FEÏÏTLLKTON. Na lange Jaren sseeds verlwsrt, ««a aoodsaige vo\ das <ks positief antwoord op a« vraag, of in de toe komst net barmen van nrooa uit gebuiia uir wemeei met zat benoevea ie worden veroo- (tao, daardoor onmogeujk wordt gemaawu Wente maatregelen ue Regeering can ook neme, er moet voonuureini mede woruen ge- renend, dat van ujd tot tijd de voorraau tarwe en bloem zat moeien worden desctiennd dour net uitsluitend bakken van brood uit ongebuiid' tarwemeel. Het wil den Minister voorkomen, dat waar dit brood op zich zelf een uitstekend voedsel is, bet uitsluitend gebruik daarvan geen offer genoemd kan worden. HET DU URi E-ADRES. Het adres aan de Regeering, dat op de „duurte-conferentie" van de sociaal-democra ten te Amsterdam is behandeld en als gevolg van de besprekingen nog eenigszins werd ge wijzigd, is thans namens het Partijbestuur der S. D. A P., het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen en den Gond van Ned. Arbei- ders-Cooperaties verzonden. Uitvoerig wordt in het adres betoogd, dat van overheidswege meer behoort te worden gedaan om den heerschenden nood te leni gen, al- wordt ook toegegeven, dat de onzalige wereldoorlog "ons land in een netelige positie heeft gebracht en dat de Regeering alle omstandigheden, die van in vloed zijn op de schaarschte of de prijsstij ging van verbruiksartikelen, niet volledig beheerschen kan. Ook wijzen adressanten op de moeilijkhe den, verbonden aan het vraagstuk om de voornaamste verbruiksartikelen tegen redelij ken prijs beschikbaar te stellen, te meer daar de aanvoer over zee op groote bezwaren stuit Adressanten zijn tevens overtuigd, dat ook de uitvoering der regeringsmaatre gelen door een aantal gemeentebesturen meermalen te wenschen overlaat en het noodig is, dat hierin verbetering kome De onregelmatigheden, gepleegd door ge- wetenlooze opkoopers vani regeeringspro- ducten, om deze tegen woekerprijzen voor export te verkoopen, hebben eveneens het le vensonderhoud der arbeidende klasse en de dlaarmede economisch gelijk te stellen perso nen belangrijk benadeeld. Ondergeteekenden zijn van meening, dat de regeering door straffe maatregelen dezen zwendel den kop In moet drukken. Na voorts voor verschillende levensmidde len te hebben aangegeven, welke maatregelen volgens hun meening de regeering heeft te ne men, wordt die oprichting van gemeentewin- kels aangeprezen, zooals deze reeds bestaan, voor den verkoop van z. g. regeeringsproduc- ten. Het adres besluit aldus. Ondergeteekenden spreken, den- wensch en het vertrouwen uit, dat Uwe Regeering met ernst een en ander zal overwegen om aan de stijgende rechtmatige ontevredenheid onder een belangrijk deel der bevolking een eind te maken. Uwe Regeering zal hopelijk den ernst van den toestand beseffen. Het zou noodlot tig zijn voor de belangen van land en volk, in dien na den oorlog zou blijken van een ver zwakking der voltekracht en een inzinking van den toestand der arbeidende klasse in nog erger mate dan zich op dit oogenblik reeds duidelijk begint te openbaren. De ar beidersklasse mag er aanspraak op maken en heeft er onbetwistbaar recht op, dat in deze benarde tijdien van overheidswege niets worde nagelaten, om op afdoende wijze voor haar belangen op te komen. Z. K. H. PRINS HENDRIK Men schrijft aan de Msb. uit Apeldoorn: Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt a. s. Don derdag weder van Het Loo naar den Haag. Tijdens het verblijf van den Prins op het Loo begaf Z. K. H. zicb vaak ter korhoender- jacht. In het vroege morgenuur reed Z. K. H. vergezeld