DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. litie, Landweer en Landstorm. II No. 97 Honderd en achttiende jaargang. 1916 MAANDAG 25 APRIL Uitstel opkomst voor militiopliehtrgei. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 25 April. De oorlog op het papier noch de oorlog te land en de oorlog ter zee zoo min als de oorlog in de lucht heeft tijdens de Paaschda- gen eenige verandering van beteekenis in den j stand van zaken gebracht. Het is allesbi] het oude gebleven. Tusschen Amerika en Duitschland is het bestaande geschil nog steeds niet opgelost, Verdun is niet in slech tere en niet in betere positie gekomen, het schoone Paaschweer heeft de vliegers in ac tie gebracht (maar omtrent het resultaat dier actie verneemt men thans zoo min als voor heen iets betrouwbaars) en eindelijk zijn er weer eenige schepen in den grond geboord. Over elk dier verschillende oorlogsfeiten een paar woorden ter toelichting. De ver houding tusschen Duitschland en Amerika schijnt op het oogenblik nog wel zeer be dreigd. Reuter meldt, dat de Amerikaansche regeering de noodige maatregelen neemt voor het geval de betrekkingen met Duitsch land worden afgebroken, maar ook, dat Duitschland bereid is zekere concessies te doen ten opzichte der Amerikaansche ei- schen. Deze beide zaken geven aanleiding tot allerlei beschouwingen en meeningen, welke echter de belangstelling niet kunnen bevredigen. Dé heer Wolff zegt in het Ber liner Tageblatt, o. m.: „Het Duitsche volk wenscht, wat de groote meerderheid betreft, geen ooflog met Amerika, maar het Duitsche volk zal ook het zwaarste dragen, wanneer dit zwaarste niet afgewend kan worden. Het wil dat zijn leiders zelf den juisten weg vin den en niet dat een vreemde dien voorschrijft. De rijkskanselier vertoeft in het groote hoofdkwartier. Nooit heeft daar, sinds het begin van den oorlog, een meer ernstige vraag de hoeders van het rijk bijeenge bracht." t Bij Verdun is de Duitsche infanterie de laatste dagen niet in actie geweest, terwijl de Franschen enkele plaatselijke voordeden hebben behaald bij het volgen van hun tac tiek van actieven weerstand. Omtrent de Russen, die op Franschen bo dem zijn aangekomen, wordt nader medege deeld, dat zij aan boord van twee schepen van de Russische Oost-Aziatische haven Wladiwostock zijn gekomen, dat zij daar heen per trein zijn gebracht uit Zuid-Rus land, waar zij ontleend werden aan de Rus sische troepenmassa, wélke bestemd was voor Saloniki, doch welke .daarheen niet kon gaan, daar Roemenië neutraal bleef. Bere kend is, dat de Russische soldaten 8600 K.M. over land en daarna over zee nog 16.500 K. M. hebben afgelegd en dat zij daarover ongeveer 3 maanden hebben gedaan. De Fransche bladen merken terecht op, dat deze troepenzending geen troepen-versterking be- teekent en geen strategisch belang heeft, maar enkel moet worden beschouwd als een betooging van Rusland voor de eensgezind heid der bondgenooten. Aan het Italiaansch-Oostenrijksche front zijn de Oostenrijkers er weer in geslaagd een steunpunt op den Col di Lana, welke zij ver- lorep, te heroveren de Italianen gewagen weer van slecht weder. De Turken wisten thans in den Kaukasus tegenover de Rus sen krachtigen tegenstand te bieden, zoodat de Russen niet verder konden komen. In Turkije moeten de lichtingen 1918 en '19 (jongelieden van 17 en 18 jaar) onder de wa pens geroepen zijn. Koning George van En geland heeft naar aanleiding van den ver jaardag van de landing den gouverneur-ge neraal van Australië en aan dien van Nieuw- Zeeland telegrafisch een hulde aan de nage dachtenis van de helden, die op Gallipoli zijn.gevallen, gebracht. Omdat Paschen en Sint Joris (Russische feestdag) op één dag vallen, hebben de Engelsche Koning en de Russische Tsaar telegrammen vol vertrouwen gewisseld. Drie Zeppelins en een Duitsche vliegma chine zijn boven Engeland verschenen. Tien Duitsche vliegmachines deden een aanval op het eiland Oesel (vóór de Golf van Riga). v Fransche vliegtuig-eskaders hebben bommen geworpen op verschillende door de Duit- schers