TflperraTnniPn van hMpn. TWEEDE KAMER De algemeene oeschouwmgeu over de ouderdomswet werden voortgezet. De heer Limburg fv.-d., Gron.) hervatte zijn Vrijdagmiddag atgebroken rede met een bestrijding van het door den heer Rutgers aangevoerde. Tegenover den heer van Vliet ontkende spr., dar de arbeidtere bedrogen zijn. De rechterzijde weigerde zich op het stand-, punt der verkiezingen te stellen en haar ver zet kan z. i. niet uit tegenzin tegen staatspen sioen verklaard worden. Ook betw istte spr., dat deze regeling armenzorg brengt in de be- tHrenis vaJ1 de Neder landsche armenwet. Vervolgens bestreed spr. eenige argumen ten van den heer de Visser. Hij ontkende, dat het in strijd zou zijn met de roeping van den staat om deze uitkeeringen te doen. Er zijn bij de linkerzijde verschillende leden terugge komen van hun voorliefde om den ouden van dagen te helpen door verzekering. De rech terzijde kant zich tegen de wet, omdat zij er de vernietiging van het werk van minister Talma in ziet. De wet-Talma is voor de in validiteitsverzekering bruikbaar, voor de ver zorging van den ouden dag echter niet. Spr. vroeg den minister, of de wet-Talma niet naast deze wet te handhaven is en er niet een regeling te treffen is van het samenloopen van de invaliditeitsrente krachtens de wet- Talma en de uitkeering krachtens de ouder- aomswet. De rechterzijde zal, verwachtte spr., wei niet afkeerig zijn van een ingrijpen de vereenvoudiging van de invaliditeitswet en de radenwet. De heer Tyaeman (v. 1., Tiel) verdedig de het beleid van minister Treub. Spr. was eenigszins getroffen door de verklaringen van minister Cort v. d. Linden, die naar het schijnt het ontwerp-ouderdomswet eeniger- rr.aii' los heeft gemaakt van de.andere ont werpen, waardoor de indruk wordt gewekt dat de regeering een weinig sceptisch staat tegenover de aanneming dier andere ont werpen. Het zou een betreurenswaardige zaak zijn, indien de wijzigingsontwerpen- Treub niet in de afdeelingen zouden worden onderzocht, daar alleen op deze wijze uitwis seling van gedachten met de rechterzijde over wijziging van de wetten-lalma mogelijk is Spr. lichtte toe, waarom hij voor dit ont werp is. Het alternatiefvoor staatspensioen of voor verplichte verzekering is evenv. el niet juist, daar spr. de voorkeur bleet geven aan vrijwillige verzeker mg, gesteund door bijdra gen uit de staatskas. bpr. erkende, dat de ouderdomsuitkeering armenzorg is, zij het een andere dan de be staande. Deze evenwel is onvoldoende. De heer Beumer (a.-r. Kampen) drong aan op volledige mededeeling van de plan nen der regeering ten aanzien van de sociale verzekering en de pensioen-verzekering. ONLUSTEN BIJ BATAVIA. De correspondent van de Tel. te Weltevre den, seint van Maandag: Hedennacht had. een opstootje plaats, dat, naar het zich aanvankelijk liet aanzien, tot ernstige conflicten zou leiden. Tusschen Batavia en Buitenzorg liepen een tweehonderdtal inlanders, die, onder het zwaaien van de Turksche vlag, demonstreer den tegen de belastingheffing. Zij namen'een wedono gevangen en joegen de tien politie agenten, die hen tegemoet trokken, op de vlucht De politie kwam het was toen reeds te gen het morgenuur terug, tot dertig man versterkt, en geassisteerd door tachtig man infanterie, die de opstandelingen aanvielen. Een der oproerigen werd gedood, twee zwaar gewond en men slaagde er in er ze ventig gevangen te nemen. Langzamerhand werd de rust hereteld. DE ONVEILIGHEID IER ZEE. Over de ontploffing aan boord van het stoomschip Eemdijk zijn nog geen nadere be richten ontvangen. De Engelsche admiraliteit vraagt een borg stelling van de