van klein jachtgezelschap per auto uit, om in de omgeving van Loenen of Beek bergen of ook wel in die van Elspeet een of meer dezer vogels te bemachtigen. Gelet op de resultaten van de iacht, moet men tot het besluit komen, dat de korhoenders dit jaar in rooter aantal aanwezig waren, dhn andere aren. Mr. TROELSTRA. Mr. Troelstra deelde aan „Het Volk" de volgende verheugende berichten over zijn gezondheidstoestand mede: „Mijne geneesheeren zijn over de resulta ten van mijn rustkuur zeer tevreden. Zij staan mij reeds dadelijk lichten arbeid toe. maar eischen, dat ik mij de eerste maanden buiten elke agitatie zal houden. Van optreden in openbare vergaderingen kan dus voorloo- ig geen sprake zijn. Mijn plaats in het Int. oc. Bureau kan iic weer innemen. In de Ka- naar het Engelseh. door L G. MOBfïRLY 0) „Goddank, ik hoef hem niet weer te zien", dacht Christoffel. „Grey zal alles doen wat noodzakelijk is, ik kan -de zaak vol vertrouwen aan zijn handen overlaten. Al is hij nog zoo ziek, ik twijfel of ik mijn handen zou kunnen afhouden van dien duivelschen kerel, nu ik weet dht hij de laatste dagen Joyce vrees heeft aangejaagd. Mijn God!' Hij stond half op van zijn stoel met een hartstochtelijk verlan gen naar beweging, naar hevige inspanning, naar lichamelijke uitputting, die misschien helpen zou den woesten storm te kalmeeren, welke plotseling binnen in hem woedde. Maar lange oefening hadiden hem zelfbeheersching geleerd en hem bewezen hoe kinderachtig het is een aanval van drift door lichamelijke ver moeienis te overwinnen. Misschien zou hij bo- venmenschelijke kracht hebben moeten bezit ten, indien de gedachte aan Jem Douglas Rem niet woedend had maakte, maar met gfoote inspanning zette hij de gedachte aan den mil- lionnair van zich at, hij trok zijn stoel naar de tafel en nam een stapel onbeantwoorde brie ven die naast zijn vloeiboek lagen. Zijn eigen persoonlijke zorgen vormden niet rijn geheele wereld en mochten geen schaduw werpen op zijn leven en zijn werk. Hij had z'ch zelf langen tijd geleden ingeprent dat ie- mdnds persoonlijke getfoe'ens van liefde en haat, zijn vreugde en verdriet een onbeduiden der rol moesten spelen in vergelijking van de mer hoop ik mt «a dtwt, met oame bij beha rijke stemmingen, te verschijnen. Door mi aldus te beperken, is er alle kans, dat ik te gen den tijd der aanstaande begrootingsde- batten klaar beo, om daarbij mijne taak vervullen". Gemengd nieuws. PRIJSVRAAG KONINGINNEL1ED. Ter verkrijging van een Konmginnelied dat het karakter moet hebben van een volks lied, eenvoudig, bevattelijk en overeenstem mend met den volksgeest en het volkskarak ter, daarbij pittig en feestelijk, heeft de R.-K Federatie een prijsvraag uitgeschreven tot welker deelneming zij ieder Nederlandsch dichter en componist uitnoodigt. Het bekroonde gedicht zal in de dagbla den worden bekend gemaakt, zoodat onze componisten ervan kunnen kennis nemen. De prijsvraag zal onder de volgende voor waarden plaats hebben: le. De teksten moeten onder motto wor den ingezonden, met gesloten begeleidend schrijven, waarin naam en adres van den dichter. 2e. De inzending moet geschieden vóór 1 Juni aan den secretaris der Federatie, den heer Willem Galesloot, Muiderstraat 2, Utrecht. 3e Als prijs wordt uitgeloofd een som van 50. 4e. Het bekroonde lied wordt het eigen dom der Federatie. 