i BEKERWEDSTRIJ DEN ALCMARIA VICTR1X. FEUILLETON. Na lange Jaren Voorverkoop Fa. DE FRENNE tot Zaterdagavond. Telegrammen van heden. misterij ia het htnnenpstlt hg KontaWp Faicia tiet Loo. De vete mooie en ook zeldzame gewassen, die m de kassen aanwezig waren, worden van de hand gedaan en zijn voor een deel verkocht De oeaoeling is de bloemisterij om te zet ten m een tuinderij, in plaats van oioeuieu en sierplanten zunen er voortaan tuinbouw^ gewassen worden geteeld. Er is reeds een begin gemaakt meL de uitvoering van uit plan. Een der kassen, voor de komkommer- teelt bestemd, is voor dit doel in gebruik ge nomen. De hooge kas zal worden aangewend voor druiventeelt. Het is nog niet bekend of de tuinderij in het Koninklijk Park, behal- slijksch gebruik der hofhou invloed grwvest op de salarisregeimg, hij de verandering van het eleemscn b«tn]t De voorzitter verklaarde, altijd opennar- tig te zijn geweest Deze zaak stond z. i. evenwel buiten den Raad. Men moet werk naar werk betalen. Als ambtenaar Ier seeie- tarie verdient oe neer Punt met elkaar J Ö10. in verhouamg tot net werk, was spr. over tuigd, dat dit niet te hoog b«taald was. Het is nog üe vraag, of de heer Punt, indien hij ouder wordt, dit ambtenaarschap met het ontvangerscnap èn zijn functie van kassier van het electrisch bedrijf zai kunnen blijven waarnemen. De üeer Baltys begreep niet, waarom de voorzitter met zijn vele werkzaamheden, niet bedankte als secretaris. Spr. ageerde niet te- Bij de romPvraftg hrtrngde de heer Baltm, de wenschelijkheid om de aan te koonen ba- zalt voor de gemeente en den polder geschei den te houden. De voorzitter was hel hiermede een en sloot hierop de vergadering. Naar wij vernemen heeft «ie heer Aug. Janssen, uit Baam, die den vorige» zomer in het Hotel Nassau Bergen vertoefde, te Bergen aan Zee 10 H.A. duin, waaronder het bekende Russenduin, aangekocht. Het ligt in het voornemen van den heer Janssen om op het Russenduin een Zomer huis van. 24 M. frontbreedte te bouwen. Naar verluidt moet dit' zomerhuis reeds vóór den a.s. winter onder den kap zijn en bedraagt de raming daarvan 80 000. Te Affmfta, gwn. Bergen (L) ztjn éne uit Duitschland ontsnapte Fransche krijgage-1 vangenen over de grens gekomen. Te Herkenboech (Limb.) zijn vier uit I Duitsche krijgsgevangenschap te Jüüch ont- vluchte Russen over de grens gekomen. Ze waren in het bezit van een landkaart. In Buiksloot zijn zeer veel kleine harin gen gevangen door de visschers in den omtrek der Ned. Herv. Kerk, evenals in 1825, toen deze streken ook door een watersnood geteis- terd werden. Een tien-jarig jongetje is te Blijham ui een korenmolen vermorzeld. Een jongen te IJmuiden die daar een portefeuille met 2935 had gevonden en te rugbracht, kreeg van den verliezer, een schip per van een IJslandschen stoomtrawler, niet ve voor het d'agelijksch gebruik aer nomou- ^^en kou afsdan den heer Hit muziefcensemble ten behoeve van per van een ijsianoscneu ding, ook produceeren zal voor pubheken af galden h^rPtm^ beno P^C ^^^ndmdagm^tkg viel het driejarig De voorzitter oordeelde, dat deze dingen j heer J.J^. L. Meeuwse) kind van v gerkel te Orthen (N.:Br.) in een zet DE VERKIEZINGEN IN NOORD-HOLLAND. Oedep. Staten van Noord-Holland hebben de data van de Statenverkiezinzen gewijzigd en de stemming bepaald op Maandag 19 Ju ni en de herstemming op