DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. fan het Zuidelijk Oorlogsterrein VRIJDAG 19 MEI. No. 118 Honderd en achttiende jaargang. 1916 AbanneneBtspriis pet 3 maanden f 1—, ft. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groots letters naar plaatsrnimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERffls. COSTER A ZOOI), Voordam C 0. Telefnr. 3. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 19 Mei. Italiaansche militaire critici hechteü, naar aan de Daily Telegraph wordt gemeld, niet veel waarde aan het terugtrekken der voor uitgeschoven Italiaansche liniën op het front tusschen de stad Rovereto en het Gardameer. Zij achten een offensief der Oostenrijkers op groote schaal onwaarschijnlijk, vooral op het zuidelijk front van Trentino, omdat de Italianen na de Monte Altissimo te hebben bezet, dien geducht hebben versterkt. Be doelden berg hebben we op geen der be schikbare kaarten kunnen vinden. Intusschen blijkt uit de nadere berichten, dat de Italia nen weer meer van de stellingen, welke zij in den aanvang van den oorlog hebben ver overd, moesten prijsgeven, terwijl Italiaan sche tegen-aanvallen' werden afgeslagen. De militaire medewerker van den Berlijn- schen Morgenpost beweert, dat de Oosten- rijksche troepen reeds de Italiaansche gren zen overschreden hebben, maar het komt ons voor, dat dit voorbarig is. Bij Verdun hebben de Duitschers op den linker Maas-oever na eenige dagen van rust opnieuw gepoogd vorderingen te maken op de stellingen in het Avocourtbosch, him aan vallen werden afgeslagen, terwijl Fransche aanvallen het voordeel opleverden van een Duitsche loopgraaf ten noorden van hoogte 287 en van een klein Duitsch fort, zegt het Fransche communiqué (Havas spreekt van een krachtig versterkt blokhuis) op de noordL westelijke helling van hoogte 304. Een onderzeeër, waarschijnlijk een Russi sche, heeft in de Oostzee zijn slag geslagen De Duitsdie stoomschepen Holga (2100 ton), Bianca (1100 ton) en Hera (4700 ton) zijn ge- torpilleerd. In de Noordzee zonken het Engelsche stoomschip Max Research en het Fransche stoomschio Mira (3050 ton). Naar minister Grey in het Engelsche La gerhuis mededeelde, waren er van het Vati- caan uit stappen gedaan bij de Duitsche re geering ten einde haar te bewegen den on derzeeërs-oorlog op te geven. Over de moge lijkheid van vredesonderhandelingen had het Vaticaan tot dusverre met niemand in ver binding gestaan. Het te Berlijn verrichte onderzoek naar den ondergang van de „Tubantia" heeft be wezendat er dolende torpedo's zijn. Bui ten kijf is, dat de ramp te wijten is aan een Duitsche torpedo. Deze torpedo heeft be hoord tot de bewapening van een Duitschen onderzeeër. De commandant van dien onder zeeër is aangewezen. Die commandant heeft echter verklaard, dat deze torpedo op 6 Maart tegen een Britsch oorlogsvaartuig is gelanceerd, doch haar doel heeft gemist Blijkbaar heeft de torpedo op zee rondge zworven en heeft den 16en Maart de „Tu bantia" getroffen. Maar dan de bellenbaan, welke twee getuigen voor den Raad van Scheepvaart verklaarden te hebben waarge nomen Zoueen andere Duitsche onder zeeër de dolende torpedo hebben opgevischt en op de „Tubantia" hebben gericht? Zou een mogelijkheid, welke we zonder bronver melding gaarne afstaan aan de Toekomst een Engelsche onderzeeër die torpedo heb ben gesnapt en weggeschoten? Onze regeering laat het er intusschen niet bij zitten. Zij zal stappen doen om op een dieper gaand onderzoek aan te dringen, ten einde volledige klaarheid te brengen. Ook naar den ondergang van de „Batavier V" zal een onderzoek worden ingesteld. