DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 109 Honderd en achttiende jaargang. 1916 9 MEI Advertentieprijs 10 et p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERffls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. fr. p. post f 1.25. DINSDAG NEDERLAND. Aan onze adverteerders. ALKMAAR, 9 Mei. Vlugger dan de Duitsche heeft de Ameri- kaansche regeering een nota opgesteld, Maar de Amerikaansche nota, welke gisteren naar Berlijn is verzonden is dan ook niet zoo lang als de Duitsche van de vorige week; zij bevat slechts 200 woorden. In deze ant- woord-nota wordt het volgende gezegd: De Amerikaansche regeering heeft zorg vuldig de nota der Duitsche regeering van 4 Mei overwogen. De Duitsche nota wordt in het bijzonder beschouwd als te kennen ge vend het voornemen der Duitsche regeering om in het vervolg al het mogelijke te doen cm den strijd te beperken tot de strijdmach ten der oorlogvoerende mogendheden en als een bewijs dat de Duitsche regeering beslo ten heeft aan al haar commandanten van zee strijdmachten de beperkingen op te leggen overeenkomstig de internationale wetten waarop de Amerikaansche regeering heeft aangedrongen sedert de aankondiging van de Duitsche onderzeeërs-politiek op 4 Februari 1915, welke politiek thans gelukkig is opge geven. V*erder zegt de nota, dat de Amerikaansche regeering geen oogenblik het denkbeeld kan overwegen en dus nog veel minder bespre ken dat de nieuwe onderzeeërspolitiek in eenigen samenhang zou worden gebracht met de houding van eenige andere regeering ten opzichte van de rechten der neutralen en non-combattanten. Deze korte antwoord-nota geeft duidelijk te kennen, dat voorloopig de betrekkingen tusschen Amerika en Duitschland niet zullen worden afgebroken. Geconstateerd wordt immers, dat de Duitsche onderzeeërspolitiek „gelukkig" is opgegeven. Men weet echter, dat de Duitsche regeering hiertoe slechts voorwaardelijk is overgegaan, in de ver wachting, dat Amerikaansche pogingen, van Engeland op dezelfde krachtdadige wijze nakoming der oude blokkaderegelen en der oude bepalingen van de contrabandeleer te, eischen, tot eenzelfde gunstig resultaat zullen leiden. De Amerikaansche regeering wenscht echter geen samenhang tusschen maatregelen van den Duitschen onderzeeërsoorlog en van den Engelschen uithongeringsoorlog te er kennen, m. aw. zij wenscht de nieuwe Duit sche politiek geheel afzonderlijk te houden van een nieuwe Engelsche politiek. Dit /Sluit echter geenszins uit, dat Amerika zich in denzelfden geest tot Engeland zal wen den, als het thans tot Duitschland heeft ge daan. Wordt ook dit streven met succes be kroond, dan zijn er in de wijze van oorlog voeren ter zee verbeteringen gebracht, welke zoowel de niet-strijders in de oorlogvoeren de landen als de bewoners der neutrale rij ken ten goede komen. Dan zullen er bijv. geen Nederlandsche schepen rechteloos meer getorpilleerd worden en zal geen leven van een Nederlandsch onderdaan meer zoo groot gevaar loopen, maar dan zullen er ook geen onredelijke eischen aan Nederlandsche sche pen worden gesteld voor het laden van En gelsche bunkerkolen en geen andere hinder lijke maatregelen worden genomen. En wan neer Engeland eens niets wil toegeven, dan zal Duitschland kunnen overwegen, of het beter is den nu ingevoerden toestand te hand haven dan welzijn dreigement uit te voeren van een nieuwen onderzeeërsoorlog het is niet ondenkbaar, dat het, nu het een eervolle retrietie heeft gekregen, tot de eerstgenoemde gedragslijn zal besluiten. Over den wenk nopens het tot stand bren gen van den vrede geeft de korte nota geen woord maar iets dergelijks wordt ook in stilte voorbereid, als dit geschiedt. tiet verdient dünkt ons de aandacht, dat het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken van den gezant der Vereenigde Staten bericht heeft ontvangen, dat de