DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 91 Honderd en achttiende jaargang. 1916 itaMeatspiiis per 3 maanden f 1.—, fr. p. post 11.25. AMentiepriis 10 ct. p. tegel, groots letters paai plaatsnilmte. Brïewe ft. II. V. Boek- ee Handelsdrukkerij v.k. HERifls. COSIER A ZOOI), Voordam C 9. Telefnr. 3. MAANDAG 17 APBIL NEDERLAND. ALKMAAR, 17 April. Bij Verdun zijn de bordjes verhangen. Nu de Duitschers den strijd tijdelijk hebben ge staakt, pogen de Franschen hun slag te slaan. Het Duitsche legerbericht van Zater dag gewaagde van Fransche aanvallen op „den dooden man", die algeslagen werden, dat van Zondag meldde, dat de Franschen bij het fort Douaumont teruggeslagen wer den, waarbij ongeveer 200 ongewonde ge vangenen in Duitsche handen vielen. Over hetgeen er ten Westen van de Maas gebeurd is, zwijgt de Fransche communiqué-schrijver geheel en van den aanval ten Oosten der ri vier deelt hij mede, dat deze volkomen ge slaagd is, dat de Franschen eenige stukben loopgraaf veroverd en 200 gevangenen ge maakt hebben. Men moet den toestand zoo opvatten, dat de Franschen, die nog steeds strategisch de fensief optreden, tot een tactisch offensief zijn overgegaan, d. w. z. dat zij, die tot taak hebben Verdun te verdedigen, plaatselijke uitvallen hebben gedaan, omdat zij hiertoe de kans schoon zagen. Het laatste Havas- bericht zegt, vermoedelijk volkomen juist, dat deze kleine aanval geschiedde „om lucht te geven aan onze stellingen ten Zuiden van Douaumont." Uit een Havas-bericht, waarin staat, dat de heuvels 304 en „de doode man" en Esnes, die het begeerde doel der Duitschers blijven, slechts de vooruitgelegen punten van de ver dediging zijn geworden en dat de hoofdstel lingen meer naar achteren liggen, moet men geneigd zijn op te maken, dat aan Franschen kant een nieuw Duitsch offensief wordt ver wacht en met de mogelijkheid van bereiking van het doel wordt gerekend. Heeft men vroeger niet de Fransche voorstelling gehad, dat heuvel 304 en „de doode man" de hoofd stelling vormden en heeft het thans niet den schijn, dat men net publiek op een ontrui ming daarvan wil voorbereiden? Wat er aan is van de geruchten, dat Fran sche troepen aan de Balkan-expeditie zullen worden onttrokken en zullen worden vervan gen door Servische soldaten, is moeielijk na te gaan. Het is vooral niet minder onwaar schijnlijk, dat de geallieerden thans het oogenblik gekomen achten om op den Bal kan tot actie over te gaan verschillende berichten geven daartoe aanwijzing en dat daartoe de Servische versterkingen zijn gezonden. Het eerste transport van Servi sche troepen moet aangekomen, maar nog niet/ontscheept zijn. De ontscheping zou, overeenkomstig een beschikking van generaal, Sarrail, pas over enkele dagen geschieden. Het schijnt, dat er in verband hiermede moeielijkheden zijn onstaan tusschen de Grieksche regeering en de entente. De regeering van Koning Konsiantijn wil het vervoeren der Servische troepen langs de Grieksche spoorwegen niet toestaan en de Engelsche gezant moet hebben ver klaard, dat de entente dat vervoer, ondanks de weigering der Grieksche regeering, zou moeten doorzetten. Het plan heet te zijn, dat de troepen te Patras aan land en op den trein zullen worden gezet en dan gebracht worden naar de golf van Saloniki, vanwaar ze vervolgens over zee naar Saloniki worden vervoerd. i Entente-oorlogsschepen moeten in de Su- da-baai (eiland Kreta) geankerd liggen, maar troepen zijn er nog niet geland. Het belangrijkste oorlogsnieuws komt ver der uit St. Petersburg. Het Russische leger bericht deelt mede, dat de Russische troe pen, besteund door het artillerievuur van de kanonnen