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Aan het kustfront en het front in Karin- thië werd de artillerie-actie meestal belem merd door den mist. Ten zuidoosten van Monfalone werd een poging der Italianen om de stelling bij Bag- ni, die zij onlangs verloren hadden, te her overen, verijdeld. In het Col di Lana-gebied mislukten ver schillende aanvallen van den vijand. In Zuid-Tirol namen de Oostenrijksche troepen in een aanval tusschen Astach en Lai Naldi (Astico Leno-dal) den Maggico in bezit, maakten zich, na door het Laindal (ten zuidoosten van Platzu, jPiazza) te zijn getrokken, meester van de Costa Belle en sloegen ten zuiden van Moscheri verscheiden vijandelijke aanvallen af. Gisteren werden wederom 900 man, on der wie 12 officieren, krijgsgevangen ge maakt; heden werden 18 kanonnen en 18 ma chinegeweren veroverd. Het legerbericht ontkent verder de juist heid van de mededeeling in de Italiaansche communiqué's van 16 en 17 deZer, dat de Oostenrijkers in de jongste gevechten zware verliezen hebben geleden, en verklaart, dat de verliezen integendeel uiterst gering wa ren. DE FINANCIEELE TOESTAND. Bij de tweede lezing van de wet op de middelen verklaarde minister Chamberlain in net Lagerhuis ten aanzien van de algemeene financieele positie, dat de huidige toestand der Engelsche financiën, ondanks de weerga- looze verstoring van den handel, de kracht van de natie had getoond. De inkomsten van Engeland zijn gestegen van 2400 millioen gulden op 6 milliard. Geen ander land had getracht dit na te doen en geen ander land zou het hebben kunnen doen. De minister stelde tegenover de actie van Engeland, dat 3600 millioen gulden inkom sten meer had weten te verkrijgen, de ver meerdering in Duitschland met 300 millioen. „Hadden wij van onze hulpbronnen te veel geëischt", zoo zeide hij, „dan zoude de be lasting minder hebben opgebracht. Dit is echter niet het gevaL De huidige inkomsten gaan de raming verre te boven." Sprekende over de kwestie van het herstel van den handel na den oorlog, verklaarde de heer Chamberlain, dat niemand de grenzen kon aangeven van mogelijke overeenkomsten. Er was geen enkele afdeeling in het Huis, die van meening zou zijn, dat het werk van den wederopbouw aan het toeval kon worden overgelaten en niemand is er, die gelooft dat een politiek van „laiser faire" kan wordlen gevolgd. De algemeene opvatting is dat het rijk moet helpen, organiseeren en steunen en bevorderen, dat de hoofdindustrieën blijven bestaan en dat de industrieën, die Engeland niet had bij het begin van den oorlog, maar die voor het land een levensbelang zijn, niet weder vernietigd worden, maar gehandhaafd blijven, voor zoover zij noodig zijn voor het ongestoorde leven van het volk. Nooit, hetzij thans of in de toekomst zou de minister zich gebonden achteen precies dat gene te doen, hetgeen vóór den oorlog wera bepleit Het merkwaardigste in verband met de be grooting noemde de heer Chamberlain de ontvangst, die haar bij het Huis en het land ten deel was gevallen. Engeland had voor leger en vloot ontzaglijk veel moeten doen, maar niet verder dan dit, niet alleen voor het succes van de Engelsche operaties, maar ook voor die van de geallieerden, was de finan cieele kracht en de stabiliteit der hulpbron nen van het land. Ieder, die de Duitsche bla den volgt, weet dat die bladen de financieele kracht van Engeland beschouwen als de maatstaf van de weerstandskracht van de ge allieerde volken. In plaats van, naarmate de oorlog duurde, zwakker te worden, zijn de Engelschen in kracht toegenomen en na de ondervinding, die zij hebben opgedaan, het vertrouwen dat zij hebben verkregen en den eerbied, dien zij hebben ingeboezemd door him actie. HET VATICAAN EN DE ONDERZEEëRSOORLOG. Minister Grey deelde in het Lagerhuis me de: „De Engelsche vertegenwoordiger bij het Vaticaan bericht, dat het Vaticaan met niemand in verbinding is getreden over de mogelijkheid van vrede, maar dat het vertoo- gen tot Duitschland heeft gericht ten einde dit land te bewegen den onderzeeërsoorlog op te geven. KORTE BERICHTEN. Tot einde 1915 zijn er 8568 Duitsche onderwijzers gesneuveld, waarvan 5158 Pruisen. De eerste der treinen, waarmee volgens het onlangs gesloten verdrag Duitschland en Roemenië hun binnen landsche producten zul len uitwisselen, is in Roemenie aangekomen. Het schijnt, volgens Wolff, dat de Ame- rikaansche