„De Nieuwe Courant", Alkmaar, Twee-honderd Gulden. UitgeverJOH. O. APPEL, keerde heden uit voor het ongeluk, den heer J. TAN DEB SLUIS overkomen, de som van Telegrammen van heden. p. een èchrijv« d-d- 17 April 1.1. van de beu ren Ver Kern en Cioec*, noudende fux voorstel om B. en W. uit te noocugen zien in verbinding te stenen me* oe gemeenten m oen omtrek met betrekking tot een keu ringsdienst van eet- en drinkwaren. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. volkomen bereid zijn dat voorstel over te nemen. g. Meüedeeling, dat de Voorzitter zijn func tie van Voorzitter der Commissie voor Publieke Werken heeft overgedragen aan den heer Lubbe. De heer Clo e c k zegt, dat het hem genoe gen doet, dat de mededeeling is gedaan. Doch hij had gehoopt, dat het motief ware geweest, de Betere verdeeling der functies in het Dagelij ksch Bestuur. Hij meent, dat er nu een stap in de goede richting is gedaan. Spreker beveelt aan om in deze voort te gaan en geeft daartoe een verdeeling aan, door er op te wijzen dat het wenschelijk zou zijn het beheer der bedrijven te geven in han- den van d6 bcid€ kooplieden in het college en o. a. de publieke werken in handen van een bestudeerd man, een *oud-officier, de heer Zaadnoordijk. Onderwijs en financiën zou den dan in handen kunnen komen van den Voorzitter. Spreker beveelt dit ten zeerste aan en wijst er op, hoezeer de Voorzitter met werk overladen is. Men is toch geen wethou der alleen om den titel of het lage salaris, zegt spreker. De mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. r. Een schrijven van de Vereemgmg „Volks huisvesting", in verband met de verhoo ging der bouwkosten. De Vereeniging dringt er op aan, dat spoedig het ver hoogde subsidie zal kunnen worden ont vangen. DeVoorzitter, erop wijzende, dat er woningnood is in de gemeente, zegt, dat B. en W. het gewenscht achten aan de Vereeni ging zooveel mogelijk tegemoet te komen en. te berichten, dat de gemeente bereid zal zijn een voorschot te geven. De heer U d o Juicht het toe, dat B. en W dè Vereeniging* tegemoet willen komen, doch maakt bezwaar om op dit mondelinge voor stel van B. en W. in te gaan. Hij is huiverig om zoo maar een voorschot te geven, zoo groot, als het verschil is tusschen de begroo ting en de aannemingssom. Is het onmogelijk vroeg hij, dat de Vereeniging thans voort gaat, zonder dat thans nog een beslissing wordt genomen? De Voorzitter deelde mede, dat de penningmeester de stellige zekerheid had, dat zij een volgend jaar een som van 500 zouden kunnen aflossen. Daarom was het bezwaar voor de gemeente niet zoo groot. Het gebrek aan woningen en de opdrijving der huurprijzen zijn echter oorzaken waar door spoedige aanbesteden noodzakelijk is. De heer R i n g e r s acht het begrijpelijk, dat „Volkshuisvesting" op steun aandringt, maar hij had toch gaarne gezien, dat de Ver eeniging zoo ongeveer een bedrag had ge noemd. De heer Verkerk herinnert er aan, dat de quaestie van Amsterdam, door den heer Udo aangehaald, niet hetzelfde is. Hij kan zich echter voorstellen, dat de heer Udo hui- verig is om op een mondeling voorstel in te gaan, maar hij wijst er op dat de huurprijzen worden opgedreven en voorts, evenals dé heer' Ringers meent spreker, dat er zonder het werk van „Volkshuisvesting" veel werk loosheid in de bouwvakken zou zijn. Dan moet de gemeente daarvoor toch steun geven Spreker had. er zelfs wel over gedacht om voor te stellen dat de gemeente dat geld zou bijpassen. Over 50 jaren toch zullen die woningen het eigendom der gemeente zijn. Spr. acht dan ook het voorstel van B. en W. zeer goed aan te nemen. De heer L e g u i t vraagt of het niet moge lijk is dat de Vereeniging een nieuwe begroo ting maakt. De Voorzitter zegt, dat dit wel zou kunnen, maar noodig acht