5e. De niet bekroonde liederen worden teruggegeven De jury zal bestaan uit mevrouw Alb. Steenhoff-Smulders, en de heeren Dr H Kn innen her? en A. Baron. UITVAART EN TERAARDEBESTEL LING VAN W. J. C. PASSTOORS. De correspondent van „De Tijd" te Breda meldt d. d. 9 Mei Hedenmorgen 9 uur werd te Ginniken de gezongen H. -Mis van Requiem opgedragen door den zeereerw. E astoor C. Rombouts, met apelaans. assitentie der eerw. De kerk was gehele gevuld met geloovigen. Onder de aanwezigen merkten wii o. a. opde Tweede Kamerleden mr. P. J. M. Aalberse, W. H. Bogaardt en A. N Fleskens; den Bel gischen volksvertegenwoordiger mr. dr. Frans van Cauwelaert; den heer Dierqk, Regeert commissaris der provincie Antwerpen, en heer J. W. Smit, voorzitter, B. Lammers, se cretaris en B. Grobben, penningmeester van dien Ned. R. K. Volksbond; voorts tal van eerw. heeren geestelijken en deputaties van corporaties. Op verzoek van den overledene waren er geen bloemen. Op het graf werd het woord gevoerd door den heer Jan Smit, die den overledene her dacht als stichter en leider van den Ned R. K. Volksbond. Hij bracht een woord van af scheid en hulde namens de Nederlandsche Katholieke arbeiders in 't algemeen en na men den R. K. Volksbond in het bijzonder. Ten slotte beval spr. den betreurden overle dene in de gebeden der aanwezigen aan. De heer Fleskens, d'ie met d'e Belgische voe dingscommissie in pleno tegenwoordig was, herdacht de verdiensten van den heer Pas- stoors als voorzitter dezer commissie. Ten slotte sprak mr. Frans van Cauwelaert namenn de Belgische regeering. Minister Poulet was verhinderd aanwezig te zijn en had hem opgedragen deze plechtigheid bij te wonen. Spr. week op hetgeen Passtoors in den laatsten tijd heeft gedaan voor de ver drukte Belgen. Hij moge groot geweest zijn als volksman, als organisator en wat dies meer zij, zijn ware aard en ware grootheid kwamen eerst recht tot uiting bij zijn zorgen voor de Belgische noodlijdenden. Spreker richtte vervolgens tot de kin deren van den overledene eenige be moedigende woorden en eindigde aldus: Tracht uw leed te dragen met christelij ke gelatenheid en ovërgeving aan Gods H. Wil; houdt hem steeds voor oogen, bewaart het beeld van uwen vader in uwen geest en wordt door hem en in hem wat hij geweest is voor Nederland en die Katholieke zaak. Vervolgens verlieten de talrijke aanwezigen zichtbaar ontroerd den doodenakker STANDEN-VERTEGENWOORDI GING. Het Centrum meldt, dat Zaterdag j.l. een vergadering heeft plaats gehad van verschil lende vooraanstaande personen, tot constihi- eering eener vereeniging, genaamdR. K. Vereenigine Ons Politiek Recht. De veree niging stelt zich ten doelin de publiekrech telijke lichamen een billijke vertegenwoordi ging van de maatschappelijke standen te be vorderen. Op een nader te houden vergade ring zal een bestuur gekozen worden diensten die men aan de menschheid kan be wijzen, dat het indivudueele verzinken moet in iets edelers en iets wat grootscher is Werken voor het welzijn der lijdende menschheid, de plaats die men op dte wereld bekleedt beter achterlaten dan men die gevonden heeft en zooals hij het beschouwde op den bodem van zijn ziel, de komst van het Godsrijk bevorde ren dit waren de idealen die hij voor zich zelf koesterde en met zulk een ideaal voor oo gen, moest zijn persoonlijke hartstocht of pijn achterstaan. Met karakteristieke vastberaden heid sloot hij deze afdeeling voor zijn geest af. die tobde over Joyce en het verleden en be paalde zijn geheele aandacht bij de brieven en papieren, aie voor hem lagen en deed allen één voor af zoo god dit in zijn vermogen was. „Ik weet niet of dit misschien helpen kan om haar indentiteit te bewijzen, ja of neen," bracht zuster Janet in het