flndries van dan Tarafiord en fcTffltteüée JMrgitg. FEfJ ILL ETON. Honderd Woensdag 19 April r' X». os. bi ADSN1EUWS. AKKONülootiiViuNJ S-RECti iBANK. O Zitting van Dinsdag 18 April. Y.-kBÜuüi\ UiTVOEk. ua.ii <.eiu&e jepd.i.igen vasi uunient den uit voer van verseau.aiUc uinKe.cn uit zijn Stelling. Van sonuui&e aniKcien werd tie uitvier verboden. De schippers moeien nuiuunijk bekend zijn met deze bepalingen Oi bekl. K. J., schip persknecht u Aiina-1 aulowna, die bepalin gen kende, bleek niet, omdat hij verstek liet gaan. Uit de verklaring van F. H. Wanninkhof, die als militair te Akersloot belast was met het toezicht op den uitvoer, kon echter wel worden vastgesteld, dat op den l.Sea Febr. door bekl. twee zakken graan >verden uitge voerd met bestemming naar Paulowna, ter wijl zulks'veiboden was. iet u. M. requireerde veroordeeling tot een boete van 5 te vervangen door een dag hechtenis. STIJFHOOFDIG. De wet zegt, dat gelden van een spaar- bankb-ekje a'lcen kunnen worden 'uitbetaald door het kantoor van uitgifte Desnoods kan uit een andere plaats getelegrafeerd worden naar het kantoor van uitgifte en dan kan, na vergoeding van de telegraafkosten. uitbeta ling aan den betrokken persoon plaats vin den Den 6en Maart wilde of kon T. H. P., zon der beroep te Amsterdam, deze wetsbepaling niet begrijpen. Te Hoorn kwam hij op dien datum, in het postkantoor aldaar, om één uur een spaarbankboekje overleggen, dat uit gegeven was door een hulpkantoor te Am sterdam, en eischte uitkeering van een som van 25. De wet werd hem uitgelegd en zelfs voorgesteld naar het betrokken kantoor te telegrafeeren, maar daarvan wilde bekl. niet weten. Op hoogen toon eischte hij uitbe taling van de som. De directeur van het kantoor, de heer Van Tusschenbroek. poogde den bekl. nog aan het verstand te brengen, dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaan. Maar ook tegenover dezen getuige sloeg bekl. een hoogen toon aan. Omdat bekl. den goeden gang van zaken op het kantoor hinderde door zijn optreden werd hij door den inspecteur van politie te Hoorn de deur uitgezet. De bekl. verzette zich ernstig tegen de politie en klemde zich aan deurstijlen vast om te voorkomen, dat hij er iiit gezet werd. Het O. M. vroeg voor dit onbehoorlijk op treden van den niet verschenen bekl. een ge vangenisstraf van drie weken. EEN POLDERKWESTIE. De landbouwer C. J. v. d. K. te Zijpe had op den eersten Februari van de hoepen grind, toebehoorend aan den polder en liggend langs den Boschweg, ongeveer 150 Liter weg genomen en die gestort in een gat van den slootdam. Bekl. bekende dat gedaan te hebben omdlat die dam zoo slecht was. De kuil veroorzaakte steeds hevige schokken als de melkwagen van bekl. er over reed en daarom wierp hij dat grind er in. E>e polderopzichter Gerrit-Veuger, die wat doof is, waardoor de behandeling der zaak j bekl. een moeilijk verloop kreeg, vertelde, dat hij den 7en Februari bij bekl. was geweest en hem toen gelastte om binnen vier maal vier en twintig uur het grind uit hel gat weer te bren gen op de hoopen langs den weg. Bekl. be- De Pres. begreep dat optreden niet. De dijkgraaf had gezegd, dat bekl. den dam mocht verbeteren zooals hij zelf wilde en deze get. had het den bekl. verboden. Het was spr. meening, dat deze getuige buiten zijn boekje is gegaan. Hij mocht het den beklaagde niet hebben verboden den dam te