Duitsche re geering er in toegestemd heeft, dat een En- gelsch hospitaalschip gebruikt zal worden voor het overbrengen van Engelsche en Duit sche krijgsgevangenen, die naar hun vader land teruggezonden worden. De Duitsche re geering vroeg om een aankondigingstermijn van veertien dagen van den datum waarop de repatrieering kan plaats hebben. Er zijn maatregelen getroffen om te zorgen, dat het hospitaalschip op 24 Mei te Vlissingen zal aankomen met een groep Duitsche invalide krijgsgevangenen en van daar met Engelsche invalide krijgsgevangenen zal terugkeeren. Geschiedde deze repatrieering tot dusverre door middel van een schip van1 de maatschap pij „Zeeland", nu deze maatschappij hat transport niet meer op zich wenschte te ne men, zal het plaats vinden met een hospitaal schip, hetgeen dus wil zeggen, dat de beide elkaar vijandige regeeringen een onderlinge overeenkomst hebben aangegaan. De Fransche en Duitsche lezingen over het resultaat van den opnieuw ingezetten strijd aan weerszijden van de Maas komen aardig met elkaar overeen. Wij hebben gisteren gezien, dat volgens het Fransche communiqué de Duitschers ten Oosten van de Maas voet kregen in een Fransche loopgraaf. Een later Fransch com muniqué meldt, dat de Duitschers in tegen aanvallen uit het grootste deel van het be zette terrein zijn geworpen. Fiet Duitsche le- gerbericht maakt van deze, blijkbaar weinig blijvend geachte, winst geen gewag en zegt enkel dat de Fransche aanvallen, waaraan negers meededen, werden afgeslagen. Ook ten aanzien van den strijd ten- Westen van de Maas en dit gebied schijnt in de worsteling om Verdun nog steeds het hoofd- operatietooneel komen de wederzijdsche berichten vrijwel overeen. Zij leeren, dat er hardnekkig en bloedig gevochten is, dat er hevig is aangevallen en sterke tegenweer is geboden, dat de Duitschers op dé Noordelij ke helling van hoogte 304 zijn vooruitgegaan en daarbij 40 officieren en 1280 man gevan gen genomen hebben, en dat de Franschen in een tegenaanval de Duitschers hebben verdre ven uit een ravijn tusschen deze hoogte en „den Dooden Man". Volgens een Lloyd'sbericht verkeert het stoomschip „Cymric" (13.370 ton) van de White Star line, dat geen passagiers maar een gemengde lading aan boord had, in zin kenden toestand. KORTE BERICFTTEN. De Franschen hebben de verloren loop graven aan de Maasoevsrs hernomen. In Duitschland en Oostenrijk eet men MeikeversZe hebben een groot eiwit en zet- meelgehalte. Schoolkinderen verzamelen ze en de voedings-centrale te Weenen koopt ze voor 50 sts. per Kilo, zoo zegt het Berliner Tage- blat. In Engeland wordt 21 Mei den Zomer tijd ingevoerd. Met Sociaal-Democratische partij be stuur heeft ontslag van den hoofdredacteur van de Vorwdrts geëischt, omdat volgens het bestuur, zijn optreden tot ontwrichting dier partij leidde. In het Engelsche Lagerhuis heeft de Redmond gevraagd onverwijld een einde te maken aan de terechtstelling van de Jersche die verhittering en woe- Minister Asquitfa zeide dat de terechtstellingen door die militaire overheid zijn gelast, hij kon niet de verzeke ring geven dot ze niet meer zoudten voorko men, vóór het Lagerhuis de zaak kon gespre ken. In Berlijn hebben voortdurend ongere geldheden, vooral bij slagers plaats, het schijnt d'aar, zooals een BerLijnsch kanton rechter zeide, dikwijls meer moed te verei- schdj naar di< ven te gaan. Een Duitsch vliegtuig heeft bommen op de Qrieksche stad Janitza, waar slechte Orieksche troepen gelegerd waren, gewo: De Temps meldt dat generaal Pêtain is benoemd tot opperbevelhebber van het mid denleger, dat den sector van Soissons tot en Verdun verdedigt, en dat generaal Nivelle het bevel over het eigenlijke leger van Verdun van Pétain heeft overgenomen. De heer John Mac Neil, president van de Sinn Fein-vrijwilligers is gevangen geno men, dé heer Mac Neil is hoogleeraar