DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Landweer, Landstorm en Militie. Honderd en a©h?fcfeiende jaargang. 1916 fr. p. post f 1.25. fldiertenöeprfls 10 cl p. regel, groote letters naar plaatsruimte. ZATERDAG Brieten fr. 1U. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERlfls. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefnr. 3. 13 MEI. AMERIKA. NEDERLAND. No 13 D,t nMmmer "I* 3 bladen. ALKMAAR, 13 Mei. De kapitein-luitenant ter zee Canters, chef van het torpedo-atelier der Marine te Am sterdam, die in verband met het Tubantia- onderzoek in Berlijn vertoefde, is hier te lan de teruggekeerd. Hij werd ontvangen door den Minister van Marine, den Minister van Buitenlandsche Zaken en den Chef van den Marine-Staf. •Het is te, hopen, dat hij met gegevens zal zijn thuis gekomen, welke gepubliceerd kun nen worden en ook spoedig door de regee ring openbaar gemaakt zullen worden. Iedereen toch stelt belang in het „Tuban- tia"-vraagstuk, vooral na het ontmoedigenae Woiff-bericht. .De belangstelling wordt nog sterker gespannen door een verslag van een onderhoud, dat een Berlijnsch blad heeft ge had met den Nederlandschen gezant te Ber lijn. Baron Gevers toch verklaarde het voor onwaar, dat tusschen de Duitsche en de Ne- derlandsche regeering eenig geschil bestaat inzake het Tubantia-vraagstuk. Is dit onderzode afgeloopen, dan is tweeër lei mogelijk: öf de regeeringen zijn het er over eens, dat de Duitsche marine schuldig is aan het torpilleefen van dit Nederiandsche schip, öf zij zijn het er over eens, dat dit niet het geval is. Overigens zeide de gezant, dat hij zich binnenkort naar Den Haag zou be geven. „Aan mijn reis", zoo verzekerde hij, „liggen absoluut geen gewichtige politieke bedoelingen ten grondslag; mijn regeering heeft mij niet eens een mondeling rapport verzocht. Er is trouwens ook niets, wat een dringend overleg tusschen den minister van buitenlandsche zaken en mij noodig zou ma ken. Ik heb in Den Haag uitsluitend een aan tal particuliere dingen af te doen. Ik machtig u uit mijn naam te verklaren, dat de relaties tusschen mijn regeering en de keizerlijke Duitsche regeering van absoluut vertrouwend-vriendschappelijken aard, ja zelfs hartelijk zijn." Van geen der oorlogsterreinen is er iets bijzonders te melden. Bij Verdun vallen bei de partijen plaatselijk aan, op den linker- Maasoever hebben de Fransclien ten noord westen van heuvel 304 hun stellingen kunnen uitbreiden. De Duitschers veroverden 500 M loopgraaf op de Engelschen bij Vermelles (bij Loos ten noorden van Lens in Noord- Frankrijk), zij behaalden een soortgelijk ge ring voordeel op de Russen. Dr. Delbruck gaat als staatsminister van binnenlandsche zaken. Hij moet een langdu- rigen kuur ondergaan om te genezen van een kwaal, welke van een lichte suikerziekte het gevolg is. De beslissing over 's ministers opvolger kan in verband met de nog hangende organi satiekwesties eerst over eenigen tijd verwacht worden, zegt een officieel Duitsch bericht. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken, Lansing, heeft den gezant opgedragen een niet formeel onderzoek in te stellen naar de straf, welke de commandant van den onderzeeër, die de Sussex heeft ge- torpilleerd, is opgelegd. In Ierland zijn de laatste twee onderteeke naars van de proclamatie, waarbij een voor- loopige regeering werd ingesteld, door den krijgsraad gevonnist en daarna doodgescho ten. Uit een hartstochtelijke rede, door den na tionalist Dillon gehouden, is gebleken, dat üe toestand nog altijd zeer ernstig is en dat het gevaar bestaat van een optreden der nati onalisten uit medelijden met de gestrafte op standelingen. Verondersteld wordt, dat de aangekondigde reis van den minister-presi dent Asquith naar het gebied veel goeds zal uitwerken, dat hij de tegenstellingen zal we ten te verzoenen en overeenstemming tot stand brengen. Men verdiept zich in gissin gen, welke