reederij. Hoogstwaarschijn lijk zal de reederij, na de cautiestelling, we der beschikking over haar schip krijgen. Volgens een gistermiddag van uen ge zagvoerder van het stoomschip Rijndijk ont vangen telegram ligt zijn stoomschip nog steads veilig bij de Scilly eilanden in ondiep water. Het bericht, dat het stoomschip te Ports Kewell binnen is, is dus niet juist. Gemeld wordt, dat de eigen pompen het stoomschip kunnen lens houden. De ruimen no. 4 en 5 maken water. KON. NAT. STEUNCOMITé. Blijkens de 85e lijst van ingekomen bij dragen ontving het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 van 26 Maart tot 1 dezer 233.77 Vimakende een totaal bedrag met de vorige lijsten van 3.656.953.35 Gemengd nieuws. DE WAi ERsNOOD. A n n a-P a u 1 o w n a. De overstrooming heelt voor de landbouwer hier in den poiüer een toestand van de grootste onzekertieiü ge- scuapen. Niemand toch is in staat om te zeggen, wat men moet verbouwen en of er eigenlijk wel iets van terecüt zal komen, dit jaar. Immers, dc ervaring, in de bekenüe regeeringsbrochuie vermeld, hebben enkel betrekking op de overstrooming van polders in Zeeland en Groningen, dus van zwaren kleigrond, en die ervaringen spreken boven dien eikaar nog herhaaldelijk tegen. De afdeeling Anna-Paulowna der Holland- sche Maatschappij van'Landbouw zal daar om ia den Westpolder, onder leiding van den landbouwleeraar voor Noord-Holland, drie groote proefvelden aanleggen, ieder van 500 vierk. M.; het eerste op een terrein, dat slechts enkele dagen overstroomd is geweest, het tweede op een gebied, dat tot tweemaal overstroomd werd, en het derde op dat ge deelte van den Westpolder, hetwelk het langst onder water heeft gestaan. Ieder van die proefvelden zal worden ver deeld in zev:nen en op al die zeven veldjes wenscht men te verbouwen de volgende ge wassen: aardappelen (vroege en late), gerst (zomer- en chevalier) met lucerne, roode en witte klaver, mosterd (gele), bieten (stekvoer- en suikerbieten), uien (gele), erwten (grauwe en groene) met karwei, boonen (bruine en paardeboonen), blauwmaanzaad, zomertar- we, haver, kanariezaad, spinazie, gras (Eng. raygras en Ital. raygras) en koo1 plan ten. Op verschillende tijden zal gezaaid wor den en de eerste zaaitijd is voorloopig be paald op het laatst dezer week. Wat de bemesting betreft, stelt men zich voor het le veldje te bemesten met chili, su perfosfaat en kali het 2e met chili, patentkali en kalk; het 3e met zwavelzure ammoniak super fosfaat, pater,tkali en kalk; hei 4e met chili, superfosfaat, patentkali en kalk; het 5e blijft geheel onbemest; bet 6e met superfosfaat, patentkali en kalk het 7.e met chili, superfosfaat en patentkali. Door dus telkens de bemestingsstoffen in een andere combinatie te nemen hoopt men te ontdekken, welke 'oemestingsstof de plant ten goede komt. Bovendien zullen van ieder proefveld eeni ge malen grondmonsters genomen worden en wel op een diepte van 220 c.M., van 20 -A40 c.M. en van 4060 c.M., zoowel om het verloop van het zoutgehalte in de verschil lende lagen na te gaan, als om te zien, op welke gewassen, bij een bepaald gehalte, aanslag plaats heeft. Op die manier hoopt men ervaringen op te doen die voor onze landbouwers hier een vingerwijzing kunnen zijn. (Tel.) NEKRAMP. In de Medische Kroniek van de „Maasbo de" komt thans een artikel voor over de nekkramp,, die hier en daar in enkele plaat sen is opgetreden. Deze nekkramp is een ziektevorm, die tot ae groep der hersenvlies ontstekingen oehoon. Deze overdraagbare epidemisciie hersenen-ruggemergsviiesomste- King schrijft men toe aan de ïnwermng van een zelfstandig levende ziektekiem, den