DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stedelijk Museum. No. 116 Honderd en achttiende jaargang. 1916 fr. p. post] 1.25. AMenflepnls 10 ct p. regel. WOENSDAG naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij i.h. HERffls. COSTER 4 ZOON. Voordam C 9. Telefnr. I 17 MEI. YAEIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 17 MeL De Oostenrijkers hebben eenige vorderin gen gemaakt in verschillende aanvallen op het Italiaansche front en daarbij nogal wat gevangenen gemaakt en eenige stukken ge schut vermeesterd. Of het hier een offensief van groote afmetingen betreft, valt nog niet te zeggen. Op het oogenblik lijkt het er meer naar, dat deze Oostenrijksche aanvallen aan het geheele front een Italiaansch offensief moeten voorkomen. Berichten uit Zwitser land gewaagden de laatste dagen van ernsti ge voorbereidingen van Italiaansche zijde. Men zag opmerkelijk veel Italiaansch spoor wegmateriaal aan de Zwitsersche grens, men hoorde van nieuwe lichtingen, welke werden opgeroepen, van nieuwe troepen, welke naar het front zouden zijn gezonden en van sterke reserves, welke in Venetië werden samenge trokken. En zeer valt het op, dat tegelijk met de Oostenrijksche aanvallen aan het front een vliegeraanval op Venetië plaats had, waarvan volgens een Italiaansch bericht het resultaat door het hevige vuur der afweerka- nonnen werd verminderd. Verder is er geen militair nieuws. Aan de Belgische kust schijnt een ontmoeting tusschen Duitsche en Engelsche schepen te heben plaatsgehad, waaromtrent nadere bijzondierheden nog ont breken. De Batavier V is over tijd en het reddings schip Atlas heeft zijn standpunt verlaten om een onderzoek in te stellen. En de Batavier III is niet uitgevaren. Ofschoon met stel ligheid van het lot van de Batavier V niets valt te zeggen, bewijst de houding der Rot- terdamsche Maatschappij hoe onzeker de on zijdige scheepvaart blijft ook na Duitsch- iands tegemoetkoming aan den Amerikaan- schen eisch. Het mijnengevaar bestaat onver minderd voort en voor de onderzeeërs is men ook nog niet geheel veilig. Dit leert op nieuw een waarschuwing voor neutrale koopvaarders, vervat in een nota, welke de Duitsche gezant Bemstorff den Amerikaan- schen minister Lansing overhandigde. In de ze mededeeling wordt verklaard, dat elke neutrale koopvaarder, die, door een onder zeeër aangeroepen zich beweegt in de rich ting van dien onderzeeër gevaar loopt. De nota wijst op het geval van het Nederland- sche stoomschip „Bandoeng," dat dë onder zeeër naderde „om de visitatieformaliteiten te bespoedigen," zooals een der scheepsofficie ren van het schip later zeide. In deze Duitsche mededeeling wordt ge zegd dat de commandant van den onderzeeër blijkbaar dacht dat de „Bandoeng" vijande lijke bedoelingen had. Ten slotte verklaart de nota dat, indien een neutraal schip zich beweegt in de rich ting van onderzeeërs, de verantwoordelijk heid voor de gevolgen uitsluitend op de neu tralen neerkomt De aandacht verdient hetgeen de soc. dem. Vorwarts schrijft over de verklaring van mi nister Grey. „Ons interesseert minder, aldus dit Ehiit- sche blad, datgene, wat Sir Edward Grey heeft gezegd over de oorzaken van den oor log en de wijze van oorlogvoering dan wel hetgeen hij als oorlogsdoel van Engeland heeft aangeduid. En wij meenen, dat de Duitsche pers zich bij bespreking der uitla tingen van den heer Grey voornamelijk bij dit hoofdpunt moet bepalen. De Engelsche minister maakt dan nu als oorlogsdoel van Engeland bekend, dat eerst België en Servië hersteld moeten worden, Ja, hij gaat nog verder en verlangt een schadeloosstelling voor de aan deze staten toegebrachte schade, voor zoover dit mogelijk is. Het gaat niet aan deze eischan eenvoudig af te doen met verachtelijk schouderophalen en hoonende opmerkingen. Men zou dan de opvatting moeten huldigen, dat vredesonderhandelin gen uit den booze zijn en de oorlog eenvou dig zoulang moet worden