ries van FEUILLETON. zet worden en terstond greep in twwe pui- zen een uuigeKeeiue werwüg piaats. Geuu- lenae eemgeiii uja wemen zjj luen ais ne vels en troKKen een massa water uit ue zee naar Pinnen KURlE ERKiGHlEN. Naar üe N. Kott. ca. verneemt zunen op ue eerstvolgende reizen van ne manoootcn uer maatscnappij „zeeianavan Engeland naar V nssingen leiKens 40 geniterneerue Duitscners mede komen. Het stoomschip „Prinses Juliana", van Batavia naar Holland, moest in Engeland de man achterlaten. Er heeft zich een commissie gevormd, die zich ten doel stelt de distributie van ge neesmiddelen voor ons land te regelen, /.ij pleegt thans overleg met de regeering. De Engelsche matroos, hier geïnter neerd en die naar zijn zieke moeder in Enge land mocht, is weer teruggekeerd. Hij heelt zijn woord dus gehouden. De bond van conducteurs der brieven malen zal worden, ontbonden en tegelijkertijd zal worden opgericht de algemeene bond voor assistenten, conducteurs en hoofdbestel- ders „de Unie". Te Hoek van Holland drijven nog steeds losse brieven en pakjes aan, welke be stemd blijken te zijn voor Engelsch-Indië, Australië en Bengalen. Zaterdagmiddag hebben gemeente werklieden van Amsterdam het lijkje van een pasgeboren kind gevonden in een rioolbuis. Een negental Rotterdammers, d'ie in Engeland werk wilden zoeken, mochten niet landen en werden teruggestuurd met dezelf de boot. Men hield ze voor spionnen. De Amsterdamsche politie deed een in val in een café aan den Overtoom, waar men vermoedde, dat met de roulette werd gespeeld om grof geld. Eenig bewijsmateri aal werd meegenomen en verschillende spe lers werden verhoord. Een Duitsch koopman vermiste, na een bezoek aan verschillende caf's van minder allooi te Amsterdam, een bedrag van 6000. Te Katwijk aan Zee zijn Zaterdag weer verschillende voorwerpen aangedreven, af komstig van de Tubantia. In de infanterie-kazeme te Nijmegen heeft zich Roodvonk voorgedaan, maatrege len zijn genomen, het vertrek van de mili ciens van het depot-bataljon aldaar naar het veldleger is uitgesteld. Zaterdagnacht is bij Den Helder een beschadigde torpedo aangespoeld, gemerkt No. 29. Door de Duitsche grenssoldaten wer den Zaterdag vlak bij de Hollandsche grens twee Russische krijgsgevangenen gepakt! De Holl. Fabriek van Melkproducten en Voedingsmiddelen te Den Haag keert een dividend van 25 pet. uit. De eerste auto-kapel voor het Belgische front is gisteren in 's-Gravenhage plechtig ingewijd door den abt van Steenbrugge. Bij Aalten is weer een smokkelaar door- geschoten. Als verdacht van poging tot doodslag op den burgemeester te Neede is gevankelijk naar Zutphen overgebracht de rijksveldwach ter L„ aldaar. Een Zeppelin, komende uit het Oosten, verdween, na een paar uur in de buurt van Ameland gekruist te hebben, in Noorde lijke richting. E>e mailboot „Prins Hendrik" bracht weder 47 Duitsche geïnterneerde burgers uit Engeland aan, waarvan vele moeilijk ter been waren. De territoriale bevelhebber in Fries land, Groningen en Drente heeft voor dit jaar het houden van feesten en kermissen in vele in staat van beleg verklaarde grensge meenten toegestaan. UIT SCHOORL. De afdeeling Schoorl van het Hollandsch Bloembollenkweekers-Genootschap heeft be sloten om aanstaande Woensdag 19 April te 2 uur, eene vergadering te beleggen te Alk maar, bij den heer W. Mooij, aan de Choor: straat, waar de bloembollenkweekers vari omliggende plaatsen gaarne worden ver wacht, ten einde te komen tot oprichting van veilingen van leverbare bloembollen en plantgoed te Alkmaar. Waar in verschilWde centra's der kwee- kerij dezp vei'inern refds goed voldeden, en zi| ook waardik te Alkmaar in eene behoefte zullen voorzien, is 't wel wenschelijk dat de opkomst en de medewerking voldoende mo gen zijn. een „stril" vertelling van Johan C. W. Juuhl. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 7) „En wat zou dat kosten, kind! Is de ge meente misschien nog niet arm genoeg? Moe ten we allemaal aan de armenkas komen?" Aardappel- Mons kraaide dat met zijn dun ste geluid. „Zeg dat wel, zeg dat wel, kind!" Lars stootte zijn stok hard tegen den grond. Nu begonnen de kerkklokken te luiden met lange, diepklinkende slagen. Niels, de klokkenluider, had den predikant zien aankomen op den heuvel, waarop de pas torie lag. De zon stond boven het dal en bescheen de huisjes, het kreupelbosch en het blinkende meertje, dat als een helder blauw oog tus- schen de struiken glansde. Het licht flikkerde op het grijsblauwe lei- Sieendak van de gele kerk, en de torenspits verhief zich in gouden gloed tegen het wol- kenlooze blauw van het hemelgewelf. En rondom de kerk verzamelden zich de kerkgangers als een zwarte massa met witte stippen. Er kwam vrome stilte over de menigte bij dat diepe fiddere klokgelui. En deze en gene vond, dat het een groot verschil was dit ge luid met dat van het klokje van de oude kerk, dat geklonken had als een koeschel. En wanneer men in de lichte ruime kerk zat met haar wit geschilderd en fijn uitgesne- STADSNIEUWS. L>£ DOUKBKAAK. in liet Bouwmmüig Weekblad lezen wij in een verslag van een öestuursvergadering der Maatscnappij tot Bevordering der Bouw- kunstvakvereeniging van Nederlandsche Ar chitecten, onder de ingekomen stukken, dat was ingekomen een aanvraag door B. en \v der gemeente Alkmaar inzake het maken van een afsluiting van het Waagplein. In aanslui ting met een vorig schrijven verzochten B. en W. advies van het bestuur inzake de ontwer pen voor deze afsluiting. Besloten werd om aan B. en W. van Alk maar te melden, dat het gaarne bereid is te dezer zake vali advies te dienen, indien de noodige gegevens hiervan worden verschat! Het bestuur ging bij deze toezegging van de veronderstelling uit, dat alleen het advies der. Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst gevraagd werd. Mochten B. en W. een dergelijk verzoek ook reeds tot andere instellingen of vereem- gingen hebben gedaan, dan stelde het be stuur aan de gemeente Alkmaar voor, om tot de instelling eener gemengde commissie over te gaan, waarin dan afgevaardigden der ver schillende aangevraagde vereenigingen zou den kunnen zitting nemen. DE VOORJAARSMARKT. Op de heden gehouden voorjaarsmarkt wa ren niet zooveel koeien aangevoerd als de vorige jaren. In 1914 beüroeg de aanvoer 3562 stuks en in 1915: 3892 stuks, terwijl thans waren aangevoerd 2524 stuks. Onge twijfeld is de watersnood, die zooveel vee- veriies in onze provincie veroorzaakte, op dezen lagen aanvoer van invloed geweest. De handel was goed. VOETBAL. Een Alcmaria-combinatie uit tweede en derde elftal speelde gisteren een aardigen wedstrijd tegen „Hercules" uit Zaandam, een nog jeugdige vereeniging, die graag hooger- op wil. Zij had voor den winnaar een zil veren medaille beschikbaar gesteld en de Alc maria-combinatie heeft die, door een 121 