hij dit niet; pre cies is het bedrag toch niet aan te geven. De heer van den Bosch ondersteun* het voorstel van B. en W. en beveelt de aan neming er van aan. De heer Leesberg heeft bezwaar tegen het criterium van het verschil. Beter had hij het gedacht, dat men had aangegeven: wij schatten het op ongeveer zooveel. De Voorzitter wijst er op. dat dit ge vaarlijk is, daar dan de aannemer weet, wat hij er desnoods kan opleggen. De heer Udo heeft na de verzekering dat het slechts is een renteloos voorschot, dus niet een subsidie en dat ne tna eenigen tijd weer terug zal komen, geen bezwaar meer Dan doet het er ook niet toe of de som f 1000 hooger of lager is. Spreker verklaart vóór het voorstel te zullen stemmen. Ook de heer Ringers verklaart zich thans niet meer tegen het voorstel, dat nu ronder hoofdelijke stemming Wordt aange nomen. Wordt vervolgd. binnenland. ISRAëL. PAASCHVERLOF. Bericht van het algemeen hoofdkwartier. Aan de Israëlitische militairen wordt op 18, 19, 24 en 25 dezer vrijstelling van dienst (geen verlof) verleend tot volledgie uitoefe ning van hun godsdienstplichten in verband met hun Paaschfeest. KON. BEZOEK. Oisteren heeft de Koningin een bezoek ge bracht aan Ede, zooals we reeds meldden Aan liet station werd H. M. ontvangen door den burgemeester van Ede, mr. A. baron van Heeckeren van Keil. Het gevolg van H. M bestond uit freule Six, generaal Van Tuyll, jhr. Wittert van Hoogland en ritmeester ba- ronBentinck. Per auto vertrok H. M. van het station. Even voorbij Ede werden de auto s verlaten en steeg H. M. met ahar gevolg te paard, ten einde zich naar de Doesburger neide te begeven, aldus weet dë N. R. Crt. na der te vertellen. Daar werd een militaire oe fening gehouden; een brigade onder bevel van kolonel Croockewit uit Ede deed een aan val op een .yerdedigde stelling. De troepen stonden hier onder bevel van kolonel Fabius. H. M., die te 9.36 uur op de heide kwam, bleef tot 12 uur de oefening volgen. Voor haar vertrek reed zij langs de verzamelde troepen Te 12.30 uur was H. M. aan het sta tion Ede terug, waar in den trein de lunch werd gebruikt. t In auto's begaf H. M. zich met haar gevolg te ruim 1 uur naar Millingep en vandaar naar Amersfoort waar de Koninklijke trein, te 2.30 uur van Edë vertrokken, haar af wachtte en' naar Den Haag terugbracht. MOSTERD IN PLAATS VAN TARWE. Het heeft in den Haarlemmermeerpolder bijzonder de aandacht getrokken, dat een landbouwer aan den IJweg zijn tarweakkers heeft omgeploegd en er mosterd zal zaaien. En dat terwij l de kans op gebrek aan tarwe groot schijnt te zijn. Gemengd nieuws. DROEVIG. Gistermorgen heeft de 54-jarige B. te Zut- phen op zijn slaapkamer getracht zelfmoord tep legen, door zich de polsaderen door te snijden. Bij het aanleggen van een noodver band constateerde dr. Siemens storing in de verstandelijke geestvermogens. Na in het ziekenhuis verder te zijn behan deld, is de man overgebracht naar het krank zinnigengesticht „Het Graf fel te Warnsvfeld. DE WATERSNOOD. Uit Anna Paulowna. Het volledig her stel van den door den Januaristorm geteiater- den zeedijk tusschen Nieuwesluis (Wieringer- waar) en Aartswoud zal door de betrokken polderbesturen in het laatst dezer maand in twee perceelen worden aanbesteed n.l. van Nieuwesluis tot Kolhorn en van KoLhom tot Aartswoud. Tot dezen mataregel besloot men, om zekerheid te hebben, dat de werken vóór October konden worden opgeleverd. Van die 34 boerenwoningen, welke in de Broekermeer gestaan hebben, zijn er 20 ge heel verdwenen, tien min of meer vernield en de overige zeer zwaar beschadigd. De dijk langs het Noord-Hollandskanaal, begrenzende de Buikslotermeer, welke nu weer geheel boven water ligt, blijkt zeer be schadigd te min. Op vele plaatsen is de be- harding van dezen weg tot op de helft door den anhoudënden golfslag afgebrokkeld en zal derhalve een flinke herstelling behoeven. UIT BERGEN. Hedenmorgen is aan het strand onder de ze gemeente een boei van het getorpilleerde stoomschip „Tubantia" aangespoeld. HOOFDPRIJZEN der STAATSLOTERIJ. No. 19722 1500. No. 2857 1000. iNos. 18118, 18880 ƒ400. Nos.