DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het Zuidelijk Oorlogsterrein e im No. 117 Honderd en aetittiende jaargang. DONDERDAG 18 MEI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke, nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. VARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 18 Mei. Den 23sten dezer zal het een jaar geleden zijn, dat Italië aan Oostenrijk den oorlog verklaarde daar denken we eerder aan, dan aan den vredesdag, die voor hun op 18 Mei werd gevierd ter herdenking van den openingsdag der eerste Vredesconferentie in 1899. Hevig is er gevochten, op met ijs bedekte velden, in zonnige laagvlakten, bij bergklo- _ven en bij rivieren, veel bloed heeft er ge vloeid, vijf groote-slagen, waaraan heele le gers deelnamen, zijn er alleen aan de Isonzo geleverd, de positie- en vestingoorlog is, on danks den rotsachtigen bodem gevoerd, waarbij sappen en mijnen zijn gelegd en zware stukken geschut zijn gebezigd, maar de vorderingen der Italianen bleven slechts zeer gering en de Oostenrijkers wisten zich bijna overal in hun stellingen te handhaven en zoo ze al terrein hadden prijsgegeven, dit door middel van snel samengetrokken reser ves voor een deel te heroveren. Gisteren hebben we gemeldi, dat de Oos tenrijkers thans aanvallen gedaan en daarbij voordeelen behaald hebben. De berichten van heden melden nieuwe successen: er zijn Italiaansche stellingen veroverd, Italiaansche troepen uit dorpen verdreven, in totaal 141 officieren, 6200 manschappen gevangen ge nomen, 17 machinegeweren en 13 kanonnen buitgemaakt, terwijl de artilleriegevechten voortduren, hetgeen wijst op het verder „stormrijp" maken van Italiaansche stellin gen en dus op verder reikende Oostenrijk- sche plannen. Den lezer, die belang stelt in de Italiaan sche dorpsnamen, waar deze gebeurtenissen hebben plaats gehad, verwijzende naar de legerberichten, mogen we hier volstaan met de opmerking, dat het voornaamste gevechts terrein is gelegen tusschen de dalen van Brenta en Esch, en ten zuiden van de stad Rovereto, op een schoolatlas wel te vinden. Het terrein is voor beide partijen een be langrijk, maar gevaarlijk gebied. Hier dringt Zuid-Tirol als een kantige wig tusschen Lombardije en Venetië in. Den Italiaan bood dit gebied, zoo hij de hoofdtoegangen van het gebergte maar vermeesterd had en over voldoende strijdkrachten kon beschikken om verder op te rukken, gelegenheid naar Triënt te trekken, waar nieuwe mogelijkheden zich openden. Den Oostenrijker schonk het gele genheid de Noord-Italiaansche laagvlakte binnen te treden en op het Italiaansche ver dedigingscentrum Verona Vicenza —Man tua af te trekken. Te vergeefs bleven tot dusverre de aanvalspogingen van ge neraal Cadorua. Thans schijnt de Ooa- tenrijksche legeraanvoerder zijn slag te willen slaan. Er is beweging in de linies gekomen en wanneer men bedenkt, dat ge vangenneming op groote schaal geen ge woonte is, dan pleit dit wel voor den om vang van het aanvankelijk succes. Toch sla men dit niet te hoog aan. Een wijziging van beteekenis heelt er tot dusverre op dit gevechtsterrein niet plaats gehad. Deze zou eerst kunnen worden tot stand gebracht bij het voortduren van het succes. Het is moge lijk, dat het doel der Oostenrijkera geen an der is, dan om vóór den verjaardag van den strijd den Italianen het vooruitzicht op een nieuw offensief te ontnemen en dus niet al leen militair, doch ook moreel voordeel te behalen. Maar iets meer aanleiding dan gis teren is er voor de veronderstelling, dat de Oostenrijkera verder strekkende plannen heb ben en na een jaar lang aan de grens te heb ben gestaan, thans zullen