Regeering een scherpe protest-no ta aan Engeland voorbereid over de belem mering van het postverkeer van en naar Ame rika, vooral wat stukken van neutralen af komst betreft. De 25ste verjaardag van het Fransche Russische verbond is te St. Petersburg, waar de Fransche ministers Thomas en Viviani op 't oogenblik zijn,met een feestmaal en bijbe- hoorende toespraken gevierd. DE „TUBANTIA". (Officieel). Departement van Marine. De besprekingen van den kapitein luitenant ter zee Canters te Berlijn betreffende de oor zaak van den ondergang van het Nederland- sche stoomschip „Tubantia" hebben niet tot een afdoend resultaat geleid. Na onderzoek van eenigem etaalstukken, welke in de sloepen der „Tubantia" waren ge vonden, heeft de Duitsche admiraliteit erkend dat deze afkomstig waren van een Duitsdie torpedo, welke tot de bewapening van een Duitsche onderzeeboot behoorde. De commandant dier boot heeft verklaard, dat deze torpedo niet op 16 Maart tegen de „Tubantia" maar reeds op 6 Maart tegen een Britsch oorlogsvaartuig is gelanceerd, doch haar doel heeft gemist. De Nederlandsche regeering zal stappen doen om op een dieper gaand onderzoek aan te dringen, ten einde volledige klaarheid in het gebeurde met de „Tubantia" te brengen. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN. De directeur van de Aardappelenvereeni- ging deelt, naar aanleiding van het bericht, dat het Rijksbureau voor Distributie van Groenten enz. 100 wagons aardappelen ter beschikking zal stellen van de gemeentebestu ren, het volgende mede: Door de Aardappelvereeniging zijn ten be hoeve van gemeentebesturen ter beschikking gesteld van het Rijks Distributiekantoor van levensmiddelen: één tot twee millioen kilo gram klei-aardappelen tegen den prijs van 4,50 per 100 K.G. franco station van afla ding. EEN ONTVLUCHTE GEÏNTERNEERDE GEARRESTEERD. Gisteren arresteerde de rijkspolitie in den IJpolder den Belgischen soldaat F. v. d. O., die geruimen tijd geleden uit het intemee- ringskamp te Harderwijk was gevlucht en nu hier bij een boer werkte. Men had zijn ver blijfplaats ontdekt en daar 't bekend was, dat de ontvluchte steeds een groot mes bij zich droeg en hij tot verzet in staat was, werden de arbeiders eerst naar een bepaald; plaats out boden, waar zich twee rijksveldwachters ver borgen hadden. Zij kwamen toen plots met geladen revolvers te voorschijn en arresteer den den Be'g. (Tel.) DE UITVOER VAN VEE. Van deskundige zijde verneemt het Haag- sdhe Correspondentiebureau, in verband met hetgeen reecis gemeld is over den bekenden uitvoer van melk- en drachtig vee, dat in an dere jaren van dit soort vee veel meer wordt uitgevoerd en dat dit ook geen vee is, dat de slagers noodig hebben, zoodat er dan ook in den uitvoer van dit vee geen aanleiding Wrs voor duurzame veihooging van den vleesdi- prijs. Wel kon een oogenblik dientengevolge dem arkt een oogenblik in de war komen, maar zulks moest zich spoedig herstellen. De markt te Delft was dan ook heden weder be langrijk lager en er kan worden verwacht, dat de slagers hun vleeschprijzen nu weder zullen verlagen tot het vroegere peil. BLNN'SNLAND. TWEEDE KAMER. De beraadslaging oved art. 26 van het ont werp tot heffing van oorlogswinstbelasting met de daarop door den heer Ji. ter Laan c. s. en den heer Ankerman ingediende amende menten werd voortgezet. De heer Marchant (v. d., Dev.) motiveerde zijn stem voor het amendement-ter Laan. De heer (u. 1., Haarl.) zette uiteen, waar om de meerderheid van de comm. v. rapp. te gen hetzelfde amendement maar de geheele commissie voor het amendement-Ankerman is. Het amendement-ter Laan werd verworpen met 47 tegen 19 stemmen, het amendemenit- Ankerman met 52 tegen 14 stemmen, waarna art. 26 met de artt. 2791 werden aangeno men. Bij art. 92 besprak de heer Boissevain (v.l., Amstl VII) dev raag, of de compensatie, die gegeven wordt bij gemaakte verliezen in het eene jaar tegenover de winsten in een ander jaar, volledig zal zijn. De minister van financiën erkende