overwinning voor de vereeniging verworven. Deze uitslag bewijst wel, dat de Zaandam mers nog veel te leeren hebben, maar de wil en de ambitie waren er en dat is in de eerste plaats noodig. Hun middenlinie was zeer zwak en daardoor kreeg de voorhoede van „Alcmaria" een groot aantal kansen. Deze linie trad gisteren bijzonder op den voor grond. De rechtervleugel bracht telkens goed op, de buitenspeler zette uitstekend voor en dan wisten middenvoor en linksbinnen han dig door de verdediging heen te glijden en den keeper inhoudbaar te passeeren. De links binnet^ was bijzonder op dreef. Gemakkelijk passeeren, kijk op 't spel en een hard en zui ver schot. In de toekomst een besliste aan winst voor „Alcmaria". Wij ontdekten echter meerdere spelers, die het bij geregelde oefening heel goed leeren, o. a. linksback. Met de pauze was 't 60 en kort vóór het einde wist „Zaandam" de eer te redden. Dat punt verdiende zij zeer zeker voor haar moedig volhouden. „Alcmaria" bad onderwijl haar tweede zestal' vofge- maakt en zoo kwam 't einde, met bovenge- melden uitslag van dezen wedstrijd, die heel aardig geleid werd. UNIVERSITAIRE EXAMENS. Na verdediging van een academisch proef schrift, getiteld „Maatregelen ter handhaving onzer onzijdigheid in den huidigen oorlog", werd heden bevorderd tot> doctor in de Staatswetenschappen de heer Mr. Lambertus Carsten, reserve le luitenant der grenadiers, geboren te Leeuwarden, wonende te Alk maar. KIND TE WATER. Hedenmiddag 1 uur geraakte het 6-jarig zoontje van den heer Tromp, Lindegracht alhier, te water bij de Sluis Klein Ritsebuurt. Vanaf den Kennemersingel werd het onge val gezien en teekenen gegeven aan de over de Sluis passeerende personen. Een wakkere korporaal sprong te water en redde het leven van het jongetje, dat zeer zeker verdronken ware. UITVAART VAN SPALL. Ünuer giuote belangstelling had neden- .muudg ue begraieuis piaats van wijien oen neer lb. van Spall, in leven directeur van ae ijzer- en Metaalgieterij alhier. Een zestiental Kransen vulde een der volgrijtuigen. Een groot aantal werklieden was op de alge meene begraafplaats aanwezig, die hun di- den houtwerk, en de zonnestralen speelden in de bonte glasschildering van den Verlos ser aan het kruis tegen uen muur achter het altaar, was dat heei wat anders dan te zitten ui de donkere kleine ruimte van de oude kerk, waar alleen het oude fregat aan de zolde ring een genot was geweest voor het oog. Maar Aardappel-Mons vond, dat dat toch bijzonder mooi was geweest, dat fijne schip, dat met alle zeilen op, daar hing, met rose kanonpoorten, en schipper en stuurman in ruode gewaden achter bij het roer. En het schip was in hun dorp gemaakt door Piet „Groote Bocht" zelf, die een meester was in 't schuitenmaken. En ze waren zoo gewoon geweest hun blikken er op te vestigen op alle kerkdagen, onder 't zingen van de psal men of onder het aanhooren van Gods woord. Nu, het was tot daarentoe dat zij het schip misten. Maar ze misten nog iets anders, wat Appel-Mons nog mooier had gevonden, het oude gebruik, dat zij allen vrouwen en mannen elkaar kusten in het open gangetje rondom de kerk, in de zoogenaamde „wa penkamer", eer ze het huis van God den Heer binnengingen, als de predikant reeds op stoel was en op hen wachtte om het bij belwoord voor hen te verklaren. Er was zulk een Gode welbe'agelijk'eid in dien zuster- en broederkus, en 't was net of je zachter wérd door 'eel