Dinsdag 27 Juni. Gemengd nieuws. EEN NIEUWE TRUC Woensdag vervoegden zich bij een bewon- ner van de Prinses Julianalaan te Rotterdam twee kooplieden. Zij boden een tapijt te koop aan voor 125. De bewoner had wel zin dit te koopen, maar wilde het eerst laten taxeeren. De kooplieden beweerden Belgen te zijn en geld noodig te hebben om n&af Engeland te vertrekken. Inmiddels deelden zij mede, dat zij nog een partij manufacturen aan het spoor hadden staan, waarvoor 78 invoerrechten moest betaald worden. De bewoner gaf hun die 78 in voorschot op het kleed, waarna zij zich verwijderden. Zij kwamen echter niet meer terug en het bleek, dat het tapijt, dat zn voor 125 hadden aangeboden, slechts j 25 Wiiüfd was MUITENDE SCHEPELINGEN. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge meld: Een straatdemonstratie, Zondag georgani seerd door zeelieden, die zich beklaagden over de slechte behandeling, waaraan zij in het hospitaal hadden blootgestaan, werd door de politie uiteengejaagd. Sindsdien hebben de ongeregeldheden een ernstig karakter aangenomen, vooral omdat driehonderd man van de drie oorlogsschepen weigerden aan boord te gaan, zoodat die niet vertrekken kunnen. De vice-admiraal F. Pintken is naar Soera- baja vertrokken. EEN DIERENBEUL. Te Haarlem heeft een geval van schandelij ke dierenmishandeling plaats gehad. De 16- jarige meubelmakersknecht J. J. S., heeft een kat in een zak gebonden en het dier vervol gens eenige malen hard tegen den muur ge slagen, waarna hij kat en zak te water wierp. Eenige andere jongens, die dit zagen haal den de zak uit de sloot en liepen er mede naar het politie-bureau, waar bleek, dat de kat nog leefde, doch zwaar letsel had beko men. Een veearts verloste het dier uit zijn lijden Tegen den dierenbeul is, naar het N. v d. D meldt, proces-verbaal opgemaakt. UIT BERGEN. De Raad vergaderde hedenmorgen. Af- wezig wegens drukke werkzaamheden de heer Maschmeijer. De heer Baltus gaf zijn verwondering er over te kennen, dat de notulen niets bevat ten over het gesprokene inzake de 400, die de burgemeester destijds aan den heer Punt betaalde. In vorige vergadering was de voor zitter in dezen ook reeds zoo geheimzinnig Spr. had thans van den heer Punt vernomen, dat de burgemeester hem nu van die 400 360 betaalt en 40 aan den ambtenaar Fijn. Spr. had het beter gevonden, indien de voorzitter den Raad hierin had gekend. I let was destijds een raadsbesluit, toen de ambte naar ter secretarie benoemd werd, dat de se cretaris dezen ambtenaar 400 van zijn sa laris zou vergoeden. Deze ambtenaar toch kwam den secretaris zeer ten goede Nu heeft de heer Punt evenwel een 1850 k 1900 in komen. -i De voorzitter oordeelde dit zeer juist, doch was van meening, dat deze aangelegen heid niet tot de competitie van den Raad be hoorde. dingen kwamen als het daarvoor den tijd was. Hierna werden de notulen vastgesteld. De voorzitter deelde hierop mede, dat de som voor het bouwen van de barak bij de gehouden aanbesteding te hoog was geble ken. Een conferentie met den ontwerper, den heer J. C. Leijen. had uitgemaakt, dat de ba rak nog wel wat eenvoudiger kan worden. Een herbesteding van het vereenvoudigde ontwerp zal plaats hebben B. en W stelden voor, deze op Woensdag 17 Mei om 12 uur te doen houden. Nog deelde de voorzitter mede, dat de Ge- de, den dokter zondheidscommissie met den dokter