DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. So. 98 Honderd en achttiende jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Y. Boek- en Handelsdrukkerii v.b. HERlfls. COSTER 4 ZOON, Yoordam C 9. Telefnr. 3. WOENSDAG 26 APRIL ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 26 April. Op de Noordzee heeft gistermorgen om streeks half vijf een kleine schermutseling plaats gehad tusschen een Duitsch eskader van slagscnepen, vergezeld van lichte krui sers en verschillende torpedojagers, dat volgens de Lngeiscne berichten de open stad Lowestoft gedurende 20 minuten heeft be schoten en door een Engelsch eskader van licnte kruisers en topedobootjagers op de vlucht is gejaagd, 'iwee Bntsche kruisers werden op niet belangrijke plaatsen getrof fen, een torpedojager kreeg een treffer in de machinekamer. Van de Duitsche verliezen is niets bekend, terwijl ook de Duitsche lezing nog ontbreekt. De vliegtuigen zijn, dank zij de weersge steldheid, druk in actie. Ook Zeppelins en watervliegtuigen van beide kanten namen aan het gevecht bij Lowestoft deel. Bij Ver dun en in Vlaanderen zijn ze geducht in de weer. Een Fransch vliegtuig moest op Wal cheren landen. Het werd geïnterneerd, even als de beide inzittenden. Getorpilleerd werd het Engelsche stoom schip „Ross" (2700 ton). Van geen der oorlogsterreinen kwam iets nieuws. Ook over het Amerikaansch-Duitsche geschil is niets anders te melden, dan dat de stemmen in Duitschland om het niet tot het uiterste te drijven, en de beslissing te nemen, welke Duitschland's vijanden de grootste ontgoocheling zou veroorzaken, toenemen. De Engelsche minister-president heeft er gisteren de aandacht van den voorzitter van het Lagerhuis op gevestigd, dat er vreemde lingen in de zaal waren. Geen Duitschers of Turken natuurlijk, maar niet-parlementsle- den. Zulke „vreemdelingen" zijn er dage lijks in het Lagerhuis en in elke volksverte genwoordiging zoowel de journalisten en de gewone tribuneklanten als de nieuwsgie rigen, die voor een enkel keertje eens een kijkje komen nemen. De heer Asquith ves tigde gisteren dan ook alleen de aandacht van den voorzitter op de aanwezigheid van niet-leden, omdat hij het publiek en de pers weg wilde hebben, (exclude all strangers), omdat hij een comité-generaal wenschte en de oude reglementen van het oude Huis be palen, dat indien 's voorzitters opmerkzaam heid aldus op de publieke en de perstribune wordt geleid, deze onmiddellijk een voorstel in stemming moet brengen, waarbij alle vreemdelingen wordt voorgeschreven zich terug te trekken. De voorzitter deed dat voorstel, enkele leden hadden bezwaren, maar tenslotte werd het met algemeene stem men aangenomen, waarop het publiek en de pers het gebouw verlieten. Het persbureau heeft een mededeeling uit gegeven, waarin wordt verteld, wat de heer Asquith in het Lager- en lord Crew in het Hoogerhuis heeft gezegd. De resultaten der recruteering voldeden sedert Augustus niet aan de eischen voor de ontwikkeling van En- geland's militaire kracht Om hierin verande ring te brengen heeft de regeering het vol- negde besloten: le. den dienst van de manschappen wier diensttijd is verstreken, tot het einde van den oorlog te verlengen. 2e. de territoriale troepen daarheen te zen den, waar zij noodig zijn. 3e. de vrijgestelde mannen, zoodra hun certificaat van vrijstelling zal zijn verloopen, dienstplichtig te maken Verder had de regeering besloten1: le. jongelieden, die op 15 Augustus nog niet 18 jaar waren, onmiddéllijk dienstplich tig te maken, als zij dien leeftijd hebben be reikt. 2e. onmiddellijk pogingen in het werk te stellen om door aanwerving van niet-inge- schreven gehuwde mannen de noodige solda ten te verkrijgen. 3e. wanneer op 27 Mei a.s. niet 50.000 van deze mannen zijn geworven, verzoekt de re geering onmiddellijk te worden gemachtigd dwangmaatregelen te nemen. 