rifis m den I FEUILLETON. den iwer Ham, dankte ra vriendelijke woor- aen ae burgerij, waarna de deer P. Berkhout ae vergaaering stoot eu ieder met een nana- aruk aisctieid nam van de familie nam. UIT WINKEL. Gedurende het eerste kwartaal 1916 werd in deze gemeente van de üoor de re- geering oescniKüare gestelde levensmiudelen omgezet 2313 K.G. varkensvleesch voor 1609,40. 11UU K.G. bruine boonen voor 176; 1300 K.G. groene erwten voor 2212100 K.G. rogge voor 270,65;- 350 K.G. Edammer kaas 40 t voor 259; 100 K.G. Edammer kaas 30 voor 60. 150 K. G. Edammer kaas 20 voor 75; 200 K.G. Eriesche na- ge'lkaas voor 72; 375 K.G. boter voor 616.25; 150 K.G. rundvet voor 105; 2400 K.G. ongebuild tarwemeel voor 263.04 200 K.G. uiën voor 10.; 50 K.G. rapen voor 1.25. Totaal voor een bedrag van 3799.09. i i 1 HBll De heer P. C. Groot, eerder volontair Kr secretarie dezer gemeente, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Haar lemmer liede c. a. Bij voldoende deelname en medewer king bestaat de mogelijkheid dat met Mei a.s. in deze gemeente weder een cursus zal wor den geopend door de onderwijs-commissie der Vereeniging voor landbcuwhuishoudon- derwijs. Deze cursus zal evenals de vorige, omvattenonderwijs in koken en voedings leer, gezondheidsleer, huishoudkunde, waschbehandeling, kennis van melk en zui vel, bloemen, groente en ooft, natuurkennis, Nederlandsche taal en rekenen, Leerlingen moeten minstens 16 jaar oud zijn. UIT HARENKARSPEL Voor de vacante betrekking van onderwij zer aan de openbare lagere school te Waar land heeft zich slechts één sollicitant aange meld. Eene herhaalde oproeping is derhalve noodzakelijk geworden. KORTE BERICHTEN. Naar wij vernemen is Gerard Hekking wegens belangrijke krijgsverrichtingen bij. Verdun met het oorlogskruis (croix de guer re) onderscheiden. De Statencommissie adviseert tot het toestaan van' het door Gedeputeerde Staten gevraagde krediet voor de drooglegging van de overstroomde gebieden in Noord-Hol land. Naar „Het Vad." verneemt zal mr. W Dolk wegens gezondheidsredenen in den eersten tijd de zittingen der Tweede Kamer niet kunnen bijwonen. Het stoomschip „Nieuw Amsterdam", dat 8 April van Nieuw-York naar Rotterdam vertrok, heeft de post te Falmouth moeten ontschepen. De Eerste Kamer komt Dinsdag 25 de zer des namiddags te 8'A uur bijeen. De Minister van Koloniën, Mr. Pleijte, die om particuliere redenen eenige dagen buitenslands het ft vertoefd, is weder in den Haag teruggekeerd. Te Breda is een 10-jarig jongetje met het hoofd tusschen de buffers van een loco motief en een stootblok gekomen. Het hoofd werd geheel platgedrukt. De dood trad oogenblikkelijk in. Volgens de N. Rott. Ct. is het bericht omtrent ae drie nieuwe gevallen van nek kramp in het fort Vechten onjuist. Te Lichtenvoorde lijdt een militair aan nekkramp. Hij was met verlof thuis. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut te De Bildt ontving 500 berichten om trent de op Zondag 2 April hier te lande- waargenomen aardbevingstrillingen. De mijn, die voor het Scheveningsiche strand waargenomen werd, is uit het gezicht verdwenen. Te Groningen is een 72-jarige man bij het waterscheppen in een regenbak verdron ken. Uit zeer goede bron verneemt de Avondpost, dat ae landweerlichting 1916a. dat zijn de manschappen der militie-lichting* 1906, omstreeks 10 Juli e. k. met onbepaald klein verlof zullen worden gezonden. De besturen der Bonden van Melkvee houders in de