het wenschelijk oordeelden om de barak niet te laten bewonen. Beter was het de toezichthou ders afzonderlijk te laten wonen. Ook gaf de Gezondheidscommissie de voorkeur aan den Kerkedijk voor het plaatsen van de barak. Uitvoerig werd over -dit punt gesproken Met algemeene stemmen werd besloten, de herbesteding te doen houden en de barak aan den Kerkedijk te plaatsen. Aan B. en W. werd overgelaten om die ba rak volgens het voorstel van den heer Bar- naart in het plantsoen voor de begraafplaats te plaatsen of daarvoor van de boerenplaats een stukje land af te nemen en daarvoor aan den huurder 10 vermindering van huur toe to staan Tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van de Provinciale Staten, met den burgemeester als voorzitter, werden de hee- ren Bamaart, Swaan en Oldenburg geko zen. Ingevolge een verzoek van den beeldhou wer Tjipke Visser werd besloten een verorde ning in te stellen, waarbij het verboden zal zijn voor tuinen aan de straatzijde hooge schuttingen van steen, hout of ritmatten te plaatsen. Hierna kwam een geschril met de gemeente Schoorl over het eigendomsrecht van een dijk op de grens van de gemeente ter sprake. Dit geschil zal nader onderzocht worden. Van den heer Beets was bericht ingekomen, dat hij zijn herbenoeming als lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim aannam. Van den heer Brugman, monteur van het elctr. bedrijf was het verzoek ingekomen, om zijn salaris met ingang van 1 Juni met 208 te verhoogen en het alzoo te brengen op 1300, of hem, indien men hieraan niet wilde voldoen van d'ien datum, eervol ontslag te verkenen. De Raad was over 't algemeen ontstemd over de korte termijn, die de heer Brugman stelde De heeren Bamaart en Baltus oordeelden het behoud van den heer Brugman voor de gemeente van veel belang. De voorzitter adviseerde ten slotte om den heer Brugman de gevraagde loonsverhooging te verleenen. Met algemeene stemmen werd hiertoe beslo ten. Op voorstel van den heer Baltus werd be sloten, om het uurloon van den heer Min, noodhulp bij het electrisch bedrijf van 22 op 25 cent te brengen. De voorzitter deelde mede, dat de mest, die de' wegwerkers hadden bijeen gebracht, heer J. P. C. Meeuwse) gaf Dinsdagavond wederom een uitvoering in het interneerings- dépöt van Duitsche militairen alhier. J3eze club gaat steeds onvermoeid verder I en brengt afleiding aan degenen, die om de eene of andere reden iets in hun leven missen. beerput en kwam jammerlijk om het leven. Een jeugdig smokkelaar uit Glunerbrug is door een soldaat-commies aangeschoten en daarna overleden. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Graven- 91ste uitvoerig sioad tovea hel toStiShïVah hit vrijsprekend I en t was voor de derde maal dat de geween legen jhr. E. H. P. A. Schimmelpenninck uit ma, club in genoemd kamp optrad. Het concert werd geopend met een piano solo, gespeeld door mej. Betsy Lehman de Lehnsfela: „Deutsche Tanze" van Beethoven gevolgd door Andante en Rondo Capricisto van Mendelssohn; prachtig werd deze solo uitgevoerd Mej. Frieda Polman, die over een zeer mooie volle altstem beschikt, zong o. a. lie deren van Max Reger; de heer Tabe Bas, die een mooie tenorstem bezit, zong als eerste nummer Agnus Dei" van Mozart, terwijl aan het einde van den avond nog door hem Undine van Lortzing werd gezongen. Niet het minst heeft aan het