FEUILLETQK. Na lange Jaren kunnen overtreffen. Toen zij dit aan den voor zitter der vereeniging mededeelden stelde de ze voor, om de grens van het te leenen bedrag op 3000 te stellen, zooals ook elders b. v. in Heemskerk gebeurde. Daar het bedrag, waar voor de gemeente nu garant zou moeten zijn, niet hooger kon beloopen dan 270 stelden B. en W. voor de garantie te verleenen. Hiermede kon de Raad zich vereenigen. Verderw as ingekomen een verzoek van de commissie tot controle en distributie van le vensmiddelen te Heiloo om een renteloos voorschot van 300 teneinde hiervoor brand stoffen te kunnen inslaan voor den komenden winter, wanneer het zich laat aanzien dat de brandstoffen zoodanig in prijs zullen stijgen, dat er voor den minder gegoeden van aan schaffing geen sprake kan zijn. De voorzitter lichtte bij dit verzoek toe, dat het in de bedoeling lag, voor die 300 in de zen tijd, als de brandstof het goedkoopst is, een parti] in te koopen diem en wil opslaan in de schuur van den heer Lek, om dan in den winter die brandstof voord en kostenden prijs aan minvermogenden te verkoopen. De voor zitter zou de bepaling willen zien gemaakt, dat alleen zij die een inkomen van 500 of minder hebben, van die goedkoope brandstof gebruik kunnen maken. De heer Maas Geesteranus vroe? welke brandstof men dacht in te slaan. De voorzitter veronderstelde cokes. De heer Maas Geesteranus geloofde niet, dat dit doelmatig zou zijn. Cokes is altijd een dure brandstof en de mindere man stookt er niet veel mee, hij zou willen vorstellen die brandstof in te slaan welke het meeste ge bruikt werd. De heer Bakker wilde weten hoe men 't tijd stip vaststelde, waarop de brandstof gekocht werd, deze kon b. v. 4 maanden wel veel goed- kooper zijn dan nu. De heer Maas Geesteranus opperde de mo gelijkheid, dat de regeering de zaak ter hand zou nemen. De heer van 't Veer veronderstelde dat de commissie mansgenoeg was om al deze zaken te regelen. De voorzitter deed mededeeling van een adres van deb randstofhandelaren Speur en Spaans, dat in verband met 'deze kwestie be handeld kon worden. Deze heeren verzochten n. 1. geen credieten te verleenen aan particu lieren of vereenigingen tot het aankoopen van brandstof, daar him bedrijf zoodoende met den ondergang werd bedreigd. De voorzittenm eende echter dat, waar het hier ging omb randstof voor minvermogenden men dit rekest ter zijde kon leggen. De heer van 't Veer merkte op, dat waar de gegeoeden al hebben ingeslagen en de com missie nu voor de ongegoeden gaat zorgen, er voor de handelaars niets overblijft. De voorzitter wilde een regeling waarbij de branjdstoffenhandelaars niet geheel buiten gesloten waren en te dien einde met de com missie onderhandelen. Alsnu werd besloten de 300 toe te staan. De vereeniging „Heiloo Vooruit" had een adres ingezonden, waarin gewezen werd op de behoefte van een of meer urinoirs in den kom der gemeente, welk onderwerp op de laat ste vergadering der vereeniging ter sprake is gebracht. B. en W. stellen voor het adres voor kennis- feving an te nemen, daar in Heiloo, bij ge- rek aan waterleiding een behoorlijke gele genheid tot het schoonmaken van urinoirs niets dan ellende geven. Aldus werd beslo ten. Ingekomen was verder een adres van een aantal inwoners om van den woonwagens- plaag verlost te worden. De heer Zwart vond dat er wel reden tot klagen was. De voorzitter zochif de oorzaak van het groote woonwagen bezoek in den staat vaa Beleg, die in vele streken in Brabant en Lim burg is afgekondigd, waardoor de bewoners van woonwagens meer in deze streken hun heil moeten zoeken, hij was er nog niet in ge slaagd, middelen te beramen om in den toe stand verbetering