verder op, dat bij op heffing van het tonnenprivaatstelsel in eens de jaarlijksche kosten der gemeentereiniging vermoedelijk verminderen zullen met J' 24,581, waartegenover staat, dat gerekend moet worden op een jaarlijksche uitgave van 8514 aan rente en aflossing van een kapi taal groot 120.000: Ook al moeten dé door de opheffing van den tonnendienst vrijkomen de werklieden op wachtgeld worden gesteld, waarvoor ten hoogste 6000 zal worden vereischt, ook dan nog zullen de jaarlijksche uitgaven voor den dienst der gemeentereini ging met ongeveer 10.000 verminderen. B. en W. stellen dan voor over te gaan tot opheffing van het bestaande stelsel van ton nenprivaten en daarvoor te besteden een be drag van pl.m. 120.000, te kwijten uit in 25 jaren af te lossen leeningsgeld. KORTE BERICHTEN. Te Utrecht komen de laatste dagen weer ongeregeldheden op het Vreeburg voor. lederen avond vormen zich groepen militairen en burgers, die belust zijn op rel letjes. Bij een brand in de gasfabriek te Vught is een werkman, W. Schuurman, in een ver trek gestikt. Hij laat een groot gezin achter. Volgens Lloyds moet de „Rijndijk" op een mijn geloopen zijn en thans in een En gelsche haven liggen. De ruimen staan vol water. Te Utrecht is thans opgericht een Ne- Ze wreef in haar mond een stuk harden koek tot een papje fijn en stopte dat kausel tusschen de kinderlipjes. Het schreeuwen bedaarde nu wat. En toen begon Guri Olientje voor den Zon dag wat op te knappen. Ze nam een vaatdoek uit den breipot, waar in nog overblijfselen van de den vorigen avond gekookte gort ronddreven in het grijs- geworden water. Met dat doekje veegde ze over 't gezicht van de kleine meid. De vale wangetjes kre gen wat meer tint, zoodat Guri er echt schik in had, te zien hoe mooi haar dochtertje was. Een wit hoofddoekje werd om het blauwe kapje gebonden en met natte vingers het haar er onder glad gestreken. Ze gingen rond de kleine ongeverfde hou ten tafel zitten, die onder het raam stond. En groot en klein viel aan op de houten kom met gort en at daarvan zooveel als mogelijk was De drie gebarsten hoornen lepels, die ze beurt om beurt gebruikten, hakten stevig een stuk uit de stijf geworden pap, werden daar na gedoopt in het bruine aarden schoteltje, waarin een verdund mengsel van leverkaas was, en verdween dan in de slobberende mondjes. Toen er geen pap meer was, dronken Guri en Andries en de oudste kinderen nog een paar kommen heete koffie, d. w. z. een trek sel van twee of drie koffiebonnen, vermengc met erwten en cichorei. Een aardappelkoekje kreeg ieder nog toe. Het w;as Zondag. Guri nam het kleine schreeuwstertje, dat niet verkoos stil te zijn, op haar schoot, maak te haar jakje los, gaf aan 't kleintje een paar druppels lafenis uit de ingevallen borsten en stopte toen een zwarte dot met gort, stroop brood en nog allerlei lekkers gevuld, tusschen de kleine lipjes. Nu moest het kind stil zijn met haar dotje, tot ze uit de kerk terug waren dacht Guri. Leentje, die thuis moest blijven om het eten klaar te maken en tegelijk op de zeven engelenkopjes zou passen, kreeg aanwij zing wat ze doen moest, als de kleine zus weer zoo erg begon te schreeuwen. En de harde gedroogde vischjes die met vliegen bedekt aan de zoldering hingen moest ze koken, zoodat er iets te éten zou zijn als vader en moeder en Olina tegen den avond terug kwamen. Lena was nog maar net elf jaar geworden, maar ze kon het toch wel. Guri wikkelde haar gezangboek in een ge- bloemde lap, en gaf het Olina in de hand. Zij zelf nam het houten proviandkistje op, waar naam en jaartal en een mooi huis op stonden met versieringen in bonte kleuren. Andries kerfde tabak en stopte zijn zwart eindje pijp. Aan een glimmend kooltje in de kookachel stak hij het aan. „Vergeet je emmertje niet, Olina", zei hij, trekkend aan zijn pijp. Zijn hoop was gevestigd op de aardbeien, die zijn kinderen met groote moeite hadden geplukt. Het was een geschenk voor „vader", den predikant 't Was 't beste zich met den dominee te verstaan. „Aan Prahl ben ik zooveel schuldig," dacht Andries, „o de 'eer erbarme zich over mij zoo akelig veel, kind, 't is een mirakel. Nooit van m'n leven kom ik uit die schld, en je 'eele lev ente zwoegen, alleen voor dat geld dat 'ij van me 'ebben moet, dat gaat toch niet. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2