FEUILLETON. Na lange Jaren Dankbaar herinnerde zich spreker, dat en der ..til vorigeu regeeriagsperiotk - vau den heer Cort van der Linden, toenmaals minister van Justitie, de Kinderwetten awren tot stand gekomen, die reeds duizenden kinderen tot zegen zijn geweest En nu vooral, in de welhaast verloopen twee jaren, waart gij onze weldoener, waar ons dierbaar vaderland ligt tusschen de oor logvoerende landen, hoe geruststellend was het voor ons te midden van de moeilijkheden en gevaren, dat gij aan het hoofd stondt van Harer Majesteits regeering en dat al wat mannelijke kracht vermag om ons te redden uit die moeilijkheden en gevaren, door u met kloek beleid werd verricht. Ontvang daarvoor onzen dank. God moge u zegenen, waar gij uw 70sten verjaardag herdenkt, u kracht en gezondheid schenken. Moge het u onder God's zegen gelukken ons dierbaar Nederland ongeschonden te brengen in het heerlijke land1 van den vrede. Met stillen eerbied herhaalde spreker den zaag van de gemeente Gord. stevig ons de lenden, O Gij, die eeuwig werkt 1 Dat wij de taak volenden, Waartoe gij roept en sterkt. De indrukwekkende toespraak werd door dé gemeente staande aangehoord. Ook in de Groote Kerk, waar dr. Van Gheel Gildemeester voorganger was, herdacht deze minister Cort van der Linden in het gebed. LANDSTORM. De minister van oorlog brengt ter algemee- ne kennis, dat nog niet kan worden bepaald, wanneer de in 1890 geboren personen, die tot den landstorm behooren of daartoe op of na 1 Juni 1916 komen te behooren, in werkelijken dienst zullen worden gesteld. LIBERALE UNIE. Na de rede van den voorzitter der Liberale Unie, Mr. D. Fock, tot opening der jaarver gadering in „Parktzicht" te Amsterdam, werd het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Roodhuizen, uitgebracht. Daaraan is ontleend, dat bij de Unil thans 138 kiesver- eeuigingen zijn aangesloten met bijna 15.000 leden. De kiesvereenigingen te Ornhem, Borger, Dalerveld, 2e Exlöermond, Roswin kel en Valtheimond traden tot de Unie toe. Die te Uitgeest werd opgeheven, die te Sneek scheidde zich af. Voor de verkiezing van twee bestuursleden (aftredenden ziin mr. P. Rink en mr. H. Smeenge, zijn blijkens het jaarverslag door het hoofdbestuur de volgende dubbeltallen opgesteld: mr. P. Rink en mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, mr. H. Smeenge «n J. Korthals Altes. Het jaarverslag werd voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde was hierna het volgende voor stel van het hoofdbestuur tot wijziging van het huishoudelijk reglement. Het hoofdbestuur stelt voor art. 1 Ibis al dus te lezen: „Vóór iedere algemeene vergadering, waarin eene verkiezing van bestuursleden moet plaats hebben, geeft het bestuur aan de kiesvereenigingen, leden der Liberale Unie, kennis welke vacatures vervuld moeten wor den. „Iedere afdeeling kan vóór den daarvoor gestelden datum voor elke vacature één can didaat opgeven. Opgaven, die na den vast- gestclden datum inkomen, worden als niet gedaan beschouwd. „Wanneer door de afdeelingen geene can- didaten voor de bestaande vacatures zijn op gegeven, dan stelt het hoofdbestuur de aan bevelingslijst samen. „De namen der caudidateu worden ver meld op den beschrijvingsbrief voor de ver gadering, waarin de verkiezing zal plaats hebben. „De vervulling van tusschentijdsche vaca tures geschiedt op dé eerstvolgende aigemee ne vergadering." De vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruit gang" te Amsterdam, heeft een amendemen ingediend om aan het reglement tue te voe gen een zianede, dat het Hoofdbestuur voor elke vacature het recht heeft namen aan de lijst der candidaten toe te voegen. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Steenwijk heeft een amendement van dezelfde strekking ingediend. Na verdediging der amendementen door mr. Ph. Falkenburg namens „Vooruitgang" en den heer Van Sierenburg de Boer namens „Burgerplicht" déelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur het amendement-Am sterdam overnam. Aldus gewijzigd werd de voorgestelde reglementswijziging goedge keurd. de H. Naar aanleiding der bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbe stuur uitbreiding van zijn ledental over weegt. Dan zal ook de mogelijkheid be staan, dames in het bestuur te doen zitting nemen. Na de pauze werd meegedeeld, dat hoofdbestuursleden mr. P. Rink en mr. mneenge met 4y van de 50 stemmen waren herkozen. De heer P. Rink hield vervolgens een in leiding over het onderwerp Evenredige Ver; tegenwoordiging." Spr. gaf een uiteenzetting van den inhoud van het desbetreffende on derwerp. Alvorens in huishoudelijke vergadering werd overgegaan bepleitte mr. Smeenge (hoofdbestuur) toelating der vrouwen tot de kiesvereenigingen. Zoo noodig moeten de regiementen daarvoor worden herzien. Spr. dankte voorts nogmaals voor de hul de hem gebracht bij zijn dertigjarig Kamer lidmaatschap. Daarna ging men in huishoudelijke ver gadering over. ROOMSCH GEWORDEN. Naar aanleiding van den overgang van ds. c. veuidKe, predikant Dij de Nea. Herv. gemeente te ivuearjk lot net noomocu-ivamon- ciarue, merkt de N. R. CL o. a. op: is een dergeujke overgang op zichzelf geen verschijnsel van algemeen belang, zoodra net een predikant en uernaive een openbaar per soon geidt, krijgt zulk een bekeering een uit gebreider beteekenis. En te grooter wordt deze, naarmate men het geval in verband meent te kunnen brengen met een reeks van verscnijnseien, waarvan het dan een kenmer kend deel schijnt uit te maken. Ds. Vethake heeft het den beoordeelaar ge makkelijk gemaakt, door aan de redactie tier Aikmaarscne Courant een onderhoud toe te staan, waarin hij de beweegredenen zijner daad uiteenzet. Met dit beknopte relaas zul len belangstellenden voorloopig moeten vol staan, dewijl de betrokkene voorshands niet van zins is zich verder te dezen opzicht in het openbaar uit te laten, hetgeen met het oog op de moeilijke omstandigüeden en de bewogen stemming, waarin hij noodzakelij kerwijze verkeert, is te billijken. Naast de persoonlijke factoren, welke tot een dergelijken overgang kunnen leiden, stelt de schrijver eenige invloeden van algemeen en aard. Hij noemt als zoodanig in de eerste plaats de behoefte aan autoriteit, een van de kenmerkende verschijnselen op het terrein van het hedendaagsch godsdienstig leven, vooral bestaande m sommige kringen der z, g. n. jongeren en bij menschen, die, in ortho doxen geest opgevoed, in 't gedrang zijn ge raakt door de kritische Bijbelbescuouwing, en van jongsaf gewend op uitwendig gezag te steunen, de onfeilbare openbaring van 't Absolute Woord moeilijk kunnen ontberen. Er heerscht in de tweede piaats, betoogt de senrijver, ook in min of meer vrijzinnige kringen een zucht naar eenheid. Men haakt naar synthese, naar overbrugging der ge- loofstegenstelling. Men gaat weder voelen voor het massale, voor Hturgie, eenvormig heid in belijdenis en eeredienst. Het kerkbe sef wint weder veld. Maar tegelijkertijd is er een weerzin tegen het geestdoodende in de officieele kerkgenootschappen met hun besturen en reglementen. In de derde plaats is