8 Na lange Jaren FEUILLETON. booten worden de bakken met zand aange voerd van de baggermachine, die het zand ophaalt van een zandplaat op ongeveer twee derden van dien afstand Zeedi jk-W ier den ge legen. In dien dam, ten behoeve van de tram ge- legdl door het Oude Veer, is een groot gat ge- Blagen. Het herstel van den wegEwijcksluis- Kldne. Sluis maakt goede vorderingen. AANBESTEDING. Zaterdag had op het polderhuis te Kol- hom de aanbesteding plaats van de verhoo ging en verzwaring der dijken van den pol der Waard en Griet. Ingeschreven werd als volgt: T Waardpolder: D. Stuy en v. d. Leur, Utrecht, 293,400: A. v. d. Heijden, Har- dinxveld, 296.100; J. Schrale, Hardinx- veld, 352.000 fj. W. Roeloff, Papendrecht, 308.500; J. v. d. Valk, Amsterdam, 328.750; J. Verstoep en Zoon, Gouda, 309.800; N.V. v.h. Amts, Ginniken, 282 000 Groepo'lder: J. Waijer en Schuurman, Amsterdam, 349.500; D. Stuy en v. d. Leur, Utrecht, 303.300; J. Verstoep en Zoon, Gouda, 299.800; J. v. d. Valk, Arasterdam, 336.400; J. Oldenburg, Bergen, 309.465; D. van Baarsen, Amsterdam, 361 000; G. W. Boltje, Heerenveen, 316.200; W Visser. Lemmer, 329.400; J. Schrale, Wan». 326.000; J. Kooijman, Vlieland, 298.950; J. W. Roeloff, Papendrecht, 301.000; M. de Vries en de Jong, Lemmer, 318.600; J. J. de rGoot, Barsingerhom, 296.400; N.V. v.h. W. Arntz, Ginneken, 287.881. De N.V. v.h. W. Arntz te Ginneken is voor béide polders de laagste: Waardpolder 282.000, Groetpolder 287.881, totaal 569.881. WITTEBROOD-SURROGAAT. In de meeste gezinnen heeft men te Bus- sum Zondag van wittebrood kunnen genie ten. Een vindingrijk bakker n.l. leverde Za terdag zachte beschuitbollen aan zijn klan ten, zijn vakgenooten volgden dit voorbeeld en zoo werd Zaterdagavond algemeen het smakelijke surrogaat- van wittebrood ingesla gen. Het gemeentebestuur heeft intusschen een stokje voor dit bedrijf gestoken en per circulaire aan de bakkers de verdere levering der beschuit-bollen verboden op poene van uitgesloten te worden van het verkrijgen van regeeringsmeel. (Tel.) VAKONDERWIJS. Te Andijk is de tentoonstelling gehouden van de op de teekencursussen der 15 af dee lingen van de vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs vervaardigde teekenin- gen. De afd. Langendijk behaalde het groot ste aantal prijzen, een tiental. De volgende prijzen werden behaald: hand- teekenen: le prijs D. Dirkmaat, 2e prijzen J. Zijp en Th. Vroling, 3e prijs L. Blaauw, 4e prijs G. de Klerk en le prijs F. Kuitwaard; lijnteekenen: 2e pr. D. Dirkmaat, le pr. Jb. Balder. 2e pr. G. Hart en F Kuitwaard De heeren S Vis te Oudkarspel en J T. Kooij van Alkmaar mogen tevreden met dezen uitslag. KORTE BERICHTEN. Wegens het lange uitblijven, zonder dat men iets van het vaartuig vernam, wordt de stoomtrawler „Primavera" uit IJmuiden, thans officieel als vennist beschouwd1. Te Tilburg heeft Zaterdagnamiddag een hevige heide- en boschbran-d gewoed. 