aan dé nationale universiteit te Dublin. Australische en Nieuw Zeelartdsche troe pen zijn in Frankrijk aangekomen en hebben een deel van het front bezet. E>e Paus moet een boodschap aan presi dent Wilson hebben gezonden in verband met de quaestie van mogelijke vredesonderhande lingen. De Amerikaansche regeering schijnt de Duitsche nota te zullen aanvaarden. De Tsaar is naar het front vertrokken In Turkije heeft dé sultan een besluit uitgevaardigd waarbij gymnastische oefenin gen voor alle jongelui verplichtend zijn ge steld, tot zij dén dienstplichtigen leeftijd heb ben bereikt. Sir oger Casement zal binnen 14 dagen in Londen terecht staan. Er wordt over gedacht een hulpexpedie- tie naar luitenant Shackleton te zenden, wiens schip in het Zuidpoolgebied is weggedreven, zoodat hij daar zal moeten overwinteren. Zee-kapiteins in Malmo aangekomen be richten, dat Duitsche eskaders bestaadne uit grootste oorlogsschepen van de Noordzee- vloot, in de Oostzee naar het Noorden op- stoomen. Tal van Japanners nemen als vrijwilli gere dienst in de Entente legers. In de St. Paula Kathedraal te Londen opstandelingen, daar de bij 't volk wekken. ien slager dan naar de loopgra- onthulde minister Asquith een gedertkteeken aan de nagedachtenis van dien omgekomen Zuidpoolreiziger luitenant Scott en diens met gezellen gewijd. ENGELSCHE BUNKERKOLEN. Aan het stoomschip „Waal", van de N. V. Houtvaart te Rotterdam, bestemd om steenko len van Cardiff naar Bizerta te vervoeren en voor de terugreis te Sfax in lading te nemen phosphaatgrondstof voor de bereiding van superphosphaat, een meststof, waaraan hier te lande groote behoefte bestaat, met bestem ming Amsterdam, wordt sedert 27 April te Cardiff door de Engelsche autoriteiten niet toegestaan bunkerkolen in te nemen dan on der voorwaarde, dat het na de lossing der lading steenkolen te Bizerta van daar wordt bevracht naar Engeland of Frankrijk, tenzij door de reederij het stoomschip „Maas", mo menteel niet bevracht, bestemd wordt voor een lading steenkolen naar Frankrijk of Italië en een lading ijzererts voor de terugreis naar Engeland. Voorts wordt de voorwaarde, naar een Engelsche haven te stoomen en aldaar te los sen, verbonden aan de toestemming tot het laden van bunkerkolen in het stoomschip „Helena", dat sedert 3 Mei te Las Palmas ligt, en aan het stoomschip „Elisabeth", dat 11 Mei daar wordt verwacht, welke schepen na een lading kolen van Cardiff naar Rosa- rio te hebben vervoerd, van daar op Rotter dam zijn bevracht met een lading graan, lijn en raapzaad, bestemd voor de firma Bunge Co. te Rotterdam en geadresseerd aan dé Ne derlandsche Trust-Maatschappij. Van de waarheid der Engelsche verklaring valt, als we deze feiten beschouwen, nog niet veel te merken. DE „TUBANTIA". E>e Tel. geeft thans een besliste tegen spraak van bet gerucht, dat de „Cap Finister- re", van dé HamburgAmerika-lijn, aan den Hollandschen Lloyd zou worden afgestaan, ter vergoeding van het verlies van de „Tu- bantia" Het bericht is waarschijnlijk gelanceerd, in verband met een onderhoud, dat de direc teur van den Lloyd1, dé heer Wilmink, heeft gehad met den heer Ballin, van de Hamburg- Amerika-lijn. Dit onderhoud liep echter niet over deze zaak, maar handelde over andere aangelegenheden. DE „BERKELSTROOM EN DE DUITSCHE CENSUUR. Het is soms zeer leerzaam na te gaan wat de censuur in eenig bericht schrapt Want wij weten dat de censuur het volk niet wil laten weten. Wij vestigen daarom de aandacht op eenige uitlatingen uit het officieele bericht van dé Nederlandsche regeering, zooals het in Duit sche bladen Frankfurter Zeitung, Kölni- sche Zeitung is gepubliceerd .De zinsnedë omtrent de lading, van zooveel belang omdat juist het feit, dat slechte een klein deel, bij lange niet de helft, dér lading uit levensmid delen bestond, de vernietiging zoo geheel on rechtmatig