Na lange Jaren VE11 l li I, E T 0 N. Door pcnoionceerhag van den heer Groot than» Eeredirecteur, werd in Juni 1914 tot dirigent benoemd de heer Jian Brugge, toon kunstenaar te Punnsrend, oud-leerling van de voonnaligen directeur. Aan talrijke concour sen werd door de vereeniging deelgenomen en vele Koninklijke en Eereprijzen prijken aan het vaandel. Bovendien organiseerde het corps in 1902 en in 1908 zelf groote muziek concoursen. Aan nationale en stedelijke fees ten werd geregeld medewerking verleend. Ook is de vereeniging aangesloten bij de Nederl. Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen en is sedert de oprichting hiervan bestuurslid, terwijl de voorzitter van het corps in het Hoofdbestuur zitting heeft. De feestelijke herdenking belooft veel. Een aantal harmonie- en fanfarecorpsen zijn uit- genoodigd naar Puimerend te komen, om deel te nemen aan dit feest. Het programma zal met zorg worden samengesteld en op een daarvoor ingericht feestterrein worden uitge voerd1. Nadere bijzonderheden zullen weldra volgen. Voor de herdenking van dit jubileum heb ben Burgemeester en Wethouders en Secreta ris te Purmerend en de heer J. P. Groot, eere directeur, de vereerende uitnoodiging, om zit ting te nemen in het Eere-Comitc, aangeno men. Het zal de kranige, alom bekende vereeni ging zeker niet aan belangstelling ontbreken. UIT OBDAM Maandag 8 Mei tvergaderde de Raad dezer gemeente in voltauige zitting, onaer voorzit terschap van den burgemeester N. Dekker. Na voorlezing en vaststelling der notulen kwam aan de orde: Van de gemeente Nieuw Leusden een ver zoek om adhaesie op haar adres aan de Ko ningin inzake de talrijke wisselingen bij het onderwijzend personeel; genoemde gemeente wil hierin verandering gebracht zien door het opnemen van een artikel in de Wet, waar bij de onderwijzer(es) verplicht wordt, min stens 2 jaar in de eerste standplaats te. blij ven. Werd voor kennisgeving aangenomen. Een adres van een twintigtal gemeentena ren met bezwaren tegen de nieuwe tijdsrege- ling. Gewezen werd op den verren afstand van sommige leerlingen tot de school, zoodat de moeders de kinderen niet op tijd voldoen de konden voeden en kleeden. Bovendien nog op bezwaren in verband met den aanstaan den hooioogst. De heer Munster stelde daarom voor de schooltijden een uur te verlaten, de heer Dekker achtte een half uur voldoende. De heer Blauw wenschte de oude regeling te handhaven, de heer Ursem was tegen het ver anderen van den eenmaal ingevoerden zo mertijd: het zou een ontzettendert warboel geven, uitgezonderd een. paar gezinnen wo nen de kinderen niet zoo ver van de school en, wat de boeren betreft, zij kunnen melken, wanneer zij willen. De voorzitter achtte het ook niet wensche- lijk nu reeds wijzigingen aan te brengen de tijd is nog niet ingeburgerd en we kunnen er dus nog niet over oordeelen of wij ons kumi' n aanpassen bij de nieuwe regeling. Met het oog op de schooltijden wilde hij gaarne de meening hooren van de onderwij zers. Besloten werd nu, dat B. en B. in de vol gende vergadering praeadvies zullen uitbren gen- Hierna kwam in behandeling het, in de vo- rige vergadering aangehouden, voorstel inza ke duurtetoeslag. B. en W. stelden nu voor aan het onderwijzend personeel den volgen den toeslag te geven: hoofden van scholen v4 percent van den pensioengrondslag, ver menigvuldigd met het aantal dienstjaren met als minimum 25, hierbij voor elk kind be neden 16 jaar 3 zoodat het hoofd in wijk A (het d'orp) zal ontvangen 138, dat in wijk B (Spierdijk) 79.95, voor de beide onder wijzers 25, terwijl