15 k20 hektaren, toebehoorende aan de heidemaat schappij werden vernield. De oorzaak is onbe kend. In de stelling van Amsterdam is het uur, waarop de soldaten weer 's avonds op hun standplaats moeten zijn, van 11 op 12 uur gebracht. Jhr. Mr. P. van Foreest, lid der Tweede Kamer te Heiloo, is benoemd in de commissie tot onderzoek naar de grieven tegen de Ned Heidie-Maatschappij. In den Haag heeft een huisknecht een dienstbode bij ongeluk doodgeschoten. Hij is gearresteerd. T zijn Toen ging de dag niet onopgemerkt voor bij. uen geueeien aag woei gisiertu. at va- oerlandscne driekleur van de openbare ge bouwen en van verschillende particuliere wo ningen. ui den Hout werden door het btedeüjk Muziekcorps vauti lanusuie liederen uitge voerd. b i RaA i bCl 1ENDEK1J. tsaar men ons mededeelde zijn aanpiakoii- jetten van den Aikm. Bestuurdersbond en van de sociaal-democraten voor oe Mei-be- toogingen op verschillende plaatsen overge- plakt geworden door uitknipsels (meest prenten) uit het Zondagsblad van het R. K. Volk, „de Roskam'Dat geschiedde meest op huizen, bewoond door soc.-dem., in het Oos- tei kwartier, maar ook op het gemeentelijk aanplakbord over de Ijzer- en Metaalgieterij, voor welke ruimte aan de gemeente betaald was. Op huizen van soc-dem. werden ook met groote letters in kalk verschillende op schriften aangebracht. Zoo waren op den muur van het huis in de Uitenboschstraat, bewoond door den heer J. Jorritsma, ge schreven de woorden: „Veel beloven en wei nig geven, Doet de bewuste in vreugde le ven". Wegens bevuiling van eens anders goed heeft de bewoner een klacht bij de poli tie ingediend. Vanwege de politie werd ons een en an der bevestigd. Bij haar was echter niet zooals ons aanvankelijk ook medegedeeld werd een klacht van den heer Verkerk bin nengekomen. Alleen de heer Jorritsma dien de een klacht in. Het is te hopen, dat de daders van dit laffe gedoe zullen worden opgespoord en een voorbeeldige straf zullen krijgen. Als het nu al zóó gaat, wat moet het dan worden in den verkiezingstijd? t IAN U1CAP-DKAV LKiJ EN De Kennemersportciub heelt gisteren op succesvolle wijze het seizoen geopend met een tweetal courses, welke een zeer groot aantal belangstellenden naar het sportterrein aan ae Nieuwpoortsiaan hadden gelokt bet mooie voorjaarsweer werkte trouwens ook meae. Jammer, dat het programma met wat vlotter werd afgewerkt. Om half twee uitgeschreven, namen de wedstrijden ruim twee uur een aanvang, terwijl ze-eerst tegen zessen afgeloopen waren. Nu waren er kleine tegenvallertjes, ijzers verliezen, banden pof feu, wielen uit het verband raken, terwijl in liet eerste nummer het starten veel moeielijk- heden opleverde. Toonde de starter, de heer IJ. Olij, zich echter niet wat al te lankmoe dig tegenover al het „gedraai" en zou hét spoediger toepassen van het bevel: „van de plaats af" niet veel tijdverzuim voorkomen? Hoe het ook zij, het sleepende verhoogt het genot niet en vooral niet als er verder geen enkele attractie is de wind bracht de kian ken van het stedelijke muziekkorps uit den Hout naar het sportterrein over, zoodat er toch nog eenige muziek, zij het dan ook uit üe verte, was. De draverijen hadden voor de deelnemers uit stad en omgeving een mooien uitslag. In net eerste nummer iocü waren de eersLe en de üerde prijs voor den heer J. Stammes te Nieuwe Niedorp, en de tweede voor den heer J. Sclimidt, Beemster, in de tweede was de eerste prijs voor den heer Schermerhom onze stadgenoot kocüt „Vitesse"' van üebrs. STADSNIEUWS. DE VERJAARDAG VAN DE PRINSES. Evenals dat het geval was met de verjaar dagen der andere leden van ons Vorstelijk Huis gedurende den oorlog, had H. M. de Koningin den wensch uitgesproken, dat ook ditmaal de verjaardag onzer Prinses zonder feestbetoon zou voorbijgaan, 't Spreekt van zelf, dat de wensch van H. M. geëerbiedigc wer, vooral ook temeer omdat hij zijn gronc vindt in- de moeilijke omstandigheden, die ons land tegenwoordig te doorworstelen heeft. ironeman terug en hoewei men in den Wie- ringerwaard blijkbaar beter voor koeien dan voor paarden zorgt en de bruine rum niet in beste conditie bleek, liep hij snel en vast. De heer Jeroen Witteveen bracht zoowel „Vitesse'' als „Eminentie" het eerst over de eindsti eep. De gedetailleerde uitslag was aldus: Voor den üpeningsprijs, (opeu voor alle paarden, die nimmer een eersten of twee den prijs hebben gewonnen boven J 50), prij zen 150. 