midden, terwijl zij een enveloppe te voorschijn haalde uit den zak van haar schort en den chirurg ter hand stel de. „Ik heb het in haar beurs gevonden, maar er is natuurlijk geen enkel bewijs, dat het haar eigen naam is of alleen hel adres van een an der. Ik heb het gevonden vlak vóór uw comst." Maar Christoffel Brampton hoorde niet eens het laatste gedeelte van den volzin der verpleegster en hij lette er niet op. Met op rechte verbijstering in zijn oogen las hij het schrift op het couvert, een schrift dat hem ge heel vreemd was, daarna keek hij het jonge meisje in het bed' onderzoekend aan, het blee- ce gezicht in een lijst van donker haar, een gezicht, dat hem even onbekend voorkwam als iet schrift op den brief, foen keek hij weer naar het couvert waarop deze woorden ge schreven waren: „Mejuffrouw Joyce Trevor, 44 Jeremiah Street Marylebone W. EFFBCTINBEUSTIN& Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres betrekkelijk net wetsontwerp tot hef fing eener Effectenbelasting van üe besturen van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, van de Vereeniging van Etfec tenhandelaren te Rotterdam en van het uage- iijksch bestuur van den Bond voor den Geid en Elfectenhandel in de Provincie 's-Gra- venhage. DE WATERSNOOD. Uit Anna Paulowna wordt gemeld De Oostpolder is nu ook droog gelegd. Het groote motorgemaal bij de Van Ewijck- sluis moest reeds eenigen tiju geleden wor den stopgezet wegens te weinig toevoer van water; de kleine hulpgemalen zijn reeds ge borgen. Een treurigen aanblik levert dit voor wei nige maanden nog zoo vruchtbare deel van den polder op. Een dikke laag slib met een groot zoutgehalte bedekt de uitgestrekte vlak te, waarop nu zelfs het zeewier woekert Van de boerderijen, die eenmaal de fraaiste en weelderigste in Noord-Holland waren zijn nog slechts de geraamten of de bouwval len over. EEN GEVAARLIJKE DIJK. Nabij Durgerdam is in den morgen van 14 Januari, over een lengte van 60 M., de binnenhelft van den Waterlandschen dijk spoorloos verdwenen, en ontstond ter plaatse een diepe put. Nu het overstroomingswater weg is, kan men constateeren op welke wijze het ongeval plaats had. Tusschen den dijk en het Kinselmeer strekt zich een berm of grasveld uit van ongeveer 15 M. Dit veld was ondermijnd, de aard- massa is er onder door geschoven in het meer en heeft het grasveld 80 c.M. opgelicht. Ook de aanliggende bodem van het meer is 80 c.M. hooger geworden. Het veld blijkt eveneens ondermijnd te zijn, zoodat deze plaats nog steeds gevaarlijk voor de veilig heid van Waterland is. UIT SINT PANCRAS. De handel in vroege koolplanten is op he den zeer belangrijk. De vraag overtreft den aanvoer, vandaar hooge prijzen. Men be steedt op heden tot 90 a 100 cent per 100 stuks. UIT WIERINGERWAARD. De controleur-stamboekhouder bij de Rundveefokvereeniging alhier, de heer A. Kuin, is benoemd als beambte bij de firma D. A. Wisselink te Alkmaar UIT WINKEL. Het bestuur van den poldér Waard en Groet heeft besloten de verhooging en ver zwaring van de dijk niet te gunnen. Laagste inschrijver N.V. v.h. W. Arntz te Ginneken voor J 569.881. Er zijn enkele wijzigingen in het bestek gebracht, waarop 24 Mei eene herbesteding plaats zal hebben. De heer Th. Roep te Schagen herdacht een dezer dagen zijne veertigjarige ambtsver vulling bij het openbaar onderwijs. ROOMSCH GEWORDEN. De heer V. E. Vethake, pred. bij de Ned. Herv. Kerk te Koedijk en behoorende tot de vrijzinnige richting, is voornemens wegens veranderde geloofsovertuiging zijn ambt neer te leggen en in de rechten te