de tijdelijke onderwijzer buiten beschouwing blijft. Mocht evenwel een der andere gemeenten (Spanbroek, Berk hout. Hensbroek) bezwaren hebben tegen de ze regeling ten opzichte van de gemeen schappelijke school te Spierdijk, dan zal Ob- dam toch V* van dezen duurtetoeslag uitbeta len Aldus aangenomen. Daarna: Verzoek van den gemeente-veld wachter om zijn jaarwedde te verhoogen met 100 De verschillende besprekingen hadden tot resultaat, dat hij behalve zijn jaarwedde (f 450) als veldwachter, zal ontvangen als gemeentebode 50 en als concierge 10 Ook in verband hiermede stelden B. en W voor een wijziging te brengen in de pern naar het Engelach door L G. MOBERLY. 8, „Ik weet niets van haar af", antwoordde Lize. „Juffrouw Bruce zal het wei weteu. ik zal haar roepen, ze zal u wel ailes kun nen zeggen wat u weien wilt. Ik weet er niets anders van dan dat juffrouw Trevor vertrok ken is en „De hemel beware mij!" maar gelukkig hield hij ze nog bijtijds in, en hei kleine dienstmeisje deelde later aan collega en vriendin naast de deur mede, dat de mijnheer die aanschelde, zoo tegen je glimlachte, dat je er van zou kunnen huilen. Alles wat klein was en vuil en medelijdenswaardig, wekte zonder mankeeren de belangstelling op van den chirurg, die in sommige kringen den naam had gekregen van ntreng en hard en een vrouwenhater te zijn, maar zijn blauwe oogen waren zeer vriendelijk, toen hij Lize iu haar bleeke, vuile gezichtje keek, waar pieken ongeborsteld haar slordig langs hin gen; het smerige mutsje op haar hoofd hielp geenszins mede om de wanorde van haar ha ren eenigszins te beteugelen. „Is juffrouw Trevor thuis?" vroeg hij ,7ij woont hier immers Juffrouw Joyce Trevor?" 7e is hier niet meer, ze is weg", luidde bef teleurstellend antwoord en Lize streek een e-'tra lange piek van baar haren uit haar ooeon Juffrouw Trevor is vertrokken" Vertrekken 1 Meen ie dat zij voor goed v-p" it' 1= 7" nWse'inr vertrókkenWeet je haar adres ook?" aioenbijdragen voor gemeente-ambtenaren. rot nog toe oetaatden ueze amoieuaieu mei 8 pet, terwijl onderscheidene gemeenten een deel dier kosten op zich namen. Het Dag. Bestuur stelde daarom voor, dat de gemeente 4 pet. van den pensioengrondslag zaï bijdra gen, welke bijdrage zal oeioopen o. a. voor uen burgemeester-secretaris J 47, den veld wachter J 32, den dokter J 28, den ontvanger j iU. Aldus besloten. Volgde: Benoeming hooistekers wegens het bedanken van P. van Kampen, het vertrek van Jb. Appelman, het over lij den van Hoek. Benoemd werd in wijk C de heer P. Stam mes, doch voor de beide anderen bleek het den voorzitter moeielijk gegadigden te vin den. Misschien is de geringe vergoeding van 7.50 wel de reden De heer Blauw vond ook het salaris te weinig, misschien zou het mogelijk zijn een paar van de zes hooistekers te houden, die ieder dan b.v. 25 zouden kunnen verdie nen. De voorzitter zegde toe een oplossing te vinden, desnoods mat 2 hooistekers. Dit laat ste vond de heer Ursem een groot bezwaar met het oog op de verre afstanden, wat de heer Dekker ook ten volle beaamde. De voorzitter zeide te zullen doen, wat in dezen gedaan kon worden. Verder werd machtiging verleend tot het doen van af- en overschrijvingen op ver schillende posten der begrooting een bedrag van 850 en werd goedgekeurd de 350 voor de telefooncel te betalen uit de meerdere bedragen van den Hoofdelijken Omslag. Ter wille van de pers deed nu de voorzit ter de rondvraag, die niets opleverde waar na de Raad in geheime zitting overging tot het vaststellen van het kohier op den Hoof delijken Omslag. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De Raad dezer gemeente vergaderde Maan dag 8 Mei 's avonds half zeven. Afwezig met kennisgeving den heer Zut. De notulen werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat gedurende April 212 telegrammen zijn behandeld waaronder 1 dienst. Bij op 28 Maart gedane kasopname bleek overeenkomstig de boeken in kas was een be drag van 165.18,. Het bekende adres van de Kon. Ned. Auto club werd voor kennisgeving aangenomen, daar hier geen gevaarlijke hoeken bestaan. Het adres van de winkeliersvereeniging inza ke onderzoek naar Electrificatie werd voor kennisgeving aangenomen, daar behandeling door vroeger behandelde stukken overbodig is. Hierna kwam ter tafel, het adres van de afd. Alkmaar van dien bond van Gemeente ambtenaren waarin herziening van de salaris regeling gevraagd wordt. De voorzitter deelde mede, dat deze en en kele andere gemeenten de volle pensioenbijdra ge door die betrokken ambtenaren laten beta len, terwijl ook het salaris beneden den norm is. In gewone omstandigheden is dit voor hier geen bezwaar, doch in dezen tijd is het beta len van een volle 8 procent een bepaling die te zwaar drukt. De voorzitter gaf daarom de wenschelijk- heid' te kennen het stuik in nadere overweging te nemen. De raad kon zich hiermee na enke le bespreking volkomen vereenigen. De heer P. Jonker onderwijzer met ver plichte hoofdacte ontving op zijn verzoek eer vol ontslag als zoodanig met ingang van 1 Juli, daar Juj benoemd is als hoofd der school te Zoutkamp. Vervolgens kwam in behandeling de benoe ming van een zesde leerkracht, waartoe reeds in een der vorige vergaderingen besloten was. Op de voordracht zijn geplaatst 1. Mej. C. M. Blom te Alkmaar; 2 Mej. Diephuis te Noordbroek, 3. Mej. van der Wall te Egmond aan Zee. Na bespreking der dames in comité zitting werd no. 1 met algemeene stemmen benomen. Om te voorzien in dp vacature-Jonker is in middels een nieuwe oproeping geplaatst. In behandeling kwam vervolgens het her stellen van de mosselenbrug en de brug aan de Spoorstraat. Volgens berekening van den gemeente-op zichter zal de eerste moeten Kosten 19Ü en de tweede J' 550. Wat de Mosselenbrug betreft, zal dit slechts een vöorloopige verbetering zijn, daar nog steeds een grooter plan in de lucht hangt. Het eerste werd met algemeene stemmen aangenomen Over het tweede punt zal in overleg worden getreden met het gemeentebe- „Lize!" riep een schelle stem uit de keuken gewesten, „wat sta je daar te praten aan de aeur, Er is genoeg voor je te doen, je hebt volstrekt geen tijd niets uit te voeren en te staan babbelen aan de deur. OIk vraag u wel excuus, mijnheer." De toon van juffrouw Bruce veranderde eensklaps met een bijna grappige snelheid, toen zij Brampton zag staan en begreep dat het een „echte mijnheer" was en niet die slager of de bakker met wien met wien haar dienstmeisje aan de deur stond te praten. Lize maakte gauw dat ze weg kwam en vertrok naar den achtergrond om door juffrouw Bruce vervangen te worden. „Juffrouw Trevor? Ja mijnheer, die heeft hier gewoond, maar ze is drie dagen geleden heengegaan." „Is zij plotseling vertrokken?'' vroeg Brampton. „Plotseling. Ja, u mag wel zeggen plotse ling in één opzicht, ofschoon het toen weer niet plotseling ook was, want ze kon ieder oo genbiik een baantje krijgen zal u zeggen, Zij heeft een betrekking gekregen en toen moest ze wel weg, maar het was een goede kostgang ster en een aardige dame en ik moet zeggen dat het mij erg spijt dat ik haar kwijt ben. Je komt niet iederen dag met dames zooals zij