Regeeringsgroenten. Y RIJD AG 21 APRIL Gemeente-archief. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,*feaeo door hsè gehsele Rijk f 1,25. Afzonderlijke mnmnas 3 Gerite. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote eontraeten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven traneö aan de N. V. Boek- en H andels drukker^ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. WAAESCÏÏtJWlNG. ALKMAARi 21 April. In elk geval voorloopig heeft de heer Asquith de uiteenvalling van zijn kabinet verhinderd en grijpen de planken weer hecht in elkaar. Het belangrijkste nieuws van heden is wel, dat er te Marseille Russische troepen op Frankrijk's bodem zijn ontscheept, teneinde op het Westelijk oorlogstooneel naast de Franschen te strijden. Men zou geneigd zijn aan de juistheid van dit bericht te twijfelen, ware het niet, dat Havas den woordelijken tekst overseint van een legerorder van gene raal J off re, waarin de opperbevelhebber aan de „Russische soldaten, uitgelezen onder de dappersten en aangevoerd door de meest be faamde officieren" welkom heet en lauweren in gemeenschappelijk bevochten overwinnin gen in het vooruitzicht stelt. Deze legerorder op zich zelf sluit niet reeds eiken twijfel aan de aanwezigheid van de Russische troepen uit, maar maakt door zijn inhoud dat feit ook volkomen aannemelijk en verklaarbaar. De hierboven tusschen aanhalingsteekens ge plaatste woorden toch geven duidelijk te ver staan, dat er een keurbende is gezonden, m. a. w. geen groot troepen-aantal, waarvoor immers de transport-moeielijkheden schier onoverkomelijke bezwaren zouden hebben gevormd. Het is niet met zekerheid te zeggen, maar zooals wij ons de zaak voorstellen, hebben deze Russische troepen een heele lan ge scheepsreis achter den rug. Zij moeten wel via Azië en waarschijnlijk via Perzië over de zee zijn aangekomen en het ligt voor de hand, dat bij de beperkte scheepsruimte geen legerkorpsen met alles wat er bij hoort, zulk een reis kunnen ondernemen wij, her inneren er aan, dat men vóór den oorlog in Engeland rekende voor één legerkorps noo- dig te hebben 134 schepen van gemiddeld 5500 ton. Trouwens aan het Euxopee- sche front zullen de Russen wel geen troepen hebben te missen. Eigenaardig is het, dat op hetzelfde oogenblik, waarop Havas de aankomst der Russen op het Westelijk oorlogsterrein meldt, dit Fransche nieuwsagentschap uit de om standigheid, dat de Duitschers troepen aan het Russische en het Balkan-front onttrekken, afleidt, dat de slijtage van de Duitsche troe pen verre de schattingen overtreft! Wij heb ben voor dergelijke conclusies reeds vaker gewaarschuwd zij kunnen slechts voor- loopig worden getrokken indien de uitslag van den grooten strijd om Verdun definitief is beslist en algeheele zekerheid zal eerst lang na den oorlog worden verkregen, wan neer beide partijen gegevens verschaffen op een tijdstip, waarop het van geen belang meer is gekleurde cijfers of rooskleurige voorstellingen te geven. Nu rekene men slechts den uitslag en telle niet de te vo ren getrokken conclusie! Reuter meldt, dat de crisis in het Engel- sche ministerie plotseling tot oplossing is gekomen. Het kabinet heeft vergaderd en is tot een overeenkomst geraakt ten aanzien van voorstellen betreffende den dienstplicht, die Dinsdag in besloten zitting aan het parle ment zullen worden gedaan. Het is wel heel on-Engelsch, deze geheime behandeling, maar buitengewone toestanden wettigen bui tengewone maatregelen. Hoe de oplossingis, hoe de belangrijke geschilpunten zijn bijge legd en de onderlinge