gaan studeeren Ds. V< Ds. Vethake gaat zich nl. voegen bij de Roomsch-Katholieke Kerk en woont, hoewel nog niet toegelaten tot de communie, reeds ge regeld de FE Mis bij. (Ned.) In verband met dit bericht hadden wij he den een onderhoud met Ds. Vethake, die er zijn verwondering over uitsprak, dat „De Nederlander" hem tot dusverre geen exem- olaar der courant waarin het bericht voor- vwam, had toegezonden. Ds Vethake deelde mede, dat de bewering als zou hij tot de Vrijzinnige richting be hoord hebben, onjuist was. Toen hij des tijds te Koedijk werd beroepen, verklaarde hij zich noch vrijzinnig noch orthodox en be loofde hij naar zijn geweten te zullen pree- ken. De menschen die mij hebben beroepen, aldus Ds Vethake, zijn zich er allemaal sterk van bewast geweest, dat ik hier als onafhan kelijk man kwam. Ik voelde destijds het meest voor de richting van Dr. de Hartog, hoewel die mij thans niet consequent voor komt, aangezien hij te weinig met zijn ortho doxe verleden breekt. Ik heb mij ontwikkeld tot wat ik altijd on bewust geweest ben. Steeds heb ik mij bij zonder aangetrokken gevoeld tot bepaalde geloofsstukken van de Katholieke Kerk en daarbij denk ik aan de Heiligenvereering en de, leer van het Vagevuur. Thans ben ik tot de overtuiging gekomen, dat ik altijd Katho liek ben geweest. Vóór alles stel ik de consequentie Men HOOFDSTUK V. Nog verder dan ver. De muf ruikende rammelkast zwoegde lang zaam dien witten weg op, die zich als een lint over het heuvelland kronkelde. Joyce Trevor, of zooals zij zich nu geliefde te noe men, Alice Dane, zat voor in het ongemakke lijke voertuig en keek vol belangstelling naar het landschap, waar zij door reed. Haar ziel was met grote dankbaarheid vervuld, dat zij alle draden had doorgesneden, die haar kon den verbinden aan het kosthuis in de Jeremi ah Street, Marylebone. De April-zon ver spreidde een vloed van licht over de wijde uit gestrekte heide, de groote ruimte die zich ver toonde voor haar oogen maakte indruk op «ie vrouw, die een bewonderaarster was van groo te ruimten van land en van lucht en voor wie de nauwe straten en donkere huizen een dage lijksche kwelling geweest waren. Leeuwrikken sprongen zingende van de heidestruiken en varens dte heideplanten waren nog dof bruin en zacht van kleur; de varens ontplooi den reeds kleine teergroene blaadjes, de berm als een laken van goud tusschen de bruine leideklompen; de ver uitgestrekte heide werd lier en daar afgebroken door een groepje piiniboomen, waarvan de" stammen doorachtig glansden onder de sombere groene takken. iet gevoel van ruimte en eenzaamheid werk te als een balsem op de ziel van de vrouw, die zoo lang gestredten had voor het dage- lijksch brood in armoedige stadsbuurten en zij trachtte de herinnering aan mevrouw Derings waarschuwingen omtrent het leven dat haar wachtte van zich af te zetten, toen zij met vol le tuigen dè heerlijke hooge lucht inademde en genoot van den lente-zonneschijn van het moet consequent ktrmwn zijn. Daardoor komt men tot het inzicht van ae dwaasheic van een in te nemen standpunt De individualistische lijn moet uitkropen, op de erkenning, dat wij geen Christenen zijn en ik heb dit dan ook uitgesproken. Het Protestantisme openbaart zich in ver schillende vormingen. De een zegt dit, de an der dat. Neem als voorbeeld het avondmaal.