te land en van de scheepskanonnen, de Turken uit de geweldig versterkte stelling op den linkeroever van de rivier de Karade- re, 26 K.M. ten Oosten van Trebizonde, héb ben geworpen en den vijand krachtig vervol gen. De Turken willen ons doen gelooven, dat de toestand „niet noemenswaard veran derd is", maar er is alle reden om aan te ne men, dat de Russische voorstelling juist is en dat dus de Russen deze belangrijke Turksche havenstad, waarvan het garnizoen op 60.000 80.000 man wordt opgegeven, steeds meer naderen. De Italianen zijn na hun vergeefsche aan vallen in het Isonzo-gebied een offensief be gonnen in Zuid-Tirol, dat tot dusverre nog slechts kleine resultaten heeft opgeleverd, maar misschien tot grootere kan leiden, als het tenminste ook hier niet op niets uitloopt. Vermelding verdient, dat Engelsche mari ne-vliegers Adrianopel en Konsitantinopel bebomd hebben. Evenals in het Westen ge schiedt, loopen dë wederzijdsche berichten over het resultaat van den luchtaanval zoo ver mogelijk uiteen en wordt er dbor dë ei gen partij bij vermeld, dat allen behouden zijn teruggekeerd van de vlucht, die over een afstand van bijkans 500 K.M. ging. Van de zee valt niet veel anders te zeggen, dan dat het Britsche stoomschip „Fairport" (2500 ton) getorpilleerd, het Britsche stoom schip „Shevandoah" (3900 toni) op een mijn geloopen en het Noorsche stoomschip „Pus- tanataff" gezonken is. Reuter meldt, dat 500 der meest aanzienlijk een uit de Vereenigde Staten een adres heb ben gericht tot de volkeren der entente-lan den, die verklaren de meening en het gevoel uit te spreken van de overweldigende meer derheid der Amerikanen en die hun adres al dus eindigen: „Omdat wij gelooven dat het succes van Engeland, Frankrijk, Italië en Rusland met zich zal brengen het herstel van België en Servië en de onderdrukking van het militai risme, hopen wij van harte dien uitslag. In die hoop gelooven wij de toekomstige be schaving te dienen." De Amerikaansche regeering heeft nog niets naders van zich laten hooren. Indien het waar is, dat er een groote zeeliedensta king dreigt, dan wordt haar positie, toch al eenigermate geschokt door de gebeurtenis sen in Mexiko, er niet beter op. Officieel heet het, dat de regeering te Washington de rap porten over het gebeurde met de „Sussex" wil afwachten de „St. Paul", aan boord waarvan zich documenten bevonden, is te Nieuw-York aangekqmen en de stukken zijn onmiddellijk naar Washington doorgezon den, waar zij dadelijk door den minister zou den worden onderzocht. Er zijn aanwijzingen van eenige toenade ring tussohen de beide strijdende groepen van mogendheden. Men versta dit wel de Engelsche afgevaardigde Mason, die den minister-president vroeg of de regeering na de verklaring van den rijkskanselier, dat Duitschland bereid is. België te ontruimën, geen vredesonderhandelingen zou kunnen aanknoopen, kreeg van den heer Asquith ten antwoord, dat hij diens laatste toespraak maar moest lezen, daar deze voor zich zelf sprak. In de couranten komt echter een ande re geest tot uiting. De Duitsche Neue Freie Presse bijv. ziet in die rede van den heer Asquith toenadering, eten mogelijkheid van een toekomst van een beter begrijpen, en zegt dat één klove nog scheidt, n.l.