verschillende provinciën zijn overeengekomen, om voor Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht de melkleve- ring te staken, indien de productieprijs van 10 cent per Liter geweigerd wordt. Als een bijzonderheid' kan worden aan gemerkt, dat op de gisteren te Enkhuizen ge houden voorjaars-veemarkt, vrij van alle marktgelden, geen enkel stuks vee werd aan gevoerd. De chauffeursstaking in Den Haag is geëindigd. water zoowat 75 tot 80 procent en het weini ge ,eiwit, een 2 tot 3 procent kunnen buiten oespreking blijven. L>e hoeveelheid zetmeel kan met aoor een getal aangegeven worden, uaar vc: schinesde invloeden meer oi mm her genade bepalen. Om het zetmeelgehalte te wilien weten gaat men zeer eenvoudig te werk Men neemt 5 K. G. schoongewasschen aardappelen weegt die onder water. Laten we ais voorbeeld aannemen, dat de aardappels onder water 466 Gram wegendan teert men uit die tabel direct het zetmeelgehalte of hier 18.8procent. Hoe is men aan die tabel geko men De ervaring heeft geleerd, dat er tus schen het zetmeelgehalte en het soortelijk ge wicht een zekere verhouding bestaat en zoo heeft men door tal van monsters te wegen een tabel kunnen samenstellen. Het zijn de grond tallen van de heeren Behrend, Maercher en Morgen waarnaar het zetmeelgehalte be paald wordt. Nu heeft men zich in de Groninger Veen kolonies, waar de aardappels aan de fabrie ken op zetmeelgehalte worden verkocht al- meer dan eens afgevraagd: Zijn de getallen van de heeren Behrend, Maercker en Morgen wel juist? Nu was die vraag gewettigd, daar genoemde heeren voor het vaststellen der ge tallen een methode gevolgd hadden, die in al le deelen niet juist genoemd kan worden. Het proefstation Groningen heeft de zaak dan ook onderzocht en andere getallen vastge steld, die dichter bij de waarheid zijn. Bij onderzoek gebruikt men dan ook liever de Groninger tabel. Het verschil in zetmeelgehalte kon verschil lende oorzaken hebben. Zoo kan het liggen aan de soort aardappel. Ook de bemesting heeft invloed op het gehalte. Men wil wel eens beweren, dat bij aanwending van chili het zetmeelgehalte lager is dan bij gebruik van zwavelzure ammoniak. Proeven geduren de 12 jaren genomen door dr. Sjollema be wijzen juist het tegendeel. Zie hier de resul taten Stalmest: opbrengst 31600 K.G., pCt. Zet meel 14,25, Zetmeel opbrengst 4503 K.G. Zwavelzure ammoniak: opbrengst 29200 K.G., pCt. Zetmeel 15,65, Zetmeel opbrengst 4578 K.G. Chili: opbrengst 31500 K.G., pCt. Zetmeel 16,15, Zetmeel opbrengst 5087 K.G. De practische landbouwer doe hiermee zijn voordeel. W. HET ZETMEELGEHALTE BIJ AARDAPPELS. Wanneer we de samenstelling van aardap pels nagaan is het zetmeelgehalte het eenige, waar het eigenlijk omgaat. De hoeveelheid een „stril" vertelling van J'ohan C. W. Juuhl Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z- 10) Andries loopt heen en weer, bezig met een en ander. Hij praat half luid met zichzelf, half tegen zijn boot. Die lag daar op de steenen, glimmend zwart en nat, als een zee monster, dat trotsch was op de overwinning. Het was net of die boot van zwarte planken een levend wezen was, 'n kameraad, die hem vele malen trouw was geweest en waar hij op aan kon, als het in moeilijkheid eens span de". En dan die boot te ruilen voor dat 'el- sche stoomschip-" dacht hij. Hij schudde zachtjes zijn hoofd. Zijn groo- te hoektand kwam te voorschijn onder een glimlach: „Een echt wondter was het kind! 