welsiagen van vonnis van den Kantonrechter, gewezen tegen jhr. E. H. P. A. Schimmel^ Utrecht in de raak van de aanrijding van de Koninklijke auto. Te Haarlem werd een weduwe die te Edam 1300 had gestolen en daormede goe- I den tier had gemaakt, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, de eisch was slechts drie maanden. Het Wolff-bericht inzake de Tubantia blijkt te zijn een emededeeling in de officieu ze Nordd. Allg. Ztg. De Nieuwe Ct. meldt, dat binnenkort een uitvoerverbod van tabak zou te verwachten zijn a Te Lisse beraamt m I a ic Lisse uciaami men maatregelen den avond bijgedragen de leerares m het vi- verbancJ met te verwachten verbod van oolspel mej. Flonntine Jung, ze gaf fijn spe bloembollen en levende planten te genieten, vóór de pauze werd door haar ^gel^d Te Maastricht is een man, vermoedelijk een Belg, aangehouden als verdacht van spi- onnage. De gemeenteraad van Ierseke heeft de j prijzen van meter- en guntgas resp. verhoogd van 10 en 11 op 13 en 14 cent per kub. Meter. Na het deelnemen aan een wedloop is de 27-jarige grenadier N., afkomstig uit Am sterdam, te 's-Gravenhage plotseling overle den. chine van Katwonde z«l worden overge bracht naar de Bunikpolder (nabij Broek in Waterland), ten einde ook dien polder droog te malen. Bijna alle polders worden door de fir ma Blankeioort drooggelegd. Thans is dit werk, dat Blykmeer (bij Holysloot) betreft, opgedragen *an de N ederlandache Fabriek te Amsterdam. De dorpen Schellingwoude en Durger- dam zijn nu weder geheel in orde. De noodstallen zijn afgebroken en de wegen voor het rijverkeer opengesteld. MOTORONGELUK. NA ARDEN, 12 Mei. Ook de tweede per soon van het motorongeluk is overleden. LEVENSMIDDELENVOORZIENING. DEN HAAG, 12 Mei. Het gisteren aanr gekondigde wetsontwerp waarbij een be- dntg van 20 000.000 wordt aangevraagd voor de beschikbaarstelling van levensmid delen, is heden bij de Tweede Kamer in gekomen. GEEN UITVOERVERBOD VOOR TABAK. DEN HAAG, 12 Mei. Van bevoegde rijde wordt medegedeeld, dat het bericht in een der Haagsche ochtendbladen, als zou .binnenkort een uitvoerverbod voor ta bak zijn te verwachten, onjuist is. Zondag a.s. 1-2 uur: De Spartaan—Stormvogels. Z. V. V.Edo. W. F. C.Alcm. Vlctrlx. STADSNIEUWS. De heer Veenhuijsen merkte op, dat de Raad niet over de beurs van den burgemees ter kon beschikken. Spr. had evenwel gaarne deze regeling geweten. Was de Raad er mee bekend geweest, dan was dit zeer zeker van 62.50 had opgebracht. Na eenige besprekingen werd besloten om de wegwerkers Winder en Kokkes ieder een gratificatie van 25 toe te kennen. De heeren Swaan en Bamaart stemden te gen. De heer Bamaart stelde no, het te scha voor, om bij vegen van de wegen, de takkenbezems af en en die door groote baleinen bezems te vervangen. De voorzitter zegde overweging toe. gespeeld „Cavatine" "van Raff, Berceuse" van Meijnarski en „Menuet" van Beethoven. Deze dames en heeren, die zich. bekwamen in de kunst, laten tevens hun medemenschen genieten van de talenten welke zij ontvangen hebben. De nummers, waaronder nog trio's enz., werden onder de grootste stilte aangehoord en de militairen gaven telkens, door luid ap plaus van hun dankbaarheid blijk. De heer Theo Berkhout heropende zijn geheel verbouwd pension-restaurant aan de Rreelaan hoek Vijverlaan. De verbouwing mag een belangrijke verbe tering