maate, wordt aldus weergegeven: „Nach den Schiffspapieren bestand die La- dung aus ungefahr 600 Tonnen, darunter Strohpappe, Kakao und frische Fifsch." In de Nederlandschen tekst stond vermeld dat de cacao en visch te zamen slechte 100 ton ge wicht, het sfroocarton 450 ton gewicht bevat te. Zoo is er nog vermeld: „Das Unterseeboot- tauchte. .Das Schlepptau wurde abgeworfen, aber es blieb am Unterseeboot hangen und die Trosse musste abgeschuitten werden, damit die Boote nicht in die Tiefe gezogen wiirden". In dien officieeten Nederlandschen tekst was de lezing aldus: „De sleeptros werd los ge gooid, doch bleef haken in het tuig van de on derzeeboot. Door het snijdèn van de sleeptros sen voorkwam men in de sloepen, dat deze on der water werden getrokken". Vermelden wij volledigheidshalve dat wel licht niet de officeele Duitsche censor de ver kortingen heeft aangebracht, doch de ófficieu- se, die aan het thans nauw met de verbonden Wolffbureau te Berlijn zetelt. HET WITTEBROOD-VERBOD. Het centraal bestuur van den Ned. Bak- kersbond heeft een dres verzonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, waarin wordt verzocht het verbod tot het bakken van wit brood op te heffen. In het adres wordt uiteengezet dat de bak kers door het verbod op hoogst ernstige wijze in htm bedrijf worden benadeeld. Er wordt op ezen, dat vele particulieren zelf wit brood en dat bovendien op vele plaatsen het verbod niet wordt opgevolgd. Aangezien rog gebrood minder smakelijk is om te eten met bruin brood, vermindert ook het debiet daar van. Het bestuur is van oordeel dat de voorraad tarwebloem bij grossiers en bakkers zoo groot is, dat daardoor het bakken van witbrood ge durende verscheidene weken mogelijk zal zijn. KOEK VOOR DE SOLDATEN. In verband met de ondervonden bezwaren bij de aanschaffing van groote hoeveelheden kaas, welke voor het leger benoodigd zijn en om eenige meerdere afwisseling te brengen in de voeding der militairen, is naar de Avp. meldt door den opperbevelhebber van land- en zeemacht bepaald, dat tweemaal per week, ter vervanging van kaas, ontbijt koek kan worden verstrekt. Deze koek wordt niet in den voorraad der magazijnen opgenomen, maar moet door de autoriteiten worden aangeschaft, tegen ten hoogste 5 cent per man en per verstrekking. BINNENLAND. Gemengd nieuws. NOORD-HOLLANDSCHE VEREENI- GING TOT BEVORDERING VAN VOLKSKUNST. Ter beoordeeling van de door de Noord- Hollandsche Vereeniging tot Bevordering van Volkskunst uitgeschreven prijsvraag voor het beste stuk speelgoed en voor het beste ontwerp en teekening geschikt voor de uitvoering, kwam Vrijdag 5 Mei dé jury te Haarlem bijeen. De jury bestond uit de vol gende leden van bestuur: de heeren von Sa- her en Baard, mevrouw van Waveren en me juffrouw van Hasselt; behalve deze bestuurs leden maakten nog deel uit van de jury dé heer Simons, Directeur der Speelgoedfabriek „Olanda" te Amsterdam, en de heer Smink, Directeur der Hollandsche Speelgoed-Indus trie te Haarlem. De inzendingen hebben niet geheel beantwoord aan de verwachtingen, zoodat de jury gemeend heeft geen eerste en tweede prijs te mogen uitreiken voor het bes te ontwerp. Slechte 2 onderscheidingen zijn verleend van 5, n.l. aan Teekeningen van Soldaten, motto „Kakelbont", en aan Uitknipsels, mot to „Moeder de Gans". De inzendingen speelgoed leverden meer op, maar waren ook niet van dien aard, dat de eerste prijs werd uitgereikt; in plaats daarvan zijn 2 prijzen van 10 verleend. Het eerst kwam hiervoor in aanmerking het Speelgoeddorp, motto „Perzik", als tweede een Hobbelpaard, motto „Kindervreugd" Voorts zijn nog een paar onderscheidingen h 5 toegekend, n.l. Rutchbaanspel en Heima chine, motto „Heigraag". Enkele inzendingen vielen op door haar uitstekende constructie, zonder echter zeer origineel te zijn; daar dit echter een factor is die bij het