me- ningo-coccus in t racel lularis. Ook op g e 1- t e n werkt hij, evenals op muizen en paarden. De intreepoort der ziekte is meest de keel en de neus. Met meerdere koude rillingen worden de meeste aangetasten ziek. Een langzamer beginnen is zeldzamer. De aige- meene hersen v 11 esp n kkël ing levert dfe eerste verschijnselen: heftige achterhoofdpijn, bra ken, overgevoeligheid voor licht en geluid, pijnen in de wervelkolom en in bet kruis. Daar deze verschijnselen ook bij influenza en bij algemeen heftig gewoon „kou vatten" precies zoo kunnen voorkomen, en ook wer kelijk veel voorkomen, make een zieke, die wat influenza heeft en dit leest, zich toch waarlijk in het minst niet ongerust. Men be denke, dat er meer millionnaire in ons land leven dan lijders aan epidemische nek-atijf- üeid. Over de andere akelige verschijnselen schrijven wij niet. Eén verschijnsel worde genoemd, waaraan de ziekte haar naam in vele talen heeft ontleend: n.l. het eigenaardig ïecht of zelfs achterover houden van het hoofd bij deze ernstig zieke menschen, terwijl andere ernstige zieken juist hun hoofd meeat naar de borst neigen. Spoedig wordt het hoofd sterker naar achteren gebogen en zijne oeweegiijkheid is zeer gering of onmogelijk. Uok de spieren van het been worden meest stijf, (dat kan, hoewel in wezen anders, ook mj influenza bijv.) Nog allerlei anatomische en physiologische narigheden treden op, maar om der sugges tie-wille, om den ivloed der zelfverbeel dingskracht noemen wij ze niet. Een vijfde tot een derde deel der zieken sterft over 't algemeen. In Silezië was het sterftecijfer 60 pGt. Gemiddeld na een lijden van een tot drie weken of korter of langer. 't Herstel is meest zeer langzaam en onvol ledig. Hoe sterker en talrijker de plaatselijke verschijnselen hoe ernstiger. De statistiek van de gevallen van nek kramp te 's-Gravenliage is, dat er sedert Fe bruari tot heden hebben voorgedaan 24 ge vallen, waarvan in Maart 12 en in April 11. Onder de patiënten zijn -ongeveer evenveel mi litairen als burgers. Verreweg de meeste ge vallen zijn niet met doodelijken afloop. Tot heden overleden 5 'liiders. Voor een strenge afzondering wordt zorg gedragen. De patiënten worden verpleegd in de barakken aan de Zusterstraat. (N. Crt.) ZOMERTIJD MET I MEI. Vroeger is er reeds over geschreven om des zomers de klok eeu uur voor te zetten. Op veel tegenkanting stuitte in het buiten land het plan en ook hier werd de geüachte uoutlgezwegen. Maar ae oorlog, die ai zooveel aan de eene zijde onderstêboven geworpen en aan de an- üere tot stand gebracht heeft, speelde het hiaar met aiieen het plan weer itr taiel te ürengen, maar reeds dadelijk te doen aan nemen in Duitscnland. Met ingang van 1 Mei zal daar de klok een uur worden voor gezet, waardoor men in vele opzichten meer nut van de zon hoopt te trekken. Theodoor Wolff noemt in het Berliner Tageblatt echter nadeden, aan die wijziging verbonden. Een voordeel is, zegt hij leuk, dat we alles meer in het licht zullen bezien. Maar een nadeel is, dat de kinderen, na een warmen dag geen genot zullen hebben van den frisschen, koe lenden avond. Nu reeds hebben zij dat wei nig, maar straks, als de klok een uur voor zal zijn gezet, zal daar dan in 't geheel geen sprake van kunnen zijn. Nog in de warmte van den namiddag zullen de kleinen te bed moeten. En dat heeft vooral zijn nadeelen in de steden, waar de woning opeengepakt zijn. Deze opmerking van den heer Wolff is zeer juist en men zal haar wel degelijk in overweging moeten nemen bij de meerdere belangstelling, die blijkbaar ook in ons land voor de idéé van den zomertijd gewekt is. Het