50 en 25, waren ingeschreven: 1. Cortina Hal, 7-j. br. m., eig. N. Scher- merhorn, Alkmaar. 2. Eben Haëzer, 6-j. r.sch., eig. J. Stammes, Nieuwe Niedorp. 3. Ploris V, 4-j. sch. r., eig. J. Sclimidt, Beemster. 4. 'Ljnanuel, 5-j. br. h., eig. j. G. von Es sen, Amsterdam. 5. ITeuriste, 4-j. br. m., eig. Stal Dolec, den Haag. 6. Elona, 5-j. v. m., eig. C. Stam, Nijver- dal. 7. Albert R, 9-j. br. r., eig. A. Donker Beemster. 8. Cornelius Bingen, 7-j. br. h., eig. W. F, Smits, Rijswijk. 9. Godfried R. S., 3-j. br. h., eig. J. Schoon Medemblik. 10. fedora B, 4-j. v. m., eig. B. van den oeign, v^isierwijz. 11. una Rose, o-j. oor. in., eig. J. öpaatis, Deemster. u, tmimentie, 5-j. bi. r., eig. j. stammes, iNieuwe INicdorp. v ij. Doia, ü-j. br. m., eig. U. ue jougn, uen naag. 14. Dciüine, 0-j. sui. eig. D. Aai irnan, Hoogwoud. u. Diaia, ii-j. zw. m., eig. N. ücnermer- norn, Aitanaar. 16. Doet net maar, ö-j. or. ut., eig. j. Deu- leüoui, z.uid-öchaikwijk. Een moeieujKlieid ueed zien voor: Corne lls bingen en L-iara waren gcaeeepiceru noe- wel ze op de lange baan prijzen uoven J 50 hadden gewonnen. De neer scheimerhorn was dadelijk bereid zijn paard niet te laten loopen, de neer Smits maaate evenwel captie, maar ging ten slotte accoord met vergoeding der onkosten vanwege het bestuur. Niet opgekomen waren de Ns. 9 en 11. Het eerste viertal ging goed af, de beide anderen staande aan den start. Ze hadden al lemaal N7/0 meter te loopen; de baan was in goede conditie. tWinners werden 2 en 3, 6 en 7, 12 en 14. In een mooien rit-.yiel No. 6 af en ook No. 7 gaf zich niet gemakkelijk ver loren. In het geid kwamen Eminentie (berij der Jeroen Witteveen), Plons V (oer. stade- gaard) en Eben Haëzer (ber. eigenaar), welk laatste paard zijn koppigheid van verleden jaar scheen te hebben afgelegd. In den J u 1 i a n a p r ij s (open voor alle paarden, prijzen 200, 100 en 25), wa ren geboekt: 1. Borinus, 8-j. zw. r., eig. R. Tacoma, Pingjum. 2. Eminentie, 5-j. br. r., eig. J. Stammes, Nieuwe Niedorp. 3. Cornelius bingen, 7-j. br. h., eig. W. F Smits, Rijswijk. 4. Adeline, 9-j. br. m., eig. B. van den Bergh, Oisterwijk. 5. Catherine K, 7-j. br. m., eig. 6. Clemence, 7-j. br. m.', eig. C. Bakker, Oegstgeest. 7. Aura, 9-j. zw. m., eig. H. Verdegaal, _isse. 8. Vitesse, br. r., eig. N. Schermerhom, Alkmaar. 9. Albert R., 9-j. br. r., eig. A. Donker, Beemster. 10. Duncan, 6-j. br. h., eig. P. C. Appel, Jselmonde. 