- Waar moeten de menschen zich aan houden? Zij hebben hun vastheid) in den bijbel, maar die moet worden verklaard, en waar is degeen dlie de verklaring geeft? Dit is bij het Protestantisme niet conse quent. Ik zie dan ook, aldus ging Ds. Vethake voort, geen kans om op het individualisme een consequente wereldbeschouwing te bou wen. Het gezag van Christus over mijn zielele- ven werd mij steeds duidelijker en daar buigt men tenslotte voor. Steeds werd mij de heer lijkheid van het Christendom op verschillend gebied meer en meer verhelderd. Het werd mij klaar, dat men zich had te buigen voor de autoriteit eenmaal door Christus in de werelc gegeven en dat is de Paus van Rome. De Katholieke Kerk is in grond der zaak de eenige Christelijke Kerk en nu ik mij daar voor gebogen heb gevoel ik mij rustig. Bij bet Protestantisme gevoelt ieder zich zijn eigen Pausje. Waar moest het in dezen oorlog -op uitloo- pen indien men geen leiding aanvaardde? Christus heeft ons de leiders gegeven in den Paus en in de Bisschoppen. Het eenige lichtpunt in deze donkere tijden, aldus ging Ds. Vethake voort, vind ik datgene wat van Rome uitgaat. Het eenige, dat men in deze omstandighe den kan doen, is de menschen verzoenen met hun lot en dat kan alleen de Katholieke Kerk. Toen in 1914 bij het uitbreken van den oorlog de Nederlandsche Synode vergaderde, wist deze niets beters te doen dan naar huis te loopen. De Paus is van het begin tot het einde be zig om de volkeren tot elkander te brengen en het oorlogsleed' te verzachten. Ik geloof dan ook, dat wij aan het -begin staan van een groote Katholieke beweging. Wat het neerleggen van mijn ambt betreft, ik heb mijn besluit daartoe reeds aan den Kerkeraad medegedeeld en mijn ontslagbrief gaat in zee, zooara ik kamers in Utrecht heb Graag wensch te ik priester te worden, doch dit gaat niet in eens. Het is beter, dat ik in de kerk eerst eenigen tijd als leek ver toef. Ik begin daarom met in Utrecht in de rechten te studeeren, omdat dit mij het meeste aantrekt Utrecht verkies ik boven Leiden, omdat ik in Leiden studeerde en niet gaarne meer op dezelfde schoolbanken plaats neem Ook zijn de omstreken van Utrecht mooier en ik houd veel van de natuur. Lag Bergen een half uur van Amsterdam, dan zou ik ze ker in Amsterdam gaan studeeren en in Ber gen wonen Het in een stad wonen is mij een gruwel, doch het moet, ik ben dit aan mij zelve verplicht en daarom zal ik reeds met September aanvangen de colleges te Utrecht te volgen. Naar aanleiding van het bericht van „De derlander" merkte Ds. Vethake nog op, dat hij de Mis weinig, doch het Lof dikwijls bij woont. Deze beide zaken verwart men even wel dikwijls met elkander. Wat zijn gemeentenaren betrof deze wa ren zeer vriendelijk voor hem. Zij hadden me delijden met hem, omdat hij naar hun oor deel zeer ongelukkig moest worden. Lachende merkte Ds. Vethake ten slofte op, nooit zoo gelukkig geweest te zijn als thans KORTE BERICHTEN. Bij Winterswijk hebben jagers 3 vol wassen en o jonge vossen gevangen. De gemeente Fiarimgen srnit een lee ning van J 49.000. De Nederl. vliegenier Van Meel is naar Amer ika vertrokken. Ook in de legerplaats Milligen heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Aan de Ned. Scheepstouw-Maatschap pij te Amsterdam staken 250 jongens en jon gelingen. De stoomschepen „Frisia", ,J. P. Coen" en ,,Goeinoer>' hebben op last van de Engelsche autoriteiten de mail te Falmouth moeten lossen. De penningmeester van de Algemeene Watersnood-Commissie verantwoordt in to taal 2.469.683.9634. Te Leeuwarden zijn twee gevallen van nekkramp geconstateerd en te Deume één. Te Bergen-op-Zoom is gisteravond een 46-jarige machinist tusschen de buffers van een tramwagen en locomotief doodgedrukt friseche groeen der varens, van