vervaardigen van speelgoed zeer aangemoedigd' moet wor den, heeft de jury gemeend deze inzendingen ook een kleine onderscheiding te moeten ver- leenen en heeft daartoe 2 prijzen h 2 50 be schikbaar gesteld, welke zijn toegekend aan een „Automobiel", motto „Arbeid Adelt", en aan een Tafel met 4 Stoelen, motto „Gaan zitten". UIT SCHAGEN. Aan dé vakteékenschool met driejarigen cursus te Schagen is een diploma toegekend aan K. Bakker, Barsingerhom, Timmeren, K. Nap, Oudkarspel, Smeden, E. Rietvink, Wieringerwaard, Timmeren, li. Kort, Heer- hugowaard, Metselen, K. Plevier, Schagen, Machine bankwerker, J. Tin, Haringhuizen, Smeden. De ziekenfondsen en kring I van de Noordhollandsch'en Bond van Ziekenfondsen bestaande uit dé aid. Anna Paulowna, Cal- lantsoog, Koegras, Kolhom, St. Maarten, Schagen, 't Zand en Petten hebben in eene vergadering te Schagen tot eene nadere aan eensluiting besloten. In de afdeelingen zal worden voorgesteld twee leden voor een kring bestuur te kiezen, dat dan verder de functies zal verdëelen. De vergadering meende,, dat van dit bestuur eene krachtige propaganda in Hollands Noorden kan uitgaan, terwijl het verder voor het beginsels en de algemeene be langen der fondsen zou kunnen ijveren. Ook spreekbeurten ter voorlichting en cursus ver gaderingen kunnen van dit bestuur uitgaan. UIT BERGEN. Bij de gistermiddag ten Raadhuize gehou den aanbesteding van het bouwen van eene ziekeninrichting aan den Kerkedijk in deze gemeente werd ingeschreven als volgt. K. Wester te St. Pancras 8300, B. Huizinga en C. Berkhouwer te Bergen 7960, F. H. Rin gers en Zonen te Alkmaar 7985, C van der Plas te Bergen 8032, A. Bijpost te Bergen 8000, W. Streamer te Bergen 8000, J. Houtenbos te Bergen 8275. De gunning is aangehouden UIT URSEM. De heer W. de Geus alhier is benoemd tot burgemeester der gemeente Broek in Water- ONDEUGDELIJlK VLEESCH. Te Heemskerk zijn enkele menschen waar schijnlijk door het nuttigen van ondeugdelijk vleesch ernstig ongesteld geworden. De politie stelt een onderzoek in. De betrok ken slager had voor korten tijd eveneens on- deugdélijk vleesch geleverd. DE MELKSTAKINO TE UTRECHT. Aangaande de Utrechtsche melkstaking wordt aan de N. Rott. Crt.'van bevoegde zij de medegedeeld, dat gisterochtend reeds be gonnen is met de distributie van melk door de gemeente aan de melkverkoopers, die ten gevolge van de staking der veehouders geen of niet voldoende melk hebben ontvangen. Zondagavond is een ruime hoeveelheid voor de gemeente van buitenaf aangevoerd en naar de koelkamers van de slachtplaats gebracht. Gistermorgen heeft een groot aantal melkver koopers in de Baterhal melk ontvangen. De gemeente kan ook op de volgendé dagen op grooten toevoer rekenen. De aangevoerde melk is goed gekoeld en wordt hier met zorg behandeld. Voor melk- nood behoeft dus geen vrees te bestaan. Ook zijn bereids maatregelen genomen om gewa pend te zijn voor het geval dé veehouders mochten gevolg geven aan het bij geruchte vernomen plan om eerst weder een paar da gen wel te leveren en dan onverhoeds op nieuw te staken. Van andere zijde vernemen wij nog, dat verschillende leden van den Melkveehoudersbond ondanks het bondsbe- sluit toch aan dé slijters melk leveren. Tengevolge van de zomerdienst- regeling en de verplaatsing van het Postkantoor zijn we verplicht de courant vroeger dan voorheen af te drukken. Met het oog hierop verzoeken we beleefd de adver tenties uiterlijk 12 uur 's middags n te zenden. Voor advertentiën, die later worden aangeboden, kun nen we geene opname waarborgen. Herziening uitbreidings plan der gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDER van ALKMAAR; Gelet op art. 28 der Woningwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie dier Gemeente van heden af voor een ieder ter inzage is nedergelegd het plan tot HERZIENING van het UITBREIDINGS PLAN