11. Eben-Haëzer, 5-j. r. sch., eig. J. Stam- i) naar het Engelsch, door L. G. MOBERLY. HOOFDSTUK 1. Dr. CHRISTOFFEL. Op de stoep van Addersham Grange ge komen, bleef Christoffel Brampton, die zich als chirurg met groote snelheid naam begon te maken, even stilstaan om een blik te wer pen over het park. Een groote grijze auto stond in de oprijlaan te snuiven en te hijgen terwijl de chauffeur achteloos rondkeek in de lentewereld om zich heen en Brampton af wachtte tot de voordeur werd opengedaan. Twintig minuten te voren had hij deze groo te auto gevonden aan het station te Netherby, op vijf minuten afstand gelegen; de lakei, die hem op het perron tegemoet was gekomen, had hem medegedeeld dat .mijnheer 1 racey nog in leven was, maar dat de dokter had gezegd dat er groote haast was bij het ge val, er was geen tijd te verliezen. En zij had den haast gemaakt. De, grijze auto had zich met bliksemsnelheid voortgespoed door de smalle wegen van dit vreedzame landschap, dat het landgoed van den heer Tracey omgaf en Brampton had een gevoel of hij buiten adem was, nu hij eindelijk was afgezet voor den ingang van het statige 'huis en zich af vroeg welken toestand hij daarbinnen zou aantreffen. Hij wist weinig of_ niets van den patiënt bij wien hij zoo haastig was ontbo den door dr. Grey, den geneesheer van de plaats. Dat de heer Tracey milionair was en onlangs het historische huis en het fraaie landgoed Addersnam nad gekocut ea daarbij tevens uen ouden tamüienaam nad aangeno men, was van algemeene bekendheid, maai op welke wijze de rijke man zijn geld had verdiend, waar hij vandaan kwam ot welk soort man hij was, van dat alles wist Bramp ton met meer dan van he' mannetje in de maan. Een glitnlacü vertoonde zien om de vrij streng gevormde lippen, toen zijn, oogen ronddWaaiden over het fiuweelen grasveld, dat afdaalde naar den tuin, op dat oogenblik prijkende met hyacinthen en vroege tulpen van iedere nuance. Aan gene zijde van den tuin strekte zich het park uit met zijn wazig groene boomen, hel verlicht door de late Aprilzon en heel in de verte aan den horizon staken de zacht glooiende heuvels af tegen liet zachte blauw van de lucht. De schitte rende kleur der tulpen- en hyacintlienperken, het groën van hagedoorn en beuk, liet sma ragdgroen der goed onderhouden grasvel den en bovenal het golvende landschap, uit- loopende in een lijn van blauwe heuvels, dit alles maakte een diepen indruk op Brampton. Hij was een groot liefhebber van de natuur, hoe zij zich ook vertoonde, maar vooral hac hij voorliefde voor groote ruimten. Langen tijd geleden had hij in het verre Westen van Amerika gewoond, waar de natuur werkte langs groote, krachtige lijnen, waar uitge strekte prairieën en zeer hooge bergen land onder elkander hadden verdeeld en soms had de Londensche geneesheer een ge voel of hij vastgeklemd en geboeid werd tus- schen straten en huizen en stevig vastgezette grenspalen Dit stuk vreedzaam Engelsch landschap met een voorgrond van voorjaarsbloemen de wazig groene bosschen en de lage heu velen op een afstand gaven hem een leven mes, Nieuwe Niedorp. Am- 12. Auto, 9-j. br. h., eig. P. Thijssen, sterdam. 13. Ciainpi, 7-j. sch., eig. B. van den Bergt, Oisterwijk. 14. Clare, 11-j. zw. m., eig. N. Schermer- horn, Alkmaar. 15. Athleta, 9-j. br. m., eig. K. G. v. d. Veen, Hardeganjp. 16. Deldine, 6-j. sch. r., eig. D. Aartman, Hoogwoud. 17. Fedora B„ 4-j. v. m., eig. B. van den Bergh, Oisterwijk. 