DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. IIS Honderd en achttiende jaargang. DINSDAG 16 IEL twee Onderwijzers, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,—franco door het geheels Rfjk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f0,10. Bij groote eontraeten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven frame® am de N. V. Boek- en v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Groote ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 16 Mei. Militair nieuws is er vandaag zoo min als gisteren. Geen der legerberichten-schrijvers heeft iets bijzonders te melden. En verder trekt alleen de levensmiddelen kwestie in Duitschland de aandacht. De Duit- sche bladen schrijven druk over „den levens- middelen-dictator", die zal komen. Zij be- toogen, dat er een buitengewoon man noodig zal zijn, om het levensmiddelen-vraagstuk tot oplossing te brengen. Het heet, dat de vervulling van het ambt, door het heengaan van minister Delbrück vrijgekomen, nog acht dagen op zich zal laten wachten. Men denkt echter, dat de nieuwe regeling inzake de le vensmiddelen-voorziening spoediger tot stand zal komen en wel aldus, dat er een rijkscentrale zal worden ingesteld, met een president aan het hoofd, die den titel en den rang van minister zal krijgen en met wien een generaal zal samenwerken, die voor de belangen van het legerbestuur in verband met de verschaffing van levensmiddelen aan het leger zal hebben te waken. De voorra den levensmiddelen, zoo wordt betoogd, is voldoende, het sprookje van de uithongering kan spoedig tot het verleden behooren, plaat selijk gebrek behoeft niet meer voor te ko men, wanneer er maar krachtig wordt inge grepen. De Voss. Ztg. wijst er op, dat de burgerlijke ambtenaar en de generaal al heel eensgezind moeten zijn, zal de voorgenomen regeling aan de verwachting beantwoorden en daarom had zij liever één man, die geen tegenwerkende invloeden ontziet bij zijn po gen om orde te brengen in den chaos. Verzekerd wordt voorts, dat de nieuwe oogst veel gunstiger vooruitzichten biedt dan verleden jaar en dat men zich, hoe langer de oorlog duurt, des te beter zal organiseeren. Intusschen yinden verschillende bladen het noodig hun lezers te waarschuwen den toe stand niet te donker in te zien. De Köln. Ztg. bevat bijv. een artikel, waarin wordt ge zegd, dat er sinds eenigen tijd in vele kringen moedeloosheid ten opzichte der kwestie van de volksvoeding bestaat, dat in Berlijn en andere steden de moeielijkheden groot zijn, dat zelfs geringe hoeveelheden vleesch, vet, boter en suiker niet meer te krijgen zijn, dat de vrees bestaat, dat het uithongeringsplan der Engelschen op den duur zal gelukken, hetgeen echter onjuist wordt genoemd. Het blad betoogt, dat thans, waar oppervlakkige beschouwing het gevaar groot doet schijnen, te verwachten valt, dat de volksvoeding snel ler en gemakkelijker zal zijn geregeld dan in den voorafgaanden tijd, toen men nog niet de ervaring bezat, waarover men thans be schikt. In het Tageblatl verklaart de heer Wolff te hopen, dat de militaire dictatuur voor de le vensmiddelen niet zal streven naar een be perking van de openbare meeningsuiting. „Een dergelijke bemoeienis ware, gelijk el ke kunstmatige onderdrukking van wat op aller lippen is, vruchteloos en geheel ver keerd. Het genoegen, zijn klachten in de courant terug te vinden, is het eenige dat het publiek nog overblijft. Alle partijen van den Rijksdag hebben er belang bij, onzekere toe standen te voorkomen, want de toekomst is voor niemand onzer volkomen helder. Wij koesteren een