in aanraking" „Kunt u men haar adres opgeven?" Juf frouw Bruce, wier opmerkingsgave wel geoe fend was, hoorde die onderdrukte opwinding in de stem van haar bezoeker, ze zag de be langstelling in zijn oogen, zij liet de teugels van haar verbeeldingskracht los, maar schud- dr verdrietig 't hoofd. Zij speurde een roman netje, niettegenstaande of misschien tengevol ge van de vervelendè eentonigheid' van haar strijd1 om het bestaan en het romantische was haar dierbaardit was de tweede heer die een bezoek bracht aan haar kostgangster, de twee de in één week en ze zou dolgraag een rol ge- stuur van Oudkarspel, die van dezen brug mcdtxigeuaars zijn. ut raad kuil ziui voutu rnen met net pian vereenigen. Bij üe rondvraag deelde wethouder Siote- maner mede, dat dit de laatste vergadering is, die door hem wordt bijgewoond, daar hij rceos morgen metterwoon naar Alkmaar gaat- Dientengevolge diende spreker zijn omslag in ais lid van oen raad en de functies die hij bekleed De raad ontving een woord van dank voor de aangename samenwerking en het vertrou wen dat men hem bij zijn benoeming tot wet houder stelde. De voorzitter zei, dat het hem leed deed, toen hij van het vertrek van den heer Slote- maker hoorde. Prettig was steeds de samen werking vanaf 1901 als raadslid en vanaf 1909 als wethouder. Voorzitter dankte den heer Slotemaker hiervoor en voor hetgeen hij in 't belang van de gemeente gedaan heeft en sprak dé hoop uit, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats wel mag gaan. Mocht soms uw optreden door de gemeente eens zijn afge keurd, draag van ons de voldoening mee, dat ge steeds handelde in 't belang van de ge meente. De heer Slotemaker dankte bewogen voor deze woorden, waarna de vergadering werd gesloten. IN- EN UITVAL VAN HET HBLD. Kuiken tot kipZeg, moeder, ik wou zoo graag een broertje hebben. Kip (verontwaardigd)Ben je gek, zoo iets te vragen, nu de eieren een dubbeltje het stuk kosten. Geen kwestie van. KORTE BERICHTEN. Het hoofdbestuur van het Vrijzinnig- Democratisch Verbond besloot de algemeene vergadering op 20 en 21 Mei te laten door gaan STADSNIEUWS. DE VACATURE VAN DEN HEER A. FORTUIN. Naar wij vernemen zal de afd. van de S. D. A. P. alhier in de vacature van den heer A. Fortuin naar alle waarschijnlijkheid den heer K. van 't Veer candideeren. Maandagavond zal hierover in de afdee- lingsvergadering definitief worden beslist. DE BOKKING. Naar wij vernemen is de eerstvolgende dia gen de aanvoer van de Regeeringsbokking weer buitengewoon groot, zoodat niemand vergeefs zal komen. Een ieder zal kunnen worden voldaan. VERHOOGDE SIGARENPRIJZEN. In de bovenzaal van café „Central" verga derden gisteravond de Alkmaarsche Sigaren winkeliers onder leiding van den heer Van Dijk. Na de opening zette de voorzitter uiteen, dat besloten was geworden, na de vergade ringen der sigarenfabrikanten in het Noor den en Zuiden, de sigarenwinkeliers en allen die sigaren verkochten uit winkels uit te noo- digen bijeen te komen ter bespreking van de sigarenprijzen. Het eenige middel om een geregelden toestand te Hijgen was de sa- menspreking der winkeliers. Die kon nu plaats hebben. Daarmede zou voorkomen worüen een verbrokkeling en een verschil in prijzen. Spr. stelde de vrij tahijke aanwezigen in de gelegenheid het woord te nemen. Daar niemand zich opgaf om te spreken, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur der Sigaren- winkeiiers-Vereeniging het volgend voorstel doet: Alle merken te verhoogen en wel de 2 ets. te brengen op 2'A ct., de 2 Vi op 3, de 3 op 4, dé 4 op 5 en zoo vervolgens. Spr. wees er op, nat er enkele iabriKanten hun prijzen niet hielden aan de vastgestelde. Spr zou tegelijkertijd willen voorstellen aan die fabrikanten te verzoeken hun prijzen te hou den op de uniforme regeling. De neer Degeling meende, dat de verhoog de prijzen wei door de winkeliers zou wor üen aanvaard, bpr. zou de verliooging graag spoedig in wenking zien treden. i-eu uiscussie omstond over de verliooging van de 3 cis.