18. Betty Brook, 8-j. eig. H. Verdegaal, Lisse. Alleen Adeline verscheen niet aan den start Dit nummer werd gereden met 2 velden van 4 en 3 velden van 3 paarden. De uitslag was: 8, 6, 1, 5, 12, 11, 13, 15, 16, 18, vau den tweeden rit 8, 1, 13, 12, 15, 18, den derden 12, 8 en 15, 13 (kamprit). Een spannende rit gaf den eersten prijs aan Vi tesse (bérijder Jer. Witteveen), den tweeden aan Ciampi (ber. Bas. ten Hage) en den der den aan Athleta (ber. Marten Siderius). Wel kwatn Auto (ber. Jan de Leeuw) het eerst over de streep, maar de bruine hengst liep zeer onzuiver en werd gediskwalificeerd het was de eenige diskwalificatie welke de zen middag plaats had. DE ZOMERDIENSTREGELING. Een uittreksel van de Zomerdienstrege- ling der spoorwegen, voor onze stadgenoo- ten nuttig en noodig, is vervaardigd en uit- ;eyen door den heer C. v. d. Tooren. et is goed uitgevoerd op wit carton en door het klein formaat gemakkelijk aan den wand te bevestigen, waar het gemakkelijk in gekeken kan worden. EéN VAN DE VELEN! 't Moet èjier gebeurd zijn. De heer des nuizes moést gistermiddag om ditjes-en-datjes naar de hoofdstad en t was wei lam, maar hij kon pas met dien laatsten trein terugkeeren. Z'n vrouw hoefde niet op 'm te wachten. Ze hadden afgesproken: zij zou dan maar naar bed gaan en pa kwam wel. 't Nachts, "t was al bijna Maandag, kuier- de-n-ie zachtjes, het hoofd nog vol met wat 'm in Amsterdam had beziggehouden, Spoor straat door, huis-toe. Tot-ie in de Langestraat opgeschrikt werd uit z'n gedachten door het spel van den Waagtoren. En daar schoot 't 'm te binnen ook, dat 't nou eigenlijk een raar oogenblik was. Dr zou een uur, zegge zestig minuten, vennoord worden, 't Mocht niet bestaan. Kin diertjes zouden niet geboren mogen worden tusschen twaalf en één uur. Enne Bim-bam- bim-bam Twaalf slagen klonken ver in de stilte. Zoo was 't uiur, 't volle uur düs dood en straks zou de klok twee Bim! Wat? Nou nóg een slag? O! Ze haddien 't metéén maar één laten slaan. Dat moest ze ker. Anders kwam 't werk in de war. Ja, en nou moest-ie zelf toch ook thuis dat zaakje opknappen Met een lucifer en een stoel uit de kamer werd de groote gaugklok een uur voorge- dlraaid. En boven gebeurde in de slaapkamer 't zelfde bij een kaars. En toen sliep-ie, omdat ie moe was, gauw, maar toch nog met de ge dachte, dat 't morgen wel leuk zou zijn als zich eens iemand vergist had! Pa moest aan z'n ooren getrokken den vol gen-dien morgen. 't Was ook zoo'n korte nacht Aan de ontbijttafel geeuwde hij nog. En toen moest-de nog wachten op den bakker, den melkboer! Die hadlddj zich zeker verslapen. Dat was niet prettig, maar grappig was 't toch ook weer wel. Den zomertijd hadden ze niet kunnen pakken. Ze begrepen 't niet. 't Werd half negen, eindelijk 9 uur en ja hoor, daar werd gebeld^ tweemaal. Meneer wou zelf open doen. Mevrouw d'r achter. Ha-ha-ha-ha, lachte meneer den bakker tegen, heb jij den zomertijd niet kunnen pak ken? Je hebt je klok niet verzet 1 - Ja, maar ik wél, meneer, lacht de bakker terug, aan een mop denkend. Ze hebben mij niet genomen. Och kom 1 matigt meneer al. 't Is nu ne- gen. Dan had je d-'r om acht uur moeten zijn! 't Is acht uur, meneer. Kijkt u maarl En 's bakkers klok werd meneer voor den neus gehouden. Meneer schrikt, kijkt eerst weifelend den bakker aan, dan zijn vrouw en zegt dan: „Maar ik heb toch óók de klok een uur vóór- gezet. Vannacht toen ik thuis kwam. En ik ook! roept zijn vrouw plots, z'n arm grijpend. Dus We hebben Tableau 11 NOORUHOLLANDSCH LANDBUU WdKEDIE L In de heden genouüen aigemeene vergaüe- ring van aandeelhouders werden balans en winst- en verliesrekening goedgekeurü en hei dividend over 1915 bepaalu op 0 pet. Voor bijzonuerüeaeu uit net jaarversiag verwijzen wij naar ons 2e blad van 19 April j.i. De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heef jhr. mr. P. van Foreest, werd ais zoodanig herkozen. De directie