^936, 4037.' 4421, 7578, 11108, 19428 ƒ100. KORT RAADSVERSLAG. Tot onderwijzeres aan de le gemeente school werd benoemd mej. A. Koch, onder wijzeres te Broek op Langendijk. iot onderwijzeres aan de 3e gemeente school werd benoemd mej. M. Potharat, on derwijzeres te Hoorn. Tot commissaris der vereeniging v°or Volkshuisvesting „Alkmaar" werd herbe noemd de heer G. T. M. van den Bosch. Bii de besprekingen over het voorstel van B. en W. om den heeren Hellinga en Eits op te dragen het geven van de Eransche lessen aan de o. 1. s. no. 1 tot en met 6, zeide de voorzitter, dat het college meent met op het adres van den B. v. Ned. Ond. te moeten in gaan. Een ernstig man als dë neer Eits zal i zijn taak naar behooren vervullen, al heelt '"^Theer63:?oeclThad eerst overleg willen zieu gepleegd met den schoolopziener cn schoolcommissie. De Voorzitter zeide, dat met den school opziener overleg was gepleegd. De heer Verkerk voelde wel wat voor .iet adres van den B. v. N. O. Met op één na algemeene stemmen werden de heeren Hellinga en Eits benoemd. Z. h. s. en zonder bespreking werd door B. en W. een crediet verleend van 350U, teneinde in de mogelijkheid te zijn den als proef genomen maatregel, met betrekking tot iiet traisport van kaas ter Vrijdagsche markt ■te bestendigen en uit te breiden. Gediscussieerd werd over het voorstel van B en W. om aan de afd. Alkmaar van den Transportarbeidersbond, als beschikking op haar adres, te berichten, dat haar verzoek in zake toepassing van de artt. 1638 c en d van het B. en W. niet voor inwilliging vatbaar 'S De heer Udo lichtte zijn voorstel toe om het verzoek wel toe te staan. De heer Sluis is tegen beide voorstellen. De beslissing van dit geschil ligt niet bij den Raad maar bij den Rechter. De heer Leesberg ontkent dat. Er wordt alleen een regeling gevraagd. Er is bij deze mensche'n geen arbeidsovereenkomst. De heer Sluis geeft een heele nieuwe re dactie van het antwoord met verwijzing naar den Kantonrechter. Zijn voorstel wordt met 15 tegen 3 stemmen aangenomen. De subsidie-regeling inzake het Witte Kruis wordt aangehouden tot de begrooting voor 1917. v Het voljaarsch kohier der hondenbelas ting, dienst 1916, werd goedgekeurd tot een bedrag van 1732. Het voorstel van B. en W. mzake de her ziening van het plan van uitleg der gemeen te werd goedgekeurd. Inzake de school voor buitengewoon Ia- ger onderwijl bleek, dat voor het Roode Kruis geen andere geschikte gelegenheid ter beschikking is, terwijl het R. K. in ongele genheid zou komen indien de gemeente op ontruiming van het gebouw bleef aandrin- gen. Desniettegenstaande wenschen B. en W diligent te blijven. De heer Verkerk verzette zich daartegen maar zonder stemming werd het handelen van B. en W. goedgekeurd. Op voorstel van den heen Leesberg werd de herziening van. de jaarwedden van het personeel van het stadsziekenhuis aange houden tot de behandeling der begrooting voor 1917. Z. h. s. werd Aangenomen het voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel van den heer Zaadnoordijk tegen 12500 onder de bekende voorwaarden. Bij h«t voorstel om een gemeentelijke ar beidsbeurs op te richten, waarvan de kosten op 300 zijn geraamd, bracht de heer Cloeck aan B. en W. hulde. Hij zou echter de som van 300 willen stellen op 750. De heer Riagers verklaarde zich nog tegea het voorstel. De heer Udo was er voor. De heer Verkerk wilde in beginsel zien uitgemaakt of de Raad voor of tegen de op richting