DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet Zuidelijk Oorlogsterreli No. 121 Honderd en achttiende jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden 11—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIfls. COSTER 4 ZOON, ?oordam C 9. Telefnr. I DINSDAG 23 MEL DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. YARIA. NEDERLAND. Afsluiting rijtuigverkeer Mimnikenweg. ALKMAAR, 23 Mei. De monies, cols en vals, welke in de Ita- liaansche en Oostenrijksche legerberichten worden genoemd, hebben zulke eigenaardige namen, dat men ze precies kan vergeten of verwarren, in den tijd, dat men den blik van een communiqué naar een kaart laat gaan. iiet heeft dan ook weinig doel, den lezer met .die namen te vermoeien. Wij volstaan dus. met vast te stellen, dat de Oostenrijksche aanvallen voordeelen blijven opleveren en dat het offensief in zuid-westelijke richting wordt voortgezet naar de vlakte van Venetië. Verschillende hooge bergen (van 1500 tot 2000 M.), die de omgeving beheerschen, werden daarbij door de Oostenrijkers ver- meesterd. Dat de Italianen daarbij nu reeds bijna 25.000 man hebben verloren en 172 ka nonnen moesten prijsgeven, bewijst de kracht van het offensief, dat hun de tijd gunt noch de mogelijkheid biedt om in dit moeielijke bergland manschappen en materiaal in vei ligheid te brengen. De toegangswegen naar Arsiero zijn nu grootendeels door de Oos tenrijkers veroverd, zij staan van deze Itali- aansche spoorwegplaats ongeveer 8 K. M. verwijderd, zoodat deze reeds binnen het be reik van het Oostenrijksch geschut ligt. Toch zullen ze nog heel wat moeilijkheden moeten overwinnen, voordat zij tot deze plaats zijn doorgedrongen, daar de Italianen, gegeven het gevaar, dat hen hier dreigt, krachtdadi- gen tegenstand zullen bieden. Eerst wan- neer Arsiero, ongeveer 10 K.M. ten zuid-oos ten van Rovereto gelegen, in Oostenrijksche handen mocht zijn gevallen, zal liet tijd zijn de strategische gevolgen na te gaan, waar toe het Oostenrijksche offensief kan leiden. Voorloopig behoeft men niet verder te gaan, dan het aanvankelijke, plaatselijke succes der Oostenrijkers vast te stellen, hetwelk den Italianen ongetwijfeld den lust om heden den eersten .verjaardag van de oorlogsverklaring aan Oostenrijk te vieren, gesteld dat daartoe reden was, wel grootendeels zal hebben be nomen, en den Oostenrijkers nieuwen moed zal hebben gegeven voor het terugdringen van de Italianen over hun landsgrenzen. Hoewel de Berlijnsche en Parijsche leger berichten ten aanzien van Verdun geheel uit een loopen, daar ze beide gewagen van ter reinwinsten en afgeslagen aanvallen bij den Dooden Man, tast men zeker niet mis, wan neer men den toestand ten Westen van de Maas onveranderd noemt en den Franschen ten oosten van de Maas een klein voordeel in de steengroeven van Haudromont en bij het dorp Vaux toeschrijft. In de buurt van Gi- venchy (la Bassée) hebben dé Ehiitschers En gelsche stellingen over een breedte van 2 K.M. genomen (het Engelsche legerbericht zegt: loopgraven der eerste linie over een front van 1500 yards en een diepte van 200 a 300 yards). In Engeland zal een nieuw oorlogscrediet worden aangevraagd van 3.600.000.000 gul den voor leger, vloot en andere oorlogsuit gaven. Het centraal-bureau der Duitsche natio- naal-liberale partij heeft een motie gepubli ceerd, waarin de vroeger uitgesproken wensch wordt herhaald, dat slechts eene uit breiding der land- en zéegrenzen van het Duitsche Rijk in het Oosten en het Westen en der koloniale bezittingen' het Duitsche volk de werkelijk noodige waarborgen kan verschaffen voor zijne toekomstige militaire, politieke en economische veiligheid. Het Centraal Bureau verklaart, dat deze veilig heid, die niet op verdragen, maar op werke lijke machtsuitbreiding berusten moet, bij zonder noodzakelijk is tegenover Engeland, hetwelk naar steeds meer blijkt, Duitsch- lands