werd op voorstel van commis sarissen gemachtigd den heer mr. A. Q. Mees te 's-Gravenhage te benoemen tot procuratie houder. Het ligt in de bedoeling den heer Mees aan te stellen tot Agent der Vennootschap te Rotterdam. MAAI SCHAPPIJ TOT NUF VAN 'i ALGEMEEN. In de slecnt bezette ledenvergadering van liet Departement Alkmaar der ivtaatscnappij tot Nut van 't Algemeen, van Vrijdagavond j.i. werden de heeren J. A. Verkuiji en if. W. rrese benoemd tot algevaardigue en plaats vervangend aigevaardigde voor üe aigtmu-ne vergadering der Maatschappij, te houden op 14 juni a.s. Vastgesteld werden de begrootingen voor 1916/17 van het Departement, de Hulpbank, de Toynbee-Vereeniging en de Volksmbiio- Üieek, terwijl in de periodieke vacatures, wel ke op 30 Juni 1916 ontstaan, van de besturen dier instellingen resp. werden herkozen de aftredende heeren Dr. Jac. Degenaar, Mr. A Prins en J. A. Verkuiji, die tevens zijn func tie van gedelegeerd commissaris bij de Volks bibliotheek blijft vervullén. Goedgekeurd werd de rekening en ver antwoording der Nutsspaarbank over 1915, nagezien door een commissie, gevormd door de heeren J. de Lange C.Jz., D. A. Wisse- link en' A. Versteeg?; wegen» de slechte koers der efieoten berekend tegen de waarde op 31 Dec. 1915, moest een groot bedrag worden afgeschreven op de reserve, welke hierna nog 44.000 bedraagt. i De behandeling van de herziening van het huishoudelijk reglement in verband met de nieuwejwet 1915 der Maatschappij, werd ten slotte tot de Septembervergadering aange houden. Bij de rondvraag sprak de voorzitter, de heer J. A. Verkuiji, de hoop uit, dat, waar thans door het departement zulk een- moeilij ken tijd werd doorgebracht, meerdere perso nen als nieuwe leden de financieele zorgen voor het komende jaar mochten helpen ver lichten. KUNST IN DE KAZERNE. In de Telegraaf wijdt de heer C. H. Dake waardeerende woorden aan het \v*rk van on zen stadgenoot Lambert Jansen, thans gemo biliseerd, die de can-tinewanden van de Haar- lemsche kazerne verrijkt met vlakke schilde ringen. -Deze stellen voor, in den vorm van een langen optocht, soldaten uit alle tijdien, van de Batavieren tot op heden toe. Men ziet er dus voorbijtrekken (de figuren ongeveer half levensgroot), behalve de krijgers van Claudius Civilis, de Franken met strijdbijl en schild, dé met ijzer bedekte middeleeuwsche vazaltroepen, de Bourgondische soldenieren, de krijgslieden van Maurits, de siaatsche ben den uit den pruikentijd, troepen uit de 19de eeuw en eindelijk onze gemobilis°erdcn. Aangevoerd door trotsche kapiteinen te paard, met vliegende vaandels en opgemon terd door tamboers, pijpers en volle muziek, trekken de dapperen langs de winden om hunne etende, maffende, gokkende en praten de naneven heen. De kring wordt geslopen door decoratieve middenstukken met wapens spreuken en opschriften. De heer Lambert Jansen is met dit om vangrijke werd al bezig gedurende den gehee- len mobilisatie en langzamerhand nadert het zijn voltooiing. Een kazerne is geen publieke plaats, dus kan maar niet een ieder deze fraaie schilder werken gaan bezien, maar ongetwijfeld zal daartoe wel eens gelegenheid gegeven worden als alles gereed is. Dan zal men zijn hul'dle den hoogstverdienstelijken jongen kunstenaar niet onthouden en tevens de militaire overheid prijzen, die door royalen steun di twerk heeft mogelijk gemaakt. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. In de afgeloopen maand werd de Openbare Leeszaal, alhier, bezocht door 1051 mannen en 254 vrouwen, totaal 1305 tegen 865 man nen en 84 vrouwen, totaal 949 in April 1915. Het aantal bezoeken van militairen bedroeg 846 tegen 626 in April 1915. Uitgeleend werden aan leden der Leeszaal 916 banden tegen 534 in April 1915, aan Nutslezers 60 banden tegen 182 in April 1915. DE ZOMERTIJD. Het dagelijksch leven blijkt in den nieuw ingevoerdlen tijd zijn normalen gang te hou den. Door niets vrijwel werd' storing onder vonden. Wel haddén sommige huisvaders- of -moeders zich niet het voorséhrift gehouden en hadden géén klokken een uur voorgezet, terwijl andere gezinnen door omstandigheden de klokken twee uur voorgekomen zijn. Maar -dat moeten dé betrokkenen per slot toch ver anderen, want overal wordt de regel ge houden. Er mag geen uitzon-dering zijn. VOOR DEN KRIJGSRAAD. Voor den Haagsdien Krijgsraad werd ge vorderd tegen A. B. M., milicien der infante rie, afkomstig uit Alkmaar, wegens beleedi- ging en dreigen van een korporaal', i maand militaire detentie. Bekl. was blijkens getuigen eerst door den korporaal uitgescholden Voor aap. BEKRONINGEN. In een nationalen zangweüstrijd, uitge schreven door de Liedertaiel ,Oe Vereenigde Zangers te Amsterdam, behaalde het dub- bei-mannen-kwariet „Harmonie" van hier in een kamp van acht vereenigingen een twee den prijs. Toen ten slotte nog gekampt werd om twee eereprijzen wist onze plaatselijke dig gevoel van genot, en het speet hem bijna toen de deur open gedaan werd en hij de ruime voorhal van het huis binnentrad. Het was duidelijk te zien dat de hal als zitkamer gebruikt werd, want ofschoon er verwonder- lijke •voorwerpen op het gebied van wapens en wapenrusting aan de muren hingen, afge wisseld met fraaie dierenkoppen, stonden er ook gemakkelijke stoelen en sofa's; een hout vuur lag zachtjes te branden in een kolossa len haard en op de tafels lagen een massa couranten en tijdschriften verspreid. Alles droeg het stempel van weelde; het Smyr- naasch tapijt was zacht en rijk; de kasplan ten hier en daar vervulden de lucht met een aangenamen geur; prachtig bewerkte fiuwee len gordijnen drapeerden den buitenmuur; het geheel getuigde van den overvloed van grooten rijkdom. Terwijl hij den butler volg de door de hal, kwam het al weder bij Brampton op, hoe de eigenaar van dit prach tige huis aan zijn fortuin gekomen zou zijn en de tegenstelling tusschen de grootsche weelde rondom hem met de armoedige wo ningen, die hij meer dan iemand vermoedde, bezocht, trof hem als een slag in het aange zicht. „Hier alles overgroote weelde daar niets dan verschrikkelijke armoede", dacht hij, toen de bottelier de deur rechts open deed en hem een kostbaar gemeubileerde bi bliotheek binnenliet, waar dr. Gery hem wachtte. Nu werden alle andere gedachten op den achtergrond gedreven door die welke den patiënt betroffen en Brampton kreeg slechts een vagen indruk van een bibliotheek, die hem het ideaal van volmaaktheid toe scheen. voordat hij met den dokter van de plaats in een gesprek was verdiept over den aard der ziekte. Dr. Grey, een klein, zenuwachtig uitziend „Er mannetje, met iets naasugs ui zijn mam ei vu uu ziju vug ui me urn us Lig uiipiui, zm een uuei mj net raam ie san ij ven. Hjj stonu unuciijn up men ue cmrurg munennad, mei een nnmuaiting van giouie veriicmmg in zijn oin ustige oogen. „dei uoet mij zeer veel genoegen u te zien, mijnneer