regeling hij zal treffen en gewaagt van een blijvende oplossing van het netelige vraagstuk van een zelfregering aan Ierland. Een Engelsch blad herinnert er aan, dat de onderhandelingen over ontwapening, wegens de weigering van de Ulster-mannen op niets zijn uitgeloopeü. Maar lord Lansdowne heeft in het Hooger- huis de belangrijke verklaring afgelegd, dat de regeering niet van plan was, den tegen- woordigen toestand te bestendigen, waarbij iedereen het wapen, dat hij zich verschaft heeft, zonder toestemming mag behouden Dat de Ulster-mannen en hun bondgenoo- tw cmder de conservatieven wantrouwig zijn ten aanzien van een poging om over zelfre- geering tot een schikking te komen, blijkt ook uit de wijze waarover de Times over het aangekondigde bezoek van mr. Asquith schrijft. Het blad vindt het een eenigszins de monstratieve expeditie. Wij kunnen het ook niet verstandig vinden, zegt het, om op dit oogenblik op de een of andere drastische re geling van de geheele Iersche kwestie te re kenen. Hier geldt dus ook de leuze van den minis ter-president: Wait and see, wacht af en kijk wat er zal gebeuren. EEN SCHE1DSGERCHT-VERDRAO. In de antwoordnota van Amerika werd her innerd aan de verdragen gesloten tusschen Amerika en andere Staten. De Amerikaansche gezant te Berlijn, de heer Gerard heeft thans verklaard dat hierme de waarschijnlijk werd bedoeld het schei dsge- rechtverdrag dat Amerika in het voorjaar van 1914 met 21 staten, waaronder ook Engeland heeft gesloten. Duitschland en Japan hebben indertijd zulk een voorstel tot het sluiten van zulk een verdrag van de hand gewezen. Het blad 'herinnert er aan, dat dit verdrag in hoofdzaak hierop neerkomt, dat de aange sloten staten elk geschil, dat noch langs di- plomatieken weg, nog door een scheidsgerecht beslecht kan worden, aan het oordeel van eene bijzondere commissie van onderzoek zullen onderwerpen. De bij het geschil betrokken lan den moeten dan alle op de zaak betrekking hebbende stukken aan die commissie overleg- 'gen en haar op alle mogelijke wijze behulp zaam zijn. Zij moet dan binnen een jaar hare berichten aan beide regeeringen zenden. En geland en Amerika kunnen dezen termijn echter bij nadere overeenkomst verkortenzoo dit echter niet geschiedt, blijft de termijn van een jaar geldig. De voor dit geval belangrijkste bepaling uit het verdrag is de volgende: Alle 21 noties, die met Amerika het scheids gerechtverdrag hebben gesloten, verplichten zich wederzijds, tijdens dë beraadslagingen der door haar benoemde commissie noch oor log met elkander te voeren, noch eene vijande lijke handeling tegen elkander te ondernemen. KORTE BERICHTEN. In Duitschland gaat men thans ook het loof van gele wortels, als spinazie bereid, als groente geb ruiken. Het heet zeer smakelijk en voedzaam. De Prins van Wales is uit Italië naar Engeland teruggekeerd. Op den Oostenri/ksch-Hongaarschen ge- zaai te Teheran is door een Turk een aanslag gepleegd die mislukte. De twee laatste onderteekenaars van het manifest van dfe „Voorloopige Regeering" zijn te Dublin gefusilleerd. De Duitsche minister van Binnenland sche Zaken zal' aftreden, dit geschied werke- 1 ijk om gezondheidsredenen meldt de Corr. Norden. In Duitschland voert men boter uit/ 't Gebeurde om den Markenkoers te verbete-' ren. In 't land zelf heerscht botergebrek, de boeren komen er- tegen op, een ernstig onder hoek wordt geëischt. De Duitsche autoriteiten In den Elzas hebben, naar Havas meld, voor vijf dagen de verschijning van het soc. orgaan de ,JVliil- kauser Volkszeitung" verboden. Op 15 Mei komt de Orieksche kamer bij een, de begrooting wordt dan ingediend. In Duitschland treedt een belasting op de cigaretten in werking. Voor de soorten van ongeveer 1 V, cent zal 3 de duizend moeten worden betaald, voor duurdere soorten nog meer. Engelsche ministers hebben met tnijn- werkers afgevaardigden over den dienstplicht geconfereerd. De