DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Landweer en Landstorm. No. 89 Honderd en achttiende jaargang. 1916 UtoMmentsiirilsnaSmaandenff—, fi.p.postt1.25. adïertentfeprlU 10c.t. p.regel, grootslelteuna»plaatsruimte. BrlerenIr.N.Boek-enftandelsdmkkerflr.b.HERItls.COSTERZOON, loordamC9. Isletnr. J. VRIJDAG 14 APRIL DWITSG/ÏÏLJJÏD. NEDERLAND. BROODVOORZIENING. ALKMAAR, 14 April. Er is heden van geen der oorlogsterreinen nieuws van belang. Bij Verdun blijft de in fanterie in rust het Duitsche legerbericht geeft als oorzaak op de weersomstandighe den, welke tot het doen van waarnemingen ongeschikt zijn, het Fransche Havas-bureau schrijft den tijdelijken stilstand toe aan de vermindering van de aanvallende kracht der Duitschers tengevolge van de verliezen en de zichtbaar toenemende verdedigende kracht der Franschen. De kanonnen spreken evenwel zeer luide. Ten Westen van de Maas voortdu rend bombardement tegen heuvel 304 en het front Doode Man-Armentières zegt 't laat ste Fransche legerbericht en dit doet een ver levendiging van den strijd verwachten, ter wijl 't gevecht ten Oosten van de Maas blijk baar slepend wordt gehouden. Aan het En- gelsche, Italiaansch-Oostenrijksche en Azia tische front) is eenige geringe actie. De Fransche afgevaardigden hebben de Britsche vloot bezichtigd en zij zijn getroffen door de volmaaktheid van de maatregelen tot opslag van de benctodigdheden van allerlei aard en het feit, dat officieren en bemannin gen volkomen voorbereid zijn op elke ge beurtenis. „Wij allen, zeide een van hen, gevoelden, dat wij ons bevonden in tegenwoordigheid van het machtigste wapen van aanval en ver dediging, dat ons is gesmeed en dat dit wa pen in handen is van mannen, die noch zul len weifelen, noch in gebreke blijven als zij tot handelen worden geroepen." De Grieksche regeering toont zich volgens Reuter niet erg meegaand tegenover de enten- te-eischen, zij beschouwt de bezettingen niet zoo absoluut noodig als de geallieerden en weigert spoorwegfacaliteiten toe te staan. Het Engelsche nieuwsagentschap meent, dat deze houding ten doel heeft aan het Griek sche volk te toonen, dat zij geenszins de ei- schen der entente inwilligt, maar het voegt er aan toe, dat de meerderheid der Grieken den geallieerden welgezind is. De Times-corres pondent te Athene meent, dat een wijziging in het ministerie aanstaande is en dat de mi nister-president Skoeloedis vervangen zal worden. De kabinetscrisis in Portugal is opgelost in dien zin, dat het ministerie ongewijzigd aanblijft. Terwijl de Vereenigde Staten en Duitseh- land maar nota's blijven wisselen, heeft pre sident Wilson gisteren aan een maaltijd, waaraan democraten uit alle deelen der repu bliek aanzaten, verklaard te hopen, dat Ame rika niet door zijn eigen toedoen in den oor log zal worden betrokken, maar dat hij toch wilde vragen of het volk bereid zou zijn eventueel zijn steun te verleenen, daar de be langen van Amerika de belangen der mensch- heid zijn en of het den moed zou hebben ten strijde te trekken teneinde deze belangen te verdedigen. Toejuichingen en andere teeke nen van instemming gaven, op deze vraag het antwoord. Ten slotte zij aangeteekend, dat getorpil- leerd zijn de Engelsche stoomschepen Or- lockhead (in de Middellandsche Zee), voorts Aufu (3600 ton), Robert Adamson (3000 ton) en de bark Inverlyon (1800 ton): Van Duitsche officieele zijde wordt mede gedeeld, dat in de maand Maart ruim 80 vij andelijke koopvaarders, samen ruim 207.000 bruto ingeschreven tons, door Duitsche on derzeeërs in den grond geboord of tengevol ge van het stooten op mijnen verloren ge gaan zijn. DE HEER LIEBKNECHT IN DEN RIJKSDAG. De vorige week Zaterdag had bij de be handeling van de begroot mg vah financiën in den Duitschen Rijksdag een tooneel