te brengen. De heer Zwart wilde den weg bij den Ven- newatersweg, waar de bewoners het ergste klagen met een viertal zware palen afsluiten, die de woonwagens beletten daar langs te rij den. De voorzitter zag daarin een verplaatsen van de moeilijkheid, de wagens zouden nu op andere plaatsen van het dorp komen. Hij ge loofde dat alleen van regeeringswege afdoen de matregelen te verwachten waren, de palen wilde spr. echter wel laten plaatsen. De heer van 't Veer vroeg of, in overleg met de vereeniging van kleine en plattelandsge- naar het Eagelaeh, door L. O. MOBERLY 15) „Misschien wel", antwoordde Brampton en de strenge lijn op zijn gezicht verdween, toen hij opstond en maakte plaats voor een glim lach; hij vatte Lancing vol genegenheid bij den arm. „Een van mijn mijn beste vrienden verwijt ik mij dat ik een gevoelsmensch ben. Het is mogelijk," voegde hij er zuchtend bij. „Maar ik moet je het geval uit alle oogpunten laten bekijken. Dat was mijn plicht, maar eer lijk gezegd, neen wereldwijsheid kan mij ook niet veel schelen. Dat arme, mooie meisje, zon der naam, is even goed als ze mooi is, dat denk ik zeker; en als je duidelijk begrepen hebt wat je onderneemt en bereid bent de ge varen in net aangezicht te zien, nu, goed dan, ik ben blij dat je het doet." Beide mannen lachten om dit vrij inconse quent besluit en Lancing vatte Brampton's hand en drukte die met warmte. „Ik dacht al dadelijk dat die wereldsche vermaningen van u niet heel echt klonken'., zei hij stoutmoedig,,u is niet geschapen tot wereldwijs man, mijnheer, en ik ben wat blij, dat u een beetje een gevoelsmensch is. Het doet u begrijpen wat andere menschen voe len". De glimlach, die aan het ruwe gezicht van Brampton zulk een bekoorlijkheid gaf, vertoonde zich weder, zijn hand rustte weder op den arm van zijn metgezel. „Men leert in het leven andere mannen en vrouwen kennen" zei hij, „en misschien is het wel zoo goed te verdwalen op het gebied van het gevoel dan op de harde zijde van het le ven. In ieder geval ik wensch je geluk en meenten, waarvan men nu lid was, een gea»- menlijke actie tegen de woonwagenpLaag was op te zetten. Dit vorstel werd van alle zijden toege juicht, zoodat hiertoe besloten wem, alsmede tot het plaatsen van de palen. Van de afd. Alkmaar van den Bond van R. IC Openbare Onderwijzers was een verzoek ingekomen om een flinke salarisveihooging met het oog op den duren tijd en het onvol doende salaris in Heiloo. B. en W. stelden voor afwijzend te beschik ken, in Heiloo wordt een voldoende duurte- toeslag betaald, die zoolang dezen tijd aan houdt, kan voortduren. De Raad vereemgde zich hiermede. Van den heer Hoogland was het verzoek ingekomen of de gemeente hem den meik- dijk, een openbaren weg, grenzende aan zijn perceelen, doch geheel in onbruik geraakt, zou willen verkoopen. B. en W. stelden voor dezen dijk aan adressant telkens voor 5 jaar te verhuren, tiaar men zich niet door een verkooping van alle reent op dien weg ont heven wilde zien. üp verzoek van den heer Maas Geestera nus werd hierbij de bepaling gevoegd, dait ook binnen dne termijn de gemeente zich veranderingen voorbehoudt Een brief van Gedeputeerde Staten was in gekomen met een ontwerp-verordening, tot regeling van het achterhalen der onkosten, ontstaan door de vergoeding van 40 voor lederen leerling die de Alkmaarsche Am bachtsschool bezoekt. Tevens verzochten Ge deputeerde Staten inlichting omtrent de ge goedheid der ouders van den leerling Krom hout, waarvan B. en W. hadden besloten dat deze de 40 betalen moest. Na eenige dis cussie verklaarde de Raad, dat hij niet met de verordening, die inzake de regeling van ouders van die meer dan één kind op de