-sigaar op 4 cent. Over Y alge meen was men er voor aie verhooging te handhaven omdat het hoofdbestuur baai heeft vastgesteld. Er moet één lijn blijven en men kan ais afdeeling Alkmaar niet atwijken van üe algemeene regeling. Niemand was tegen het voorstel van het bestuur, zoodat het met algemeene 'stemmen was aangenomen Besloten werd ook een ad vertentie morgen te plaatsen in de plaatse speeld iu hetgeen ze vermoedde een roman tisch drama te wezenmisschien wel een dra ma in oen trant van een stuiversromannetje, die zij somtijds Zondags tijd had te lezen, verhalen waarin hertogen en ander adellijke heeren toestroomden rondom de ongelukkige heldinnen van de werkelijkheid van liet leven. „Neen, ik kan u geen adres opgeven", was het antwoord en juLrouw Bruce gal een zucht van echte teleurstelling. „Ze zei dat er geen brieven voor haar ko men zouden en ik had haar adres niet noo- ütgik weet dus niet waar zij naar toe is, ik weet er met meer van d!an een pasgeboren kind. Ze sprak van naar buiten gaan, dat is net eernge wat ik er van zeggen kan." „U denkt dat ze buiten wuoat." De groo- te teleurstelling, die de biauwe oogen van den vreemden heer verduisterde, deed de goedhartige hospita bepaald pijn, zij had een zachte zoowel als een strenge zijde, en haat romantische neigingen kregen ieder oogen- blik meer voedsel. „Ze zei, dat ze regelrecht ver het land in ging, dat waren haar eigen woorden, maai waar dat is of wat ze daar ging doen als ze daar aankwam, dat zou ik u niet kunnen zeg gen, al gaf u mij al het goud uit een heele goudmijn. Ik wou dat ik het u zeggen kon", voegde zij er bij in een uitbarsting van vrien delijkheid. „u is een soort heer waar ze niet bang voor zou wezen, niemand zou voor u bang kunnen wezen niet zooals die andere mijnheer die hier geweest is". Zij liet haar stem dalen tot een geheimzinnig gefluister. „Was zij bang voor iemand?" Die vraag werd gedaan op zulk een korten scherpen toon dat juffrouw Bruce er verschrikt van opkeek. „Ik weet niet of ik het zeegen mag maar u ziet er uit of men u vertrouwen kan", zei ze nog steeds kiesch fluisterende; „maar ze lijke bladen, mededeeling doende van het ge- uuuicn oesiutL oaarna weid de vergadering gesnoten. /vKKUN DiobEivi Er> i S-KEuy i BANK. Uitspraken van heoeo. A. v. Z., huisvr. van J. V. te Hoorn, we gens uielsta., 3 maanoen gev. j. tl. K., smid te Egmooa aan Zee, en C. de W., landbouwer te Bergen, de zaak voor een nader onderzoek ungestelu. J. E., arbeider te Castricum, 15 boete subs. 10 dagen hecht. J. W., timmermansknecht te Hoorn, 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf. J. W., landbouwer te Nibbixwoud, 15 boete subs. 10 dagen hecht. P. G., smid te Alkmaar, 25 boete subs. 14 dagen hecht. H. D., W. L. M en J. F., allen minderjarig, te Heidér, le en 3e 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf, 2e 5 boete subs. 1 week Tuchtschool. Zitting van heden. MISHANDELING. Wegens mishandeling stond terecht de 21- iarige P. H. J., bakkersknecht te Anna Pau- lowna. Hij verklaarde op Zondag den 6en Februa ri van Anna Paulowna naar Sdiagen te zijn gereisd om daar wat uit te gaan. Hij