vast vertrouwen, doch met ma te (Wir haben festes Vertrauen, aber mit Masz.)" Bij het lezen van de Duitsche bladen krijgt men soms wel eens den indruk, dat de beste man met den besten wil geen afdoende op lossing van het levensmiddelenvraagstuk zal kunnen brengen. En de Voss. Ztg. wijst er terecht op, dat de bereidverklaring van Duitschland om vrede te sluiten in de eerste plaats veelal wordt toegeschreven aan de vrees voor den naderenden honger. Blijkt die opvatting een waan te zijn de entente zal inzien, dat zij het oorlogsspel heeft verloren Blijkt die opvatting echter juist te zijn Duitschland en derhalve zijn bondgenooten eveneens, zullen gedwongen zijn ook al ne men zij. in militair opzicht een gunstiger po sitie dan de tegenpartij in, zich verloren te geven. En daarom is deze levensmiddelen kwestie en hetgeen erover wordt geschreven van zoo groot gewicht. Dat men ook in Duitschland in oorlogs tijd doorgaat met zich voor te bereiden voor een tijdperk van vrede bewijst het Wolffbe- richt dat op de Hamburger werf Blohm en Voss voor de Hamburg-Zuid Amerikaansdie Stoomvaartmaatschappij een snelvarende passagiersboot met drie schroeven van 21500 tons afgeleverd is, welke met een bemanning van 460 koppen, ruim 2000 per sonen zal kunnen vervoeren. SIR ROGER CASEMENT. VOOR 'T GERECHT. Sir Roger Casement is gisteren voor den politie rechter in Londen verschenen, met een soldaat die onder gelijke beschuldiging te recht staat Er was veel belangstelling, voor al journalisten. De procureur gaf toelichting tot den aanklacht en schetste Sir Roger's loopbaan in consulaire dienst. Verder ge waagde hij van pogingen om Iersche krijgs gevangenen in Duitschland te doen toetreden tot een Iersche brigade, 50 Ieren melden zich aan, waaronder de beklaagde soldaat Baily. Het overgroote deel der Ieren weigerde echter toe te treden en werd daarvoor gestraft met vermindering van rantsoen. Sir Roger en de soldaat Baily werden in een onderzeeër naar Ierland gevoerd, waar zij bij het landen ge vangen genomen werden. Bij het getuigenverhoor werden een aantal Ieren gehoord, die in Duitschland gevangen gen waren geweest De zitting werd vervol gens tot vandaag verdaagd. KORTE BERICHTEN. De Hongaarsche minister-president Oraaf Tisza, maakt een reis door Servië. Een fabriek van levensmiddelen in Hol- stein is verbrand, waarbij zeer veel regee- ringsmais is verloren gegaan. De laatste Fransche troepen, die hebben geholpen aan de reorganisatie van het Servi sche leger, een bataljon Alpenjagers, zijn van Korfoe vertrokken. De spoorweg Athene Saloniki is klaar gekomen, er zullen twee treinen per dag in elk ke richting loop, de express doet er 12 uur over. Het Amerikaansch-Mexikaansche con flict is ernstiger geworden, men gaat over oorlog spreken. Het Chineesche moratorium leidt over al in het land tot financieels panieken, de banken worden bestormd. In Macedonië hebben troepenverplaat singen plaats, de Serviers worden aan den linkervleugel van het front gebracht. In Mesopotanië hebben de Russen de Turken weer teruggeslagen, bij Erindjan be haalden de Tuiten echter eenig voordeel. Tegen 20 Mei is een algemeene spoor wegstaking in Spanje afgekondigd, de regee ring hoopt het gevaar te bezweren. Een Engelsdhe parlementslid wilde, met het oog op het buitenland, de hoofdartikelen in de groote bladen geteekend te hebben, de verklaarde deze maatregel, hoewel efijkj onmogelijk. In En ngeland gaait men hoe langer hoe meer paardevleesch eten, een Belgische firma in Londen maakt er goede zaken mee. De Fransche vloot is met een nieuw oor logsschip