DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Broodvoorziening. Kamer ran KsopMI en Fabrieken. No. 110 Honderd on achttiende jaargang. 1910 Abonnementspriis per 3 maanden f 1.— fr. p. post f 1.25. Advertentiepriis 10 ct p. regel, poote letters naar plaatsruimte. Brleyen fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERlüs. COSTER 4 ZOON, Mam C 9. Telefnr. 3. WOENSDAG 10 MEI AMERIKA. Aan onze adverteerden. MILiITIEl. ALKMAAR, 10 Mei: Het bestuur van den Nederlandschen anti oorlogsraad heeft aan een gelijksoortige Amerikaansche groep telegrafisch medege deeld, dat het feit, dat de Duitsche regeering in haar laatste nota aan Amerika zegt, zith tweemaal openlijk bereid verklaard te hebben tot vrede, als een nieuwe reden voor .een be- middelingsactie van neutrale zijde kan wor den beschouwd. De Zweedsche Tweede Kamer sprak offi cieel de wenschelijkheid uit van samenwer king van neutralen in het belang van den vrede, de Nederlandsche anti-oorlogsraad drong bij onze regeering op het zelfde aan, in Zwitserland bestaat een sterke actie in de zelfde richting. De laatste redevoeringen van de Duitsche rijkskanselier v. Bethmann Holl- weg en den EngeLschen minister-president openen, meent het bestuur, de mogelijkheid tot toenadering en daarom hoopt het, dat Amerikaansche pacifisten er bij president Wilson op zullen aandringen het tot stand komen te bevorderen van een neutrale con ferentie om bemiddeling aan te bieden, die zal leiden tot duurzamen vrede en tot gelijke rechten voor alle beschaafde staten zal ver zekeren, zooals de heer Asquith als oorlogs doel der geallieerden heeft omschreven. Daargelaten, dat de anti-oorlogsraad nog altijd niet het spelen met het woord „duur zaam" heeft verleerd, is deze poging mis schien niet geheel nutteloos. Amerika toch is het land der pacifisten. Onder de vooraan staande mannen en vrouwen van beteekenis in de vredesbeweging komen veel Amerika nen voor. Wij noemen Elihu Root, prof. Ar nold, dr. Tryou, Jordan, Sidney Olivier, dr. Slocum, Slayden, miss May Wright Sewall. Ook werd van Amerika uit reeds meer dan één oorlog geëindigd. Daarom is het beroep van den anti-oorlogs-raad niet 'te voren als vruchteloos te verwerpen. Het is alleen maar de vraag, of het psychologisch mo ment om over den vrede te spreken, gekomen wordt geacht. Mag men de Daily Telegraph gelooven, dan zou de Keizer in een eigenhan dig schrijven, op president Wilson een be roep hebben gedaan om als grootste neutrale autoriteit er bij de geallieerde mogendheden op aan te dringen, om hun nuttelooze pogin gen tot wraakneming niet in het oneindige te doen voortduren. En terwijl in de landen der entente weder- zijdsche bezoeken de Fransche ministers Viviani en Thomas zijn in Rusland aangeko men, Russische afgevaardigden werden door den Engelschen Koning ontvangen en congressen (te Londen komen thans Britsche suikerraffineerders uit de heele wereld bij een, teneinde maatregelen te beramen om den Duitschen en Oostenrijkschen beetwortelsui kerfabriek na den oorlog dood te drukken) plaats hebben, welke aanleiding geven tot vertoogen en betoogingen ten gunste van het voortzetten van de vijandelijkheden en van de vijandschap daarna, seint de Times-corres pondent te Washington telegrammen over vredespogingen en vestigt het Fransche nieuwsagentschap Havas er de aandacht op, dat prins von Bulow door den Keizer 'in het groote hoofdkwartier is ontboden, naar men zegt voor een zeer belangrijk onderhoud. Uit de Times-telegrammen blijkt, dat de Duitschers in Amerika hard aan het werk zijn om een atmosfeer van vrede te scheppen. De