je lichaam, en je zondige ziel werd meer bereid tot ootmoedi ge overgave om het verkwikkende en troost volle woord te 'ooren van den den Heer. Maar nu wat dat gebruik verdwenen tege lijk met de oude kerk. En zoowel „Vader" als Prahl vonden dat 't zoo behoorde. Dat kussen deden ze niet in de stad, en nu hadden ze een bedehuis gekregen, dat bijna even recteur de laatste eer wilden bewijzen. Mede waren vciscuuienae corpoiaucs vu'iegen- wooraigü. ue neer van Tekelenburg, president-com missaris van de Ijzer- en Metaaigieierij, di recteur van üe Maatscnappij „Nederiana sprax een Kort woord van hulde aan de na- geüacntenis van den overledene. ik neo, zeide hij o. a., van Spall gekend als knul en hem zien werken in Schotland, waar hij studeerde, ik heb hem gekend ais onder-directeur en later als directeur van deze fabriek, ik heb hem zien opgroeien. Een fout had hij, n.l. deze, dat hij geen rust en geen zorg voor zijn eigen persoon kende De heer L. F. E. van Hoogenhuyze, inspec; teur bij de H. IJ. S. M. te Haarlem, een schoonzoon van den overledene, dankte voor de betoonde belangstelling. WIJZIGING DEK VERORDENINGEN U1J HEI HnEEEN EN INVORDEREN VAN REin HGOEDELIJKEN UMbLAG NAAR HEI INKOMEN. Bij missive van 1 April 1910 ontvingen B. en W. van den Voorzitter van Gedeputeer- ue blaten terug, de in de vergadering van 22 uecemoer 19io, No. 2, vastgestelde verorde ningen op het heffen en invorderen van een Hooldeiijken Omslag naar het inkomen. Déze missive luidt ais volgt: „Ik heb de eer Uw College te berichten, dat bij Gedeputeerde Staten tegen de bij ne vens vermeid schrijven ingezonden verorde ning, de navolgende bedenkingen zijn gere zen. in de eerste plaats wordt-in de verorde ning geen maximum-cijfer genoemd, tot het- weik de belasting zal worden geheven. Blij kens een onlangs van den Minister van Staat, Minister van Binnenlan'dsche Zaken, ontvan gen missive is deze van oordeel, dat eene verordening, waarin geen maximum-cijfer, tot hetwelk de belasting zal geheven worden, genoemd wordt, niet aan artikel 232 der ge meentewet voldoet. Vervolgens wordt bij artikel 4 o. m. ook aftrek toegestaan van de personeele belas ting. Daar tegen bestaat eveneens bezwaar. De aftrek behoort te worden beperkt tot die be lastingen, die met de verevening van het in komen in onafscheidelijk verband staan. Daartoe kan b.v. dé personeele belasting niet worden gerekend. Voorts behoort uit de le alinea van arti kel 6 te blijken, dat aldaar worden bedoéld de in artikel 4 „paragraaf 1" genoemde bron nen van inkomen. De bij artikel 11 behoorende tabel behoort nog te vermelden het te heffen percentage van de toenemingen van de belastbare inkomens boven een bedrag van 23550. Ten slotte zal, in verband met den mede in artikel 10 opgenomen kinderaftrek, in som mige gevallen het totaal van de voor nood zakelijk levensonderhoud af te trekken bedra gen, de som van 650 overtreffen. Zulks komt den Minister voornoemd onge- wenscht voor. Op gelijke wijze als dit werd geregeld bij de Rijksinkbmstenbelasting, die aanvangt, voor zooveel de belasting van natuurlijke personen betreft, bij een inkomen van 650, ware het maximum van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud niet hooger te stellen dan op dit laatste bedrag. Namens Gedeputeerde Staten verzoek ik Uw College het aanbrengen van dé boven omschreven wijzigingen te willen bevorde ren." Hoezeer het B. en W. niet