de gouden pracht van de brem. Steeais om-hoog langs den witten weg -kwamen zij langzaam vooruit het paard was niet minder verwaarloosd dan het rijtuig, heel langzaam den heuvel op; voort tusschen de groote ruimte met heide planten bekleed, die zich uitstrekte to aan de blauwe heuvelen aan den verren horizon. Zij passeerden geen enikel dorp, geen vervoermid delen schenen langs dezen weg te gaan, want ze kwamen niemand tegen, niemand passeer de henze zagen geen enkel levend wezen, be halve een eenzame landlooper, die met moeite voorstrompelde met een boos en zuur gezicht. En toen begon Joyce een gevoel te krijgen alsof zij reeds uren, neen dagen gereden had in den muffen wagen tusschen oneindige uit gestrektheden heideveld, waar de heide nog ras donkerbruin zag en de varens teergroene laadjes ontplooiden en de brem schitterde in de Aprilzon als een zee van goud. Hij zat ruim een uur steeds door te schrij ven, toen de scherpe klank van de telefoon hem uit zijn aandachtigen arbeid losrukte; de telefoon stond op zijn schrijftafel, hij legde zijn oor op den geluidopvanger en hoorde de verlangende en bijna ontstelde stem van Tom Lancing, zijn jongen assistent, den huis-chirurg, die de week had in het St. Ju- de's Ziekenhuis. „Kunt u dadelijk komen, mijnheer? Een geval, juist binnen gekomen, en Mr. Melton zegt dat hij het niet wti aanraken, het is te gevaarlijk. Het is in de Danby-afdeeling. Mr. Melton zegt, dat ik u moet laten halen." Ik zal dadelijk komen". Een paar minu ten later, na haastig weggereden te zijn in een taxi, trad Brampton het ziekenhuis bin nen, waar hij werkte en stond spoedig met Tom Lancing en zijn gevolg van mannen die STADSNIEUWS. BENOEMD. Bij Kon. Besluit zijn onze staógenooten, de heeren J. Helder en P. J. Leemeijer, bei den van het 5e regiment infanterie, benoemd tot reserve-tweede-luitenant bij hun tegen woordig korps. REGEERINGSVISCH. Men verzoekt ons te melden, dat bij dten heer Meijer in de Langestraat steeds in ruime mate versche regeeringsvisch voorhanden is. VERKIEZINO PROV. STATEN. Het bericht in sommige bladen als zou Jhr. Mr. H. Gevers te Heemskerk zich niet meer als lid- van de Provinciale Staten herkiesbaar stellen is onjuist. Naar wij vernemen verne men verklaarde Jhr. Gevers gister nog aan den voorzitter van die Christelijk Historisch Kiesvereeniging alhier, zich een herkiezing te zullen laten wel gevallen zoodat Jhr. Gever» van rechts wederom gesteld zal worden. GYMNASIUM. Door de leeraren van het Gymnasium te Annnaar is een aores aan den gemeenteraad genun waarin wordt te kennen gegeven, uat naar ae mcunug van adressanten ae jaarweü- uen van ue leeraren aan het gymnasium met in overeenstemming zijn met de door hen ge- praesieerue diensten, dat een vergelijking dier jaarwedden met die van andere gemeente-ambtenaren, zoowel hier ais elders, zeer in hun nadeel uitvalt, dat Zij derhalve een herziening dier jaar wedden zeer gewenscht achten, dat zij de aoor hen billijk en noodig ge- acnte saiansregeling hebben geformuleerd in een concept-ontwerp, dat er vervanging zou kunnen dienen van de artikelen 2 en volgen de van de thans vigeerende „Verordening, re gelende de bezoldiging van het personeel aan het gymnasium te Aikmaart. Van dat concept-ontwerp luidt art. 2: De jaarwedden van het onderwijzend per soneel bedragen: a. van den rector minimum 3400, maxi mum 4000 b. voor de leeraren in de oude talen en de oude geschiedenis, voor dien in de geschie denis en aardrijkskunde en voor dien in wis kunde en wiskundige aardrijkskunde mini mum 