probeeren het Ita liaansche gebied' binnen te rukken. In elk ge val hi&ft het Italiaansch-Oostenrijksche ge vechtsterrein plotseling de meeste aandacht getrokken. In het Westen is bij Verdun de infaniterie- strijd nog niet weer hervat en blijft het bij een hevige artillerie-actie zonder resultaten. Reeds 87 dagen wordt hier nu geworsteld. Nauwelijks is het weder eenigszins gunsti ger of dïadelijk hoort men van luchtgevech ten bij Verdiin werden 3 Duitsche vlieg1- machines neergeschoten, terwfjl de Fransche allen behouden terugkwamen; de Engel- schen en de Duitschers verloren allebei twee stuks aan elkaar. Een telegram heeft gisteren nog gemeld;, dat de Batavier V in de lucht gevlogen is, waarbij vier menschen het leven hebben ge laten Naar verluidt was er behalve koffie, rijst en stukgoederen, een waarde van 840,000 aan goud aan boord', waarvan 360.000 bestemd was voor een bank te Amsterdam. Het Oostenrijksdhe legerbericht meldde gis teren officieel: De arti 1 leriegevechten duren op het geheele front voort. Op de hoogvlakte van Doberdo hebben wij onze nieuwe stelling ten westen van San Mar- tino door mijnontploffingen uitgebreid. Daar op volgde van vijandelijke zijde trommelvuur en een aanval, dien ons 49e reg. infanterie in een gevecht met handgranaten heeft afgesla gen. Bij het bruggehoofd van Görz, in het ge bied van de Km, bij Flitsch en in verscheide ne vakken van het front in Karinthië is het wederzijdsche geschutvuur van tijd tot tijid zeer hevig geweest In de Dolomieten hebben wij nachtelijke aanvallen tegen den Hexenfels (Sasso de Stria) en den zadel ten noorden van den Monte Sief afgeslagen. In Zuid-Tirol hebben onze troepen hun stel lingen op den Annenterra-gergrug uitgebreid op de hoogvlakte van Vielgereuth hebben wij de vijandelijke stellingen Saglio d'Aspio Cos ta en Costa d'Agra Maronia genomen in den Terragnolo-sector zijn wij Piazza en Valluga binnengedrongen en hebben de Italianen uit Mocherlo verdreven, Vannacht hebben wij Zugna Forta (t enZuiden van Rovereto) ge nomen. In deze gevechten is het aantal gevan- enen tot 141 officieren en 6200 man, de uit tot 17 machinegeweren en 13 kanonnen gestegen. Bij het Loppiemeer heeft de vijand van nacht zijn eigen linies hevig beschoten. Sterke eskaders onzer land- en watervlieg tuigen hebben eergistemacht en gisterochtend de stations en andere militaire gebouwen van Venetië, Mestre, Cormons, Cividale, Udine, Ferla, Emia en Treviso overvloedig met bom men bestookt. Overal, en vooral te Udine, waar ongeveer 30-afweerkanonnen onze vliegers hevig doch vruchteloos beschoten, is de groote uitwerking van het bombardement waargenomen. TEGEN DEN OORLOG. De „Daily Chronicle" schrijft het volgende: „In eene onlangs te Gothenburg gehouden lezing illustreerde de beroemde Zweedsehe schrijfster Ellen Key de moordende wreed heid van den oorlog door de volgende oude Poolsche geschiedenis te vertellen: „Een rabbijn die een diep medegevoel had met het Lijden van al wat leeft, vroeg nachtverblijf in een hut van een boer. Toen hij 's morgens ontwaakte, zeide hij „Ik heb vannacht kwade droomen gehad, want uw hut is uitsluitend uit jong gevelde boomen gebouwd. Gij hebt gezondigd, want een iongen boom veil* dooden. een jongen boom vellen beteekent: een ziel De moraal van dit verhaal is duidelijk: Europa bouwt het huis van zijn toekomst op door millioenen jonge boomen om te hak ken en zij die in dat huis zullen wonen, zul len door booze d!roomen gekweld worden, „die immers verreweg de grootste rijkdom van ieder land zijn." „Vrouwen", zeide zij, „moeten leeren den oorlog zoo te haten, drat die vonk van haat van geslacht op