DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en achttiende jaargang. 1910 Aisomentspriis per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 et p. regel, pote letters paar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERlUs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Teiefnr. 3. WOENSDAG 19 APRIL NEDERLAND. Vergadering ,t. d. gemeenteraad y. Alkmaar. ®S lil NO sn irammer bestaal oil a bladen. ALKMAAR, 19 April Ons land beleeft tegenwoordig moeielijke dagen. Wij mogen elkaar herhaaldelijk hebben verzekerd, dat onze toestand bij het voortdu ren van den oorlog er op zou verergeren, wij hebben de beteekenis van die woorden kwalijk begrepen, omdat het ons aan erva ring ontbrak. Die ervaring begint thans echter te komen en nu leeren we ook lang zamerhand inzien, hoe moeielijk de positie van Nederland isen nog kan wor den. De teekenen van van buiten-af dreigen de gevaren nemen toe en tegelijkertijd komen er helaas ook meer aanwijzingen van binnenlandsche gevaren. Men spreekt van demobilisatie, alsof deze redding zou kun nen brengen in den nood. Er valt bok onder militairen een wassende ontstemming waar te nemen. En nu moge het alleszins begrij pelijk zijn, dat zij, die in de eerste plaats de slachtoffers zijn van de genomen militaire maatregelen, deze gaarne zouden willen we ten en toetsen, aan den anderen kant dient echter in aanmerking te worden genomen, dat regeering en generale staf deze noodza kelijk hebben geacht en dat de opperbevel hebber dezer dagen nog met den meesten nadruk heeft verklaard „dat de tegenwoordi ge toestand niet langer zal duren dan de regeering in 's lands belang beslist onver mijdelijk acht." En nu moet men èn in de regeering èn in den opperbevelhebber vertrouwen hebben. Zij zijn de voornaamste factoren in het spel van den oorlog erf wanneer zij in vredestijd niet meer worden vertrouwd, waar moet het dan heen, indien ons land onverhoopt ook in den krijg mocht worden gewikkeld? Wil het Nederlandsche volk deze regeering en dezen opperbevelhebber niet langer het sture hen naar huis. Maar zoolang de meerderheid van dergelijke radicale maatre gelen niet gediend is, moet de critiek zooveel mogelijk tot later worden gespaard en is het ieders plicht zich te schikken naar zijn lot en zijn wij gehouden eikaars lasten zooveel doenlijk te verlichten. Een nieuw bewijs van het hachelijke van onzen internationalen toestand zijn de pas genomen maatregelen der Engelsche regee ring. Onzedige schepen, welke kolen van Duitschen oorsprong bevatten, hetzij als la ding, hetzij tot eigen gebruik, kunnen wor den aangehouden, opgebracht en van hun kolen beroofd. En tegelijkertijd wordt ge- ëischt, dat voor het innemen van kolen in Engeland of Engelsche kolenstations, 30 pCt. van de scheepsruim te wordt afgestaan ten behoeve van de vaart op Engeland. Tweeërlei gevaar spriógt dadelijk in het dog. Wat moet er terecht komen van de scheepsruimte, welke voor de Nederlandsche regeering beschikbaar dient te worden ge steld, teneinde in de behoeften van het Neder landsche volkite voorzien? Hoe zlal de on zijdige scheepvaart met 30 pCt. voor Enge land aan boord, ontkomen aan de uiteraard vergroote kans van het getorpilleerd worden door Duitsche onderzeeërs? Men gevoelt het, dat deze Engelsche maat regelen ons dagelijksch brood raken. Toege ven róept gevaren in het leven en opent de mogelijkheid, dat ook Duitschland bijzonde re eischen gaat stellen, waardoor wij nog meer in het gedrang komen. Niet toegeven beteekent een belangrijke belemmering van onze scheepvaart, een groot bezwaar voor onze volksvoeding. En daarom moeten deze maatregelen der Engelsche regeering wel ongerustheid wek ken. Daartoé is lunkt ons te meer reden, omdat omtrent de Engelsche regeering op dit oogenblik weinig met zekerheid is te zeggen. Wanneer