eener beurs is en werd gesteund door den heer Van den Bosch. Een voorstel-Verkerk om tot de instelling eener arbeidsbeurs .over te gaan en het sala ris van den directeur later te bepalen, werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van de commissie tot de be lastingzaken om wijziging te brengen in de verordening van den Hoofdelijken Omslag overeenkomstig de aanwijzingen van Gedep. Staten wordt z. h. s. aangenomen. Aangenomen werd het voorstel van den heer de Wit namens de commissie voor P. W. om het voorstel inzake den brugbouw bij de Kanaalkade aan te houden. Het verslag omtrent het verstrekken van schoolkleeding en schoolvoeding tot bevor dering van het schoolbezoek werd goedge keurd. Een crediet van 600 werd verleend voor het toezicht in den Hout en in de plantsoe nen. De suppletoire begrooting voor het stads- ziekenhuis, dienst 1916, werd goedgekeurd. OOSTENRIJKSCH-ROEMEENSCHE HANDELSOVEREENKOMST BERLIJN, particulier, 19 April. Naar uit Boekarest gemeld wordt is binnenkort over de afsluiting van een soortgelijke handelsovereenkomst als tusschen Duitsch- land en Roemenië bestaat met Oostenrijk- Hongarije te verwachten. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 19 April. (Officieel). In de streek van Verdun werd de actie belem merd door slecht weer. Ten Westen en ten Oosten van de Maas was artillerie-actie, doch had geen infanterie-actie plaats. De Eransche artillerie heeft met kracht vijan delijke verbindingswegen in de Argonne en troepenconcentraties beschoten. SPANNING TUSSCHEN VEREE- NIGDE STATEN EN DUITSCHLAND. LONDEN, 19 April. Reuter meldt uit Washington, dat, toen graaf Bernstorf zich ingevolge een uit Duitschladti ont vangen order Dinsdag bij minister Lan sing vervoegde, deze hem mededeelde, dat hij op het oogenblik de onderzeeërs-kwes tie niet kon bespreken. Woensdag zal pre sident Wilson de kwestie in de beide Ka mers ter sprake brengen. Men verwacht, dat de diplomatieke betrekkingen met Duitschland zullen worden afgebroken. Beide Kamers hebben besloten om bijeen te komen om de meaedeelingen van presi dent Wilson te vernemen. Daar de heer Wilson besloot de Kwestie aan de Kamers voor te leggen alvorens een nieuwe nota naar Berlijn wordt gezonden, moet de toe stand hoogst kritiek zijn. DE VEREENIGDE STATEN. WASHINGTON. (V. D.) 19 April. De senaat heeft een voorstel aangenomen waarbiji het leger wordt uitgebreid met 280000 man militietroepen en 261000 vrij willigers. Meer dan een millioen studenten van alle universiteiten hebben zich verbon den ingeval van oorlog denst te nemen. ITALiAANSCH LEGERBERICHT. ROME (officieel), 19 April. Op de hel lingen van de Mont Peronne duurde de regelmatige upmarsch van onze troepen voort, de 16e werden nieuwe stellingen veroverd en versterkt. Dezelfde dag deed de vijand met ongeveer 14 bataljons een aanval op onze vooruitgeschoven stellin gen tusschen- de Mattio-beek en de Monte Cilio, maar werd door tegenaanvallen te ruggeslagen, hij verloor 200 gevangenen waaronder 3 officieren. In den namiddag opende de vijandelijke artillerie met een aantal batterijen van allerlei kaliber een hevig vuur op onze stellingen van Oswal- do. Om noodelooze verliezen te voorko men trokken wij ongeveer 50 uur terug tot het naburige plaatsje Soto. Den volgen den dag deed de vijand opnieuw 3 aanval len op ons front, maar werd overal terug geslagen. Aan de Isonzo en op het Kust- plateau is de toestand onveranderd Vijandelijke hydroplanes wierpen onge veer 30 bommen op Trento en Monto Deuvento en op kleinere plaatsen, 10 per sonen werden gedood, 20 gewond en en kele gebouwen beschadigd. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, ip April. Officieel. Weste lijk oorlogstooneel. Ten oosten van de Maas namen onze troepen hedennacht de stelling ten Zuiden van de hoeve Haudrau- mont. Een groot deel der bezetting sneu velde in verbitterde bajonetgevechten, meer dan 100 gevangenen en verscheidene ma chinegeweren vielen in onze handen. En tegen aanval der Franschen op de nieuwe Duitsche stellingen ten Noordwesten van de hoeve Thiomont mislukte. Kleine vijan delijke infanterie af deelingen die op ver schillende punten van het front onze linies trachtten te naderen werden door infanterie en handgranatenvuur afgeslagen. Duitsdie patrouille» drongen op de combeshoogte tot in de vijandelijke stellngen dor een brachtén een officier en 76 man als gevan genen mede. Oostelijk oorlogstooneel. Op het noordelijk deel van het front levendige artillerie- en patrouille-actie. calkanoorlogstooneel geen nieuws. KederUnd. DE MILITAIRE VERLOVEN. AMSTERDAM, 19 April. Naar het Volk verneemt hebben hedenmorgen dë voorzitter en de secretaris van de sociaal- -democratische kamerfractie, de heeren Schaper en Albarda, een bezoek gebracht aan den minister-president om bij hem aan te dringen op herstel, geheel of ge deeltelijk van de militaire verloven. ONZE REGEERING. DEN HAAG, 19 April. De Minister raad vergaderde hedenmiddag. 's PRINSEN JAARDAG. DEN HAAG, 19 April. De 40ste ver jaardag van Z. K._ H. de Prins der Neder landen werd heden te 's-Gravenhage her dacht dor» het uitsteken der vlag van alle openbare gebouwen en veel particuliere wo ningen. Aan het Kon. Paleis lagen regis ters van gelukwenschng, die druk getee- kend werden. H. M. de Koningin en de Prins gebruik ten hedenmiddag bij de Koningin-Moeder het noenmaal. De Koningin-Moeder had hedenmorgen een bezoek gebracht aan de Vorstelijke Familie om Haar gelukwen- achen over te brengen. POKKEN. AMSTERDAM, 19 April. Sedert de vo rige opgaaf zijn uit de stad geen nieuwe lijders naar Wilhelminagasthuis vervoerd, terwijl een vrouw uit de verpleging is ont slagen. Het aantal verpleegden bedraagt dus thans 7 mannen, 9 vrouwen en 5 kin deren. Uit de opservatie werden 9 personen ontslagen, zoodat overbleven 45, behalve de 44 in de barak aan het einde van de Bellamystraat ondergebracht. DE GEÏNTERNEERDEN VOOR DEN KRIJGSRAAD. (Voor het begin zie men onder Binnenland Red.) DEN HAAG, 19 April. De zitting werd om half 10 geopend. Mr. Zaaier presideer- ■dte. Secretaris was Mr. P. ter Spil, voor heen te Alkmaar. Als tolk fungeerde de heer Muninga uit 's-Gravenhage. De leef tijden der beklaagden varieerden van 21 tot 45 jaar. De beklaagde Puffing behoor de destijds tot het Oostenrijksche leger. Den 7 den Maart waren 13 van hen door den agent van politie C. Bont te Haarlem aangehouden, dë drie anderen door de kustwacht te Egmond aan Zee. De eerste beklaagde Borgmann verklaarde geweten te hebben daarmede zijn belofte te hebben geschonden. Beklaagde deed dit om te pro testeeren tegen zijn intemeering, aangezien zij niet gedeserteerd waren om geïnterneerd te worden. Het leven in het kamp was voor hem niet uit te houden. De overigen verklaarden dienovereenkom- stig. Beklaagde Erbst merkte nog op als bur ger over dë grens te rijn gegaan en dën- zelfden dag arbeid in Enschede te hebben bekomen en des avonds tégen rijn wil door een korporaal te rijn gehaald. Op een vraag van den auditeur-militair verklaar de beklaagde zich wel bij de grens als mi litair te hebben gemeld'. Grudziak dëelde nog mede dat rijn vrouw geen steun kreeg wegens desertie. In het kamp had luitenant de Groot gezegd dat rij vrij zouden komen. Beklaagde Lennartz zeide, dat zijn gezin van 5 kinderen geheel zonder steun was. Beklaagde Mayer zeide als geboren Elzas- ser op grond van de gemeene behandeling diem en in Duitschland heeft en mede als anti-militairist geen lust te gevoelen zich voor Duitschland voor dén kop te laten schieten. Beklaagde was om te