overeenstemming is bereikt, blijft voorloopig dus nog onopge helderd. Men kan zich intusschen voorstel len, dat 't bericht in Engeland groote verlich ting heeft gegeven. Toch is het niet onmo gelijk, dat de gerezen moeielijkheden niet zijn verdwenen, maar slechts verschoven dit zou het geval kunnen zijn, indien de West minster Gazette juist is ingelicht, welk blad verzekert, dat het de bedoeling is geen on- middellijken dienstplicht voor gehuwde man nen in te voeren, doch zich te bepalen tot een wervingsveldtocht gedurende eenigen tijd, waarna, indien deze geen resultaten ople vert, dienstplicht zal worden ingevoerd. Ook leest men de voorstelling, dat de eergisteren afgelegde verklaring van den minister-presi dent opzettelijk een wat al te zwartgallig ka rakter heeft gehad, teneinde daardoor het publiek wakker te schudden en de dwarsdrij vers tot matiging te .dwingen. Weer is een Nederlandsch schip het slacht offer geworden van een mijn. Het stoomschip „Lodewijk van Nassau" is bij de Galloper- boei gezonken. Vijf leden van de bemanning, 2 Nederlanders en 3 Curagaoërs, verdronken. Het schip was op de thuisreis en geladen met Chilisalpeter, geconsigneerd aan de Neder- landsche regeering. De Duitsche regeering verleent haar mede werking tot vaststelling van de identiteit der torpedo, welke „de Tubantia" getroffen Ledt. Over den stand van de betrekkingen tus schen Duitschland en Amerika zijn geen na dere berichten gekomen. Wel komen er via Londen mededeelingen over ontdekte Duit sche machinaties in Amerika, waarbij, een von der Galtz ten nauwste betrokken moet zijn. KORTE BERICHTEN. De Engelsche kabinetscrisis is opgelost, het kabinet zal in geheime zitting voorstellen aan het parlement doen. De koude schijnt de wijnoogst in Zwit serland te zullen doen mislukken. Volgens berichten uit Berlijn hebben de geallieerden gepoogd den Duisch'en en Oos- tenrijksche konsul te Canea op Kreta gevan gen te nemen, deze slaagden er echter in, naar het binnenland te ontkomen. Bij een tusschentijdsche verkiezing is Venizelos weer candidaat gesteld voor het ürieksche parlement. In Duitschland wordt de zeepverdeeling van boven af geregeld, particulieren kunnen niet meer dan y K. O. krijgen. De Italianen maakten nieuwe vorderin gen op d enCodi Lana. In Marseille zijn Russische troepen aangekomengeneraal Joffre heeft hen in een legerorder hartelijk verwelkomd. Een tunnel van den spoorweg Aken Leuven waaraan werd gewerkt, is ingestort, er zijn 5 dooden en 25 gewonde arbeiders, bij na allen Belgen. Portugal zet alle Duitschers van niet dienstplichtigen leeftijd het land uit en inter neert de anderen in kampen. Uit Berlijn komt een officieele tegen- genspraai van de geruchten als zou Rusland vredesaartbiedingen hehben gedaan. HET AFSTAAN VAN SCHEEPSRUIMTE. -Van welingelichte zijde wordt aan de Tel. het volgende medegedeeld. Betreffende den "eisch van de Engelsche re geering, om in ruil voor het bunkeren in En geland of Engelsche kolenstation 30 procent van de Hollandsche scheepsruimte af te staan is aan onze regeering nog niets officieel ken baar gemaakt. Evenmin heeft tot dusver eeni- ge diplomatieke gedachtenwisseling over dit vraagstuk plaats gehad'; er kan alleen sprake zijn van een onderhandsche pressie op de Hollandsche reeders. Dit, om het geval even tot zijn ware propor ties terug te brengen. Aangezien onze regeering zich op het standpunt plaatst, dat kolen geen deel van de lading uitmaken en de Engelsche mededee- ling, dat Duitsche kolen contrabande zouden zijn, evenmin officieel is geschied, is