Duitsche gezant graaf Bemstorff zou reeds aan zijn kennissen hebben verzekerd, dat er dezen zomer een wapenstilstand en waarschijn lijk vrede zal komen, daar alle oorlogvoerenden uitgeput zijn. Er worden pogingen gedaan, om de openbare meening in Amerika te doen gelooven, dat Frankrijk bijkans op zijn laatste beenen loopt, dat Rusland niets meer doen kan, althans niet tegen Duitschland en dat Engeland geen lust heeft meer te doen d'an het doet. Te verstaan wordt gegeven, dat president Wilson tegenover elke vredesbeweging de zelfde houding zal aannemen als tot dusver re, n.l. dat hij slechts bemiddelend op kan treden, wanneer beide partijen zulks wen- schen en dat hij den Duitschers niet in de kaart zal spelen door op de geallieerden druk uiit te oefenen. Maar dit belet hem geenszins voorstellen, zoo ze door de mid- rienmogendhedcn worden gedaan, over te brengen aan de entente. En het zou niet slechts zijn plicht zijn zulks te doen, zegt de Times-correspondent verder, maar het zou ook, politiek gesproken, verstandig van hem zijn dat te doen. Het zou hem behoeden voor het verwijt van de pacifisten en de pro- Duitschers, dat hij zorgeloos is ten opzichte zijner verantwoordelijkheid of de plannen van de bondgenooten der entente voorstaat. Een dag te voren merkte deze correspon dent op, dat de eenige voorwaarde, waarop Duitschlands optreden ten bate van den vre de te Washington gehoor zou vinden, zou zijn, dat de pogingen van de entente, om de zen zomer aan den stilstand op het gevechts terrein een einde te maken, faalden. Een nieuw bewijs, dat de geallieerden op het Westelijk front in het laatste stadium van voorbereiding van zulk een poging zijn, ten einde een beslissing te verkrijgen, is het be richt, dat de Anzacs, zooals de dappere Au stralische en Nieuw-Zeelancteche troepen die op Gallipoli te vergeefs hebben gestre den, worden genoemd, evenals de zendelin gen Russische strijders, de legermacht der entente op het Westelijk front hebben ver sterkt. Op welk gedeelte van het front de Anzacs zijn geplaatst, is nog niet bekend, maar reeds eenigen tijd geleden werden ze via Egypte naar Marseille verscheept. Hun basis was oorspronkelijk Marseille en Havre, maar het ministerie van oorlog heeft besloten de voornaamste basis in Engeland te vestigen. Zij nebben volgens de Times al kennis gemaakt met een aanval, waarbij ver stikkende gassen werden gebruikt en ook reeds hevige bombardementen doorstaan. Hieruit zouden we willen afleiden, dat zij niet naar Het Britsche, doch naar het Fran sche front zijn gezonden spoedig zal blij ken, of. deze veronderstelling juist is. Aangenomen wordt zooals men weet, dat de Duitsche troepen, die bij Verdun aanval len, den Franschen daar tot den strijd moeten dwingen en hen moeten beletten elders tot het groote offensief over te gaan. De eerst komende maanden zullen leeren of de Duit schers er bij voortduring in zullen slagen dat offensief te verhinderen. Voorloopig kan slechts worden vastgesteld, dat de hevige ge vechten groote troepenmassa's bij Verdun hebben doen samentrekken, welke wel uitge put worden in den hardnekkigen strijd om stukken loopgraaf op hoogten en daar bene den, maar geen noemenswaardige verande ring in den militairen toestand weten te bren gen. Onwillekeurig vraagt men zich af, of hier tenslotte in dezen ntrijd van 100 proc. en 90 proc. uitputting, de 10 procenten, die er over blijven, de beslissing moeten bren gen. Tenzij plotseling het wijkpunt door een der partijen eerder mocht worden be reikt. Loopt het met de Tubantia-zaak toch weer vast? Het Duitsche Wolffbureau