genoemd worden. De wel wat lang gemiste ruimte is hierdoor thans verkregen UTT KOEDIJK Hier eg in Scnagen bakken de bakkers hun wittebrood er maar lustig op los. Hier zeggen üe bankers: „Er komt wat er van I Komt, in Scüagen liggen de deerlijke witte naüetjes met Kaas voor de ramen". UIT NOORD-SCHARWOUDE. Aan de Noordermarkt werd gisteren de eerste bloemkool aangevoerd. Het was een partij van circa 200 stuks, ze zagen er prach tig uit en waren geteeld onder glas in den proeftuin te Nieuwe Niedorp Ze brachten op 16,— per 100 stuks. UIT OUDKARSPEL. De schilder A. Kuiper, hier woonachtig, was gisteren werkzaam bij den heer K. te Fleerhugowaard. Boven op een ladder staan de, gleed deze uit, met het ongelukkig ge volg, dat K. kwam te vallen en zijn rechter-1 been brak. Nadat door dr. Vogelenzang, ijlings ontboden, de eerste hulp was ver-1 leend, werd K. per rijtuig naar zijn woning vervoerd. In de gehouden bestuursvergadering van de vereeniging „Hulp in Nood" bleek, dat de vereeniging tnans 286 betalende leden telt 36 Leden zijn gemobiliseerd en betalen geen contributie. Over het afgeloopen kwartaal zijn 115 uitkeeringen gedaan aan 28 personen. De ontvangsten bedroegen 424,81, de uitgaven 505,35 KORTE BERICHTEN. Te Lochem is bij een 19-jarig meisje nekkramp geconstateerd Aan de Nederlandsch-Belgische grens zijn twee Russen aangekomen die uit Duitsche krijgsgevangenschap waren ontsnapt. Een ontsnapte Russische krijgsgevange ne heeft voor den kleinen afstand van ruim 2 tusschen het grensplaatsje Gemen en >dig gehad. DUITSCH LEGERBER1CHT. BERLIJN, 12 Mei. (Officieel. Westelijk oorlogstooneel. Ten zuid-oosten van de Hoiienzollemwerken bij Hulluch bestorm de de betaljons verscheidene linies der En- geische stellingen. 127 ongewonde gevan genen werden gemaakt, verscheidene ma chinegeweren werden buit gemaakt. De vijand leed bovendien aanzienlijke bloedi ge verliezen, in het bijzonder bij een ver- geefschen tegenaanval. In de Argonnen mislukte een door de Franschen onderno men aanval tegen Fille Morte. In het Maasgebied aan weerszijden levendige ge- schutsactie. i~., -, - Oostelijk oorlogstooneel. Een Duitsch waggon bepaald is, uitbetaald en hebben vliegtuigen eskader wierp bommen op het J er dus niet moeielijker op gekregen, station Horodrieda. Balkan geen nieuws. Kederlaud. STOOMSCHIP KONÏNG1N DER NEDERLANDEN. AMSTERDAM. 12 Mei. Naar wij ver nemen zal de „Koningin der Nederland den van de Maatschappij „Nederland", bij terugkeer in de Amsterdamsche haven worden opgelegd, zoodat dan vier sche pen dezer maatschappij, n.l. de „Prinses Juliana", de „Prins der Nederlanden", de „Jan Pietersz. Coen" en de „Koningin der Nederlanden" uit de vaart zullen zijn ge- MILITA1RE VERLOVEN. DEN HAAG, 12 Mei. (Officieel). Door het Departement van Oorlog wordt mede gedeeld, dat tegen omstreeks 1 Juni eene nieuwe regeling van de verloven der ge- mobiliseerden zal worden ingesteld, waar tegenover het met onbepaald (klein) verlof zenden der Landweerlichting 1913, dat op 1 Juni was voorgenomen, zal worden uit gesteld tot uiterlijk 10 Juli. In1 het gewij zigde stelsel zullen ook weder periodieke verloven worden verleend. DE KAASMARKT. De aanvoer was heden wederom belang rijk en bedroeg stellig een 250.000 K.G. De prijs was gelijk aan die van- de vorige week, doch vaster De kleine kooplieden, die tot nog toe bij de