men van plan, eenvoudig de practische consequentie van 't geval te aanvaarden en uit te varen met Duitsche '(en Hollandsche) bunkenkolen, af wachtend wat er gebeuren zal. Inmiddels zal bet kolenbureau tusschen Engeland en de Hollandsche reeders bemid delend optreden. In welke richting dat ge schieden zal, kon onze zegsman nog niet me- dedeelen. ONZE SCHEEPVAART. Een medewerker van de N. R. Ct. heeft een onderhoud gehad met eenige directies van groote stoomvaartmaatschappijen, naar aan leiding van dien door Engeland genomen maatregel. Er bestond weinig geneigdheid onder de reeders, zich nu reeds over de zaak uit te la ten: wel hoorden wij meer dan eens de ver zuchting, dat onze scheepvaart nu voorgoed in den knijp komt. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft gisteren het bestuur dér Nederl. Reedersvereeniging in audiëntie ontvangen, tnaar van een bespreking van de zaak in den zin van het beramen van maatregelen is hier bij: geen sprake geweest; de minister bepaalde zich vrijwel tot de mededeeling van hetgeen reeds uit dagbladen bekend was. Wat die groote stoomvaartmaatschappijen thans zullen doen? Er is moeilijk een alge meen antwoord op te geven, ook omdat de be langen van vele maatschappijen voor een ge zamenlijk optreden te veel uiteen loopen. De maatschappijen op Amerika kunnen zich in Amerika van bunkerkolen voorzien. Er wordt reeds gedacht aan het vestigen van een groot kolenstation in een der havens van den At- lantischen Oceaan, en wat de) Stoomvaart maatschappij Nederland aangaat, aan dé vaart door het thans weer open Panamaka naal voor haar lijn New-York Java. Van het vaststellen van een houding kan echter nog niet wel sprake zijn, ook omdat de Engel sche regeering aan de reeders officieel nog geen kennis heeft gegeven van de nieuwe maatregelen. Voorloopig, zoo zeide ons een' der directeuren, zal het wel afwachten zijn, hoe ze zullen worden toegepast; en daarom geloofde hij ook, dat de vaart onmiddelijk niet nog meer zal worden ingekrompen dan zij reeds is. Wat het varen van de passagiers op Indië betreft, afgescheiden van de moeilijkheden, welke zich thans aankondigen, vernamen wij, dat deze zaak nog op het doode punt staat. Verdere onderhandelingen met de regeering over het dragen van een gedeelte der risico, hebben nog niet kunnen plaats hebben; de minister van koloniën bevindt zich trouwens buitenlands. DE „TUBANTIA". (Officieel). Het Ministerie van Buiten- landSche Zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering, overeenkomstig het verzoek der Nederlandsche regeering, hare medewerking verleent tot het vaststellen der identiteit van de torpedo, die de „Tubantia" heeft getrof fen. De chef van het_torpedo-atelier der Marine te Amsterdam bevindt zich in opdracht der regeering te Berlijn, waar hij de in de sloe pen der „Tubantia" aangetroffen stukken me taal aan de Duitsche overheid heeft voorge legd, en het ingesteld onderzoek volgt. Inmiddels zijn ook in een sloep der „Tu bantia", welke in de gemeente Callantsoog is aangedreven, stukken metaal gevonden. Een daarvan is in voormeld torpedo-atelier als een stuk van een onderdeel van eene torpedo herkend, en draagt hetzelfde nummer als een der reeds eerder gevonden stukken. DE INGEHOUDEN VERLOVEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft met het oog op het niet met ver lof gaan der militairen met de a.s. feestdagen een. geldsom beschikbaar gesteld, ten einde aan den troep gedurende die dagen eenige af leiding te kunnen bezorgen. Dit bedrag dient voor prijzen voor sportfeesten, het