plaats, waarvan de Rijksdag-verslaggevers geen ver slag mochten maken, terwijl aan de dagbla den slechts een berichtje werd toegezonden, dat door het presidium van den Rijksdag was opgesteld. Thans is „Het Volk" in staat gesteld hei door de Duitsche pers op strikt bevel van hooger hand achtergehouden deel van het verslag te publiceeren. Het is op geheimzin- nige wijze over de grens en in bezit van het blad gekomen. Wij ontleenen daaraan: Dr. Liebknecht (wild): Ik zal de leenings- werkzaamheid van den staatssecretaris van financiën aan een critisch onderzoek onder werpen. (Luid gelach). Wij moeten eens nauwkeurig onderzoeken, uit welke midde len de gelden voor de oorlogsleeningen. af komstig zijn, uit particuliere of uit openbare middelen. (Stormachtige uitroepen van ver ontwaardiging. Vele afgevaardigden staan opgewonden op. Steeds nieuwe uitroepen, ook tot den presidentszetel gericht: Onge hoord 1 Dat is toch het toppunt 1 De kerel hoort in het gekkenhuis 1) De heer Liebknecht balt de vuisten en schreeuwt tot de zaaL De vergadering ge raakt in groote opgewondenheid. Men roept: sluit de debatten! Eenige afgevaardigden roepen luide: „Mijnheer de voorzitter, gij moet ons ons recht verschaffenWeg van de tribune!" Groot rumoer, voortdurende'on rust. De minister van financiën spreekt ge ruststellende woorden tot eenige zeer opge wonden afgevaardigden. De voorzitter luidt voortdurend de beL Als dr. Liebknecht ver der spreekt, klinken uitroepen als: Schaamte loosheid! Hoogverraad! Ontneemt hem hef woord! Groot rumoer. Voorzitter dr. Kampf: Volgen3 het regle ment van orde kan aan een afgevaardigde pas het woord ontnomen worden, als hij drie maal tot de orde geroepen is. De heer Müller-Meiningen (vrijzinnig): Dan verraadt hij ons nog drie maal(Storm achtige bijval, applaus, ook op de tribunes.) De heer Liebknecht'spreekt verder. Her nieuwde uitroepen van verontwaardiging en geroep om sluiting der debatten. De afge vaardigde Hubrich snelt opgewonden op zijn collega Liebknecht toe, ontrukt hem het handschrift en werpt het op den grond, trapt er op met de voeten, zoodat de blaadjes rondvliegen. Stormachtige bijval, applaus in de vergadering en op de tribune. De heer Liebknecht steekt zijn gebalde vuisten op en schreeuwt in de zaal. Hij wendt zich dan tot den voorzitter en spreekt dien heftig toe, waarbij hij tweemaal tot de orde geroepen wordt. Om het spreekgestoelte vormen zich opgewonden groepen. De afgevaardigde Müller-Meiningen treedt verontwaardigd op den heer Liebknecht toe en doet hem heftige verwijten. De leden der „Sociaal-democra tische Arbeidersgemeenschap" Hunke, Ditt- man en Zubeil snellen eveneens naar het spreekgestoelte en plaatsen zich voor den beer Liebknecht. Andere afgevaardigden du wen de opgewonden leden uiteen. In de gansche vergadering heerschte groote onrust en opgewondenheid. Na hevig luiden met de bel brengt dë voorzitter stilte teweeg en verklaart: Het bu reau heeft zoo juist vastgesteld, dat niet ge noeg leden ter vergadering aanwezig zijn. De zitting moet dus geschorst worden. (Le vendige bijval). De voorzitter bepaalt de volgende zitting op Maandag. Ook na het sluiten der zitting duurt de al- voort. De'af in groepen bijeen en bespreken de laatste tooneelen. Ook de leden der oude sociaal-democratische frac tie zijn uiterst opgewonden; haar afgevaar digde Keil roept: smijt den kerel er toch uit, dan is de zaak afgeloopen! KARDINAAL VON HARTMANN IN HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. Kardinaal Von Hartmann kwam Woens dag tot besluit van een reis van acht dagen aan het Westelijk front in het groot hoofd kwartier aan. Gistermorgen droeg Zijne Eminentie, zoo word' uit Keulen aan de Maasbode geseind, een pontificale H. Mis op voor de Katholieke soldaten, die