Zentrale Einkaufsstelle voor de levering van 1/t wagon in aanmerking kwamen, behoeven thans niets meer te koo pen. Zij krijgen nu van de Zentrale Ein kaufsstelle zonder dat zij verzenden of koo pen, de te derven winst, die op 500 MATINéE te geven door STEDELIJK MUZIEKKORPS, op ZONDAO 14 MEI 1916, van 2Y, 4X uur, in den Hout. Programma, van 2Y, 4y, uur, uur Winterswijk 30 uur noodig gehac nomen DE OUD-GOUVERNEUR-GENERAAL. ROTTERDAM, 12 Mei. Met het stoom schip „Goentoer" arriveerde hedenmorgen te Rotterdam de ex-Gouvemeur-Generaal Idenburg. Hij werd begroet door zijn echtgenoote, namens den Minister van Ko loniën door diens referendaris, generaal Staal, den burgemeester van Rotterdam en de directie der Rotterdamsche Lloyd Daarop is de heer Idenburg direct naar I>n Haag vertrokken. WATERSNOOD. AMSTERDAM, 12 Mei. De maalma- 1. Semper fidelis, marsch 2. Ouverture „Tempelweihe" 3. Pamassiapark, concert-wals 4. Fantasie uit de opera „Tünn- hauser" Panre. 5. Tivoli-marche 6. Suspinul 7. Lieblings-klange, pot pourri 8. Marca Legeria Sousa Kéler Béla. H. A. Maas. Wagner. Schroeder. Ivanovicl Clarens-Burald. naar het Engelseh, door L G. MOBERLA 11) „Vreedzaam!" zei Helty en nogmaa.s hoorde men dien ruwen, spotlenden lach. „Ik zou niet denken dat u dit eeu zeer vreed zaam soort huishouding zult vinden en wat dat ellendige uitzicht betreft, ik word er mis gelijk van van den- morgen tot den avond niets anders te zien dan hei, hei en nog eens hei. Iedereen zou er misselijk van worden, die het altijd door voor oogen had en nooit iets andere." „Heeft u geen buren?" ..Buren?" Weder weerklonk die ongeloo- vige lach van het meisje. „Het naaste dorp is hier vijf mijlen vandaan en het naaste huis ruim een mijl, daar dien kant uit." Hetty wees in de richting waar de Heide nederdaal- de naar een diepte met hakhout begroeid, „daar in die diepte ligt een hoeve", ging het meisje voort op een loon van onverschillig heid, die Joyce dadelijk herkende als iets met natuurlijks. „Ze noemen die diepte of inzin king „Fairies Holtow" en de hoeve heet „Greystone Farm". „Kent u de menschen die daar wonen r Joyce toonde in de verste verte niet dat zij de voorgewende onverschilligheid in de stem van het jonge meisje had' opgemerkt of den vluchtigen en toch nieuwsgierigen blik dien rii in de richting van de hoeve geworpen had. Orh ia. hun naam is Fenwich en ik ken 7" "'el eri beetip" antwoordde Hettv ontwij kend. maar wii hebben er geen echte buren aan Moeder heeft niet op met buren of vrien den", voegde zij er met bitterüeid bij. „O, u is hier iu eeu vroolijk huis aangeiaud! liet is met waarschijnlijk dat u blijft, dat is liet eenige. iNiemand wil ooit Dij ons blijven, het zal mij benieuwen hoe gauw u weggaat. Geen een van de anderen kon iiet meer dan een week bij ons uithouden. Ik geloof, dat er een vloek op ons rust." Een verachtende, spottende blik zette kracht bij haar woorden, haar donkere oogen gloeiden van toorn en afkeer. Joyce vergeleek haar inwendig bij het een of ander wild we zen, dat in vijandschap leefde met de heele wereld en het hart van de jonge vrouw werd vervuld van medelijden met het gemelijke ongetemde meisje met den smeulenden harts tocht in haar oogen en de doffe hardvochtig heid op haar gelaat.. „Zij heeft behoefte aan oneindig groote liefde", deze gedachte vloog door Joyce's hoofd, zij heeft