scheepsverzekeringpremies in Enge land dalen weer, het onderzeeërs risico is niet grooter dan in 1915. De Franschen hebben een Orieksch fort bezet. Onder protest natuurlijk. DE MODERNE BLAUWBAARD. Uit Boedapest wordt gemeld: Het onder zoek aangaande de moorden door Bela Kisz gep.eegd, heeft uitgemaakt, dat hij door hu- weiijksadVertentiën vrouwen tot zich' lokte, welke hij daarna beroofde en om het leven bracht. De identiteit van twee der gevonden lijken is vastgesteld. Men vond in het huis van den moordenaar brieven van 23 meisjes, die alle met hem verloofd1 waren. Van deze is tot heden van 8 bewezen, dat zij nog in leven zijn. De huishoudster en de vriend van den moordenaar, Nagy, zijn als verdacht van me deplichtigheid in hechtenis genomen. DE „ZAANSTROOM" VERBEURD VERKLAARD. Aan belanghebbenden bij de „Zaan- stroom", die indertijd naar Zeebrugge werd opgebracht, is medegedeeld, dat de uitspraak van het „Oberprisengericht" te Berlijn vroe gere uitspraken heeft bevestigd, meldt het Handelsblad. Het schip is verbeurd ver klaard met het grootste gedeelde der lading; een klein gedeelte der lading is nog vrijge geven. Nader wordt aan de N. Rott Crt gemeld: Het Oberprisengericht heeft zich onbe-, voegd verklaard wat betreft de vorderingen tot schadevergoeding wegens beschadigde uitlevering van reecis vrijgelaten goederen uit de „Zaanstroom" en de „Batavier V". Dit zal door het Prisenamt zijn uit maken. DE „BERKELSTROCM". Over het onderzoek van den Raad van Scheepvaart inzake den ondergang van de „Berkeistroom" schrijft het Handelsblad: „Het onderzoek heeft een resultaat gehad, dat aan duidelijkheid' niets te wenschen over laat. In strijd met alle regelen van recht, is de- „Berkelstroom" in den grond geboord. Wij twijfelen er niet aan, of er zal niet alleen vol ledige schadevergoeding betaald worden, maar ook zal de commadant van de onder zeeboot, die verantwoordelijk is voor de roe- kelooze en willekeurige vernietiging van een Nederlandsch stoomschip, zijn gerechte straf niet ontgaan. Wellicht kan het zijn nut heb ben, dat het der Duitsche regeering duidelijk worde, welke geestesstemming er bij die tor- pedeerend door de Noordzee kruisende jon ge torpedoboot-commandanten heerscht een geestesstemming, zich uitend in de ver klaring, dat zij alle goederen, die nadr En geland vervoerd worden, als contrabande be schouwen willen. De Duitsche regeering heeft immers verklaard, dat haar bevelen lo yaal' door de commandanten harer onderzee booten worden uitgevoerd?" Het blad wijdt verder waardeerende woor den over de wijze waarop het onderzoek plaats had. „Met groofen moed en onpartij digheid en met degelijke kennis van zaken. Men voelt, als het onderzoek is afgeloopen, dat aan het licht is gekomen, wat aan het licht moest komen en kon komen, en dat er weinig of niets meer te onderzoeken over blijft" Het blad is verheugd over de eenvoudigè openbare behandeling in dezen tijd, nu met zóóveel geheimzinnig wil behandelen, nu men zóó vaak meent, dat de waarheid, die dezen of genen onaangenaam kan zijn, beter verborgen blijft en dat het politiek en in 's lands belang en voorzichtig kan zijn om achter gesloten deuren na te gaan hoe iets ge weest is, om gevoeligheden te ontzien. BELGISCHE GEÏNTERNEERDEN. Aan de sigarentaoriek I lubers en Vormer te Amersfoort werkten tot op heden een zes tigtal Belgische geïnterneerden. De intemee- ringscommandant heeft dezen weer naar het kamp teruggeroepen. Dit zou verband hou den met de werkloosheid onder de Amster- damsche sigarenmakers. Zooals bekend is, zorgen de arbeidsbeurzen er voor, dat de ge- interneerden niet worden geplaatst, wanneer Hollandsche werkkrachten voorhanden zijn. In- dit geval doet zich echter de moeilijkheid voor, dat de Amersfoortsche fabriek Amere- foortsch loon uitbetaalt, terwijl de Amster- damsche werkkrachten Amsterdamsch loon eischen. STAKING BOKKINGVERKOOPERS. Men meldt