U i£ U T L L E T If N. Na lange Jaren als voorzitter van twee zeer actueele Staats commissies, die voor de oorlogswinstbelas- tmg en die voor het Onderwijsvraagstuk, om te zwijgen van tallooze andere bezigheden in politieken en particulieren dienst, is hij ge vallen ais de nijvere bij, die op een van haar rustelooze vluchten neerzijgt en uitgeput sterft Het is een betrekkelijk kort, maar een krachtig leven van mooien, grooten arbeid, en een nchitterende herinnering die hij ach terlaat." De Nieuwe Crt. schrijft: „Na de verkiezingen van 1913 heeft dr. Bos het hoogtepunt zijner staatkundige loop baan bereikt, toen H. M. de Koningin hem met de vorming van een ministerie belastte De onderhandelingen, toen door hem met den heer Troelstra gevoerd en afgestuit op de uit de openbaar gemaakte corresponden tie gebleken onmogelijkheid om tot overeen stemming betreffende de voorwaarden voor een kabinetsformatie te geraken, liggen nog versch in het geheugen. Men zegt dat deze spannende weken zeer veel van de krachten van den heer Bos hebben gevergd en dat hij zich den afloop sterk heeft aangetrokken." De Tel. bewondert ook den staatsman van wondere veelbegaafdheid van aantrekkelij- ken eenvoud en groot karakter Een snelle promotie maakte hij, toen de Koningin hem in 1913 belastte met de formatie van een nieuw kabinet en men weet met hoevee! schrandere voorzichtigheid en scherp politiek inzicht Bos in die dagen heeft gemanoeu vreerd. Het zijn toen voor hem weken van ontzaglijke inspanning geweest, en het is be kend, hoe het hem een schrijnende desillusie was toen de socialisten weikerden. Die af loop werd hem een bittere teleurstelling en hij moet eens hebben gezegd, dat de arbeid van dien tijd en de daarop gevolgde herhaal de openbare debatten met Troelstra beider krachten hebben ondermijnd en gefniukt." W. C. J. PASSTOORS. t Te Ginneken is gisteren op 59-jarigen leef tijd plotseling overleden de heer W. C. J. Passtoors, sedert acht jaar burgemeester dier gemeente en oud-lid der Tweede Kamer. Willem Caspar Joseph Passtoors werd ge boren te Zundert, den 17en November 1856. Na de colleges te Chapelle-au-Bois (België) en Oudenbosch bezocht te hebben, ging hij als aspirant-officier in militairen dienst. Het kazerneleven stond hem echter zoo weinig aan, dat hij, na in het kader zijn tijd te heb ben uitgediend, zijn ontslag nam en te Am sterdam geplaatst werd op een sigarenfa briek, waar hij de administartie en het hand werk leerde. Later vestigde hij zich ais gros sier in sigaren. Den 4en Maart 1888 richtte hij den Netjerl. R.-K. Volksbond op en nam, ais aigemeen voorzitter van dit lichaam (dat hij bieef tot 1908), al spoedig zitting in verschillende co- mité's. Hij sticntte het weekblad „De Volks banier", het orgaan van zijn Bond, waaraan hij van den aanvang af als redacteur verbon den is geweest. Bij de algemeene verkiezingen in 1897 weru .tij in verscheidene districten candidaat gesteld voor de Tweede Kamer,.doch werd als zoodanig eerst gekozen op 26 Februari 1901 in het district Beverwijk, ter vervulling van de vacature-Tak van Poortvliet. Bij twee achtereenvolgende periodieke verkiezingen werd de heer Passtoors herkozen tot 1913, toen de katholieken in dat district in de min derheid bleven en hij zijn zetel moest af staan aan mr L N. Roodenburg den candii daat der vrijzinnig-democra.en. In Juli 1909 werd hij benoemd tot burge meester van Ginniken. De heer Passtoors maakte deel uit van de Staatscommissie voor de pcnsionneering van oude en invalide werklieden, en van de Staatscommissie voor levensmiddelenvoorzie