hoofdvijand is. Het beschouwt het dus als hoofdtaak der Duitsche staatkunde de militaire middelen te verzekeren welke eene voor de Duitsche toekomst onontbeerlijke be slissende overwinning op dezen hoofdvijand waarborgen. Het centraal bureau verklaart zich voorts eens met de nationaal-liberale fractie van den rijksdag aangaande de hooge waarde dér onderzeeërs die tot dit doel kunnen leiden en verzoekt genoemde fractie om, wanneer Amerika de voorwaarden in de Duitsche no ta gesteld, niet nakomt ervoor te waken, dat Duitschland vrijheid van handelen behoudt, wat de onderzeeërs betreft. De Duitsche minister-crisis is nu zoo op gelost, dat dr. Delbrück als staatssecretaris van binnenlandsche zaken wordt opgevolgd door den minister van financiën dr. Helffe- rich, dat graaf von Rödem, staatssecretaris van Elzas-Lotharingen, minister van financi ën wordt en de opperpresident van Oost- Pruisen, von Batocki, wordt president van het (nieuwe) departement voor de oorlogs- voeding, waarbij hij dé beschikking krijgt over alles wat het Duitsche rijk aan levens middelen en veevoedsel bezit en het recht van verbruiksregeling (onteigening, regeling van door-, in-, uitvoer en van de prijzen) krijgt. Vermoedelijk wordt generaal-majoor Gröner hem toegevoegd, om de verbinding van het nieuwe departement met het legerbestuur tot stand te brengen. De heer Theodor Wolff zegt in het Tage- blatt, dat de vredesonderhandelingen van daag of morgen nog niet zullen beginnen, maar dat het te begrijpen is, dat de rijkskan selier zich voor deze taak van de medewer king van een geschikt vice-kanselier (dr. Helfferich wil verzekeren. Dat het nog niet spoedig vrede zal zijn, bewijzen ook de toespraken, welke president Poincaré en minister-president Briand tot de Russische afgevaardigden hebben gehouden, waarin wordt betoogd, dat de wapens niet zullen worden neergelegd voordat een af doende zege is behaald. Het legerbericht uit Weenen luidde giste ren. De nederlaag der Italianen op het front in Zuid Tirol wordt steeds grooter. De aanval van het legercorps uit Graz op de hoogvlakte van Lafraun (Lavarone) is met volkomen succes bekroond. De vijand is uit zijn geheele stelling verdreven. Onze troepen zijn in het bezit van de Cima Manderiola (ten Zuiden van den Armen terrabergrug) en de hoogten, vlakten westen van de grens van dezen top tot het Astach (Astico) dal. De legergroep van aartshertog Karei Frans Jozef heeft de linie Monte Fermano-Monte Majo vermeesterd. Sedert het begin van het offensief hebben wij 23,882 gevangenen o. w. 482 officieren, gemaakt. Onze buit is tot 172 kanonnen ge stegen. DE NIEUWE MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. De keizer heeft aan dr. Delbrück, vice-pre sident van het staatsministerie en minister van binnenlandsche zaken, het gevraagde ont slag uit zijn ambt verleend en het volgende schrijven aan het gericht: „Mijn waarde minister Delbrück 1 Nu ik u bij besluit van heden op uw verzoek eervol ontslag heb verleend, is het mij een be hoefte u mijn hartelijken dank te betuig voor de toewijding, zelfopoffering en trouw, waarmede gij uw uitnemende krachten steeds, in vrede zoowel als in oorlog, ten dienste van het vaderland hebt gesteld. Als teeken mijner waardeering en genegenheid verleen ik u de ridderorde van den Zwarten Adelaar, welker versierselen ik u hierbij met mijn beste wen- schen voor uw herstel en uw welvaren doe toe komen. Ik blijf uw toegenegen keizer en ko ning. w. g. Wilhelm r. Groot hoofdkwartier 22 Mei. De Keizer heeft den staatsminister en rijks minister van financiën dr. Hellfrich tot rijks minister benoemd en hem de algemeene plaatsvervanging van den rijkskanselier op gedragen. Graaf von Rodem, staatssecretaris voor Elzas-Lotharingen en werkelijk geheimraad, is met ingang van 1 Juni tot rijksminister van financiën benoemd; bepaald is dat Hellfirch tot dien dag de zaken