ge ven van muziekuitvoeringen, het bijwonen van vermakelijkheden en dergelijke al naar gelang de plaatselijke omstandigheden zulks toelaten. (N. v. d. D.) les hebben aangewend om de neutraliteit en de zelfstandigheid van het land te handha ven. Na alles wat wij thans weten en bijna weten, gevoelen wij geen vrijheid meer, de inhouding der verloven te beschouwen als een uiting van overgroote militaristische lief hebberij of van al te groote vrees bij de mili taire en burgerlijke bewindslieden, wij vree zen maar al te zeer, dat zij een bittere nood zakelijkheid zijn, ons opgedrongen van bui ten af. De Paasch dagen worden in menig op zicht voor ons land droevig. Laat althans ieder die daartoe in staat is, en de militaire gezagvoerders bovenal, alles aanwenden wat in hun vermogen is om den zwaren last van dezen tijd voor het volk zooveel mogelijk te verlichten 1" BINNENLAND. ZOMERTIJD. Ingediend is thans een wetsontwerp tot tij delijke afwijking van rie wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236) tot invoering van een wettelijken tijd. Het ontwerp houdt in de volgende bepalin gen- - „Van af 1 Mei 1916 tot 1 October 1916 wordt de in art l.der wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236), bedoelde wettelijke tijd met een uur vervroegd. „De overgang geschiedt in dezer voege, dat vanneer dé middelbare zonnetijd van Am sterdam middernacht aanwijst, tusschen 30 April en 1 Mei 1916, het wordt geacht één uur voormiddags op I Mei 1916 te zijn en dat wanneer het volgens deze wet midder nacht is tusschen 30 September en 1 October 1916, het wordt geacht elf uur namiddags te zijn op 30 September 1916. „Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien barer afkondiging." Ter toelichting zegt de minister van Staat, Minister van Binnen landsche Zaken het vol gende: „In verschillende landen van Europa is of wordt waarschijnlijk, althans gedurende den zomer, de wettelijke tijd met één uur ver vroegd'. De groote voordeden welke vooral uit economisch oogpunt, zoodanige vervroeging meebrengt, liggen voor de hand. Nadeelen zijn, nu de belangen van het internationaal verkeer zch daartegen niet verzetten, vrijwel niet te duchten. Daarom wordt bij het aange boden wetsontwerp voorgesteld ook voor ons lang gedurende den komenden zomer tot zoo- danigen maatregel over te gaan. DE POLITIEKE TOESTAND. „Het Volk" schrijft aan het slot van een artikel, dat de verlovenkwestie bespreekt in verband met het bezoek der heeren Schaper en Albarda aan Minister Cort van der Lin den: „De omstandigheden zijn moeilijk, niet voor de militairen alleen, maar ook voor de mannen die totnogtoe met goed resultaat al- Gemengd nieuws. UITKEERING BIJ WERKLOOSHEID. Zooals bekend is, zal meet ingang van 1 Mei de noodregeling-Treub, inzake de uitkee- ring bij werkloosheid, niet meer van kracht zijn.Naar men ons meldt, zal er dan, daar de voorbereiding tot de nieuwe regeling veel be zwaren meebrengt, een tusschenregeling in werking treden, tot het tijdstp, waarop het nieuwe stelsel ingang wordt geze. DE REGELS VOOR DEN WEG. We kunnen dagelijks in de bladen de ver melding vinden van kleine en groote onge vallen, welke meest alle oorzaak vinden in het dom en onverantwoordelijk handelen van wielrijders, zoowel als voetgangers langs de wegen. Automobielen en andere voertuigen nemen hun aandeel in de ongevallen, maar gewoonlijk worden zij toch veroorzaakt door de gewone wielrijders of voetgangers, die on handig over den weg laveeren. De automobi listen zorgen er doorgaans wel voor de rege len voor den