dat het artikel aanleiding geeft tot een dubium, maar de bedoeling is dat compensatie moge lijk zal zijn, ook als in 1914 geen aanslag in de oorlogswinstbelasting heeft platas gehad. Op een vraag van den heer Nierstrasz (v. 1., Amst. VI) antwoordde de minister, dat hij bezwaar heeft de compensatie van 2 op 3 ja ren te brengen. De artt. 92 93 werden aangenomen. Bij art. 94 verklaarde de heer Teenstra (v. d., Zuid-Horn) te zullen tegenstemmen we gen zijn bezwaar tegen de vrijstellingen. De minister verklaarde mee te gaan met den wenk van den heer Fock (u. 1., Haarlem) om uit het eerste lid de verdedigingsbelasting terug te nemen. Hij bestreed het denkbeeld- Teenstra om het geheele artikel te schrappen. De heeren Fock en ter Laan (S. D. A. P., Rotterdam V.) bestreden en ondersteunden het denkbeeld Teenstra. Nadat de heer v. d. Velde, (a. r., Delft) inlichtingen had ge vraagd over den aftrek in de gemeentelijke in komstenbelasting en de minister had geant woord, werd het art. aangenomen met 4619 stemmen. De artt. 95 100 werden aangenomen, evenals het wetsontwerp. Aangenomen werd het wetsontwerp inzake tijdelijke suikeibelasting, evenals dat betref fende successierechten. Aan de orde waren de ontwerpen tot natu ralisatie van J. J. Wamsdorff en 25 anderen. De heer van Doorn (u.l., Gouda) ontwik kelde ook in verband met de tijdsomstandig heden, bezwaren tegen de gemakkelijke wijze, waarop naturalisatie wordt verleend. Spr. wenschte dat vast stond die wie het Neder landerschap wenscht, zich ook Nederlander gevoelt. Dit blijkt slechts een der candidaten te doen, bij de grootste helft is de reden, dat zij dan niet meer uit het land gezet kunnen worden. Spr. behandelde in bijzonderheden de verklaringen van verschillende candidaten. Spr. geeft den minister in overweging, de Kamer vollediger in te lichten of het ontwerp terug te nemen. De heer Knobel (v. 1., Zwolle) meende dat de oppositie te veel achteraf komt en in strijd is met de traditie van gastvrijheid van ons land. Hij meende dat de regeering niet te kort is geschoten met haar plicht. De heer Beumer (a. r., Kampen) onder steunde het betoog van den heer van Doom. De minister wil de bevoegdheid tot uitzetting en intemeering van vreemdelingen in dezen tijd prijs geven en spr. waarschuwde daar ernstig tegen. Na de pauze werd de ouderdomswet aan genomen met 51 tegen 34 stemmen (links te gen rechts. Voortgaande met de behandeling der natu ralisatie ontwerpen zeide de heer van Hamel te willen, dat de naturalisatie-ontwerpen 'steeds zouden worden behandeld door de commissie van voorbereiding, die altijd de zelfde zou moeten zijn, zoodat een vaste com missie zou ontstaan. De heer De Beaufort wil niet meer natura- liseeren tijdens den oorlogstoestand en voorts van belanghebbenden een schriftelijke verkla ring eischen, dat zij Nederlandsche nationa liteit boven iedere andere nationaliteit. Minister Ort betoogde, dat het een Neder- landsch belang is, kinderen van vreemdelin gen Nederlanders te maken en dat daartoe noodig is, de ouders niet naar het buitenland te drijven. Als maatregelen tegen naturali seerde vremedelingen noodig zijn, is een noodwetje spoedig tot stand gekomen. Wel wil de minister toegeven dat in het vervolg het onderzoek nog intensiever zal zijn dan tot het dusver reeds was. Nadat de stemming over het eerste ontwen) door onvoltalligheid was mislukt, werd de uur. H. M. DE KONINGIN IN NOORD-BRABANT. Gistermorgen is H. M. met gevolg per auto uit Geertruidenberg gegaan naar de Molenhei onder de gemeente Reijen, ten ein de een inspectie te houden over de tronen, die in de omstreken gelegerd zijn. Nabij de Vijf Eiken steeg H. M. te paard, om in gezelschap van den commandant van het veldleger, generaal Terwisga, en gevolg, naar de heide te rijden. Hier werden door de cavalerie, vervolgens door de infanterie en de wielrijders en ten slotte door de veldartil lerie eenige manoeuvres uitgevoerd, waarna H. M. eene inspectie over de troepen hield, die daarna voor H. M. defileerden. Na afloop daarvan keerden H. M. en ge volg naar Geertruidenberg terug, waar de koninklijke trein H. M. had opgewacht en vanwaar de terugreis naar E>en Haag via Rotterdam plaats had. (TeL). MINISTER POSTHUMA ONGESTELD. Aan. „Het Volk" wordt uit Den Haag be richt, dat Minister Posthuma ernstig onge steld is. Een dezer dagen is hij tijdens zijn werk buiten bewustzijn geraakt. De Minister schijnt eenige maanden rust te moeten ne men. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Inzake de ongesteldheid van minister Post huma, waromtrent de laatste dagen in parle mentaire kringen reeds niet nader bevestigde geruchten liepen, zijn wij thans gemachtigd het volgende mede te deelen De Minister heeft in het jaar 1906 ver schijnselen gehad, welke wezen op een hart- aandoening. Hij heeft toen een kuur door ge maakt onder toezicht van een medicus hier ter stede. Na dien tijd deden zich de verschijnse len nooit weder voor tot ongeveer voor een week of zes. De Minister heeft zich toen onder behandeling gesteld van denzelfden medicus en getracht aan een eventueel verlof te ontko men, doch j. 1. Zondag verklaarde de dokter, dat hij de verantwoordelijkheid niet langer wilde dragen, wanneer de Minister niet een verlof nam van ongeveer 6 tot 8 weken. De Minister zal nu Zaterdag zijn departement verlaten en eerst een kuur doormaken van 14 dagen in Den Haag, om zich daarna naar buiten te begeven. Tevens berichtte het Corr. Bureau Naar wij vernemen, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in verband met de omstandigheid, dat hij Zaterdag voor eenigen tijd zijn departement verlaat, deze week besteed om de loopende zaken zooveel mogelijk af te wikkelen en omtrent den gang van zaken voor de komende weken zooveel mogelijk instructies te geven. Er is geen sprake van, dat hij zijn ambt den laatsten tijd ten gevolge van zijn onge steldheid niet zou hebben kunnen vervullen. Het bericht in een der bladen, als zou hij tijdens zijn werkzaamheden het bewustzijn hebben verloren, is volkomen uit de lucht ge grepen. Tijdens zijn kuur zal de minister in zoover het verband met zijn departement aanhouden, dat het noodig is, dat een ander Min. tij delijk met de waarneming van zijn ambt wordt belast. WET OP DE VERMOGENSBELASTING. De Commissie van Rapporteurs der Twee de Kamer kwam gisteren over het wetsont werp tot wijziging der wet op de vermogens belasting bijeen. KAMERLEDEN. Het Kamerlid dr. Nolens was gisteren on gesteld geworden en kon de vergadering niet bijwonen. Het Kamerlid dr. Van Best is naar het buitenland vertrokken en kap de2e week niet in de Kamer komen. Het Ka merlid de heer Schaper, zal voorloopig voor zitter der sociaal-democratische fractie blij- ven, omdat mr. Troelstra nog niet geregeld aan de werkzaamheden deelneemt. De heer Van den Berch van Heemstede heeft den voorzitter der Tweede Kamer be richt wegens voortdurende ongesteldheid verhinderd te zijn de Kamervergaderingen bij te wonen. (Tel.). Gemengd nieuws. REGEERINGSBROOD. Te Leiden is aan alle houders van brood kaarten een circulaire gezonden, waarin het standpunt van den Minister is aangegeven. De beoordeeling, of de tegenwoordige hou ders van broodkaarten al dan niet dezen re- geeringssteun behoeven, is aan henzelven overgelaten. MIDDEN-NOORD-HOLL. WATERLEIDING. De commissie voor de Midden-Noordhol- landsche waterleiding heeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen dat de min. in beginsel bereid is bevorderen, dat onder nader te bepalen voorwaarden aan een onderneming, opgericht op de technische en financieele grondslagen, vermeld in 't rap port betreffende een centrale drinkwatervoor ziening in Midden-Noord-Holland, een risi cogarantie worde verleend, bestaande in het uit 's rijks kas beschikbaar stellen van rente- looze voorschotten, die bestemd zijn tot het dekken van tegen de verwachting in optreden de tekorten, welke zich nog mochten voordoen indien het voor bestrijding van de te verwach ten tekorten bestemde