er, bij name onder de jongeren, wier namen weliswaar in de lijst der vrijzinnige predikanten siaan geboekt, een fanatieke tegenzin tegen wat in hun mond heet de „banale vrijzinnigheid." Feitelijk gaan de grieven tegen een te hoog geachte waardeering van het aardsche en te gering geoordeelde aandacht voor het hier namaals, tegen een tekort aan zondebewust- zijn en schuldbesef dat men meent te zien Vooral deze oorlog met zijn verschrikkingen heeft de aanhang aanzienlijk uitgebreid van een dr. van Senden, die in deze wereid een oord van boete aanschouwt, en van een dr. de Fiartog, die de menscheziel hier in de smeltkroes ziet. In de verdoemenisleer huldi gen zij een onmisbaar bestanddeel van het gelootsleven, in den „Godi der liefde" veroor- uccien zij het wansmakelijk voortbrengsel eener oppervlakkige zoetsappigheid. De on geestelijke mensen moet het oordeel van den üereente doorworstelen alvorens hij den Hemd betreedt. Als vierde en laatste invloed wijst de senrijver ue aüegoriscne en mystieke schrift verklaring aan, waarmee op het voetspoor van Bolland en de Hartog breede scharen een nieuwen inhoud geven aan de aloude leer stukken omtrent Kerk, Christus, Triniteit, Hel en Hemel, dan meenen wij, weliswaar niet verklaard te hebben, waarom, maar dan toch enkele lijnen te hebben aangegeven waar langs zich de weg afteekent, die, indien guns tige bijfactoren gaan werken, naar Rome kan naar het Engelseh, door L. G. MOBERLY. 13) Hetty? Hetty hier in het boschje pratende met een man on een man met wien ze duide lijk op zeer familiaren voet stond, dat hij haar met zulk een bruusken, meesterachtigen toon toesprak? Die vraag vloog verbijsterend door het hoofd van Joyce, terwijl zij zich af vroeg waar Hetty hier op de eenzame heide met iemand ter wereld had kunnen kennis maken en nog wel met een man? De schoon maakster zelfs, die vroeger bij de Marshali's kwam, woonde in een gehucht dat op meer dan twee mijlen afstand lag; mevrouw Mars hall had herhaaldelijk verklaard dat zij geen kennissen had en ze ook niet begeerde te heb; ben. Ja, het denkbeeld was somtijds bi, Joyce opgekomen, dat haar meesteres niet al leen knagend verdriet had, maar ook een ge heim had in haar leven, een vrees die haar angstig maakte met haar medemenschen in aanraking te komen. Om zich af te snijden van iedereen kon zij inderdaad geen betere plaats hebben uitgekozen dan de eenzame heide waar zij woonde, want daar zij geen buren had, was de omgang met anderen een onmogelijkheid. En toch hier in het kreu- peiboschje hoorde Joyce Hetty's stem. Hetty nederig sprekende tot een man, die haar bru taliseerde en beknorde. fairies Holow, Greystone Hoeve. De Fen- wichs. Die drie namen dwarrelden als een wervelwind door den geest van Joyce; de spannende toestand van haar leven bij de Marshalls had die namen uit haar gedachte verbannen, maar zij kwamen nu plotseling met kraait terug en tegelijkertijd de uitdruk- keiijke waarsenuwing van mevrouw Mafs- hall tegen Hal Fenwich. Wie was Hal Fen- wich Kon hij het zijn die in het kreupel» boschje met Hetty stond te praten? De stem men gingen nog voort, de toon van de eene was bazig en brutaal, van de andere smee- kend en ernstig, toen de mannenstem plotse ling zijn volzin afbrak met een uitroep van ongeduld; het volgend oogenblik werd een hekje geopend op enkele meters afstand van Joyce, een man liep haastig het laantje in, en zonder de vrouw bij de neg te zien, sloeg hij rechts af en liep vlug den heuvel af. Joyce zag even met een oogwenk een don ker, knap gezicht, gloeiende