het ministerie-Asquitb eens mocht komen te vallen en worden ver vangen door een zuiver conservatief kabinet wie weet wat ons dan nog te wachten staat f En de positie van de regeering schijnt •thans uiterst onzeker. Minister Asquith heeft zijn tegen gisteren toegezegde, met spanning verwachte verklaring inzake het dienstplicht- vraagstuk moeten verdagen, hetgeen er wel op wijst, dat de crisis nog in een ernstig sta dium verkeert Waar intusschen verschillende onzijdige landen door de genomen Engelsche maatre gelen worden getroffen, denkt men onwille keurig aan een samenwerking tusschen neu tralen. Daarop schijnt echter te minder kans, wanneer waar is, wat Reuter ons uit Londen seint dat O.L dia grootste neutrale staat de republiek Amerika, op het punt staat de betrekkingen met een der oorlogvoe renden (Duitschland natuurlijk) af te breken. Nu zijn dergelijke berichten al vaker over- gekabeld en veel vertrouwen valt er zonder nadere bevestiging dan ook niet aan te hechi ten, maar ook zonder deze Amerikaansch- Duitsche strubbelingen is de waarschijnlijk heid niet groot, dat Amerika zich aan het hoofd der neutralen zal willen plaatsen en zonder deze daad is er van een samengaan der onzijdigen niet veel te verwachten, zoo dat elke neutrale staat is aangewezen op zich zelf en dit houde men steeds in het oog! op zijn eigen kracht. Wij moeten heden het overzicht vroeger schrijven dan andere dagen dit zij mede gedeeld, omdat de mogelijkheid bestaat, dat het wordt achterhaald1 door latere telegram men. In de streek van Verdun werd de actie be lemmerd door slecht weer, zegt het laatste Fransche communique. Het Duitsche leger- bericht van gisteren treedt in eenige nadere bijzonderheden over het Duitsche voordeel, eergisteren ten oosten van de Maas behaald, waarbij 42 officieren en 1700 manschappen in Duitsche handen vielen daar de Fran- schen pogen de Duitsche cijfers in twijfel te trekken, zullen, zegt de Duitsche staf, de na men van deze gevangenen en van de 711 of ficieren en 38.155 man, die sedert 21 Februa ri in het Maasgebied gevangen genomen zijn, allen gepubliceerd worden. Trebizonde is in handen der Russen ge vallen. De val der Turksche havenstad was voorzien het belang er van wordt daar door echter niet verminderd. Al hebben de Russen de Turksche hoofdstad van deze zijde nog lang niet bereikt, deze nieuwe tegenslag' zal te Konstantinopel ongetwijfeld zeer erns tig worden gevoeld. De Russische vloot zal thans gemakkelijker over zee de troepen naar Klein-Azië kunnen vervoeren, de aanvoer van Turksche troepen# over de Zwarte Zee kan worden belemmerd, aan Turksch-Duitsche plannen in Azië is voorloopig een einde ge komen en het zou geen wonder zijn, wanneer het Turksche élan een aanzienlijken knak bleek te hebben gekregen. Morgen zullen wij wellicht nog gelegenheid hebben hierbij wat uitvoeriger sitil te staan. KORTE BERICHTEN. De Russen hebben Trebizonde bezet. De Joden hebben de bescherming van de Paus ingeroepen tegen dew reedheden in sommige landen tegen hen bedrven. Op dien westelijken top van den Coldi Lana wisten de Italianen op eenige punten in de Oostendjjksche stelling binnen te drin gen. 1 In het Suganadal meestert de Italianen hun vooruitgeschoven stellingen terugnemen. Minister Asquith sprak in het Lager huis de hoop uit, gisteren de geheelè dienst plicht qaaestie te kuchen behandelen. De toestand yan de Amerikaansche ex peditie in Mexico wordt gevaarlijk geacht De secretaris van den voormaligen Duitschen militairen attaché te Washington, den heer Von Papen is te New-York gearres teerd Het Britsche ministerie van Buitenland- sche Zaken maakt bekend, dat met Ameri kaansche vleeschverzen ders overeenkomsten zijn getroffen de verscheping van vleeschwa- ren naar onzijdige landen betreffende. 