verbeteren. Het O. M. requireerde een boete van 2 subs, één dag hechtenis Het was de meening van het M O., dat het onderhoud van dien dam behoorde aan beklaagde. Hij was daar toe verplicht. Bekl heeft zich echter schuldig emaakt aan wederrechtelijke toeëigening. iü had niet het recht om het grind van den polder aan te wenden voor den dam hoewel deze volgens den dijkgraaf toebehoort aan den polder. De verdediger, Mr. Leesberg, wees er op, d'at zijn pleidooi niet ging om de strafmaat, maar om het schuldig zijn of niet. Spr. had óók vastgesteld, dat het stuk dam, waarin het grind werd geworpen, in eigendom toebe hoorde aan den polder, maar in de reglemen ten is niets bepaald omtrent den onderhouds plicht en dan geldt voor spr. het gewone recht: wie eigenaar is, die onderhoudt. De polder moest dus den dam in orde hebben ge maakt. En hoeWel nu bekl. het grind van den weg nam, bedoeling om het te ontvreemden had hij niet. Hij legde alleen grind van den polder op eigendom van den' polder en dat is geen wederrechtelijke toeëigening. Diehande- ling is immers toch in het belang van den polder. Op grond van het aangevoerde meen de spr., dat de Rechtbank tot een vrijsprekend vonns moest komen. BEDELEN. Wegeps bedelarij langs den openbaren weg werd tegen den zwervenden H. ae O-, ge detineerd, 12 dagen hechtenis geëischt. Bekl. was nog nooit opgezonden geweest. Op een desbetreffende vraag van den presi dent verklaarde bekl. wel te kunnen werken. Nadat de Rechtbank in raadkamer was ge weest werd het vonnis in deze zaak dadelijk uitgesproken. Bekl. werd veroordeeld tot 12 dagen gevangenisstraf. DRONKENSCHAP EN VERZET. De getuige verbalisant, A. O. van der Werf, agent van politie wilde den Óen Maart P. R., sigarenmaker alhier, aanhouden we gens openbared ronkenschap. Aanvankelijk ging de bekl., die niet tegenwoordgi was, ge willig mede, maar later verzette hij zich ne- Het straf. BUURVROUWEN. Den 14en Maart 's morgens had er een niet verkwikkelijke vechtpartij plaats tus- schen twee buurvrouwen, die in Den Helder wonen. De bekl. C. S. L., h. vr. van J. B. was niet terechttzitting aanwezig. De getuige Suzanna de Rijcke was op dien gedenkwaardigen dag het slachtoffer ge worden van een ruzietje. Ze was zelf wel oen schuld omdat ze 't eerst bcleedigende merking kan komen. Wanneer in Maart 1917 de metselcursus zal worden beëindigd, komt er ruimte vrij en Kan overwogen worden of tot de oprich ting van een cursus voor electriciens kas worden overgegaan. Daardoor zal even.a eel uei aantai leerlingen voor het smidsvak geruifetr woiuen, zoodat alsdan de a^en woormg bescniKnare ruimte voldoumv zijn. uebruik makende van de bij artikei uu Statuien der Vereeniging toegekende be- voeguneid benoemde ue Raad der Uuneenu. Alkmaar tol bestuurslid der Vereeniging aen Heer A. W. Udo, lid van-dien Raad. Het aantal leden is ook thans weer verge leken bij het vorig jaar achteruitgaan u. bedraagt thans 5(J. wp net emu van het jaar 1915 iiem/en wij een oncunure gericht lot de besturen- uct buitengemeenten, waaruit leerlingen ut suiooi bezoeken, met het verzoek de jaanijk- sciie subsidie te bepalen op J 40,— per Iter ate un die gemeente de scnooi oezuext O. M. vroeg 14 dagen gevangen is- Aanietdtng tot uat verzoek vonden wij in een in den loop van het jaar 1915 m wer king getreden provinciate verordening, waar bij aan de besturen van