4e. wanneer in een der weken na 27 Mei geen 15.000 man zijn ingeschreven, zal dén zelfden weg worden gevolgd. 5e. de bepalingen onder ten 3e en ten 4e genoemd, blijven van kracht tot 200.000 van deze niet-ingeschreven gehuwde mannen zul len zijn geworven. Vervolgens behandelde de heer Asquith de kwestie om de ingeschreven mannen te steu nen bij de vervulling hunner maatschappelij ke verplichtingen. Aan het debat namen 16 afgevaardigden deel. Heden zou op dezelfde wijze worden vergaderd. Met bewonderenswaardige vrijmoedigheid heeft de regeering in het Lagerhuis laten we ten, dat er ernstige ongeregeldheden te Du blin zijn voorgevallen, dat het postkantoor bestormd werd en de telegraafdraden door gesneden werden, dat men, dank zij de aan gekomen militaire versterkingen, thans den toestand beheerscht en dat er ongeveer twaalf slachtoffers zijn, onder wie vier of vijf solda ten. Uit de Engelsche bladen blijkt, dat er Zondagavond een aanslag beproefd is op een pleiziertrein, er waren telegraafpalen op het spoor gelegd en spoorstaven opgebroken Een ander bericht leert, dat de politie van een stad in Ierland waarschuwde tegen het verkoopen en het tentoonstellen van oproeri ge of anti-recruteeringsbladen. Voorts wordt er in de bladen veel gesproken over Sir Ro ger Casement, een politieke avonturier, die verleden jaar beweerde, dat de Britsche ge zant hem uit den weg heeft willen ruimen, die thans getracht zou hebben Iersche krijgs gevangenen over te halen in het Duitsche le ger tegen de Engelschen mee te vechten en die thans naar Londen is vervoerd, waar hem waarschijnlijk de zwaarste straf wacht. Geheel rustig is het in Ierland niet, maar veel te beteekenen heeft de onrust evenmin, de regeering houdt het heft deugdelijk in handen en de revolutionnaire vereeniging „Sinn Fein"' heeft weinig in te brengen en geniet geen steun bij de meerderheid der Ieren. - ARBEIDERSCONGRES. In Newcastle aan de Tyne heeft een con gres plaats gehad van de Engelsche onafhan kelijke arbeiderspartij. De Maandag werd ge heel in beslag genomen door redevoeringen tegen den oorlog. Het parlementslid, de heer Jowett, zeidè als voorzitter in zijn openings rede, dat het zeer onwaarschijnlijk was den oorlog door vechten ten einde te brengen De spreker hekelde de regeering die haar verantwoordelijkheid van het eene operatie- veld tot het andere moest uitbreiden en tot allerlei dwangmaatregelen haar toevlucht nam om menschen te krijgen. De voorzitter diende een motie in, die be helsde, dat het congres de pogingen van so cialistische kameraden in alle oorlogvoeren de landen, die van hun regeeringen trachtten te vernemen op welke voorwaarden zij vrede wilden sluiten, met hartelijke instemming be groette, en er op aandrong, dat de leden van de partij bij de regeering zouden aan houden, opdat zij zich bereid zou verklaren door onderhandelingen den vrede te verzeke ren. De heer Clifford Allen oordeelde het te genwoordige tijdstip geschikt om den vrede tot stand te brengen, terwijl de heer Baynes verklaarde, geen vrede tot eiken prijs te wil len. De motie werd aangenomen. Een andere motie, die tot strekking had de houding van twee partijgen ooten, die in het Lagerhuis vóór de dienstplicht hadden ge stemd, af te keuren, werd na discussie inge trokken. Het Parlementslid, de heer Snowden, ver klaarde, dat de nieuwe diensitplichtvoorstel- len in het Lagerhuis misschien op nog ster ker verzet zouden stuiten dan de vorige. DE „BERKELSTROOM". De Londensche berichtgever van het Hblid. seinde nóg, dat de „Berkelstroom" een lading had van stroocarton en een klein percentage levensmiddelen. Verdér seinde hij, dat daar één boot van de „Berkelstroom" langen tijd naast de duik boot had gelegjen en door het botsen bescha digd was, de gezagvoerder opmerkte, dat het voor de bemanning te erg was