verklaart „Daar de Tubantia niet tengevolge van een Duitschen aanval verloren ging, kan van een vergoeding door een Duitsch schip geen sprake zijn". Nederlandsche dagbladen, die zoo iets hebben gemeld, hebben de bedoeling „in Nederland de verdenking te wekken, cat Duitsche strijdkrachten ondanks de vaststel ling der Duitsche regeering in tegenoverge- stelden zin de Tubantia vernield hebben". Let wel, dat het Wolff maar is die dit seint. Evenmin als de Engelsche regeering aansprakelijk gesteld kan worden voor alles wat Reuter gelieft te telegrafeeren, evenmin is de Duitsche regeering verantwoordelijk voor zulk een Wolffbericht. Wolff heeft blijkbaar nog niets gehoord van een nummer op een stuk metaal, dat onwederlegbaar de herkomst kan aanwijzen van de torpedo, welke de Tu bantia tot zinken heeft gebracht. De Duitsche regeering zal Wolff wel beter inlichten, wan neer het onderzoek als geheel geëindigd wordt beschouwd. Zooals thans met het Sussex-incident het geval is. De Duitsche re geering heeft Wolff Van bevoegde zijde laten vernemen, dat de meening, alsof de beschadi ging van de „Sussex" te wijten zou zijn aan een andere oorzaak dan een aanval van een Duitschen onderzeeër, de meening, die be rustte op het toenmaals ter beschikking staand feitenmaterial, niet kan worden volge houden. Er is geen twijfel meer mogelijk, dat een Duitsch onderzeeërs-commandant de „Sussex" voor een vijandelijk oorlogsschip heeft aangezien, de Duitsche regeering heeft hiervan de Amerikaansche kennis gegeven en verklaard te weten wat haar te doen staat. Naar alle waarschijnlijkheid'zal on danks Wolff! ook omtrent de „Tubantia" binnenkort wel worden verklaard, dat er een vergissing in het spel is geweest. Het lijstje van getorpilleerde schepen zal nu wel spoedig veel kleiner worden maar dat der gezonken, d. w. z. op mijnen geloopen schepen zal zijn lengte voorloopig nog wel behouden. De „Cymric", van de Whitë Star line, waarvan gisteren werd ge meld, dat zij in zinkenden toestand verkeer de, is blijkens nadere berichten gezonken. DE NOTA. De tekst van de Amerikaansche nota aan Duitschland' luidit: De nota van de keizerlijke regeering van 4 Mei is door de regeering zorgvuldig overwo gen. In het bijzonder is er kennis van geno men, dat zij toont hoe het doel van de keizer lijke regeering is om in de toekomst al het mogelijke te doen om de oorlogsoperatie zoo lang de oorlog duurt, tot de strijdkrachten van de oorlogvoerenden te beperken en diat de keizerlijke regeering heeft besloten aan al haar commandanten ter zee de beperkingen op te leggen, die voortvloeien uit de bepalin gen van 't volkenrecht, waarop de regeering van de Vereenigde Staten heeft aangedrongen ai de maanden sedert d)e keizerlijke regeering op 4 Febr. 1915 haar duikbootenpolitiek aan kondigde, die nu gelukkig is opgegeven. De regeering van de Vereenigde Staten heeft zich steeds laten leiden door overwegin gen van vriendschap bij haar geduldige po gingen om de moeilijke queasties, welke voort kwamen uit die politiek, die zoo ernstig de goede betrekkingen tusschen beide landen bedreigde, tot een vri sing te brengen. De trouwen er op, dait verder aan de verklaring nauwgezt de hand zal worden gehouden. De thans gewijzigde politiek van de keizerlijke regeering is zoodanig, dat hierdoor net grootste gevaar voor afbreking der goede be trekkingen tusschen Amerika en Duitschland is weggenomen. De Amerikaansche regeering acht het noo- dig te verklaren, dat zij het voor uitgemaakt houdt, dat Duitschland niet bedoelt te ver staan te geven, dat de handhaving van die hieuw aangekondigde politiek