uit Leiden d.d. 12 Mei De gemeentelijke bokkingverkoopers heb ben gister voormiddag den arbeid gestaakt, daar zij zich met wenschten te onderwerpen aan den hun gestelden eisch om de bokkin gen van de hand te zetten voor den prijs van 2 cents per stuk, maar zij in de gelegenheid wilden worden gesteld het artikel te verkoo- pen voor den prijs van 8 a 10 cents de 10 stuks. De bokking zal nu verkrijgbaar worden gesteld vanaf Zaterdag voormiddig aan het gemeentelijk bureel voor distributie van le vensmiddelen, voor 2 cents per stuk. MILITAIRE SPORT- EN CABERET AVOND. Woensdagavond 8 uur zal in de Harmonie het Berger militair Ensemble een sport- en caberet avond geven, waar aan de heer Velle- man, alhier, zijn welwillende medewerking verleent. Waar deze avond onlangs ia Bergen zoo'n groot succes is geweest, moge het hier ook niet aan belangstelling ontbreken. Het bal dat na atloop plaats heeft, zal ongetwij feld velen naar de „Harmonie" lokken. DE „TOEKOMST" In zake de bekende beschuldiging aan het adres van prof. Sleeswijk, als zou hij door zijne briefwisseling met Duitsche autoriteiten niet gehandeld hebben als een goed patriot betaamt, kan de Msb. mededelen, dat de in stelling van een éereraad in deze kwestie op handen is. VLEESCH VOOR GRAAN. Reuter seint uit Londen: Heden liep op de vleeschmarkt van Smith- field het gerucht, dat de Nederiandsche re geering met de Engelsche regeering onder handelt over den uitvoer van Nederlandsch. vleesch naar Engelanu, in ruil daarvoor Ne derland Engeland vraagt graan te zenden on der toezegging van de verzekering, dat niets daarvan naar vijandelijke landen zal gaan. VOORWAARDELIJKE REGEERINGS- VARKENS. Men schrijft aan „De Tijd" uit Friesland: De in de Friesche gemeenten Schoterland, Engwirddn en Haskerland gevestigde slagers ontvangen volgens de tegenwoordige voor ziening van Regeeringsvarkens, bijna de helft minder krulstaarten aan vroeger. En wel als gevolg van de door de Regeering in Den Haag gemaakte berekening, dat voor de con sumptie één varken per 1000 inwoners vol doende is. In tegenstelling wellicht met de steden blijkt zulks op het Friesche platteland niet het geval te zijn. De slagers der boven- veiuiciüe urie gemeenten komen n.i. sinds et telijke weken ais gevolg van de op de zoo even öedoeiue mmisterieele berekening geoa- 6eerde voorziening van krulstaarten in de taaiste oagen der week spek en varkens- vieesch te kort; weshalve zij tegenwoordig reeds Zondagsmorgens uitverkocht zijn, en hun klanten teleurstellen moeten. Nu kunnen zij wei meerdere varkens beko men, maar de regeering, die zeker wil zijn, oat de meerdere uoor üen aangevraagde var kens werkelijk voor de consumptie der bevol king noodig zijn, heeft aan die meerdere ont vangst de voorwaarde verbonden, dat iedere slager dagelijks een lijst bijhoudt, waarin te vens de namen der koopers, de hoeveelheden spek en varkensvleesch vermeld zijn, welke aan elk van dezen laatsten dien dag verkocht zijn. De bedoelde lijsten moeten dan door de slagers aan den controleur der varkensvoor ziening te Heerenveen overhandigd worden, die ze vervolgens, met vermelding van liet getal geslachte Regeeringsvarkens, ter con trole naar Den Haag zendt. In weerwil van de belangrijke administratieve rompslomp, welke voor haar leden uit het naleven der voorgemelde ministerieele voorwaarde voort vloeit, heeft dezer dagen de te Heerenveen ge vestigde slagersvereeniging besloten, die con ditie aan te nemen. HOUT. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de regee ring besloten de hier te lande aanwezige voorraden hout, bestemd' voor het bouwbe drijf, te doen inventariseeren, ten einde aldus een grondslag te vinden voor de overweging' van maartgelen tot grooteren invoer van hout, om verdere stagnatie in het bouwbe drijf als gevolg van de hooge houtprijzen te gen te gaan. HET MIJNENGEVAAR. In de maand April zijn op onze kust aan gespoeld 90 mijnen, waarvan 50 Engelsche, 3 Fransche en 13 Duitsche en 24 onbekende. Sedert het begin van den oorlog zijn in het geheel aan onze kust aangespoeld' 1014 mij nen, waarvan 535 Engelsche, 61 Fransche en 193 Duitsche en 225 onbekende. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Nadat de vergadering eenmaal verdaagd was wegens het niet-aanwezig zijn van het vereische aantal leden, werden de beraadsla ging over art. 7 van het wetsontwerp tot hef fing van een oorlogswinstbelasting met de daarop ingediende amendementen-Tydeman en van Vuuren voortgezet. De heer Fock (u. 1., Haarl.) achtte de door de regeering in de tweede alinea gebrachte wijziging geen verbetering, als men de belan gen van dén fiscus in het oog houdt. Spr. was verder tegen het amendement-van Vuuren en voor dat van den heer Tydeman. De heer Oerretson (c. h., R'dam I) vreesde van het laatse amendement bezwaren in de praotijk. De minister van Financiën vond het amen dement-van Vuuren, ofschoon hij er aanvan kelijk wel iets voor gevoelde, niet gewenscht. Het amendfement-Tydeman achte spreker een beslisten vooruitgang en neemt hij over. De bezwaren van den heer Grritson maken wei-' nig indruk op den minister. De heer Kolkman (r. k., Nijm.) meende, dlat men te ver gaat, als men met normale accres sen rekening houdt. Het zou de deur voor mis bruiken openzetten. De heer van Vuuren (r. k., Zevenb.) trok zijn amendement in. De heer ter Laan (S. D. A. P., R'dam V) betoogde dat het normale accres uit de toene ming van het aantal werkkrachten kan wor den afgeleid. De heer Patijn (u. 1., Zierikzee) repliceerde De minister wees er- den heer Kolkman op, dat deze wet gelegenheid geeft om aanneme lijk te maken, dat de gemaakte winst geen oorlogswinst is. De heer Fock deelde mede, dat de comm. v. rapp. de door den minister aangebrachte wij ziging een verbetering acht. De artt. 7—20 werden z. h. s. aangenomen. Bij art. 21 (geen belastingheffing van ver krijging of verhooging van salarissen enz., in dienst van een publiekrechtelijk lichaam ge noten) zeide de lieer van Vuuren, dat er geen reden is voor deze uitzondering. De minister verklaarde dat er is uitgegaan van de veronderstelling, dat de regeering nie mand meer geeft dan hem toekomt. Na re- en dupliek werd het art. met 54 te gen 6 st. aangenomen. Aangenomen werden ook de artt. 2223. Bij art. 24 lichtte de heer Nierstrasz (v. 1., A'dam VI) een amendement toe, om na art 24 twee nieuwe artt. te voegen, welke een billij ker regeling moeten waarborgen voor de ven nootschappen, welke in het buitenland aan een oorlogswinst onderworpen worden. De minister verzette zich togen het amende ment, dat z. i. juist tot onbillijkheden aanlei ding moet geven, in zoover particuliere perso nen er niet onder vallen. Ook vreesde spreker voor moeilijkheden. Na beëdiging van het nieuwe lid voor Weert, tnr. H. van Groenendaal, werd besloten, de eindstemming over de ouderdomswet Donder dag na dfe pauze te houden en, mei het oog op het noodige afdéelingsonderzoek, eerst Don- dterdag voort te gaan met de afdoening van de agenda voor de openbare vergadering. MINISTER CORT VAN DER .LINDEN. De Minister van Staat, mr. Cort van der Linden, Minister van Binnenlandsche Zaken, De Burgemeester van A 1 k*m aar brengt ter kennis van belangheb benden, dat de ultkeerlng der ver goedingen, toepende over het tijd vak van 6 Mel tot en met 15 Mei, zal plaats hebben ten Stadhnlee op Dinsdag 16 Mei a.s^ voor zoo veel de LUTDWEEK en den LANDSTORM aangaat, des namiddags van 2S nnr en voor zooveel de MLLlTlk betref! des namiddags van 81 nnr. Alkmaar, 12 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, Q. RIPPING. hoopt aanstaanden Zondag, 14 dezer, den ze ventigjarigen leeftijd te bereiken. 