school hadden, niet voorzag, kon meegaan en dat hij de beslissing voor ieder geval af zonderlijk aan zich wilde houden. Kromhout stond in den H. O. voor 700 aangeslagen, maar had slechts één kind op school, hieruit kan dus niet volgen dat iemand die voor 700 stond aangeslagen, en 2 of meer kinde ren had die de school bezochten, ook de volle onkost moesten dragen. Ten slotte was ingekomen een aanvrage om ontslag van den wethouder van der Mo len, met het oog op zijn wankele gezond heid. De voorzitter verklaarde het verlangen van den heer van der Molen te eerbiedigen, hij dankte den heer van der Molen voor de vele diensten, in den loop van zijn 12-jarig wet houderschap aan de gemeente bewezen. Daar de Raad geheel onvoorbereid tegenover deze ontslagname stond, werd besloten met het benoemen van een nieuwen wethouder tot de volgende vergadering te wachten. Aan de orde was nu de benoeming van een gemeente-ontvanger. Het bedrag van borg tocht werd vastgesteld op 2500, zijnde iets meer dan een tiende van de inkomsten over 1911, 1912, 1913 en 1915. Vervolgens moest de instrcutie van den gemeente-ontvanger, dateerende van 1852, herzien worden. Deze instructie bleek nog bijna geheel te voldoen. De zitdagen werden echter vastgesteld 1 keer in de week, n.l. Woensdag behalve in Juni en November, wanneer zij zouden zijn Maandag, Dinsdag en Woensdag, de zitting zal gehouden wor den in de Raadszaal, telkens van 10 tot 1 uur. Verder moet de ontvanger zelf voor as surantie van het gemeentegeld zorgen. De heer van 't Veer meende, dat men de instructie had moeten wijzigen vóór den op roep tot sollicitatie, doch de voorzitter merkte op, dat men het recht had steeds ver anderingen in de instructie aan te brengen. De heer Maas Geesteranus wilde de aan slagbiljetten van den Hoofdelijken Omslag in gesloten biljetten verzenden. B. en W. en de ovêrige Raadsleden oordeelden dit na eenige discussie niet noodig, zoodat het voorstel werd verworpen. Ter bespreking van de sollicitanten voor de betrekking van gemeente-ontvanger ging de Raad vervolgens eeuigen tijd in geheime zitting. De aanbeveling van B. en W. bestond uit de heeren: 1. G. Vrijburg Pzn., 2. P. Vos. Vervolgens werd tot stemming overge gaan, waarbii de heer G. Vrijburg 3 en de heer J. van der Molen Jz. 4 stemmen ver wier, zoodat deze laatste benoemd werd. Aan de orde was nog benoeming van stem- bureaux voor de a.s. Statenverkiezing. Met algemeen goedvinden werd besloten ae stem- bureaux van de laatste gemeenteraadsverkie zing onveranderd te handhaven. hoop dat het goed afloopt, beste kerel". „Ik ga nu direct naar haar toe", antwoord de Lancing met stralend' gelaat. „Zij zit een beetje in de kamer van de Zuster nu ze zoo veel beter is, en ik kan die treurige uitdruk king in haar oogen niet zien als zij over het verlaten van het ziekenhuis praat en over haar plannen voor de toekomst. Ze zegt dat ze geen toekomst heeft en geen verledenhet geeft je een gevoel, ol u weet wel, dokter welk soort gevoel het je geeft", sprak hij met een verlegen glimlach. „Ja, ik weet het". Christoffel klopte Tom op den schouder en voor zijn eigen oogen ver toonde zich even een vizioen van het gezicht van Joyce met haar oogen als sterren en haar kroon van blonde haren. „Ja ik weet 't en ik schaam mij niet 't te voelen", voegde hij er ernstig bij. „Schaam je nooit lief te hebben en laat de menschen er niet om lachen en het als sentimentaliteit beschouwen. Liefde is nog steeds het grotste op de wereld. Niet slechts liefde tusschen man en vrouw maar de veel omvattender liefde, die zich over de geheele menschheid' kan uitstrekken." „Denkt u dat de eene soort liefde in de an dere verzinkt", vroeg