Ambachtsscnulen de bevoegdheid wordt gegeven aan teerlingen, aikomstig uit buitengemeenten, welke ten, naar een bij die verordening aangegeven maatstaf bepaalde, suosiaie mot waisuien te veneenen, den toegang tot de schooi te wei geren. De Provinciate Staten zijn blijkbaar van oordeel dat door die buitengemeenten ais regel te weinig in de kosten van het am- bachtsonderwijs wordt bijgedragen in ver noudtng tot het aantal kinderen dat daaruit üe scltooi bezoekt. En dat is mderuaau hier het geval, wanneer men in aanmerking neemt, dat ongeveer de üelft der teert mg en die de school bezoeken, niet in Alkmaar wo nen, terwijl de buitengemeenten sieents sub- stdteeren tot een bedrag van nog geen j 000, terwijl de gemeente Alkmaar subsidieert met bijna 12000. üedureude de maanden September tot en met maart worden jaarlijks avonucursuaseu genouüen in het schoenmaken, behangen en stoileeren en voor gezeuen m net kleerma kersvak. Dit onderwijl» omvat: schoenmaken, be hangen en stoileeren, teekenen van patronen, lijn- en vakteekeneu, handteekenen, zoo uoo- dig anatomie. De duur van ieder en cursus is vier jaar, die voor de gezellen in het kleermakersvak hetzij heeren- oi oameskleeümg (mantels en rokken) is bepaald op een jaar oi lan ger in verband met de ontwikkeling van aeu leerling. i let underwijs wordt gegeven van den tweeden Maandag ut September af tot aan net eind der maand Maart, de eerste vijt werkdagen van elke week. üeiukt het ons de besturen der buiten Alkmaar gelegen gemeenten, waaruit leer- Uitgeloot werden daarna de nummer* 37 en II van de 3 pCt. geiaimnng. Door het beaankeu van den heer Van dei Hoeven als bestuurslid moest in een vacature women voorzien. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur 'er voor was den neer Udo te benoemen ais bestuurslid en hem op te magen de iuucue va» jjemiingnieesier. De kaad had aeu neer uw ook retus aangewezen, waarmeae hij .en aaViScerende stem verkeeg. Met a.feemeene stemmen werd de heer Udo benoemd. L>e Voorzitter verheugde zich over deze be noeming. liet is goed, dat een Raaüsud in het bestuur is gekomen, omdat daarmede de naad en ook üe burgers beter op de hoogte zullen komen van het beheer der Ambacnts-- scliool. Spr. had wel gehoord, dat er ge zegd wordt, dat er niet zuinig wordt be- neerd. Dat is verkeerd geoordeeld. Het be stuur keert wel degelijk elk dubbeltje om voor het V uitgeeft. Maar men moet niet vergeten, dat alle materialen veel duurder zijn geworden. Het bestuur kan desniette genstaande wijzen op het steeds dalend te kort. De heer Potgieser bracht hulde aan het bestuur voor zijn werken in het afgeloopen vereenigingsjaar. De voorzitter dankte voor de vriendelijke woorden van den heer Potgieser waarna hij de vergadering sloot. beetje scnuio omaai ze t u'm hagen de ichöol broeken, te bewegen subsi- woorden uitte en den man vau bekl. n [e 0p grondslag van aagde ha- loofdë dat te zullen doen. Toen hij echter la ter ging kijken bleek het getuige, d'at bekl. er nog (in den letterlijken zin de* woord») zand over had gegooid Dat was de bedoeling niet. Bekl. ontkende thans aan den get. te hebben beloofd het grind weer op de hoopen te zullen werpen. De helft van den dam behoort aan bekl., volgens hem zelf. De 86-jarige dijkgraaf van den polder, Klaas Francis, vertelde den president echter, dat de dam niet aan bekl. toebehoort Hij is echter