voortgezet, totdat de miiitaire beslissingen de overwonnenen tot den vrede dwingen. Maar op dit stand punt heeft juist de Duitsche regeering zich in haar antwoord aan Amerika niet gesteld. Van dit gezichtspunt uit beschouwd, kan het ons dus slechts verheugen, dat de heer Grey het vizier opgelicht en reeds meer bepaalde vredesvoorwaarden genoemd heeft. Men kan in Duitschland van meening zijn, dat deze vredesvoorwaarden het doel voor bijstreven en dat zij toch lager gesteld moe ten worden; juist zooals ook in de meer ver standige kringen van het buitenland en voor al ook in het neutrale buitenland de meening wordt gehuldigd, dat de eischen van den heer Von Bethmann Hollweg volstrekt niet de laatste voorwaarden uitmaken. Eene ernstige en zakelijke behandeling der uitlatingen van den heer Grey zou er dus slechts toe kunnen bijdragen, dat zoowel bij de oorlogvoerende mogendheden als bij de neutralen de wensch tot onderhandelingen werd opgewekt. En wij meenen, dat nu de oorlog, die zoo geweldige offers heeft geëischt, 22 maanden heeft geduurd, werkelijk ernstig zou kunnen worden gesproken over vredesvoorwaarden. Wij gaan dus niet verder op andere punten van de rede van den heer Grey in. Hoofd zaak schijnt ons de verklaring, dat Engeland er werkelijk niet aan denkt Duitschlands po litieke of economische onafhankelijkheid en bestaansmogelijkheden aan te randen, maar dat men slechts een Duitsche hegemonie in Europa wil beletten. Deze verklaringen zijn niet van dien aard om eene hoonende afwij zing te verdienen." Deze verklaring, welke naar het hart van vele Duitschers zal zijn gesproken, is even opmerkelijk als de omstandigheid, dat de censuur haar doorgelaten heeft. Het zijn zul ke beschouwingen, welke in de oorlogvoe rende landen de atmosfeer kunnen scheppen, waarin de vrede moet worden geboren. DE WARE GESCHIEDENIS VAN VERDUN. Onder den titel „Een bladzijde geschiede nis" deelt de „Matin" over den slag bij Ver dun belangwekkende omstandigheden mede. „Men zal zich herinneren," zegt de „Ma- tin," „dat de maand Februari zich geken merkt heeft door.eene reeks plaatselijke Duit sche offensieven over het geheele front, be halve juist op den Verdun-sector en het is duidelijk, dat deze tactiek er op berekend was, m eene concentratie van Fransche re servetroepen te beletten. Generaal Pétain's leger, dat door den op perbevelhebber voor zekere belangrijke ope raties gereed gehouden werd, bevond zich toen niet in den Verdun-sector en werd daar eerst heen gevoerd toen de eigenlijke aanval reeds verscheidene dagen had geduurd. De tactiek der Duitschers heeft echter de Fran sche generaals niet op een dwaalspoor ge bracht. Het Fransche front was hoofdzakelijk be zet door territoriale en Afrikaansche troepen en toen generaal Herr om versterkingen vroeg, werd het 20ste legercorps, dat rust nam in het kamp bij Mailiy, te zijner beschik king gesteld, doch nog niet naar het front gezonden. Onder deze omstandigheden had de groote aanval van 21 Februari plaats en eerst toen zag men den ernst van den toestand in. De Franschen hadden slechts dirie divisies ter plaatse, om een aanval van vijf legercorpsen te weerstaan. Er was in den Verdun-sector geen spoor weg aangelegd en er was slechts een enkel spoor beschikbaar voor troepenbewegingen. et werd daarom 't verstandigst geacht om dadelijk maatregelen te nemen tot ontrui- mig der stellingen op den rechteroever van de Maas en het gordijn van eerste linietroe- ien kreeg bevel terug te trekken, doch daar- >ij den vijand zoo lang mogelijk op te hour den. Dit bevel was reeds aan de troepen gezon den, toen generaal Castelnau op het tooneel verscheen. Hij bestudeerde den toestand, nam een besluit en besloojt op eigen initiatief stappen te nemen van precies tegenovergestel- den aard aan die? welke reeds gedaan waren, waartoe hij in zijne qualiteit van generaal- majoor het recht had, en de-hoogvlakte van Douaumont tot iederen prijs