de jonge man schuw. „De eene soort in de andere verzinkt", her haalde Brampton afwezig. „Neem mij niet kwalijk beste vriend, mijn gedachten dwaal- dten af. Wat vroeg je?" „U sprak van de liefde tusschen man en vrouw en toen van de liefde voor alle men schen, alsof die twee in eenig verband met elkaar stonden. Ik dacht dat het twee heel af zonderlijke gevoelens waren". „Alle liefde is één, luidde het beknopte ant woord. „Wanneer ik zeg liefde tusschen man en vrouw, dan praat ik niet van hartstocht al leen, kortstondig en spoedig uitgeblusciht. Ik spreek van de liefde die waarlijk het grootste is op de wereld, de liefde die eeuwig is. En die liefde verbreidt zich van den man en Bij de rondvraag bracht da heer Maas Geesteranus de wegenkwestie ter sprake, De voorzitter deelde mede, dat B. en W. onder handelingen hadden gevoerd met de directie vaa de tram en met die der papierfabriek te verzen. De laatste kon tedere noeveetneiu sintels leveren, mits de Gemeente Heiloo voor net vervoer per sctieepsgeiegexiheiu of vrachtrijder zorgde. Dit was onmogelijk zeuie de voorzitter. De tram wnoe sintels vervoeren van V elzen af 0 per wagon van IU kuo. meter, doch had geen sinteu> ui voor raad. Er werd besloten om, uaar de wegen nu toen goed zijn, tot het najaar met een tnnke veroetering te wacmen, out aisuan van de tram smteis te betrekken. Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting. GEESTMERAMBACHT. Op de voordracht voor Heemraad van het Ambacht voor West Friesland, genaamd Geestmerambacht, vac. D. Appel, die bedank te, komen voor de heeren C. Brinkman te Noord-Sdharwoude, A. Kramer te Alkmaar en J. Hauughuizen te Veenhuizen. Uil W1JDENES. Ook hier schikt men zich niet algemeen naar den nieuwen tijd. O. adoet dit niet de zuivelfabriek, waardoor alle aangeslote nen dit voorbeeld wel moeten volgen. Door den kerkeraad is besloten, dat de godsdienstoefeningen niet meer om half tien doch om tien uur zullen aanvangen. UIT HENSBROEK. Had men in onze gemeente aanvankelijk gehoopt, den gepasseerden winter nog te hebben kunnen profiteeren van het electrisch licht, doordat de Engelsche kabelfabriek aan gewezen was tot den aanmaak van ammuni tie, was de kans daarop spoedig verdwenen. Thans echter wordt hier met spoed aan het net gewerkt. De negen draden van het hoog spanningsnet zijn reeds gespannen, de huis- aanleg in orde en de huisaansluitingen deels klaar, zoodat, als het eenigszins mogelijk is, aanstaanden Zaterdagavond in de verkoop lokalen van de heeren Gunder en Koning de eerste electrische lampen zullen branden. UIT OUDE-NIEDORP. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de Protestantsche kiesvereeniging alhier, werd de rekening over 1915 goedge keurd met een voordeelig saldo groot 47.36, ontvangen was 55.09, uitgegeven 7.73. In de plaats van de heeren C. Rempt, A. Strijbis en J. Glas, die af moesten treden en niet herkiesbaar waren, werden als bestuurs leden benoemd de heeren G. Liefhebber, P. Schaap en J. A. van Eerden. Tot afgevaar digde naar de'Federatievergadering te Scha- gen werd benoemd de heer G. Lidhebber. UIT BERGEN. Bij de heden genouden herbesteding van een verplegingsinrichting voor degemeents werd ingeschreven als volgt J. Houtenbosch, Bergen, f 7690W. Stroo- mer, f 7630 j A. Bijpost, f 7454C. v. d. Plas, f 7390B. Huizinga fit Berkhouwer f 7283. De gunning wordt later bekendge maakt. KORTE BERICHTEN. Mr. Pleyte, minister van Koloniën, is de vorige Vrijdag, voor particuliere aangelegen heden naar Zurich vertrokken. Wanneer de minister weer terugkomt is nog niet bekend. Jhr. Mr. B. de Jong van Veek en Donk te 's-Gravenhage, secretaris van den Anti- Oorlog-Raad, is naar Stocholm