wel onderhoudsplichtig, maar voor dat onderhoud mag hij niet de specie van den polder gebruiken. Uit de verklaring van get. Veuger bleek nog, dat hij bekl. verbood den dam te verbete ren, ook zelfs toen de specie van den polder reeds uit het gat was. stal beschuldigd*» Na die beschuldiging vloog op getuige af en trok aan heur ren, krabde en sloeg zelfs. Getuige viel in den gang harer woning op den grond' en kreeg toen nog trappen tóe. De getuige Elisabeth van den Rijden had de heele scène gezien. En volgens haar was de bekl. eerst bezig met beleedigen. Het O. M. requireerde 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. OM DE JENEVER. E>rie jaar geleden, toen bekl. H. v. d. B., los werkman nog in dienst was van de gasfa briek te Hoorn, had de directeur hem op een keer een flesch jenever, waarmede hij op het werk kwam uit de handen genomen en die ooid. In Maart van. dit jaar kwam de den directeur opspelen. Hij wilde zijn flesch jenever terug ot anders geld heb ben. Geen van beiden kreeg hij. En toen heeft-ie ruiten ingegooid uit boos heid, naar de directeur thans verklaarde. Het C. M. vroeg een gevangenisstraf van 14 dagen. AMBACHTSSCHOOL. In het gebouw van de Ambachtsschool vergaderde gisteren de Vereeniging „De Am bachtsschool voor Alkmaar en Omstreken." Na de opening door den voorzitter, den heer Mr. W. Q Bosman, werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den Secretaris, den heer Mr. P. A. Offers, oatleenen we het volgende: Het overzicht over hat jaar 1915 kan aan vangen met een herhaling van de opmerking, gemaakt in het begin van het verslag over 1914, namelijk dat de aangifte van leerlingen voor het smidsvak steeds groöter is dan het aantal, dat voor plaatsing in dat vak in aan- zen, 1 uit Heer-Hugowaard, 3 uit Heiloo, uit Kolhom, 1 uit Limmen, 1 uit St. een „stril" vertelling van Jlohan C W. Juuhl. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. de hierboven aangehaalde provinciale verorde ning, aan twijieien wij met oi de Vereeniging zal door het opnemen van nieuwe vakken ui het leerplan der school meer aan tiaar be stemming kunnen doen beantwoorden. De school wordt bezocht door 85 leerlin gen uit Alkmaar, 1 uit Akersloot, 1 uit Bar- singerhora, 5 uit Beemster, 0-uit Bergen, 3 uit Beverwijk, 3 uit Broek op Langenüijk, 1 uit Burgerbrug, 1 uit den Burg, 3 uit Castri- cum, 1 uit Driehuizen, 3 uit Egrnond aan Zee, 3 uit Egrnond a. d. Hoef, 1 uit Enkhuir Maar- tensbrug, 1 uit Noord-Scharwoude, 1 uit Oterieek, 3 uk Oudorp, 1 uit St. Pancras, 1 uit Petten, 3 uit de Rijp, 1 uit Schagen, 2 uit Schennerhom, 1 uit Schoorl, 1 uit Stompe- toren, l uit Schoorldam, 5 uit Uitgeest, 1 uit Ursem, 5 uit Warmenhuizen, 2 uit West- Graftdijk, 1 uit Woude bij West-Graftdijk, en 1 uit Z.-N. Schermer (70 dus van buiten de gemeente). Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de rekening overliet dienstjaar 1915 sluit tot een bedrag van 70773.76K. Het tekort liep terug van 6500 tot 3500. De begrooting voor het dienstjaar sluit tot een bedrag van 61058, waaronder 25200 subsidie van het Rijk, 5000 van de provincie, 530 van 21 buitengemeenten en 300 van vereeni gingen en particulieren. De opbrengst der schoolgelden wordt begroot op 1300 en de vergoeding voor de legering der militairen in het schoolgebouw 2400. Een voorschot van de gemeente Alkmaar bedraagt 10.000 De heer Potgieser deelde namens de veri ficatie-commissie mede, dat de rekening uit stekend in orde was bevonden. Den pen ningmeester komt lof toe voor zijn beheer. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1915 uit te brengen door de Directie in de algemeene vergaderingvan aandeelhouders op 1 Mei a. s. ontleenen wij het volgende: E>e ruime geldmiddelen die velen onzer credietnemers voornamelijk den landbouwers toevloeiden, hebben onze acceptatierekening met een belangrijk bedrag doen verminderen. Ruimere deposito's 'en de voordeelige geld koers voor herdisoonto's maakten dat de uit komsten van ons bedrijf over 1915 gunstig zijn geweest. Door de Raden van admissie werden be handeld 740 credietaanvragen ten bedrage van 1.797.166, waarvan werden toegestaan 568 aanvragen tot een bedrag van 1.415.576. Het loopend crediet bedraagt onder ultimo Decembei* 1915 6.268.084.01 H tegen ƒ7.292.176.68 onder ultimo December 1914. De debetsaldl in rekening-courant op pro- ongatie-voorwaarden beliepen 1.134.206.44 verdeeld over 240 personen. (v. j. 1.518.864.61 verdeeld over 229 perso nen.) Onder het hoofd Effecten-rekening komt voor een bedrag van ƒ55.210.50 welk hoofd betreft effecten die tegen executieprijs moes ten worden ingekocht en die thans tegen den koers van 31 December voorkomen. Vorderingen wegens verstrekte borgtochten komen voor met een bedrag van 190.697.30 en betreffen borgtochten voor clienten in ïoofdzaak ten behoeve van de N. O. T. De Gebouwen-rekening wijst evenals het vorige jaar een saldo aan van 235.000 De Meubilair-rekening, die tot op 1 was afgeschreven steeg in den loop van het jaar tot 3.243.47,in hoofdzaak door aanschaf fing van twee nieuwe safe-blokken n.l. een ten dienste van onze tweede safe-inrichting in ons kantoor te 's-Gravenhage benevens een van die in het hoofdkanoor te Alkmaar. Door af schrijving komt dit hoofd weder met 1 op onze balans voor. Het Pensioen- en Ondersteuningsfonds wijst een bedrag aan van 32.333.75 tegen ƒ27.513.66 onder 31 December 1914. Het saldo der Depositorekening bedraagt 1.824.770.72(v. j. 1.377.533.54). Het hoofd Geherdisconteerde wissels en romessen komt voor met 1.768.500, welk bestaat uit wissels en promessen, die 9 Erepel-Mons kreeg een schok. Hi] stootte zijn neus tegen den rug van de bank vóór hem. Hij ging rechtop zitten, droogde zijn oogen af en gluurde verlegen om zich heen. Deksels 1 had hij niet zoolang zitten den ken aan al die gekheid, dat hij moe was ge worden van al die gedachten en ingedut was. O slechte tijden, dat was toch te gek 1 Maar 't was niet gelukkig, dat niemand t had gezien. En Mons keek nog eens onderzoekend rond, en begon in zijn verlegenheid aan zijn gezangboek te vriemelen. Maar nu was het gekke, dat hij geeuwen moest. En dat deed hij meestal hoorbaar. En toen fluisterde Andries aan zijn oor: „Sliep je, Mons?" Toen boog Mons zijn hoofd diep voorover, wreef zijn oogen en geeuwde nog eens weer. En toen antwoordde hij. „Bijna was ik weg geweest, 'ij is zoo wamt O ja, 't Is raar er mee," zei Andries, „het bier van Niels was zoo sterk vandaag. Ik ge loof, dat er brandewijn in was." Dat was er in," bekende Mons. 7- „maar ik 'oor nu goed wat Vader zegt, 'ij 1» net be gonnen". „Mis Mons, voor vandaag is de preek uit. Vader ging juist van de preekstoel af. 