vast te houden. Deze taak leverde geweldige moeilijkheden op, maar generaal Pétain kreeg opdracht, haar uit te voeren. De eerste daad, die een grooten invloed zou hebben op het verloop der volgende ope raties, was het in dienst stellen van automo bielen voor het vervoer van troepen en muni tie en er werden niet minder dan 4700 van die vervoermiddelen in gebruik genomen. Met behulp daarvan werd het 20ste leger corps in tien uren tijds van Bar le Due naar Douaumont overgebracht en terwijl het op 24 Februari 's avonds om 7 uur nog niet vertrokken was, nam het den 25sten om tien uur des ochtends reeds aan de operaties deel. Deze zelfde automobieldienst bracht in en kele daarop volgende dagen generaal Pé tain's geheele legercorps naar den Verdun- sector en bleef ook de daarop volgende twee maanden onschatbare diensten doen voor het aanvoeren van provisie, munitie en ver- sche troepen en voor het afvoeren der ge wonden. KORTE BERICHTEN. Volgens de Hi lal is er te Konstan tinopel een Turksche padvinderskorps naar Oosten- rijksch model gevormd. De speelbank van Monte Carlo heeft in 1915 met verlies gewerkt. Het nadeelig saldo bedraagt 6)4 mill toen frs. F bo De firma Krupp heeft te Essen niet ge noeg ruimte meer. Zij heeft in de buurt van München uitgestrekte terreinen gekocht om daar een geschutfabriek op te richten. In een conference te Londen .tusschen werkgevers en -nemers is tot oplossing van het steenkolenvraagstuk in Engeland besproken langere werkuren, verlaging van de leeftijds grens voor jongens, indienstneming van meer vrouwen voor bovengrondsche werkzaamhe den, zoomede matregelen om een meer gere dde opkomst van dem ijnwerkers te waar- rgen. De Sunday Independent, van Ehrblin zegt dat van 14 burgers, die op 29 April door de troepen zijn terechtgesteld geen van allen met de Sinn Feiners noch met de rebelsche vrijwilligers iets te maken had, noch is er op hen of bij hen aan huis een spoor van wapens of munitie gevonden. De aandacht van den heer Asquith is op het feit gevestigd. Volgens ae Times heeft de Engelsche regeering in beginsel tot schadevergoeding voor eigendommen, die als gevolg van den tand te Dublin door brand zijn vernield, zijn eischen tot schadevergoeding tot een bedrag van 3 millioen gulden ingediend Onder de lersche rebellen, die zijn dood geschoten, was Joseph Plunkett, zoon van graaf Plunkett. Den ochtend voor hij werd terechtgesteld trouwde hij met Grace Gifford, zuster van den Ierschen geleerde Mac Do- nagh, die ook is doodgeschoten. De graaf en gravin Plunkett alsmede twee andere zoons zitten gevangen. De Oostenrijkers veroverden een stelling op de hoogvlakte van Doberdo en namen de voorste Italiaansche stellingen op een aantal punten in Zuid-Tyrol, waarbij zij 65 officieren en 2500 man gevangen namen. Een Duitsche aanval .in het Baltische- meerengebied werd afgeslagen. De Britsche en de Orieksche regeering onderhandelen over het vervoer der Servische troepen door Macedonië zonder dat Grieksch grondgebied zal worden géschonden. Er is in Parijs groot gebrek aan suiker en het weinige dat er is wordt verkocht voor tweemaal zoowel geld als voor den oorlog. De Japansdhe minister van Marine heeft de berichten dat er Japansche schepen in dë Middellandsche zee zuden zijn, tegengespro ken. De heer Roosevelt zal bij de najaarsver kiezingen in Amerika een candidatuur voor het presidentschap aanvaardden. Vijftien Fransche oorlogshonden hebben in den vorm van gouden halsbanden met in scriptie, voor trouw endienst aan het front onderscheidingen gekregen van de Ver. tot Dierenbescfareming. Door middel van smokkelen zijn er de zen winter 150.000 stuks vee van Roemenië over de Hongaarsche grens gebracht, de re geering stelt een onderzoek in RUNDERUITVOFR. Zooals wij reeds gisteren melden heeft de Minister van Landbouw matregelen genomen ten einde de greote uitvoer van vee te belem meren. Thans kunnen wij mededeelen dat de minister de