arbeiden naar Holland gegaan. Op een vraag van mr. van Berckel deed' beklaagde nog mede- deelingen over de slechte verhouding in het kamp tusschen de niet-deserteurs-geïnter- neerden en de deserteurs-geïnterneerden. Beklaagde Muehle zeide zich aan de grens als deserteur kenbaar gemaakt te hebben en kwam tegen zijn intemeering op. Men gaf hem nog dë keuze om naar Duitsch land terug te keeren. Nietke zeidë dat zijn vrouw 12 Mei overle den was. Zijn zuster leed gebrek en ook rijn kinderen. Hij moest schrijven niets te kun nen zenden omdat hen geen arbeid had. De geïnterneerden Meckïenburgers kregen veel gelegenheid om wat te verdienen. Beklaagde Pens zeidë ook dat rijn gezin gebrek leed omdat het wegens zijn desertie geen steun meer ontvivng. Tweemaal had beklaagde bij de Alkmaarsche Ijzer- en metaalgieterij arbeid kunnen bekomen. Nooit werd hij daartoe n de gelegenheid gesteld. Beklaagde Puffing zeide als deserteur van het Italiaansche front door Duitschland naar ons land' te rijn getrokken. Beklaagde was in burger en wees op de dwaasheid om hem hij de grens nog te vragen of hij nog terug wilde. Beklaagde Robertz bracht naar voren dat de twee Duitsche officieren die hun eere woord hadden gebroken en naar het kamp waren teruggestuurd met acht dagen kamn arrest waren gestraft. Beklaagde kwam er tegen op om dë deserteurs zoo te behaide- len. In het kamp werden de geïnterneerden steeds boven dë deserteurs gesteld' en be handeld als een beest. Daardoor ontstond- het besluit om een protestwtandeling te maken. Aan het hoofd van de bibliotheek n het kamp stond1 een deserteur. E>ie kreeg daarvoor eenige vergoeding, maar toen be kend' werd, dlat hij deserteur was, werd hij onmiddellijk afgezet en door een geïnter neerde vervangen, die reeds voor diefstal had terecht gestaan. Beklagde was door de onmenschelijke behandeling in Duitschland anti-militairist geworden en wenschte slechts voor zijn gezm te arbeiden. Beklaagde Syadkowski klaagde ook over voortrekken van de geïnterneerden en zich reeds van hes leven beroofd heeft en een anüer Zran^zinnig was geworden. Uit voerig schetste hij de angst door tie onze kerheid over hun iot Majoor Ter Cock verklaarde 15 December 1915 het commando over het kamp aan vaard te hebben. Lenige van de bekmaguen zijn later ingekomen. Voor getuige» komst tiet de verhouding tusschen deserteurs en met-deserteurs veel te wenschen over. De niet deserteurs neschouwen de desertevrs alsm mderwaartLig. Dit gaf aanleiding tot wrijvingen. De deserteurs rijn in een afzonderlijke barak. Getuige zijn thans geen cohlfiktieiten gerapporteerd. Lr is itihana een vrijwillig zangkoor waar deser teurs en niet-deserteurs met elkander zin gen. Thans is de verhouding na het vertrek dezer 16 beklaagden beter. Robertz nam nog al eens een houding tegenover de met- deserteurs aan. Majoor ier Cock zeide, dat de verklaring van den minister, dat zij na den vrede zon der hun wil met naar Duitschiand terug behoefden nimmer officieel ter hunner kenmsse was gebracht. Getuige veronder stelde dat zij met de ministersverkiarmg m de Kamer wel bekend zouden zijn /.ij le zen goed de Holiandsclie couranten en wat in „De Telegraaf" staat weten zij zeer goed. De auditeur-militair wees er op dat de verklaring niet uitmunt door helderheid. Majoor Ter Cock lichtte deze nader toe en zeide nimmer aanleiding te hebben ge vonden deze te wijzigen. Op een vraag van Mr. Rink verklaarde getuige niets te weten van schermutselin gen op 14 Maart j.l. tusschen de deser teurs en geïnterneerde Duitsche onderoffi cieren, welke schermutselingen voor de deserteurs den doorslag gaf om er tus schen uit te trekken. Getuige beschouwde hen thans, afgaande op hun verklaringen mede aan de grens, als deserteurs. Op last van den opperbevelhebber worden