geslacht overgaat, tot zij te recht zullen kunnen zeggen: „wij hebben DE INDRUK VAN MINISTER GREY'S VERKLARINGEN IN DUITSCHE REGEERNGSKRINGEN. Gebruik makend van een ontmoeting met een toonaangevende Duitsche persoonlijkheid heeft de Berlijnsche correspondent van dieN. R. Ct. getracht een indruk te krijgen over de uitwerking in-Duitsche regecringskringen van minister Grey's verklaringen/Het was hem niefm oeilijk zijn zegsman aan het praten te krijgen, hij verlangde blijkbaar zelf zijn ver wondering te betuigen over het feit, dat de Engelsche minister van buitenlandsche zaken het op zooveel punten met-de toonaangevende Duitsche kringen eens is. Evenals de heer Grey zeide hijwensabt men te Berlijn een Europa, dat niet door een bepaalde nati onaliteit wordt overheerscht; men wenscht ;een voortdurend sabeïgerinkel. geen alleen- leerschend groot leger, maar bovendien eRMLJHi ook geen alleenheerscbende groote vloot. Men verlangt niet naar 'a Europa dat van Berlijn uit wordt geregeerd» maar kan evenmin ge noegen nemen met een Europa, dat zich tot taak zou stellen, de binnenlandsche toestan den in Duitschland tegen den zin van alle Duitsch stammen te hervormen of de vermeen de fouten der Duitsche wijsbegeerte met het zwaard te verbeteren. Men is in Berlijn voorts van oordeel, dat Grey, als hij overal zijn eisdi van ware vrij heid voor de nationaliteiten met geweld zou willen doorzetten, licht met zijn houding verlegen zou kunnen raken. Werkelijk waardeert men sommige van Grey's uitlatingen, die men in elk geval be schouwt als een vooruitgang, vergeleken bij de bittere hatelijkheden, die men tot dusver van de zijde van Duitsch land's tegenstanders heeft gehoord. Het gesprek met een toonaangevend man heeft de correspondent nog versterkt in de opvatting, dat het in verband met de fei ten: dat des heeren Bethmann Hollweg's uiteenzettingen in zijn laatste rede in den Rijksdag en de vredelievende gezindheid waarvan Duitschland in zijn nota aan de Vereenigde Staten blijk heeft gegeven eener- zijds, en Grey's behoefte om zijn minder agressieve eischen.te formuleeren anderzijds, het mogelijk moest zijn om de partijen wat nader tot elkaar te brengen. KORTE BERICHTEN. In een Engelsche district werden bij tusschenidjdsdhe verkiezingen met overgroote meerderheid de regeeringscartdidaat verko zen. De universiteit te Dorpat (in Rusland) zal naar Peru' worden overgebracht. De be woners van Dorpat hebben aan generaal Koe- rapathin, bevelhebber van 't Noordelijk front gevraagd, die verplaatsing zoolang mogelijk uit te stellen, doch militaire redenen maken haar noodig. De „luchtvaart-afgevaardigde" in het Lagerhuis, de heer Tennant, sprak over de meerderheid der Engelsche luchtvloot op de Duitsche, de eerete bezit ze tegenwoordig ee- nige typen vliegmachines, sneller en groofer dan de Duitsche. In den nacht van 13 Mei is een Engel sche monitor bij de Dardanellen door Turksch vuur tot zinken gebracht. Van 27 Juli 1915 tot 4 Mei j. 1. hadden 478 luchtgevechten aan 't Engelsche front plaats, waarvah slechts 63 boven de Engel linies» bij deze gevechten werden 13 Duitsche en geen Engelsche machines omlaag gescho ten. De onderstaatssecretaris van Engeland, Lord Arthur Nicolson, is om gezondheidsre denen afgetreden. De Amerikanen hebben zonder strijd San Domingo bezet. In Munchen schijnt het door de Keizer lijke overheid verboden te worden, kaarsen voor heilige beelden te branden, wegens ge brek aan grondstof. Overigens is aan de pas toors voorgeschreven, zoo zuinig mogelijk met kaarsen te zijn. Een Italiaansche watervliegtuig deed gisteren een aanval op Triëst. ZILVERBONS. (Officieel). In verband met de nog steeds zeer sterke vraag naar ruilmiddelen van klein bedrag heeft de Regeering besloten op nieuw over te gaan tot de uitgifte van zil verbons van 1, Deze bons, welke dezer dagen in den om loop zullen gebracht worden, zijn bruin van kleur en dragen als watermerk de woorden „een gulden". AARDAPPELEN. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, hebben verscheidene aardappelenhandelaren te Gouda den Minister van Landbouw een te legram gezonden, ten einde een uitvoerver bod uit te vaardigen van alle soorten aard appelen. Thans kunnen1 wij met zekerheid mededeelen, dat er voorloopig geen consen ten meer afgegeven worden voor den uitvoer van Roode Star en industrie-aardappelen van zand- en veengronden. KAAS. Het besluit van de Nederlandsche vereeni- ging van kaashandelaren, om de 20 pet. kaas Bestemd voor binnenlandsch verbruik te beta len met ƒ31 per 50 K. G. voor volvette kaas zonder, en met 33 per 50 K. G. voor dezelf de kaas met riiksmerk, stuit bij de leden van den Bond van Kaaspróducenten op verzet en was reeds oorzaak, dat Maandag op de markt te Oudewater weinig kaas is verhan deld. De Bond eischt als prijs voor die 20 34 en ,36. Morg enhoudt de Bond te Gou da een openbare vergadering, waarin de hou ding der Nederlandsche Vereeniging inzake de betaling van de 20 pet. besproken zal wor- DE ROTTERDAMSCHE LLOYD. Van de mailschepen van den Rotterdam- schen Lloyd zijn thans opgelegd de Tamboro en de Goentoer; opgelegd zullen worden de Tabanan en de Insulinde, die op de thuisreis zijn, en de Kawi, die eerst nog een reis zal maken. In de .vaart blijven de passagiersschepen Wilis, Rindjani, Sindoro en Ophir. VEE-UITVOER. De Tel. meldt, dat de koeien bestemd voor Duitschland, die thans bij honderdtallen te Bentheim worden ingevoerd, aldaar moeten, voor zooverre ze daarvoor in aanmerking komen, gemolken worden. Dit geschiedt door de aanwezige militairen. Honderden Vrouwen en kinderen verdrin gen zich in de onmiddellijke nabijheid waar dit plaats heeft. Allen zijn gewapend met een emmer, kan of kom, ten einde iets van de ge molken melk machtig te worden. Men ziet er zelfs goed-gekleede vrouwen onder. Het kan niet anders; de nood is hoog gestegen en een teug melk is iedereen, vooral in dezen tijd, zeer welkom. HET „INTERVIEUW" MET BARON GEVERS De Haagsche Nieuwe Courant schrijft: Wij hebben van de gelegenheid, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn, baron Ge vers, hier vertoeft, gebruik gemaakt, om in lichtingen in te winnen over het „inter- Wolff zich view" met het door het Berlijnsche 8 Uhr Abendblatt gepubliceerd en haastte naar Nederland te seinen. Onze twijfel aan de authenticiteit, waar van wij reeds bij de publicatie van het Wolffr telegram terstond deden blijken, bleek maar al te gerechtvaardigd. Er is geen interview gegeven. Onze gezant heeft tegenover den journalist, die een aantal vragen tot hem richtte: is er een spanning tusschen Neder land en Duitschland in verband met het Wolff-bericht over de „Tubantia?" en staat uw reis daarmee in verband? ontkend, dat zijn reis voor iets anders dan voor particu liere zaken werd ondernomen. Uit die ont kenning heeft de betrokken journalist ge hoord of willen hooren een absoluut ontken nend antwoord op de door hem geformu leerde en nog te formuleeren vragen en iln in dien zin is 't artikeltje gehouden geweest dat, verschenen in een blad van niet overdre ven groote beteekenis als het 8 Uhr Abend blatt, eigenlijk eerst gewicht kreeg door het feit, dat Wolff het noodig vond het onmid dellijk naar ons land te seinen. De „TIMES" OVER NEDERLAND. De Nederlanders, zegt de „Times", zijn