veeconsenten uitgave heeft doen staken De consenten die reeds afgegeven wa ren zullen echter afgewerkt kunnen worden. Op de vnje markt en bij veehouders zijn voor ongeveer 10.500 stuks vee consent uitgegeven, of van onzen geheelen veestapel slechts Y, pet. Prof. Dr. B. D. Eerdmans, lid van de Tweede Kamerj voor Rotterdam III heeft eveneens den minister van landbouw de vraag voorgelegd, om maatregelen te willen nemen opdat de prijzen van het rundvee in Nederland zoo spoedig mogelijk weer tot de normale teruggebracht worden. AARDAPPELEN. Een aantal aardappelenhandelaren te Gouda hebben gisteren den minister van Landbouw een telegram gezonden waarin verzocht werd een uitvoerverbod voor alle soorten aardappelen, wegens het onrustba rend rijzen der prijzen. GOED VOORBEELD DOET GOED VOLGEN. Voor eenigen tijd heeft de burgemeester van Tilburg de eieren die de boeren ter markt kwamen brengen in beslag laten ne men en laten verkoopen ten behoeve van de inwoners zijner gemeente. Dat voorbeeld wordt thans gevolgd te Eindhoven. De maandenlange duurte der eieren in de Meie rij aldaar werd 't gemeentebestuur te bont. Gister werden dan ook alle eieren op de Dinsdagsche markt door de politie in beslag genomen en voor 5 ct. per stuk aan de bur gerij verkocht. En of boeren en boerinnen al schreeuwden: „We géve ze nie of, we motte d'r gooje geld veur beure", 't hielp niet, de eitjes werden voor 5 ct. per sj.uk verkocht MAILBOOTEN OPGELEGD. Binnenkort zal het s. s. Kóningin der Ne derlanden eveneens opgelegd worden. Er in dus door de Stoomvaartmaatschappij lederland" opgelegd: de „J. P. Coen", de „Prinses Juliana" en de „Prins der Neder landen". In de vaart zijn dus „Grotius" „Oranje", „Rembrandt" en „Vondel". De Rotteidamsdie Lloyd houdt vier mail booten in de vaart. BINNENLAND. GOUVERNEUR SURINAME. De1 gouverneur van Suriname heeft ontslag aangevraagd. De vermoedelijke reden is ze ker niet ver te zoeken. Uit hetgeen wij aan de algemeene beschouwingen in het VoorloQpig Verslag van de Kol. Staten op de Surinaam- sche ontwerp-begrooting voor 1917 ontleent den, blijkt immers, dat er algeheel meenings- verschil tusschen den gouverneur en dat col lege bestond. Het Hbld. merkt verder nog op: Na de zeer onaangename bejegening van een minister van koloniën, die ten vorigen jare zonder nader overleg met den gouver neur te plegen tal van posten van de begroo ting afvoerde, welke later toch noodig ble ken, komt nu weer deze strijd met de Staten. Baron van Asbeck heeft in 1911 het be stuur over de kolonie Suriname aanvaard. Wie zal men thans of binnenkort gouverneur maken van die kolonie? Een moeielijke taak wacht hem, hij moet bezitten een scheppende hand, een durvend gezag en een stouten geest, om dait land van misère, waar de bevolking weinig schijnt mede te helpen, orde en welvaart te brengen. Wil men de geruchten gelooven. dan zou jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, oud lid der Tweede Kamer, thans tijdelijk lid van het Hof van Justitie te Parimaribo, naar den post dingen. Gemengd nieuws. VERGISSING. Een visscherman te Enkhuizen inde Zater dag aan den afslag ruim 3000. Licht dat men bij zoo'n ontvangst wat zenuwachtig wordt Hij verloor dit geld, doch behoefde het niet lang te missen, want vrij spoedig werd het hem door den vinder, een jongen, teruggebracht. In de meening, dat hij tien gulden belooning gaf, reikte hij den knaap een lapje van 1000 toe. "Later wist hij dien weer op te* sporen, om zijn vergissing te her stellen. Men is daar wel eerlijk, doch blijk baar niet gewoon met zooveel geld om te gaan, ais thans dagelijks ontvangen wordt EEN ONGEWENSCHTE RUIKER. Toen aan den overweg der N. C. S. aan den Kerkweg, te Utrecht een wagen van de gemeentereiniging met tonnen wilde passee- ren, bleef deze wagen op de rails in de be strating steken toen juist een trein uit Amers foort den overweg zou passeeren. De over wegwachter snelde den trein met een