doet. Theodor Wolff schrijft in het Berliner Ta- geblatt, dat dr. Hellfrich, als opvolger van minister Delbrück aan 't hoofd van het minis terie van binnenlandsche zaken genoemd, met zijn verstandig optreden in de Amerikaansche aangelegenheid weder het gebied der groote politiek heeft betreden. De vredesonderhande lingen, zegt hij, zullen vandaag of morgen nog niet beginnen, doch het is duidelijk dat de Rijkskanselier zien voor die taak van een ge- schikten vice-kanselier wil verzekeren. Twee mannen zijn niet te veel voor een dergelijke taak. KEIZERLIJKE DANKBETUIGING. Veldmaarschalk aartshertog Friedrich, die het opperbevel over de tegen Italië strij dende Oostenrijksche troepen voert, vaardigde het volgende legerbevel uit: „Zijn Majesteit behoogde het aan mij het volgende telegram te richten: Ik heb mijn grootneef, den luitenant-veldmaarschalk, aartshertog Karei Frans Jozef een oorlogsdecoratie ver leend. Vreugdevol gestemd deel ik u dit mee, en verleen hem tot erkenning van de schitterende leiding van zijn korps de IJze ren Kroon eerste klasse, en draag hem op u allen, mijn heldhaftig en succesvol strijden den bevelhebbers en troepen mijn volste er kenning en mijn warmsten dank en groet over te brengen. FRANS JOZEF?' DUITSCHE WAARDEERING VAN HET OORDEEL DER NEUTRALEN. Dr. P(aul) R(aché) schrijft uit ons land aan het Berliner Tageblatt: De beschouwingen, die men van neutrale zijde over de mogelijkheid van "vrede hoort, verdienen om verschillende redenen de aan dacht. Zij hebben geen rekening te houden met allerlei beperkingen, die de oorlogvoe rende partijen zich met het oog op den in druk in binnen- en buitenland in hun be schouwingen moeten opleggen en zij zijn, wat belangrijker is, vrij van de persoonlijke hartstochtelijkheid, die bij alle oorlogvoe renden de behandeling van het oorlogspro bleem zooveel moeilijker maakt. Staat reeds de Duitscher, die thans in het neutrale bui tenland leeft, vaak heel anders tegenover de politieke dingen dan de Duitscher in zijn eigen land, vaak onbevangener, onder een vrijen horizon oordeelende, veel meer is dat natuurlijk nog het geval met de neutralen. Men moest daarom aan hun beschouwing van den stand van zaken in een tijd, nu alles den weg van opheldering op wil, terwijl toch de stemmen van het koel verstand en de bedaéhtzaamheid zoo zeldzaam zijn, meer aandacht schenken dan men tot nu toe heeft gedaan. Men zou misschien reeds veel dichter bij een oplossing van d'e verwarring zijn, als de meening van het neutrale buienland bij de oorlogvoerende volken op onpartijdige wijze tot haar recht had kunnen komen. Als men niet alleen datgene als stemmen uit den vreemde vernomen had, wat het eigen oor aangenaam klinkt en welgevallig is, maar ook datgene wat het persoonlijke zelfgevoel minder vleit. Men weet thans te Londen niet hoe het buitenland over Engeland' denkt en men weet te Berlij niet, hoe het buitenland over Duitschland oordeelt. Men heeft er zich zoozeer aan gewend oorlogspolitiek te behandelen, uit te weiden over onmogelijk heden, dat dë werkelijke politiek, die der mo gelijkheden, daarbij te kort gekomen is. Het is een kwade gewoonte, niet alleen bij onze vijanden, in den regel slechts datgene te mel den, wat in de algemeene stemming past, wat haar tegemoet komt, of datgene te ver zwijgen of te modelleeren wat eenigszins naar een onaangename waarheid smaakt. Het wordt echter ten slotte tijd, dat allen zich er aan wennen, de waarheid in het ge zicht te zien, te beseffen, dat niet aan dë ééne zijde alleen alle menschelijke goedheid, en aan den anderen kant alle menschelijke slechtheid is samengehoopt OORLOGSBEMIDDELING VAN ALFONS VAN SPANJE. Het is nu al een jaar geleden dat een on gelukkige Fransche moeder een brief aan koning Alfons van Spanje schreef, waarin zij hem dringend smeekte om haar te helpen bij het zoeken naar haar in den oorlog ver misten zoon. De