ning van de grensgemeenten in België De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en van de orde van Oranje-Nassau en de Paus had hem de waardigheid verleend van geheim kamerheer met kap en degen. De Maasbode schrijft: Met diep leedwezen ontvangen wij het be richt dat de zoo svmnathieke al m ge achte burgemeester van Ginneken, de heer W. C J Passtoors, Zaterdagavond 5 uur, vermoedelijk tengevolge van een hartverlam ming is over'eden iu'st toen hij bezig was met enkele werkliedenleiders te confereeren over de encycliek-meeting De heer Passtoors was een geziene peo soon'iilfkield pti opncnt pen popu'ariteit als maar weinigen anderen om den eenvoud e* de beminnelijkheid van zijn karakter, om zijn ibuue jwvumuni en gemucueajjuieiu. Al wie Passtoors sarden acnuen nem üuog en waren nem genegen. DL DUUKmuJiNi-LKENriL DLK S. D. A. P. in „Parszicm is z.aieiüagavonu aange vangen üe con'.eienue, oeiegu uoui uc b. D. a. r, en Het N. V. V. ter bespreking van ne levensnnaueieupoutiek van üe regccring, wei- se cornereuue nenen 'wordt voortgezet. De brjeeukomst wordt orjgewoond door de ieaen van ueu partijraad uer b. D. a. P., de Kameilractie, net bestuur van net N. V. V., vertegenwoordigers van de vakbonden, aan- gesiuien oij net N. V. V., en üet bestuur van iNeüenandscue Arbeiderscooperaties. De heer bcnaper betoogde, dat de levens- miüueienpoutiek niet is zooais ze moei zijn. tr wordt niet voldoende üuip veneend. Maximumprijzen en distributie van levens middelen, dat is al. En wat is daarvan nog tereent gekomen t hen aantat distributies zijn verzorgd op papier, maar komen niet tot üun recht. Spr. toont oo* dit weer aan met een aantal voor beelden. Daarbij komt, dat van de zijde van particulieren opzettelijk de regeeringswaren „eiueu gcmeineerd om er stemming tegen te uiakcn. in „Het Vont' tas spi., dat net oi'uinorooü te Amsterdam „geen menscheu- voeosei" kerd genoemd. Dat zal wel overdre ven zijn, niaar als het brood te Amsterdam van mindere kwamen is, dan zou net spreker niet verwonuereu indien de bakkern dat met opzettelijk deden om zoo spoedig mogelijk weer tot wittebrood terug te kunnen keeren. Ten aanzien van het brood is over de regeie- rmg niet te klagen j zij heeft reeds 20 mtl- lioen toeslag betaald, dat is dus in orde. Maar daartegenover staan tal van artikelen die veel te hoog in prijs zijip Wellicht zullen die prijzen nog meer stijgen, terwijl daarte genover tal van personen in den lande een neiging vertoonen om de maatregelen der regeering ten aanzien der levensmiddelen in te krimpen. Hiertegenover moeten wij pal staan. Tot voorbeeld nemend de varkensregeling, betoogt spreker dat het systeem om het uit- voerpercentage te regelen, juist en goed is, maar het moet met vaste hand worden uitge voerd. En dan moeten de gemeenten meewer ken, liefst door inrichting van gemeentewin kels, of door den verkoop op te dragen aan coöperaties, die vertrouwd kunnen worden. Ten slotte is er de eisch van den toeslag voor de gemeenschap op de prijzen der 'le vensmiddelen. Er wordt in ons land geld genoeg verdiend en door middel van een oorlogswinstbelasting kan de regeering geld krijgen als zij maar het sociaal-democratisch amendement aanvaardt om het percentage van 30 "pet. te brengen op 50 pet. Komt er dan nog niet genoeg dan moet er maar ko men een heffing ineens. De regeering beschikt over goede organi satie en over voldoende geld; deze vergade ring heeft er bij de regeering op aan te drin gen dat de noodige maatregelen genomen worden, meer nog dan tot nu toe. Niet slechts nu, maar ook na den oorlog, want