Handelsblad schreef dezer dagen reeds een artikeltje, dat wij overnamen, en waarin het zijn bekeering te dtezer zake vertelde, Het blad is nu vóór de verzetting van de klok. Vroeger was het dat niet. En nu komt ook de Nieuwe Courant met een artikel. Waarom wordt hier, ter besparing van kunstlicht, niet evenals in Duitschland en hoogstwaarschijnlijk ook in de andere om ons heen liggende landen, met I Mei zomer tijd ingevoerd, vraagt het blad'. We staan er nu heel anders voor dan bij de vorige gedachtenwisseling over de zaak- Het geldt thans niet een keus te doen tusschen Middel-Europeeschen Tijd en Greenwich-tijd, de Duitsche klok of de Engelsche. Wij behou den onzen eigen nationalen tijd; de eenige verandering die wij aanbrengen, strekt om met den tijd van onze buren aan weerszijden met 1 Mei in dezelfde verhouding te blijven als thans. Dit natuurlijk, wanneet wij aannemen dat niet alleen Duifschland (waar het besluit reeds is genomen), maar ook Engeland (waar een in tweede lezing aangenomen wetsvoor stel gereed ligt) tnei 1 Mei zijn klokken een uur vooruit zal zetten. In Frankrijk, dat zijn eigen tijd heeft, weinig van dien van Green wich verschillend, schijnt een daartoe strek kend wetsvoorstel veel sympathie ontmoet te hebben, En, naar gisteren bericht werd, heeft het Zwitsereche Staatsspoorwegbestuur reeds overleg gepleegd zoowel met Duitschland als met Frankrijk om met 1 Mei zomertijd in te voeren. Door dit voorbeeld niet te volgen, zou ons land een gelegenheid tot aanzienlijke bespa ring op de kosten van kunstlicht gedurende vijf maanden laten voorbijgaan; en daarvan in tegenstelling met het grootste deel van West- en Middel-Europa geen gebruik ma ken. Bezwaren van de zijde der spoorwegmaat schappijen, waarmede bij elke verandering in den nationalen tijd uiteraard ter dege re kening moet worden gehouden, ko nde N. Ct. zich niet voorstellen. Moge de Regeering hier spoedig toetasten, zegt het blad. Of zoo zij draalt het parlemen tair initiatief in beweging komen. Het onder werp is onder de tegenwoordige omstandig heden zoo doodeenvoudig van aard'. Zelfs de Amsterdamsche beurs behoeft ditmaal niet bevreesd te zijn voor de vertraging van haar overzeesche en tranatlantische informaties, daar de Amerikaansclie beurstelegrammen haar wegens de oorlog toch niet tijdig berei ken en de Londensche beurs met ae vervroe ging van den Engelschen dag zou meegaan. In een ingezonden stuk in hetzelfde blad rekent een inzender uit, dat in den „zomer tijd" bij vooruitzetting der kiok 153 uren zul len worden bespaard aan gasverbruik, een waarde gevende van rond 2.000.000, be halve dan nog wat aan electriciteit en petro leum bespaard wordt. Aan kolen zouden be spaard worden 91800 ton (van 1000 K. G.) Het is niet onaardig deze voordeelen te be cijferen. En meest worden geen ernstige be zwaren gezien. Of die er dan niet zijn? De heer Wolff noemde er een, zij 't dan niet een ernstig. En de pers is nog niet uitgeschreven over de zaak Toch kan vastgesteld, dat ovei 't algemeen men vóór de verzetting dei kiok is. UIT OUDKARSPEL. In de gisteren gehouden vergadering van notabelen der Ned. Herv. Gem. zijn benoemd tot Kerkvoogden de heeren K. Kroon Jzn. en J. B. Most UIT SCHOORL. Benoemd tot kaasmaker aan de fabriek „De Goede Verwachting" alhier den heer Jb. Blokker van Stompetoren. KORTE BERICHTEN. Te Leiden is een knaapje in het zieken huis opgenomen, lijdende aan nekkramp. Te Zeist is een vergadering, waarin ds. Schermerhom zou spreken verboden gewor den. Gisteravond; ter gelegenheid van de 200 ste opvoering van „Silvia Sylombra" in Am sterdam, werden de spelenden met bloemen gehuldigd. In Rotterdam werd een protestvergade ring gehouden tegen de vervolgingen van de onderteekenaren van het dienstweigeringsma nifest. Het blijkt dat dte rundveestapel in Nedter- land niettegenstaande den uitvoer, toeneemt. STADSNIEUWS. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 Mei is de schrijver bij de H. IJ. S. M., J. C. Roovers van Amster dam (bureel ingenieur) overgeplaatst naar hier (bureel opzichters). PENSIOEN. Bij Kon. Besl. is aan Mej. A. C. van Bee- kum, wed. C. Elles, lantaampootser te Alk maar een pensioen verleend van 208. AANKOOP PERCEEL VAN DEN HEER W. ZAADNOORD1JK. Zöoals we meldden stellen B. en W. voor genoemd perceel van den heer Zaadnoordijk aan te koopen tegen een koopprijs van j 12.500, en dat wel onder de navolgende voorwaarden a. de betaling zal moeten geschieden tegelijk met de aanvaarding, die zal plaats hebben 1 November 1916 of zooveel eerder als door partijen zal worden overeengeko- men; D. het aanwezige bouwwerk zal moeten zijn afgebroken en de afbraak van het terrein zijn verwijderd uiterlijk in 1916, tenzij partijen anders mochten overeenkomen; c. alle schade, door of tengevolge van het afbreken, aan het aangrenzend perceel, Sectie A, no. 3881, toe te brengen, moet door de gemeente worden vergoed, zoo mede alle herstellingen en versterkingen, welke zullen blijken aan gemeld aangren zend perceel dientengevolge te moeten worden aangebracht; d. de verkooper verkrijgt ten behoeve van ge meld aangrenzend perceel Sectie A, no 3881, en ten laste van het perceel Sectie A, no. 3882, recht van uitzicht en licht door drie ramen, welke in den zuidelijken gevel van het aangrenzend perceel zullen mogen worden aangebracht, benevens het recht van in- en uitgang van- en naar de publie ke straat door een te maken deur, zooals die ramen en deur zijn aangegeven op een vanwege den verkooper bereids ingediend bouwplan, zullende deze ramen en deur worden gemaakt in een bouwtrant ten ge noegen van Burgemeester en Wethouders, wordende bij deze door de gemeente Alk maar tevens vergunning verleend aan den eigenaar van gemeld aangrenzend perceel, om die ramen en deur aan te brengen, ter plaatse als op gemeld bouwplan is aan gegeven e. alle op dezen koop en verkoop vallende kosten komen voor rekening der gemeente, terwijl de daarvan op te maken notarieele akte moet zijn gepasseerd vóór den 16 Mei 1916. BUITENGEWONE OPERA-AVOND. Op Donderdag 13 April a.s. wordt er in de zaal van de „Harmonie" één enkele op voering gegeven van de Opera „Cavalleria Rusticana", het meesterwerk van den Itali- aanschen componist, Pietro Mascagni, be kend om zijn melodieuze en temperamentvol le muziek en spannende en dramatische han deling. Het gezelschap dat dit werk hier komt uitvoeren, liet „Opera Solisten Ensem ble" maakt sinds 1 September 1914 toumée's door ons land. Overal tnoeht bet een zeer groot succes behalen. Zoo schreef het Utrecht's Prov. Sted. Dagblad: Ieder hun ner zou aan eik onzer Ncderlandsche Opera tot een sieraad strekken; ieder hunne bezit stem, muzikaliteit, warmte, vuur,. Haarlemsche Dagblad: De Solisten be- sch'kken over buitengewone stemmiddelen, zoodat de uitvoering bij het auditorius den levendigsten bijval vond. Het Dagblad voor Noord-Brabant. 'tWas direct te hoeren, dat hier oeroeps-zangers met ervaring en tooneelroutine aan 't woord waren. Met het grootste genoegen hebben wij deze Solisten gehoord, en wij kunnen ten volle beamen, wat J. S. Brandts Buijs over hen schreef. In Zaandam was de Apollozaal geheel be zet met belangstellenden, het beste bewijs dat het gezelschap, hetwelk daar reeds meerma len met succes was opgetreden, een goeden naam had achtergelaten Vóór de pauze wordt er een concert gege- en met medewerking van alle solisten. Den liefhebbers van goeden zang en tooneelspel wacht dus blijkbaar een goede avond. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. We aeeiden reeus mede, dat een correspon dentie door B. en W. wordt overgelegd tus schen dat college en het bestuur van ae af deeling Alkmaar van het Roode Kruis. In net eerste schrijven van B. en W. van 14 Dec. 1915 zeggen zij, dat de langdurigheid aer buitengewone omstandigheaen aaniei- amg geven het bestuur beleetd te verzoeken te willen overwegen of er mogelijkheid be staat, dat het gebouw, thans m gtnruik bij 'tR. K„ aan de gemeente kan worden terug gegeven, opdat dit gebouw zijne door den Raad aangewezen bestemming zal kunnen volgen en tot school voor buitengewoon la ger onderwijs worden ingericht. In antwoord heeft het Bestuur bericht, dat het Bestuur in zijne gehouden vergadering besloten heeft in het Gebouw der voormalige Handelsdagschool, ten behoeve van het al daar te geven buitengewoon lager onderwijs, zoovele localen in te ruimen als voor dat on derwijs noodzakelijk is. Het Bestuur zal alsdan, hetgeen zich in ae te ontruimen loca len bevindt, doen opslaan in het overige niet ontruimde gedeelte. Het Bestuur stelt hierbij de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het ten allen tijde het recht van toegang tot het gebouw blijft behouden en dat op eerste aanvrage dezerzijds de ont ruimde localen weder ter beschikking van het Comité gesteld zullen worden Met deze schikking heeft het Bestuur ge meend zooveel mogelijk tegemoet te hebben kunnen komen aan het verzoek. In een brief van den Directeur der gemeen tewerken d.d. 7 Februari 1916 aan het colle ge van B. en W. zegt deze o.a.: Het voorstel van het bestuur van het Roo de Kruis „om voor de school van buitenge woon lager onderwijs, zooveel lokalen in te ruimen als voor dat onderwijs noodig is" staat met een weigering gelijk, omdat de verbouw tot het bestemde doel het verbou wen van alle lokalen te gelijk noodig maakt. Wordt tot de uitvoering van het plan be sloten, dan moet het geheele gebouw door het Roode Kruis ontruimd worden. Een ernstig bezwaar kan daaruit niet ont staan, want ingeval ons land in den oorlog betrokken werd, kan toch enkele dagen na het uitbreken daarvan, het een of ander schoolgebouw, die dan toch ten deele vrij komen, daartoe ingericht worden. Daarenboven staan er op dit oogenblik nogal wat huizen van middelmatige huur waarde 400.h 500.leeg, zoodat over ruimte in overvloed beschikt kan wor den. Om voor het doel nu reeds een huis interichten, vind ik weggeworpen geld. De inventaris van de tijdelijke barak voor be smettelijke ziekten zoude op de mooie en dro ge Stadhuiszolders geborgen kunnen wor den. In een brief aan het Roode Kruis d.d. 12 Februari 1916 zeggen B. en W. „Wij hebben de eer U te berichten, dat wij ons met den inhoud van Uw schrijven d d. 13 Januari 1.1. in het bijzonder met het slot van dat schrijven, niet kunnen vereenigen. Het gebouw der voormalige handelsdag school, 't welk motet worden verbouwd, kan niet v<_el langer aan zijne bestemming ont trokken blijven. Een gedeeltelijke ontruiming uwerzijds treft geen doel en met de daarbij door U gestelde uitdrukkelijke voorwaarde kunnen wij geen genoegen nemen. Het is dus noodig dat door U naar eene andere gelegenheid worde uitgezien en dat daarbij de noodige spoed worde betracht. Het tijdstip daarvoor is o.i. gunstig, daar ons is medegedeeld, dat het gebouw thans voor een groot deel is ontruimd, in verband met den watersnood. Geantwoord