op eenige wijze samenhangt met dier. loop of het resultaat van diplomatieke onderhandelingen tusschen de regeering van Amerika en eenige andere oor logvoerende regeering, ofschoon zekere ge deelten van de Duitsch nota van 4 Mei een dergelijke uitlegging mogelijk schijnen te ma ken. Ten einde elk misverstand te voorkomen verklaart de Amerikaansche regeering echter aan de keizerlijke regeering, dat zij geen oo- genblik het denkbeeld kan aannemen veel minder dus bespreken, dat de eerbiediging door de Duitsche marine-autoriteiten van die rechten der Amerikaansche burgers in volle zee op eenige wijze of in eenige mate in sa menhang zou worden gebracht met de hou ding van eenige andere regeering. Ten aan zien van de rechten van neutralen en van non- combattanten staat de verantwoordelijkheid in dergelijke aangelegenheden geheel op zich zelf, is volstrekt en niet betrekkelijk. KORTE BERICHTEN. De Duitsche consul te Baltimorel (V. S.) in gevangen genomen, beschuldigd bij het ont snappen van den spion van der Goltz gehol pen te hebben. De zoon van kapitein Dreyfus, de ban neling van het Duivelseiland, is luitenant bij de artillerie en is voor zijn moedig gedrag bij Verdun in het dagorder eervol vermeld. Twee Turksche vliegers hebben bommen op Port-Said geworpen, 3 burgers werden ge wond. In Engeland dringt men aan op beper kingen, om een sterke prijsstijging van de le vensmiddelen te voorkomen, men wilzelfs een vleeschlooze dag invoeren. Om militaire redenen zal de openbaar making van den maandelijkschen staat van Engelsche verliezen voortaan achterwege blij ven. Van regeeringswege is dit in het Lager huis medegedeeld Het Portugeesche parlement heeft de re geering gemachtigd in Portugal den staat van beleg af te kondigen. In tusschentijdsche verkiezingen te My- tilene is de heer Venizelos met groote meer derheid tot afgevaardigde gekozen, ook te Drame werd een Venizelist gekozen Minister Asquith deelde mede, dat in Ierland bij troepen en politie 124 man zijn getiood, 388 gewond en 9 vermist. Een voorstel der soc.-dem. Rijksdagle den tot schorsing van het proces tegen den heer Liebknecht en tot inmiddellijke invrij heidstelling is naar de groote commissie ver wezen. De koning van Engeland ontving de Doemaleden, die een bezoek aan Engeland brengen. President Wilso deed een beroep op de troepen in Texas, Arizona en Nieuw-Mexico om de grenzen te bewaken. Volgens het Fransche legerbericht werd een Deutsche aanval op heuvel 304 afgesla gen. BINNENLAND. WEEDE KAMER. Na een door den voorzitter aan de nage dachtenis van dir. Bos gewijde rede en een re de ook van den didelijken voorzitter van den ministerraad werd de beraadslaging over de ouderdomswet voortgezet. Aangevangen werd met de stemming over het amendement Rutgers op art. 10, dat ver worpen werd met 39 tegen 13 stemmen. Het art. werd daarna aangenomen, evenals de artt. 11—12a. Op art. 13 (verhaal der rente, die ten on rechte is uitbetaald) lichtte de heer Rutgers (a. r., Hilversum) een amendement toe, om dit verhaal' te beperken tot het geval, dat de rente is ingetrokken en het dus niet gelijk in het artikel te doen omvatten het geval, dat de rente verminderd is. De heer Sannes (S. D. A. P., Veen dam) achtte dit amendement een verbetering, maar heeft bezwaar tegen het geheele artikel. Het verhaal moet z. i. worden beperkt tot het ge val, dat de rentetrekker heeft gefraudeerd. De minister van waterstaat nam zoowel het amendement als de door de comm. v. rappor teurs aanbevolen wijziging óver, waarna het art. werd aangenomen. Voortgegaan werd met de behandeling van art. 29 (toezending afschrift beschikking) met het amendement-Rutgers. De minister nam dit over en bracht nog een redactioneele wijziging aan, waarna de artt. 2931 wer den aangenomen. Op art. 32 (gevallen van beroep) lichtte de heer Kooien (r. k., Grave) een amendement toe, om te voorzien in het geval, dat het ge meentebestuur geen beschikking heeft geno men, wat gelijk wordt gesteld met afwijzing. Het artikel werd aangenomen na overneming door den minister van het amendement. Op art. 33 (beroep bij ged. staten., proce- du) lichtte de heer Kooien eveneens een amen dement toe, om nog een tweede controle te doen uitoefenen door den burgemeester. De minister kon het amendement niet aan nemen. De heer Teenstra (v. d., Zuidhom) zou vor het amendement stemmen, om de controle zoo volledig mogelijk te maken. De heer Days (S. D. A. P., Zaandam) be streed het amendement. Na repliek van de heeren Kooien en Teen- ötra en dupliek van den minister verklaarde de heer Limburg (v. <L, Gron.) dat de meer derheid) van de c. v. rapp. voor het amende ment is. Dit werd daarop aangenomen met 37 tegen 21 stemmen. Na aanneming van art. 33 was art. 34 (be roep op de Kroon) aan de orde met een amen dement van de c. v. rapp. van redactioneelen aard. Na eenige discussie nam de minister een gewijzigd amendement over en werd het art. aangenomen. Ook art. 36 werd' na overneming van twee amendementen van redactioneelen aard aangenomen. Bij art. 37 (gevolgen van ingesteld beroep) betoogde de heer Rutgers, dat bij deze proce dure de gemeente feitelijk geen partij is en men hier met een administratieve beslissing in drie instantjes te doen heeft. Regeling van werkzaamheden. Hedten wordt in verband met de begrafenis van dr. Bos slechts vergaderd tot half een. Ouderdomswet. Het amendement-Snoeck Benkemans om het gemeentebestuur te ver plichten aan den Armenraad mededeeling te doen van een beslissing inzake rente wordt ingetrokken, nadat de minister in het ontwerp de bepaling heeft opgenomen, dat de Armen raad op verzoek inlichtingen zal kunnen be komen omtrent bepaalde personen. De heer De Savornin Lohman (c. h., Goes) lichtte een amendement toe om de wet niet te noemen „Ouderdomswet" doch „Staatsarmen- zorgwet". Dit amendement werd verworpen met 42 tegen 22 stemmen. Het amendement-EXiys, om de bepaling op te nemen dat binnen 5 jaar na de in werking treding der wet, de bepalingen omtrent den leeftijd en rentebedrag moeten worden herzien werd verworpen met 42 tegen 24 stemmen. Het amendement-Rutgers, om de ouder domswet niet in werking te doen treden voor de volledige in werking treding der invalidi teitswet, werd verworpen met 42 tegen 26 stemmen. De dag der eindstemming zal later worden bepaald. DE VOORRAAD TARWE EN MEEL. lu antwoord op suirutenjxe vrageu van üet Kaweruü mi. hannes bedt ue Annister van Lauütxiuw, Nijverheid en llandel nieüe- geueeld, nat de afiading van tarwe in de maand April en ue aankomst in de uiaand mei door versciuiiende reeüs oekenue uw- aianüigneden zoo onzeker waren, dat hij het weuscneiijk vond zoo spoedig mogelijk üe uoodige voorzichtigneid te betraenten en daarmede niet te wachten totdat de moeilijk heden bij het aankomen van graan in Neder land (einde Mei) zouden blijken te bestaan. Wat den aanvoer van Amerikaansche bloem betreft, deelt de Minister mode, dat pogingen om tegen cenigszins redelijke vracht meer scheepsruimte te verkrijgen, faal den. Toen nu de verscheping van tarwe bene den den aankoop bleef, had het geen zin den bloemvoorraad te versterken en daarvoor scheepsruimte af te staan ten koste van reeds gekochte tarwe, te