roode vlag tegemoet, om hem te doen stoppen. De machinist deed het mogelijke, doch kon niet meer voorkomen, dat de wagen in elkander gereden werd, terwijl de locomotief eenigs- zins beschadigd werd. Het personeel, als mede het paard, kwam er heelhuids af. Voor de omwonenden bracht,evenwel de ruïne van den wagen met tonnen een minder aangena- men ruiker. HOOGE LANDHUREN. Nog nooit zijn er zulke hooge landhuren betaald als tegenwoordig. In de Haarlemmer meer b. v. wordt voor een H. A. bouwland de som van 1000 a 1200. Die gronden wor den nu reeds met spinazie bebouwd om dan de winterkool er op te planten. Men heeft dus twee oogsten van een akker, want de spinazie is nu geoogst en voor een groot deel reeds in gezouten en verzonden, zoodat nu de kool en op gaat. Waar deze twee oogsten te zamen gaan is de genoemde huur niet te duur, maar waar slechts alleen maar kool wordt ver bouwd is zij ongehoord hoog, en dan wordt het land ook verhuur meestal tegen 800 900, wat toch nog feitelijk te hoog is, want in gewone normale tijden is de huur.150 Voor heeren speculanten een Eldorado dus. ZOMERTIJD EN FOTOGRAFIE. „Lux", het foto-tijdschrift merkt op dat de vervroegde zomertijd ook een eigenaar- digen invloea op de fotografie heeft. De be lichtingsmeters en tabellen zijn alle ingericht op den werkelijken Zonnetijd. Bij de Bereke ning van den expositie duur uit belichtings- meters en tabellen moet men dus wel dege lijk mot het uur licht- en tijdsverschil rekening houden HET DRAMA TE BIGGEKERKE. Voor eenigen dagen melden wij reeds bet afgespeelde drama te Biggekerke, waarbij de sergeant-majoor Zon/ruiter het slachtoffer werd. Gisteren is het stoffelijk overschot van den sergeant-majoor-administrateur te Mid delburg onder grooteb elangstelling met mili taire eeh ter aarde besteld. De lijkkist was .onder kransen bedolven. Aan de geopende groeve werd, na saluutscho ten, het woord gevoerd door den regiments commandant overste Mazel, den bataljons commandant Van Straaten, den compagnies commandant Bleijenburg, uoor luitenant Van der Jagt namens den vice-admiraal comman dant in Zeeland, en door den sergeant-majoor Hamannn. Allen schetsten den overledene als een braaf kameraad, goed soldaat en uitste kend administrateur. Comm. Van Straaten wees op zijn voorbeeld om zelfbeheersching te toonen. Nog sprak de veldprediker Jansen. De broeder van den overledene dankte diep bewogen. DE NOORDZEE. De Raad voor de Scheepvaart heeft giste ren een onderzoek ingesteld naar het vergaan van de sleepboot Noordzee, van Smit Co.'s Sleepdienst te Rotterdam, op 26 April nabij den Noord-Galloperboei, tengevolge van het loopen op een mijn. Bij dit ongeluk zijn 2 opvarenden verdronken. Als eerste getuige werd gehoord de gezag voerder H. C. de Meyer te Maassluis. Hij verklaarde, dat hem was opgedragen teza men met de sleepboot Oostzee uit Duinker ken de sleepboot Maashaven af te halen, waaraan een ongeluk was overkomen. Op 24 April ging hij met de Maashaven op sleep touw naar Rotterdam, gezamenlijk met de Oostzee. KOBTELOOZE BEZICHTIGING op ZONBAG ao MEI, 's namiddags van 1 tot 3 nnr. Kinderen beneden de 12 jaren worden niet toegelaten, van 12 tot 16 jareu slechts onder geleide. In do looalen mag n 1 o t gerookt worden. Meer dan 50 bezoekers raogsn zich alit tegelijk in de localen bevinden. Aan boord van de Noordzee waren 11 man, op de Oostzee 10 man. De twee boo ten van de Noordzee, de reddingsboot en de werkboot, waren goed in orde en geprovian deerd. E>e reddingsgordels bevonden zich in een kist op de brug, dicht bij de booten. De reddingsboot had ruimte voor 17 man, de werkboot voor 15 man. Op 24 April zijn beide sleepbooten met de. Maashaven van Duinkerken vertrokken, volgens aanwijzing van de admiraliteit In de Duins kwam een loods aan boord, 's Morgens 9 uur vertrok het convooi van daar over het Sunk-vuur- schip en de Galloper naar den Noordhinder. Later is getuige door e enEngelschen