koning wendde zich daar op door bemiddeling van den Spaanschen gezant in Berlijn tot de Duitsche autoritei ten en werkelijk gelukte het den verdwenen Franschen soldaat te vinden. Dit was het begin van de oorlogsbemiddëling van den koning van Spanje, die sindsdien een enorme uitbreiding gekregen heeft. Van alle zijden begon het brieven aan den Spaanschen ko ning te regenen. Nu eens betrof het een ver mist soldaat, dan weer ging het om vrou wen, kinderen of bloedverwanten die men in België of in het bezette Fransche gebied had achtergelaten, maar die men niet bereiken kon. Koning Alfons nam op menschlieven- de wijze de omvangrijke arbeid op zich, en tegenwoordig is er in het Koninklijk paleis een oorlogsbemiddelingsbureau gevestigd dat inlichtingen verschaft over soldaten en burgers van alle landen. De particuliere se cretaris van den koning leidt de administra tie. Zoodra men bericht heeft wordt van Madrid het antwoord telegrafisch of per brief aan den aanvrager verzonden. Is het een treurige tijding dan schrijft de koning er soms zelf een paar deelnemende woorden bij. Men kan den omvang van den arbeid eenigszins nagaan als men weet, dat in twee maanden ongeveer 25000 aan porto is uit gegeven. KORTE BERICHTEN. President Poincaré heeft Koningin Eli sabeth van België het oorlogskruis aangebo den „als blijk van achting en bewondering van het Fransche volk". De koningin ant woordde dat ze zich gelukkig prees, het eere- teeken van Frankrijks dapperste soldaten te mogen dragen. De Amerikaansche nota aan Engeland over de bemoeilijking van de Amerikaansche postzending zal waarschijnlijk vandaag of morgen worden verzonden. De Portugeesche minister van Binnen landsche Zaken is „om gezondheidsredenen" afgetreden. De Duitsche rijkskanselier heeft Zondag de leidefs der Rijksdag-partijen bij zich ont vangen en een vertrouwelijke bespreking met hen gehouden. De Duitsche Rijkskanselier heeft den Oostenrijksche minister van Buitenlandsche zaken telegrafisch gelukgewenscht met de „schitterende wapenfeiten der Oostenrijksch- Hongaarsche legers in Tirol". Telegrafisch werd dank betuigd. Te Dublin en de Wexford werden nog twee doodvonnissen tegen rebellen uitgespro ken, die onderscheidenlijk echter zijn veran derd in 10 en 5 jaar tuchthuisstraf. De Engelsche regeering heeft een nieuw oorlogscrediet van 3600 millioen gulden aan gevraagd. De Koningin van Zweden werd Zondag te Karlsruhe plotseling overvallen door een oorontsteking, die een onverwijlde operatie noodzakelijk maakte. De koningin maakt het nu goed. Uit Weenen wordt gemeld dat de betrek- kingen tusschen Italië en Griekenland weer meer gespannen worden. De Italiaansche ar tillerie bombardeerde een Grieksch grens stadje om de bevolking te dwingen het te ont ruimen. Het schijnt dat de Russen weer een aan val op de Bulgaarsche haven Varna beoogen. oorlogsschepen en vliegtuigen zijn er heenge gaan meldt men uit Boekarest. Vijf Fransche vliegtuigen hebben bij Se dan een Duitsche militaire trein aangevallen 120 man werd gedood en gewond, zes wagens vernield. ENGELSCHE MAATREGELEN. Volgens het algem. Handelsblad wordt aan het Haagsche Correspondentiebureau van bevoegde zijde gemeld: Het s.s. „Maashaven" van de Gebrs. Van Uden te Rotterdam, geladen met ca. 4000 ton granen en katöenzaadmeel, is op 26 April bij het Galloper vuurschip op een mijn gestoo- ten en is, na voorloopig bij Harwich op het strand te zijn gezet, de Theems opgesleept en bij Gravesend aan den grond gezet. Tot he den staan de Engelsche autoriteiten niet toe, dat voor rekening van de reederij door En gelsche scheepsbouwers de noodige repara ties worden verricht of dat de lading, die tee kenen van bederf begint te toonen, geheel of gedeeltelijk in lichters wordt gelost, dan on der voorwaarde, dat het stoomschip na af loop van de reparatiën en de ontlossing te Rotterdam aan een Engelsche firma in huur wordt