50 zeilschepen gaan misschien van Fransch in Noorscn bezit over. Turkije hervormt zijn muntwezen en voert den gouden standaard in. AFSTAAN- VAN SCHEEPSRUIMTE. (Officieel bericht) Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn Zater dag in conferentie ontvangen de directies van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- mataschappij en van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd, die aan den minister kwa men mededeelen, dat vqor het bunkeren in Engeland of in Engelsche kolenstations door de Britsche regeering geëischt werd het af staan van 30 procent van de scheepsruimte aan elke maatschappij ten behoeve van de vaart op Engeland. De minister van Land bouw, nijverheid en handel heeft bovenge- noemden directies duidelijk te verstaan gege ven, dat de Nederlandsche scheepsruimte be schikbaar moet blijven voor opeisching door de Nederlandsche regering en dat deze niet kon toelaten dat zou worden tekort gedaan aan de mogelijkhed om met Nederlandsche schepen in de egen bghoeften van Nederland te voorzien. DE DUITSCHE DESERTEURS. Heden stonden voor den Krijgsraad te 's-Gravenhage terecht de geïnterneerde de serteurs W. Cremer, E. Mühle, J. Ropertz, O. Tausmeier, J. Kaiser, N. Erbst, Jul. Pens, F. Heiten, K. Niethe, J. Flores, N„ Lennartz, H. Szadkowski, I. Gridziak, A. Borgmann, G. Puffing en G. Mayer. Allen vroeger tot het Duitsche leger behoorende, waren naar ons land gedeserteerd en aldaar tegen hun verwachting in geïnterneerd. Steeds hadden zij op vrijlating gehoopt, doch deze bleef uit, tenslotte hoopten zij om door te werkstelling iets voor hun verwanten in Duitschland te kunnen verdienen, doch ook deze hoop werd niet verwezenlijkt. Nadat zij-, door het vluchten van vier mede geïnterneerden (Elzas Lotharingers) het kamp gedurende een paar maanden ia het leel niet hadden mogen verlaten, wandel zij, als protest tegen hun behandeling, toen zij weer in het rayon mochten wandelen, daarbij liever de gevangenis dan deze onze kerheid verkiezende, naar Haarlem, alwaar zij Werden aangehouden en spoedig daarop, na eerst in het kamp te zijn teruggebracht, in voorarrest werden gesteld Bij dagvaarding was aan allen ten laste gelegd: dat zij te Bergen (N.-H.) op den 6en MaMar 1916 als hier te lande geïnterneerde militairen van eene buitenlandsche mogend heid, opzettelijk in strijd- met eene door hen gegeven belofte zich uit die gemeente hadden verwijderd; althans opzettelijk eene dooj1 hen gegeven belofte of aangenomen voorwaarde, waar onder hen verlof was verleend om zich tijde lijk uit het Intemeeringskamp aldaar te ver wijderen, hadden geschonden, door zich dien dag uit "bovengenoemde gemeente te verwij deren STADSNIEUWS. KEURINGSDIENST. In de heden gehouden raadsvergadering heeft de Raad op voorstel van de heeren Ver kerk en Cloeck zonder hoofdelijke stemming besloten, B. en W. uit te noodigen zich in verbinding te stellen met de gemeenten 'in den omtrek met betrekking tot een keurings dienst van eet- en drinkwaren, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat B. en W. volkomen bereid waren, dit voorstel over te nemen en in den geest van het verzoek te handelen. EXAMENS TEEKENEN EN BOETSEEREN. Bij beschikking' van den minister van Bin- Zaken is o. m. tot lid van de commissie, be- last met het afnemen van de akte-examens M. j O. n het teekenen en het boetseeren, benoemd onze stadgenoot de -heer P. H. Brunsman, leeraar aan de Ambachtschool en burger avondschool. 's PRINSEN JAARDAG. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden wapper den vandaag van alle openbare gebouwen en verschillende particuliere woningen de vlag. Des middags werd het carillon bespeeld. Va- derlandsche liederen werden ten gehoore ge bracht DE PAARDENMARKT. De aanvoer op dé heden gehouden paar denmarkt, was in verhouding tot vorige ja ren goed te noemen. Hij bedroeg 213 stuks. Het vorig jaar bedroeg de aanvoer 218 stuks en in 1914 259 stuks. De handel was nu le vendig. De prijzen liepen van 150 tot 700 (vorig jaar 100 tot 600). ALKMAARSCHE HUISHUOD- EN INDUSTRIESCHOOL. Na afloop van den 1 34 -jarigen cursus be haalden het getuigschrift .