kwam terecht in de herberg „Het Vosje", waar hij stevig heeft gedronken, jenever en hier. Zóó veel had bekl. gedronken, dat hij ernstig be schonken werd. De Pres.Herinner je je nog, dat je des avonds toen je naar huis wou gaan, nog ruzie hebt gehad. Bekl.. Jawel. Ik heb ruzie gehad. De Pres.En heb je je mes, je knipmes nog getrokken. Bekl.: Ja Ik herinner me, dat ik het mes heb getrokken bij een ruzie. Uit het verdere verhoor wil bekl. het doen voorkomen als of hij het mes had gekocht om potloodpuntjes te slijpen. Later bekende hij het uitsluitend gekocht te hebben om zich te verdedigen bij een vechtpartij. Hij had nog wel dikwijls ruzie. Toen de ruzie bij „Het Vosje" aan den gang was kwam de politie er bij en werd hij meegenomen. Bij het bureau ontrukte hij zich aan de politie en wist het station te bereiken. Eenigen tijd bleef hij in de wachtkamer lig gen en werd toen gewekt door het publiek. Hij kwam in dien laatsten trein, waar hij weer sliep. Bij den polder werd hij wakker gemaakt en uit den trein geholpen. Zijn kwade bui was nog niet over. Hij liep langs den trein, trok zijn mes en liep daar weer zwaaiende medé over het perron. Blijk baar wilde hij zijn woede over de gestoorde vechtpartij nog koelen. En toen moest er maar een onschuldige voor lijden. Hij stak met zijn mes naar een spoorwegarbeider, die ernstig gewond werd. Bekl. herinnerde zich de feiten niet meer. Wel wist hij, dat hij 's nachts van zijn bed was gelicht. Op verlangen van den president vertelde bekl. eenige bijzonderheden uit zijn jeugd Hij was al jong een driftig, opgewonden ventje, dat met zijn onderwijzers ook nooit op kon schieten. De heeren J. P. F A. Noorduijn, arts te Alkmaar, en R. A. Mees, arts te Castricum, hadden den bekl. onderzocht naar zijn geest vermogens en waren tot de conclusie geko men, dat bekl. intellectueel niet uitmuntte, maar toch ook niet abnormaal was. De ge moedstoestand van bekl. zou blijken uit het rapport der geneesheeren, dat de President aan het einde van de behandeling der zaak uitgebracht wenschte te zien. Beide heeren werden in de gelegenheid gesteld de behan deling der zaak eerst nog te volgen. Gehoord werd daarna Leendert Wagenaar, spoorwegarbeider, die door bekl. met een mes getroffen werd. Get. vertelde, dat hij den chef en den hoofdconducteur voor een com partiment derde klasse op het station Anna Paulowna zag staan, druk redeneerend. Hij ging er heen en bemerkte, dat iemand niet uit de coupé wilde. De persoon werd ten slotte verwijderd, maar trok zijn mes en stak naar get Deze viel op den grond en voelde pijn in den buik. waar hij gestoken was. Get voelde het warme bloed over de hand loopen. Hij werd eerst bewusteloos, maar nam later waar, dat hij in een brancard werd gelegd Get werd naar Den Helder vervoerd en op genomen in het ziekenhuis aldaar. Den lsten Maart werd hii ontslagen, maar moest nog thuis rust houden tot den 20sten Maart Dien da? trad hii weer in dienst, maar hij had dik- wiilp nog pijn scheen bang te zijn voor dien anderen mijn heer, die hier geweent is; en ik voor mij ge loof dar zij Londen alleen uit gegaan is uit vrees voor hem. Dat geloof ik, weet u, of schoon het niets anders is dan een vermoeden van mij Niet dat ik weet waarom zij zoo ver schrikt hoefde te zijn voor dien mijnheer", voegde uittrouw Bruce er peinzend bij, „hij sprak heel netjes en zoo ver ik het kon be- oordeeien was het een man van middelbaren leeftijd heel beleefd en aan zijn kleeren en ziin horlogeketting kon je wel zien dat hij rijk was ook." „Heeft hij zijn naam niet opgegeven?" Neen