Brampton", zei mj. „M cey s toestand maant mij zeer ongci usiin muet oenennen dat ik er geen raau op weet. Fiet is een zeer lastig gevai. m beo Smynes en üratmer üter gisteren geüad (Hij noemde twee van üe voornaamste ciiirnrgen uit Lon- nen), „maar zij weigerden oeiden te operee- ren. Zij midden geen lust zulk een lastig karweitje te ondernemen, zooais zij noemden. Ze zeiden beiden hetzelfde is maar één man die zal doen wat ge wenscht laat Brampton komen. Hij is de moedigste operateur diea wij hebben." „Maar het is mogelijk dat ik zelfs", sprak de nieuw aangekomen geneesheer, maar dr. Grey viel hem in de rede met een zenuwach tig gebaar „ueste mijnheer, u weet zeer goed wat Staynes en Grabner de waarheid spraken dat u den naam heeft de moedigste operateur van onzen tijd te wezen. U zult dingen doen die niemand anders durft aan te rakenen in mr. Trecey's geval is het een zaak van ope- reeren of sterven. Er is geen middenweg; daarover waren de andere chirurgen het eens, maar zij wilden het risico niet op zich nemen" In enkele woorden verklaarde hij Brampton de technische eigenaardigheden van de ziekte. Aan het slot van de verklaring sprak de chirurg op beslisten toon: „Als de zaken zoo staan, als u beschrijft, beteekent niet opereeren een zekeren dood, ofschoon ik genoodzaakt ben te bekennen dat de dood in ieder geval het gevolg kan wezen. Ik begrijp den tegenzin van de anderen om lid. waagsiua ie uuueineincn, zulz een opera tie moei een lasug mnwenjj: zijn, inderdaad een zvli' lasug aai wenje. la oen oei cm nei ie ouueincineu, onmai uij ma opcieeicu uw pu- ucul memg en zeaer neL leven zal vernezen. zui ia maai uaueuja naar uem me gaan ra oegnjp, uat wy geen tijd veinezeu mogen. „oeen oOgenuua zehs. ra neb ue minuien geieiu vooi uw kornsi. Lu ïntussuiea zit ia leiegrannnen en Doouscnapen te scürijveu voor net werk dar vauaaag op mij wacnt. ia veronderstel dat ik nu uw vertrek genood zaakt zat wezen eenige uren hier te blijven. Ik nacht dac ia hier moest mijven om op den patient te letten, ofschoon ia twee goede ver pleegsters heb en mevrouw 1 racey doet haar oest. U, daar is zij." Hij brak zijn volzin ai 'toen een aietn vrouwtje rustig ue kamer bin nen trad, een vrouw die door haar bleek ge zicht en donkere angstige oogen al de sym pathie van Brampton opwekte. Zij scneen in t geheel niet aan zich zelve te denken; haar geneeie ziel was vervuld met de gedachte aan naar man; zij liep regelrecht naar den chi rurg toe en zonder eenige plechtige begroe ting legde zij haar handen op zijn arm. „Red hem voor mij", zei ze met droevig trillende stem, „red hem voor mij, hij is de geheele wereld, hij is alles voor mij." Een glans van groote goedhartigheid ver toonde zich in Christoffel's blauwe óogen; hij was aliijd vol medelijden met vrouwen, zeer teergevoelig voor alles wat leed; met een glimlach die aan het ernstige gelaat een geheel andere uitdrukking gaf, zag hij in het peinzend gezichtje dat naar hem was opge heven. „Ik zal mijn best doen", zei hij vriendelijk: „de uitslag is in Gods hand, maar ik za' mijn best doen Daar kunt u op ventrouwen „Men zegt dat u de eenige is die hem red den kan", riep het vrouwtje ademloos uit, ..de verpleegsters zeggen dat u operaties kunt doen, die nmmand anders wil onderne men Ze zeggen dat u een toovenaar is dus als iemand hem redden kan dan is u het?' (Wordt vervolgd) ÜCl

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2