versterkt, Morillot genaamd, naar den commandant van de duikboot Monga, drie zoo roemvol is ondergegaan. In Bielefeld hebben 400 vrouwen een een vergadering over de levensmiddelenvoor- ziening gehouden, zij namen een motie aan, waarin wordt aangedrongen op gelijkmatige verdeeling van alle levensmiddelen. In de troonrede waarmede koning Al fons van Spanje Donderdag de Kamer open de zeide hijwij hopen dat de Voorzienigheid ons zoo spoedig mogelijk de gelegenheid opent om onze mededwerking te verleenen aan het sluiten van vrede." HET TUBANTIA-ONDERZOEK. Naar aanleiding van mededeelingen over den loop van het ,,Tubantia"-onderzoek, kun nen wij melden, dat dit onderzoek nog niet geheel is afgeloopen. Wij vernemen, dat de bedoeling van de regeering is, zoo volledig mogelijk publiciteit te geven aan wat tot nu toe met zekerheid is vast te stellen; binnen enkele dagen kan een regeeringscommuniqué worden verwacht. De kapt.-luit. ter zee Canters is tot het hou den van besprekingen uit Berlijn terugge keerd. Ook onze gezant te Berlijn is te Am sterdam geweest hij logeerde in het Doe lenhotel doch is tot het plegen van over leg met de regeering naar Den 1 laag ver trokken. - (Hbld.) DE ENTENTE EN HET FEEST VAN DEN MINISTER-PRESIDENT. De „Telegraaf' beweert, dat de afwezig heid van de gezanten der Entente-mogendhe- den op het feest van minister Cort van der Linden een demonstratie is, minder gesticht over de houding van onze regeering en het schijnt, dat men déze gelegenheid benut heeft, daarvan het Neaerlandsche volk openlijk te doen blijken. Het blad vindt dit een vriende lijke waarschuwing, die, naar het hoopt de heeren in Den Haag ter harte zullen nemen. DE UITVOER VAN RUNDVEE. Van Rotterdam werden per extra trein ver zonden naar Duitschland 3500 stuks drachti ge en melkgevende koeien. Gisteren werden nog 3500 runderen verwacht aan het Maas station eveneens bestemd voor Duitschland en Oostenrijk. Dag en nacht gaan de transpor ten door. In een achtergelaten veewagen zijn in den nacht van Zondag op Maandag zieke koeien aangetroffen. De stallen zijn meer dan vol, zoodat voor de beesten geen berging is, en de dieren, bij heele kudden in de weiden ge dreven worden. Tegen verscheidene personen is dan ook proces-verbaal opgemaakt wegens het drijven van meer dan 20 stuiks vee in een koppel. Het Volk deelt nog mede dat de heer Spiekman zich met vermelding der feiten tot den minister van Landbouw heeft gewend, hem verzoekende in het vervolg dergelijke mishandelingen te willen voorkomen. Verder zegt het Volk nog Vrijdag j. 1. werden te otterdam omstreeks 3 duizend stuks melkvee uit de provincies Zuid-Holland en Zeeland aangevoerd en op enkele weiden in groote hoeveelheden tijdelijk vastgehouden. Dienzelfden avond liepen de beesten reeds met opgezwollen uiers rond, zon der gemolken te worden. Dit duurde tot Za terdagavond toe, zoodat men op verren af- stand 't benauwende loeien van de gemartelde dieren kon hooren. De weiden waren in een modderpoel' herschapen, zoodat van 'tieten 'van gras geen sprake meer kon zijn. Zondag zijn er een 25-honderdtal op den trein voor Duitschland gebracht, doch dit ging zoo ruw dat eenige beesten zijn gedood en anderen in him angst onderweg hebben gekalfd. Er is onder de bevolking groote verontwaardiging over deze dierenmishandeling in 't groot. Die groote uitvoer van melkvee-heeft eenige ongerustheid gewekt bij de slagers, die daar door verhooging van den slacbitveeprijs van het vleesch voor den Consument weer ver hoogd zou worden. Het Hbld. meldt echter: Naar ons van bevoegdle zij dew ordt