dat zal waar zijn", zei 'uttrouw Bruce lachend „Zulk slag van menschen zijn voorzichtig met hun naam Er ziin er meer zoo Maar ik wil wedden, dat u je niet schaamt uw naam op te geven." O. neen, in 't minst niet." Niettegenstaande de droefheid in zijn hart Himlachte Christoffel „Mijn naam is Brampton dr. Christoffel Brampton, en als u ooit iets hoort van juf frouw Trevor, of als ze hier ooit terugkomt, wees dan zoo goed te zeggen, dat ik hier ge weest ben en haar mijn kaartje te geven En als hij zweeg én ging toen haastig voort: „als u soms bij toeval haar adres te weten komt. zend het mij dan als 't u blieft Ik wou haar zoo graag helpen ik ben een heel oude vriend van haar en ze heeft hoegenaamd geen reden angst voor mij te hebben Hij nam een kaartje uit zijn visiteboekje en gaf het juf frouw Bruce, die het zeer zorgvuldig bekeek Mr Christoffel Brampton. 400 Harley Street", spelde zij „Ik zal het goed bewaren mijnheer en als juffrouw Trevor terug mocht komen (ik zal heel blij zijn als ze da* d~et) zal 'V het haar geven Ik heb noo't een kost ganger gehad waar ik mrer van hield dan van haar." De getuige L J. Buller, officier van ge- zuuuuciu ie lixji netuci, verklaarde ui atii raitrr ttvuuu Vau u i euruan ui nel zienauiuis icuiauu veiooitueu te utuvtu. ucl nam oij o*u spoorwegaroaiaar Vvagenaar scüulu- nuMM ouder ocu navel een wonde waar van 1 cjvi. öreeuie. ut wond nep door ai ie lagen van de duik neen en nad daardoor ook net huikvues dooroooru. den van de dunne dar men lag voor k/4 M. uit üe wond en voetisel- resten konden worden waargenomen. Het stond voor get vast, ilat de wonde zeer ern stig levensgevaar veroorzaakte, omdat er groote kans bestond voor buikvhesontste- king De wonde moest aangebracht zijn met kracht door een sterk voorwerp. Get. had Wagenaar tot den lsten Maart behandeld. Uit hetgeen de heer Noorduijn rapporteer de, bleek, dat beklaagdes intellect niet bene den norm is. Bekl. is een psychopaath. Zijn psychische ontwikkeling is niet voldoende, maar toch ook weer niet sterk onvoldoende. Get. kwam tot de conclusie, dat bekl. be hoorde in een bijzondere gevangenis. De President trok uit deze laatste opmer king de conclusie, dat dr. Noorduijn -dus be klaagde wel toerekeningsvatbaar acht. An ders zou hij geen gevangenis, zij het dan een bijzondere voor bekl. noodig achten. Rechter Muller vroeg eenige inlichtingen aan den get., die verklaarde het wel mogelijk te achten, dat er bij bekl. later verbetering intreedt. Bij sterke menschen wil op den 30-jarigen leeftijd de verbetering wel komen. Spr. zou toch gewone gevangenisstraf onge- wenscht achten. De President informeerde of een gevange nisstraf van eenigen tijd een gezonden in vloed op bekl. kon uitoefenen. Dr. Noorduijn antwoordde ontkennend. Getuige dr. Mees verklaarde, dat van een ziekelijke storing der verstandelijke geestver mogens niet gesproken kon worden. Het O. M. constateerde, dat we hier iemand hadden, die zonder eenige geldige reden een ander mishandelde. Omdat hij in den slaap gestoord werd moet hij dat hebben gedaan. Ten laste was gelegd poging tot doodslag en zware mishandeling. Spr. zou dén bekl. willen veroordeelenvoor het eerste. En dan zou spreker de maximumstraf voor dezen man hebben willen vragen, omdat hij uit de maatschappij verwijderd moét worden. We hebben gehoord, dat zijn toestand tot het dertigste jaar kan voortduren. Dien tijd zal zijn psychische minderwaardigheid' kunnen voortduren. Spr. kon echter geen gronden vinden om te vragen hem te plaatsen in een krankzinnigengesticht. Dan resten nog