om in zulk een boot te worden achtergelaten: De Duitsche commandant antwoordde toen: „Dat is be lachelijk. Wij hebben in Duitschland geen vrienden en geen medelijden. Elk schip dat goederen naar Engeland brengt zal in den grond worden geboord." Toen verscheen een tweede duikboot en werden aan boord van de „Berkelstroom" bommen geplaatst, die het schip vernietigden. De bemanning telde, met inbegrip van ka pitein, 24 koppen. Zij bevond zich in drie booten en werd te elf uur door een Engelsch schip opgepikt en naar een plaats van de Ooskust gebracht. Allien zijn nu veilig en wel te Londen. Het schip had ook eenige zakken mail aan boord. De bemanning is verontwaar digd over de behandeling van de Duitschers ondervonden. DE „COLOMBIA". Men meldt ons uit IJmuiden: Het stoomschip „Colombia" van de Kon West-Ind. Maildienst, dat voor eenige weken op de reis van Baltimore naar Amsterdam, nabij den Galloper op een mijn gestooten was, doch nog de Theems kon binnenkomen, heeft aldaar voorioopige reparatie onder gaan. De „Colombia" zette de reis onder eigen stoom voort en kwam gisteravond in IJmui den aan. ONZE MILITAIRE VLIEGERS Te ongeveer 1 uur gistermiddag landde aan het strand te Huisduinen de tweedekker L. A. 25, bemand met den reserve-2e-luite- nant-vlieger P. M. van Wulfften Palthe en den reserve-2e-luit.-waarnemer Drost, ko mende van Soesterberg. Bij de opstijging geraakten de wielen in het mulle zand, waar door het vliegtuig kantelde. Bij een her nieuwde poging tot opstijging sloeg het vliegtuig door den druk van het water op de wielen met den kop voorover in het zand, waardoor het schroefblad brak en de motor eenige geringe schade beliep. De beide inzit tenden bleven ongedeerd. De tweedekker, die begrijpelijkerwijze veel bekijks had, is on der militaire bewaking gesteld. Het vliegtuig, dat door de Nederlandsche Regeering van de Duitsche was aangekocht, zal door een van Soesterberg opgeroepen monteur worden gedemonteerd en naar Soes terberg worden vervoerd. De vliegers maak ten de reis in vijf kwartier en bereikten een hoogte van 3000 M. ONZE SOLDATEN TIJDENS DE PAASCHDAGEN. Uit Leiden waren heel wat soldaten tij dens de Faasclidagen ontsnapt. De meesten werden gearresteerd door politie uit ver schillende plaatsen en weer teruggevoerd. In Haarlem en zooveel meer steden hadden veel militairen "zich zelve maar vrij gegeven. Het Hbld. schrijft: In het vooruitzicht, dat het voor de Hol- landsche Jantjes te Harderwijk een vervelen de Paschen zou worden, nu zij wegens het niet krijgen van verlof» niet mochten weg gaan, kwam het vrouweüjk geslacht tot hen, en zoo zag men in de Paasch dagen menige teederé ontmoeting aan het station. Doch eenige militairen hadden er iets an ders op bedacht. Door een sergeant was een groote boottocht naar Amsterdam op touw gezet. De impressario verspreidde circulai res met inteekenbiljetten en spoedig waren er een paar honderd liefhebbers voor dit uit stapje te vinden. Een motorboot uit Amster dam, daarvoor gehuurd, kwam Zaterdag avond de haven binnen en juist was men be zig aan het opladen van den noodigen mond voorraad en ettelijke vaatjes bier, toen het mi litair gezag voor een en ander een stokje stak, omdat zulk een uittocht, al was het dan niet met den trein, in strijd werd geacht met het verbod van den Opperbevelhebber. Den kapitein van de boot werd aangeraden, maar weer spoedig heelemaal alleen terug te va ren, daar het niet zou gaan. Begrijpend, dat het zelfs op Paschen, met het militair gezag slecht- eieren eten is, koos hij dan ook maar, hoewel na veel sputteren, het ruime sop. Te Naarden werd op Zaterdagavond te 12 uur in een der kazernes contra-appèl ge houden. Toen ontbraken drie militairen. Des morgens vroeg bij het eerste appèl bleken er 200 afwezig te zijn zonder verlof. Dit wa ren allen jonge mannen, behoorende tot den