DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I Cnlt Urnjiisranilf op WOENSDAG 19 APRIL u. No. 88 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DONDERDAG 13 APRIL UITSTEL opkomst voor MTLITIE- en LAND- WEERPLICHTIGEN. Deze Courant wordt eiken avond, hehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,mmo door bet gsbeeie f1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cente. Telefoonnummer Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contraeten rabat Groote letters naar plaatsraimte. Brieven irajieo aan dj@ M. V. Boek- en H and1 sd ei ikked} v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. ITALIË. tot nader te bepalen tijdstip wordt uitgesteld. GROOTE YARIA. NEDERLAND, te ALKMAAR, op Maandag 17 April 1916. Maandag 17 April 1916, te Alkmaar, ALKMAAR, 13 April De strijd om Verdun duurt voort dat is al wait er heden van te zeggen valt Havas is van meening, dat de betrekkelijke rust van gisteren de voorbereiding is voor nieuwe ge vechten, want de Duitschers, zegt het Fran- sche nieuwsbureau, hebben zich moreel en materieel te zeer gebonden door de actie te gen Verdun, dan dat zou kunnen worden aangenomen, dat zij hun échec zouden erken nen en de actie niet tot het uiterste voortzet' ten. In de Duitsche artillerie-actie ziet het bureau de voorbereiding van een aanval op de begeerde toppen van den „dooden man", hoogte 304 en de omgeving van Esnes. De Portugeezen hebben ons ook eraan herinnerd flat zij in oorlog zijn. Zij verover den in Duitsch Oost-Afrika aan de oostkust Kjonga, aan de golf van dien' naam. Het Duitsche bureau Wolff is er als de kippen bij om te verklaren, dat dit van het overige Duitsche gebied gescheiden -kleine terrein niet verdedigbaar was en daarom „blijkbaar" door de Duitschers was ontruimd en vervol gens door de Portugeezen bezet. Het is mo gelijk, maar zekerheid heeft Wolff zoo min als een ander en waarom zullen we dan den Portugeezen hun wapensucoesje ontne men? Volgens de Times gaan de voornemens van de entente met Griekenland veel verder dan het Reutertelegram deed vermoeden en is er niet slechts sprake van het maken van een marine-basis op het eiland Kephalonia, maar van het stichten van vlootbases op zekere punten van de Ionische eilanden en in de Egeïsche Zee, misschien met inbegrip van Kreta. Een beetje meer of een beetje minder wat komt het er ook op aan? Heeft het duikers-onderzoek van het Tu bantia-wrak geen licht kunnen geven over de oorzaak van de bekende ramp, in een sloep van het gezonken schip, welke 1 April j.l. door de Nederlandsche torpedoboot G 3 op Terschelling is aangebracht, werden stukjes metaal gevonden, waarvan één, een onder deel van het mechanisme van een torpedo, gemerkt is met een ingeslagen nummer. De firma Schwarzkopf zal nu waarschijnlijk wel nadere inlichtingen kunnen geven, waar de torpedo, die de „Tubantia" trof, vandaan komt. Onze regeering heeft de medewerking van de Duitsche regeering ingeroepen om de 7aak tot klaarheid te brengen. Onze regee ring is niet onfortuinlijk. Eerst de stellige uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart, dat de „Tubantia" ongetwijfeld getroffen is door een Schwarzkopf-torpedo en nu een na dere aanduiding van deze torpedo zelve! Wat zou het mooi zijn, als de dader, die tot dusverre den moed miste om zich als verant woordelijk voor de torpilleering van de „Tu bantia" aan te geven, die zich onder de zee veilig waande, thans boven water en voor den dag gebracht werd! Getorpilleerd is er één schip, n.l. het Zweedsche stoomschip „Murjak" (2300 ton), dat met steenkool uit Amerika onderweg was. Er is de laatste dagen geschreven en ge sproken over de plannen, welke tegenwoor dig in de landen der geallieerden veelvuldig worden behandeld en welke hierop neerko men, dat de verbondenen na den oorlog eco nomisch hecht aaneengesloten zullen blijven, teneinde elkaar zooveel mogelijk