officier meegedeeld, dat het met het oog op het mijnr gevaar beter was geweest, met hoog water te vertrekken. Er voer nog een ander schip, de Dubbé, mede: bij den Galloper werd' dit schip door een mijn getroffen. Getuige heeft toen aan den kapitein van de Maashaven, welke boot eigen, kracht had, maar geen be manning aan boord, gevraagd, of hij de tros los kon maken, en ae Dubbé te helpen. De kapitein van de Maashaven maakte hiertegen geen bezwaar, waarop getuige zijn schip achter de Maashaven om naar de in nood verkeerende Dubbé wilde sturen. Juist toen hij achter de Maashaven was, zag mj, dat de ze op een mijn terecht kwam. Hij wilde haar toen te hulp komen, maar voordat hij haar bereikt had, voelde hij een hevigen schok, waardoor hij tegen het dek werd geslingerd. Achter den schoorsteen steeg een dikke rookkolom op, tegelijkertijd met een wolk van kolengruis. Aanstonds be merkte hij, dat het schip zinkende was. Hij had geen tijd meer om zich naar het achterdek te begeven, wat hem trouwens ook onmogelijk was. Tijd om de reddingsboot buiten boord te draaien was er niet. Deze was nog niet buiten gedraaid, omdat dé Noordzee vlak naast de Oostzee voer. Ge tuige heeft hierop de touwen van de werk boot losgesneden. De eerste machinist was gewond. Hij werd in de werkboot geholpen. Getuige heeft zelf geholpen met het latén zakken van de werk boot en heeft de trossen los gesneden. De meeste léden der bemanning waren in de boot. Getuige miste echter een vijftaL Later zijn nog drie man uit de zee opge pikt; een stoker en de tweede machinist zijn verdronken. Allen zijn door de Oostzee aan boord genomen en naar Maassluis ge bracht. Getuige heeft niets van een onder zeeboot gemerkt. De eerste machinist deelde mede, dat hij op het oogenblik van de ontploffing alleen in de machinekamer was. Hij bied eenige oogenblikken bewusteloos liggen. Daarna haastte hij zich, hoewel op verschillende plaatsen gewond, naar het dek en liet zich in de werkboot helpen. Tijd om een red dingsgordel aan te doen hedt getuige niet geharn De stoker J. van Zelm stond op het oogen blik van de ontploffing midscheeps op het dek, naast den tweeden machinist. Deze hedt eerst een voor de hand liggend houten roos ter gegrepen en dit over boord geworpen en is daarna zelf in zee gesprongen. Getuige had hiertoe den moed niet en heeft zich door het rook- en stoomgordijn, dat uit de machinekamer opsteeg, naar de werkboot gespoed, waarin hij plaats geno men hedt. Het schip is in den tijd van 5 minuten gezonken. De uitspraak volgt la ter. ZONDERLINO RESULTAAT- Een der redacteuren van de „Ned." wendde zich op 7 Jan. 1. 1. schriftelijk tot prof. Paul Fredericq te Gent om eene inlichting Eerst 16 Mei werd de brief geopend terugontvan gen, met de mededeeling. Plaats van bestem ming niet bereikbaar". Dit is mogelijk merkt net blad, op vanwege de Duitsche belemme ringen. Maar deb rief draagt geen andere stempels dan die van Den Haag (7 Jan.) en Amsterdam (15 Mei)3. Heeft men te A-uster- dam 4 maanden nojJig gehad om te weten te komen dat een brief naar Gent zijn bestem ming niet zou bereiken. MAIL AANGEHOUDEN. De mail, die het 27 April van Amsterdam naar Batavia vertrekkende s. s. „Rondo" aan boord had, is te Kirkwall ontscheept moeten worden. UIT HEILOO. Hedenmorgen 10 uur vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. De voor zitter opende de vergadering en las de notu len der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was een proces-verbaal van kas opname, dat als saldo uitwees 36.06. Naaraanleiding van het verzoek der tuin- bouwvereeniging of de gemeente bij te sluiten leeningen voor 9 procent garant wilde zijn. deelde de voorzitter mede dat B. en W. eerst hadden gemeend, op dit verzoek afwijzend te moeten beschikken, omdat er geen limiet in genoemd werd en de garantie bijdrage wel verre de draagkracht der gemeente zou ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1