'ingen niet allebei de paren roeiriemen nog in de bootDie roeispanen, waarover hij zoo in zorg was geweest, dat ze een schadepost zouden worden! Behalve de beide platen en de beschilderde houten voorraadsdoos was er niet het minste van waarde verloren. De doos was weg, gek genoeg, maar de duivel STADSNIEUWS. DE KAASMARK1. De aanvoer bedroeg ook heden op de kaas markt ruim 200.000 K.G. Wercj gisteren op de markt te Hoorn, uit vrees dat de Zentraie Einkaufs Geseiischaft geen last tot koopen had gegeven, niets ver kocht, deze vrees kwam hier niet aanstonds naar voren. De prijs was hier in den aanvang goed, 70 h 71 per 50 K.G. Later ken merkte de markt zich weer door eenige ge druktheid en daalden de prijzen sterk. Een groot deel werd nog verkocht voor 65 en 60. Bij het eindigen van de markt bleek een derde deel van den aanvoer onverkocht. Het niet verkochte deel ging niet naar huis terug, doch werd tot de volgende week in de pak huizen van de handelaren ondergebracht. DE HEER FELL1NGA. De heer P. Fellinga, hoofdagent van poli- ne alhier, gaat in deze functie met 1 Mei den üienst van de gemeente met pensioen verla ten. De heer hellinga was 30 jaar alhier pij de politie werkzaam en voordien in Indië, net laatst als onderofficier. Ongetwijfeld zullen velen den heer Fellin ga des Vrijdags op de markt, waar hij zoo goed op zijn plaats schijnt, zijn functie nog gaarne vele jaren zien blijven waarnemen. 4DE VOLKSCONCERT. Vrijdag 28 April zal ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana het 4de Volksconcert plaats hebben. Behalve de bekende baritonzanger, de heer Smorenberg van Amsterdam, zal mej. M. v. d. Hoogt, sopraanzangeres te Wageningen, haar medewerking verleenen in plaats van mevr. Abraas, die op dien dag verhinderd is te komen. Behalve solo-nummers zulen trio's voor zang, viool en orgel ten gehoore ge- Dracht worden. De heer Slinger zal, behalve de begeleidin gen, nog een paar solonummers op het orgei ..pelen, Wegens de steeds grooter wordende on kosten moet de entréeprijs op 15 cents wor den gesteld. Voor hen, die met hun familie het concert wenschen bij te wonen en voor wie daardoor deze entréeprijs nog te hoog is, zal echter Dinsdag en Woensdag gelegen heid zijn zich bij den heer O. de Waal van kaarten a 10 cents te voorzien. DE BLOEMBOLLENKWEEKERS Woensdagmiddag om 2 uur waren in de vergaderzaal van den heer Mooij, aan de Choorstraat, een flink aantal bloembollèn- 'ale me, kind, ze waren er toch beter afgeko men dan te verwachten was, 'oorl" En Andries begon zijn verschillende bui zen uit te trekken en zijn vier broeken. Hij liet het water uit zijn groote zeelaarzen weg- loopen en wrong zijn kousen uit. Zoo staat hij half gekleed op de kale stee nen zich warm te slaan. De bontgekleurde gebreide puntmuts op zijn verwarde haren knikt bij iederen slag van zijn armen. In een van zijn broekzakken heeft hij de blad' tabak gevonden. Die is nat geworden en smaakt zout. Andries zet er zijn tanden in, terwijl hij eens» kijkt naar de vischkaar. Die ligt wel behouden en behoorlijk ge dekt tegen den rotswand. Een straal tabak wordt met kracht uitge spuwd. God den 'eer zij lof en prijs, ze wa ren toch niet van alles beroofd. Maar de kleine Oline zat ineengedoken op een rotsblok. Ze houdt haar gezichtje in haar handen, bibbert en huilt, en haar tan den klapperen. „Waar 'uil je nou om?" Andries doet haar schrikken door die vraag. „Ik was zoo bang", komt er met een zacht bevend stemmetje. „'Ebben we