te bevoor- deelen ten koste van de middenmogendheden. In de-laatste groote redevoering van den En- gelschen minister-president vonden deze plannen geen weerklank en thans komt daar tegen verzet op. In het Engelsche Hooger- huis verklaarde de heer Courtney bij een be spreking van de aanstaande economische conferentie te Parijs zich sterk tegen 't denk beeld van wat hij noemde een oorlog na een oorlog. Hij zeide: Juist de vrijhandel heeft ons in staat gesteld dezen oorlog voort te zetten en andere landen te steunen en de vrijhandel al leen zal de welvaart en den vrede herstellen En hij legde er den nadruk op, dat da ho- dreigingen tegen den Duitschen handel de weifelaars in Duitsch land in de armen van de militairisten dreven. Namens de regeering werd uiteengezet, dat Frankrijk de conferentie had voorgesteld, als gevolg van onderhandsche gedachtenwisse- lingen die met Engeland in het einde van verleden jaar gevoerd waren. De conferentie zal beraadslagen over loopende zaken en ook over kwesties, die men, na den oorlog onder de oogen zal moeten zien. De loopen- de kwesties zijn verbod van handel drijven met den vijand, en een regeling in verband met de uitvoerverboden, om de verliezen voor de geallieerden zeiven zooveel mogelijk te beperken. Tot de vraagstukken na den oor log behooren het herstel van den handel tus- schen de geallieerden, en waarborgen voor hun economische onafhankelijkheid in de toekomst. De spreker voor de regeering her haalde de woorden van den heer Asquith, door de hoop uit te spreken dat de oorlog een beteren geest in Europa ten gevolge zou hebben, maar aangaande Duitschland waren zijn verwachtingen in dit opzicht niet al te hoog gespannen. Voorts herhaalde hij dat de lastgevingen aan de gedelegeerden waren, hun oogen en ooren open te zetten, de vraag stukken te toetsen, maar er geen beslissing over te nemen. Hij wraakte de poging om de toekomstige handelspolitiek volgens een ver woed stelsel van weerwraak in te richten. Toch kon het, teneinde grootere gevaren af te wenden, noodig zijn geen bestellingen in Duitschland te plaatsen. Het congres der Engelsche Kamers van Koophandel sprak indertijd de wenschelijk- heid uit om na het sluiten van den vrede schepen van de staten waarmee Engeland thans in oorlog is, voor het aandoen van een Engelsche haven te laten betalen. De Indé- pendance Beige zegt dat dit denkbeeld zal worden besproken op een congres van Ka mers van Koophandel uit alle enteüte-staten. Het blad verklaart er zich tegen. Misschien is Engeland sterk genoeg om de gevolgen van zulk een maatregel te dragen, maar België zeker niet. België mag de vrijheid zijner havens in geenen deele beperken. Als uit- voerhaven moet vooral Antwerpen 't grootst mogelijke aantal scheepvaartlijnen tot zich zien te trekken. België heeft de buitenland- sche scheepvaart noodig voor den invoer van grondstoffen en den uitvoer van zijn fabri katen. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat men begint in te zien, dat de vijanden van thans bet in de toekomst niet zonder elkaar kun nen stellen, dat men elkaar nu wel het groot ste nadeel tracht toe te brengen, maar dat men na den vrede weer op elkaar aangewe zen zal zijn, elkaar zal moeten helpen, dat dus de handel dan het tot-elkander-brengend element zal zijn. aan laadruimte te voorzien, zijn: le. Elk schip, dat niet volstrekt voor mili tair gebruik noodig is, moet dadelijk voor de koopvaart worden vrijgelaten; 2e. het aantal Engelsche schepen dit naar havens van bond- genooten en onzijdigen vaten, te beperken, met name ten aanzien van de onzijdigen, die Duitsche schepen in him havens hebben en ze niet gebruiken. Houston achtte dat vooral toepasselijk op Spanje, dat veel Duitsche schepen herbergt en toch Australisch graan op Engelsche schepen aangevoerd krijgt; 3e. dj GEBREK AAN SCHEEPSRUIMTE. De reeder Houston, lid van het Lagerhuis, heeft in