liefde noodig die in over vloed over haar wordt uitgestort. Ik geloof niet dat iemand haar ooit heeft liefgehad, zij heeft het onontgonnen hart van een persoon die men niet liefheeft". Die zonderlinge vergelijking was eigenaar dig, karakteristiek voor Joyce; zij had een eigenaardige manier de dingen te zien en uit te drukken, maar veel levenservaring had haar tact gegeven en zij gaf geen antwoord op Hetty's bittere woorden. „Mag ik nh mijn eigen kamer eens zien? vroeg ze, „dan kan ik mijn koffer uitpakken en mij, voor dat het donker is een beetje in- stalleeren. Misschien wil je me wel wat hel- peni?" „O, ik zou u niet van veel nuf zijn Hetty haalde de schouders op en lachte dezelfde lach zonder vroolijkheid toen zij Joyce voor- eing naar een kamer naast de leerkamer schraal gemeubileerd evenals de rest van hel huis en op zich zelf akelig somber maar de. ramen hadden het uitzicht dat Joyce „rustig nig is ze niet, loop niet rond met dat denk beeld. Ik zie aan de uitdrukking van uw ge- zicirt wat u denxt. Ik wou dat zij krankzinnig vvas, aan kon ik haar opsluiten en dan was nei uit. Maar dai is ze niet. Zij heeft alleen een humeur als een duivelin; dat zit in de familie van haar vader. Ze is soms precies een duivel, er is werkelijk geen ander woord en vreedzaam" genoemd had. Ze zou heel graag een paar minuten voor zich' zelf gehad hebben om. haar gedachten te verzamelen en zich voor te bereiden tot alles wat ze in deze zonderlinge ongezellige huishouding mocht ondervinden, maar als bij ingeving besefte zij dat hoe meer ze Hetty bij zich kon houden en zoo mogelijk haar vriendschap winnen, des te beter; zij noodigde het meisje uit haar te helpen uitpakken Terwijl ze luchthartig praatte over dingen die niets te maken had den met het eenzame huis op de heide, maak te zij haar koffer open en daar zij het als een „Ik hoop, dat u in staat zult zijn wat te helpen m de huishoudingzei ze tot Joyce, toen de thee was afgeloopen. „Nu u hier is zal ik aan vrouw Bridson zeggen dat ze niet weer hoeft te komen. Zij maakt mij nog dol. U begrijpt toch zeker dat u in alle dingen moet helpen, die ik van u verlang? U hoeft niet te zeggen dat u daarvoor niet besproken is." De kleine oogen keken Joyce scherp aan, maar Joyce glimlachte bedaard. „Ik ben bereid alles te doen waar ik u mee helpen kan", zei ze. „Mevrouw Dering is uitgemaakte zaak beschouwde, dat Hetty haar njet in bijzonderheden gekomen en heeft mij "-1— -»1 mijn werkzaamheden niet duidelijk omschre ven, maar ik had begrepen dat ik uw dochter een gedeelte van den dag les zou geven; dat ik voornamelijk haar gouvernante en gezel schapsdame moest wezen." Hetty, die naar de deur slenterde, slungelig zooals haar gewoonte scheen te zijn, lachte weder, die ruwe lach die Joyce onaangenaam in de ooren klonk en zei spottend: „Les geven? Gouvernante en gezelschaps dame! U meent dat u hier is om mij te spi- onneeren, niet waar? U is mijn oppaster wisf u dat niet, de oppaster van de ondeu gende Hetty? Ik wensch u veel plezier met dat baantje U zal er gauw genoeg van heb ben. Dat hebben ze allemaal, het is een ellen dig baantje. Ik zal u haten, haten, haten, zoo als ik alle menschen haat", en terwijl ze deze laatste woorden uitte met ingehouden woe de, nam zij een zware vaas van de Tafel bij de deur en smeet hem tegen den muur aan de overzij, waar hij in