lang nog na den vrede zullen de levensmid delen naar het Oosten afvloeien. Enkele heeren bespraken de rede van den heer Schaper en werden door dezen beant woord. Gistermorgen werd er weer geconfereerd. De heer r. M. Wibaut leidde in: „De be- teekenis van een algemeen absoluut uitvoer verbod". Spr. wees er op dat in het begin van den oorlog dit denkbeeld werd opgewor pen, hoewel toen niet, evenmin als nu een al gemeen absoluut uitvoerverbod werd ver langd. Ais men thans over dit onderwerp spreekt, wordt bedoeld verbod van uitvoer van üe artikelen, in eigen land voortgebraent en die door den uitvoer in prijs stijgen. Maar net verlangen van zoo n verood is in striju met ons economtscü leven, en komt neer op een verstoring aaarVan. Dit geldt voor normale, zoowei ais voor aonorinale tijden. Dergetijke verboden zijn minder ge- wenscht, omdat daardoor liet economisch le ven zou worden verstoord, al heeft men èn bi) de beliigerenten èn bij de neutralen er utans eenige noodig, èn om .den tegenstan ders niet te leveren, èn om de neutraliteit te bewaren. Spr. heeft niet de gemaakte regelin gen op het oog. Er zijn er zooals die op koper, wol en ka toen door de omstandigheden dringend ge boden. Daarom gaat het niet, het geldt den uitvoer van levensmiddelen. Ten opzichte daarvan meent spr dat een uitvoerverbod te naar het Engelsch, door L. G. MOBERLY. 7, „Ik zal u zoo spoedig mogelijk schrijven, miss Dane", zéi ze. „Goeden morgen, en siei u met te veel voor van mevrouw Mars hall." De afscheidswoorden waren al even 'ontmoedigend als het heele gesprek geweest was en toen de jonge vrouw, die zien zeïve Alice Dane noemde, een half uur laLer in haar eigen zit- en slaapkamer zat, uitgeput, hongerig, droevig, voelde zij zich te ver moeid en moedeloos om naar de muurkast te leopen en er eenig schamel voedsel uit te halen. Mevrouw Dering heeft mij het beetje moed dat ik nog over had heelemaal ontnomen", dacht zijals zij en en menschen zooals zij eens wisten wat zij doen konden met een glimlachje of eèn paar vriendelijke woorden dan zouden ze zeker trachten iemand aan te moedigen en niet zoo terneer te slaan. Dat zou zulk een groot verschil maken. Mis schien begrüperi ze niet welk een gevoel het ij ye"-i"Hd en hongerig te wezen en zoo vreese'iik naar werk te verlangen, dat heel rnoiMiik tp Vr;ïTpr> orhüni te ziin Agentessen i>*- h"rr>Ti xr^~r vr'uwmarbp'd moesten een flauw glimlachie. dan konden zij zich verolaaben in den toestand van haar cliënten pti d<» dingen beküken met hun oogen Ver- nx-x^'d strekte zij haar armen uit IV Ivn haakte moe om nog meer te strij- a-n" 7pi 7* flnis+erend. a's het niet zoo ake lig 'af was zon ik graag gaan liggen en den verwerpen is: lo. om het verwekken van werkioosneidj 2o. omdat üet siecms voor korten tijd goedkooper prijzen der desbe treffende artikelen bewerkt; 3o. omdat de in voer, door het uitvoerverbod van het eene, van andere artikelen wordt verminderd. Bij, een absoluut uitvoerverbod van aard appelen zou een groot deel der aardappelen ie met gaan, met groote werkloosheid ais ge volg. Van de artikelen kaas en boter wordt tnans 3 maal zooveel als gewoonlijk gefabri ceerd. Een absoluut verbod zou de markt doen overstroomen met die. artikelen, grootej prijsdaling ten gevolge hebben en 8213 ar beiders in de fabriekmatige zuivelbereiding, en 62.000 in de veeteelt en het landbouwbe drijf voor een groot deel werkloos maken. De prijsdaling zou slechts tijdelijk zijn en zelfs de melk schaarscher worden in hoeveelheid als het zoetbedrijf niet meer loonend was. Spr. is niet van meening dat de