een persgesprek met de Daily Mail den nadruk gelegd op het dreigend gevaar voor Engeland van het toenemend gebrek aan scheepsruimte. Niet alleen de prijs van alle levensmiddelen hangt van voldoende laadruimte af, maar men moet zich zelfs gaan afvragen of Engeland in de toekomst genoeg levensmiddelen zal kunnen krijgen. Sedert het begin van den oorlog zijn naar schatting 950 Engelsche koopvaarders met een 3 millioen ton bruto inhoud, door aller lei oorzaken verloren gegaan. Tusschen een derde deel en de helft van alle ingevoerde le vensmiddelen krijgt Engeland nu reeds op onzijdige schepen. Als Duitschland de onzij dige scheepvaart kan afschrikken om ladin gen naar Engeland te brengen en de wij ze van optreden van Duitschland maakt het waarschijnlijk dat het daarom te doen is dan is het zeer de vraag, of Engeland zelf nog wel genoeg schepen in de vaart kan brengen om in zijn behoeften te voorzien. Reeds nu zijn de onzijdigen schuw voor het aannemen van ladingen naar Engeland, te meer daar zij hooge vrachtprijzen kunnen be dingen, zonder in Engelsche wateren te ko men. De middelen, door den heer Houston aan bevolen om zooveel mogelijk in het gebrek door diplomatieke overeenkomsten, om voor elk schip van de geallieerden of onzijdigen, dat in den grond wordt geboord, een Duitsch schip te naasten; 4e. door ons (En- geland'sj oud recht te herstellen, om elke la ding, die vijandelijk eigendom is, te vermees teren, onverschillig onder welke vlag ze wordt vervoerd. DE ONDERZEEëRSOORLOG. De medewerker van de Times voor marine aangelegenheden wijdt een 'beschouwing aan den onderzeeërs-oorlog in zijn nieuwe ge daante, waarin hij er o. m. op wijst, dat de prestaties van de Duitsche onderzeeërs rijzen en dalen binnen duidelijk aangegeven gren zen. Juist nu beleven wij een bijzondere be drijvigheid en zoo de kracht van de uitbar sting langer schijnt aan te houden, dan bij vorige gelegenheden, dan kan dit toegeschre ven worden aan verbeteringen in de Duit sche onderzeebooten zelf. Het blijkt duide lijk, dat admiraal von Tirpitz de bronnen van Duitschland voor vlootbouw voor een groot deel aangewend heeft om de macht van de nieuwe onderzeeërs te vergrooten. Deze zijn niet slechts van grooter tonnemaat, met grooter snelheid en grooter vermogen om torpedo's te dragen, maar het wordt ook be vestigd, dat ze ingericht zijn om mijnen te leggen. Gedurende de laatste zes weken is een zeer groot aantal scheepsrampen veroor zaakt dóór mijnen en dit zou verklaard wor den, zoo de onderzeeërs in staat zijn mijnen in druk bevaren wateren te strooien. Dat al thans eenige der thans gebruikte Eiuitsche onderzeeërs meer uitwerken dan de oudere, moet erkend worden, maar ze zullen dezelfde moeilijkheden te overwinnen hebben, die nu eenmaal van dit soort vaartuig onafscheide lijk zijn. Zoo moeten er moeilijkheden zijn om de beschikking over een voldoend aantal voor den dienst geoefende manschappen te hou den, vooral daar bij de vroegere onderzeeërs reeds waargenomen is, dat, nadat een onder zeeër tien dagen van haar basis verwijderd was geweest, ongeveer een derde der bónan- ning fysiek minder geschikt begon te wor den, wat de grens aanwijst van den tijd, dat een onderzeeër op zee kan blijven. Hoewel, zegt de schrijver ip de Times ten slotte, het buitmaken van een Duitsche on derzeeër op Dinsdag der vorige week door I een Engelsch-Fransche flottilje biet als een alleenstaand feit beschouwd moet worden, zullen grooter waakzaamheid en strenger maatregelen van verweer noodig zijn. Moge lijk zal ook de ergerais der onzijdigen over de roekelooze manieren der Duitschers nu in daden omgezet worden. DE DADEN VAN ITALIë'S VLIEGERS. Een Italiaansch bericht verhaalt over de daden van Italiaansche vliegers 't volgende: Vooreerst zijn onze watervliegtuigen, na in de beneden-Adriatische Zee een punt aan de kust gebombardeerd en de mannen, die het