vertrokken. Het doel is. met verschillende person te con- fereeren, in het belang der vrede en als even tueel optreden van neutralen daarvoor. Van uit Rotterdam werd een Nieuwjaars- kaartje verzonden voor iemand te Montfoort (Utr.J Dat kaartje kwam op 29 Febr. te Wel tevreden op Java aan en is thans voor eenige dagen eindelijk te Montfoort bezorgd. Voor een munitierechtbank in Sheffield heeft een Nederlander terecht gestaan, omdat hij zijn werk niet naar behooren verrichte. Over het algemeen schijnen Nederlandsche arbeiders in Engeland met erg te voldoen, ze zijn lastig en veeleischend volgens de Engel- schen. Ter vergadering van de Beurscommis- sie is besloten, aan B. en W. van Rotterdam het voorstel te doen, bij wijze van proef de groote Beurs van Koophandel op de Zater dagen in de maanden Juli en Augustus te sluiten. De nieuwbenoemde gezant van Noor wegen bij Hr. Ms. hof, de heer Irgens, en de nieuw optredende tijdelijke zaakgelastigde van Denemarken bij het Nederlandsche hof, de heer Bigler, hebben hedennamiddag hun opwachting gemaakt bij den minister van buitenlandsche zaken aan diens departement. vrouw die elkander liefhebben over de menschheid die hen omringt en tot den God van wien die liefde kwam. Alle liefde is één. Deze woorden klonken in Lancing's ooren, toen de omnibus hem snel terug voerde naar 't ziekenhuis. Hij had altijd van Brampton ge houden, hij had hem bewonderd, hij had be grepen dat er achter het strenge uiterlijk van den geneesheer iets geheel anders verborgen lag, iets dat voor den dag kwam wanneer leed of droefheid zijn pad kruisteiets zeer feeders en zeer sterk maar hij had dit nooit te vo ren hooren klinken in de diepe stem, nooit zulk een wonderlijke zachte uitdrukking in die blauwe oogen zien komen. „Liefde is nog het grootste op de wereld Alle liefde is één." Brampton had deze woor den uitgesproken. Bramton, die door de meer oppervlakkige personen in het ziekenhuis werd beschouwd1 als een gestreng en hard vochtig man, „en Brampton weet precies wat dit alles beteekent", was de slotsom van Toms overdenkingen toen hij de trap op liep naar de ziekenzaal iets ondervonden, dat hem zoo wonderlijk goed doet begrijpen wat iemand voelt. Hij zou zich -niet zóó hebben uitgelaten, indien hij het niet zelf gekend' had." ,Ja, ze is in mijn zitkamer," zei Zuster Ja- net, die aan het andere eind van de zaal in de linnenkast bezig was. Daar heeft ze het be ter; ze zit graag rustig te lezen. Ik zie dat het niet goed voor haar is te veel in de zie kenzaal te zijn de andere patiënten doen vra gen en trachten haar de dingen in het ge heugen terug te roepen. Dat maakt haar on rustig, daarom heb ik haar overgehaald zoo veel ze wil naar mijn kamer te gaan. Tus schen twee haakjes," voegde zij er bij toen Tom naar haar kamer wou gaan „wij dien den haar wel den een of anderen naam te geven, en daar wij niet weten hoe ze heet, hebben de directeur en ik besloten haar den naam van onze afdeeling te geven; wij heb- in de gisteren gehouden caedsvengade- ring te Noordwijk is net plan tot verbetering van de voiksgezondnetd ut een deel van Noorawijk aan z.ee na wanne veruechging door den voorzitter en den inspecteur der vodcsgezononeio, den neer W. v. Boven, en ocsirijdrng uoor den heer v. d. Meer ver worpen met 3 stemmen. Naar de geldigneid van-de Li. Woens dag gehouden herstemming, voor een nd van uen gemeenteraad te Debt, waarbij de candi- üaat der Sociaal-Democraten het van den ka- tnoliek met een stem meeruerneid neeil ge wonnen, zal een onderzoek ingesteld worden. De curecteur van de te Amsterdam ge vestigde Amstel Hypotheekbank in liquidatie mr. D. A. E. te Hilversum, bevindt zien sinds eaxele