nu tijd om bang te zijn? Je gaat immers naar de stad en krijgt zoet koek." Op die belofte strijkt het meisje glim- kwtekera uit Alkmaar en omliggende plaat- öv_u oycen gekomen, om, op nuuauet van oe ara. öcnoori van «et „nouanoscn Bioemooi- leuaweeKcj&geuuOiouiapeene oespreking te :.duuen cw. ae mogeiijKneia ora aansiaana* zomer een oi rneercere veilingen te orgam- seeren van ieveroare bloemöouen en piant- goeü, onaer ae regiementen en voorwaaraen «au evengenoemd genootschap. ere veigauering weru geieiu door den se cretaris aer aid. Sen oorl, üen heer R. Wog- num, oaar de voorzitter verninaerü was te komen. jjij de opening werd een inleidend woord gesproken en medegedeeia, wat ae wordings geschiedenis was; hoe in ae aid. Schoor 1 stemmen waren opgegaan, uitdrukking ge vend aan de behoefte aan een afzetgebied voor de producten in de omgeving, waarvan de slotsom was dat een commissie werd ge formeerd, welke zou trachten in het naastbij- gelegen centrum van handel en marktwezen de hoofden en harten warm te maken. Gevolg van 't werken dier commissie was een oproep in de couranten, waardoor de vergadering van thans bijeen gekomenis. De voorzitter uitte zijn dank voor deze opkomst, hierna deelde hij mede welke aangelegenheden door de commissie besproken zijn. Spr. trok de conclusie, dat men hier vergaderden met menschen die de veilingen wel zeer gaarne willen, doch meende toch goed te doen door de vraag te stellen of er personen zijn die iets tegen het in het leven roepen van veilin gen hier in Alkmaar hebben. De heer S. Zeeman, van Langendijk, deelde mede, voor de veilingen veel te gevoelen, doch meende, dat deze de meeste kans van slagen hebben wanneer ze te Broek op Lan gendijk worden gehouden. Kleine proefvei- tingen in 1915 deden zien dat het daar wel leans van slagen heeft, vooral cok omdat alle kosten daar slechts 1 pet. bedragen, terwijl de veilingen van het H. B. G. elders variee- ren van 5 tot 8 pet. De voorzitter meende, dat 1 pet. kosten zonder meer voor bollenveilin^en veel te kort is, en men dan zeer spoedig komt tot al lerhande werkzaamheden welke voor niets moeten gedaan worden of achterwege moeten blijven, terwijl wij allen wel voor 't gemak, op eigen plaats willen verkoopen, doch dit heeft alle kans op mislukken, terwijl Alkmaar als centrum'de aangewezen plaats is. De heeren Oudes, van St. Pancras, en Kluft, uit Alkmaar, vonden ook zeer veel te zeggen voor een veiling in Alkmaar; de laatste heer vooral weer op de verschillende middelen van goed en direct vervoer vanuit Alkmaar. De heer Zeeman antwoordde, dat alle grond ontbreekt om te beweren dat 1 pet. te kort zou zijn, de groenteveiling, om zijn goedkoop bedrijf een unicum in ons land, is waarborgt dat 1 pet. ook in deze alle kosten dekken kan. Ook 't vervoer van uit Broek is goed. De heer Fl. Schermer, uit Schoorl, zou in deze den heer Zeeman wel de vraag willen stellen: Waarom houdt men in 't Westland, waar men op 't gebied der groenteveilingen op een zeer hooge trap staat, en 't verkoops- rcentage ook wel zeer laag zal zijn, waar om houden diezelfde heeren daór aparte tul penveilingen, met 5V5 pet. onkosten? Spreker wil in 't beantwoorden den heer Zeeman wel helpen door te zeggen, dat groenten nog geen bloembollen zijn, en noemt verschillen de persoonlijke werkzaamheden op. Kon anderS, de wakkere Westlanders zouden 't ze ker doen. Bij zitten en opstaan werd tenslotte beslo ten dat de veilingen er komen zullen