kaasprijs niet lager kon zijn. Op de rede van den heer Wibaut volgde weer debat. Het ontwerp-adres aan de regeering zal, naar aanleiding der indiening van verschil- ende amendementen door de daartoe be noemde commissie worden gewijzigd en daarna aan de besturen ter vas'steHing wor den toegezonden. INDISCHE BURGEMEESTERSPLAATSEN. Nader verneemt de „N. R. Ct", dat mr. C. Zaaijer, burgemeester van Dirksland, Melis sant en Herkingen, aan de uitnoodiging zich leschikbaar te stellen voor burgemeester van Batavia, Semarang of Soerabaja, waarvan melding is gemaakt, geen gevolg zal geven. uuou al waai ten. Lu zeils op uit oogenous wo iii nu£ önn tataaiu zijn. Het teven ia zm* een zware tasi vctor irnj geweest seder lit net oeoie verwierp wat Oud nnj ooit gegeven ncelcznj natte mei net hoolü op oe nauaen en een tooneei uit het verre verte- üen vertoonde zich voor haar oogen. Keus- acuiige oei'gxji, waarvan üe oesttceuwüe top jjen tot aan de women reikten; groote den ueoossaien, die üe stene berghellingen be dekten tot beneden in de klooi, waar de ri vier bruiste over de rotsblokken; een iiouteu liuije waarooven üe rose rozui bloeiden en nun kopjes bogen wanneer üe zaaice aoeite uit het bosch ze aanraakte en haar heerlijken geur de open deur binnen waaide. Dit aiies zag zij en zij zag ook in den lentezoane- schijn den man, die haar aanzag met een oog vol liefde. Een levendig gezicht, nog zeer jong, ofschoon er reeds kracht was in de lij nen van kin en mond, standvastigheid in de heldere blauwe oogen en een glimlach even teeder als bekoorlijk. Ik zal je Joy noemen". Na al die jaren hoorde zij nog den klank van zijn stem nu ze zich zijn uiterlijk voorstelde en een en 'kele snik ontsnapte aan haar lippen. .Dwaas, arme dwaas, die je bent!" Nu sprak zij hardop tegen zich zelve. Je bent onwaar geweest tegenover Christoffel; je hebt hem. verworpen voor een schavuit en nu moet je oogsten waf je gezaaid hebt. Je hebt ie verdiende loon." Het binnentreden van haar hospita maakte pen eind aan haar bespiegelingenzij keek op met een glimlach toen juffrouw Bruce de ka mer in kwam Tk breng :e cm kopie thee, kind", zei ze vrpesèliik hiigende en haar vrije hand afve- "•onde aan haar vu He schort. ♦I inv vreugde, blijdschap Gemengd nieuws. Staking van melklevering. Gisterochtend is te Utrecht de melkoorlog uitgebroken. De bij den Bond van Melkveehouders in de provincie Utrecht aangesloten boeren heb ben de melklevering gestaakt, omdat door het gemeentebestuur geweigerd is den pro ductieprijs der melk op 10 cent per liter te stellen. Van gemeentewege zijn maatregelen ge troffen voor de melkvoorziening der bevol- mg' ONTREDDERDE BALLON. Er schijnt boven een Oostelijk gedeelte van ons land een ballon gedreven te nebben, die blijkbaar door niemand meer bemand was. Het luchtgevaarte slepete zeer laak over de velden bij Havelte en in Zwolle werd het, zoo als we Zaterdag reeds meldden, ook waarge nomen. Zuidelijker gedreven werd het nog ge zien te Epe en te Apeldoorn. In Epe werden van één huis een driehonderd pannen van het dak gesleept, doordat het schip over het huis schuurde. De bewoners, die al ter ruste waren, dachten dat hun huis gebombardeerd werd. Vermoedelijk zal het schip, dat in zeer de- solaten toestand verkerde, Wel hier of daar neergekomen zijn. EEN WAANZINNIGE. Vrijdag had te IJzerheide bij Gulpen een treurig ongeluk plaats. Een landbouwer werd plotseling krankzinnig en bracht zijn moeder, die bij hem inwoonde, tal van mes steken toe; de vrouw vluchtte bloedend naar buiten. Weldra waren een tweetal marechaus- sées en