landstorm. UIT DEN HELDER. In den Helder waren met de Paasch dagen voor het verlaten der Stelling geen bijzonde re maatregelen getroffen. Aan 50 pet. van de bezetting was toegestaan vanaf 5 uur 's mor gens tot 's avonds 11 uur de Stelling te verla ten, evenwel zonder gebruikmaking van den trein. Nu hadden velen voor den 23en en 24en April verlof. Een groot aantal van hen ver lieten des morgens om Wt uur den Helder, vertrokken om 5 uur weer van Amsterdam, waardoor zij om IIV2 uur des avonds in den Heider arriveerden, om er den volgenden morgen om 4J4 uur weer uit te vertrekken. Hierdoor hadden zij aan de order voldaan, doch daardoor 12 uur extra op de boot geze ten. Velen bleven dan ook zonder terug te keeren Zondag en Maandag weg. Een groot aantal straffen is hiervan het gevolg geweest. Bij één compagnie werd 260 dagen uitge deeld. BINNENLAND. ZOMERTIJD. De Vereeniging Nederiandsch Congres voor Openbare Gezondheidsregeling (Ge zondheidscongres), gevestigd te 's-Gravenha- ge, heeft met betrekking tot het ingediende wetsontwerp tot vervroeging van den wette lijken tijd een adres tot de 1 weede Kamer ge richt, waarin met den meesten aandrang wordt verzocht, om, met het oog op de groo te volksbelangen, welke daardoor zullen worden gebaat, tot aanneming te besluiten. Dr. KUYPER TE BOEDAPEST. Naar aanleiding van het bezoek van dr. Kuyper aan Boedapest schrijft de „Pester Lloyd": „Het werk van barmhartigheid, waaraan zijn familieleden zich in Hongarije wijden, is een bewijs, dat de vriendschappelijke gevoe lens, door dr. Kuyper jaren geleden in een boek over Hongarije geuit, nog steeds dezelf de zijn gebleven. Ook de reis naar Boedapest bewijst dit. Het Hongaarsche volk heet den sympathieken Nederlandschen staatsman wel kom. Het is een feit van groote beteekenis, dat de politicus, die ondanks zijn hoogen leeftijd nog zooveel presteert, zijn vaderland in zulke moeilijke tijden voor eenigen tijd heeft kunnen verlaten. Hij doet dit in het bewustzijn, dat hij in de jaren van zijn werk zaamheid als minister-president van 1901 1905 niets verzuimd heeft om het vrije en fiere Holland krachtig te maken." Het blad „Vilag" wijdt een feuilleton aan dr. Kuyper. Gemengd nieuws. DE WATERSNOOD. Uit Anna Paulównauolder. Daar de betonfundeering voor de groote Dieselmo tor, bij de Van Ewijcksluis voldoende bleek te zijn, is dit gemaal sinds 19 April in wer king gesteld. Het heeft dag en nacht doorge werkt en de uitmaling dermate bespoedigd, dat de peilschaal te Kleine Sluis heden 82 c.M. onder A.P. aanwees. De Oostpolder ligt 1 60 A.P. Verschillende wegen, zooals de Kneesweg, de Neerweg en de Middelweg zijn reeds geheel of gedeeltelijk begaanbaar. Op enkele plaatsen langs den Kerkweg en in het zuiden van den polder bij den Zijperboezem komen gedeelten van het land droog. De hulpdijk in den doorbraak heeft over een aan zienlijke lengte reeds de hoogte van 3 M. bereikt. De herstelde dijk zal 1 M. hooger worden opgetrokken dan hij vroeger was; hij zal ook aanzienlijk worden verbreed. UIT ST. PANCRAS. De lidmaten der Ned. Herv. Gemeente al hier hebben Ds. Vlasblom als bewijs van er kentelijkheid wegens 't bedanken voor 't be roep naar Vriezenveen (O.) 250 geschon ken wat geheel door vrijwillige bijdragen is verkregen. UIT KOEDIJK. Bij de hedenmiddag gehouden aanbeste ding van het bouwen van aanbouwen met privaten en urinoir bij de Openbare Lagere School alhier, schreven in de volgende hee- ren: K. Wester, St Pancras, gem. Koedijk, voor 3975; P Voorman, Schagen, voor 3960; P. Oostwouder, Koedijk, voor 3950; P. Grootes-Bijpost, Bergen, voor 3900; Jb. Groot, Koedijk, voor 3850. UIT HEILOO. Gisteravond vergaderde in het lokaal van den neer ij. Bioxxer de Liberate Kies- vereemging „Vrijheid door orde", onder voorzitterschap' van den heer jhr. uir. P. van roreest. Van den heer E. C. H. Chr. Bruins was een sarrijven ingekomen, waarin werd mede gedeeld, dat dezelfde motieven, die den heer ds. D hileris de Haan hadden genoopt het vice-voorzmersctiap neer te leggen, hem be letten deze functie te aanvaarden. In verband met dit schrijven deelde de voorzitter mede, dat drukke, veelzijdige werkzaamheden het hem onmogelijk maaiden geregeld de verga deringen te leiden, weshaive hij het beter vond zijn betrekking neer te leggen. Op voor stel van den heer D. Jb. Ruijter werd de heer Van Foreest bij acclamatie tot eere-voorzitter benoemd. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer Bruins, die thans deze benoeming aannam, tot commissaris de heer G. Vrij burg, die deze functie eveneens aanvaardde Inzake de a.s. Staten-verkiezingen werd als nog een afwachtende houding aangenomen. UIT OUDE NIEDORP. Voor de vacante betrekking van onderwij zeres te Zijdewind hebben zich 5 sollicitan ten aangemeld. UIT WIERINGERWAARD. Het zal nu met lang meer duren of we kunnen ook van uit deze gemeente de Anna Paulowna-polder weer ingaan. De coupure is ruim gemaakt. De stand van het water was Dinsdagavond 87 c.M. beneden A.P. Bij de drie molens, wat wel bijna 't laagst is gele gen, stond nog ongeveer 15 c.M. water op den weg. Verderop van af den Zwinweg tot aan de Kleine Sluis is de Kerkweg droog. Zonder pas van den heer burgemeester van Anna .Paulowna wordt echter aan niemand toegang verleend tot het Oostdeel. UIT BERGEN. Voor het acte-examen L. O slaagden gisteren de dames M. A. E. Starmans, J. W. M. Veer, J. M. Verduin en E. M. van 't Westenole. allen van hier. UIT ANNA PAULOWNA. De heer Ds. O. J. Reinders, van hier, heeft bedankt voor de beroepen der Herv. Kerken van De Rijp en van Purmerend. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De heer Dr W. G. Harrenstein, van hier, heeft bedankt voor het beroep der Ge- ref. Kerk te Brielle. UIT HENSBROEK. De heer C. Leek, thans onder de wapenen, is in het militaire hospitaal te Amersfoort aan nekkramp overleden. In het lokaal van den heer Mantel gaf de gymnastiekvereeniging „U. d. I." alhier gisteravond een goed geslaagde uitvoering. De oefeningen aan brug en hoogrek getuig den van kracht en vlugheid der leden. Voor al was No. 8, knotsoefeningen, een mooi nummer. De adspiranten kweten zich ook zeer goed van hun taak en niet minder was dit het geval met de meisjesafdeeling, waar van vooral aan No. 11 „boogrijen" door de keurige uitvoering een welverdiend applaus ten deel viel. De groepen trpkken ieders aan dacht door de vlugheid, waarmede de mooie standen ten tooneele werden gebracht. Enkele goedgekozen voordrachten van den heer Visser uit Hoorn werden ter afwisse ling gegeven en tot slot een prachtig verlicht tableau, voorstellende „Geloof, Hoop en Liefde". De directeur der vereeniging, de heer J. Schotsman, verdient een woord van Hank voor de samenstelling van het programma, dat vlug werd afgewerkt en waarin het niet aan afwisseling ontbrak. Jammer dat hij geen verlof kon bekomen om zelf de uitvoering te leiden. UIT BERGEN. Gistermorgen om 11 uur had de tweede Raadsvergadering in dit jaar plaats. De notu len van ue zitting van 14 Februari werden goedgekeurd. De agenda was zeer overladen en bevatte de volgende punten lo. Vaststelling van het heffingsbesluit van den üooiüelijken omslag. 2o. Vaststelling eener verordening, rege lende het maYimnm aantal der te IBrlUIU vergunningen. 3o Besmit tot het heffen van begrafenis- recht. 4o. Het sluiten van 3 overeenkomsten: lste wegens het leggen en hebben van riolen enz. in de wegen aan de Heerlijkheid toebehoo- rende; 2de wegens het gebruiken van grond waarop de muziektent staat; 3de wegens electrische geleiding naar de waterleiding. 5o. Voorstellen van B. en W., om 40 per leerling als schoolgeld aan de Ambachts school te Alkmaar te betalen. 