„België met waarborgen en zonder waarborgen". De En gelsche Economist schrijft: „Ongetwijfèld heeft de rede van den heer Asquith de moge lijkheid van een regeling nader gebracht,de Manchester Guardin schrijft over de redevoe ringen van den Duitsch en rijkskanselier en den Engelschen minister-president: „Zoo is er aan beide zijden zekere uit-den-weg-rui- ming geweest van de eerstë beletselen, welke in ieder geval den weg opent tot besprekin gen", lord Cromer verklaart in een brief aan de Times, dat niemand in het Britsche rijk natuurlijk Duitschlands militaire macht wil vernietigen, en dat Engeland den oorlog niet moet voortzetten om Duitschland te vernede ren of voor enkel militairen roem, maar dat Engeland het zwaard niet kan neerleggen voordat Duitschland zelf heeft ingezien, dat zijn tegenwoordig stelsel niet deugt. En de Labour Leader herinnert er aan, dat beide regeeringssprekers, in bijna dezelfde woorden hebben gezegd, dat Europa na den oorlog voor alle volken gelegenheid moet bieden voor vreedzamen arbeid. „Elk rede lijk mensch moet nu wel vragen vervolgt het blad waarom men dan nog vecht voor beginselen, waarover de leidende staatslieden het zeggen eens te zijn en waarover de vol ken het stellig eens zijn. De heer Liebknecht heeft in dën Rijksdag terecht gezegd „begin met het Duitsche volk vrij te maken". Wij zeggen tot onze staatslieden „Begin met het Engelsche volk vrij te maken". KORTE BERICHTEN. De Duitschers maken berichten van Franschen openbaar, waarin gesproken wordt over een groot offensief dat 15 April tegen Metz zou ondernomen worden. De aanval op Verdun heeft het verhinderd. Een commissie uit de gemeentebestu ren van Qroot-Berlijn heeft over de suiker kwestie beraadslaagd. Daarbij bleek, dat vdn gebrek aain suiker geen sprake is, alleen is oordeelkundige verdieeling noodig. Sui- kerkaarten wil men voorloopig niet invoeren. T- Lord Milner heeft in het Hoogerhuis een motie ingediend, waarin aangedrongen wordt op onmiddellijke invoering van alge- meenen dienstplicht. Op de pakketboot, die de Indische mail aan boord hadi, werd zonder succes door een Duitschen onderzeeër een aanval gedaan. De Roemeensche regeering is gemach- tot het sluiten van een leening van 150 llioen. Men verwacht te Nieuw-York een alge- meene zeeliedenstaking. President Wilson moet voornemens Zijn president Carranza voor te stellen dat de Amerikaansche troepen niet verder zullen trekken en geheel zullen worden teruggeno men als de Carrapzisien zegevieren. Naar verluidt bestaat over het torpe deer en der schepen in het kabinet te Wash ington verschil van meening. De Deensche schepen Elisabeth en Al ma werden door Duitsche torpedobooten opgebracht. k Tengevolge van verschil over de poli tiek van het partijbestuur is in Zweden een nieuwe sociaal-democratische partijgroep gevormd. - De Engelsche admiraliteit maakt be kend, dat in totaal door het torpilleeren van de schepen Lusitania, Aneona, Maloja en Folaba 352 vrouwen en 145 kinderen zijn omgekomen. De Bulgaren hebben de Orieksche grenzen gesloten, alleen het postverkeer blijft gehandhaafd. In Zwitserland is een nieuwe oorlogs belasting op vermogens en inkomsten inge voerd. Het, Kanaal van Panama is heropend na een sluiting van zeven maanden. Te Plymouth is een honderdvijfjarige vrouw overleden. Twee Duitsche krijgsgevangenen, w o. een officier van de Emden, waren van Malta ontvlucht. Men vond ze later terug bij Si cilië, in een open boot, die ze op Malta had den weggenomen, ze waren geheel uitgeput. KAAS VOOR DUITSCHLAND. Zaterdag hebben de heeren J. L. van Eyk uit Gouda en Everts uit Emmerik, namens de Zentral Einkauf Gesellschaft te 's-Gravenha- ge hun eerste inkoopen van kaas gedaan te Bodegraven. Van iederen handelaar werd de voorraad nauwkeurig opgenomen en de prijs bepaald naar den inkoopsprijs zonder winst marge. Partijen met afwijking werden niet aanvaard en hierbij gezegd, dat deze open blijven voor de regeeringspakhuizen. De kaas is dan ook nergens anders te plaatsen. De beste kaas gaat zoodoende naar Duitschland en