twee onbezoldigde veldwachters aan wezig en toen dezen het huis naderden, greep de krankzinnige een geweer van zijn broeder, die landweersoldaat is Het geweer was ge laden en de waanzinnige, die aan de deur stond, dreigde iedereen die hem zou nade ren neer te schieten. De politie, geen kans ziende hem in handen te krijgen, loste een re volverschot waardoor het been van den man getroffen en de slagader doorsneden werd De ontboden geneesheer constateerde den dood ten gevolge van verbloeding. (Hbld DE" WATERSNOOD. Zaterdag is in het polderhuis te Anna Pau- lowna een vergadering gehouden van dijk graaf met heemraden en hoofdingelanden. De dijkgraaf deelde mede, dat twee hulp- machines en de zandzuiger, die dienden om het overtollige water uit den Oostpolder te helpen uitmalen, zijn stopgezet, omdat het water zoo goed als weg is. De stand in den Oostpolder is lager dan normaal peil, nl. 2.85 meter min N. A. P, Er wordt nu nog gemalen met de beide ge malen van den polder en een Diezelmotor. De technische raadsman van den polder, de heer Nieuwdorp, die het plan heeft gemaakt voor herstelling en verzwaring van den zee dijk, deelde het een en ander mede omtrent dat plan met overlegging van de profielteeke- ningen. De bedoeling is, den buitenberm van den Oostdijk te verhoogen tot 3.70 M. plus N. A. P.; tot 2 M. boven N. A. P. zullen ba- zaltsteenen worden aangebracht: van 23 M. klinkers. De AmsteldSjk zal een 'hodgte krijgen van 4.50 M. plus N. A. P.; bazalt- steen tot 3.50 M. plus N. A. P. Jdinkers van 3.50 tot 4.25 boven N. A. P. De gevaarlijkste plekken zullen een hoogte krijgen van 4.70 M. plus N. A. P. met dezelfde bekleeding van 3.50 en 4.25 M. plus N. A. P. met dezelfde beklèeding van 3.50 en 4.25. De dijk wordt ongeveer 1 Meter hooger dan de bestaande. Op voorstel van den heer C. Gerlings werd besloten die klinkers tot aan de kruin te bren- gien. Overigensd roegen de plannen en teekenm- gen ed algemeene goedkeuring weg. Doorbekleeding tot aan de kruin werdén de kosten door den heer Nieuwdorp op 6000 k 7000 meer berkend. De binnenbenn zal zeer geleidelijk tot on geveer 6 M. afloopen. (Hbld.) v LAMMERENMARKT. De jaarljjksche groote lammerenmarkten op 'exel zullen dit jaar gehouden worden op Maandag 15 Mei en de vijf volgende maan- c agen. De markt van 12 Juni zal den volgen dten dag gehouden worden. EEN ONGEWOON HUWELIJK. Zaterdag werd ten stadhuize te Enschede het huwelijk voltrokken van een paar, waar van bruidegom en bruid1 beiden doofstom wa ren. De ambtenaar van den burgerlijken stand1 overhandigde den jonggehuwden schrif telijk zijn gelukwenschen. KORTE BERICHTTEN. Men meldt aan de „N. Ct", dat de ge zondheidstoestand van dr. A. S. Talma te Bennebroek van dien aard is, dat hem een absolute rust van eenige maanden in voorge schreven. De eerste Bredasche aardbeiën werden 6 Mei door de wed. A. Voezenek op de vei ling der Baroniesche Tuinbouwvereeniging te Breda aangevoerd. Ten nadeele van den heer Van der Groot te Sondel is een belangrijk bedrag aan geld gestolen; ongeveer 60.000 wordt ver mist. De pustitie van Heerenveen is der waarts vertrokken om een onderzoek in loco in te stellen De Scheveningsche trawl-logger Edam" is door onbekende oorzaak in de visschershaven gezonken. Persoonlijke onge- ukken kwamen niet voor. „Goeie genade, wat zie je er moe en over stuur uit. Er is och niets naars gebeurd vandaag, juffertje?" De hospita was een goedhartige ziel en zij had groote genegenheid en bewondering voor de vrouw die zoo geheel verschillend was van de gewone soort kostgangers in Je remiah Street 44 „Neen, dank u, juffrouw Bruce", zei de aangesprokene/glimlachend. „Ik heb hoop werk te krijgen ergens buiten; ik wou Lon den zoo graag verlaten en als ik die betrek king krijg waar ik van gehoord heb, dan zal ik toch zoo blij zijn, het zal mij alleen spijten dat ik van u vandaan moet u is zoo vrien delijk voor mij geweest. Als er vandaag ie mand voor mij komt, wilt u dan zeggen dat ik niet heel wel ben en niet kan ontvangen als je blieft. Ik wou liever niemand onfvan gen." „Denkt u dat die mijnheer van verleden week weer zal komen,' juffrouw?" De stem van juffrouw Bruce was vol eerbied en ver rukking. „O lieve juffrouw, het .was net zoo'n nette mijnheer voor u. Hij zou wat voor u kunnen doen als hij het goed meende. Hij zag er zoo mager uit, het was of hij al met zijn eenen voet in het graf stond. Maar zijn baard was keurig geknipt en zijn kleeren! O, lieve, ze zouden die kleeren wel weghalen als ik ze verpanden moest. Jammer dat u uit was toen hij hier kwam, als ik u was zou ik hem wel ontvangen als hij weer kwam U hoeft niet zoo trotsch tegen hem ,te doen juffrouw. Missrhien had hij in het geheel geen kwade bedoelingen en zooals hii gekleed was dat was een h'ct om te zien ..Tk wil hem niet on+vanc-on Hpt xvo~i-rl xx ra 5 Va lm pu sohiinbaar onhekont "le'd maar zoowel de onN»knmmerdheid als de kalmte kostten haar blijkbaar inspanning. STADSNIEUWS. KIESVEREENIGING „EENSGEZIND HEID". Naar wij vernemen heeft de heer R. G. C. Schroder, in de laatste ledenvergadering van Eensgezindheid" benoemd tot bestuurslid, voor deze benoeming bedankt. R. K. KIESVEREENIGINGEN. De Algemeene Bond van Roomsch-Katho- liieke Kiesvereenigingen in Nederland houdt Zaterdag 27 Mei a. s. zijn algemeene jaar- lijksche vergadering te Utrecht in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. Dan zal, zooals we in de Nwe Hrl. Crt. le zen, o. m. in behandeling kbmen het volgend voorstel van de afd'. Alkmaar. „De Algemeene Bond van R. K. Kiesveree nigingen in Nederland leide het zoo eenigs- zins mogelijk daarheen, dat slechts bij hooge uitzondering in 2 of meer Kamerdistricten eenzelfde persoon candidaat worde gesteld; mocht zulks onverhoopt hier en daar toch noodzakelijk of onvermijdelijk blijken en een candidaat in 2 of meer districten gekozen worden, dan zorge de Algemeene Bood1 er voor, dat in zoodanige districten, waar krach tens dubbele keuze nieuwe verkiezingen moe ten plaats hebben, de voor de tweede verkie zing te maken kosten uit de Centrale kas ge heel vergoed wordien." PraeadVies. Voor zoover het voorstel tot strdeking heeft aan het Bondsbestuur op dracht te geven zelfstandig invloed uit te oefe nen op het stellen van candidaten, ware zulks niet overeen te brengen met het Bondsregle- ment. Of, en zoo ja, tot welk bedrag eventueel een toelage aan een bepaalde kiesvereeniging kan worden verleend, zal in elk zoodanig geval afzonderlijk moeten worden beoordeeld. Daar voor algemeene regelen te stellen, komt niet gewenscht voor. KLAPPA EN BUK. Heden en volgende dagen worden in „de Unie" kookdemonstraties gehouden vanwege de Nederlandsche plantenboterfabriek te Am sterdam met de plantenboter „Klappa" en het braad-vet „B.U.K.". De bovenzaal van de wmc a op duitcugunccu auuut&voue Wijze ingenuit mei ïunxc talets, waaraan een aan tal dames, na de uitleggingen van den koK, die zich aan net einde der zaal met zijn groot lomuts en andere attributen bevindt, aangehoord te nebben, zien kunnen overtüi- geu van üe smakelijkneid van de met Klappa en Buk bereide spijzen. Buk, dat gefabriceerd werd uit kokosaoo- ten, zooais üe naam, een