weg in acht te nemen, voetgangers. Duidelijk wordt met plaatjes en Maar die anderen! Die dus moedwillig o! onwetend de regelen overtreden en daardoor oorzaak zijn van grootere en klei nere botsingen met grootere en kleinere ge volgen, zij moéten tot de orde geroepen. De alles beredderende en alles regelende en daarom zoo verdienstelijke! Alge- meene Nederlandsche Wielrijders-Bond, in de wandeling genaamd de aënwébé, neemt nu weer op zich de taak om „die anderen" aan het verstand te brengen hoe zij te rijden of te wandelen hebben op den openbaren weg. En hij doet dit op heel leuke wijze door het uitgegeven van een boekske, dat in den ruimst mogelijken zin door het geheele land ver spreid zal worden. Het bevat alle aanwijzin-. gen voor voertuigen op den breeden weg, wielrijders op voor hen bestemde paden en voetgangers, Dudelijk wordt met plaatjes en schetsteekeningen aangegeven hoe een ieder wèl moet doen en niet moet doen. En dan wordt het er nog zoo kemachtg bijgezegd als b. v.: „Moet gij op zij gaan voor een ander, Doe dit rechts of gij ramt elkander." De hoofdzaak is, dat eed eik dien volge den raad opvolgt: „Duet, wat gij doen moet, goed en tijdig, En maakt een ander nimmer nijdig". Want, zegt het motto van het boekske: „Wie deez' regels niet betracht, Wordt in stukjes thuis gebracht". Het wordt grappig gezegd, maar er zit ernst in. Als men naar behooren handelt op den openbaren weg, dan heeft men de minste risico van ongevallen. Den A. N. W. B. wenschen we succes met de uiigave van dit nuttig boekske. DOE NAAR MIJN WOORDEN. NIET NAAR MIJN DADEN. Het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een rondschrijven tot de Ka mers van Arbeid gericht om, met het oog op de schaarscht aan schrijfmachinepapier bij 't gebruik van dit papier zooveel mogelijk spaarzaamheid te betrachten en bijv. het schrijven 1 op dubbele vellen, wanneer een vel voor den tekst van het stuk voldoende is, te vermijden. Dit rondschrijven telt, wat den tekst betreft vijf regels plus een woord. Niette min is het gedrukt op een dubbel vel papier folio formaat. Economie bien ordonnée(Hbld.) DE TYPOGRAPHEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Zondag 4 en Maandag 5 Juni a.s. zal de Alg. Ned. Typografenbond een bondsverga dering houden in café „Parkzicht" te Amster dam. Naar vernomen wordt zal het hoofdbe stuur aldaar aan de orde stellen om over te gaan tot opzegging van de collectieve ar beidsovereenkomst en tot het eventueel aan gaan van nieuwe besprekingen om te ko men tot een verbeterde collectieve arbeids overeenkomst. UIT ZUÏD-SCHARWOUDE. Het was gisteren de dag waarop het hoofd der openbare lagere school, de heer J. Ham, de laatste les aan zijne leerlin gen zou geven. Die laatste les was eene her innering aan het verleden, aan die lange reeks van jaren waarin hij steeds met liefde en nauwgezette plichtsbetrachting het jonge Tan 25—30 April zal het archief alleen geopend zijn Dlndag-, Donder, dag- en Zaterdagmorgen van O1 uur. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt hierbij ter kennis van de win keliers en verkoopers van REGEERINGS GROENTEN in deze gemeente, dat wegens het plegen van handelingen, in strijd met de voorschriften, onder welke bedoelde Groen ten worden beschikbaar gesteld, VAN HET VOORRECHT TOT HET BEKOMEN DIER GROENTEN ZIJN UITGESLOTEN: lo. VAN HEDEN AF TOT EN MET 30 JUNI a.s. C. APPEL, Snaarmanslaan 73; 2o. VOOR ALTIJD C. J. ERKAMP, Lin- denlaan 48, en waarschuwt bedoelde winkeliers en groentenverkoopers, dat zij bij het constatee- ren van overtredingen in