„linnennaaien": M. Berkhouwer, C. Breesnee, M. Morra en B. Rus. Na afloop van den 314-jarigen cursus be haalden het getuigschrift „costuumnaaien H. Bullooper, L. Dorreman en H. Kostelijk. Na afloop van den 2-jarigen cursus „oplei ding dienstbode" werd het getuigschrift uit gereikt aan: N. Brasser, A. Geuzebroek, T. Last, C. de Munk. Het diploma costuum naaien werd uitgereikt aan mej. C. Lange- veld. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Maandagavond, 17 April j.l., hield de af- deeling „Alkmaar" van het N. O. G. in „ca fé Central" een vergadering, die behalve door gewone leden, ook door een'ge geïntrodu ceerde belangstellenden bijgewoond werd. Ook in andere opzichten week deze vergade ring van de gewone bijeenkomsten af; er werden dezen keer n.l. geen huishoudelijke, noch Genootschapszaken behandeld; de agenda vermeldde alleen een voordracht van den heer G. Pieters, oud-onderwijzer, thans Adjunct-Directeur van het Rijksopvoedings gesticht alhier. Met een woord van welkom tot de aanwe zigen en den geachten spreker en een korte inleiding, naar aanleiding van het aangekon digde onderwerp, opende de voorzitter, dé heer T. IJpma, de vergadering en gaf hierna met gfoot genoegen het woord aan den heer Pieters. Het aangekondigde, en vooral voor onder wijzers alleszins belangrijke, onderwerp voor deze vergadering, n.l.: „Speciale Zielkunde en Karakterstudie" werd door den spreker in een flink doorwrochte en zeer interessante rede behandeld. Spoedig kon men bemer ken, dat spr. geen vreemdeling op dit terrein was en zijn onderwerp volkomen beheersch- te, de zaakjes, zooals men zegt, onder de knie had. Niet alleen als onderwijzer in vroegere ja ren, maar vooral als Adjunct-Directeur aan het R. O. G. te Doetinchem en later, na de invoering van de Kinderwetten in 1905, als zoodanig aan het Observatiegesticht te Alk maar, heeft spreker, zooals hij zelf zeide, een rijke ervaring opgedaan op het gebied- der praktische paedagogiek en, onder leiding van- en in vereeniging met den toenmaligen Directeur, den heer J., Klootsema, en den Psychiater, aan het gesticht verbonden, een breede en grondige studie kunnen maken van de moderne psychologie en de toepassing er van bij de opvoeding der verwaarloosde, misdeelde en dikwijls minderwaardige bevol king der gestichten. Dat deze studie, zoowel van de theorie als in de praktijk, voor spreker zeer' groote resultaten heeft gehad, dit bewees zijn geheele rede, waaruit van het begin tot het einde de deskundige sprak. Spreker had zijn voordracht in twee deelen ingedeeld. In het eerste gedeelte, vóór de pauze, werd een kort overzicht gegeven van de geschiedenis der psychologische weten schap en schetste spr. de drie hoofdphasen, die deze wetenschap in den loop der tijden doorgemaakt heeft; n.l. de eerste phase die der vermogenstheorieën van Aristoteles, de tweede phase, de psychologie volgens Her- bart, met haar voorstellingstheorieën en de derde phase, die der moderne psychologen van den tegenwoord'igen tijd Hij kwam hierbij tot een vergelijking van de studie der psychologie van 40 a 50 jaren geleden met die van den tegenwoordigen tijd; toen een weinig onbegrepen boekenge leerdheid en bestudeering der zielkunde, zon der eenige kennis der. menschelijke zielen, thans, een betere richting inslaande, de stu die van een meer speciale, een differentieele psychologie, waarbij de individualiteit op den voorgrond treedt en men niet alleen meer de zielkunde, maar vooral de zielen- kunde gaat beoefenen; vroeger een doode en