verkorting van „be reid uit klapper" reeds aanduidt, is het pro duct dat men verkrijgt na de, uit het ge droogde kokosnootvruchtvleesch geperste olie, geraffineerd en geneutraliseerd te heb ben. Het vervangt reuzel en braadvet. Klap pa is Buk met bijvoeging van Pinda-olie en de arromatische bestanddeel envan goed ge pasteuriseerde melk. Dat op de pakjes het woord „margarine" vermeld staat, vindt zijn oorzaak in een bepaling van de Nederland sche Bpterwet, die zegt, dat alles wat geen natuurboter is en toch als zoodanig gebruikt wordt, margarine moet heeten. Ongetwijfeld zal er voor deze demonstra ties belangstelling bestaan. Het iigt in de bedoeling om, behalve de aangekondigde middag-demonstraties, er ook Donderdagavond van 79 uur eene te géven Het menu, dat voor vandaag uit biefstuk (gebakken in Klappa), varkenslapjes (gebak- x ken in Klappa), aardappelen (gebakken in Buk), doperwtjes (gestoofd in Klappa) en flensjes (gebakken- in Klappa) bentond, wis selt daarbij steeds af. Om principieele redenen aanvaarden we nooit „proefstukken". Wij willen echter niet ontkennen, dat deze gedragslijn op een sterke proef werd gesteld, toen er vanmiddag een schotel dampende, smakelijk uitziende flensjes ons bureau werd binnengedragen. Intusschen de leer won het van de natuur en het baksel ging terug Maar dat de natuur overwonnen moest wor den dat pleit toch wel voor de wijze, waarop deze producten in Klappa waren ge bakken 1 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De door de Kamer van Koophandel en Fa brieken in verband1 met den slechten treinen loop naar Hoorn uit te schrijven buitenge wone vergadering, zal niet hedenavond, doch op een nader te bepalen datum plaats heb ben. KEGELCONCOURS. Op het gisteren te Utrecht gehouden ke gelconcours behaalde dè Alkmaarsche Kegel bond den 5en prijs met 482 hout. VOETBAL. WEDSTRIJDEN OM DEN ALCM ARIA-BEKER. De eerste dag der Alkmaarsche BekerwedL strijden is inderdaad een groot succes ge weest. Aan de regelingscommissie komt in de eerste plaats een woord van hulde toe voor de wijze waarop zij zich van haar zware taak ge kweten heeft. Alles liep zoo geregeld mogelijk en indien er piet met drie wedstrijden ver lengd hadden moeten worden, zou net einde ook oip tijd daar geweest zijn. Het weer was voor voetbal zoo mooi als men 't maar wen- schen kon. Er was veel publiek en de acht ver- eenigingen, die op dezen eersten dag moesten spelen kwamen alle op. Zoo werkte alles sa men om den openingsdag boven verwachting te doen slagen. De kwaliteit van. het spel in de vier wedstrijden vertoond, is ons niet meege vallen. Vermeld dient echter, dat bijna alle vereenigingen met invallers moesten uitko men, daar 'de militaire verloven nog steeds niet verleend worden. Om even voor één werd door den voorzitter van Alcmaria met een kort woord de Beker aan de Commissie ter "hand gesteld, waarbij hij 't annuleeren der wedstrijden van 't vorig jaar memoreerde. De voorzitter der Beker- commissie antwoordde den spreker en vestig de er den aandacht op, dat Alcmaria 't vorig seizoen niet geheel zonder strijd den Beker won. (wedstrijd Haagsche Cadetten.) en ver- klaarde daarna de Bekerwedstrijden voor ge opend. Onmiddellijk daarna begon de wedstrijd W. F. C. Wilhelmina Vooruit. W. F. C. had in 't begin eenig overwicht, kopte en com bineerde beter en nam na een kwartier door den linksbinnen de leiding. Tien minuten na de rust maakte W. V. echter welverdiend ge lijk en werd het verder een spannende strijd om de leiding. De keeper der Amsterdam mers was uitstekend en tot twee minuten