een vroom volk en niet onbekend met de ge- scuiedenis van Naboth's wijngaard. Zij, we ten wat Treitschke, Bernhardt en veel andere vooraanstaande Duitsche propagandisten hebben geschreven over het besluit van Duitschland om zich het bezit te verzekeren van ue Rijnmonden. Bovendien heeft Duitsch land ztüt veel moeite gegeven om eiken, in vloed welken de Duitscne agenten op de openbare meening in Nederland hebben kun nen krijgen, te neutraliseeren. Het aantal Ne- uerlandscne schepen, zonder recht of reden door Duitsche üuikbooten naar den kelder gebracht, is een welsprekend getuigenis voor ue Duitsche bezorgdheid voor het weizijn van Nederland. De noodzakelijkheden van verdediging tegen een vijand, die het onaf- uankehjk bestaan van Nederland bedreigt evenzeer als het ons eigen bestaan bedreigt, heeft ons en onze bondgenooten inderdaad gedwongen om den Nederlandschen handel aan eenige onvermijdelijke bepalingen te on derwerpen, doch onze handelwijze werd al tijd ingegeven door ontzag voor Neder land's toestand. Men heeft er met tegen op gezien om in gevallen van al te groöte gestrengheid een schikking te treffen. Boven alles zijn onze betrekkingen in Ne derland beheeraciit en zuilen worden be- heerscht door onloochenbare waarachtig heid. De belangen van Nederland en die van Nederland zijn in alle hoofdpunten die zelfde. Het is in ons belang, evenals in het belang van de Nederlanders, dat Holland bloeiend, onafhankelijk en sterk zij. Wij we ten, dat de Nederlandera vastbesloten zijn om als de nood aan den man mocht ko men, hun vrijheid. dapper te verdedigen. Zij zullen niet dulden, dat Nederland ooit Na- bobh's wijngaard wordt van een Hohenzolr lernschen Ahab". In dit artikel brengt de „Times" voorts warme hulde aan de vele groote faciliteiten welke de Hollanders gedurende den oorlog verleenden aan en hun vriendelijkheid voor de Belgische vluchtelingen, de Engelsche ge- interneerden en de Engelsche gewonden. DE AANGEHOUDEN STOOMTRAWLER „GERBRIQ". Het uitblijven van den stoomtrawler „Ger- brig" behoeft, volgens de Tel. en naar de gezaghebbende bron waarvan zij dat bericht hebben, geen reden tot ongerustheid te ge ven. Zij wordt nog altijd te Cuxhaven vastge houden. De bemanning is uit een voorloopig arrest van 17 dagen vrijgelaten, doch het ver der onderzoek naar hetvermeend misdrijf spionnage en den afloop daarvan moet aan boord worden afgewacht. Het onderzoek naar de aanhouding van den trawler en de vrijheidsberooving van de bemanning ge schiedt door ons ministerie van buitenland sche zaken. DE HOOGE VEE- EN VLEESCHPRIJZEN. Naar N. R Ct van welingelichte zijde ver neemt, bestaat er alle kans, dat binnkort de vee- en vleeschprijzen weder zullen dalen. Op dit oogenblik houden de boeren nog him mestvee vast; wanneer echter allengs blijkt, dat van uitvoer van slachtvee en zelfs van on- felimiteerden uitvoer van melkvee geen spra- e kan zijn, zullen zij wel van gedachten ver anderen. De thans ontstane moeilijkheden zijn groo- tendeels te wijten aan gemis van arganiseeren talent bij het Nederlandsoh Rundvee-stam boek. Toen op 16 Mei j. L de minister van Landbouw rekening meende te moeten hou den met den van verschillende zijden en niet in de laatste plaats door het Ned. Rundvee- stamboek geuiten wensch, om eenigen uitvoer van overtollig melkvee en drachtig vee toe te laten, droeg hij de distributie der uitvoerver gunningen aan de verschillende rundveestam- Eoeken op. Het Friesche stamboek legdfe bij de uitvoe ring van haar taak over het geheel vrij veel beleid aan den dag en droeg zorg, dat bij aankoop en uitvoer de eisch der geleidelijk heid beste waarborg tegen