van toom, een schrale, jongensachtige gedaante in grove kleederen, toen was hij verdwenen aan een kromming van den weg en in haar luiste rend oor.weerklonk plotseling het geluid van hartstochtelijk onbedwongen snikken uit het kreupelhout achter haar. Al het moederlijk gevoel d'at in, haar was drong Joyce naar het snikkend meisje toe te gaan, haar in de armen te sluiten en haar te troosten en te helpen. Maar zelfs de korte tijd dat zij Hetty gekend had was lang ge noeg geweest om haar te leeren, dat haar leer ling iedere poging tot troosten zou afweren. Het feit alleen van de ontdekking zou haar voor goed vervreemden kunnen van allen in vloed en sympathie van Joyce; en met een voeren. „het zou dwaas zijn, te willen beweren, zoo gaat hij voort, dat de door ons geschets- le verschijnselen noodwendig tot de «wy»- quenhe van ds. Vethake moeten leiden. Maar uat zij een gunstigen voeurngsoouem vormen voor een geloofsovertuiging, die ue oenoelie aan uitwendig gezag zoowei als die naar katholiciteit, ue aseeiisui-rigonstiscne neigin gen en uen trek naar 't hiernamaals zoowel ais ue mystieke üogmenverkiarmg oevreuigt, zal niemand willen ontkennen. inmiüuels heeft het geval Veuiaae ook zijn kerkrechtelijke zijüe. Hetgeen Ue oetrok- kene hieromtrent m de Aikmaniscüe Courant zegt, is eveneens niet zonder oeiang. Ds. Vet- üake verklaart n.l., het besluit tot het neer leggen van, zijn ambt alreeds aan den kerke- raad te hebben medegedeeld. Zijn ontslag brief gaat in zee, zoodra hij te Utrecht, waar hij in de rechten gaat studeeren. kamers heeft gevonden. Of hij in den tusschentijd nog voor de gemeente zal preeken, meldt het ver slag niet. Allicht zal üij hier zelf echter geen bezwaar tegen gevoelen, daar mj meedeelt bij zijn beroep zich nadrukkelijk te hebben voor behouden, ?,naar zijn geWeten te zullen pree- ken," terwijl de menschen, die hem hebben beroepen „zich er allemaal sterk van bewust zijn geweest, dat (hij m zijn gemeemej ais on amanxeujk man kwam. De synthetische preeken, üie hij in zijn overgangstijd zal hou den, dunken ons uit homiletisch oogpunt al leszins merkwaardig. Zoolang de gemeentenaren, die blijkens het verslag hun bekeerden predikant zeer welge zind zijn, hem gaarne blijven hooren en de kerkeraad noch. de hoogere besturen reden meenen te hebben tot ingrijpen, zal bij uit kerkrechtelijk oogpunt zijn gang kunnen gaan. En waar het hier een overgangstijd van op zijn iaugst luttele weken betreft, zul len de besturen wei zoo verstandig zijn zich de moeite van een procedure te besparen, en de predikant'wel zoo wijs hun id niet te lang op de proef t< De Vrijz.-Prot.) Kerkbode voor Alkmaar en Omstreken schrijft over het besluit van ds. Vethake: „Wij kennen onzen collega als een harts tochtelijk, eerlijk strijder en wij kunnen ons voorstellen, dat hij, met den studie-zin, die hem kenmerkt, eerst na zeer rijpe overweging tot dit besluit is gekomen. Zijn gemeente zal het besluit met grooten weemoed hebben vernomen; velen in die gemeente wisten zijn ijver en toewijding te waardeeren, ook al uitte zich dat niet in trouw kerkbezoek. Ve len zijner collega's zullen hem missen, achter den vaak eigenaardigen vorm van zijn optre den lag een diepte van gemoed, dat in allen eenvoud en hartelijkheid weldadig kon zijn. In Alkmaar werden zijne preeken door ve len gaarne gehoord: déze plaats verliest in hem o.a. een warm bestuurslid van „de Mid daghoogte." Wij hopen, dat zijn hart bevrediging inag vindenbij het nieuwe pad, door hem inge slagen, waarvan hij zelf meer dan iemand kan