't ls gezang nomemer vier 'onderd zeven en tach tig, dat je op moet zoeken." Aarappel-Mons begon te bladeren in zijn gezangboek. Sommige bladen zaten vast op elkaar, en zijn handen waren stijf van het maaien, dat hij dén vorigen dag had gedaan. Hij sloeg naar achteren, sloeg weer tetrug naar voren, maar nommer vier honderd ze ven en tachtig kon hij vandaag in zijn boek niet vinden Na de godsdienstoefening verspreidden de menschen zich en vormden groepjes om en bij de kerk. Kennissen ontmoetten en praatten over de vischvangst en den hooioogst, vroe gen elkaar uit en waren prat op nieuws als op een beurs. Sommigen vonden een plaatsje in de scha duw van den kerkhofmuur en gingen daar zitten. De provianddoozen werdien open ge maakt en men begon aan den maaltijd. Andries had een mooi plekje opgezocht in een hoek van het kerkhof. Daar maakte hij 't zich gemakkelijk met Guri en Olientje naast zich en begon te eten van. het meegebrachte. Met zijn grooten zwarten nagel schilde hl] de gekookte aardappelen- En het eene ge droogde visdhje voor, het andere na, verdween in zijn maag. Hij smakte en had het goed De plaats die Andries voor zich had uit gekozen lag eerst in de schaduw, maar nu was de zon zoover in het westen gekomen, dat haar glans scherp in Andries' oogen stak. Hij knipte tegen het licht. Was dat niet de dominee die daar liep? Ja zoo waar dat was zijn lange rug in de zwarte toga met de witte plooikraag. En het boek met den gouden kelk en het kruis op den om slag droeg hij in de hand. Maar met wien was de dominee in geze schap. Duivels, was dat net Prahl en z'n fa milie? En ze kwamen op de plek af, waar An dries zat met vrouw en kind. „Deksels nog toe," mompelde Andries en zette z n snijtand in z'n lip, dat het pijn deed Het ging door zijn hoofd, dat hij pas uit het godshuis kwam en nu zat op gewijd-en grond-. Hoe moest hij nu doen Hij werd benauwt op z'n borst en hij vergat zijn bokking en zijn aardappelen. Met den grooten tand voor uit zat hij maar in 't zonlicht te staren. a"hij knikte met z'n hoofd maai gewaagd worden. Er was niet aan te doen, als hij zich uit dé klem wilde redden. Andries stond op, veegde met zijn mouw dat m< z'n mond en fluiste uri iets toe. ter bekoming van de> noodige kasmiddelen in herdisconto zijn gegeven. Het saldo der Crediteuren-rekening be draagt 1.047.172.71. De Prolongatie-rekening o/g bedraagt ƒ1.466.921.90. De reserve klimt tot 317.587.42 tegen ƒ302.187.42 in 1914 De gemaake rente en provisie bedraagt met het saldo van het vorige jaar ad 99.53 yi een som van ƒ355.584.42. Op dubieuse debiteuren wordt afgeschreven 57.700, op meubilair 3.242.47. Na deze afschrijvingen van totaal ƒ60.942.47 kan worden voorgesteld 6 pro cent aan aandeelhouders uit te keeren. KENNISGEVING. Het HOOFD van net Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 uer Wet van 22 Met 1845 (Staatsblad No. xzj ter kennis oer ingezetenen, dat bij hem nakomen en aan den Ontvanger der Rijk» ünreote Belastingen binnen deze gemeente ici invordering is overgegeven: HEi kvjhIER ue.K PERSONEELE bELAS 1 iNG Na 8, voor het dienstjaar i91Ö, execufoir verklaard door den Directeur der uirecie Belastingen in Noord-Holland te Amsterdam den 17 April 1916; uat ieder verplicht is zijn aanslag, op den dij ae' Wet bepaalden voet, te voldoen en dat acuen ingaat ue termijn van zes weken bin nen weiken daartegen bezwaarschriften kun nen worden ingediend. Alkmaar, den 18 April 1916. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, O. R1PPINO. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende ver zoek met bijlagen van N. J. VAN VUURE, fabrikant aldaar,, om vergunning tot het 00- richten van een electro-motor van 4 P.K., dienende tot het drijven van machinerieën voor ijzerbewerking, ter vervanging van de bestaande gasmotor van 2 P.K., in het per ceel LUTTIK-OUDORP, Wijk C, No. 50. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer ge meente, mondeling op Dinsdag 2 Mei e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden kan de verzoeker en hij, die bezwaren he ingebracht, op de Secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 18 April 1916. Burgemeester en Wethouders-voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. geu necmeuts, ue te outstag van rechtsver volging. a. ae G. te Schoorldam, N. S. tie Bergen, overtreding IJkwet, de le 3 maal 1 boete of 3 maal i dag hechtenis, de 2e 1 boete of 1 dag hechtenis. P. S. Az., E. de G. Jz. te Egrnond aan dee, loopen over verboden grond, ieder 3 ooete 01 3 dagen hechtenis. J. B. te Uitgeest, straatschenderij, 5 Doete of 3 dagen hechtenis. J. L. Cz. te Bergen, openbare wegen-be- lemmering, 6 boete of 6 dagen hechtenis. A. V. te St. Pancras, J. B. te Amsterdam, K. K., A. S, C. B., C V., J. P., C. J. T., J. P. M., F. J. L., te Alkmaar, J. A. te Eg- mond-B innen, J. B. te Egrnond a. d. Hoef, A. B. te Broek op Langendijk, J. N., W. K. te Limmen, A. C. te Castricum, W. H., H. H., zonder vaste woonplaats," overtreding poli- tie-verordening, de le en 10e ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e en 5e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 0.50 boete of 1 dag hechtenis, de 4e en 13e ieder 2 boete of 1 week Tuchtschool,, de 6e 5 en 2 boete of 2 en 1 dag hechtenis, de 7e ont slag van rechtsvervolging, de 8e 10 boete of 4 dagen hechtenis, de 9e, 12e en 14e ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis, de 11e vrij spraak, de 15e teruggave aan zijne ouders, de 16e, 17e en 18e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. P. Z. Cz., A. Z. Jz., P. G. Lz., P. de J. Cz., K. V. Wz., M. D„ G. Z. Phz., S. O. Jz., A. Z. Sz., W. G. Ez., 'G. V. Gz, A. Z. Cz., te Egrnond aan Zee, C. de W. te Bergen, jacht wetovertreding, de le, 2e, 3e, 4e, 6e, 7e en 8e ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e 5 boete of 3 dagen hechtenis, de 9e en 10e ieder 7 dagen hechtenis, de 11e 4 KANTONGERECHT TE ALKMAAR Uitspraken van 14 April 1916. K. Z., G. V. te Egrnond aan Zee, overtre ding Leerplichtwet, de 2e 4 boete of 2 da- boete of 2 dagen hechtenis, de 12e 6 boete of 1 maand 1 uchtschool, de 13e 15 boete of 14 dagen hechtenis. P. de O., zonder vaste woonplaats, D. G. Dz. te Egrnond aan Zee, J. K. te Heerhugo- waard, J. B. te Koedijk, P. de M., J. B., J. D. te Alkmaar, dronkenschap, de le en 6e ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e 10 boete of 5 dagen hechtenis, de 3e, 4e en 5e ieder 2 boete of 1 dag hechtenis, de 7e 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending. C. A., K. D., K. A. te Alkmaar, overtre ding Drankwet, de le en 2e ieder 6 botte of 4 dagen hechtenis, de 3e 4 boete of 2 dagen hechtenis. T. O., H. J B„ K. K-, C. de V., N. C. S.. A. T., te Alkmaar, P. A., 'A. D. te Egrnond aan Zee, M. de B. te Oterieek, C. H. te Graft, B. v D. te Koedijk, P. de