afgestaan. Indien een en ander niet spoedig door de Engelsche autoriteiten wordt toegestaan, loopen schip en ladihg gevaar te vergaan. Tevens wenschen de Engelsche autoriteiten den uitvoer van scheepsondërdëelen, als stuurmachines, ankerspillen en laadlieren, welke bestemd zijn voor stoomschepen die in aanbouw zijn op Hollandsche werven, niet toe te staan dan onder voorwaarde, dat de ze schepen voor den duur van den oorlog aan Engelsche firma's worden verhuurd. Dit bevestigt, zegt het bureau, wederom dat het Reuter-telegram, voorkomende in de bladen van 6 Mei, de maatregelen, door de Britsche Admiraliteit genomen, niet juist weergaf. KRIJGT DUITSCHLAND ZOOVEEL VEE? Men doet het voorkomen of Duitschland zoo reusachtig veel vee van ons betrekt, be toogt het Handelsblad, ja of wij dat land voor een heelen tijd van vee voorzien. Is dat zoo? Duitschland heeft een bevolking van onge veer 67 millioen inwoners. Oostenrijk van ongeveer 51 millioen, dus samen hebben d'ie twee rijken 118 millioen bewoners. Van ons land zijn uitgevoerd pl. m. 11.000 stuks vee. Wanneer nu elke koe, een puik beste prima slachtkoe eens weegt 350 K.G., dan komen wij tot een totaal van 3.850.000 K.G. Per hoofd is dit dus in Duitschland en Oostenrijk een dërde gedeelte van één ons. Of voor Duitschland alleen ruim één half ons. Het is dus wel te betreuren dat van zekre zijde getracht wordt munt te slaan uit dezen uitvoer, op een wijze die niet al leen onvaderlandslievend, maar ook volko men misleidend is. Het Handelsblad merkt nog opHet is eveneeens te betreuren dat de uitvoer van vee der laatste dagen, die, zoo als de minister zegt, ter verjonging van on zen veestapel en ter uitwinning van hooigras noodzakelijk was, op zoo weinig oordeel kundige wijze is geschied, dat de Neder- landsche consument daardoor aanzienlijk verhoogde vleeschprijzen had te betalen. STALEN HELMEN EN GASMASKERS. Naar de Tel. verneemt wordt met grooten ijver gewerkt aan de vervaardiging en de verzending van stalen helmen en gasmas kers ten behoeve van ons leger. De aanmaak geschiedt aan de Hembrug. STRAFEXERCEEREN. Naar de Avp. verneemt, zullen de bijko mende straffen, als strafexerceeren e. d'., op gelegd aan alle militairen, die ongeoorloofd hun korps hebben verlaten, weldra worden ingetrokken. UITBREIDINGSBUREAUX N. O. T. De N. O. T. gaat in verband met de uit oefening der controle op Koffie en Tabak hare bureaux te Amsterdam uitbreiden. Zij heeft de geheele étage gehuurd van de per- ceelen 1913 gelegen tusschen Vischsteeg Warmoesstraat en Damrak. BINNENLAND. VOORZITTER VRIJZ. DEM. BOND. Zeer vermoedelijk zal de heer Mr. J. Lim burg, kamerlid voor Groningen, door het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democrati- schen Bond tot voorzitter van dien bond' ge kozen worden, in plaats van Mr. Roodën- burg die reglementair moest aftreden. BEGRAFENIS LUITENANT BüHRMAN. Gisteren is het stoffelijk overschot van den zoo noodlottig om het leven gekomen luite nant Bührman, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Op het kerkhof was aanwe zig, schrijft het Handelsblad: Generaal J. Z. Stuten, inspecteur der genie, als vertegen- Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Mun- ut ken weg, onder Oudorp, van Woensdag a.s. af tot nadere aankondiging, dage> iyks van 's morgens O tot 's avonds 7 unr, voor het verkeer met r<J-on voor tuigen zal zijn afgesloten. Alkmaar, 22 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. woordiger van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, en zijn adjudant, kapi tein A. M. de Blauw. De minister van oorlog had zich doen ver tegenwoordigen door den majoor der genie O. Bueno de Mesquita, hoofd van de vijfde militaire afdeeling. Verder was er een depu tatie van het korps genietroepen, bestaande uit kapitein Boekholt en de luitenants De Lagh, Kolff en Van Os; een deputatie uit de onderofficieren