bewaakten, op de vlucht gedreven te heb ben, op zee neergedaald en hebben de kust bereikt. De vier officieren, die aan boord wa ren, zijn aan land gegaan en hebben 't huis je, dat tot signaal-post diende, met twee te- legraaf-inrichtingen in brand gestoken. Zij I lieten een kleine munitie-opslagplaats in de lucht vliegen en staken den brand in eenige hoopen kolen, vernielden een aanlegplaats en gingen vervolgens weer in hun toestellen. Vliegend keerden zij naar hun standplaats terug. Aan de boven-Adriatische Zee heeft een van onze bestuurbare luchtschepen 500 K.G vallende onderzeeër gezien heeft. Dat deze geruchten niet slechts een vermoeden zijn, wordt bewezen door een technisch opstel in het Nederlandsche tijdschrift Landstorm, waarin van zulke onderzeeërs gesproken wordt. Eien vernuftige plaatsing van lenzen en spiegels in den scheepsromp zou den ka pitein in staat stellen de noodige waarne mingen te doen om zijn onderzeeër te sturen. Wel is meer zouden zulke ondezeeërs zich meer aan de oppervlakte van het water op houden, maar daar zou dan als voordeel te genover staan, dat zij, onder water zijnde, dor het ontbreken van een periskoop niet de opmerkzaamheid van andere schepen ^trek ken. OORLOGVOERENDE „MOGENDHEDEN". Twee Amerikaansche onafhankelijke repu blieken hebben aan Duitschland offciieel den oorlog verklaard, n.L de Republiek Counani en de Indiaansche 6taat Yaqui. De president van die Repubiek Counani is een gewezen Fransch officier, die tot deportatie naar Gu yana was veroordeeld, maar erin was ge slaagd te ontvluchten en een republiek te 6tichten wier bewoners grootendeels ontsnap- De Burgemeester der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat DE OP KOMST IN WERKELIJKEN DIENST voor MILITIE- EN LANDSTORM- PLICHTIGEN IN HET TIJDVAK VAM 16—20 APRfL a.s. Alkmaar, 13 April 1916. tDe Burgemeester voornoemd. G. RIPPING. ontplofbare stof op den Nabresina-spoorweg geworpen. Alle bommen ^ontploften; het luchtschip keerde onbeschadigd terug, on danks het levendige vuur van de vijandelijke artillerie. In de derde plaats, eveneens aan de boven- Adriatische Zee, heeft het marine-geschut een vijandelijk watervliegtuig neergeschoten. De twee officieren, die er in zaten, zijn gevangen genomen. ONDERZEEëR ZONDER PERISKOOP? I Er lopoen telkens geruchten, zegt de Temps dat het dien Duitschers gelukt is onderzeeëers zonder periskoop te bouwen. Het blad merkt daarbij op, dat men bij al van toroedeerin- gen in den laatsten tijd wel cPe bellebaan van een torpedo, maar geen periskoop van de aan- te gevangenen zijn. Deze president nu riep zijn parlement bijeen liet den orolog verklaren en zond een „leger" van 300 man naar Frankrijk, die bij het Vreemdelingen legioen werden ingedeeld. De „Casus belli" waarom de staat Yaqui den keizer een oorlogsverklaring zond, was een zuiver commercieele. De staat oorlogde tegen Carranza, Mexico's president, en had hiertoe paarden en Indiaansche cow boys noo dig. Zij wilde die nemen van een Duitscher Schmidt doch deze verschanste zich in zijn boerderij en weigerde het gevraagde af te staan. De Yaqui's waren zeer vertoornd over de ze handelwijze, verklaarden Duitschland land en den Keizer den oorlog en zonden de ze oorlogsverklaring aan den Duitscher Schmidt. Tevens verklaarden ze den oorlog aan die Vereenigde Staten, waarschijnlijk omdat ook deze zoo onbeleefd waren, hen hun krijgsult- rusting te weigeren. Het offensief tegen de hoeve van Schmidt mislukte echter. Men liet 30 dooden achter en een wapenstilstand werd gesloten. Men wil nu den strijd1 tegen dé Mexicaansche repu bliek, voortzetten, misschien is daar gemakke lijker wat van te „halen". KORTE BERICHTEN. Het Engelsche liberale oorlogscomité heeft met algemeene stemmen een motie aan genomen waarin de instelling van een lucht- vaartministerie wordt verlangd, met een mi nister, die verantwoordelijk zal zijn tegenover het Lagerhuis. De correspondent van de N. R. Ct. te Havre meldt, dat koning Albert der Belgen gisteren dien Deensthen schrijver Jörgensen, die een bezoek aan het front gaat brengen, heeft ontvangen. 