doodende studie met enkele dorre en droge handleidingen, die door den toekomstigen opvoeder der jeugd doorworsteld moesten worden, thans een belangstelling wekkende bestudeering der levende zielen. Begrijpelijk vond spreker het dan ook, dat de onderwijzers zich vroeger en helaas ook thans nog wel met een zekeren weer zin van deze studie afwendden. In het tweede gedeelte behandelde spreker de classificatie der karakters .volgens den Groningenschen Hoogleeraar, Dr. O. Heij- mans. De drie hoofdeigenschappen der ver schillende karakters, de fundamenteele ken merken, waarop genoemde professor zijn classificatie heeft opgebouwd, n.l. de emoti onaliteit, de activiteit en dè secundaire func tie, welke eigenschappen alle karakters op sterkere of zwakkere wijze kenmerken, wer den door den spreker aan een uitvoerige be schouwing onderworpen, terwijl de beteeke nis dier begrippen op duidelijke en heldere wijze verklaard werd. De hier genoemde criteria, zoo zeide spr. verder, hebben Prof. Hdjjnans gebracht tot een indeeling van alle karakters, in 't alge meen in acht groepen, of wel een onderschei ding der karakters in acht typen, welke in sommige opzichten scherp van elkaar onder scheiden zijn, doch in sommige opzichten ook weer eenige overeenkomst met elkaar vertoonen; m. a. w. er zijn karakters, waarbij niet alle drie hoofdkenmerken even sterk sprekend naar voren komen en daardoor twijfelachtige karakters zijn, wat hun classi ficatie betreft Al deze acht karaktertypen werden achtereenvolgens, elk afzonderlijk, meer nauwkeurig bekeken, op uitvoerige wij ze behandeld en met sterk sprekende voor beelden uit de biografische litteratuur toege licht Met een korte uiteenzetting van de groote beteekenis der karakterologische studiën voor de school en voor den opvoeder in ,'t bijzonder, eindigde spreker zjjn hoogst be langrijke voordracht, die steeds met de grootste belangstelling gevolgd was gewor den en waarvoor alle aanwezigen hem met een daverend applaus hun hulde en dank betuigden. Deze dank werd daarna door den voorzit ter, namens de afdeeling van het N. O. G. met eenige warme en welgemeende woorden herhaald; terwijl deze hierbij den wensch uitsprak, dat de afdeeling nog meermalen op een dergelijke lezing van den heer Pieters 'vergast zou mogen worden. DISTRICTSCOMMISSIE VOOR t>E MELKVOORZIENINO. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland heeft goedgevonden in te stellen verschillende districtscommissies voor de melkvoorziening in deze provincie, om. een commissie voor het district Alk maar. Deze commissie omvat de gemeente Alkmaar, Bergen, Schoorl, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen, Heiloo, Koedijk, St. Pancras, Broek op Langedijk, Zuid-Schar- woude, Noord-Scharwoude, Heer-Hugo- waard, Oudorp, Oterleek, Hensbroek, Castri- cum, Limmen, Akersloot en Schermerhom. In de commissie zijn benoemd tot lid en voorzittervoorzitter de heer O. Ripping, bur gemeester van Alkmaar; tot leden de heeren J. Borst, voorzitter van de Ver. van Melk veehouders te Alkmaar; P Kieft, voorzitter van de vereeniging van Melkslijters te Alk maar; W. van Vlooten, burgemeester van Heer-Hugowaard, J. J. Nieuwenhuysen, bur gemeester-secretaris van Limmen, tevens tot secretaris der commissie. PLATTEGROND VAN ALKMAAR. Van den heer L. Frankenberg, boekhande laar in de Langestraat, ontvingen we een keu rig geteekende plattegrond van onze stad en Heiloo. De kaart is geheel duidelijk en zon der schreeuwende kleuren op goed papier ge drukt. Alle straatnaiqen zijn aangegeven ter wijl bovendien, de voornaamste gebouwen en de borstbeelden aangewezen. Woensdag 19 April 1916. Voorzitter de Burgemeester de Heer a RIPPING. Secretaris de Heer DONATH. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld, oat is ingekomen: a. een schrijven d.d. 29 Maart 1.1., No. 119, van de Gedeputeerde Staten, ten geleidie van het goedgekeurde raadsbesluit van 8 Maart 1.1., No. 3, (Besloten zitting), tot aankoop van grond in den polder Over- die en Achtermeer; b. een schrijven d.d. 15 Maart LI., No. 66. van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde 3de suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1915; c. alsvoren d.d. 22 Maart 1.1., No. 125, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 8 Maart LI., No. 7, tot aankoop van een stuk grond bij de Algemeene Be graafplaats; d. alsvoren d.a. 5 April 1.1., No. 120, ten feleide van een afschrift van het Kon. esluit van 21 Maart LI., No. 15, houden de goedkeuring der Verordeningen op het heffen van schoolgelden voor het onder wijs op de openbare lagere scholen en op i de Handelsschool, de laatste tot 1 Sep tember 1909; e. het Proces-verbaal van kasverificatie op 20 Maart 1.1.; f. twee brieven d.d. 25 en 30 Maart 1.1., van de heeren P. H. Krekelberg en T. IJpma, houdende bericht der aanneming van hunne benoeming tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim: g. een schrijven d,d. 20 MaMart l.L van Mej. C. J. van der Lee, houdende dankbetui ging voor hare benoeming tot onderwij zeres met verplichte hoofdakte aan de 4de Gemeenteschool; h. een schrijven d.d. 31 Maart Lt van het Bestuur der Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool, ten geleide van een plan tot reorganisatie van het onderwijs aan die school; i. een adres d.d. 18 Maart I.I. van het Be stuur der onderafdeeling Alkmaar en Om streken van den Ned. Bond van gem. ambtenaren, verzoekende de jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie te willen herzien; a. i. voorkennisgeving aangenomen, j. een schrijven d.d. 3 April 1.1. van de Com missie van toezicht op het Lager Onder wijs, ten geleide van net Verslag van den toestand van dat onderwijs over 1915; Te voegen bij de stukken van het verslag der gemeente. k. een adres d.d. 28 Maart l.L van de Wed. D. Koeman, houdende het verzoek haar eene jaarlijksche toelage te willen verlee- nen; Gesteld! in handen van B. en W. om bericht en raad. 1. een adres, ongedateerd, den 9 Maart 1.1. ontvangen, van C. Brommer en J. P. J. Besteman, inzake de bebouwing der door braak Waagplein-Nieuwesloot; Te voegen bij de desbetreffende stukken, m. een adres d,d. 18 Maart LI. van de Afd. Alkmaar van den Bond van Nederland sche Schilderspatroons, verzoekende het schilderwerk aan uit te voeren gemeente werken afzonderlijk aan te besteden; Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. n. een schrijven d.d. 17 April 1.1. van heeren Regenten van het Stads-ziekenhuis, be treffende den bouw van een nieuw zieken huis, en tevens het antwobrd inhoudende op een door den heer Cloeck in de raads vergadering van 9 December 1.1. gedane vraag omtrent de zenuwkamer en de cel in de thans bestaande inrichting; Op verzoek van den heer Cloeck wordt dit schrijven voorgelezen. Daarin wordt me degedeeld, dat een plan is ontworpen door den heer Vos, ambtenaar der bouwpolitie, om het Ziekenhuis uit te breiden met een ge bouw voor klasseverpleging. Het bleek echter, dat dit plan niet uitvoer baar was, waarom het plan is ontworpen om een geheel nieuw Ziekenhuis te stichten. Dit plan is ontworpen'door de heeren Vos en Leguit. Omtrent de zenuwkamer en cel worden mededeelingen gedaan omtrent den toestand daarvan. De heer Cloeck verzocht dit schrijven op te nemen in het stenografisch verslag. Aldus wordt besloten, o. een adres d.d. 18 April 1.1. van de Afd. Alkmaar van den Bond van Ned. onder wijzers, verzoekende, dat alsnog een op roeping worde gedaan van sollicitanten, om onderwijs te geven in het Fransch aan de 4de en 6de Gemeenteschool Te behandelen bij punt 15 der agenda. RANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1