DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 92 Honderd en achttiende jaargang. 1918 DINSDAG 18 APRIL Sbomeaentspiiis per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 et p. regel, groete letters naar plaatsruimte. Brieven fr. K. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.k. HERDIs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. Een keuringsdienst voor Alkmaar en omgeving. Militie. ALKMAAR, 18 April. Van geen der fronten vallen gebeurtenissen van eenig belang te melden. Slechts zij aan- geteekend, dat blijkens het laatste Fransche legerbericht de Duitschers na een hevige be schieting een aanval hebben gedaan op den rechteroever van dé Maas en wel tot aan Douaumont en over een front van 4 K.M., die slechts eenig voordeel opleverde, daar de Duitschers vasten voet kregen in een klein vooruitspringend gedeelte van de Fransche linie ten zuiden van het Chauffeur-bosch. De Duitsche verliezen worden zeer zwaar ge noemd. De Russen zijn weer dichter bij Trebizon- de gekomen, dat zij dezer dagen wel zullen nemen. Aan Russische zijde verwacht men eerlang een belangrijk Duitsch offensief en men denkt, dat veldmaarschalk Von Hinden burg zijn uiterste best zal doen om Duna- burg te veroveren. Eigenaardig is het te le zen, dat de Duitschers vooral in het Oosten zich zeer hebben versterkt om hier een be slissende overwinning te behalen -1- is dat waar, dan hebben ze dus niet alles op de kaart van Verdun gezet, zooals de éntente- bladen uitentreuren hebben verzekerd. 1 In den grond geboord zijn de Noorsche schepen Glendoon (1000 ton) en Papelera (1600 ton) en het Engelsche stoomschip Harrovian (4300 ton). De heer Clemenceau dringt er bij het En gelsche kabinet op aan den algemeenen dienstplicht in te voeren. E>e vraag, zegt hij, welke Frankrijk aan Engeland dient te stel len, is: „zijt gij bereid, evenals wij, alle krachten voor de overwinning in te span nen?" Als het antwoord bevestigend luidt, moet er haast gemaakt worden, anders zou het te laat kunnen zijn. „Wij hebben meer soldaten noodig voer de eindzege en Enge land moet ze leveren." De heer Clemenceau ziet in lord Curzon den man, dien Engeland noodig heeft om voortvarend, te werk te gaan. In de Engelsche bladen blijft het geschil over de dienstplichtkwestie op de dag-agen da. De conservatieve pers dringt krachtig aan op algemeenen dienstplicht, de liberale be toogt, dat men nog maandenlang in de be hoeften van het leger kan voorzien zonder tot uitbreiding van den dienstplicht over te gaan. E>e Daily Mail zegt van lord Derby o.m.: „Met alle zijn goede bedoelingen heeft hij den heer Asquith geholpen om 6 van de meest kostbare maanden van den oorlog te verspillen, terwijl hij het verdedigingsvraag- stuk zoo in de war stuurde, dat het alleen weer door algemeenen dienstplicht kan ont ward worden." Het hoofdartikel van dat blad draagt den keuschetsenden titel: „hoe een oorlog te ver liezen de verlammende invloed van een dracht," waarmede het blad wil zeggen, dat de unionistische ministers hun eigen op vattingen omtrent het dienstplichtvraagstuk opofferen aan de coalitie-regeering en de eendracht van het land. De Times verzet zich bij voorbaat tegen elk besluit, dat het kabinet zou nemen, als het niet strekt tot in voering van den algemeenen dienstplicht. Het Parlementslid Thomas, de vertegen woordiger van het spoorwegpersoneel, heeft over den dienstplicht gesproken gezegd, dat er een neiging bestaat om 's lands be lang alleen te zien in de levering van solda ten. De bemanning van de vloot en den ar beid om haar van het noodige te voorzien is van evenveel belang, alsmede de bondgenoo- ten aan geld te helpen en wapens en munitie voort te brengen. Maar niets van