voor Nederlandsch gebruik blijft de niet-gewilde kaas over. De prijzen waren voor deze week vastgesteld op 64 tot 4, voor de eerste twee dagen van de volgende week op 60 tot 70.. Maandag vergadert de Z. E. G. te Amsterdam, om te zien of verlaging dër kaasprijzen voor de volgende dagen mogelijk is. (N. Rott. Ct.) AARDAPPELEN-UITVOER. Aangezien bij het vorderen van het seizoen het beüeri onder üe minder houdbare soorten aardappelen snel toeneemt en door het vast houden dezer partijen, niet meer voedsel voor de bevolking beschikbaar blijft, daar de aardappelen tot bederf overgaan, zullen, naar de minister van landbouw aan de aard- appelljandelaren-vereeniging heeft meege deeld, weder consenten tot uitvoer worden afgegeven voor witvleezige aardappelen van zand- en veengrond welke soorten hier te lande niet gegeten werden, alsmede voor een klein deel der geelvleezige soorten. Nwsbld. v. h. N. BEKENDMAKING. Aan dë troepen is, naar de Asser Crt. meldt, het volgende telegram van den Opper bevelhebber van land- en zeemacht bekend gemaakt: „Regeering en ik verliezen geen oogenblik persoonlijke belangen van de militairen uit het oog, maar zoolang dë regeering schor sing der periodieke verloven in staatsbelang noodzakelijk acht, moet particulier belang hiervoor wijken. De soldaten moeten ver trouwen hebben in regeering en opperbevel hebber en hierin berusten. Commandanten moeten hun duidelijk maken, dat de tegen woordige toestand niet langer zal duren dan regeering in landsbelang beslist onvermijde- delijk acht". DE „RIJNDIJK" en DE „EEMDIJK". De „Rijndijk" heeft een gat van 20 voet lang en circa 24 voet breed; de „Eemdijk" in ruim 2 boven de kimkielen een gat van 15 voet lang en 10 voet breed. Dek bovenruim 2 bakboord 2 voet opgezet. Schip zit op moddergrond en gaat Maartdag in het droogdok. (Hbld.) DE PRINS EN HET ROODE KRUIS. Gistemamiddag kwam Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, ten huize van L. G. A. Graaf van Limburg Stirum, Voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis voor Arnhem ten einde eene conferentie te hebben met den Voorzitter te vens Algemeen Leider, Dr. Fenssen Chef van 't Roode Kruis Hospitaal en Dr. Meihuizen, Commandant der transportcolonne. Na af loop had de plechtige uitreiking plaats door Z. K. H. van „het Kruis van Verdienste" aan H.H. van Limburg Stirum, Rcnssen en Mei huizen. Z. K. H. bleef bij den voorzitter het middagmaal gebruiken. (Amh. Ct.) BINNENLAND. HOFBESRICHT. Naar het Centrum verneemt, zal de Ko ningin Dinsdag a.s. een bezoek brengen aan Ede en Amersfoort. Met den koninklijken trein begeeft H. M. zich van den Haag naar Ede, vandaar per auto over Amersfoort naar Utrecht, waar de trein weer gereed zal staan om H. M. naar de residentie terug te bren gen. DE MELKVOORZIENING. Op de algemeene vergadering te Rotter dam van den Bond van Melkveehouders werd besloten, om onder protest de melk te leveren tegen den door de regeering vastge- stelden prijs. Dit geschiedde echter voorloo pig maar voor 1 maand, omdat getracht zou worden door nader overleg een hoogeren prijs te verkrijgen. Het hoofdbestuur heeft zich nu tot den Mi nister gewend met een adres, waarin het, on der overlegging van verschillende bewijs- stukken, verklaart: dat het van zijn leden heeft gevraagd be- drijfsstaten van 1 November 1915 tot 31 Maart 1916; dat uit deze bedrijfsstaten omomstootelijk blijkt, dat bij een verhooging van den prijs der melk, zooals die op het oogenblik is vastgesteld, het voor vele boeren onmogelijk zal zijn in den aanstaanden zomer goed te maken, wat in dezen winter verloren is; dat vele kleinere boeren hierdoor zoodanig zullen