G., K. S., E. Z. te Heerhugowaard, overtreding Rijwielregle- Guri en de kleine meid verdwenen toen ten spoedigste om den hoek van den kerkhof muur. Andries slenterde nu, als was het heel toe vallig, met zijn handen op den rug recht toe recht aan den predikant en de Prahl-familie tegemoet. En toen hij ze tegenkwam, was zijn begroe ting trouwhartig. Hij schudde ieder van de grootc heeren lang de hand en begon in het breede te praten over het hooien, de visch vangst en het weer en wat dies meer zij. En toen Prahl vroeg, of hij er vast op kon rekenen, dat Andries den volgenden dag bij hem zou komen maaien, stood net gezicht van Andries bijzonder zacht en betrouwbaar en de groote tand blonk zoo eerlijk in 't zonlicht dat 't ver weg te zien was. En toen zei hij met zijn vriendelijkste stem, dat dat wel gaan zou, zoowaar God de 'eer leven en gezondheid gaf. Wat zou hij in 'shemels naam doen? Nu, er zou wel wat op te vinden zijn, dat hij kon afzeggen, om „ziekte" en z'n eigen 'ooi in 'uis kon 'alen en nog een 'andje 'elpen bij „Vader". Terwijl dit gesprek plaats vond, had Guri de kleine Olina uitgezonden met het aardbei en geschenk voor den predikant. „Denk er aan te vragen, of je vader deze week niet bij dominee moet komen werken, nu ze gaan maaien," zei Guri en streelde haar dochtetje over den rug. Olina vestigde haar heldere blauwe kijker tjes op het vaalbleeke, sproetige gelaat van „Ja maar vader heeft Prahl beloofd te komen", zei het kind. Ze had zooveel begre pen van de afspraken tusschen Andries en den winkelier, dat ze dat wist. ,yDoe maar, alsof je dat niet verstaan hebt, kind." fluisterde Guri. „Maar dan jok ik." Olientje stond met gebogen hoofd en haar vingers plukten aan het emmertje. „Geen nood voor jou, je vader maakt het wel in orde." ,,'t Is toch slecht te liegen Dat zegt de meester zoo goed als Prahlbracht Olina een zacht stemmetje verlegen n 't midden. Ze wou dat liegen zoo graag van zich afschui ven. Scherp viel toen Guri uit: „Wil je niet doen wat je gevraagd1 wordt, dan is 't jouw schuld, als 't voor je vader ver keerd gaat. Dat moet je bedenken." Maar op zachten toon ging ze voort: „Ga nu liefje, ga nu maar. En vraag of er niet een oud kieltje of een 'emdje voor kleinen Niels kan afvallen. Denk daar vooral aan kind, vergeet het niet." Ze moedigde haaf dochtertje aan met een vriendelijk knikje. Toen de predikant iets later in rijn tuin stond, hoorde hij peuteren aan het hek. Een groote witte vrouwenhoofddoek, met klein bleek gezichtje er onder uitkijkend, kwam tusschen dé heesters te voorschijn. De dominee lachte. „O, ben jij dlat, Olina?" zei hij minzaam. Olientje stond met gebogen hoofd, op haar witte wangetjes kwam wat kleur door verle genheid. „Daar," zei ze en stak„Vader" haar em mertje toe. Hij lichtte het deksel op. „Neen, wat zie ik aardbeien F' riep de dommee prettig verrast. „Ehe zijn voor „Vader" van mijn moeder," fluisterde het kind bevreesd. „Maar zijn ze al rijp, lieve kinl?" De döminee nam efen van de aardbeien op. Toen gluurden een paar blauwe kijkers half bang naar hem op. „Rijp? „Vader" kan ze zuigen, ze zijn zoo zacht als modder." En toen zei Olientje 't leugenachtig lesje op, zooals haar moeder 't haar had geleerd (Word* vervolgd). 1MO. nsi tont 1 ijutiiS oui s^eide de Cülilu.dijutui. ue >3uiiiu0 vaii AniSlCI- haar

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 5