dat alles is zoo gewichtig als de eendracht van het land. Sprekende voor wie ik vertegenwoor dig ging hij voort zeg ik tegen den eersten minister, die het struikelblok op den weg van de onruststokers schijnt te zijn: Wees flink en herinner u, in deze dagen van beloften, de belofte aan de arbeiders afge legd. Het eenige, dat de arbeiders er toe bracht hun macht niet tegen den dienstplicht aan te wenden, was de belofte, die het bij de indiening van die wet volslagen helder maakte, dat* het niet de scherpe kant van.de wig was. Voor zoover het den eersten mi nister betreft was de belofte duidelijk en on miskenbaar. Hij zou nooit meedoen aan dienstplicht om de wille van dienstplicht. Hij daagde iedereen uit te bewijzen, dat er meer dan 200,000 man uit uitbreiding van dienstplicht zijn te krijgen. Mei dat aantal te krijgen, zeide hij, breekt men echter'met de arbeiders, laat men moeilijk te bedwingen hartstochten los en doet een onvermijdelijken stap naar het verderf. Uit het bovenstaande blijkt, dat het de En gelsche regeering niet gemakkelijk zal vallen in deze netelige kwestie de juiste beslissing te nemen. De Italiaansche regeering heeft een mooie meerderheid gekregen: met 352 tegen 36 stemmen heeft de Kamer in haar vertrouwen uitgesproken. De minister-president Sonnino had te voren een schoone redevoering gehou den, welke tot onstuimige geestdrift-uit barstingen leidde. Veel nieuws werd echter niet verteld en dat was ook niet te venvach ten de positie van een Italiaanschen mi nister-president is een andere dan die van een Engelschen premier of een Duitschen rijkskanselier. Wij stippen dus slechts aan, dat er een regeling zal worden ingesteld, waarbij de geallieerden de schade, ontstaan door de hooge scheepswachten, billijk on derling zullen verdeelen en dat de spreker zeer den nadruk legde op de noodzakelijk heid van eenheid onder de entente-landen, waaruit misschien mag worden afgeleid!, dat Italië niet meer uitsluitend zal trachten de verwezenlijking van de eigen nationale idea len te verkrijgen, maar zich meer aan de ge meenschappelijke zaak zal wijden. ALKMAAR, 18 April. In het artikel van Zaterdag 8 April mee- nen we met klem van redenen de wenschelijk- heid te hebben aangetoond van de instelling van een keuringsdienst voor Alkmaar en omgeving, waardoor zoowel onze eigen ge meente als de gemeenten in den omtrek ge baat zouden worden en de sanitaire en de fi- nancieele belangen van de in- en omwoners van Alkmaar zouden worden gediend. Daar bij werd betoogd, dat het Alkmaarsche ge meentebestuur waarschijnlijk een gelegenheid tot het nemen van een vruchtbaar initiatief zou laten voorbijgaan, indien het zich thans ging bepalen tot de oprichting van een zui ver plaatselijken, alleen voor de stad gelden den, keuringsdienst. Om nu eens te vernemen, hoe men in de omringende gemeenten over deze zaak dacht, heeft een medewerker van ons blad het oor deel van twintig burgemeesters rondom Alk maar gevraagd. Het verslag van zijn onder zoek waarmede een geheele week gemoeid is geweest werd Zaterdag j.l. in dit blad aigedrukt Als verblijdend verschijnsel mag hier worden vastgesteld, dat bijna alle burge meesters zich in principe hebben verklaard vóór de instelling van een gezainenlijken keu ringsdienst, dat zij zulk een keuringsdienst slechts mogelijk achtten, indien hij in samen werking met Alkmaar tot stand kwam, dat zij het zouden toejuichen indien deze samen werking van den beginne af aan werd verkre gen, en dat zij een door het Alkmaarsche gemeentebestuur te beleggen vergadering voor gemeentebesturen, waar een deskundige het belang van een keuringsdienst uiteenzet, ten zeerste op prijs zouden stellen. Hierbij zij aangeteekend, dat