bezette plaatsen achter het Westelijk front. En ook de zeekust van België is ge bombardeerd, niet slechts echter door vlieg- utigen, maar daarna ook door de kanonnen van Engelsche schepen. Het Nederlandsche stoomschip „Berkel- strooin" is door het kanonvuur van twee Duitsche onderzeeërs gisteren in de Noord zee tot zinken gebracht. Aan een „vergis sing" valt hier niet meer te denken. Immers de Duitschers hebben de scheepspapieren na gezien en daarna de bemanning 15 minuten lijd gegeven het schip te verlaten. De beman ning werd door een Engelsch schip naar Londen gebracht. De lading bestond uit karton, cacao en visch. Ook de Engelsche mail was aan boord. Het schip mat 366 En gelsche ton. Een Duitsch onderzeeër is in de Noordzee door Engelsche scheepskanonnen tot zinken gebracht, naar de bemanning van het Neder landsche stoomschip „Soerakarta" meldt. Voorts zijn getorpilleerd: de Engelsche stoomschepen „Feliciana" (4300 ton), „Tre- gantle" (4100 ton), „Parisiana" (3000 ton), „Cairngowan" (4000 ton), de bark „Chana- ral (2400 ton), het haliaansche stoomschip „Jozef Agost Foherczes" (2700 ton) en het Noorsche stoomschip „Aud" (1100 ton). Het Deensche blad „Politiken" constateert, dat in den loop van den oorlog in het geheel 43 Deensche schepen, totaal 35,903 netto ton metende, tot een waarde van 11V? milüoen kronen (1 kroon 67 cents) zijn vergaan. KORTE BERICHTEN. Oud-minister van oorlog in Frankrijk, Gallieni is geopereerd. Zijn toestand moeit be- vredigand zijn. Twintig Duitsche vliegmachinees heb ben een Russisch, vliegstation op het eiland Oesel, voor de golf van Riga, gebombardeerd. De Amerikaansche automobielkooing- vredes-propagandist de heer Henry Ford is in de Senaat gekozen. In politieke kringen schijnt men zich ongerust te maken over zijn populariteit Drie Zeppelins hebben vannacht de En gelsche Ooskust gebombardeerd. De Oostenrijkers hebben wederom een steunpunt op de Col di Lani bezet. De firma Krupp gaat nieuwe fabrieken bouwen te Maagdenburg. Zeebrugge en andere plaatsen aan de Belgische kust zijn gisteren zeer heftig be schoten door Engelsche oorlogsschepen, na dat eerst een vliegeraanval had plaats gehad. Bij de Duitsche troepen zijn thans ook stalen helmen in gebruik. De jongste zoon van den Canadeeschen minister van marine is gesneuveld. Na 10 maanden oorlogvoeren hebben de Italianen 780 vierkante mijl Oostenrijksch gebied, waarop 70.000 Ltalianen wonen, be zet Een Chineesch troepen-transportschip waarop zich 1000 man bevonden is door een kruiser in den grond gevaren. Er konden slechts 30 man gered worden. In een Fransche munitiefabriek te Bor deaux heeft een ontploffing plaats gehad, er zijn 20 dooden. Een Duitsche vliegmachine is boven Dover geweest doch heeft geen bommen kun nen werpen. BINNENLAND. Gemengd nieuws. BROODVOORZIENING. Het hoofdbestuur van den Algem. Neder 1. Bond van arbeiders(sters) in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkerijbedrijf heeft aan patroons en fabrikanten in het bakkers bedrijf verzocht: lo. Alle werklieden, die de afgeloopen we ken in hun dienst waren, hetzij als vaste of als los-vaste arbeiders, ook in de komende weken in dienst te houden en hun het volle, vastgestelde weekloon te blijven doorbetalen, ook indien er een aantal uren per week min der mocht worden gewerkt. 2o. De broodbezorgers, die volledig of gedeeltelijk óp provisie loopen, voor den tijd dat de regeeringsmaatregel zal gelden, het normale loon uit te betalen, ongeacht of de verkoop gelijk is gebleven of eenigszins ge daald is. Onder hd: normale loon zou het hoofdbestuur willen verstaan, datgene wat in de week van 915 April ten volle is uitbe taald. 1 BROOD NAAR BELGIë. In antwbord op vragen van het Kamerlid juten hetlt de Mmisier van Landbouw mee gedeeld, dat het hem bekend is, dat eiken dag eenige honderdduizenden wittebrooden over onze grenzen gaan om daarmede een deel der bevolking van België van voedsel te voorzien, dat hij het vooralsnog niet nood zakelijk heeft geoordeeld, den uitvoer van brood voor een deel der bevolking van Bel gië stop te zetten en dat door het verbod om wittebrood te mogen bakken van 24 dezer af alleen bruinbrood naar België zal kunnen worden uitgevoerd. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Het Nederl. Landbouw Weekblad bevat een kort verslag van een vergadering van het dagelijksch bestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, waarin de voorzit ter meedeelde, dat die vergadering spoedei- scnend was belegd in hoofdzaak naar aanlei ding van een brief van het Nederl. Land- bouw-Comité, waarbij werd verzocht een lid te willen aanwijzen in een door het comité gevormde commissie, welke zal worden uit- genoodigd zich te belasten met het onder zoek naar de beste wijze waarop het door het Ned. Landbouw-Comité saamgebrachte Watersnoodfonds zal kunnen worden besteed ten behoeve van diegenen onder de door den watersnood getroffen landbouwers, die niet rechtstreeks door de Algemeene Watersnood commissie worden geholpen. Na verder te hebben meegedeeld, dat, toen het dagelijksch bestuur het initiatief had ge nomen om te trachten een regeling voor het éredietwezen in het watersnoodgebied te scheppen, onmiddellijk aan het Nederl'. Land- bouwcomité werd verzocht zooveel mogelijk in die richting samen te werken en toezeg ging daarvoor onmiddellijk ontvangen werd, sprak de voorzitter er zijn bevreemding over uit, dat, zonder nader overleg met het dage lijksch bestuur, reeds is overgegaan niet al leen Ut de samenstelling van een commissie daarvoor, 'maar dat bovendien slechts één plaats der Holl. Maatschappij voor Land bouw in de commissie wera aangeboden. Besloten werd, het Nederl. Landbouwco- mité te berichten, dat op medewerking van de Maatschappij alsnog zal kunnen worden gerekend, wanneer ten minste twee vertegen woordigers der maatschappij in de commis sie zitting zullen nemen. PROF. SALTET OVER HET BRUIN BROOD. 't „Alg. Hbld." heeft de meening gevraagd van prof. Saltet over de voedingswaarde van bruin brood. De hoogleeraar in de gezondheidsleer be vestigde, dat het bruine brood een uitstekend voedingsmiddel is. Het is wel moeilijker verteerbaar dan het wittebrood. Maar dat is ook een zeer ver fijnd voedingsmiddel. De hoogleeraar citeer de prof. Rüpner, hoogleeraar in de physiolo- gie aan de universiteit te Berlijn, door hem een eerste autoriteit genoemd, deze schrijft, dat van wittebrood, gebakken van de fijnste bloem van 4 pet. voor menschelijk voedsel verloren gaat; van 't gedeeltelijk gebuilde gaat 6.7 pet. verloren en van het ongebuilde brood dat gebakken is van de geheele tarwe korrel 12 pet. Prof. S. vindt, dat de Regeering groot ge lijk heeft om, wanneer zuinigheid geboden is, ons te noodzaken de geheele tarwekorrel te verorberen en niet een gedeelte daarvan aan het vee te voeren. Zelfs van de zemelen is een groot gedeelte geschikt als menschelijk voedsel. Van het eiwit gebruiken wij 61 pet., van de droge zelfstandigheid 31 pet. en van de koolhydrten 26 U pet. Ik zie dan ook in het gebruik van het ongebuilde brood niet het minste gevaar voor de volksgezondheid. VOORWAARDEN voor den verkoop van één of meer stieren door de Vereeniging tot Ontwikkeling van dén Landbouw in Hollands Noorderkwartier, op de Centrale Stierenkeuring van 28 April 1916 te Alkmaar, 's middags 12 uur: De verkoop geschiedt onder de navolgen de voorwaarden, waaraan de kooper geacht wordt gebonden te zijn, zonder zich te kunnen beroepen op eenig misverstand omtrent de uitlegging, welke geheel ter beoordeeling blijft aan de Vereeniging verkoopster. De verkoop geschiedt a contant zonder op geld. Wanneer de koopprijs niet binnen een uur na de gunning mocht zijn voldaan, zal het gekochte voor rekening en risico van den kooper worden herveild. In geval van meerde re opbrengst zal hij daarvan geen voordeel genieten, terwijl bij mindere opbrengst dat mindere op hem zal kunnen worden verhaald. E>e gunning wordt door het Bestuur voor behouden Dadelijk na de gunning staat het gekochte dier voor rekening en risico des koopers, die het mag vervoeren dan nadat de koopprijs is