moeilijk zal vallen tegen de aangevoerde bedenkingen be zwaren te ontwikkelen, voornamelijk voor zooveel deze den aftrelc van de personeele belasting en het stelsel van kinderaftrek be treffen, meenen zfj zich thans daarvan fe moeten onthouden, wijl dit het in werking treden der verordening ten zeerste zou ver tragen. Waar de tijd dringt en uitstel zoo veel mogelijk dient te worden vermeden, achten zij het derhalve raadzaam voorshands aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen, doch het ligt in hun voómemen bm eerlang nader op de bezwaren terug te komen. De Commissie tot de belastingzaken, ter zake geraadpleegd deelt dit gevoelen, zoodat B en W de eer hebben voor te stellen te be sluiten de navolgende wijzigingen aan te brengen in de verordening op het heffen van °en Hoofdelijken Omslag naar het inkomen zooals die is vastgesteld bij besluit van 22 December 1915, No. 2. Aan. artikel 1 toe te voegen de woorden „tot een maximum van 200.000". In artikel 4 paragraaf 1 mooi was als een stadskerk, en nu moesten ze ook doen als in de stad. Ze moesten op houden met alles wat heidensch was in han del en wandel. O ja, andere gewoonten zouden ze ook moeten laten varen. De dominéé en Prahl waren over allerlei begonnen in den laatsten tijd. De predikant en de winkelier vonden het gek, dat de mannen zich op den grond wier pen met het hoofd in de handen onder het gebed tot den grooten Vader daarboven, op- aat niet de duivel zijn listige valstrikken zou spannen en het woord tegen hen zou gaan voeren en dan ,,'n arme zielen verloren zou doen gaan in 't 'ellevuur." Het veroorzaakte zoo'n leven dat vallen, had de predikant gezegd. „Wel, lieve tijd, wat die groote 'eeren al niet bedachten! Meenden ze werkelijk, dat de groote Vader daarboven schrikken zou van zoo'n klein beetje lawaai? Dachten ze er dan niet aan, dat de Heet 'eel wat meer leven aan te 'ooren 'ad van deze zondige we reld? En zoo iets kon een geleerd man over zijn lippen laten komen. Lieve tijd? Misschien kwam het er ook wel toe, dat in de kerkbanken mannen en vrouwen dóór el kaar moesten zitten. 'tWas niet goed te weten, waar 'tnog heen ging, het leek op niets tegenwoordig. Maar „de duivel 'ale me," als Erepel-Mons z'n zondigen voet ooit weer in Gods 'uis zette, als dat gemaakt werd tot een tempel van onbe'oorlijk'eid. Want het gebruik dat in de kerk de geslach ten gesche;den waren, en de vrouwen links zaten en de mannen rechté van het midden pad, was iets, dat in achting en eere geweest en bewaard was m vaders en grootvaders achter: „e. de grondbelasting" te laten volgen: „met inbegrip van dé opcenten op deze be lasting geheven". Te laten vervallen: „d. de personeele belasting". Te veranderen: „de letters e. tot en met 1. in d. tot en met k." In artikel 6: de eerste alinea te lezen: „De opbrengst van de bronnen van inkomen, bedoeld sub lo., 2o„ 3o„ 4o. en 5o. van artikel 4 para graaf 1" enz. In artikel 10: de tweede alinea te lezen: „Deze aftrek wordt behoudens hét bepaalde in het laatste lid van dit artikel verhoogd met 25". Aan dat artikel toe te voegen: „het gezamenlijk bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud en aftrek als bedoeld in het tweede lid van dit artikel kan niet meer be dragen dan 650". In artikel 11 aan de laatste alinea toe te voegen: .waarbij het te heffen percentage van de toe nemingen van de belastbare inkomens (in de tabel genoemd percentage