dagen in zijn woning onder politie toezicht wegens verduistering. Het bedrag der verduistering moet zeer aanzienlijk zijn. Een te kort van 60.000 staat vast, doch waarschijnlijk is het vermiste veel grooter. De ernstige ziekte van den verdachte iaat geen geregeld verhoor toe. TAKU. DE GESCHIEDENIS VAN DE SUIKER. Geen voedingsmiddel heeft zooveel veran deringen ondergaan als de suiker. Van ge neesmiddel werd het in den loop der tijden een genotmiddel en eindelijk na de ontdek king van de suikerbiet een belangrijk en bijna onontbeerlijk voedingsmiddel. Ofschoon reeds Romeinsche schrijvers berichten van een tn Indië groeiend riet, dat 'n zoete mas sa bevatte, was toch eeuwen lang de honing de eenige bekende zoete stof. Eerst de Ara bieren brachten op hun veroveringstochten de suiker in de Zuid-Europeesche landen en bouwden ook daar, waar zij zich vestigden, Indisch suikerriet aan. Deze zoete .stol ver spreidde zich zeer langyaam en werd pas wat meer bekend toen de uit het Oosten ter rugkeerende kruisvaarders suiker mee naar hun vaderland namen. Sindsdien is met de aanbouw een begin gemaakt en zoo werden spoedig Tripolis, Bagreuth. Damaskus en Sicilië uitvoerlanden van de ruwe suiker. Reeds in de 14e eu 15e eeuw werd ze echter overvleugeld door Madeira en de Canarische eilanden. Na de ontdekking van Amerika brachten de Spanjaarden het suikerriet naar West-lndië en dé Portugeezen naar Zuid- Amerika, vooral Brazilië. Het klimaat was daar ongeveer hetzelfde als in Indië en de plant groeide er zoo goed, dat weldra in an dere streken de aanbouw niet meer loonend was. Langen tijd bleef Zuid-Amerika met Brazilië de voornaamste suikerleverancier. Toen kwam de concurrentie van de beetwor telsuiker. Deze verdrong de rietsuiker uit Europa, op een kleine hoeveelheid na, die voor medische doeleinden noodig was. Duitschland, Nederland, België, Rusland en Frankrijk verbouwden alle beetwortels, zoo dat twintig jaar geleden die beetwortelsuiker productie 5 milliard kilo bedroeg en die van de rietsuiker 3 milliard. Daarna werd ech ter in de warme zóne met vernieuwde energie met de aanplanting van suikerriet begonnen, zooals bijv. op Java, de Philippijnen, Cuba, Hawai, Portorico, de Zuid-AÏnerikaansche Staten, Argentinië en vooral Peru, dat bij zonder veel suiker produceerdé en nog pro duceert. En zoo is het dan gekomen, dat de rietsuiker de beetwortelsuiker weer heeft overwonnen. Vijf jaar geleden bedroeg de wereldproductie van Beetwortelsuiker 6V& milliard kilo, van rietsuiker daarentegen 8 milliard kilo. DE MOORDENAAR BELA KISS. Hoewel de officieele rapporten van het Roo- de Kruis uitwijzen, dat ae moordenaar Bela Kiss, omtrent wiens afgrijselijke misdaden bekend zijn, als krijgsgevangene in Vajevou in Servië in den zomer van het vorige jaar ge storven is, zijn er edhter verschillende feiten, warauit zou kunnen blijken, dat het hier of een anderen man van denzelfden naam be treft, of dat Kiss zijne papieren in het hospi taal met die van een gestorven kameraad ge ruild heeft, om het gevreesde ontdekken van zijn misdaad te ontgaan. Een hoofdconducteur, Stefan Makarees, heeft aan de .politie medegedeeld, dat hij' in den zomer van 1915 te Raab met Kiss heeft gesproken en bekrachtigd deze inlichting met een aankijzing in zijn dagboek. Dezera agen meldde zich bij de overheid een vtouw aan, die verklaarde, dat een sol daat, genaamd Bayoni, haar in Februari van dit jaar verteld had, dat hij met twee kamera den an de waakzaamheid van de Servische wchters ontsnapt was enz oodoende aan het vervoer naar Albanië ontkomen was. Een van deze kameraden was een blikslager uit Czin- koja, die met hem gelijktijdig te Boedapest ben