1 De Transitu Kamer heeft met 254 tegen 218 stemmen het door den minister van oor log verdedigde ontwerp van wet, strekkende tot verjonging van de nooge aanvoerderspos- ten, verworpen. Het Engelsche Lagerhuis heeft al ver schillende nieuwe belastingen goedgekeurd, de Regeering heeft echter de belasting op de spoorkaartjes ingetrokken en die op lucifers gewijzigd. Een onderwijzer te Glasgow is schuldig bevonden aan het verspreiden van mededee- lingen, dlie er op berekend waren, schade te doen aan de werving voor het leger en den aanmaak van munitie te beletten. Hij is ver oordeeld tot drie jaar dwangarbeid. Het Duitsche antwoord over dfe getor pedeerde schepen is aan den Amerikaanschen gezant te Berlijn overhandigd. De heer Grey kondigde een memoran dum aan, dat aap. de onzijdigen zal worden gezonden. Het heeft betrekking op het „in be- slagnemen van voorwerpen, aan den vijand I toebehoorend!, en verzonden met de post' Minister Sasonof verklaarde in de E>oe- ma, dat geen Dardanellen-overeenkomst tusschen de Entente-mogendheden was ge sloten, waarbij Rusland in een ongunstige positie zou zijn gekomen. Lord Robert Cecil deelde aan het La gerhuis medle, dat Engeland af moet zien van het voorzien van Servië met levensmiddelen. Minister Okoema zeide, dat Japan trouw zal blijven aan het bondgenootschap met En- land. EEN VERKLARING VAN DE FRANSCHE REGEERING. (Officieel). Het Departement van Buiten- landsche Zaken deelt ons mede, dat de Fran- sche gezant inet machtiging zijner regeering aan den minister van buitenlandsche zaken de verzekering heeft gegeven, dat noch Frankrijk, noch eene van zijne bondgenoo- j ten er ooit een oogenblik aan heeft gedacht I om rechtstreeks of zijdelings de onzijdigheid BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat ter gelegenheid van de GROOTE VOORJAARSMARKF, te houden op het VEE, 't welk niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag wordien langs den HELDERSCHE WEG, over de HEILOOëRBRUG en over de FRIESCHE BRUG. Aanvoer van vee over de Oeesterbrug, de Nieuwlandersingel, de Emmabrug. de Scher- nervlotbrug en de rustieke voetbruggen is verboden. Het vee, 't welk over de Boompoortsbrug hij het Zeglis de stad inkomt, mag sléchts naar de markt vervoerd worden langs de VOORMEER en de BIERKADE over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Friesche brug. Bij de Texelsche-, de Heilooër- en de Frie sche brug zal het aan te voeren vee door des kundigen worden onderzocht (mond-inspec tie.) Het per vaartuig aan te voeren vee ntag uitsluitend gelost worden aan de Kanaalkade op de door den Havenmeester aan te wijzien plaatsen. Na Donderdagavond a. s. zal geen vee In stallen binnen deze gemeente mogen wordeti geplaatst, dan na vooraf door den Directeur van het slachthuis te zijn gekeurd. In het algemeen mag geen vee ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand des kundig onderzoek en in geen geval voor des MORGENS VIJF UUR. ALKMAAR, 12 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van H. M. E. NIEROP, weduwe van W. P. DE JONG, aldaar, om vergunning tot den verkoop van; sterken drank in het klein voor het perceel Laat, IA 109. Binnen twee weken na deze bekendma king kunnen tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bezwaren worden ia- gediend. Burgemeester en Wethouders vaornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris, Alkmaar, den 12 April 1916. van Nederland of de onschendbaarheid van zijn grondgebied aan te tasten, onder bij voeging dat de laatstelijk te Parijs gehouden conferentie der geallieerden zich in het ge heel niet met Nederland heeft bezig gehou den. COURANT. vf* iD

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1