der Gemeente, welke herziening om vat het gedeelte der Gemeente bij de Verleng de Landstraat en het Overdiepad. Alkmaar, 8 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. DIEFSTAL VAN 60.000. Inzake den diefstal van 60.000 ten nadee- le van M. van der Goot te Sondel is een Bel gische geïnterneerde aangehouden. De besto lene is verleden week verhuisd. Vier Belgen hielpen hem daarbij. Een hunner is in arrest Er is vijftien mille aan geld en bankpapier gestolen, het andere in den vorm van effec ten. De Russische effecten heeft men laten liggen; ook het boekje, waarin de nummers van de geldwaardige papieren, is gestolen. Waarschijnlijk is die brankast met dén sleutel tel van den bestolene geopend. De kast is niet geforceerd. Een nader bericht meldt: Het gestolen geld te Sondel is teruggevon den in..... de brandkast 1 Bij de verhuizing waren de geldswaardige papieren van plaats veranderd. Men meldt aan het Hbld. nog uit Heeren veen: j Gisteren bezocht het parket, vergezeld van den heer Hulsebosch uit Amsterdam, per au to de boerderij van Van der Goot te Sondel. De geheele boerderij werd aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen, aan de brand kast vooral werd daarbij bijzondere zorg be steed. Tenslotte sonstateerde de heer Hulse bosch, dat de oogenschijnlijk ledige brand kast een dubbel plafond had, dat toevalliger wijze gevormd was doordat de bovenste ijze ren plank tijdens de verhuizing, waarbij de kast op haar rug was gelegd, naar boven was geschoten en beklemd was geraakt, waardoor niemand de plank miste en1 de kast ledig scheen te zijn. De bewuste Russische ef fecten hadden op de tweede plank gelegen. STRAATROOF. Zondagnacht zijn, naar de N. RoRtt. Crt. meldt, te Rotterdam aangehouden een kellner en een bankwerker, die verdacht worden in dien nacht op het Staatsspoorwegterrein aan den Parallelweg een koopman te hebben aan gevallen, mishandeld en beroofd van een por tefeuille met 630 aan bankpapier. De ledige portefeuille is aan de Rijnhaven op de straat gevonden. De beidé aangehoudenen zijn door den bestolene pertinent als de daders her kend Het geld was verdwenen. CREMATORIUM TE ARNHEM. Naar aanleiding van den voorgenomen woningbouw op een terrein tusschen de Ag- nietenstraat en den weg Onder de Linden te Arnhem, heek de gezondheidscommissie voor deze gemeente de aandacht van het gemeente bestuur gevestigd op dé aan laatstgenoem den weg gelegen begraafplaatsen en in over weging gegeven tot sluiting van die begraaf plaatsen over te gaan. Tevens verzocht de commissie aan het gemeentebestuur in ernsti ge overweging te nemen de stichting van een Crematorium. Nu een voor dé lijkverbran ding gunstige beslissing in hoogste instantie is gevallen, meende de Commissie in het be lang der volksgezondheid op dé stichting van een crematorium te Arnhem te moeten aandringen. KERMIS IN HET ZUIDEN. Zoolang de oorlog reeds duurt, was er van kermishouden in het in staat van beleg verklaarde gebied van Noord-Brabant en Limburg geen sprake meer. Thans echter heeft de commandant van het Veldleger, al dus het Hbld., toegestaan, dat dé kermissen gevierd mogen worden in de gemeenten, welke op grooter afstand' dan van vijf kilome ters van de grens zijn gelegen. 40-JARIG BESTAAN VAN „HET STEDELIJK MUZIEKKORPS" TE PURMEREND. Op 23 Juni a. s. zal „Het Stedelijk Muziek corps" te Purmerend zijn 40-jarig bestaan herdenken, door een te houden feestviering op Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni a. s. Op gericht in 1876, bleef het muziekcorps, onder directie van den heer J. P. dé Groot, stads- muziekdirecteur, tot 1914 een stedelijke mu ziekinstelling. Na 1914 verleende het gemeen tebestuur een zelfstandig bestaan aan het corps en werd, als blijk van waardeering, alle eigiendbmmien aan heit corps geschonken.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1