van het accres) steeds blijft bepaald op 6.70 pet". BRUGBOUW BIJ DE KANAALKADE. Bij het Zaterdag vermelde voorstel inzake den brugbouw aan de Kanaalkade leggen B en W. tevens over de door den Directeur der gemeentewerken ontworpen plannen met ra mingen van kosten, voor het bouwen van be doelde brug. Het plan c., dat B. en W. ge- uoemd hebben in hun voorstel, omvat het bouwen van een spoorbrug en het vernieu wen van de Texelsche brug, met een breedte buitenwerks van 10 M., met 2.5 M. voetpad aan eene zijde en voorzien van gemetseld gewelf. De kosten van dit werk worden ge raamd op 18605. Omtrent het voorstel-Van den Bosch nog het volgende: In de laatste vergadering der Commissie van Bijstand voor Publieke Werken werd het voorstel tot het maken van een nieuwe brug over de Singelgracht bij den Hglder- schen weg behandeld. Mei; de voorgestelde breedte der brug, 10 M. tusschen de leuningen, kon de heer Van den Bosch zich moeielijk Vereenigen; het drukke verkeer ter plaatse, vooral op som mige uren van den dag en op sommige da gen van de week, eischte z. i. meerder breed- ee dan werd voorgesteld. De meerderheid der Commissie was echter van meening, dat met het voorgestelde kon worden volstaan, omdat de brug zoo kort was, alhoewel men het eens was, dat 10 M. breedte voor een lange brug te kort zou zijn. De heer Van den Bosch heeft, alhoewel noo- de, in dat argument berust. Nu blijkt hem echter, dat de te vernieuwen brug wel kort mag worden genoemd wat betreft de ope ning der doorvaartwijdte, maar dat de lengte der verbinding van oever tot oever, gemeten aan de leuning ter zijde van de Singelgracht, 38 M. bedraagt. De Heilooërbrug is 32% M. lang en heeft eene breedte van ruim 12 M„ de brug bij de Emmastraat is 32 M. lang en heeft insgelijks een breedte van ruim 12 M. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN HET STADSZIEKENHUIS, DIENST 1916. De commissie tot de Belastingzaken, enz. heeft tegen de suppletoire begrooting geen bezwaar, derhalve stelt zij voor om haar goed te keuren bij het navolgende besluit De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien en onderzocht de suppletoire be grooting van het Stadsziekenhuis voor het jaar 1916, waarbij een nadere subsidie uit de gemeentekas wordt gevraagd van 200; Gehoord' de commissie tot de belastingza ken enz.; Overwegende dat bij het raadsbesluit van 8 December 1915, No. 8, houdende goed keuring van de begrooting van het Stads ziekenhuis, dienst 1916, ae post „genees kundige dienst" werd vastgesteld op 1800, terwijl nader is gebleken dat dit had moeten zijn 2000; Overwegende dat derhalve tegen de goed keuring der vorengemelde suppletoire be- gróoting geene bezwaren bestaan; Gelet op de circulaires van den Minister van Financiën d.d. 7 Januari 1914, No. 62, en d.d. 25 Februari 1914, No. 71; Besluit. lo. de suppletoire begrooting van het Stads ziekenhuis, dienst 1916, vast te stellen in ontvang en uitgaaf op 200. tijd en van 'eel 't vroegere volk. 't Was een ebruik, dat betamelijk'eid' aanduidde en 'od den 'eer tot een welbe'agen was. Wie weet, wat een van die ondeugende jongens kon uit'alen! Er waren er wel die vol dartelen lust zaten, en dronken kon er ook wel eens een zijn. En 't is ook niet, zooals 'tbe'oort, broek en rok vlak naast el kaar te zetten. Dat kon zondige begeerten opwekken, de duivel kon dat bij de reinsten, die nooit aan iets kwaads gedacht 'adden. We zijn allemaal zwakke en onvolmaakte schepselen, kind. En zoo iets zou er gebeuren in des 'eeren 'uis'neen, de duivel 'ale me. 