en te Alkmaar, in de zaal van den heer Mooij. Al len waren voor Alkmaar als veilingsplaats; alleen de heeren van de Langedijk hielden zich onzijdig, aangezien ze nog eens wilden raadplegen in hunne afdeelingen. Nu de veilingen er komen, drukte de voor zitter de aanwezigen wel op 't gemoed, om flinke voorraden te zenden, opdat de veilin gen slagen en vooral, zeide spreker, laten we zorgen, 't peil dezer veilingen hoog te hou den, door eerlijke handelingen, vooral door zijn waar niet mooier te doen lijken dan ze werkelijk is. De heer Schermer wilde nier nog aan toe voegen, üat 't niet alleen gaat om liet siagen aer Alkmaarscne veilingen, doch om veel meer. We hebben voor korten tijd in de ver gaaering van 't H. B. G. gedaan gekregen .iet daarstellen van droge veilingen over de geheele bollenstreek, op de basis van con tante betaling. Van Noord tot Zuid dienen wij, kweekers, nu mede te werken aan deze droge veilingen, in ons eigen belang mede te werken aan liet uit den weg ruimen der oude bestaande misstanden in onzen handel door de verkoop op langen termijn, enz. Ook de heer A. Oudes ging met' 't gespro kene gaarne mede en drukte de menschen op 't hart, om nu niet de meest gevraagde artike len eerst aan huis te verkóopen, om hierna 't minder gezochte te veilen, want dit zou zeer zeker tot teleurstellingen leiden. Thans werd overgegaan tot het benoemen van 3 veilingmeesters, wier werkzaamheden door den voorzitter nog eens worden uiteen gezet Een stembureau, gevormd door de heeren van den Burg, Peperkamp en Dirkmaat, lie- ons weten, did bij de eerste vrije stem ming de heer Fl. Schermer te Schoorl meer derheid verkreeg, terwijl de volgende stem ming de heeren R. Wognum te Schoorl en Bakhuis te Bergen een flinke meerderheid verschafte. Alle 3 heeren namen hunne be noeming aan. Deze 3 veilingmeesters zullen zorgen tevens voor de voorloopige verdere werkzaamheden, voor vaststellen der vei- lingsdagen enz. Vooral dit laatste gaat naar bevind van zaken en dient eerst onderzocht Na nog enkele besprekingen in deze kwam de rondvraag, en benutte de heer Rempt van Hoogwoud deze, door te vragen of 't aange voerde goed vanaf het spoor enZ. terecht kan komen in het veilinglokaal, door de zorgen der veilingmeesters. Besloten werd dat hier in zal worden voorzien. De heer Fl. Schenner, zeer wenschendë het welslagen der veilingen, zou gaarne alle voor de hand liggende middelen benutten om dit slagen te bevorderen. De groote groentevei lingen aan den Langendijk achtte hij juist ge slaagd, doordat de menschen waren gebon den, om hun producten over deze markt, al thans over de betaalmeester te leveren. Hier vindt men dus een bindende maatregel, wel- Ke de veilingen waarborgen. Spr. geeft de vergadering de gedachte aan de hand, om in deze veilingen ook de verplichte aanvoer op te leggen. De heer Blokker van Bergen achtte dit niet wel mogelijk. Hij althans zou niet gaarne deze verplichting aanvaarden. De heer Rempt zou dit voor 1916 vrij wil len laten als proefjaar. De heer de Moor van Alkmaar meende, dat b.v. menschen met binnenlandschen han del die verplichting niet kunnen aangaan, doordat zij voor hunne klanten voorraden moeten houden. De heer Zeeman onderschreef 't gesproke ne van den heer Schermer en zette uiteen hoe ook zij aan de Langedijk tegenkanting had den destijds, vooral van de zijde der expor teurs. Later echter werden de grootste tegen standers de beste voorstanders en zegt men, nu, 