60. Bestek, teekening en begrooting Zie kenbarak. 7o. Missive van den Rijkstelefoonkantoor- houder te Bergen aan Zee. 80. Rapport van B. en W. inzake verzoek J. Oosterling, om verlichting en verharding van wegen. 9o. Voorstel van B. en W om een zesde leerkracht tijdelijk te benoemen. lOo. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener geldleening van 3000 voor den verbouw der Openbare Lagere School. 11 o. Verzoek oprichting van een Werke- loozenfonds. 12o. Benoeming geldophaler electrisch be drijf. 13o. Wijziging bedrijfsverordening elec trisch bedrijf. Bij al deze punten kwam nog een reeks van ingekomen stukken, zoodat de Raad voor deze zitting overladen was met werk. De zitting, die om 11 uur aanving, eindig de dan ook, met een half uur pauze, om 4 uur. De voorzitter deelde mede, dat op de In vorige vergadering door B. en W. verstrekte ontwerpen van de Raadsleden Veenhuijsen en Ba kus tegenvoorstellen waren ingekomen. B. en W. hebben hierop alle Raadlseden een beantwoording gezonden, waarin zij ver klaren, het ten zeerste op prijs te stellen, dat deze beide raadsleden de ontwerpen in ern stige studie hebben genomen en dat zij, waar die bemerkingen hiertegen de concept-ont werpen gegrond voorkwamen, getracht heb ben, daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. B. en W. boden den Raad dan ook een nieuwe heffingsregeling aan, waarbij van de in de lste klas vallenden geen 1.40, doch 1.20 zal worden geheven. De in de 2de klas vallenden zullen geen 2.80, doch 2 40 hebben te betalen, terwijl bovendien eenige hoogere aanslagen in het ontwerp zijn geplaatst. Iemand met 2500 inkomen zal nu niet 76.65, doch 65.69 hebben te beta len. Zoover als Schagen ging, welke regeling door de heeren Veenhuijsen en Baltus ge- wenscht werd, meenden B. en W. evenwel niet te moeten gaan. Waar B. en W. in haar concept-ontwerp in de hoogste klassen tot 4.7 pet meenden te moeten gaan, daar oordeelden zij thans, door de verlaging van het percentage in de lagere klassen, in de hoogere klassen niet meer dan 4.2 pet. te moeten nemen. Van de heeren Veenhuijsen en Baltus was een nader schrijven ingekomen, waarin zij verklaarden, met genoegen kennis te hebben genomen van de gewijzigde voorstellen van B. en W. Indien de Raad er toe kon besluiten om den aftrek voor het noodzakelijk levenson derhoud op buO te stellen, dan waren bei de heeren bereid, om de thans door B. en W. voorgestelde regeling te aanvaarden. De voorzitter hoopte, dat allen zich met het ontwerp van B. en W. zouden kunnen vereenigen en wees er op, dat B. en W. de progressie niet tot het uiterste hadden door gevoerd, om de kapitaalkrachtigen niet af te schrikken, zich in de gemeente te vestigen. Spr. stelde voor, om tot stemming over te gaan, doch de heer Veenhuijsen meende, dat eerst het voorstel van den heer Baltus en spreker, om den aftrek voor het noodzakelijk levensonderhoud van 500 op 600 te brengen, in stemming gebracht moest wor den. Wanneer dit niet werd aangenomen, dan gingen de heeren Baltus en spr. niet met het nieuwe ontwerp van B. en W. mee De voorzitter wees er op, dat dit voorstel niet van B. en W. kon uitgaan, doch dat deze er wel iets voor gevoelden, om voor het noodzakelijk levensonderhoud 600 te ne men, aangezien het wenschelijk was, om alles zooveel mogelijk overeenkomstig de rijksin- komstenbelasting te regelen. Spr. wees er op, dat de maximum-aftrek niet hooger dan 650 mag zijn, zoodat de kinderaftrek, in dien die op 25 bepaald wordt, niet voor meer dan 2 kinderen verleend mag worden. Nog bracht spr. naar voren, dat de heeren 3altus en Veenhuijsen den leeftijd voor de kin deraftrek op 18 jaar wenschten te stellen. De heer Bamaart oordeelde dien leeftijd te hoog. Spr. had een jongen in zijn dienst die niet beneden 20 cent per uur wenschte te wer ken. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1