overtuigd zijn, dat het moeilijkheden brengen zal. KEURINGSDIENST. Uit het jaarverslag der keuringsdienst te '8-Gravenhage ontieenen wij nog üet volgen de Van particulieren zijn 87 klachten ingeko men van ondeugdelijke voedingsmidueien Die yoedingsmidüeieu waren van verschil lenden aard, als: suiker, cacao, koek, vet, margarine, havermout, jam, roggebloem, kaas, olie, regeenngsbrood, hmonaue, aman delen, zuurkool, vatgroenteu, erwten. Die klachten zijn nauwkeurig onderzocht en nebben dan ook in vele gevallen geleid tot het alkeuren van de bij den kooper aanwezige waren, legen een leverancier is proces-ver- baai opgemaakt. In overleg met den ont- smeitingsdienst, en in verband met net voor komen van besmettelijke ziekten len huize van winkeliers in voedingsmiddelen is het dit jaar 4 maal noodig geweest die voedings middelen te onteigenen, en wel in twee ge- vanen van lebns typhoidea, en in twee ge vallen van roodvonk. Onteigend werden: gedroogde vruchten 4 partijen, snoepgoed, suikergoed, e.d. 20 p koek p., boter 1 p., kaas o p., margaiine i p., vet 3 p., worst i p. ie zamen 40 partijen voedingsmiddelen, weike met zijn ingrepen in de partijen buiten eonsumpue gebraente voedingsmiddelen op genomen in üet jaaroverzicht. Ais gevolg van de controle op ten verkoop gestelde voedingsmiddelen werden 238 par tijen voedingsmiddelen en andere waren af gekeurd. Gegeven werden 630 waarschuwingen, waarvan 369 voor brood. Ingediend bij het O. M. werden 62 pro cessen-verbaal. hart vol deernis voor de ellende welke sprak uit dat hartstochtelijk schreien, ging zij lang zaam voort, vast besloten, indien het eenige zins mogelijk was, iets naders te weten te nomen omtrent den jongeling met zijn don ker uitenijk, die op Hetty zuik een volkomen en droevig meesterschap scheen uit te oefe nen. De weg liep steil af naar het dal en were steenachtiger en lastiger bij iedere schrede, totdat hij aan het einde niet meer was dan eeri wagenspoor waarover e enhelder beekje over de steenen kabbelde; een plank vormde de eenige brug. Aan de andere zijde van het wa ter lag een weiland, malsch en groen, geel van boterbloemen en omgeven door dicht ge boomte en tusschen de bootnen lag een lang werpig laag huis en een groepje schuren en gebouwen die tot de hoeve behoorden. Aan bei de zijden van het weiland liep de helling van de heide omhoog, zoodat het weiland was in gesloten als een holte, en weder herinnerde Joyce zich de woorden „Fairies Hollow". Zou dit Greysone Hoeve wezen, waar de Fenwichs woonden? Steeds vervuld van de begeerte al het mogelijke te weten te komen van den jon gen man met het knappe vertoornde gezicht liep zij het beekje over en een voetpad over de weide volgend, stond zij weldra voor een hek je in een schutting van ruw hout, rondom een boerenerf en een goed onderhouden tuin. Wat verder lagen het langwerpige lage huis en de bijgebouwen, die zij tusschen de boomen ge zien hadbij het hekje in den heg stond' een man middelbaren leeftijd, wiens donker ver loopen uiterlijk een voldoende gelijkenis ver toonde met den jongen man in de laan om Gemengd nieuws. DE DUITSCHE DESERTEURS IN ONZIJ DIGE LANDEN. De Zwitserscuc pers verklaart, dat de in vrijheidstelling van in Nederland geïnter neerde deserteurs, bewijst dat de Neücrland- sche regeering zich bij de opvatting aansluit, dat een onzijdig lano geen deserteurs van oorlogvoerende landen, die op zijn gebied komen, moet in terneeren. De pers meent, dat die beslissing in- de tegenwoordige om standigheden bij zonder belangwekkend is en voegt erbij, dat