besloten haar als ze 't goed vindt, Chari ty te doopen." „Wat een zonderlinge overeenstemming," antwoordde Lancing, die nog geheel vervuld was van Brampton's woorden over liefde, maar hij verklaarde niet waarin die overeen stemming bestond en de Zuster van de Af deeling zag hem nieuwsgierig na toen hij zich verwijderde. „Brampion spreekt mij over liefde en over de grootheid daarvan en ik hoor dat ze haar Charity genoemd hebben, door Paulus het grootste of meeste genoemd wat er op de wereld bestaat,' peinsde de jonge man en die overdenkingen riepen een glimlach te voorschijn om zijn lippen en een licht in zijn oogen en wat zal zij zelf tot mij zeggen Het jonge meisje, dat zijn gedachten ver vulde, zat in een armstoel in het zitkamertje, dat op de zaal uit kwam; haar stoel was vlak voor het raam getrokken, van waar men even de platanen in den ziekenhuis-tuin kon zien en in de verte een kerktoren afste- .\en tegen de blauwe lucht. Het meisje in den armstoel had de oogen gevestigd op de blauwe lucht; Lancing stond haar op den drempel een oogenbuk aan te zien en vond haar de mooiste en liefste vrouw die hij ooit gezien had. En inderdaad haar lief uiterlijk was een feit dat door niemand kon worden ontkend. De roode peignoir dien ze aan had deed de donkere kleur van haar haren nog meer uitkomen, en ook de bruine heldere oogen en toen zij iemand hoorde aankomen en zag wie het was die zoo zachtjes binnen kwam, vertoonde zich een zacht blosje op haar wangen, die te voren zeer bleek hadden gezien. „Zustér zei, dat ik hier naar toe mocht gaan en u een bezoek brengen," zei de jonge man, terwijl hij een stoel naast den hare trok, „ik wou u om een bijzondere reden graag eens spreken." Die laatste woorden kwamen aangdtomen was Ook de moordenaar was daar ter plaatse blikslager en vervardigde de blikken kisten, waarin hij de lijken plaatste en die hij daarna docht soldeerde en onder zajn vlier verborg. STADSNIEUWS. rONDSEN IN NOORD-HOLLAND. PROVINCIALE BOND VAN Z-lnKEN- Heüenmorgen ten 11) ure vergaderde de Provinciale Bond van Ziekeniondsen in Noord-Holland in de Unie. De voorzitter, de heer W. C. Visser uit Nieuwe-Niedorp heette in zijn openings woord allen hartelijk welkom, speciaai de afgevaardigden van nieuwe afdeelingen. Spreker achtte zich verplicht te herinneren aan de door de dijkbreuken veroorzaakte overstroomingen en hare gevolgen. Niet al leen eischte deze ramp menschenlevens, maar ook duizenden werden geheel of ten deele beroofd van woning, have en goederen. Ons volk toonde zich als steeds bewogen met het lot der lijdenden. Hulp werd ver leend met woord en daad, ook door geldelij- ken steun. Zelfs zoo, dat er dorpen zijn mét een bijdrage van 3 per inwoner. Op het oogenblik is het directe gevaar ge lukkig voorbij. De oude strijd tegen onzeu erfvijand werd opnieuw aangevangen en de zee opnieuw bedwongen. Zelfs meer. Men zal de boeien zwaarder maken. Immers Waard en Groet besteedde reeds uit het ver sterken van zijn Zeedijk tot een bedrag van 600.000. Op menige plaats groeide de overtuiging, zoo iets mag nooit meer gebeu ren 1 Een zelfde 'uiting veroordeeld ook den nog ijslijker ramp van den oorlog. September 1914 zei spreker „Nederland is gelukkig. Het is nog niet medegesleurd." Het bleef ondanks alles neutraal, maar niet mee willen doen, is niet genoeg 1 De grenzen moeten bewaakt tegenoch laat ik maar niet zeggen waar tegen! Zou het totaal verlies kleiner zijn dan 't dubbele der oorlogsleeniogeu? Zijn wij be reid veel te doen om oorlog onmogelijk te maken? Kunnen wij wat doen? Zeer zeker! De ze oorlog verhaast den tijd, dat dé menschen menschelijker zullen worden, dat men zal in zien dlat wellicht het beste