alle heeren verlof hebben gegeven voor de vermelding van hun uit spraken in de courant Voor verdere bijzon derheden den belangstellenden lezer verwij zende naar het verslag, mogen we thans met even groote ingenomenheid als nadruk er op wijzen, dat twintig burgemeesters overtuigd zijn van het gevaar, dat, zooals een hunner zeide, het platteland steeds meer het afzetge bied zal worden voor inferieure kwaliteiten en dat men bij het pogen om een gezamenlij- ken keuringsdienst in het leven te roepen, ten bate van de volksgezondheid en ten gel- delijken voordeele van de ingezetenen, zal kunnen rekenen op hun medewerking. Had den die burgemeesters te beslissen, deze bui tengemeenten zouden zich stellig aansluiten. Er staat echter geen burgemeester aan het hoofd van een gemeente, doch een gemeente raad, welke te beslissen heeft. En uit den aard der zaak zijn alle gemeenteraadsleden vermoedelijk niet zoozeer overtuigd, dat er hier groote belangen op het spel staan, als hun voorzitters. Trouwens waar Alk maar eerst thans de regeling van deze zaak op zich neemt, zou het niet zeer te verwonderen zijn, indien in kleinere gemeenten de beteeken is van zulk een keuringsdienst nog mei overal geheel zou worden ingezien. Gelukkig echter liggen tastbare argumenten voor het grij pen. Wij herinneren bijv. aan de in Fries- land opgedane ervaring. Daar werd een on derzoek ingesteld naar een drietal belangrij ke artikelen, n.l. brood, margarine en cacao. Monsters werden genomen in plaatsen van verschillende grootte en karakter. Van de 42 monsters brood konden slechts 9 geheel aan de eischen voldoen, van de 57 monsters mar garine waren slechts 22 geheel goed, van de 61 monsters cacao voldeden slechts 4 mon sters, terwijl 51 monsters bepaald vervalscht bleken. Cacao leent zich bijzonder voor ver- valsching. Zaterdag 8 April hebben we ge meld, dat een monster daarvan voor een vijf de bleek te bestaan uit gemalen dakpannen, te Rotterdam werden in het najaar van 1914 in een pakhuis van een cacaofabrikant in be slag genomen 23 kilogram cacao en 50 kilo gram zand en zaagsel en te Maastricht wer den in het voorjaar van 1915 verschillende winkeliers veroordeeld wegens het verkoopen van losse cacao per ons, waarvan één mon stergeen spoor van cacao vertoonde 1 En dat er in Friesland zooveel vervalschte mar garine werd gevonden, behoeft geen verwon dering te wekken, wanneer men weet, dat toen in het naburige Groningen een keu ringsdienst werd ingericht, de margarinefa brikanten, nadat hun knoeierijen aan het licht gebracht waren, den directeur van den dienst (destijds dr. T. H. v. d. Laan) hebben beloofd er voor te zorgen, dat zulke waar niet meer binnen de gemeente zou worden geleverd, hetgeen natuurlijk wilde zeggen, dat men ze wel elders zou plaatsen Op wie niets of weinig gevoelt voor de ge varen, welke de waren-vervalsching voor de volksgezondheid oplevert, moet toch de gel delijke zijde indruk maken. Het is in Frjes- land gebleken, dat de samenstelling van het brood, zoozeer uiteen liep, dat de eene bak ker een voedingswaarde leverde voor 15 cents en de andere precies dezelfde voedings waarde voor 20,5 cents. Al betaalde een ge zin van 5 personen te Harlingen voor uiter lijk hetzelfde brood zoogenaamd denzelfden prijs, dan had het bij den eenen bakker per jaar 60 meer te betalen dan bij den ande ren. Opmerkelijk was het, dat te Harlingen juist in de volksbuurten de hoogste prijzen voor het brood betaald werden. Hieruit blijkt dus hoe voordeelig alleen reeds het toezicht op brood kan zijn ver schillende gemeenten in den omtrek zijn hier toe al uit zichzelve overgegaan en te Koe dijk, waar men dit verleden jaar nog niet noodig vond, is men thans tot inkeer geko