dit beginsel ook, over eenkomstig de regelen van het volkenrecht, voor Zwitserland van toepassing is. SMOKKELAARSTRUC 't Gebeurde in een der Achterhoeksche grensplaatsen. Een gezelschap smokkelaars, onder wie iemand met een houten been, werd aangehouden en opgebracht. Nadat de waren veilig geborgen waren, werden de daders ook aan den lijve onderzocht. De beurt kwam ook aan den éénbeenige. Hij legde vol moed zijn kunstbeen af, dat een der beambten toch wel wat zwaar voorkwam. Bij onderzoek bleek, dat in het holle gedeel te 7 pond worst geborgen was. DUBBELE CANDIDAATSTELLING. Naar aanleiding van het voorstel-Alkmaar om slechts bij hooge uitzondering in twee of meer districten éénzelfden persoon candidaat te stellen zegt het Gentrum dat gemeld voor stel ter behandeling zal komen op de jaarver van den algem. Bond van R. K. gadering Kiesvereer uesvereemgingen. Het blad merkt op dat voor den wensch door Alkmaar geuit, alleszins reden bestaat. Verder merkt genoemd blad nog opdat ook voor z. g. tel-candidaturen het meervoudig heids-stelsel niet aan te bevelen is. Als regel dat geen candidaat ia meer dan één iet worden gesteld. POKKEN. Sedert de vorige opgave zijn in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam opgenomen 1 man uit de stad, 1 man uit Sloten en 1 vrouw van de in observatie genomenen, terwijl 1 vrouw werd ontslagen, zoodat thans 9 man nen, 7 vrouwen en 7 kinderen worden ver pleegd Het aantal in observatie genomenen ver meerderde met 11 en verminderde met 5, zoo dat het thans 49 bedraagt Te Biggek< EEN DRAMA. :erke heeft zich een ernstig drama soldaat werd op het compagniesbu reau geroepen en daar werd hem medegedeeld dat een sergeant een rapport tegen hem had opgemaakt. Daar de soldaat dit rapport ge heel ongerechtvaardigd achtte, ontstak hij in woede en gaf den sergeant een klap in het aangezicht, waarop hij werd gearresteerd. Later wist hij te ontkomen en zich met zijn ge weer wapenende ging hij naar het compag niesbureau, schoot door de ruiten op den ser geant-majoor J. Zonruiter, die onmiddellijk een lijk was. De sergeant-majoor was gehuwd en woonde te Bergen-op-Zoom. De dader is uit Dordrecht afkomstig en eveneens gehuwd. Hij werd naar Vlissingen overgebracEt. UIT KOEDIJK. Zaterdagavond vergaderde de Tuinbouw- vereeniging „de West", in het lokaal van C. Man, onder leiding van den heer Jb. Zwets- man. Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Door den heer T. J. Stam wordt medegedeeld, dat de rekening van den penningmeester door de commissie in orde is bevonden. De bespreking van liet marktre- glement werd na een kleine wijziging vast- buitea de gemeente wordt een verhoogd pre- centiegeld toegestaan. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Ia de week van 8 13 Mei werd aan de veiling aangevoerd 550 bos, 2100 K. G. en 1 Yï wagon rabarber. UIT ST. PANCRAS. De heer K. Winkelman, candidaat te Loe- nen aan de Vecht, heeft bedankt voor 't beroep naar de Geref. Kerken alhier en te Heer Hu- gowaard. UIT DRIEHUIZEN. Ds. J. J. F. Spaargaren, Ned. Herv. Pred. alhier heeft het beroep aangenomen naar de Herv. Gemeente te Oterleek, en be dankt voor de toezegging naar Wormer. lm verband met het feit, dat de meeste gemeenteleden geen rekening houden met „dien nie uwen tijd" is door de Kerkeraden der Ned. Herv. Gemeenten alhier besloten, te leginnen met Zondag 21 Mei a. s. de gods dienstoefeningen zoowel te Driehuizen als te Zuid^Schermer tot nader aankondiging te doen aanvangen om tien uur inplaats van om ïalf tien. NA DEN WATERSNOOD. De