verze kerd, behoeft daarvoor geen vrees te bestaan, omdat door de districtveeartsen nauwkeuri, wordt gecontroleerd, dat overeenkomstig bedoeling vand en Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geen ander dan melk vee en drachtig vee wordt uitgevoerd. Intus schen worden reeds maatregelen overwogen om ook den uitvoer van dit vee meer te beper ken. Naar wij vernemen heeft de Minister het Nederlandsche Rundveestamboek reeds ver zocht aan exporteurs voorloopig geen dracht tot aankoop van vee meer te ve; ken. Maatregelen zijn echter genomen om den uitvoer in het algemeen te beperken. Het doel was slechts een paar honderd stieren boven 1 y? jaar ingeschreven bij het stamboek en 4- jarige kalfdragende na keuring uit te voeren. De Telegraaf meldt dat zij gisteravond nog een onderhoud hadden met den heer JL R. Vorst, van de firma Herschel en Vorst, leve ranciers van vleesch voor de militairen der intemeeringsikampen enz. omtrent den veeuit- voer. De heer V. deelde mede dat het reeds eenigen tijd merkbaar was, dat er iets gaande was, daar op de markten door exporteurs en tuschenhandelaars buitengewoon nooge prij zen werden betaald voor het vee. Op de markt in Zutphen kochten en beesten 50 a 60 hoo ger, dan men eigenlijk kon geven, in Delft werd 70 kf 80 meer geboden, in Leeuwar den knden zij absoluut niets krijgen, daar de tusschenhandelaars enorme prijzen betaalden en ze daarna weer met 100 en meer winst van de hand deden aan de exporteurs. En welke gevolgen uit dezen toestand voor komen zijn in de eerste plaats dat geen groote leveranties kunnen gekocht worden tegen een prijs waar nog winst in zit. Aan spoelingboe- ren is reeds betaald 65 cent per pond vuil ge wicht Vamdaagw as dem arktprijs in Amster dam reeds 1.40 per kilo met been, dat is uitgebeend ongeveer 80 cent per pond inkoop. Voor het vleesch voor de militairen betalen we nu reeds 1.25 a 1.30 per kilo voor de vierb outen. Dat zal zeker 1.40 worden als het zoo doorgaat. En denk eens na, dat we 150 a 250 beesten noodig hebben per week. Een belangrijke vraag doet zich nu voor, Hoe zal het publiek aan vleesch komen? De militairen krijgen hun portie, doch de burge rij? De eenige kans is: stopzetten der uitvoer, voor langen tijd, zoodat den boeren de illusie ontnomen wordt om hun vee vast te houden om nog hoogere prijzen te bedingen. Toch is er nieten inder vee dan voord en oor log. De markten hebben veel aanvoer, en in het algemeen is er geen vermindering te con- stateeren. Maar stopzetten die uitvoer naar Duitschland is 't eenige middel om te voorko men, dat ons volk nog minder vleesch krijgt dan het nu -reeds bekomt BINNENLAND. Gemengd nieuws. DE PAPIERPRIJZEN. Doordien'de Duitsche regeering met 1 Mei j.l. den uitvoer van papier verboden heeft en zelfs de pogingen om doorvoer te krijgen van papier, dat voor dien datum besteld en ter verzending gereed was, geen resultaat hebben opgeleverd, is de prijs van het papier in ons land weder aanmerkelijk gestegen. Zoo bedraagt o. a. blijkens de zooeven ontvangen prijsaoteeringen, thans dé ver hooging voor: het gewone houtvrij post- en schrijfpapier 100—180 pet. Holl. geschept papier 50 60 pet.; courantpapier 120 pet., unstdruk 4080 pet.; couverture 100 pet.; wit carton 6070 pet.; gekleurd carton 100 pet:; stroobord 110 pet.; zijdepapier 150 pet, verdicht perkamentpapier 100 pdt.pakpapier 100 pet.; en enveloppen 100 pet. Hierbij komt, dat onderscheidene papier soorten en enveloppen tijdelijk, sommige zelfs door het ontbreken van grondstof fen in 't gfibeel niet meer verkrijgbaar worden, terwijl mede