plotselinge prijsveihooging in het oog werd gehouden Ook het Groninger rundveestamboek, dat zich bepaald heeft tot den uitvoer van 400 stuks stamboekvee, zondigde niet door onbedacht zaamheid. Het Nederlandsche rundveestam boek daarentegen heeft zich van de opdracht met een Jantje van Leiden afgemaakt en plot seling zeer belangrijke uitvoervergunningen verstrekt. Zelfs werd aan één firma (die zich vroeger bij den uitvoer van watersnoodkoeien verdien stelijk had gemaakt) verlof tot uitvoer van 10.000 koeien verleend, cijfer, dat later tot de helft is teruggebracht. Behalve voor deze 5000 worden nog voor 5500 andere koeien uitroer- consenten afgegeven. Ofschoon nu Bij de uitdeelingen der vergun ningen wel rekening werd gehouden met enke le van regeeringswege gegeven voorschriften (voorschriften, die o. a. ten doel hadden over brenging van het nog steeds in Duitschland heersChende mond- en klauwzeer te voorko men), ofschoon dus b. v. wel de eisch werd gesteld, dat Nederlandsche exporteurs voor 't vervoer zorgden, en bovendien het vertoon ee rier machtiging tot aankoop van een Duitsche stad of een Duitsch landbouwvereeniging werd gevorderd, waardoor al te wilde specu- latiehandel kon worden voorkomen, zijn tocht door al de gemakzuchte wijze waarop het Ne derlandsche rundveestamboek haar taak uit voerde, moeilijkheden onstaan. Wellicht is bij het wilde koopen over het ansche land ook wel eens hier en daar een oe, die feitelijk al onder het mestvee gere kend werd, doch toch nog wel eenigen melk ook gaf, met behulp van allerlei trucjes als melkkoe In den dubbelen zin des woords aan den man gebracht; in den regel ech ter werd slechts melkvee en drachtig vee aangekocht. Dat dolle opkoopen binnen zóó korten ter mijn alsof geen uur verloren mocht gaan (spoed, die wellicht hare verklaring vindt In den wensch om centralisatie van den aan koop en daaruit voortvloeiende prijsdruk- king in Duitschland te voorkomen) heeft tal van landbouwers in den waan gebracht, dat binnenkort wel opnieuw een aardig somme tje te verdienen zou zijn en dat bijgevolg zelfs geen slachtvee voor binnenlandsche consumptie moest wordert verkocht En de heftige protesten der veekoopere, die geen consent waren machtig geworden en daarom him gelukkiger concurrenten ten zeerste benijdden, de opwinding dier vleesch- houwers, die bijna geen koeien meer konden koopen, deden de verwarring en ontstem ming toenemen. v Intusschen had reeds Maandagochtend de Minister van Landbouw dfen verderen aan koop van melkvee stop gezet en aan het Ne derlandsoh Rundveestamboek uitgifte van nieuwe consenten verboden. Meer Han 10,500 koeien V2 pet. van onzen veestapel kunnen dus niet door bemiddeling van dit Rundveestamboek zijn uitgevoerd. Eventuee- le pogingen van belanghebbenden tot ver meerdering van den uitvoer zouden bij het scherpe toezicht stellig geen succes hebben. In Friesland, waar het Friesche Rundvee stamboek met meer tact optrad en op dit oogenblik zeer veel vee is, vond stopzetting van den uitvoer nog niet plaats. Echter wordt de Minister voortdurend van alles op de hoogte gehouden en kan hij te allen tijde ingrijpen. Consenten met exorbitante djfera worden in die provincie niet uitgegeven. Ten slotte zij nog geconstateerd, dat plan nen tot het vrijlaten van den uitvoer van slachtvee in het geheel niet bestaan. Trouwens afgezien van wat varkens- vleesch is zelfs de uitvoer van vleesch op dit oogenblik verboden. Allerminst (zoo werd aan de N. Rott. Ct medegedeeld) bestaat er aanleiding voor I COURANT. \rlr\rr TO/\ fo Inlun rlo l rlla imnlr irnM L n n* 1

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1