meer daar er gegronde re denen waren te vermoeden, dat behalve de regeeringsvoorraad niet oriaanzicnlijke voor raden bioem in het land aanwezig waren. Daar steeds bijtijds voor de bevrachting der noodige scheepsruimte voor normalen aanvoer is gezorgd, wordt de achterstand -vanzelf ingehaald, behoudens de steeds voor oogen te houden niet te voorziene omstan digheden, zee-evenement en andere. Zoo kwamen bijv. in April ongeveer 82.000 Tengevolge van de zomerdlensf- regeling en de verplaatsing van het Postkantoor zijn we verplicht de courant vroeger dan voorheen af te drukken. Met het oog hierop verzoeken we beleefd de adver tenties uiterlijk 12 uur's middags in te zenden. Voor advertentldn, die later worden aangeboden, kun nen we geene opname waarborgen. De BURGEMEESTER der ge meente ALKMAAR brengt hier mede ter algemeene kennis, dat in het vervolg slechts BROOD KAARTEN zullen wordtn AF GEGEVEN OF OPNIEUW AFGE GEVEN aan diegenen, van wie bij onderzoek blijkt, dat zij den ge wonen broodprijs niet zou den k u n n e n b e t a I e n, zoodat bij de eerstvolgende verwisse ling aan andere dan bedoelde personen g e e n nieuwe brood kaarten zullen worden verstrekt. Alkmaar, den 10 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPINQ. De BURGEMEESTER van ALKMAAR; Gelet op art. 52 der Militiewet, in verband met art. 60 van het K. B. van 13 April 1912, Staatsblad No. 145, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland' bij hun besluit van 3 Mei 1.1.. No. 112, voor den. tijd van één jaar hebben VRIJGESTELD WEGENS KOST WINNERSCHAP. den ingeschrevene der Mi litie dezer gemeente voor de lichting 1917: H. L. DEKKER. Van deze uitspraak kan gedurende tien da gen, te rekenen van heden, bij de Koningin in beroep worden gekomen: lo. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of dóór zijn vader, moe- der, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeen te ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3o. door den Commissaris der Koningin in deze provincie. Alkmaar, 8 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RfPPINO. KENNISGEV1NO. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem inge komen en aan den Ontvanger der Rijks Di recte Belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: HET KOHIER DER PERSONEELE BELASTING No. 7, voor het dienstjaar 1916, executoir verklaard door den Directeur der Directe Belastingen in Noord-Holland te Amsterdam den 8 Mei 1916; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welken daartegen bezwaarschriften kun nen worden ingediend. Alkmaar, den 9 Mei 1916. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd G. RIPPING. VERGADERING op Dondir- dag II Mei, des avonds half pogon uur. A. PRINS Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Seeretsri». tons tarwe biqnen, tegen de oorspronkelijke voor afiading in Maart bevrachte 64.000 tons. Om den aanvoer nog meer te bespoe digen, werd door de reederijen, waarmede de Regeering thans vrachtovereenkomsten heeft loopen, vervroegde scheepsruimte beschik baar gesteld, terwijl tevens door toepassing der Scheepsuitvoerwet de hand op eenige prompt beschikbare tonnage werd gelegd. Uit den aard der zaak kan vaste toezeg ging omtrent de opheffing van het verbod van het bakken van brood van gebuild meel niet worden gedaan. De duur van het voor schrift zal afhangen, of en in hoeverre de genomen maatregelen niet wederom door on voorziene omstandigheden worden te niet gedaan. Dffe onvoorziene omstandigheden spelen in den precairen toestand, waarin ons land nog ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1