reserve-kapitaal der on derneming is verbruikt, onder voorwaarde, dat het provinciaal bestuur van Noord-Hol land zich bereid verklaart van deze rentelooze voorschotten een derde voor rekening der pro vincie te nemen. Daar in de onlangs te Purmerend gehou den vergadering van de betrokken gemeente besturen de deelneming aan de onderneming alleen van deze toezegging van risico-garan tie afhankelijk werd gesteld, opdat de gemeen tebegrootingen ook na jaren zelfs niet door de waterleiding met eenig nadeelig slot belast zouden worden mag thans de totstandkoming der onderneming wel verzekerd worden ge acht. Aan een geheele landstreek, inzonder heid bijna alle gemeenten van Waterland waar als gevolg van de overstrooming ook de drinkwatervoorziening aandacht zal vragen, zal deze waterleiding een weldaad kunnen be wijzen. Reeds verklaarden zich in beginsel tot deel neming bereid Broek in Waterland, Heems kerk, Wormer, Wijdewonmer, Jisp, Schermer- hom en Zuid- en Noord-Schermer. (Hbld.) DUURTET OE SLAG AAN ONDERWIJZERS. Het Hoofdbestuur van dén Bond van Ne derlandsche Onderwijzers heeft het volgend voorstel ingediend: De leden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers weigeren aan te nemen wat de regeering hen op grond van de duurtetoe- slagwet op hun salaris wil toeleggen. Aan de leden (behalve aan hen die dit niet verlan gen) wordt een gelijk bedrag als zij volgens deze wet van regeeringswege zouden ontvan gen, uit de weerstandskas uitgekeerd. EEN VREEMDE ONTMOETING OP ZEE. Men meldt aan die Haagsche Nieuwe Cou rant: Een zeer vreemde ontmoeting op de Noordzee had de Nederlandsche kof tjalk „God met ons", kapitein De Vries, uit Gro ningen, welke de vorige week van Harlin- gen, laatst van IJmuiaen, te Londen aan kwam. i,| b|iW Op niet al te grooten afstand van de Ship- wash zag men iets drijven, dat bij het opha len een vlaggestok bleek te zijn waaraan nog een Noorsche vlag verbonden was, waar schijnlijk afkomstig van een getorpilleerd Noorsch stoomschip. Even verder zag men wederom iets drij ven, dat op een vlaggestok met vlag leek, zoodat men het wilde ophalen. Men stak een haak uit en.... had een periscoop beet Men kan zich de groote verbazing en den schrik der opvarenden van de tjalk voorstel len toen men de oorlogsvlag een natievlag met ijzeren kruis van een Duitsche duik boot zag. Blijkbaar had de duikbootcommandant het zeilschip niet zien naderen, want dan zou hij wel op zij gegaan zijn. EEN LANDSTORMER RAADSLID? Een zonderling geval doet zich in den lan de voor: Artikel 23 van de Gemeentewet schrijft voor, dat het raadslidmaatschap onvereenig- baar is met de betrekking van krijgsman in werkelijken dienst. Aangezien nu zij, die een verbintenis bij den vrijwilligen landstorm heb ben aangegaan, zich in werkelijken militairen dienst bevinden en o. a. ook bij misdrijven voor den krijgsraad terecht moeten staan mag een raadslid geen vrijwillig landstormer zijn, en dus een vrijwillige landstormer geen raads lid. Toch is tot heden het nog niet voorgeko men dat een lid van den vrijwilligen land storm zijn recht als raadslid verloor. Ook niet dat een zitting waar een raadslid landstor mer was onwettig is verklaard. Want de be doeling kan toch niet geweest zijn dat deze landstormers als militairen beschouwd wer den. En toch is een landstormer, een militair, in werkelijken dienst. De verwarring zal nog meer toenemen, o. m. in het geval van den heer Wolzak te Renkum, lid der gemeente raad. Hij is toegetreden als vrijwillige land stormer en nu oordeelde Burgemeester en Weth. van Renkum volgens art. 23 van de ge meentewet den heer W. vervallen als raads lid. Bij gevolg moet nu een nieuwe raadsver kiezing plaats hebben. Want niet-bevoegden mogen in geen raadsvergadering zitting heb ben, als zijnde dan die zitting onwettig. Het geval te Renkum is echter nog ingewikkelder, daar de heer W. reeds van af de oprichting van de landstormafdeeling aldaar landstor- ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1