door den Keizer met groot ge volg bijgewoond werd Zijne Eminentie ontving den Keizer aan den kerkdeur, en geleidde Zijne Majesteit naar het priesterkoor. Na de H. Mis hield1 de kardinaal een toe spraak, waarin hij den soldaten de groeten uit het vaderland overbracht, hen dankte voor de trouwe wacht, die zij voor de achter geblevenen hielden en hen vermaande trouw te blijven volhouden, in vroomheid, offervaar digheid en toegenegen vaderlandsliefde. Aan het slot van zijn toespraak dankte Zij ne Eminentie den Keizer voor de deelneming van den landsvader aan deze godsdienst oefening, en gaf hem de verzekering van de onwrikbare lidde, aanhankelijkheid en trouw der Katholieke soldaten. Soldaten van de keizerlijke lijfwacht dienden bij de H. Mis. Na de H. Mis bezocht Zijne Eminentie on der leiding van dien chef van den gezond heidsdienst te velde een lazaret en sprak den gewonden troost en moed in. 's Middags ontving de Keizer den kardi naal en rijn gevolg in audiëntie. Zijne Emi nentie stelde hierbij1 de opbrengst in de Ka tholieke kerken van Pruisen gehouden collec te op den geboortedag van den Keizer voor dë Duitsdie gewonden, -ten bedrage van 300.000 mark, aan dien Keizer ter hand. De Keizer was daarover zichtbaar verheugd. Zijne Eminentie en rijn gevolg zaten daar na aan- de keizerlijke ontbijttafel aan. KORTE BERICHTEN. De Keizer woonde gisteren in het hoofd1- kwartier den door kardinaal Hartmann, aartsbisschop van Keulen, geleiden veldgods- dienstoefening bij; De Zwitser, die indertijd de Duitsche vlag van het consulaat te Lousanne heeft af gerukt en darana naar Frankrijk is gevlucht, heeft aan de Zwitsersche Justitie te kennen gegeven dat hij zal terugkomen, hij moet het volgend jaar onder de wapenen en wil geen deserteur rijn. Belgische vluchtelingen in Genève wil- en al hun uitgewekene landgenooten vereeni gen tot een groote bond, die zich zal verkla ren tegen de Belgische annexaiiep\ssmsn, die ter sprake rijn gekomen. In een gisteren vermelde rede zeidë jord Courtney in het Hoogerhuis dat men het oude België niet kon terugkrijgen zonder een welvarend Duitschland daar Rotterdam en Antwerpen voorposten van Duitschland rijn en van dat land afhangen. Volgens de Tagliche Rundschau bereidt Rusland' zich alweer voor op een nieuwen wlnterveldtocht en richt een aantal viltfabrie- cen op warme soldatenlaarzen te maken. De Belgische hoogleeraar Prof. Paul Frédérisq bevindt zich in het gevangenkamp voor officieren te Guterslok in Westialen. De Franschen moeten nu vliegtuigen i ïebben die de gevreesde Duitsche Fokkers de iaas rijn. Ze moeten alle wereldsnelheid ge slagen hebben en Frankrijk weer het meester schap in de lucht verzekeren. Fransche bladen spreken het onlangs verspreide Duitsche bericht tegen, als zouden recruten van de lichting 1917 in Frankrijk naar het front rijn gezonden. De lichting wordt nog afgericht. De Franschen beweren den comman dant en het nummer van den onderzeeër te kenned, die de Sussex heeft vernield. Een on langs gevan genomen onderzeeër bemanning heeft alle Richtingen bevestigd die men her over bezat BLOEM VAN MEEL. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft onderstaande circulaire tot de burgemeesters gericht: Ik heb de eer u te berichten, dat door mij inafwijking van voorgaan den regelingen is besloten lo. dat met ingang van 14 dezer voorloopig geen bloem van Regeeringstarwe mag worden gemalen 2o. dat de meelfabrikanten den in hunne fabrieken aanwezigen voorraad bloem mogen afleveren met uitzondering van 250 balen, welke ter beschikking van het Rijksgraanbu- reau moeten worden gehouden; 3o. dat, zoodra de in den lande aanwezige vorraad bloem is verbruikt, in ieder geval van Maandag 24 dezer af, slechts ongebuiLd tarwebrood1 (bruinbrood) mag worden gebak