't is met bloembollen misschien anders, ach heeren, 't is de gedachte alleen. Ook de heer Oudes ondersteunde dit, en noemde een voorbeeld, hoe 't anders zou kunnen loopen. Waar hier beslist moet wor den deed de heer Schermer een voorstel tot verbinding en de heer Blokker tot vrijheid van veilen Echter bleken de aanwezigen te zijn voor uitstel van deze stemming, aange zien een nader overleg in de afdeelingen in deze zeer wenschelijk werd geacht. De beide heeren trokken hunne voorstellen toen in tot een volgende vergadering, welke in de maand Mei gehouden zal worden. Vooraf zal in de omgeving iedere afdeeling een aanschrijving ontvangen om deze voorstellen te behande len in hunne afdeelingsvergaderingen. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze eerste .bijeenkomst, waaruit de „Alkmaarsche Veilingskring" zal geboren worden, met den wensch dat de be sprekingen van dezen dag zullen bijdragen tot een goed slagen der veilingen aanstaande zomer, en hoopte dat in de verschillende af deelingen vooral door de respectieve voorzit ters in de goede richting zal worden aange stuurd. GESLAAGD. Bij het op Zaterdag 8 April te 's-Graven hage gehouden examen voor Kantoorsteno- grafe (systeem Pont) slaagde mei. E. Ypma alhier, leerlinge van den heer D. A. Klomp. DOORBRAAK EN BEBOUWINO VAN HET WAAGPLEIN TE ALKMAAR. Aan „De Bouwwereld", bouwkundig weekblad onder redactie van den heer J. W H. Leliman, bouwkundig ingenieur, ontlee- nen wij omtrent de bouwplannen voor het Waagplein, het volgende aan het geïllustreer de hoofdartikel, dat in het nummer van 12 April j.l. onder bovenstaanden titel ver scheen „Is het juist dat aan de meerdere ombouw de ruimte voor kantoren enz., die het plan neguit biedt, m Alkmaar gecne behoefte zou gestaan, üan üeeft, afgezien van andere be zwaren tegen eene geneeie overbouwing der nieuwe straat, diens omvangrijk plan in be ginsel zeer weinig kans op verwezenlijking irouwens, voor het stadsbeeld beloven de beide andere plannen (Groen en van den Bosch-Looman) ook een dankbaarder oplos sing. De pleinwand wordt daarbij afgesloten terwijl toch de door kolonade of bogengang geflankeerde straat een aardiger inkijk zal geven dan de overdekte „passage". Deze laat ste die licht en schaduwspel mist zal een vrij dooden indruk maken, behalve bij marktdrukte, die door minder frissehe atmos- lachend haar arm over haar blauwe kijker tjes. Maar ze is overmoe, en rillingen gaan door haar Jichaam. Het was naar weer, vond ze. De rok wordt nu uitgetrokken. Ze wringt dien uit en slaat hem herhaalde malen tegen den bergwand. „Nu moeten we ons 'aasten en onze klee ren weer aantrekken, opdat we aankomen vóór het te laat is. Ik zie, dat de zon op de 'elling komt." Hij kijkt naar de zon en schiet zijn broek aan. Een poosje later vaart de kleine zwartge teerde boot met een driekant zeil de Kjydna bocht uit. Het zeil is nat. En Andries vindt het onvoorzichtig het voluit te zetten. Maar als ze nu den fjord van Bergen in varen, laat hij de bruingelooide lap zich ge heel ontplooien. Onderweg was ze al wat gedroogd. En het zou schande zijn nu met een driekantje te zeilen, nu dé wind' niet har der blies dan vandaag. Olina zat te kijken naar de rij witte pak huizen aan de Zandbocht. Sandviken was het eerste wat ze zag, toen ze om de „Kvarv" punt2) heenkwamen. Ze zagen er zoo moo: en schoon uit, die pakhuizen, en schitterden l) Sandviken. een voorplaatsje noordelij van Bergen. Bij den ingang