men. Zooals het met brood is, is het met melk in het laatste jaarverslag van de ge zondheidscommissie, gezeteld te Beverwijk, wordt opgemerkt, dat de uitslag van het melk-onderzoek te Egrnond aan Zee ongun stig was en wij kunnen nog wel een gemeente noemen, waaromtrent het oordeel vermoede lijk niet anders zou luiden. Wij willen nu dit onderwerp niet verder uitputten, aaar wij slechts duidelijk hebben willen maken, waarom wij niet twijfelen aan het succes, dat een bekwaam deskundige, die een vaardig spreker is, moet hebben op een vergadering van gemeenteraadsleden, wan neer hij het belang van een keuringsdienst stelt tegenover de betrekkelijk geringe kasten, welke daaraan zijn verbonden. Vooral indien in het vergaderlokaal een tentobnstellinkje van allerlei vervalschte artikelen met gege vens omtrent het nadeel, dat de vervalsching aan de gezondheid en de schade, welke zij in de portemonnaie van den verkooper oplevert ter beschikking wordt gesteld, waarvoor des gevraagd het rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te Leiden, zeker zijn medewer king wel zal willen verleenen. Het zou vrij zeker een succes-belovend ini tiatief zijn, indien het gemeentebestuur van Alkmaar zou kunnen besluiten, een poging in dezen geest te doen. Vooral thans, nu deze zaak in de omringende dorpen in be spreking is gebracht, lijkt het oogenblik voor handelen bijzonder gunstig. Zoo oor- deelen blijkbaar ook de raadsleden Verkerk en Cloeck, die, gelijk uit het stadsnieuws in dit nummer blijkt, den Raad voorstellen Burgemeester en Wethouders uit te noodigen zich in verbinding te willen stellen met de gemeenten in de omgeving, teneinde daar door een keuringsdienst te kunnen krijgen in een gebied, bevolkt met ongeveer 65.000 zie len, Het voorstel zal nu reeds zijn ingediend om eventueel onnoodig tijdsverlies te voor komen. Indien dit voorstel, dat in de raads vergadering van morgen inkomt, dadelijk behandeld zou kunnen worden, wellicht met het mondelinge prae-advies van het college van B. en W., dat het geen bezwaar .heeft bo venbedoelde uitnoodiging te aanvaarden of wel, dat het daartegen bezwaar mqet maken, dan zou de Raad dadelijk uitspraak kunnen doen. Wordt het voorstel der beide heeren aangenomen, dan wint men bij de voorberei ding den tijd, die anders zou verloopen tot de raadsvergadering waarin bijlage 28 in be handeling zou komen, wordt het echter ver worpen, dan is de zaak uitgemaakt maar is er óverigens niets verloren. Het is echter te hopen, dat dit belangrijke voorstel, dat in tweeërlei opzicht een initiatief-voorstel mag worden genoemd, èn in het College èn in den Raad bet'gunstige onthaal moge vin den, dat de veelvuldige bij deze zaak betrok ken, zoo gewichtige belangen alleszins wet tigen! BUITENLAND. KORTE BERICHTEN. Uit Italië komen berichten over een aan staand nieuw offensief van de Russen. Het zal beginnen zoodra ae voorjaarsoverstroo- mingen voorbij zijn. In afwachting daarvan worden versche troepen aangevoerd1, munitie en ander oorlogstuig opgestapeld. Bij een meeting te Athene onstond een gevecht tusschen de aanhangers van den ko ning en den heer Vertizelos. De Amerikanen hebben een nederlaagje tegen de troepen van den president Carranza geleden. Volgens geruchten zou generaal Villa zijn overleden. t Een Fransche torpedojager schoot bij vergissing op een Oriekschen onderzeeër. Volgens berichten uit Rome hebben er Praag en andere Oostenrijksche steden hon- geronlusten plaats gehad. Twee Fransche vliegers zijn ontsnapt uit de vesting Ingolstadt in Beieren waar ze geïnterneerd waren en naar Parijs ontkomen. De Fransche minister van oorlog heeft dén Franschen soldaten het lezen van neutra le dagbladen verboden. De heer