ken; 4o. dat door u, onder overlegging van een certificaat van den betrokken geneesheer, aan het Rijksgraanbureau de beschikbaarstelling van een hoeveelheid1 bloem kan worden aange vraagd ten behoeve van diegenen in uwe ge meenten, voor wien het gebruik van ongebuild tarwebrood op medische gronden, nadeelig wordt geacht. Ik verzoek u beleefd doch uitdrukkelijk de naleving der bovengenoemde bepalingen, hls- mede van 4e maximum-broodprijzen, door een behoorlijke controle uwerzijds zooveel moge lijk te bevorderen. DE „COLOMBIA". De directie van den ^Koninklijken West- Indischen Maidienst te Amsterdam had gis teren nog geen nader bericht omtrent de Co- lomba ontvangen. Het kwam haar niet on waarschijnlijk voor, dat dit zijn oorzaak hier in vindt, dat het schip thans te Londen is aangekomen, zoodat de te verzenden tele grammen nu door de censuur vertraagd wor den. Lloyd's seint uit Londen, dat de „Co lombia" gisteren te Gravesend aankwam op weg naar Northfleet (westelijk van Grave send.) STADSNIEUWS. MILITIERAAD. Tot leden van den Noord-Hollandschen Militieraad voor de lichting 1917 zijn in het derde militiedistrict benoemd de heeren H P. Ibink Meienbrink én J. Houtsmuller, ge- pensionneerd officier-machinist, en tot hun plaatsvervangers de heeren A. Goede Dz. kaashandelaar, en C. W. Visser, allen van hier. „GEZINSVERPLEGING". In „de Unie" had gisteravond de alge- meene vergadering plaats van de vereeniging „Gezinsverpleging''. Na opening door den voorzitter, den heer P. M. ae Wolf, werden de notulen door de secretaresse, mevrouw A. B. G. Donathv, d. Scheer, gelezen en onveranderd door de vergadering goedgekeurd. Daarna werd door de secretaresse het jaar verslag uitgebracht. De zusters verpleegden in 1915 220 patiënten, die zij 8400 maal be zochten, zoodat elke patiënt gemiddeld ruim 38 maal bezocht werd. Van deze patiënten waren 69 klasse-patiënten en wel 12 eerste klas, 22 tweede klas, 15 derde, 13 vierde en 8 vijfde klas. Van de 220 patiënten waren er 38 mannen, 114 vrouwen en 68 kinderen, waar van 169 Protestanten, 56 Katholieken en 5 Israëlieten. De zusters hebben, zooals uit deze cijfers blijkt, een belangrijke taak achter den rug. Het 'aantal bezoeken bedroeg aan merkelijk meer dan het vorig jaar. Het werk werd te zwaar voor twee zusters, zoodat in Juli werd besloten zuster Hopstra voor een half jaar als vast te benoemen. Haar mini mum-salaris werd bepaald op 800, terwijl de beide andere zusters 50 duurtetoeslag kregen. Overspannen door den velen arbeid zijn de zusters Van den Berg en Moereels eenigen tijd met ziekteverlof te Oosterbeek geweest. Toen in Mei en Juni de mazelen hier zoo sterk heerschten, hebben de zusters heel veel .jezoeken gebracht. De verhooging der uit gaven kan de leden slechts verheugen, daar de noodzakelijkheid van een derde zuster het >ewijs er van geeft, dat de doctoren het werk op prijs stellen. Met dankbaarheid maakt het verslag melding van een gift van 100 door een onbekende geschonken en tevens van het door de familie Graafland geschonken zie- kenwagentje, dat kosteloos gestald wordt bij de Rijtuigmaatschappij. Het verslag besluit met de beste wenschen voor de zusters in hun goeden arbeid. Uit de rekening en verantwoording van de jenningmeesteresse, mevrouw de Wed. J. loekLoosjes, bleek, dat over 1914 een ba tig saldo was overgehouden van 754.70. De contributies over 1915 bedroegen 1499.50. Aan giften was ontvangen 103.75, aan verpleeggelden 489.05. Het totaal der ontvangsten bedroeg 3031.34. Aan salarissen der verpleegsters was uitge keerd 1979.50. Het totaal der uitgaven be droeg 2923.60, zoodat een batig saldo in kas blijft van 107.74. De voorzitter dankte de secretaresse en' de penningmeesteresse voor de gedane werk zaamheden en het gehouden beheer. De beide dames verdienden den lof der leden. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden, mej. Siebert Coster en de heer W. Stroink, herkozen. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering. ONDERAFDEELING ALKMAAR E. O. VAN DEN NEDERL. BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Onder voorzitterschap van den heer W. G Noorman v. d. Dussen, secretaris te Egmond aan Zee, heeft bovenstaande vereeniging al hier vergaderd. Aanwezig twaalf leden, waaronder twee buitengewone leden. De. voorzitter opende dë vergadering en heette alle leden welkom, in het bijzonder den heer Mr. van Poelje, die zoo bereidwil lig was een lezing te, houden over het onder werp „De samenwerking van gemeenten naar aanleiding van het ingediend ontwerp tot wijziging der Gemeentewet". Sprekër betreurde het, dat, niettegenstaan de door het bestuur zóóveel moeite gedaan wordt de algemeene vergadering zoo aange naam en nuttig mogelijk te doen rijn, er van een flinke opkomst wederom geen sprake kon zijn. Hij wekte de aanwezige leden op hun collega's aan te sporen, die enkele ver gaderingen trouw te bezoeken. Van net Hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren was een scünjven ingekomen, dat er groote actie in voorbereiding is tot bespoediging van de wijziging der Gemeentewet, zooals in de be kende proevè is nedergelegd. De heer Mr. van Poelje gaf hierna een duidelijke uiteenzetting van „de samenwer king van gemeenten naar aanleiding van het ingediend ontwerp tot wijziging der Ge meentewet". Spreker schetste wat de gevol gen zijn bij aanneming van het ontwerp. In het kort samengevat kwam deze hierop neer, dat het geeft verbeterde voorschriften van de artt. 121 en 122 der Gemeentewet, waarbij de vereischte machtiging van Gedeputeerde Staten zou vervallen. Naast de gemeenschap pelijke regeling van eenvoudigen aard, zoo als gemeentescholen, komt, indien de om vang van een bedrijf groot is, een Bond van bestuur met zelfstandige bevoegdheid, zooals koopen, verkoopeu, benoemen van ambtena ren, enz. Door den heer J. Tromp werd met den ge- achten spreker van gedachten gewisseld over de autonomie in de Grondwet aan de ge meenten gewaarborgd. Na afloop der lezing bracht de voorzitter spreker dank voor de gehouden lezing en uitte den wensch, dat hij nog meerdere ma len voor de onderafdeeling zou optreden. Het jaarverslag van den secretaris were voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van het bestuur werden be noemd de aftredende heeren W. G. Noorman v. d. Dussen en J. de Leeuw; De rekening over 1915 werd na onderzoek door de heeren Lommen en Parma goedge keurd. De voorzitter deelde mede, dat een lie voor de afdeeling had bedankt, omdat hij meende, dat de vergadering op het doode punt stond. Spreker merkte op, dat dit lid de laatste vergaderingen niet heeft bijgewoond, terwijl bovendien uit het jaarverslag is gebleken dat door het bestuur niet wordt stilgezeten doch integendeel alle pogingen worden in het werk gesteld de belangen van de ambte naren te behartigen. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. In het café „Central" vergaderde heden morgen de Bond van Zuivelfabrieken in Nooiü-Hofland, oncfet Teidibg* van den heer H. K. Koster. Deze opende de vergadering met een korte rede, waarin hij de sprekers en de aanwezigen hartelijk welkom heette. Spr. verzocht een ieder zich te bekorten in het spreken en niet te vallen in herhalingen. Spr. uitte de beste wenschen voor de bespre kingen. De notulep. werden nu gelezen en vastge steld. De voorzitter deelde mede, dat de bond De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt herbij ter algemeene ken nis, dat de Minister van Landbouw, Nijver- ïeid en Handel hem bij schrijven van 12 April 1. L No. 14363/6 heeft bericht, dat door .Exc. in afwijking van voorgaande regelin- gen is besloten: lo. dat met ingang van heden voorloopig geen bloem van Regeeringstarwe mag worden gemalen; 2o. dat de meeufabrikanten den in hunne fabrieken aanwezigen voorraad bloem mogen afleveren met uitzondering van 250 balen, welke ter beschikking van h^RJksgraanbureau moeten worden 3o. dat, zoodra de in den lande aanwezi ge voorraad bloem is verbruikt, in ie der geval van MAANDAG, 24 DE ZER AF, slechts ONGEBUILD TARWEBROOD (bruinbrood) mag worden gebakken; 4o. dat door mij, onder overlegging van een certificaat van den betrokken ge neesheer, aan het Rijksgraanbureau de beschikbaarstelling van een hoeveel heid bloem kan worden aangevraagd ten behoeve van diegenen in deze ge meente, voor wie het gebruik van onge build tarwebrood op medische gronden nadeelig wordt geacht. Alkmaar, den 14 April 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de uitbetaling der ver goedingen, loopende over het tijd vak van 6 tot en met IS April zal plaats hebben ten Stadhuize op Maandag 17 April a.s., voor zooveel de LAND W££B «u den LANDSTORM betreft van ÏO11 nor en voor zooveel de MUJLXJLË aan gaat van 1112 nnr. Alkmaar, 14 April 1916, De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. thans telt 72 gewone leden, die in 1915 ver werkten 92.7ÓÜ.Ü00 K.G. melk in 8.644.470 K.G. kaas en 516.200 K.G. boter. De bond heeft 41 buitengewone leden. De voorzitter deelde tevens mede, dat het adres betreffende de pasteurisatie naar den Minister van Landbouw werd verzonden en toegelicht door den voorzitter en onder-voor zitter van den Bond. Onderzoek werd ge daan naar de gegevens der fabrieken en de inlichtingen opgezonden naar den Minister. Het adres werd ook verder verspreid. Met het oog op het vervoer van de kaas naar de verafgelegen gevechtsterreinen wordt aangeraden de kaas vooral niet te zacht te maken. i Onder de ingekomen stukken was niets voor de vergadering. Tot gewone leden werden aangenomen: „De Eendracht" te Wieringen, „Nooit Ge dacht" te Wieringen, „De Onderneming" te Texel, „West-Friesland" te Lutjewinkel, „Vi ta Nova" te Heërhugowaard, „Wormer" te Wormer, „De Ster" te Jisp, „Eensgezind heid" te Wervershoof, en „De Eendracht" te Zijpe, en tot buitengewone leden: „De Hol land" te Castricum en de heeren Kool en H. Hermans te Alkmaar. De secretaris, de heer G. Nobel, deelde mede, dat de gewóne rekening over 1915 sluit met een bedrag van 349.35V4 als na deelig saldo. De korting-rekening sluit met een bedrag van 1899.99. Namens de verifi catie-commissie werd medegedeeld, dat zij de boeken en bescheiden heeft in orde bevon den. Men bracht hulde aan den heer Nobel voor zijn uitstekend beheer. Aan de orde waren daarna- besprekingen en voorstellen omtrent pasteurisatie van kar nemelk en wei, ingeleid door den heer V. Kaij Jz. te Hauwert. De inleider had aan het bestuur medege deeld, dat hij het volgende wenschte voor te stellen om aan den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel een verzoekschrift te zen den, geteékend door alle aandeelhouders en leveranciers van zuivelfabrieken in Noord- Holland om ontheffing voor hen van het Ko ninklijk besluit van 16 December, betreffen de verplichte pasteurisatie, op de volgendë gronden De Wet is onvoldóendë en onrechtvaardig voor den eenen veehouder tegenover den an der; bij toepassing der Wet wordt het dé on dergang van alle kleine zuivelfabrieken in Noord-Holland; een finantiëel débacle voor aandeelhouders en eigenaars, meestal eigen geërfde boeren, die zich reeds door storm en watersnood' van 14 15 Januari 1916 voor vele jaren buitengewoon hooge lasten zien ^Het 1comt den inleider voor aan dit verzoek eene toelichting toe te voegen, waaruit blijkt, COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1