's Middags zal de Minister te zijnen huize aan de Koninginnegracht ontvangen. DE OUD-GOUVERNEUR-GENERAAL. DEN HAAG, 13 Mei. De heer Idenburg oud-GouvemeurGeneraal van Ned. Indië bracht heden een bezoek aan dien heer Cort van der Linden, minister van Binnenland sche Zaken. Gemengd nieuws. WIJNHANDEL. Te Amsterdam vergaderde de Vereeniging van Nederiandsche Wijnhandelaars, ter be spreking van een zeer aanzienlijke stijging oer prijzen van wijnen, van vrachten en assu- rantie-premiën, zoomede van voor het bedrijf noodige artikelen als flesschen, capsules enz die reeds tot een belangrijke verhooging der verkoopsprijzen van vele wijnen verplichtte, terwijl daradoor ook in het vervolg nog aanr zienlijke verhoogingen noodig zijn. Bij de beraadslaging bleek, dat een unifor me verhooging, geldig voor alle wijnen en door alle wijnhandelaars toe te passen, niet was vast te stellen, terwijl bovendien een der gelijke verhooging toch slechts een zeer tijde lijk karakter kan dragen, omdat de aange voerde oorzaken der stijging geleidelijk hun invloed in steeds sterkere mate zullen doen gevoelen. Besloten werd daarom de leden geheel vrij te laten in de vaststelling der door hen toe té passen prijsverhoogimgen. C. C. VAN SCHOONHOVEN, f De bekende tooneelspeler C. G. van Schoonhoven, die in April van het vorig jaar zijn veertigjarig jubileum vierde en zich zou terugtrekken in een R.-K. stichting te Heem stede, is gisteravond in het Maria Paviljoen van het Lieve VrouwenGasthuis overleden. Hij was te Arasterdam in 1851 geboren, voor boekverkooper opgeleid, en in 1874 bij Al- bregt en Van Ollefen het tooneelspelen be gonnen. Sedert 1876 behoorde hij tot het vaste kader der Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Bekend was hij vooral als vertolker van de rol van Gijs- breqht van Amstel en van Malvolio in Drie Koningen-Avond. De heer Róssing zegt van hem in het N. v. d. Dag o. m. C. C. van Schoonhoven heeft vroom geleefd; hij was ook vroom in handel en wandel. On danks de verleidingen en verlkkingen van het tooneel heeft hij zich rein en onbesmet be waard van de wereld. Buiten het tooneel deed hij veel goedhij is de steun van en troost ge weest zijner moeder, en jaren en jaren de hulp van zijn steeds ziekelijke hulpbehoevende zuster, die hem nu nog overleeft. Óm zijn echt vroom karakter achtten alle confraters en cou- frateressen hem hoog. De katholieke kerk verliest door den dood van C. C. van Schoonhoven een zijner trouw ste zonen. Hij heeft die sinds zijne „kindsche jaren" in alle oprechtheid en devotie gediend. „Niets zonder Christus" was en bleef zijn leu ze. Het streelde hem daarom, dat hij bij de herdenking van zijn 40-jarige tooneelloop- baan de rol van een hoogstaand geestelijke vervulde in het hoogstaande drama: De pas toor van Neuvillette van den heer Scheffer te Oldenzaal. In het karakter van den pastoor heeft hij woorden kunnen spreken van geloof en menschenmin, woorden om zelf zijne vijanden lief te hebben, woorden van ver zoening en hoogere vrede. En zooals C. C. van Schoonhoven zelf had deze brave pastoor alles voor zijn geloof over, zelfs den dood. De rol von den pastoor is C. C. van Schoon hovend laatste rol geweest. Maandag 8 Mei heeft hij die nog te Assen met ziek lichaam vervuld. Te ver gedreven plichtgevoel wilde van geen rust weten. Doch na dien avond be gaven hem de krachten. Aan de Maasbode, die den overledene hul digt als een trouwen zoon der Kerk, wiens leven een conscientieuse toewijding was aan zijn godsdienstplichten en ook als consciënti eus kunstenaar, ontleenen we het volgende: Als bediende op het effectenkantoor van den heer Burlage had Van Schoonhoven zelf zich waarschijnlijk geen eervolle carrière als acteur gedroomd. Toch kreeg hij het contact met het tooneel. De heer Burlage schreef als de effectenzaken aan den kant waren wel dra ma's, waarvan er door de bekende directeu ren Roobol, Tjanink en Peeters tot opvoeren werden gebracht. In deze omgeving werd Van Schoonhoven een ijverig beoefenaar der ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1