voor tijd wist hij den stand gelijk te houden. Toen doelpuntte die middenvoor van W. F. C. met „Als hij terug komt, zeg dan dat ik nie mand, ontvangen kan. Ik heb geen lust welda den van hem aan te nemen en het is beter hem dat heel duidelijk te kennen te geven Dank u wel voor de the$, u is zuo vriende lijk voor mij. Toen ik thuis kwam voelde ik mij heel moe en wanhopig, nn ben ik veel beter. Nu kan ik weer voongaan en den strijd nog eens aanbinden. Een klein beetje vriendelijkheid zooals u mij geeft, schenkt iemand nieuwen moed." „Wel, wel wat kan u de dingen mooi zeg gen, juffrouw; het zal mij spijten u te verlie zen, ja zeker dat meen ik. U hebt geen moei te gegeVen en is altijd even beleefd. O., heer nu heb ik uw brief vergeten, hij is gekomen nadat u uitgegaan is." De goede vrouw spoedde zich naar bene den en keerde een paar minuten later terug met een brief die zeer beduimeld was door liaar eigen vingers Het adres was door een mannenhand geschreven en luidde aldus Miss Jovre Trevor, 44 Jeremiah Street, Ma- rylebone W. HOOFDSTUK IV. 3lJ IS WEG. Christoffel Brampton sloeg de oogen op naar het vuile huis in de vuile achterstraat in Marylebone; toen hij den klopper liet val ien zweefde zijn geest terug naar het verle den een verleden waarvan de omgeving zoo zeer verschilde van de buurt waar hij zich op dat oogenblik bevond. De grauwe Londen sche straat, de rijen grauwe huizen, alle pre cies, hetzelfde, de loodgrijze lucht boven zijn hoofd dit alles verdween voor zijn oogen; en in plaats daarvan zag hij een hrute nhutie met rose klimrozen een achtergrond van, dennenbosschen welriekend en groen, met sneeuw bedekte toppen tegen de schitterend donker blauwe lucht. De omgeving, waarin hij Joyce Trevor het laatst had gezien, zoo vele jaren geleden, was inderdaad zeer ver schillend van die waar hij ha%r met de zeker heid van een overwinnaar dien dag hoopte te vinden -r dak houten huisje tusschen dc pijn- boomen leek hem een genchikter verblijf voor de sierlijke lieftalligheid dje hij zich herin nerde, dan dit akelige pension in een sombe re straat in Londen Het was moeilijk het meisje, wier beeld hij in zijn hart droeg, te vereenzelvigen met iets leelijks en vuil9; en toch hoe kon hij iets anders vermoeden dan dat er veel verdriet en narigheid geko men was in haar léven sedert hij haar het laatst gezien had, met den zonneschiji|i van dat Westersche land een gouden kroon vor mende om haar hoofd, lachende oogen, stra lend van licht en levensvreugde. Veriaten door den man aan wien zij zich had overgegeven. Alleen in een vreemd land, een jong meisje, worstelend om het hoofd boven water te houden jzijn hart kromp ineen van het visioen voor ziju geest geroe pen door die gedachte alleen en door alles wat zij insloot. Wat hadden die jaren haar gebracht? Zou ze hem verwelkomen als eui vriend? Zou ze blij zijn hem te zien zooais ze in vroeger jaren was geweest? Of zou ze hem aanzien alsof zij verre stond met koel heid in de oogen, en zijn komst kwalijk ne men uit vrees dat hij'het verleden weer zou oprakelen? Zij wan zeker arm, daar zij in deze sombere straat woonde; zou zs hem toestaan haar te helpen in haar moeilijkhe den zelfs al wilde ze dan niet luistetren naai de betuiging van zijn groote liefde? Al deze overwegingen dwarrelden rond in zijn hoofd terwijl hij stond te wachten op de stoep van 44 Jeremiah Street, en naar de 'slordige ramen keek waarvoor de vuile kan ten gordijnen en de kapotte jalouzieën die yPt-h-MHitT-rl-r-jr-'-t i nlo'^eV-u'' 7P1 7C tT>-t

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2