2200, maximum 3200; c. voor den 1 eeraar in het Nederlandsch, voor dien in het Fransch, voor dien in het Hoogduitsch en voor dien in het Engelseh minimum 1200, maximum 1800; d. voor den leeraar in de natuurkunde mi nimum 600, maximum 900; e. voor den leeraar in- de natuurlijke histo rie minimum 800, maximum 1200; f. voor den leeraar in de scheikunde mini mum 200, maximum 300; g. voor den leeraar in het Hebreeuwsch minimum 400, maximum 600. Een van de leeraren in de oude talen en de oude geschiedenis is conrector en geniet als zoodanig eene vaste toelage van 300 boven zijne jaarwedde. Aan den leeraar in de natuurkunde wordt 100, aan den leeraar in de natuurlijke his torie en aan dien in de scheikunde wordt 50 boven hun jaarwedde toegekend. Art. 3: Tenzij daartegen overwegende be zwaren bestaan, worden telkens na drie ja ren dienst, voor zooverre de titularissen een vaste aanstelling als leeraar aan het gymna sium hebben, de jaarwedden bedoeld in arti kel: 2 a. twee maal verhoogd met 300; b. vijf maal verhoogd met 200; c. tot en met g. vijf maal verhoogd met 10 pet. van de minimum-jaarwedde. Alle dienstjaren gelden voor het toekennen der periodieke verhoogingen ten aanzien van den rector de dienstjaren, zoowel hier als elders doorgebracht als rec tor van een openbaar of aangewezen bijzon der gymnasium ten aanzien van de leeraren de dienstjaren, zoowel hier als elders, doorgebracht aan een openbaar of aangewezen bijzonder gymnasi um of aan een inrichting voor middelbaar onderwijs. Als dienstjaren worden beschouwd zoowel jaren in tijdelijken als in vasten dienst door gebracht. Art. 3a.: De jaarwedden in art. 2 genoemd zijn berekend voor zoover den rector betreft naar een aantal desuren van 12 tot 16 's weeks. voor zoover de sub b; c; d; e; f en g ge noemde leeraren betreft respectievelijk naar een aantal van 19 tot 24; 9 tot 12; 6; 8; 2 en 4 lesuren per week. Indien het aantal lesuren van den leeraar ue wouaen inuesteu wasschen en verbinden, uij liet beu van üen persoon die bet laatst oiunen gebracht was in Damby Ward, de Vrouwen-Ungevailenafdeeling. Üe bekwame verpleegster, zuster Janet, stouü reeus bij het oed van de nieuwe pa- palttnte en keek Brampton aan met een zucht van verlichting en met dien welkomstgroet, die zooara hij verscheen, onmiddellijk in. de oogen kwam van ai zijn ondergeschikten en ai zijn patiënten. Het magnetisme, dat van hem scheen uit te gaan en den ouden man- uit de Mannenafdlee- img de woorden had ontlokt: „Het schijnt wel dat het je kracht en nieuwen moed geeft ais je hem de zaal maar ziet binnen komen", werd door iedereen gevoeld met wien hij in aanraking kwam; een gevoel van veiligheid scheen de zaal met hem binnen te komende afgematte oogen der patiënten verhelderden als ze zijn vriendelijken glimlach zagen; de verpleegsters vergaten dat zij angstig waren en vermoeid wanneer hij een oogenblik stil stond om een vriendelijk woordje met haar te spreken. Zijn aanwezigheid bracht een verzekerdheid mede dat de hoop nog zege vierde, dat het de moeite waard was moed te houden. „Nu zuster, wat dunkt u van de nieuwe patiënt?" vroeg hij met zijn ernstige stem, op een toon, waarin al de moed en hoop weerklonk die hem eigen waren, „is het iets dat u interesseert?" En hij glimlachte zuster Janet met haar verstandig gezicht toe, een glimlach die haar het hart verwarmde en haar het heerlijke gevoel gaf evena's allen die onder hem werkten, dat niets u te veel is als dr. Brampton het u vroeg. (Wordt vervolgdi

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2