het vervolg onher roepelijk van het voorrecht tot het bekomen van REGEERINGSGROENTEN zullen zijn uitgesloten. Alkmaar, den 21 April 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. volkje heeft onderwezen, zoo dikwijls ge- sproaen tot het kinderhart, met een eenvoud en teederheid en toch ook weer streng. Maar juist door die teederheid en strengheid wist hier de meester het kind te beïnvloeden, om het begrijpelijk en verstaanbaar te maken voor zijn onderwijs. De meester had tie kin deren lief en de kinderen voelden zich aange trokken tot hem, want zijn onderwijs ging gepaard als wij het zoo noemen mogen met een vaderlijke bezorgdheid. Het is dan ook geen wonder als het verleden van dezen 65-jarigen onderwijzer, hem als een droombeeld voor den geest hing. De laatste les, het laatste uur, gewijd aan zijnen liefelij ken arbeid, dat uur zal wel een der zwaarste momenten geweest zijn, die de heer Ham in zijn onderwijsloopbaan gekend heeft Doch vóór het scheiden plaats had, kwam de on derwijzer, de heer du Burck, in de klas van den heer Ham, waar zich tevens de familie van den laatste gevoegd had. De heer du Burck wendde zich dan tot de kinderen, dan tot den heer Ham en releveerde o. m. de ge hechtheid van den onderwijzer tot het kind en van het kind tot den onderwijzer. Zoowel de scheidende leeraar als zijne leerlingen kwamen onder den indruk van het uit het iiart gesproken afscheidswoord. Bijna de heele klas pinkte een traan, want nu was het scheiden aangebrokenhun meester ging weg. In de vele jaren die de heer Ham met den heer dü Burck met genoegen in dezelfde school hebben mogen arbeiden, was het me de verklaarbaar dat de eerste diep bewogen en met een handdruk woorden van dank sprak tot den heer du Burck en zijne leerlin gen, welke uit dankbaarheid en erkentelijk heid hun meester een mooie spiegel als ca deau gaven. Het was welisyvaar een weemoe dig oogenblik, door de kinderen natuurlijk niet ten volle beseft, maar dat voor den heer Ham in zijn nieuwe woonplaats menigmaal met voldaanheid en dankbaarheid een heer lijke en gelukkige herinnering zal zijn. Ten huize van den heer Ham had namens de burgerij de aanbiedihg plaats van het ca deau. Dit geschiedde bij monde van den bur gemeester en de raad was hierbij tegenwoor dig. De heer Ham dankte, mede namens zijne familie, voor dit bewijs van erkentelijkheid, hetwelk bestond uit een buffet en slaapkamer ameublement. Des avonds had in de kolfbaan van den heer P. Kramer nog een afscheidsgelegenheid plaats voor de burgerij. De versierde zaal was geheel gevuld. De burgemeester en het meerendeel van den raad was hierbij niet te genwoordig. Het initiatief voor deze verga dering was genomen door het bestuur van de Nutsbibliotheek, waarvan de heer Ham voorzitter was. Na een inleidend woord van den heer P. Berkhout zette de muziekvereeni- ging „Kunst na Arbeid" de avond in, daar na gevolgd door zang van „Gemengd koor". Door de heeren P. Kostelijk en P. Zeeman werden eenige declamaties ten beste gegeven. Treffend was het tableau, door een achttal dames voorgesteld in drie afdeelingen, voor al toen in de tweede prestatie een afscheids lied doof die dames werd gezongen. Woor den van dank en erkentelijkheid werden ge sproken door de heeren P. Berkhout, J. du Burck, P. Zeeman en S. Zeeman. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Ham, mede namens zijne familie, voor de vele bewijzen van er kentelijkheid en genegenheid. Ook de heer KI. de Vries, schoonzoon van iufcll A - .'Icjxé

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1