der genie en een detachement van dat korps, hoofdzakelijk bestaande uit manschappen, die bij het ongeluk aanwezig waren geweest En nog vele andere officieren der genie waren gekomen om hun verongelukten ka meraad de laatste eer te bewijzen. Onder een schat van bloemen werd de kist in de groeve neergelaten. Toen nam Gene raal Stuten het woord en schetste de karak tereigenschappen van den overledene. Zijn toewijding voor den mil. dienst en zijn toe wijding voor zijn manschappen. Toen het springen der granaat plaats had, bleek die toewijding ten duidelijkste. Zonder bedacht te zijn op eigen levensbehoud, heeft hij het leven zijner manschappen willen redden. Dat doel beeft hij bereikt. Hij zelf echter viel doodelijk getroffen neer als slachtoffer van zijn moedige daad. Daardoor heeft hij blijk gegeven,, de beste eigenschappen te bezitten^ die den krijgsman kunnen sieren. Het was een daad van zelfopoffering in den schoons- ten vorm. De herinnering aan zijn daad zal steeds bewaard blijven en zal strekken als een lich tend voorbeeld voor anderen. Ook namens den opperbevelhebber, en namens allen, be- hoorenae tot het geniekorps, brengt spreker een laatste en weemoedige hulde aan den overledene. Nederland heeft in hem een dap per officier en een edel mensch verloren. Daarna sprak luitenant-kolonel J. van Riel, dirigeerend apotheker, gaf in korte trekken weer de jeugd van zijn jongen vriend, en de nauwgezette plichtsbetrachting die hem eigen was. Ds. J. van Bruggen, predikant te Korten- hoef, wees er op, hoe een leven als dat van den overledene niet geëindigd is, doch ver heerlijkt wordt voortgezet Hoewel hij mis schien zijn levensideaal niet heeft gevonden, heeft hij toch zijn doel bereikt. Want dat was steeds: het zich ten dienste stellen van anderen. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Met een défilé langs de groeve door alle aanwezige militairen, die een voor een den groet aan den ontslapene brachten, was die plechtigheid geëindigd. Dr. BOS. De heer A. Kellenaers schrijft in het „Kath. Sociaal Weekblad" over Dr. Bos en de mid denstand een zeer waardeerend artikeL De hoogste lof wordt hem daarin toegezwaaid. Het blad schrijft: Deze man was groot, niet alleen in het groote, maar ook in het kleine. „Het was de groote taktiek van den over leden staatsman steeds nieuwe relaties aan te knoopen, zich steeds van nieuwe vrienden en medewerkers te verzekeren, mits hij in hen zag een middel om te kunnen meaehel- pen aan de verheffing des volks. Dan was het hem onverschillig, of dezen al dan niet zijn beginselen waren toegedaan." Moest een ingrijpend rapport opgesteld worden, dr. Bos was onmiddellijk bereid er zijn schouders onder'te zetten. En kon hij wegens zijn drukke werkzaamheden over dag niet met dezen arbeid klaar komen, dan nam hij den nacht er maar bij en rustte hij niet voordat hij zijn doel bereikt had. Het gaat niet aan te beschrijven wat Dr. Bos gedaan heeft. Men zou er een boekdeel mede kunnen vullen. Gemengd nieuws. WAT HET ZWAARSTE IS, MOET HET ZWAARSTE WEGEN. Het Nieuwsblad van Friesland vertelt dat twaalf paartjes in Schoterlands huis der ge meente door den rozenband' omstrengeld zouden worden. Kwart voor twaalf was het „verzamelen" en dan is het gebruik: te 12 uur „gezamenlijk door dë sluis." Eén paartje echter liet zich wachten. Pas tegen twaalf uur arriveerde het rijtuig, waar in de jongelui met de familie. Maar dë com plimenten van vader en of de burgermeester nog een oogenblik op hem wou wachten, daar hij niet van huis kon, omdat een koe Enfin, er stond op de boerderij een blijde gebeurtenis te wachten, die geen uitstel ge doogde en waarbij vader absoluut tegen woordig moest zijn. Gelukkig, het liep op den koestal nogal vlug van stapel, maar in de trouwzaal moest er toch door twaalf paartjes, met de respec- ALKMAARSC CODRAN

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1