voldaan en hij zich schriftelijk heeft verbon den zich aan het hieronder volgende te onder werpen. Ind'ien de koop is geschied voor meer dan één persoon, voor gezamenlijke rekening, zal ieder hoofdzakelijk tegenover de Vereeniging verbonden zijn, zoowel wat de betaling als de naleving der gestelde voorwaarden be treft De kooper is verplicht den stier gedurende ten minste dlrie achtereenvolgende jaren ter dekking beschikbaar te stellen in de provincie Noordholland, tegen een dekgeki van tien hoogste tien gulden. Het aantal koeien, dat telken jare bij dien stier moet worden toegelaten, kan door het Bestuur, in overleg met den eigenaar, worden bepaald, terwijl eventueele nadere bepalingen omtrent het gebruik van 'den stier alleen met goedkeuring van het Bestuur kunnen worden gemaakt. De kooper is verplicht een register aan te leggen en behoorlijk bij te houden, waarin geregeld aanteekening wordt gedaan van alle door den stier gedekte koeien, met vermel ding van den datum der dekking en het merk en het nummer, waarvan de koe blijkens door hemzelf of zijn personeel uitgeoefende controle tijdens de dekking voorzien was. Dit register moet op aanvrage aan het Be stuur ter inzage worden verstrekt ten behoe ve vaiï "de controle op de 'behoorlijke invul ling of voor het maken van een afschrift. Indien de kooper het wenschelijk acht den stier binnen drie jaren van de hand te doen, of in latere jaren de eigenaar zich van den Bestuur, als het de redenen van genoegzaam gewicht acht, daarvoor toestemming verlee- nen, mits de stier binnen het boven omschre ven gebied ter dekking beschikbaar blijft en de nieuwe eigenaar zich tegenover de Veree niging schriftelijk tot hetzelfde verbindt, waartoe de eerste kooper zich heeft verbon den. Mocht de stier naar het oordeel van den kooper en van het Bestuur niet meer voor de fokkerij geschikt zijn, dan is de kooper, na bekomen toestemming van het Bestuur, ge rechtigd hem voor de slachtbank te verkoo- pen. Indien na afloop van den dektijd in 1918 of in latre jar en de eigenaar zich van den stier we£scht te ontdoen, doch volgens het oordeel van het Bestuur de fokwaarde nog van dien aard is, dat het wenschelijk wordt geacht hem voor de fokkerij te behouden, is de eigenaar verplicht óf hem te houden tot op den dag der volgende Centrale Stieren keuring in Noord-Holland en hem aldaar 's morgens tegen vergoeding der slachtwaar- de aan de Vereeniging te leveren óf hem te verkocpen aan een persoon of een organi satie, die zich tegenover de Vereeniging ver bindt, den stier binnen het boven aangege ven gebied ter dekking beschikbaar te stellen en betreffende eventuëelen verkoop, ook voor volgende jaren, dezelfde verplichting op zich neemt als in deze alinea voor den eigenaar is omschreven. De slachtwaarde zal worden oepaald, zoodra de eigenaar den wehsch tot verkoop aan liet Bestuur te kennen geeft, door drie deskundigen, waarvan één dooi den eigenaar, één door het Bestuur en één door deze twee te zamen zal worden aange wezen. Indien die twee deskundigen het niet eens kunnen worden, zal de benoeming van een derde deskundige door den Kantonrech ter te Alkmaar geschieden. Mocht de kooper één of meer zijner ver plichtingen niet nakomen, zonder dat hij daarvoor toestemming van het Bestuur heeft bekomen, dan zal \hij aan de Vereeniging een boete verschuldigd zijn, welke door het Be stuur zal worden bepaald, doch niet hooger zal mogen zijn dan twee duizend gulden 2Ö00, HET VEEHOUDERSBEDRIJF. De heer J. Nijpels, te Maastricht, schrijft in de „Veldbode" onder meer: Zou Engeland ons niet den invoer toe staan van de voor onzen tegenwoordigen veestapel absoluut noodzakelijke hoeveelheid veevoeder, dan is er geen andere uitkomst mogeujk, dan dat Nederland zijn veestapel vermindert en dus zijn overtollig vee ver- Koopt. Wat in dit geval wil zeggen: een aan zienlijk deel van zijn veestapel over de Oos telijke grens werpt, waar men het nu, omdat de weideiijd begint, met open armen zal ont- vangen. Het lijkt ons dan ook onvermijdelijk, dat onze minister van