door gebrek aan be paalde grondstoffen noodig voor de goede bereiding de meeste papiersoorten; die nog gefabriceerd worden, in kwaliteit verre bij» vroeger achterstaan. Waar de drukkers vroeger bij afname van groote partijen reductie op den prijs konden bedingen, doet zich thans het zeldzame ver schijnsel voor, dat de door hen te betalen prijs hooger wordt, naarmate zij meer gelijk tijdig afnemen, hetgeen hierin zijn verklaring vindt, dat de fabrikanten en grossiers over tuigd zijn binnenkort, wegens papiemood, nog hoogere prijzen van hun voorraad te kunnen maken. AANGEHOUDEN. De voortvluchtendë C. W. B., van Rotter dam, die eenige dagen geleden de N. H. Landbouw-Credietbank oplichtte voor een bedrag van 2500, is te Zandvoort aange houden en naar Rotterdam gebracht, om ter beschikking van de justitie gesteld ie wor den. AUTO-ONGELUK. Op den weg BerkelTilburg is zekere T. Cools door een auto van den generalen staf aangereden. Het slachtoffer werd naar het St. Elisabethsgasthuis gebrachf, alwaar hij he denmorgen circa 5 uur overleed. S. D. VROUWENPROPAGANDACLUB. De achtste jaarvergadering van den Bond van S. D. Vrouwenpropagandaciubs werd Zondag gehouden. De 2e voorzitster mevr. E. SannesSannes, hield de openingsrede. Zij besprak de twee voorname factoren, waar door het vrouwenkiesrecht door den oorlog urgenteris geworden: de toenemende vrou wenarbeid en de duurte. ,Als leden van het Bondsbestuur werden her kozen de dames M. Wibaut, H. Ankersmit, L. van Kuijkhof, J. van Kersen, E. Sannes, P. van Berlekom en verdter G. Krom. Daarna hield mei. M. Wibaut een inleiding over het Vrouwenkiesrecht in het licht van den vrede gezien. Besloten werd, dat de Septembermeeting der S. D. A P. door de deelneming van een overweldigend groot aantal vrouwen in het teeken van het Algemeen Vrouwenkiesrecht zou staan. POKKEN. het vermeerderd sche afdeeling overgeplaatst'naar de pokken- barak, terwijl één lijaeres overleed en twee lijderessen werden ontslagen. Thans worden derhalve 9 mannen, 5 vrouwen en 7 kinderen verpleegd. Het aantal in observatie genomenen ver minderde met 5, zoodat het thans 44 be draagt, waarbij nog kwamen de patiënten van de zaal waarop zich het bovengenoemde geval heeft voorgedaan. GEEN OPHEFFING. Het hoofdbestuur van het N. O. G. heeft een adres aan Ged. Staten van Noord- Holland gericht, met verzoek om het raads besluit van Heerhugowaard tot o der openbare school aldaar niet goed te keu ren. UIT LIMMEN. Vergadreing van den Raad dezer Gemeente op Maandag 15 Mei i. 1. Alle leden aan wezig, terwijl de notulen der vorige vergade ring onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen zijn: Een schrijven van Z.Ex. den Minister van Binnenl. zaken waarin wordt medegedeeld, dat de Rijksbijdrage in de kosten van reini ging en ontsmetting over 1915 op 125.72 is vastgesteld; een adres van de Kon. Ned. Automobiel Club inzake wegruiming van gezichtsbelem meringen Aan de 6e GEMEENTESCHOOL te ALK MAAR (Hoofd de heer J. EITS) worden GEVRAAGD in 't bezit van akte j, waarvan een met verpliehte hoofdakte. Jaarwedde f 700 met zes 3-j. verb, van f 75. Dienstjaren elders tellen mee. Hoofdakte f 150. Verplicht» hoofdakte f 250. Eventu eels tegemoetkoming huishuur f15 0. Bezoeken worden door B. en W. niet afgewacht. Stukken (adres op zegel) in te zenden vóór 1 Juni a.s. HI1DEBWET, BURGEMEESTER en WETHOUDER» van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis,"dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek metjlbijlagen van H. P. deïGraaf aldaar, om vergunning tot het opriahten van een werkplaats, waarin een moffelovea, dienende tot het moffelen van rijwielonder- deelen, in het perceel Hekelstraat,* Wijk |C, No. 6. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuiza dezer ge meente, mondeling,op Dinsdag^30 iMei e.k., 's voormiddags te elf unr en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóórjgemelden dag kan jde verzoekeden hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturenlkennis nemen.] Alkmaar, 16 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voorn.. Q. RIPPING, Vooruitter. DONATH, Secretaris. proces-verbaal der van gemeentewege houden grasverpachting, waaruit blijkt, de opbrengst daarvan 65.55 bedraagt; idem der kasopname van den Gemeente ontvanger, d.d. 31 Maar j.l., boeken en kas waren in orde bevonden, terwijl in kas bleek te zijn 234.51 een verzoek van het Gemeentebestuur van Nieuwleusen om adhaesie te willen betuigen aan het adres van genoemde gemeente aan H. M. de Koningin aangaande mutatiën bij het onderwijzend personeel der O. L. S. Dit adres, alsmede alle voorgaande stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. 'Vervolgens komt in behandeling het ver zoek van den Proef- en Schooltuin „Kenne- merland" om een jaarlijksche subsidie van 10. (Dit adres was bij de vorige vergade ring aangehouden). Hoewel B. en W. over tuigd zijn van het groote nut van de instel ling voor deze streek, stellen zij voor met het oog op de geldmiddeln der gemeente, af wijzend te beschikken. De heer Kooij komt tegen dit voorstel op eh betoogt, dat juist het groote nut van den Proeftuin noodzakelijk maakt, dat zooveel mogelijk gemeenten subsidiëeren, reden waarom hij voorstelt, de subsidie te verlee nen. De heer Pepping stelt voor het adres aan te houden tot ae behandeling der begroo ting 1917, waarop de heer Kooij thans voor stelt het adres in de eerstvolgende vergade ring te bespreken en intusschen B. en W. uil te noodigen een onderzoek haar het nut vau den Proef- en Schooltuin in te stellen en de bevindingen ter volgende vergadering te rap porteeren. Wordt goedgevonden. Daarna worden tot leden van het stembu reau voor ae verkiezingen 1916 benoemd (de Burgemeester is ambtshalve voorzitter) de heeren de Jong, Kleef en Kuijs, de andere raadsleden als hun eventueele plaatsvervan gers. Tot leden van de Commissie inzake be zwaarschriften PI. Belastingen dienst 1916, worden benoemd: de Burgemeester (als voor zitter) en de heeren J. Dekker en P. Kuijs. 1 hans is aan de orde het adres der onder- afdëeling Alkmaar van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, om salarisherziening van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Adressante betoogt dat de wedde van dezen persoon, die alle werkzaamheden ver richt, veel te gering is dat de betrekking, waarvoor toch veel kennis vereischt wordt en welke groote verantwoordelijkheid met zich brengt, niet als een minderwaardig bij baantje beschouwd mag worden. Daar dit onderwerp den voorzitter betreft, draagt deze het voorzitterschap tijdelijk aan den eersten wethouder over, en verlaat de vergadering. Na langdurige besprekingen besluit de Raad, nadat o.a. d'e heer Kuijs het adres heeft verdedigd, bij de behandeling der begrooting 1917 de wedde van den ambtenaar van den Burg. St. te herzien. De voorzitter komt hierna weder ter ver gadering. Verder wordt behandeld het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot 1160 tot dekking der uitgaven voor buitengewone werken. De voorzitter doet *30#. .fcfl .rï-joa. ALKMAARSCHE COURANT. t pu.) WUVU'llUV 1VW JO-Ui -

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1