'tZou „Va der" en Prahl niet gelukken de gewoonten te veranderen. O ja, „Vader" vond, dat er veel was, wat niet deugde. Hij had een en ander al met hen besproken. Ze zochten te lang, eer ze 't geld dat ze wildten offeren te voorschijn brachten. Ze moesten 't niet zoo diep wegstoppen, dat ze er naar moesten graven in de onderste van hun vier of vijf broeken. Het was geen goede gewoonte die voor het altaar te moeten los maken, had Vader gezegd. O neen, ze moesten zeker onverschillig zijn voor hun zuur verdiende geldje, alleen maar om den dominee geen tijd te doen ver liezen en te laat te doen komen voor het mid dagmaal. 'ij was toch niet zoo uige'ongerd! Onhebbelijk vond Vader het van dé brui goms, als ze den ring, dien ze hun bruid aan den vinger wilden steken, moesten opdiepen uit den binnensten zak van de zevende broek, terwijl ze voor het altaar stonden. Dat wil zeggen, als 't een rijke bruigom was. Met Vaders geduld was 't gauw uit, als hij daarop moest staan wachten. En dus noem de hij dat maar rondweg een schandelijke 2o. nader te bepalen dat, bijaldien de voor vast aan de inrichting verbonden ge- neesheeren, de directrice, dé gediplo meerde verpleegsters, de huismeester en zijne echtgenoote en de portier en zijne editgenoote mochten worden aange merkt als gemeente-ambtenaren in den zin van de pensioenwet voor de gemeen te-ambtenaren 1913, van het totaal der toegekende subsidie een bedrag van van 6100 uitdrukkelijk wordt aange wezen tot salarieering van gemeente ambtenaren, verbonden aan het Stads ziekenhuis. i LEGER DES HEILS. Ten bate van het Leger des Heils zal mor gen en overmorgen een buscollecte worden gehouden. VERTROKKEN PERSONEN. J. C. Min, r.c., Kennemerstraatweg 29, dienstb., Amsterdam. Z. M. Wildeman, n. h., Langestr. 32, dientsb., Amsterdam. F. G. A. Stootman, r.k., Laat 14, winkelbed., Am sterdam. J. Hartog, d.g., Clarissenbuurt 29, kaasmaker, Berkhout. N. Rijper, r.k., Laat 101, slager, Purmerend. S. J.'van der Meulen, nh., Boterstraat 6, boekhouder, Amersfoort. W. J. M. Remmen, r.c., Groot Nieuwland 2, banketbakker, Velsen. M. Kui per, r.k., Oudegracht 172, electr., Amster dam. Wed. J. C. A. Boxman, e.l., Molen buurt 17, z.b., Roermond. Ji. Kat., n.h., Zeg- lis 138, arb., de Rijp. J. M. Poppers, Isr., Gashouderstraat 20, klerk H. IJ. S. M., Winterswijk. M. Beemsterboer, r.k., Geest 26, rijwielhersteller, Voorburg. IC J. Put, ndi., Jul. v. Stolberglaan 2, dienstb., Voorst. C. van Straten, n.h„ Geesterweg 1, huiskn., Sneek. J. van Baar, r.c., Keizerstraat 22, arb., H.H. Waard A. C. de Moei, rJc., Lut- tik Oudoip 46, dienstb., Amsterdam. M. G. E. Schlebaum, nJi., Stuartstraat 51, dienstb., Hoorn. L. van Til, r.k„ NPsteeg 1, arb., Oudorp. M. Jj. Hoole, n.h.. Tuinstraat 34, z.b., Engeland. *W. M. Landstra, g.k., Baangracht 12, postbode, Amsterdam. H. A. Marsman, n.h., Nieuwlandersingel 63, jour nalist, Woerden. A. Schopnhoven, d.g., Pa- temosterstraat, dienstb., de Rijp. *J F. Bakker, r.c., woonwagen, tooneel speler, Gro ningen. GEVESTIGDE PERSONEN. A. J. de Wind, r.k., Stationstraat 79, dienstb., Wildervank. K. van Sluis, n.h., Verl. Landstraat 24, dienstb., Beemstér. D. Suhren-Fopma, n.h., Verl. Landstraat 19, Helder. J. Bloem, n.h., Veerstraat 22, schippersknecht, Wormer. J. H. Hendriks- Ebbers, r.k., van dér Woudestraat 42. Ede. J. A. van dér Bult, r.k., Kweerenpad 14, tui nier, Delft. J. Langbeek, n.h., Langestraat 34, barbier, Sneek. 