gruizelementen spatte En voor dat een der anderen een woord kon spreken of een vin kon verroeren liep zij ais een wervelwind de kamer uit en wierp de deur met een slag achter zich dicht .Komaan; nu ziet u het?" rien mevrouw Marshall met een wraakgierigheid die Wre onaangenaam aandeed. „O neen, krankzin- zonder tegenpruttelen hielp uitpakken, gaf zij haar nu dit en dan dat voorwerp aan om het op zijn plaats te zetten, terwijl zij intusschen het meisje naging dat zeer Verdiept scheen in haar taak. Het was treurig hoe weinig er uit dien koffer kwam; een groot gedeelte van haar goed was al lang overgegaan naar een bank van leening in Londen, maar Hetty met haar gemelijke oogen, scheen niet op te merken wat er ontbrak. Zij hielp Joyce on handig ofschoon zij slechts knorrige ant woorden gaf op de opgewekte praatjes van haar nieuwe gouvernante en haar sombere oogen in 'f geheel niet verhelderd1 werden door een glimlach. Er werd thee gedronken in de ongezellige zitkamer, die Joyce zooeven gezien had; het was een drukkend stil zwijgend1 bijeenzijn; de kamer scheen als eetkamer en als zitkamer gebruikt te worden. Hetty sprak geen woord gedurende de maaltijd. Mevrouw Marchall uitte slechts eenige vinnige, knorrige woor den Een slordige schoonmaakster, die heen en weer slofte tusschen keuken en zitkamer met veel te groote pantoffels aan scheen de geheele bediendenschaar van het huis te vor men de vrouw des huizes slingerde haar een menigte hatelijke opmerkingen naar het ongelukkige hoofd. voor: „Arm kind", zei Joyce zachtjes, „misschien kunnen wij haar helpen te overwinnen." „Overwinnen?" viel mevrouw Marshall haar sarcastisch in de rede. Al sloeg u haar tot ze bont en blauw zag, u zou er haar nooit onder krijgen. Ik heb het geprobeerd en ik Vveet het." Nu vertoonde zich een blik vol afschuw in de oogen van Joyce. „O, zoo iets vreeselijks bedoelde ik niet' zei ze. Ik had geen plan haar er onder te krijgen ol te slaan. Hoe verschrikkelijk. Zulk 'n gedachte is niet in mijn hoofd opge komen, Ik meende dat wij haar misschien helpen konden zichzelf te overwinnen haar zelfbeheersching te leeren." „Zelfbeheersching?" Mevrouw Marshali's lach had iets van aie van haar dochter. De zelfde, ruwe, harde klank. „Hetty is onver beterlijk, ik geloof niet dat er een greintje goeds in haar is. geen greintje^'. „Och mevrouw spreek zoo niet," riep Joyce vol vuur „dat zou u van niemand kunnen zeg- in, en ten minste niet van uw eigen dochter, iet is een verschrikkelijk idee". „Neem mij niet kwalijk, maar ik ken mijn eigen dochter beter dan u", antwoordde me vrouw Marshall op booze toon; „wees zoo goed u uw positie te herinneren, juffrouw Dane, en mij niet de wet voor te schrijven. U is hier om te doen wat ik verlang, niet om mij uw inzichten mede te deelen Wees zoo goed de theeboel op te ruimen en in de keu ken om te wasschen; daarna kunt u op Hetty gaan letten En bedenk dit goed. ik heb haar gezegd en ik zeg 't u ook ik verkies niet dat zij vriendschap sluit met die Fenwichs Ik niet dat ze met iemand vriendschap sluit. Ik heb goede redenen om mij ^elve en haar op een afstand van anderen te houden En als u niet zorgt dat ze nooit naar Greystone Farm en naar Hal Fenarel gaat, dan waarschuw ik u. meer heb ik er niet bij te voegen." (Wordt vervolfdl 2-8 3-4 yj

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2