landbouw binnen zeer korten tijd zal komen te staan voor diep in het veehoudersbedrijf ingrijpende besluiten, welke afhankelijk zullen zijn van door d Engelsche regeering inzake onzen aanvoer van veevoeder te nemen beslssingen. De re geling, welke aan het departement van land bouw inzake een rundvleeschvoorziening van de binnenlandsche markt in samenhang met den export (zooals wij reeds voor het var1 kensvleesch kennen) in voorbereiding, is, is een wijziging, dat men aan dit departement deze kwestie reeds ernstig onder de oogèn heeft gezien, terwijl men zich daar natuurlijk volkomen bewust is van het feit, dat de toe stand, waarin wij, wat de veevoeding betreft de laatste maanden in ons land hebben ver keerd, niet kan worden bestendigd. Wij mogen het er niet op laten aankomen, den volgenden winter te zullen staan voor dezelfde en waarschijnlijk zelfs voor nog grootere moeilijkheden dan onze veehouders l>e Uurgeineeater vau Alkmaar l>réugt ter kemila vau belauglieb- benden, dat de ultbelallug der ver goedingen, loopeude over liet HJd- vitk van 10 tot eu met 35 April zal plaats liebben teu Stadhulze op Woensdag 30 April a.s., voor zooveel de L AS1) W EEK en den LAK UtflOKU betreft van 10—11 nar en voor zooveel de MILITIE aan gaat van 1113 uur. Alkmaar, 20 April 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPINO. Zuiderzee-Bokking. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt hierbij ter algemeene kennis, dat met ingang van WOENSDAG 26 APRIL a.s., 's voormiddags 9 uur, UITSLUI TEND AAN DE VISCHMARKT ZUIDER ZEE-BOKKING zal worden BESCHIK BAAR GESTELD, tegen de navolgende prij zen: v ZACHTE BOKKING: 6 a 10 cent, en HARDE BOKKING5 k 10 cent. Aan denzelfden persoon of ten behoeve van hetzelfde gezin zullen per dag niet meer worden afgegeven dan 24 STUKS. De ver koop zal alleen plaats hebben aan ingezete nen dezer gemeente. Alkmaar, 25 April 1916. De Burgemeester voornoemd, RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt ter kennis van belanghebben den, dat de OPKOMST IN WERKEL1JKEN DIENST voor MILIT1EPLICHT1GEN in het tijdvak van 15 Mei a.s., TOT NADER IE J3EPALEN TIJDVAK WORDT UITGE STELD. Alkmaar, 25 April 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks Directe Belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: HET KOHIER DER PERSONEELE BELASTING No. 2, VOOR HET DIENSTJAAR 1916, executoir verklaard door den Directeur der Directe Belastingen in Noord-Holland te Amsterdam,, den 21 April 1916; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welken daartegen bezwaarschriften kun nen worden ingediend. Alkmaar, den 25 April 1916. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. thans hebben moeten doorworstelen. Terwijl het voor een vakman geen toelichting behoeft dat nu weldra de tijd zal zijn aangebroken om ons van ons overtollig vee te ontdoen, omdat de opbrengsten van den verkoop van het melkvee uit de ondergeloopen polders voldoende bewezen hebben, hoe enorm de behoefte aan dit vee in Duitschland op dit oogenblik is en omdat vaststaat, dat men dit voorjaar ginds elk kwantum zal aankoopen. DE WATERSNOOD. In een artikel over den tuinbouw in het overstroomde gebied komt de rijkstuinbouw- leeraar te Hoorn, de heer N. Nobel, in „De Tuinbouw" tot de conclusie, dat er voor en kele gewassen nog wel kans op een redelij ken oogst bestaat. Vooral komen in aanmer king erwten, tuinboonen, kool- en raapge- wassen en roode bieten, terwijl het zaaien van spinazie niet bepaald af te raden is. Met het oog op het lagere zoutgehalte van den bovengrond, verdient het wel aanbeve ling niet diep te zaaien en te planten. EEN ONAANGENAME ONTMOE TING. Twee Engelsche heer^n en vier dames, te Den Bosch op de „Concordia 2" gestapt, maakten Vrijdag in de buurt van het fort „Stanfries" verdacht gebruik van een kiek- toestel. Tijdens het schutten aldaar legden de militairen beslag op toestel en kaarten en gelastten overbrenging van het gezelschap met de boot naar Arnhem. (Hbld.). ALKMAARSC mmi

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1