'Wed. Haarsma, Rem. Nassaulaan 53, Nijmegen. J. Péters, r. k., Nassaulaan 53, dienstb., Nijmegen. M. G. Tisser, r.k., Laat 32, dienstbode, Rotterdam. P. A. S. 7vau Liempt, r.k., Houttil, winkel juffrouw, Leiden. C. Tromp, ndi., Luttik- Oudorp 42, slagersknecht, Ilpendam. M. Smit, Emmastr., verpleegster, Velsen. J. H Koning-Kars, n.h., Steijnstraat, Z..en N. Schermer. *J. Landstra, n.h., Noorderka de 28, sergeant bij de mariniers, Amster dam. C. H. Friedt, n.h„ Snaarmanslaan 97, Schermerhom. A. H. Nieuwenhuis, r. k., Langestraat 7, banketbakkersknecht, Har- lingen. J. Wiering, r.k„ Steijnstraat 51, horlogemaker, Berkhout. P. Rempt, n. h., 2e Kabelstraat 2, landbouwer, Hoorn. J. Bood, n.h„ Mient 13, Hoorn. *A. C. Klomp, Forestusstraat 14, metselaar, Heiloo. *J|. D. Cox, n.h„ Koorstraat 39, Insp. H. IJ. S. M., Winterswijk. W. Kemink, ger., Koorstraat 39, dienstb., Winterswijk. J. E. Kemink, ger., Koorstraat 39, dienstb., Winterswijk. *W. Schermerhom, n.h„ Bergerweg 2, Z. en N. Schermer. F. H. M. Smit, r. fc„ Kennemersingel 26, conducteur H. IJ. S. M., Amsterdam. *S. Huizinga, Spoorsrtaat 79, timmerman, Amsterdam. G. Potgieser, n.h., Stuartstraat 64, winkelbed., Zeist. A. Cö- lijn, ger., Grensstraat 2, broodbakker, Wog- num. *R. Peereboom, r.k., n.h., Liefdelaan 24, sjouwerman, Schagen. W. H. Gerstel, n.h„ Snaarmanslaan 61, kantoorbed,, En schede. M. Roskam, r.k., Spoorstraat 63, dienstbode C. W. Valk, e.l., Zevenhuizen 5, Zaandam. D. van Duren, n.h„ Scharloo 13, Bodegraven. - Hoofd van een gezin. BOEKAANKONDIGING. HET KIND. Dit veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders geeft eerst een artikel over Bios coopgevaar van de hand van den heer A. de gewoonte. Je moet er me van praten, 'oe verstandige menschen kunnen doen! En Vader vond ook, dat er niet ge'uild moest worden, als ze iemand naar het graf brachten. 'tWas een onwijs en 'eidensch gebruik, zei 'ij, dat de 'uilsters rondóm de kist zaten in de boot en lamenteerden als ze voorbij de 'uizen van de buren voeren en de mannen 'un kerk'oeden zwaaiden als een afscheidsgroet aan den overledene, dien ze begroeven. Was dat nu iets om kwaad van te zeggen Als die vrouwen er voor betaald werden, dan mochten ze 'uilen en zooveel misbaar maken als maar kon. Dat- be'oefden ze -toch „Va der" niet eerst te vragen. En zouden de buren te weten komen, hoe goed de overledene geweest was en hoe zijn gemis betreurd werd door de achtergebleve nen, als ze geen geween en geklaag hoorden en geen huilsters zagen rondom de kist? Was dat dan een mooie begrafenis? Ach, al die drukte van den predikant was maar „dwaas'eid en onzin." Doch tegen woordig is er niet anders dan dwaas'eid onzin en dwaas'eid. En waar lag de schuld? Enkel bij al dat 'elsche nieuwe, dat ze uit vonden. Zoo echt een aanmatiging voor God dén 'eer en duivelswerk. De zondige schepselen hier beneden dachten dat ze knappe kerels waren. Ze dachten den groo ten Vader daarboven in al zijn macht en wijsheid te kunn'en overtreffen. Ja, ja, ja, we zullen wel zien waar 't op uitloopt. De 'eer laat niet met zich spotten, al is 'ij ge duldig en ziet toegevend de dwaas'eden der menschen aan Er is iets dat de dag des oordeels 'eet. Wacht maar. wacht maar. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2