Clemenceau valt de Engelsche regeering aan over het niet invoeren van den algemeenen dienstplicht. Brazilië ondervindt ook moeilijkheden door het gebrek aan scheepsruimte, het land gaat nu met kracht schepen bouwen en scheepvaartlijnen op dé Vereenigde Staten stichten. De Entente houdt een conferentie te Pa rijs om te komen tot maatregelen ter bestrij ding van typhus en cholera en ter vernieti ging van de ratten in dé loopgraven. De Turken melden dat ze bij het Suez- kanaal een Engelsche verkennngsafdeeling hebben teruggeslagen. De commandant dér vesting Keulén- Ehrenbrechstein heeft voor zijn gebied het af plukken van bloeiende takken van vruchtboo- men wat zeer veel placht te geschieden ter wille van den prachtigen bloesem met ten hoogste een jaar hechtenis of 1500 Mark boete strafbaar gesteld. De jongste bezitter van het ijzeren kruis is dé 14-jarige Henrich Pollman te Es sen, die 3 Russische spionnen ontdekte en sa men met zijn onschadelijk maakte. Aan boord van het stoomschip Inpera- tor van Nieuw-York naar Marseille, dat zon der waarschuwing door een Oostenrijksche onderzeeër was beschoten, waren twee Ame rikanen, een er van werd gewond. kt Londen op Trafalgar Square werd een dame gearresteerd, die plakkaten ten toonstelde, op een ervan stond: „Wij protes teeren d!at mannen tot dooden gedwongen worden", op een andere werd gevraagd om een schikking om tot vrede te komen. Ze werd beschuldigd dé recruteering te hebben ge schaad, doch na een borgstelling van 600 te hebben gestort, vrijgelaten. In Tunis is 35 K. M. spoorlijn ingewijd van den lijn naar Gabes. De Russen zijn Trebizonde tot op 16 K. M. afstands genaderd. President Wilsbn heeft zijn nota vol tooid die zijn laatste woord in de onderzee ërskwestie zal zijn. BINNENLAND. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben ditmaal een goe de maand gehad. Maart 1916 heeft het ge wonnen van al haar voorgangsters. De op brengst was 15,509,141,21, terwij l in Maart 1915 werd ontvangen ll,774,985.54y2. Nu moet men wel hierbij in aanmerking nemen, dat Maart 1915 een niet onaanzienlijk bedrag beneden de gelijknamige maand van 1914 was gebleven, n.l. 1,344,107.1214, doch de meerdere opbrengst in dit jaar be draagt bij verleden jaar vergeleken niet min der dan 3,734,155.6614. Dit accrès is voor een groot deel toe te schrijven aan dé opbrengst der directe be lastingen. ^)e grondbelasting gaf 144,000 meer en ook de personeele belasting steeg met een 1000. Doch dé stijging komt hoofd zakelijk van de nieuwe Inkomstenbelasting, die (met hetgeen nog uit de Vermogensbelasr ting werd ontvangen) 1,347,000 meer op bracht dan verleden jaar Bedrijfs- en Vermo gensbelastingen te zamen opleverden. Ook de invoerrechten stegen, en wel met 253.000. De suikeractijns leverde een hoo- gere bate op van 521.000, het gedistilleerd EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brepgt ter kennis van belanghebben den, dat de EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD in het 3e district van Noord- Holland zal worden gehouden ten Stadhuize te ALKMAAR en wel voor zooveel de ge meente ALKMAAR betreft op DINSDAG 25 APRIL as., des voormiddags te 10 ure. Volgens art. 45, 3e lid, der Militiewet wordt in deze zitting uitspraak gedaan om trent vrijstelling en uitsluiting van den dienst, voor zoover de uitspraak aan den Mi litieraad is opgedragen. Belanghebbenden zullen daarbij in de ge legenheid worden gesteld hunne aanvragen, desverlangd, toe te lichten of te doen toelich ten. Alkmaar, 17 April 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. gaf 563.000 meer, de bieraccijns 4000 en het geslacht 100.000 meer. De belasting op gouden en zilveren werken toonde een vooruitgang van 