watersnood in Waterland is thans bij zonder teiag. Met 1 stel buizen wordt het uit pompen te Uitdam volgehouden omdat er hans verschillende binnenméren worden uit- gemolen. Al de stoomgemalen van Waterland zijb stopgezet. Er is nog geen vee in de wei den, daar de landerijen nog dor en kaal zijn. KORTE BERICHTEN. De marine heeft het Noorsche. s. s. Hit- tery, ex Nederlandsche s. s. Monnikendam, >elet uit te varen. Het schip moest ten anker komen. Verscheidene fabrieken in Friesland heb ben den ouden tijd weer ingevoerd. De nieuwe voldeed niet, nu de boeren zich aan de oude geling hielden. De ledén van d^ Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 23 Mei a. s„ 's avonds halfriegen. De „Bandoeng", die 28 April van Rot terdam naar Batavia is vertrokken, heeft de mail te Kirkwall moeten ontschepen. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Ns. 5885 en 7006 elk 1000ns. 6959, 11647 en 15309 elk f 400 j ns. 5845, |11045 en 20423 elk f 200ns. 618, 1250, 1910, 3637, 4589, 7696, 8570, 9798,12952,13502, 15121, 17270, 17768 en 19294 elk f 100. gesteld. Door den heer Boldewijn wordt ver slag uitgebracht van de vergadering der N. T. R. Medegedeeld werd, dat de contribu tie is verhoogd en dat bij de distributie der groenten de belangen der tuihders zooveel mogelijk zullen worden behartigd. Het ver slag van de verhandelde groenten der veree niging gaf aan een totaal van 9294.46 Door de commissie werd het verslag keurd. Op de vraag: „zullen wij een arbeider benoemen voor de vereeniging werd besti- gend geantwoord en aan het bestuur werd opgedragen een arbeider aan te stellen. Door de kunstmest-commissie werd de aankoop van kalizout aangeraden. De nu volgende verloting van den aardap- pelensproeiër gaf tot uitslag, dat de heer C stam de winner werd. Bij de rondvraag besprak de heer W. de Geus -een cursus voor het boekhouden en wees op het nut er van, mede in verband met de inkomstenbelasting. Veel belangstelling in de vergaderingen is er niet. Voor het bijwonen der vergaderingen Joyce te overtuigen dat zij vader en zoon wa ren. Hij gluurde op een onaangename wijze naar Joyce, toen zij het hekje naderde, en ter wijl hij met een zwaai zij strooien hoed afnam met 'n gebaar van spottende beleefdheid zei h „Waaraan hebben wij de eer. te danken van 't bezoek van zulk een dame?" Zijn oogen druk ten de bewondering uit die hij ook in zijn stem trachtte te leggen, de beschaafde stem van een man, die, hoe zijn leven dan ook ge weest was, klaarblijkelijk een gentleman was. Maar er was een vermomde onbeschaamdheid zoowel in zijn blik als in zijn manieren en Joyce deinsden er inwendig voor terug en nam een stijve houding aan, waaroe zij uitste kend in staat was. Beleefd deed zij het ver zoek, dat zij zich had voorgenomen als 'n ver ontschuldiging voor haar bezoek. „Ik wou wat echt versche eieren naar Lon den sturen. Toen ik zag dat dit een hoeve was wou ik vragen of u ook soms wat 'eieren te koop hebt." „O ja, meer dan genoeg," zei de man met een flikkering in zijn oogen. „U zult mij niet kwalijk nemen, dat ik het u vraag, maar u hoort zeker niet thuis in deze streek? Ik zou uw gezicht niet vergeten zijn als ik u ooit eer der gezien- had. Bij dit bedekt compliment kreeg de dame in kwestie even een kleur, maar Joyce's oogen keken onverschillig, bijna woedend in net limlachende, donkere gelaat. Het leven had laar veel geleerd en menigen harden slag ge- even en door veel beproevingen en moeilijk eden had zij geleerd hoe zij een onbe schaamd man moest behandelen. „Ik liep het