worden gedupeerd, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat velen te gronde gaan. Het hoofdbestuur vraagt den Minister, het daarheen te willen leiden, dat alsnog een prijs zal worden vastgesteld, die het tenmin ste mogelijk maakt hef bedrijf eenigsziq^ loo- nend te kunnen uitoefenen. Gemengd nieuws. MILITAIR VERLOFPER BOOT. Op verzoek van de militairen had dé di rectie dér „Alkmaar Packet" gisteren een extra-boot van Alkmaar laten vertrekken, die te half vier te Amsterdam arriveerde. Er wa ren ongeveer 400 militairen, die van deze gelegenheid gebruik maakten, ten einde htm verlof tie Amsterdam te kunnen door bren gen. Des avonds te half acht precies vertrok dë extra-boot van dé De Ruyterkade. Een or kest, saamgesteld uitmond-harmoni ca's, zorgde voor de gezelligheid. Zoo konden 400 Alkmaarsche militairen hun verlof in A'dam door brengen. Aan de letter van dë order hadden zij voldaan. Zij waren niet per trein, maarper boot van hun standplaats gegaan. (Tel.) ENGELSCHE VERDEDIGING OP EEN NEDERLANDSCH SCHIP. Met voorbehoud nemen we dit bericht uit de Msb. over: Naar wij vernemen, heeft het Nederland sche s.s. „Kelbergen" met een lading graan van Baltimore naar Leith, toen het 2 dag reizen van de Engelsche kust was, een En gelsche verdedigingsbemanning aan boord gekregen, die met handgranaten, bommen en ander oorlogstuig gewapend was om het Nederlandsche schip tegen eventueele aan vallen van Duitsche onderzeeërs te bescher men. De Nederlandsche bemanning had tegen een dergelijk optreden begrijpelijke bezwa ren. Van de zijde der zeelieden is deze zaak dan ook aanhangig gemaakt bij het ministe rie van buitenlandschè zaken. DE VEEMARKT TE HOORN. De marktmeester van Hoorn zond ons de volgen die mededeel ingen omtrent de nieuwe Woensdagsche veemarkt in die stad, die voor het eerst gehouden werd. De aanvoer was belangrijk en boven ver wachting. Er waren veel koopers (slagers exports lagers en veehandelaren), voora ook van elders. De prijzen waren zeer goed, de handel was vlug. Êr was ruime vraag naar vette koeien en vette kalveren, ook naar varkens, waarvan de aanvoer voor de vraag zelfs te gering was, ook biggen ontbraken te veel. Verder bestaat er directe gelegenheid tot weging van varkens op het marktterrein. Algemeene indruk: reeds deze eerste maal heeft de markt voldoende bewezen, reden van bestaan te hebben. Met vertrouwen kan hare toekomst worden tegemoet gezien. Er was tot heden werkelijk behoefte aan een Woens dagsche algemeene marktdag te Hoorn. Met nadruk wordt er nog eens de aan dacht op gevestigd dat de markt open staat voor alle soorten vee: koeien, kalveren, var kens, biggen, paarden, veulens en ook pluim vee. EEN CONFLICT. De firma E. H. Boasson Co., manufac- turiers te Middelburg, had haar geheele per soneel tegen Zaterdag 15 April ontslagen naar aanleiding van een geschil over werk tijd en loonen. Vrijdagavond kon het perso neel het weekloon in ontvangst nemen ai naar huis gaan. Toen den volgenden avond de zaak werd heropend, verzamelde zich een groote oploop voor den winkel om het nieu/we personeel, dat uit Holland was gekomen, af te wachten. Te half elf keerden deze werklieden huis waarts, achtervolgd door een groote menig te. Spoedig daarop verscheen de commissaris van politie met eenige inspecteurs en agen ten, die «de menigte uiteen dreven. Daarbij kwam de gummistok te voorschijn en er vie len heel wat klappen voor de rust was her steld. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem inge komen en aan den Ontvanger der Rijks Di recte Belastingen binnen deze gemeente ter Invordering is overgegeven: HET KOHIER DER PERSONEELE BELASTING No. 1, VOOR HET DIENSTJAAR 1916, executoir verklaard door den Directeur der Directe Belastingen in Noord-Holland te Amsterdam den 14 April 1916; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welken daartegen bezwaarschriften kun nen worden ingediend. Alkmaar, den 17 April 1916. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 493, zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier Gemeente van 3 November 1915 en 22 September 1915, waarbij zijn vastgesteld VERORDENINGEN- OP HET HEF FEN EN INVORDEREN VAN SCHOOL GELDEN VOOR HET ONDERWIJS OP DE HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR, welke verordeningen, heden afgekondigd, ge durende drie maanden ter Gemeente-Secreta rie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar te gen betaling van 0.15 in afdruk zijn ver krijgbaar gesteld. Alkmaar, 15 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad van Alk maar No. 495 is opgenomen het besluit van den Raad der Gemeente van 29 December 1915, waarbij is vastgesteld eene Verordening lot regeling van het openbaar lager onderwijs in de ge meente Alkmaar. Welke verordening, heden afgekondigd; gedurende drie maanden ter gemeente-secre tarie ter lezing is nedergelegd en aldaar te gen betaling van 0.12% in afdruk is ver krijgbaar gesteld. Alkmaar, 15 April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING .Voorzitter. DONATH, Secretaris. DE ZOMERTIJD. Naar de TeL verneemt hebben B. en W. van Rotterdam in aansluiting aan het door hunne ambtsgeüooten te Utrecht verzonden adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken in het belang der burgers doen blij ken van hun instemming met de voorgeno men vervroeging van den wettelijken tijd ge durende den aanstaanden zomer. OVERREDEN. Drie kinderen, meisjes van 713 jaar, van den heer Van M. té Gouda, zijn Zondag namiddag op den Bodegraafsdien straatweg door de auto vpn den heer E. B. te Gouda overreden, doordat de kinderen onverwacht den weg wilden oversteken. Een der kinde ren is levensgevaarlijk, voornamelijk aan het hoofd verwond; een tweede meisje kreeg minder ernstige kwetsuren aan de beenen. Beiden werden naar het ziekaihuis te Gou da vervoerd. Het derde meisje kreeg geen noemenswaard letsel. HET DIENSTWEIGERINGS- MANIFEST. Naar de Westfriesche Kerkbode mededeelt, heeft ds. H. te S. cassatie aangeteekend te gen het vonnis van het gerechtshof te Am sterdam, dat hem heeft veroordeeld tot 15 dagen hechtenis of 75 gulden boete. Ds. S. te N. N. wenscht de hem opgelegde hechtenisstraf van 15 dagen te ondergaan. KUNSTMEST. Naar wij vernemen, zal ten behoeve van landbouwers en tuiniers, wier bedrijf niet grooter is dan 2 H.A., binnen enkele dagen een aanvang worden gemaakt met de afleve ring der door hen bestelde kali-zouten en zwavelzuren ammoniak. - Betreffende de superphosphaat zal deze meststof vermoedelijk einde dezer maand of begin Mei eveneens afgeleverd kunnen wor den. Omtrent de Chilisalpeter kan evenwel op het oogenblik nog geen toezegging worden gedaan. UIT BROEK OP LANOENDIJK. In de week van 10 tot 15 April werd aan de veiling aangevoerd 131/2 baal uiën, 2 baal wortelen en 1195 bos rabarber. UIT SINT PANCRAS. Ds. C. Vlasblom, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Vriezenveen (O.) bedankt. DE VLAG WAPPERT. Uitdam, De drie electrische,machines te Uitdam zijn thans in volle werking, zoodat de zeesluizen een feilen stroom in de zee werpen en een merkbare verlaging in Water land teweeg brengen. Gjsteren wapperden drie vlaggen op de machinegebouwen. Een enkele maal moest een der machines stop ge- ALKMAAR

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1