twee gelegenheden, de bijzondere gevangenis in Scheveningen en de gewone strafgevangenis Bekl. moet zich steeds verzet hebben in de ge wone gevangenis. Spr. vroeg zich af wat in het belang der maatschappij is. En dan kwam spr. tot de overtuiging, dat het belang van den enkeling pas komt n& het belang van het algemeen. Het is voor spr. een vraag of bekl. met voorbijgaan van z ij n belang des noods eenigen tijd een gewone gevangenis straf moet ondergaan of een buitengewone, om dan later weer gevaarlijk te zijn voor de maatschappij. En spr. kwam tot de conclusie, dat het eerste moet gedaan worden. Als het noodig is, dan zal bekl. met voorbijgaan van z ij n belang veroordeeld moeten worden tot gewone gevangenisstraf. Spr. vroeg dan ook een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. De verdediger Mr. Verdam, vond het een onjuistheid in het betoog van den Officier van Justitie, dat in hoofdzaak wordt gespro ken over de straf in verband met bekl 's ver wijdering uit dé maatschappij, waarbij het als hetzelfde gelaten wordit, waarvóór bekl. ver oordeeld wordt, voor poging tot doodslag, zware mishandeling of mishande ling zwaar lichamelijk letsel tengevolge heb bende. Spr. wilde vastgesteld hebben waar om een gevangenisstraf van twee jaren wordt geëischt. Spr. betoogde, dat bekl niet dé vooropgezette bedoeling kan hebben gehad om Wagenaar te dooden. Bekl. heeft, in woe de over andere personen nog een derde ge stoken Maar de vooropgezette bedoeling had bekl. niet Spr. vroeg een veroordeeling van bekl. voor wat hij had gedaan en concludeer de tot behandeling van bekl. in een krank- zinnigéngesticht. Op verzoek van den President verklaarde Dr Noorduiin normaals dat hii onneming in een krankzinnigengesticht niet wenschelijk acht. DIEFSTAL. Voor het plegen van verschillende diefstal len stond ttreciit de 19-jarige gruuersknecht te Bergen N. H. üeki. net voortdurend zijn tranen den vrijen loop. Met een pijnajk gevoel van onmach' keer- ue Uhrisiohu terug uit net vuue saaatje, dat nij een nalf uur tevoren voi hoop was inge gaan en loen hij de kamer, waar tiij zijn pa tiënten omving, in de 1 mriey Street binnen trad viel hij neer op een stoel bij de tafel en bedekte zijn gezicht een oogenbiik met de handen Hij had Jem Douglas het leven gered; een oogenbiik scheen het of zijn vreese ijke strijd tegen de verzoeking met verbazende snelheid werd beloond toen de millionair hem den volgenden dag hijgend- toefluisterde waar hij loyre vinden kon „Ik ontdekte het bij toeval." Dat waren zijn woorden. Bramvton herinnerde ze zich nu in de eenzaamheid van zijn consultatie-kamer. Ik heb geheel bij toeval u-tgevonden waar Jovce woondeZijn donkere oogen keken met een ha'f spottende, ha'f boosaardige uit drukking den chirurg- aan Do eene goede daad is de andere waard: ge hebt mii een weldaad bewezen door mün leven te redden, nu zal ik er u een bewijzen on u het adres van Tnvce ontgeven Had de man hem al dien tijd voor dien gek gehouden vroeg" Brampton zich af Had hij geweten dat hij heim met een kluitje in het riet stuurde? Dat Tovceniet in de Jéremiah- street te vinden was? Öf was het waar wat dé hospita scheen te kennen te geven, was zij voor Douglas op de vlucht gegaan? Deze agi- teerende gedachten vlogen hem door het hoofd maar hii kon op geen van die vragen voldoen de antwoord geven en uit iedere hoek van de kamer scheen het spottende gezicht van dèn riiben man. wiens leven hij gered had hem aan te z;en. mef nieuwen spotlust in de oogen. (Wordt vervolgdï

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2