bij bet te werk stellen geen onderscheiding ge maakt tusschen deserteurs en niet-deser teurs. In Bergen zijn er deserteurs zoo wel als niet-deserteurs te werk gesteld. Buiten Bergen hangt hét van de arbeidsin spectie af en dit laat lang op zich wach ten. Menschen die een poging to tvlucht gedaan hebben komen voor eenige gunst niet meer in aanmerking. Op getuige's voorstel is dit nu ingetrokken Bij "de te werkstelling is het voorwaarde dat het zelfde loon betaald wordt als aan een Hol- landSchen arbeider. De auditeur-militair Wezcnhage wees er in zijn requisitoir op dat de beoordeeling van het ten laste gelegde zeer eenvoudig was. De vervolging was op grond van de interneeringswet van 1914 ingesteld. Allen zijn als militairen van een buitenlandsche mogendheid de grens overgekomen Zij erkennen een belofte te hebben afgelegd. Ook dat zij dien belofte hebben geschon den. Hun beroep op hun slechte behande ling in het kamp geld voor ze niet Dat de geïnterneerden met hen niet prettig om gaan is begrijpelijk, aangezien zij zich aan een misdrijf hebben schuldig gemaakt. Zij hebben dit dus aan zich zelve te wijten. De Regeering heeft ze op grond van het verdrag van 1907 art. 11 geïnterneerd, pe Regeering heeft alleen te beslissen, dit recht is souvereiniteit, het lag allerminst op sprekers weg daarop critiek uit te oefe nen, vooral in deze moeilijke tijden, over sommige schijnt een onderzoek gaande te zijn of zij deserteurs zijn. Spreker weet dit buitenom, dit onderzoek kost maanden enen het kan rijn dat de regeering daarna het plan heeft ze los te laten. Spreker kan daarover niet oordeelen, in alle gevallen hebben zij een verkeerde richting ingesla gen, om de zaak te forceeren zijn zij daar door in strijd gekomen met de Nederl. wet, reden tot bijzondere clementie bestonden niet. de wet stelt als maximum 6 jaar. Het delict beschouwde Z. E. overeenkomende met massa desertie, een complot tegen het Nederlandsch gezag. Vroeg Z. E. voor de beide vorige 2 maanden, thans zal hij met het oog op de groote vereeniging, me de om afschrik te stellen voor dergelijke gevallen, njeer vragen Z. E. had de eer voor allen schuldig verklaring te vragen en vroeg de veroordeeling van ieder hun ner tot den tijd van 4 maanden met aftrek van het geheele voorarrest dat inging op 9 Maart 1916. Hierna werd de zitting te half een tot kwart voor twee gesloten. Na opening kwam mr. Rink het eerst aan het woord, daarna mr. van Berckel. Na repliek van den auditeur militair en dtipliek van mr. Rnk gng de krijgsraad 35 minuten in de raadkamer. Na opening deelde de voorzitter mede dat de krijgsraad tot de slotsom was gekomen dat alle be klaagden schuldig zijn aan het ten laste gelegde. De krijgsraad meende dat mr. Rink niet het bewijs had geleverd dat de intemeering onrechtmatig was geschied en veroordeelde daarom ieder der beklaag den tot een militaire gevangenisstraf van twee maanden onder aftrek van het gan- sche preventief, zodat beklaagden den 8en Mei weer in het kdmp terug keeren. MARKTBERICHTEN het deeldë mede, dat uit angst een deserteur ALKMAAR, 19 Apr. Paardenmarkt. Aan gevoerd 213 paarden f 150 a 700. NOOkDSCHARWOUDE, ,18 Apr. Aar dappelen f 0.20 a 0.45 per zak, rhabarber f 3.60 per 100 bos, wittekool f 4.— p. zak. BURGELIJKE STAND. GETROUWD: 19 April. Willem Hillenius eu Aaltje Dek ker. Adrianus Zoudervan en Luschke Pehlig. OVERLEDEN: 18 April. Antjé Boon, gehuwd met Thomas Paauw, 50 jaar, wonende te Scha- gen. 19 April. Hendericus Theodoras Slaman, 77 jaar. aKm rELEGRAFISCI i WEERBERICHT. 19 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt Geldig tot den avond van 20 April. VERWACHTING. Meest matige zuidelijke tot westelijken wind, betrokken -of zwaarbewolkt, met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2