van den Bergensfjord. feer en gegons dan weer andere bezwaren medebrengt. De aardigste inkijk zal wei bij het plan- Groen ontstaan, omdat daar de straat ook aan ae achterzijde is afgesloten, waardoor het beeld verrijkt wordt. Hier staat evenwel tegenover dat de ont worpen bogengang, althans volgens de i Hierbij) weergegeven penteekening te oor- deelen aan den zwaren kant is. Hare samen stelling, wier bogen, op stevige natuurstee- nen zuilen rustend, berekend schijnen om als onderbouw van een kloek gebouw te dienen, is te important voor het lage dak er op rust. Men zoekt te vergeefs een motief dat zoo forsche architectuur wettigt. In dat opzicht is geheel in het midden latend hoe men over de stijlkwestie wil den ken de grondgedachte van het plan van den Bosch-Looman juister. Bij de daar ont worpen kolonade met slanke wijd-uitstaande toskaanscbe kolommetjes, in hout uitgevoerd, j met licht hoofdgestel, is de verhouding met de functie beter bewaard. De keuze uit de beide grondgedachten der ilannen de uitwerking buiten beschouwing atende is zeker niet gemakkelijk. Die van iet plan-van den Bosch-Looman met de beidé cleine portaalgebouwtjes is eenvoudiger, tneer voor de hand liggencL dan het monumentale en als architectonische compositie ongetwij- :eld belangrijker plan-Groen. Zal dit daar door niet gevaar loopen uit der, toon der om geving te vallen? Bij de beoordeeling komt ook een rol toe aan dé vraag of in het plan- Groen voor de groote ruimte in de midden bouw eene praktische bestemming kan worden gevonden. Gemakkelijk zal dit niet zijn, om dat de opgang niet royaal kan zijn. Bij de vergelijking der (hierbijgaande) af beeldingen behoeft geen betoog dat die van iet plan-van den Bosch-Looman, ontleend aan „De Alkmaarsche Courant", zeer schets matig, of liever onbeholpen, geteekend is. Dit weerhoudt echter niet de critiek dat, het tijltype aanvaardend, de oplossing, met na me die van den onderbouw, niet gelukkig kan worden genoemd." Inmiddels is door den Gemeenteraad beslo ten, om, gezien de tijdsomstandigheden voor- loopig niet meer te doen dan het noodzake lijke uit practisch oogpunt, n.l. de straat aan te leggen en te rioleeren. Tevens is echter in beginsel besloten om ter zijner tijd tot eene be bouwing aan den kant van het Waagplein over te gaan. Dat is in zooverre de hoofdzaak omdat ae gemeenteraad blijk geeft in te zien dat eene blijvende ontsiering door het groote gat in den pleinwand niet in hare bedoeling ligt, en zij zich daarvoor ook kosten wil ge troosten". [Zooals onze lezers weten raakt de om schrijving van het raadsbesluit kant noch wal, daar de gemeenteraad juist heeit uitge maakt, dat de tijdsomstandigheden geen mo tief mogen vormen om een spoedige bebou wing te doen vertragen. Wij meenden deze feitelijke onjuistheid wel even te mogen rectificeeren. Red. Allan. Crt.]. EVANGELISCHE UNIE. Voor de Evangelisrhe Unie zal Zondag avond om 7 uur in de Groote Kerk spreken Ds. Oterdoom van Warmenhuizen. PREDIKBEURTEN op 23 en 24 April. Oroote Kerk, 23 April, 10 uur, Ds. Vinke, 24 April, Ds. Kloosterman. Kapel, 23 April, 10 uur, Ds Verwaal. Avond 6 uur, Ds. de Pree. 24 April 10 uur, Ds. Vinke. Evang. Luth. Kerk, 23 April, 10 uur, Ds. Makkink. Rem. Oeref. Kerk, 23 April, 10 uur, Ds. Mackenzie. Doopsgezinde Kerk, 23 April, 10 uur, Ds. Westra. Gereformeerde Kerk, 23 April. 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meijer. 