werd het volgende: Het Bestuur van het Comité voor Alkmaar van het Nederlandsche Roode Kruis kwam in het bezit van Uwen brief van 12 Februari j.l. no. 661. Het doet het Bestuur leed, dat het daaruit moest ontwaren, dat Uw college zich met den inhoud van den brief van het Comité van 13 Januari j.l. no. 198, in defini tief antwoord op Uw introductief schrijven van 14 December 1915 no. 3614 in het bijzonder wat het slot van den brief betreft niet kan vereenigen. Waar het aan het Bestuur onbekend was, dat het gebouw der voormalige Handelsdag school moest worden verbouw (in Uw brief van 14 December wordt hiervan niet ge waagd) en het Bestuur de meening was toe gedaan, dat gedurende de eerste jaren slechts enkele localen voor het bedoelde onderwijs noodig waren, heeft het Bestuur met allen ernst gemeend eene oplossing te hebben ge vonden, die voor beide partijen bevredigend was te achten en zooveel mogelijk aan het verzoek tegemoet kwam. Na kennis genomen te hebben van de plan nen van Uw College opzichtens het onder havige gebouw, verklaart het Bestuur zich thans bereid tot onmiddellijke ontruiming van het gebouw over tc gaan, wanneer het Gemeentebestuur eene andere, voor het doel geschikte, gelegenheid ter beschikking van het* Comité zal hebben gestold Eene andere oplossing acht het Bestuur zoowel om praktische redenen als wegens den toestand van oorlogsgevaar nist mo gelijk en cok niet liggende in de lijn, waarin naar ons is medegedeeld aanvankelijk de oplossing werd gezocht. Op grond van een en ander kwamen B. en W. tot het gisteren vermeldte voorstel. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Onder dagteekening van 1 Februari 1.1. is bij den Raad een adres ontvangen van den volgenden inhoud: Ondergeteekenuen: J. Cloeck en A. Aukes- Timmcrs, respectievelijk voorzitter en secre taresse der tijdelijke arbeidsbeurs te Alkmaar, nemen de vrijheid aan Uw College mededee ling te doen van de onderstaande motie, die, in de vergadering op Vrijdag 28 Jan. 1916 door het bestuur der tijdelijke arbeidsbeurs in de Unie belegd, met algemeene stemmen is- aangenomen. De vergadering belegd door het bestuur der tijdelijke arbeidsbeurs te Alkmaar, op Donderdag 25 November 1915 in het ge bouw de Unie en o.a. bijgewoond door af gevaardigden van 28 vereenigingen van Werkgevers en Werknemers hier ter stede; Gehoord de rede van den heer A. Folmer, Secretaris der Vereeniging van Nederland sche arbeidsbeurzen te 's-Gravenhage; Gehoord de op die rede gehoorde bespre king; Spreekt de wenschelijkheid uit, dat te Alk maar worde overgegaan tot de oprichting van een Gemeentelijke Aroeidsoture. Besluit, dit haar oordeel te doen publioee- ren, afschriften ervan te zenden aan het Col lege van Burgemeester en Wethouders en aan den Raad dezer gemeente; en aan beide laatstgenoemde Colleges te ver zoeken, het daarheen te leiden, dat tot op richting van een Gemeente Arbeidsbeurs worde beoefen. h>cdoeia aarts werd in de Zitting van 2 Maart 1.1. om bericht en raad in nanden van B. en W gesteld. Daaraan voldoende hebben zij de eer te berichten, dat zij op 10 Februari 1.1. een on derhoud hebben gehad met den heer Detiger, Directeur der Districtsarbeidsbeurs te Am sterdam, die vóóraf, onder dagteekening van 31 Januari 1.1. no. 404 G. A. B., een schrijven had gericht aan den Burgemeester van den volgenden imioud: „in een door mij bijgewoonde vergadering, belegd- door het oesmur aer üjaeiijke Ar beidsbeurs in Uwe Gemeente, werd met al gemeene stemmen een motie aangenomen waarin de wenschelijkheid werd uitgespro ken, dat de Gemeente tot overname der tijde lijke Arbeidsbeurs overga. Zeer