pad af," zei ze bedaard, „en STADSNIEUWS. HERDENKING RE RUM NGVARUM. Gisteren werd door de afd. Alkmaar van den R. K. Volksbond op plechtige wijze het zilveren jubileum der uitvaardiging van de Encycliek Rerum Novarum („van geheel nieuwe daden") herdacht. lag, Vrij e Triduum gehouden in de Parochie Kerk van Donderdag, Vrijdag en Zaterdag werd een dé Heilige Laurentius, terwijl Zondagmorgen bijna alle leden getooid met het insigne tot de Heilige Tafel naderden. Zondagavond we rd er een Lof, opgedra gen door den deken, den Hoog Eerwaarden Heer Ooms en de Eerwaarde Heer Kapelaans van Adrichem en Kooy. De feestpredikatie onder het Lof werd ge houden door den adviseur van den R. K. Volksbond, kapelaan Kooy. Tot tekst had de eerwaarde redenaar geko zen „Een broeder die door zijn broeder gehol pen wordt, is als een amchtige vesting". De redenaar wees er op dat in 1891 Leo XIII zijn Encycliek Reru Novaruin uitvaar digde, welke rondbrief handelde over den toe stand dier werkteiden en waarin de Paus leer aarde dat het menschonteerend was, zooals de arbeiders tegen een te gering loon ver plicht waren hun arbeid te leveren. Na 25 jaar gevoelen wij ons, aldus de rede naar, gedrongen dit feestelijk te herdenken. Wanneer men de vruchten van de Encycliek aanschouwt dan gevoelt en de waarde van dit Pauselijk stuk en tevens reden tot grooten dank. Wij moeten elkander steunen en helpen als broeders. Wie dit niet doet, zal meer en meer van den Godsdienst vervreemden. Voor ons allen dient te gelden het woord van Christus „Uw licht schijnt zoo onder de menschen, dat de wereld uw goede werken ziet." Nog wees Z. Eerwaarde de niet georgani- seerden op d enplicht zier aan te sluiten. Na het Lof gingen alle leden, ongeever een 500-tal, vooraf gegaan door muziek het Bondsvaandel en ae vaandels der Vakvereeni- gingen in optocht door de stad, langs Ver- oronkenoord, Langestraat, Payglop, Laat, zag deze hoeve en bedacht naar de eieren te vragen. Ik ben nog maar zeer kort in deze streek en ben dezen weg nog nooit uit ge weest. Ik ben in betrekking bij Marshlal in Moorland Cottage". „Bij die kwade, oude kat?" Zij ontstelde, niet alleen van d.e. heftigheid van zijn ant woord, maar door den blik van bedwongen haat en woede, die zich in zijn oogen vertoon- do. „Hoe kwam u daar? U ziet er niet uit als een persoon die gaarne omgaat met een feeks als die vrouw is." „Ik wou werk hebben," antwoordde Joyce kortaf. Zij had geen lust het gesprek meer dan noodzakelijk >te verlengen, „zou u zoo vriendelijk willen wezen de eieren voor mij te halen. Ik heb haast." „Tut, tut, tut," antwoordde hij en weder keerde die spottende blik terug in zijn oogen, „als u graag bij mevrouw Marshall is mij goed ik benijd u niet, dat moet ik zeggen. Het motto dat ik zou willen schrijven-boven de deur van het Huis op de Heide is van Dante: „Wie hier binnentreedt late alle hoop varen." Het is een godvergeten hol. Maar och, u weet alles van de Marshalls, het zij verre van mij u te willen overreden de streek te verlaten en wij hebben hier in de buurt werkelijk niet zoo veel moois om niet blij te 'zijn als ons iets der gelijks wordt toebedeeld. Weder vertoonde zich die lonk van bewondering en Joyce had veel lust om te keeren en ie vluchten, maar een gevoel van trots noodzaakte haar vol te hou den en ze zou er zoo graag achter komen of de persoon dien ze met Hetty gezien had in eenig verband stond met de hoeve. Zonder het te vermoeden gaf de man haar inlichting. (Wordt ve-vo.*d) hi

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2