24 April, 10 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering s morgens 10 en 's avonds 5 uur. EVANGELISCHE UNIE. Oroote Kerk, 1ste Paaschdag, avond 7 uui; Ds. Oterdoom van Warmenhuizen. Uit de omgeving. AKERSLOOT, 23 April. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Kloosterman. BERGEN, 23 April, Hèrv. Gem. 10 uur, Ds. Van den Kieboom. BROEK OP LANGENDIJK. 23 April, Herv. Gem. 9.30 uur en 2.30 uur, Ds. Dijk. 24 April 9.30 uur, Ds. Dijk. Geref. Kerk, 23 April 9.30 uur en 2.30 uur Ds. de Jong 24 April 9.30 uur, Ds. de Jong. Ghr. Geref. Kerk, 23 April 9.30 en 2.30 uur, Ds. de Bruin. 24 April 9.30 uur, Ds. dé Bruin. Bevestiging van Lidmaten. Doopsgez. Kerk, 23 April, 9.45 uur, Ds. m het zonnelicht en in de door den noorden wind zoo heldere lucht. En al de gebouwen langs den rotskant hadden vergulde oogen die ver over den fjord schenen te kijken ,,'eel tot aan het kleine lage 'uis, west aan zee' waar ze zelf woonde. En ze hoorde een rollen en dreunen en stampen, dat haar deed denken aan. de zee. als die woest was. Maar 't was toch een an der geluid. Het was, of ze in een vreemd land kwam. Nu kreeg ze het roode lichtbaken op „Skoltegrund" in 't oog. Olientje was wel niet zoo dikwijls in Bergen geweest, maar ze wist, dat als ze bij het licht op den haven dam waren, ze in de stad waren aangekomen En dus maakte ze een punt van haar rokje nat met wat spoeg en wreef daarmee haar vaalbleek gezicht, om schoon te worden, 't Gezichtje was"nog een tintje witter dan ge woonlijk. En terwijl ze zich geeuwend uit rekte op de roeibank, huiverde en bibberde ze. 't Was akelig, als je kleeren aan je lijf moesten drogen. Maar het was prettig te weten, dat ze nu een kom kokend heete koffie zou krijgen en lekker stadsgebak met suiker er op. Dat hac haar vader haar beloofd. Ze voeren het havenlicht voorbij en kwa men op de groote bocht „Vaagen", waarom heen Bergen is gebouwd'. Wat was 't 'ier een vreeselijke drukte en A. de Jong. EG MOND a. <i. HOEF,-23 April. Gem. 10 uur, Ds. A. Ie Gras. Herv. lawaai 1 God vader mocht weten, waar ze zich in de stad al niet mee bezig 'ielden. Er waren allerlei geluiden en men hoorde alles tegelijk: hameren, fluiten en bellen en klap pen, net alsof ze niets anders te doen 'adden in die stad dan bruiloft te 'ouden. Nu eens klonk het gedreun van de 'ijsch- machines akelig groote dingen op een van die 'ooge schepen, dan weer op een ander, terwijl witte damp in 't gezicht woei van de menschen die er bij stonden. En in de groote overdekte schuiten, die „een dak 'adden net als een 'uis", liep het graan langs diepe goten. En zooveel kisten en tonnen en witte meelzakken werden overgeladen in de schuiten, dat er geen einde aan kwam. De kleine Olina vroeg zich verwonderd af, wat er wel in al die zware kisten zou zijn. Waren het brooden of koeken? Dan werd er veel gegeten in de stad. En onbegrijpelijk veel menschen waren er zeker, 'zooveel als 'er was, dat ze noodig 'adden. En zooveel tonnen en vaten ook! Haring was er in sommige van die tonnetjes, zooveel verstand had ze er wel van. Maar die verbazend groote vaten wonder, o wonder, daar kon toch geen sterke drank in zijn? Dan zou de 'eele stad dron ken worden. Dat de stadsmenschen raar konden doen, wist ze wel uit al wat ze daar al van gezien en ondervonden had, en dat hadden haar vader en moeder ook dikwijls gezegd, maar zóó raar dan moest ze ze eerst zien neervallen op straat. Wordt vwvoltfd.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2