22.000. De zegelrechten stegen met 235.000, de registratierechten met 412.000, de hypotheekrechten met 39.000 en de successierechten met 205.000. De domeinen brachten ten slotte 159.000 meer op. Slechts vier bronnen van inkomst vloeiden trager. De wijnaccijns toonde een terug gang van 130.000, die op'het zout een van J 4000; de Staatsloterij bracht 82.000 min der op en ook de loodsgelden wijzen alwe der op een verminde ring, ditmaal van 51.000 op een totaal bedrag in het vorig jaar van 124.000. Uitgenomen deze laatste minder gunstige cijfers kan dus ditmaal van een goed resul taat worden gesproken, waardoor dan ook de voorsprong op de opbrengst over de eerste drie maanden weder aanzienlijk ver groot is. Werd toch in het eerste kwartaal van 1915 ontvangen 32,461,526.71%, de opbrengst over hetzelfde tijdperk van dit jaar was 42,670,568.20%, zoodat we ruim 10,millioen op het vorig jaar vooruit zijn. Ook de ontvangsten van posterijen, tele grafie en telefonie gingen dé afgeloopen maand weer vooruit en wel met 14 millioen, vergeleken bij verledén jaar. Over de eerste drie maanden werd ruim 1J4 millioen gul den uit dit middel meer ontvangen dan in hetzelfde tijdperk van 1915. De opcenten, geheven ten bate van het Leeningsfonds 1914 brachten in Maart 2,326.070.87 op. Over de eerste 3 maan den was de opbrengst daarvan 6.082.907,07. DUITSCHE VRIENDELIJKHEID VOOR Dr. KUYPER. Naar de delta-correspondent van de Tele graaf verneemt, is dr. Kuyper gistermiddag naar Boedapest vertrokken, om een bezoek te brengen aan de Nedérlandsche ambulance, waarbij twee zijner dochters werkzaam zijn De heer Kuyper is voorzien van speciale aan bevelingsbrieven van baron von Kuhlmann, den Duitschen gezant, terwijl, naar wij uit de beste bron vernemen aan alle Duitsche stations, waar hij moet passeeren, speciale maatregelen genomen worden om hem van dienst te zijn. Zelfs zijn er officieren en sol daten aangewezen, die hem het reizen zullen vergemakkelijken. LICHTING 1915 ENZ. Nu het opkomen der lichting 1916 wegens het voorkomen van besmettelijke ziekten voor onbepaalden tijd is uitgesteld, is ter kennis van het leger gebracht, dat ook zij, die be- hooren tot de lichting 1915 of oudere lich tingen, die uitstel van eérste oefening hadden gehad' en met 1916 onder de wapenen moes ten komen, tot nader order niet behoeven op te komen. Gemengd nieuws. GROOT NOORDHOLLANDSCH BEGRAFENISFONDS. Wij ontvingen het welverzorgde, overzich telijk samengestelde jaarverslag der vereeni- ging „Het Groot Noordhollandsch Begrafe nisfonds," gevestigd te de Rijp, over 't boek jaar 1915, uitgebracht door de directie (di recteur de heer W. J. van Vloodorp, adjunct directeur de heer H. J. Havik). Opgemerkt wordt, dat de economische ge volgen van den oorlog de uitkomsten van 1915 hebben gedrukt, hoewel in niet zoo sterke mate als in 1914. Waar toch in de 5 oorlogsmaanden van 1914 de gemiddelde toename van het verzekerd kapitaal 5.000 per maand bedroeg, werd in 1915 een ge middelde toename van 12.000 per maand bereikt, zoodat tenslotte de toename van het verzekerd kapitaal nog iets meer heeft bedragen dan in 1914. Intusschen mogen de verkregen uitkomsten bevredigend worden genoemd. Het aantal polissen steeg tot 87786 (toename 1323), het verzekerd kapitaal tot 6.643.656.16% (toename 143.223.29), de jaaipremiën stegen tot 171.816.99 (toe name 4.849.71), de wiskunstige reserven tot 1.473.679.44 (toename 30.186.76). Een pijen" zeer gunstig mogen worden genoemd. De sterfte had in 1915 ook weder een zeer gunstig verloop en bedroeg: personensterfte 67.50 pci en kapitaalsterfte 66.16 pet van de berekende. Sedert de oorspronkelijke opricb- 1

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1