waarschijn lijk zal den Gemeenteraad en het College van Burgemeester en Wethouders spoedig een daartoe strekkend verzoek bereiken. Dat ik een zoodanig verzoek niet anders dan krach tig steunen en warm aanbevelen kan, behoef ik U nauwelijks te zeggen. Toch gelieve U er van overtuigd te zijn dat ik U met dezelfde vrijmoedigheid zou adviseeren tot opheffing der beurs, indien ik van oordeel was, dat voor die Arbeidsbeurs geen voedingsbodem aanwezig was of de bestaanskansen gering waren. Dit is erhter mijn oordeel niet. Ik meen wel degelijk dat in Uwe Gemeente een Arbeidsbeurs op haar plaats is, vooral als die beurs een der knoopen wordt van het in tercommunale net Nadat ik gelegenheid heb gehad de wer king der beurs in loco te bezien, staat dit wel bij mij vast, dat ze op andere leest geschoeid moet worden, waartoe in de eerste plaats ge rekend moet worden exploitatie van over heidswege. Een uitspraak van de vertegen woordigers der beide belanghebbende groe pen van werkgevers en werknemers, als in de motie vervat, kan een krachtigen waarborg opieveren voor haar bloei. Waar het hier gaat om een belang dat grooter is dan gemeenlijk wordt ingezien, ge- B. en W. meenen te mogen verzoeken oen inhoud der Bijlage no. 38 van 1915 te willen loof ik dat een zorgvuldige voorbereiding en organisatie dezer aangelegenheid noodig is. In dit verband zou ik gaarne met U of zoo U dat beter oordeelt met het College van Burgemeester en Wethouders over deze zaak een bespreking hebben. Uw aanwezigheid op de vergadering te Amsterdam acht ik een zoodanig bewijs van belangstelling voor de zaak dat ik vertrouw op Uw volledige mede werking in dezen te mogen rekenen In het bovenbedoelde onderhoud met den heer Detiger, werd dit schrijven nader toe gelicht en werd in het licht gesteld, dat een gemeentelijke arbeidsbeurs als in den Helder reeds is opgericht, voor onze gemeente het meest passende zou zijn. herlezen en te herinneren aan het in de ver gadering van 9 Juni 1915 no. J genomen be sluit luidende: „aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken, in antwoord op haar schrijven d.d. 13 Januari 1.1. no. 601, te berichten, dat het omzetten van de in deze gemeente bestaande tijdelijke arbeidsbeurs in eene gemeentelijke arbeidsbeurs niet noodzakelijk wordt geacht; dat indien aan een dergelijke instelling in normale tijden behoefte mocht bestaan, het particulier initiatief zich zeker zal laten gel den en dat alsdan de gemeente deze instelling zou kunnen subsidieeren, indien mocht blij ken, dat de steun van de zijde der arbeidt gevers en arbeidsnemers onvoldoende mocht zijn." B. en W. zouden er niet aan denken in overweging te geven nu reeds op dat besluit terug te komen, indien de op 9 Juni 1.1. ge houden beraadslaging over deze zaak daar toe niet eenige aanleiding had gegeven. Se dert het vroeger voorstel (Bijlage no. 38 van 1915) is vooral het intercommunaal belang eener gemeentelijke arbeidsbeurs op den voorgrond geplaatst. Daaraan mede te wer ken ligt zeker op den weg van het bestuur dezer gemeente, zoodat B. en W daarom de eer hebben voor te stellen te besluiten: Burgemeester en Wethouders uit te noodi- gen de totstandkoming eener gemeentelijke arbeidsbeurs als die te den Helder, waarvan de kosten op pl. m. 300 zijn geraamd, te bevorderen. DUITSCH LEGE RB E RICHT. BERLIJN, 12 April. Officieel. Weste lijk front. Bij La Boiselle Westelijk van Al- bert maakte een kleine Duitsche afdeeling bij een nachtelijke onderneming tegen de Engelsche stellingen 29 gevangenen en en veroverde één amchinegeweer. Westelijk

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2