middel om oorlog onmogelijk te maken is, ook iets voor ande ren over te hebben. Wat zegt dit ons Bestuurderen van Zie kenfondsen? Uw functie bewijst dat 't zaad ontkiemde. Och laat dit uitgroeien tot heil van u zelf, tot zegen van de gemeenschap in 't belang van den Bond en zijn nut voor dé leden. la het uitspreken van zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat minister Treub een uittreksel uit dé Ziektewet beloofd had, welk uittreksel niet was ingekomen. Van den Min. van Justitie was de schrif telijke verklaring ingekomen, dat voor dé Fondsen de Kon. Goedkeuring niet noodig was. Aanwezig waren 39 afdeelingen met 56 af gevaardigden. In de overstroomde streken kwamen eeni ge fondsen tot stilstand. De protesteerende vereen igingen zegden bet lidmaatschap op. Aan de andere kant gelukte het meer winst te boeken door de toetreding van het Gooi, bijna 1/i deel onzer Provincie. Nog verklaarde de voorzitter zich bereid om de geschillen in de afdeelingen te be spreken. De waarnemende secretaris, de heer A. Visser, las hierna de notulen, die onveran derd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat het jaarver slag abusievelijk niet kon worden uitge bracht. Weesp stelde voor om dit bij het verslag van de algemeene vergadering af te drukken. De afgevaardigde uit Aalsmeer rapporteer de namens de commissie belast met het na zien der rekening over 1915 tot goedkeuring van die rekening, aanwijzende een uitgave van 437.37 en een ontvangst van 418.505, alzoo sluitende met een tekort van 18.86y2. De begrooting over 1916, aanwijzende een ontvangst en uitgaaf groot 321, kwam hier na in behandeling en werd eveneens goedge keurd, waarna de afdeelingen Koog-Zaan dijk, Ouderkerk aan den Amstel en O. en W. Graftdijk als commissie werd aangewezen om de rekening over 1916 en de begrooting 1917 na te zien. De verkiezing van 9 bestursleden van den Bond kwam hierna in behandeling. er zeer haastig en kortaf uit en een oogen- olik vermeed lom haar oogen te ontmoeten en hij keek uit het raam naar de nog blader- ïuoze piaianen en het torentje, dat zich tegen de iucin aheenende. „Ik ben een domoor en Kan de dingen met onder aardige woorden brengen," ging hij voort, terwijl hij haar nu ernstig aanzag, „ik moet ze ronduit zeggen en kan ze met inkleeden op eenwijze zooals ik zou wenscheu. Maar ik wou zoo graag voortaan voor u zorgen. Dat kom ik u nu zeggen. Ik wou zoo graag dat u met mij wou trouwen. Wilt u dat? Ik kan er niet aan denken, dat ge u. voortaan alleen een weg door t leven zou moeten banen. Het is neei natuurlijk als u mij heel brutaal vindt, u nu op dit oogenblik ?uik een gewichtig ding voor te stellen, terwijl u al heel weinig van mij afweet. Maar toen u mij vertelde, dat u het ziekenhuis gauw verlaLen zou, dacht ik dat er niet veel tijd te verliezen was, en ik heb u genoeg gezien om zeker te weten, dat ik heel veel van u houdt, als ge ook maar wat van mij kunt houden. Ik vraag heel veel van u dat zie ik best in." Hij sprak met jongensachtig vuur, maar in het gelaat dat op naar neerzag ontbraken noch manlijkheid noch kracht en in het licht der liefde in zijn oogen kon men zich niet vergissen." „O!" riep zij fluisterend uit, „hoe zou ik dat kunnen? U vergeet dat ik een onbeken de ben, erger dan een onbekende; hoe zou ik u zoo iets kunnen laten doen. Het zou niet goed van mij wezen, al „Al? wat wou u zeggen?" vroeg hij met aandrang, „zeg wat u wou zeggen. De rede nen, die u tot nu toe hebt opgegeven is geen reden die de moeite waard is om van te spreken." „Ik wou zeggen, zelfs al hielden wij echt van elkander," stamelde zij. (Wordt vsrvolgdl

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2